DOOR ONDOORZICHTIGE BESLUITVORMING GOUDKLOMP Nieuwe structuur OTRA binnenkort definitief 1 Conferentie in Genève afgebroken Economie Japan groeide meer Hoofdprijs, de sportieve Ford Fiesta1300S. Aanpassing in Zweden I r werkt niet” Kortere werkweek geen kostbare zaak MINISTERS EG-LANDEN: I Autorijder maakt elke twee minuten een fout i^ar ECONOMIE MAART 19 7 9 1 3 DINSDAG ~t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind” kW HHi DELFT (ANP). FNV-voorzit ter Wim Kok heeft ernstige kri tiek op de manier waarop de EG zich tot nu toe heeft ontwikkeld. De bevolking is in belangrijke mate van de EG vervreemd, dat komt door de gebrekkige institu tionele structuren, de ondoorzich tige en weinig democratische be sluitvorming en het ontbreken van een wezenlijke coördinatie van het sociaal-economisch be leid, aldus Kok gisteren op een studiedag over Europese samen werking in Delft. Oliebesparmg VS Kok: Bevolking is wordt vrijwillig idsen jerd ie 1, Overwerk moet beperkt (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Een autorijder maakt elke twee minuten een fout en „elke 650 jaar” vindt hij daarbij de dood. vijfploegendienst in de staalindustrie. De ze maakt vooral in Frankrijk, maar ook in andere EG-landen, een ernstige crisis door, die al verlies van tienduizenden ar beidsplaatsen tot gevolg heeft gehad. 454,50 309.00 2,50 6.40 1,50 417.00 GENEVE (ANP). De Geneefse onder- handelingen over de overdracht van tech nische kennis van de industrielanden aan de ontwikkelingslanden zijn vrijdag afge broken. Een datum waarop het overleg hervat zal worden is nog niet vastgesteld. Waarschijnlijk zullen de betrokken mi nisters op de Wereldhandels-conferentie (UNCTAD) die in mei in Manilla wordt gehouden weer over dit onderwerp pra ten. Een diepgravende behandeling van deze zaak zal echter moeten wachten tot dat de circa honderd landen die aan het Geneefse overleg hebben deelgenomen besluiten om het onderwerp weer in be handeling te nemen. Dat zal uiterlijk in de herfst van dit jaar het geval zijn. De delegaties van Westerse landen vin den dat er in Genève op een aantal gebie den vooruitgang is geboekt, terwijl de „Groep van 77” (de ontwikkelingslanden) zegt dat er nauwelijks schot in het overleg zit. De ontwikkelingslanden staan er op dat de wegen waarop zij toegang kunnen verkrijgen tot technische kennis van indu strielanden worden vastgelegd in een bin dende gedragscode. De Westerse industrielanden willen zo ver niet gaan. Zij vrezen dat dit gepaard kan gaan met een aantasting van hun vrije markteconomie. Het Westen vindt dat kan worden vol staan met algemene richtlijnen voor tech- nologie-overdracht. De communistische landen delen in grote mate het standpunt van de „derde wereld”. bedrijven een nauwere band met het OGEM-concern vanuit verschillende pog- punten zinvol is en dat dit de resultaten positief kan beïnvloeden. Op de vraag waarom de voorraadhou- dende technische groothandel niet even eens in OGEM Wordt geïntegreerd wordt in het bericht opgemerkt dat een te nauwe band voor VGH met de bouw - in installa- tieactiviteiten van OGEM op principiële en praktische grond strategisch en com mercieel niet wenselijk wordt geacht. De ze te nauwe band zou kunnen worden gesuggereerd door een 100 procent aan deelhouderschap van OGEM. De onaf hankelijke opstelling als ter beurze geno teerde vennootschap geniet voor een goe de functievervulling verre de voorkeur. De VGH-bedrijven behaalden in de af gelopen drie jaar een positief resultaat. De binnen OTI gebundelde bedrijven le den in die periode verlies. Als gevolg van de formele liquidatie van enkele deelne mingen, met name die van Lindeteves- Jacoberg, zal een aanzienlijk fiscaal com- pensabel verlies ontstaan. Hoewel door de weersomstandigheden de resultaten in de eerste maandan van dit jaar in ongunstige zin zijn beïnvloed' wordt niettemin gerekend op een verbete ring van de rentabiliteit van OTRA en OTI. Voor OGEM worden wederom goede resultaten verwacht. Op 22 maart wordt een buitengewone aandeelhoudersverga dering van OTRA gehouden. niet verder verharden. De EG moet een constructieve bijdrage leveren aan een toekomstige rechtvaardige sociale en eco- nomisehë'wereldorde en daarin past geen protectionistische houding en sluiting van de grenzen. Trouwens, de EG kan zich geen protectionisme veroorloven, omdat men in grote mate afhankelijk is van de wereldhandel en de toevoer van grond stoffen. Kok wijst een vermenging tussen ont wikkelingshulp en exportbevordering van het „donorland” af. De eerste stappen die de huidige Nederlandse regering in die richting heeft gezet, mogen niet door nieu we worden gevolgd. De ontwikkelingspo litiek moet de ontwikkelingslanden vooral in staat stellen in de basisbehoeften van de mensen ter plaatse te voorzien en mag zich niet slechts richten op het bevorderen van de produktie van goedkope export- produkten. bleken het verder eens over verkorting van de werkweek in die sectoren van het bedrijfsleven die zwaar door de economi sche crisis zijn getroffen. Daarbij wordt vooral gedacht aan invoering van een UTRECHT (ANP). Een 35-urige werkweek is helemaal niet zo duur als de werkgevers beweren. Het is helemaal niet waar dat het verminde ren van de arbeidstijd van 40 naar 35 uur leidt tot een stijging van de ar beidskosten met 14 procent, want die kosten worden voor het grootste deel weer „terugverdiend” aldus B. Van der Laan, econoom van de Indu striebond NW, in „Actie”, het blad van de Industriebonden FNV. Vorige maand heeft de Amerikaanse regering maatregelen voorgesteld die de Amerikanen verplichten om zuinig om te springen met energie in noodgevallen. Zo wil Carter de bevoegdheid krijgen om benzine te rantsoeneren. Dit zal pas ge beuren als de nood aan de man komt, maar de Amerikaanse president heeft la ten doorschemeren dat hij zal ingrijpen als de Amerikanen onvoldoende gehoor geven aan zijn raadgevingen om op ener gie te besparen. O ROTTERDAM (ANP) - Bij Otra (56 pet belang van OGEM) zal de reeds in septem ber vorig jaar aangekondigde ingrijpende structuurwijziging spoedig tot uitvoering komen. De twee groepen bedrijven van OTRA worden van elkaar gescheiden. De internationale handelsbedrijven worden ondergebracht in OGEM Trade Internati onal (OTI) NV en opgenomen in OGEM- verband, de technische groothandelsbe drijven (VGH) blijven in OTRA-verband werken, zo blijkt uit een bericht aan aan deel- en winstbewijshouders. Directie en besturen zijn na ampel beraad tot de conclusie gekomen dat voor de OTI- It ivel i. vervreemd van EG r 47,00 136,50 1,10 135,00 42,80 7,30 85,00 19,10 48,50 109,00 33,90 52,80 47,50 65,00 27,001 53,00 127,80 105,20 88,50 32,208 94,00 64,50 113,30 50,50 35,00 32.50 73,50 78,00 45,80 37,00 639,50 44,00 55,50 45,60 40,10 40,20 130,50 35,10 40,00 130,50 52,80 38,90 3,20 50,80 133,00 66,50 78,50 161,50 53,50 50,10 116,00 41,20 30,00 73,00 57,00 94,10 46,50 31.00 57,00 88,00 46,30 49,70 163.00 33,50 81,00 116,30 48,50 48,50 37,50 42.40 285,00 548,00 204,00 136,001 325.00 (Van onze redactie economie) BRUSSEL. De ministers van So ciale Zaken van de Europese Negen willen overwerk systematisch gaan beperken. Dit gebeurt in het kader van herverdeling van beschikbare ar beid over meer mensen, een middel om de grote werkloosheid in de Euro pese Gemeenschap te bestrijden. De Europese commissaris Vredeling zal een richtlijn over de beperking van overwerk opstellen. Dit is het belangrijkste resultaat van een informele bijeenkomst van de be windslieden van Arbeid en Sociale zaken van de Negen in Parijs. De uitkomst van het beraad is voorgelegd aan de regerings leiders van de Negen, die gisteren bijeen kwamen voor een topconferentie in de Franse hoofdstad. Herverdeling van werk stond centraal, niet het minst omdat de Franse minister Boulin (Arbeid) in eigen land te maken heeft met grote werkloos heid en arbeidsonrust. Over andere methoden om het beschik bare werk beter te verdelen, bleven de negen ministers vager. Vermindering van de arbeidstijd willen ze nastreven door invoering van vervroegde pensioenrege lingen, te beginnen in zware beroepen en in bedrijven waar ploegendiensten be staan. Voorts dienen beroepsopleidingen verlengd te worden door opleiding met «zark af te wisselen. De negen minister’?’ van Sociale zaken Carter zal verder aandringen op een afgelasting van een aantal lijnvluchten van Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen, terwijl benzinepompstations ge vraagd zal worden om in de weekeinden te sluiten. verbruik van ruwe olie in de VS in de afgelopen maanden al met drie miljoen vaten per dag is verminderd, voorname lijk doordat olie voor industriële doelein den al gedeeltelijk is vervangen door aardgas. Met behulp van deze zelfgemaakte metaaldetector kwam de Amerikaanse electronicus Charles Garret een flinke goudklomp op het spoor in het westelijk deel van Australië. Misschien een begin van een nieuwe gold rush Volgens Van der Laan hoeven de werk gevers niet zo erg bang te zijn voor loon kostenstijgingen. Als ze zeggen dat een werkwerk van 35 uur 14 procent loonkos ten met zich mee brengt laten ze volgens Van der Laan een aantal feiten buiten beschouwing: in de eerste plaats is het een ervaringsfeit dat bij dit soort werktijdver kortingen een derde tot de helft van de verwachte loonstijgingen helemaal niet optreedt. Dat komt omdat in een aantal gevallen geen extra mensen worden aan gesteld en in dat geval verdienen de werk nemers zelf hun kortere werktijd terug door een deel van het produktieverlies weer goed te maken, aldus Van der Laan. Bovendien verdwijnen de late uurtjes aan het eind van de dag of week (vrijdag middag) waarin toch al minder hard ge werkt wordt. Daarnaast vermindert het ziekteverzuim en loopt het aantal bedrijfs ongevallen terug dankzij een betere con centratie bij een kortere werkweek. Dat zijn allemaal zaken die de arbeidsproduk- tiviteit verhogen, aldus Van der Laan. Voorts heeft werktijdverkorting volgens hem een gunstig effekt op de werkloos heid. Het is een middel om de voortduren de uitstoot van werknemers in de indu strie te stoppen en dat betekent weer dat werkloosheid minder snel stijgt met alle gunstige financiële gevolgen van dien. Op die manier wordt volgens de NW-eco- noom voorkomen dat de groep mensen die de belastingen en premies op moet brengen steeds kleiner wordt en de groep die is aangewezen op de sociale voorzie ningen steeds maar spectaculair blijft doorgroeien. Het tegengaan van de uitstoot van de werknemers in de industrie heeft nog een extra voordeeltje, aldus Van der Laan. Wil een werkelijke integratie in Europa van de grond komen dan moet het direct verkozen Europees parlement waar voor we binnenkort naar de stembus moe ten snel reële politieke bevoegdheden krijgen en de Europese commissie het dagelijks bestuur van de EG een zwaar dere eigen verantwoordelijkheid. Wordt aan die voorwaarde niet spoedig voldaan dan ziet de toekomst van Europa er don ker uit. Dan zullen de Europese burgers zich bedrogen gaan voelen en zich van Europa afwenden, voorziet Kok. Het ont breken van een democratische besluitvor ming is volgens de FNV-voorzitter ook een van de redenen, waarom de invloed van de vakbeweging op de gang van zaken binnen de Gemeenschap tot dusverre on voldoende is geweest. Kok vindt dat er een sociaal-enomisch beleid op Europees vlak van de grond moet komen. Uitsluitend nationale oplos singen voor overwegend Europese proble men leiden op den duur tot economische teruggang en tot meer in plaats van min der werkloosheid. De EG is nog te veel een gemeenschappelijke markt zonder duide lijke voorstelling over waar we naar toe willen en een daarop gebaseerd gemeen schappelijk beleid. Europa met nu zes miljoen en straks wellicht dertien miljoen werklozen zal zich tegenover de werknemers moeten „bewijzen”., Met name wat betreft de werkloosheidsbestrijding moet de Euro pese sociaal-economische politiek een zichtbare bijdrage leveren om tot oplos sing van problemen te komen, die natio naal slechts ten dele oplosbaar zijn. Kok weet het mislukken van de EG- conferentie over de werkgelegenheid van regeringen, werkgevers en vakbonden in november jongstleden niet alleen aan de regeringen, maar ook aan de werkgevers. Die keerden zich vierkant tegen de wens WASHINGTON (ANP). Presi dent Carter zal binnenkort in zijn belangrijkste toespraak over het Amerikaanse energiebeleid in meer dan een jaar aandringen op een be perking van hét Amerikaanse olie- verbruik met vijf procent. De sportieve Ford Fiesta 1300S als geweldige hoofdprijs. Om onze aktienoggrootserte maken, hebben we een unieke hoofdprijs De Ford Fiesta 1300S. het meest sportieve model van deze Ford serie Met de L extrasterke 1300cm3 motor. 49 kW (66 DIN pk) van O -100 km/u in 12,3 sec topsnelheid 158 km/u Om deze prestaties te ondersteunen heeft de 1300S versterkte vering en nastelbare schokbrekers Toerenteller. sportstuur en ruitewissersmetinterval- schakelaar accentueren het sportieve karakter v WaardeFiesta1300S erg zuinig mee blijft, zijn benzineverbruik en onderhoudskosten Dat is de uitkomst van een statisch onderzoek dat in Zweden is gehou den naar de risico’s die een gemiddel de autorijder loopt in de meestvoor- komende verkeerssistuaties, zo be richt het ANWB-blad Verkeerskun de. De eerste constatering was dat een autorijder elke minuut 40 beslis singen moet nemen en als gevolg daarvan 30 handelingen moet ver richten. Eens in de twee uur verzeilt de verkeerd beslissende autorijder in een gevaarlijke situatie en eens per maand (elke 1300 km) ontloopt hij ternauwernood een ongeval. Materië le schade krijgt hij statistisch iedere zes jaar (100.000 km) en persoonlijk letsel krijgt hij iedere 45 jaar, ofwel 700.000 km. van het Europees Verbond van Vakvere nigingen om te komen tot een uitspraak over verkorting van de arbeidstijd in de komende vier jaar met tien procent. Kok noemde de negatieve houding van de werkgevers des te vreemder, omdat de werkgevers op nationaal niveau steeds zeggen dat zaken als arbeidstijdverkor ting internationaal moet worden geregeld vanwege de concurrentie. „En kom je dan in een internationale conferentie, dan zegt men vervolgens dat de nationale situaties zo verschillend zijn, dat de vakbondsvoor- stellen in nationaal verband aan de orde moeten komen”, aldus Kok. „De vakbewe ging is het echter beu om van het nationa le kastje naar de Europese muur en terug gestuurd te worden.” Hij vroeg zich af of de lol van de EG er voor de ondernemers af is nu de gemeen schappelijke markt bereikt is. Hij betwij felt of de werkgevers met de Europese vakbeweging willen onderhandelen, be reid zijn om de grote problemen in de EG aan te pakken en constructief met de vakbeweging naar een oplossing te zoeken. Naar zijn indruk vertonen met name de multinationals een zekere aversie tegen de EG, zeker wanneer die meer ordenend en programmerend gaat optreden. De multi nationals zeggen dat ze op een wereld markt opereren en dat het de EG niet aangaat om bindende regelingen te treffen. Volgens de FNV-voorzitter wordt de vakbeweging „in Brussel” veel te weinig bij de opzet en de uitwerking van het beleid in de diverse industriële sectoren betrokken. De gemeenschapsverdragen voorzien in 'een sectorpolitiek voor land bouw, vervoer, kolen en staal en atoom energie. Op enkele uitzonderingenna be rusten die regelingen nog voor een belang rijk deel op de krachten van de markt. Er is te weinig planning met alle gevolgen van dien. Die planning op EG-niveau zou zich vooral op arbeidsplaatsen en investe ringen moeten richten. Investeringen boven een bepaalde grens zouden moeten worden getoetst op hun bijdrage aan sociaal-economische doel stellingen. Bedrijven zouden verplicht moeten worden investeringsplannen te melden aan een EG-toetsingsinstantie. Wat de ontwikkelingen betreft mag de EG geen besloten club van rijkaards wor den, die zich niets aantrekt van de proble men buiten haar poorten of niet meer open zou willen staan voor andere demo cratische landen, vindt Kok. Het gezicht van de EG naar buiten mag TOKIO (Reuter). Uit voorlopige ge gevens van het Japanse Economische Planbureau blijkt dat de Japanse econo mie ip het kalenderjaar 1978 reëel met 5,6 procent is gegroeid tegen 5,4 procent in 1977. In het vierde kwartaal van 1978 groeide de Japanse economie met 1,7 procent, dat was meer dan in het tweede en derde kwartaal, maar minder dan in reële eco nomische groei van 2,3 procent in het eerste kwartaal. Het bruto nationaal produkt (BNP) per hoofd van de Japanse bevolking bedroeg vorig jaar 8.664 dollar (ruim 17.300 gul den). Japan moest wat betreft deze wel- vaartsmaatstaf twaalf rijke niet-commu- nistische landen als zijn meerdere er kennen. DEN HAAG (ANP). De algehele in druk van Nederlandse deskundigen over het functioneren van aanpassingsteams in Zweden voor oudere en voor gehandicap te werknemers is niet bijzonder positief. Dat is een van de conclusies van een delegatie van de Commissie Aanpassings teams van de Stichting van de Arbeid en ambtenaren van het ministerie van Socia le Zaken na een studiebezoek dat zij in oktober van het vorige jaar aan Zweden heeft gebracht. Op papier zit het systeem van.aanpas- singsteams in Zweden goed in elkaar, maar in de praktijk blijkt het slechts ten dele te functioneren. Aanleiding tot het studiebezoek vormde de adviesaanvraag van 26 juli 1977 van de minister van Socia le Zaken aan de Stichting van de Arbeid. De minister vroeg daarin de wenselijk heid na te gaan van een systeem van aanpassingsteams ter versterking van de arbeidspositie van oudere en van gehandi capte werknemers. De delegatie acht de ongunstige econo mische situatie in Zweden mede oorzaak van het in de praktijk maar ten dele werken van het systeem van aanpassings teams. Het is de delegatie niet duidelijk geworden in hoeverre de resultaten in Zweden positief afsteken bij hetgeen in ons lan tot stand wordt gebracht. Mensen die gewoon werken betalen voor de overheid meer belasting dan mensen die in de WW lopen. Minder werkloosheid betekent dus voor de overheid niet alleen minder uitgeven voor de sociale voorzie ningen, maar bovendien een hogere pre mie- en belastingopbrengst. Al met al kan volgens Van der Laan tussen de 83 en 92 procent van de loonkostenstijging worden terugverdiend, voor zover die al niet goed wordt gemaakt door een extra stijging van de produktiviteit. Werkgevers met een hoge produktivi- teitsstijging zouden, zo vindt Van der Laan, zelf voor financiering van de korte re werkweek kunnen opdraaien. Bedrij ven die er minder gunstig voor staan zouden naast een bescheiden werkne mersbijdrage geholpen kunnen worden met een volledige of gedeeltelijke loonkos tensubsidie van de overheid voor beperk te tijd. Zo gauw de overheid het effekt gaat merken van de vermindering van de groei van de werkloosheid en de daarmee gepaard gaande hogere belasting- en pre mieopbrengsten kan ze de loonkostensub sidie stopzetten en via verminderde belas ting- of premiedruk zorgen dit het bedrijf de loonkosten zelf kan betalen, aldus Van der Laan. Hoge ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van Energie hebben laten we ten dat Carter dat eerst op basis van vrijwilligheid wil bewerkstelligen, maar als dat niet lukt, dan zal de beperking van het olieverbruik worden afgedwongen. De VS gebruiken per dag gemiddeld 18 miljoen vaten ruwe olie waarvan 45 pro cent geïmporteerd wordt. Carter wil het verbruik met 800.000 a één miljoen vaten per dag terugschroeven. De zwaarste last zal moeten worden gedragen door het Amerikaanse bedrijfs leven dat gevraagd zal worden om over te schakelen van olie op steenkool en aard gas. Het Amerikaanse ministerie van Frp->rpytrron= van mening dat het

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17