Reggae bij Culture bezwerende formule Jute IV over Gloria Swanson schrijft boek r de val van Van Agt Oekraiens historicus pleegt zelfmoord na huiszoeking KGB Uw Kunstgebit kan niet meer loszitten si Nosferatu-acteur Klaus Kinski en zijn samenwerking met Werner Herzog Passieve kritiek DDR op schrijver ill door Pieter van Lierop Karakters ■I 13 1979 13 MAART KUNST DINSDAG t j I F.-' NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST HEULE MAKELAARDIJ maakt „werk” van Uw huls fr I 1 AVORIAZ. „Acteren bete kent lijden”, gelooft de 53-jarige Duitse acteur Klaus Kinski, die al ooit rollen heeft gespeeld in een stuk of honderd films. Vijfen twintig jaar lang was hij vrijwel uitsluitend gebruikt als „engerd van dienst”, voor het doordrong dat Kinski beschikte over een uit straling en een acteertalent waar mee grootse dramatische creaties waren te leveren. Een van de eer ste filmers van wie Kinski de kans kreeg om te schitteren, was Werner Herzog, die hem de hoofdrol liet spelen in Aguitte, der Zorn Gottes. En nu is het opnieuw Herzog, die de acteur tot «een topprestatie wist te brengen met de titelrol in Nosferatu, de voor het grootste deel in Delft opgenomen vampierfilm, die de ze vrijdag een feestelijke premiè re krijgt, om komende donderdag drievoudig in roulatie te worden gebracht. Wj of verschuiven! Acteren is lijden om het talent er uit te krijgen (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) JOHN OOMKES - ft. ü- Joseph Hill van de Jamaicaanse groep Culture in een We spraken met hem tijdens het festi val van Avoriaz, een aantal weken gele den. Vóór hem een vraag kon worden gesteld, schoof een persagent de acteur een lovende recensie onder de neus. Kins ki las er luttele seconden in, wierp het knipsel van zich af, en het gesprek werd geopend met een requisitoir tegen film critici. „Critici gedragen zich of ze God zelf zijn. Ze hebben zelf niets mee te delen, dus gaan ze optreden als rechter over de me dedelingen van anderen. Ik vind de me ningen van critici niet van belang en ik wenfc ze daarom niet te lezen. Alleen de mening van het publiek telt voor mij. Ik geloof ook helemaal niet in volgens critici soms zulke fantastische films, waar het publiek niets in ziet. Twee jaar geleden heb ik een film gemaakt met een jonge Franse cineast. Die nam Zichzelf in de maling. Tijdens de opnamen kreeg ik hef- Zij verzekerde dat het een openhartig verhaal zal worden. „Ik heb over mijn memoires veel meer nagedacht dan over een van mijn huwelijken”, aldus de legen darische ster die zes maal getrouwd is geweest. In Heyms boek worden krachtige aanvallen gedaan op de weg die de DDR na de oorlog is gegaan en wor den de praktijken van de politieke politie gehekeld. Höpcke antwoordde dat er boeken waren die een negatief beeld van de Oostduitse samenleving gaven en ko ren op de molen waren van regerin gen en massamedia in het westen. tige ruzie met hem, omdat ik zei dat hij bepaalde dingen niet kon doen zoals hij het wilde dóen, omdat het publiek er niets van zou begrijpen. „Het publiek, daar heb ik niéts mee te maken”, antwoordde die knaap toen. „Val dan dood!” heb ik toen geroepen, „ga naar huis en doe iets voor jezelf en houd op met films maken!” Het publiek is heilig voor mij. Het was echt vreselijk jammer, wat er toen gebeurde, want het ging om een film met een belang wekkend onderwerp, een historisch on derwerp zelfs”. La chanson de Roland, van Franck Cassenti? Ofschoon Culture zowel in 1977 als vo rig jaar k^n rekenen op zeer lovende perskritieken na het verschijnen van res pectievelijk de albums Two Sevens Clash en Harder than the Rest, maakt de muziek nog een zeer onaffe, ongepolijste indruk. Zeker als je in aanmerking neemt dat de in felle keuren uitgedoste Joseph Hill, Kenneth Paley en Albert Walker zich la ten begeleiden door een capabele zes- mans-band die is samengesteld uit hoog waardige sessiemuziekanten (leden van The Revolutionnaries en de „Channel One Studio’’-groep). Het improvisatiekenmerk van Culture laat zich verklaren uit het feit dat Joseph Hill’s composities eigenlijk geen songs zijn, ’s Mans hartekreten zijn kommervolle en emotierijke uitingen van zijn geloofsovertuiging. „Nee, Aguirre, Nosferatu en Woyzeck zijn heel verschillende dingen. Van de andere kant kun je misschien in de toe komst vaststellen dat ze toch bij elkaar hoorden. Het zit allemaal in jou en in het bestaan en in de creatie. Er is geen wezen lijk verschil tussen een gek en een nor maal mens, tussen een koning of een bak ker, een moordenaar of zijn slachtoffer. Als je geboren wordt om acteur te wor den, dan zul je moeten lijden om dat talent eruit te krijgen. Misschien dat iemand anders een ander talent juist wil onder drukken. Dan is het nog maar de vraag wie van de twee het ongelukkigst wordt. Je kunt er nooit trots op zijn dat je acteur bent. Waarom heeft u tot een paar jaar terug zo geweldig veel flutrolletjes ge speeld in Italiaanse shit-films? Zijn er thematische verbanden tus sen Nosferatu en Aguirre? maart ook onderzoeken ingesteld in de huizen van 13 anderen die connecties heb ben met de Helsinki-groep in Moskou, Leningrad en de Oekraine. De huiszoekingen in de Oekraine zou den bedoeld zijn om materiaal te verzame len voor het vervolgen van Oles Berdnik, een van de oprichters van de plaatselijke Helsinki-groep waarvan enkele leden al tot langdurige werkkampstraffen veroor deeld zijn. Men heeft Berdnik al lange tijd niet gezien en aangenomen wordt dat hij gear resteerd is. NEW YORK (Reuter). De 80-jarige Amerikaanse filmster Gloria Swanson heeft maandag bij de Newyorkse uitgeve rij Random House een contract getekend voor het schrijven van haar autobiogra fie, die volgend jaar moet verschijnen. En u bent later opnieuw gaarosamen- werken. Haarlem: Rustenburgerlaan 4 J Tel.. 023-323224/310323 Adam: De Lairessestraat 16, Tel: 020-766633/761411 S' Klaus Kinkski: Herzog en ik zijn naar elkaar toegegroeid uit een soort van voorbeschikking HAARLEM. „De val van het kabinet-Van Agt”, zo luidt het on derwerp van de vierde aflevering van het Jute-projekt dat het Haar lems Kunstenaars Kollektief maan delijks uitbrengt. „Precies. Het script had ik een jaar tevoren al in handen gekregen, en ik wilde het graag doen, want er zaten alle moge lijkheden in om er een soort Eisenstein- film van te maken. Zo goed! Maar die jongen heeft het met zijn arrogantie volle dig verknald”. „Ik geloof niet dat films goed kunnen zijn, als is gebleken dat het publiek er niet naar komt kijken. Aangenomen dat zo’n film wel zijn kans heeft gekregen. En dat is natuurlijk zeker niet altijd het geval. Neem bijvoorbeeld Werner Herzog. Die maakte al van zijn 15e jaar af goede films, als zijn eigen producent. Maar hij had geen distributeur, dus dié films werden nergens gedraaid. Aguirre was al drie jaar af, toen hij nog steeds moest worden uitgebracht. Ik was hem zelfs compleet vergeten, toen ik tot mijn niet geringe verrassing in Rome ineens een telefoontje kreeg met het verzoek om in Parijs inter views te komen geven naar aanleiding van Aguirre. De Fransen hadden de film ontdekt. „Weer twee jaar later pas kwam de film in Amerika uit. Eerst in de kleine studen tentheaters, later ook in grotere zalen, en het werd een sensationeel succes. In Bos ton bijvoorbeeld brak Aguirre een huisre- cord dat al dertig jaar had stand gehou den. En pas daarna is Herzog in de geluk kige omstandigheid komen te verkeren dat hij garanties voor zijn films krijgt van Fox en Gaumont in Frankrijk. Nu wordt het pas echt ernst met de carrière van Herzog. Want zijn vroegere films moet je beschouwen als experimenten, het werk „Omdat het me toen niet kon schelen wat ik speelde. Ik was naïef en ik was teleurgesteld. Ik heb iets van veertig films geweigerd voor ik er uiteindelijk een geac cepteerd heb. Op zeker moment had ik gebroken met de Duitse toneelwereld, om dat ik die griezels niet langer kon uitstaan. Het enige wat ze daar wilden, dat was „liefde voor theater” zogenaamd, maar het talent was dood. Vermoord door de nazi’s, of geëmigreerd. Toen ik een jaar of vijfentwintig was, ben ik gaan zwerven. En ik leed honger. Ik vroeg eens om geld in een kroeg, toen iemand me uitnodigde om in ruil daarvoor rollen te spelen in films. Ik zei ja, zonder zelfs maar te vra gen om wat voor films het zou gaan. Van die ene film kwam de andere, en ik vond alles best. „En er was niemand die me bij de hand pakte, om me erop te wijzen waar ik mee Höpcke beschuldigde West-Duits- land ervan dat het onlangs een herop leving had geduld van de Nazi-filoso- fie door een reeks van boeken en films (waar Holocaust niet bij ge weest kan zijn, red.). „Ik heb vreemde ervringen met acteren, maar ik heb ook heel vreemde en intense ervaringen met leven. Dat is dan een an der hoofdstuk. Ik denk niet dat het ertoe doet of ik het leuk vind of niet, dat Natas- sia ging acteren. Ze is vrij te doen of te laten wat ze wil, en dat pleegt ze inder daad ook helemaal zelf uit te maken. Ze is nu vreselijk gelukkig met Polanski, weet ik, en dat maakt mij ook gelukkig. Trots? Ik geloof niet dat ik er zulke gevoelens op na houd. Ik vind het überhaupt moeilijk om me een vader te voelen. We houden gewoon heel veel van elkaar. Liefde betekent heel veel voor mij, en het maakt nipt uit waar het vandaan komt: van een vrouw, een man, een hoer, mijn dochter of van des noods een dier. Moreel gesproken zou ik er geen probleem mee hebben om met mijn eigen dochter naar bed te gaan, hoewel ik dat dus nog niet gedaan heb. Maar het is gewoon liefde, begrijp je. Werner en ik kennen elkaar nu beter, dat is een groot verschil. We hebben toen in de jungle veel ruzie gehad. Het was een harde opnametijd, toen. Je was er voort durend in gevaar door de jungle, het kli maat en je eigen zenuwen. De aanleidin gen waren feitelijk futiel, maar we hebben wel tegen elkaar staan schreeuwen dat we elkaar zouden vermoorden. Daar hebben later nogal opgeblazen verhalen de ronde over gedaan. Dat je iemand zult vermoor den, zoiets roep je toch honderd duizend keer in je leven? Het waren maar woor den. Hoewel, wie iemand vermoordt, hoeft daarom niet vanzelfsprekend me teen slechter te zijn dan iemand die het belooft maar nalaat”. 1 bezig was. Ik was helemaal alleen. Ik had eerst in Duitsland iets van vijfentwintig films gedaan en trok naar Italië, waar ik geleefd heb van diefstal op straat. Tot iemand bereid was me een voorschot te geven op een contract voor vijf films, en ik werd weer gebruikt als een hoer van de straat. En dat vond ik niet erg. Op den duur werd ik erg goed betaald, en dat was het enige wat me toen interesseerde. Ik zal nög niet zeggen dat ik daar nu allemaal spijt van heb. Tot ik het echt spuugzat werd en zelfs aanbiedingen van Fellini, Pasolini, Visconti, Cavani en Ken Russell naast me heb neergelegd”. „De zin in acteren is pas weer een beetje teruggekomen, toen ik het script voor La Chanson de Roland ter inzage had, en ik was weer vreselijk gedesillusioneerd toen ik zag dat die regisseur de kluit belazerde. Ik had het een erg interessante rol gevon den. Hoewel het mij niets uitmaakte dat het in een keer een heldenrol betrof, ter wijl de Italianen me vrijwel altijd psycho tische schurken hadden laten spelen. Moordenaar of gewonde, ik zei het al, het maakt me weinig uit. Een priester of ie mand die pist op de heilige kerk, Christus of Judas, Roland of Nesferatu, Hamlet of Richard III, het is allemaal deel van jouw eigen ziel. Het staat allemaal aardig gefor muleerd in een boek dat een Franse jour nalist over mij aan het schrijven is. Hij zei: „Het is een soort jungle vol spoken en demonen. Je loopt steeds het gevaar te worden gewurgd”. Het is echt niet zo, dat je even een rol doet, zoals iemand anders de bus pakt. Het is een gevecht. Als je een karakter probeert te spelen, betekent het dat je de andere karakters in je moet wegduwen. Die journalist had het pvep karakters als demonen in het diepst van jé ziel. Als acteur moet je precies de juiste weten te harpoeneren. Het is een wat curieus beeld, maar die journalist bleek het goed te hebben begrepen”. Vindt u het, met al die weinig vrolij ke ervaringen als acteur, een prettig idee dat uw dochter Natassia nu'ook is gaan acteren We zien elkaar tegenwoordig hooguit een of twee keer per jaar, dus op haar carrière heb ik geen invloed. Vorig jaar was ik in Cherbourg, bij Polanski, en hij liet me rushes zien uit zijn nieuwe film, Tess. En hij zei: „Iedereen weet nou wel dat Natas sia beeldschoon is, maar niemand weet nog dat ze zeer groots zal zijn”. Dat vond ik fantastisch om te horen, niet voor mij, maar voor hem. Want ik mag Polanski erg graag, hij is een van de weinige genieën in de filmwereld. En ik vind het fantastisch voor Natassia. Ze is mijn dochter en ze is het niet. Ik bedoel, als ik niet haar vader was, zou ik toch ook vreselijk veel van haar houden”. De vice-minister noemde Heym niet bij naam, maar zijn opmerking was duidelijk voor de 66-jarige schrij ver bedoeld. MOSKOU (DPA). Een Oekraiens historicus en dichter, Mikhael Melnik, heeft zelfmoord gepleegd nadat de gehei me politie zijn huis had doorzocht. Dit is in kringen van dissidenten maandag meegedeeld. programmaTSCHAIKOWSKY Pianoconcert no 1 Symfonie no 5 entree f 10,- (a.i.) c.j.p. geldig kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, Haarlem van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur. Concertgebouw Haarlem, vrijdag 16 maart 1979 - 20.15 uur ZESDE CONCERT SERIE B „Componistenserie” dirigent: JERZY KATLEWICZ solist YOURI EGOROV - piano LEIPZIG, DDR (Rtr). Een hoge Oostduitse regeringsautoriteit heeft maandag indirecte kritiek geuit op een van de prominentste schrijvers van de DDR, Stefan Heym, die zou helpen bij het verspreiden van wes terse anti-communistische propa ganda. Aan Klaus Höpcke, vice-minister van cultuur van Oost-Duitsland, wérd gevraagd waarom de DDR het nieuwste boek van Heym, „Collin” - een succes in de Bondsrepubliek - niet had gepubliceerd. Op 21 maart zijn er twee theater- presentaties over deze fictieve satire op de Nederlandse politiek. In die toneelvoorstelling heeft Wigbolt Kruijver zich „het lot” aangetrokken van degenen die „hun bestaanszeker heid hebben verloren tengevolge van het door de koningin verleende ont slag”. De voorstelling in de Toneel schuur zal weer één van de „Twaalf diepzinnige gesprekken met mijn hond” zijn. Animatiefilmer Gerrit van Dijk zal weer een filmspot maken en beel dend kunstenaar Pieter Zwaanswijk geeft zijn visie op de politicus Van Agt in de door hét Frans Halsmu seum beschikbaar gestelde vitrine van de Vishal. AMSTERDAM. Een vijftal jaren na dat de Jamaicaanse volksmuziek vaste grond kreeg bij het blanke publiek in Groot-Brittannië, tekent zich nu in ons land een groeiende belangstelling voor de reggae af. In aanleg was die er altijd al getuige de grote populariteit van Bob Marley and the Waiters en incidentele interesse voor figuren als Dillinger, Jim my Cliff of Desmond Decker. Maar juist nu de disco de danslustigen alle kansen biedt, heeft datzelfde grote publiek de dansbaarheidsfactor van de tropische hoeketakke muziek op waarde leren schatten. Zo braken recentelijk Peter Tosh, Third World en Inner Circle door. moment van reflectie. (Foto Lex van Rossen) Jah Rastafari, het goddelijke begrip in het sectarische allegaartje dat veel Jamai- canen er op nahouden, wordt tijdens het concert dan ook voortdurend aangeroe pen. Hill getuigt op een manier van zijn geloof die veel weg heeft van missiever- kondiging. Tijdens enkele momenten krijgt die uiting zelfs het karakter van een hardop uitgesproken gebed. Voor het me rendeel van het. publiek zal dat uiteraard allemaal worst wezen. Er wordt op gerea geerd in de zin van dat je dergelijke folk lore maar op de koop van de ritmisch aantrekkeljke reggae toe moet nemen. Culture’s muziek komt in die zin overeen met de teksten van Joseph Hill, dat de lading een net zo’n bezwerende werking heeft. Het element van herhaling wordt bij dit Jamaicaanse trio tot in het uiterste uitgewerkt. Refreintjes en koor tjes worden tientallen keren op een tel kens minutieus verschuivend thema her haald opdat de boodschap maar overko- me. In instrumentale zin krijgt de band (bas, drums, gitaar, keyboards en twee percussionisten) dan ook weinig mogelijk heden om zich melodieus te ontplooien. De ritmiek is weliswaar gevarieerd, maar de rol van gitarist en toetsenman is be perkt. Een kenmerk overigens dat de puurheid van de groep onderstreept. In de mengvormen tussen reggae en disco bij voorbeeld is veel meer sprake van een vloeiende melodielijn, die als een hete pindasaus over de muziek wordt uitgego ten. Bij Culture komt een gitarist overdrachtelijk gesproken niet verder dan apenootjes pellen. Hoewel het concert een aangenaam ver loop kent, waarin «ie publieksparticipatie al vroeg gewaarborgd is, werkt de uitge sponnen wijze van musiceren op den duur helaas wat vervlakkend. Van een extra climax tegen het slot is dan ook geen sprake. Voor de statistici vermelden wij tenslotte dat Behold, Tell me where You get it, Try on my Brother, het levendige Stop the Fussin’ and the Fightin’, Run ning en de titelsong van de nieuwe elpee Cumbolo het aardigst over het voetlicht komen. Erg zuiver op de graat zijn deze arties ten niet meer. Tosh is een van de velen die rockelementen in zijn composities inte greert, terwijl met name een overigens voortreffelijke band als Inner Circle dwarsverbindingen legt naar de zo lonen de disco. Het is echter aardig om te zien dat ook de meer pure reggaemusici wat meer aan de bak komen dan vroeger. Barry Ford, Tradition, Steelpulse, Aswad, het zijn geen namen meer uit de marge waar zich nog wel de zeggae-club bevindt. Zo kon een voortreffelijk vocaal trio als Culture maandagavond in het hoofdste delijk Paradiso dan ook optreden voor een vrijwel uitverkochte zaal. Melnik had contacten met de Oekraïen se tak van de Helsinki-groep die nagaat of de bepalingen inzake mensenrechten van de slotacte van Helsinki worden nage leefd. Hij nam vergif in kort nadat de KGB op 6 maart zijn huis in een dorp in de omgeving van Kiev had doorzocht. Volgens genoemde kringen werden op 6 Dentoflx - het speciale moderne poeder - behoeft slechts op de gebitsplaat ge strooid te worden om het gebit de gehele dag rotsvast op zijn plaats te houden. Dentoflx verhoogt uw zekerheid in gezel schap, beroep en sport. Probeer het nog heden. Verkrijgbaar bij apotheken en dro gisterijen. van iemand die zijn weg nog moest zoeken”. „De resultaten waren interessant ge noeg, maar Herzog was nog niet toe aan het grote publiek, dat hij nu pas met Nosferatu zal bereiken. Hij heeft een con tract gekregen voor het maken van drie films, zonder controle van wie dan ook. Dat is heel slim van die Amerikanen. Ze hebben zijn vorige films gezien en hebben begrepen dat het de enige manier is waar op ze Werner films voor hen kunnen laten maken. Hij is een genie, en genieën moet je niet betuttelen”. Gelooft u dat de Herzog van Aguirre wezenlijk anders is dan de Herzog van Nosferatu? „Drie jaar later belt hij me op, om twee uur ’s nachts in Parijs, en hij zei: „Ik kan niet slapen, ik heb koorts. Ik moet Nosfe ratu met je gaan maken en daarna Woy zeck”. Ik zei: „Oké, laten we dat dan maar doen, maar bel me nooit meer voor zoiets mijn bed uit!” Ach, je wordt ouder en eindelijk volwassen. We zijn naar elkaar toe gegroeid. Uit een soort voorbeschik king, denk ik. Daar ben ik eigenlijk nogal zeker van. We kunnen natuurlijk niet al tijd alles samen doen, maar als we samen werken, lijkt het wel of er een telepathisch contact bestaat. We hoeven ook tijdens opnamen nauwelijks met elkaar te praten”. ..V

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13