van opgeheven ministerie Europese top in Parijs bijeen Waarschuwing bij invoering EMS Weer moorden in Tsjaad Verhoogde spanning in Zuid-Libanon 1 rl Ontmoeting van leiders beide Jemens Nieuwe president in Venezuela Over „geheime fondsen” Geen direct gevaar voor Nederlanders Vonnissen om politieke redenen Veel scheidingen in Sovjet-Unie Stadthuis Stockske Bouwmeester Schouwburg i J I I Programma 2 19 7 9 MAART BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG 1 3 LIBANON ISRAEL F E (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. Het Zuidafrikaanse liberale blad Rand Daily Mail mag vraaggesprekken met het voormalige hoofd van het opgehe ven ministerie van Voorlichting dr. Enschel Rhoodie publiceren, waarin deze onthullingen doet over het schandaal van de „geheime fondsen”. door Nico Scheepmaker Hans o tnjfël Zuidafrikaans blad mag onthullingen publiceren De Britse premier Callaghan kijkt even voor de topconferentie in Parijs begint naar fotografen Weer executies in Teheran I (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) als eersten om i I Die was toen toch al 39 jaar! En het jaar daarvoor had hij Shylock in Shakespea re’s „De koopman van Venetië” al ge speeld, trouwens, tussen 1879 en 1882 speelde hij, behalve die bode in de Gys- breght, ook nog een der titelrollen in „Ro meo en Julia”, en de titelrollen in „Othel lo” en „Hamlet”. Ik geloof toch niet dat bijvoorbeeld Ko van Dijk de bode zou hebben gespeeld in de tijd dat hij ook alle hoofdrollen van de wereld speelde. Gisteravond hoorden de Nederlandse militaren in hun bivak, vlak bij de Liba- nees-Israelische grens, dat er op zee vanaf een bootje werd geschoten. Ook vlogen Israëlische vliegtuigen met gedoofde ver lichting enkele malen over het gebied. Hoewel al snel bleek dat er voor de VN- eenheden geen direct gevaar bestond, werd toch een aantal voertuigen in positie gezet. De leider van de christelijke militie Saad Haddad, liet gisteren alle wegen in zijn gebied de strook tussen het VN- Opperrechter Coetzee beschikte giste ren afwijzend op een verzoek van de com missie onder leiding van rechter Erasmus om de publicatie tegen te houden. De commissie-Erasmus stelt zelf een onder zoek ip naar het schandaal. Rhoodie die zich in Europa bevindt, heeft gezegd dat toenmalige ministers, onder wie oud-pre- mier John Vorster die nu president is en de bewindslieden van Financiën en Justi tie, Horwood en Kruger, wisten dat het ministerie van Voorlichting het regerings gezinde dagblad The Citizen financierde. Horwood en Vorsters opvolger, de te genwoordige eerste-minister Pieter Botha hebben dit steeds tegengesproken en ge zegd dat zij af zullen treden als bewezen wordt dat dit waar is. De commissie-Erasmus had gesteld dat de publicaties in de Rand Daily Mail haar bevindingen zou kunnen beïnvloeden. Het blad had daartegen aangevoerd dat de regering het mandaat van de commissie had verlengd, nadat zij in december een rapport had afgeleverd. Kwesties die in dat verslag werden besproken, zouden bijgevolg vrijelijk mogen worden behan deld. Wat de commissie-Erasmus nu pre cies onderzoekt, is niet omschreven, aldus de krant. Overigens had de Rand Daily Mail eer der een gerechtelijk verbod gekregen om uitlatingen van dr. Rhoodie te publiceren over gesprekken, die deze zou hebben gehad met minister Kruger. Deze be windsman had om dit verbod gevraagd, nadat de krant hem om commentaar op de uitlatingen van Rhoodie had verzocht. De Rand Daily Mail en andere bladen van het concern verschenen gisteren dan ook met witte stukken in verhalen waarbij Rhoodie aan het woord was. De commissie-Erasmus werd vorig jaar door de regering-Botha ingesteld om het misbruiken van overheidsgelden ten be- Voor de vijfde achtereenvolgende dag hebben gisteren tienduizenden vrouwen in Teheran gedemonstreerd tegen het ver plicht stellen van het dragen van de tradi- Intussen zijn de Nederlandse VN-mili- tairen bezig met de voorbereidingen voor gebied en Israel) afsluiten, met uitzonde ring van de weg langs de kust. tionele sluier. De demonstranten uitten hun woede op de staatstelevisie die uitzen ding van de vrouwenmarsen van vorige week had gecensureerd. is gisteren bekendgemaakt, week Zuidafrikaanse grond- luchtmacht in een actie van het overnemen vn de Franse VN-taken in het gebied. Volgens het Palestijnse persbureau WA FA heeft Israel gisteren zware artillerie beschietingen uitgevoerd rond Nabatye, in de centrale sector van Zuid-Libanon. Over slachtoffers en schade werd niets meegedeeld. De Libanese regering gaat een dezer dagen praten met de regering van Saoedi- PARIJS. Een grotere overeenkomst tussen de inflatiepercentages van de Europese negen is absoluut noodzakelijk om het Europees Monetair Systeem (EMS) tot een succes te maken. Deze waarschuwing liet de Europese Commis sie (het dagelijks EG-bestuur) horen op het moment dat de negen op hun Parijse Eurotop formeel besloten vandaag met het EMS Van start te gaan. Arabië over de aangekondigde terugtrek king van de 700 Saoedische militairen van het Arabische vredesleger in Libanon. De ze terugtrekking haffgt samen met de strijd tussen Noord- en Zuid-Jemen. Om de bittere" pil voor de Franse gast heer, president Giscard, te Vergulden, stemden de regeringschefs van de andere acht EG-landen wel in met een Frans voorstel, het politiek beleid inzake non- proliferatie het tegengaan van de ver spreiding van kernwapens te „harmoni seren”. Van Agt: „Dat gebeurde met de aantekening dat hierover wel pittige me ningsverschillen bestaan”. Aan het diner in het Elysée met hun gastheer hadden de Duitse bondskanse lier alsmede de overige regeringsleiders evenmin bezwaar tegen de gedachte dat president Giscard met de Soedanese pre mier Numeiri zal spreken over een „tria loog” tussen de EG-landen, de landen van de Arabische Liga en die van de Organisa tie van Afrikaanse Eenheid. Waartoe dat gesprek moet dienen, bleef overigens in het vage, aldus Van Agt. Wat mij op zulke tentoonstelling altijd het meest fascineert zijn de bewaard ge bleven voorwerpen. Er staat een hoge leren stoel, die Vondel gebruikt zou heb ben in de bank van lening, en die bijna net zo oud lijkt, en waarvan evenveel ontzag uitstraalt als van de leunstoel van Archie Bunker. In een vitrine staat het stockske van Oldenbarnevelt, althans een van de stockskes die volgens de overlevering aan de oude raadspensionaris hebben toebe hoord, want ik heb er eens eentje in het „Rijksmuseum gezien, en eentje in het mu seum in Amersfoort. Maar misschien had hij wel twee of meer stockskes, zoals je tegenwoordig vaak meer dan één bril hebt. Ook hangt er een handgeschept stukje papier met in bruine inkt het laatst bekende handschrift van Joost van den Vondel, die toen 90 jaar was. Zo ongeveer, zo beverig, schreef mijn oma ook toen zij negentig was. ar m nt at o, MOSKOU (DPA). In de Sovjet- Unie eindigt een op de drie huwelij ken in een echtscheiding, zo bericht het Russische tijdschrift Rabornizza. In de nieuwe steden in Siberië zou zelfs veertig percent van de huwelij ken stranden, De voornaamste oorzaak van het mislukken van de huwelijken is vol gens het blad het feit dat jonggehuw den vaak volkomen onvoorbereid zijn op wat hun te wachten staat en geen idee hebben van hun rol in het gezin. a- ?n at n- a- •it ie k- jr ?t ai at al •n et e- s- e- •n •n m as ar rs t- ie ie n- a- te in u- it- Is 3- at ‘F jr n ar m 1” te ri et Numeiri is tijdelijk voorzitter van de Arabische Liga. Soedan is echter ook lid van de Organisatie van Afrikaanse Een heid, waarbij alle Afrikaanse staten zijn aangesloten. Van Agt zei dat zo’n „tria loog” niet tot regionalisering van de Euro pese ontwikkelingshulp mag leiden. De Westduitse bondskanselier Schmidt be pleitte een fikse Europese financiële hulp aan het in ernstige moeilijkheden verke rende Turkije. Van Agt: „Hij ging met de pet rond, maar die bleef leeg". (Van onze redactie buitenland) N’DJAMENA. In het uiterste zuiden van de Middenafrikaanse republiek Tsjaad zijn tijdens het weekeinde 200 isla mieten vermoord, zo is gisteren in de hoofdstad N’Djamena vernomen. Anderhalve week geleden werden in het zuiden 800 islamieten om het leven ge bracht. Islamitische kringen in de hoofd stad stellen de troepen van de christelijke president Felix Malloum verantwoorde lijk voor het bloedbad. Inmiddels is de strjd tussen Malloums troepen en die van zijn islamitische pre mier Habre weer hervat. Zondag werd in N’Djamena op verschillende plaatsen ge schoten, maar over het resultaat van de strijd is niets bekend. Een paar weken geleden heb ik in deze rubriek een treurzang aangeheven over het nogal onthutsende feit dat op een enkel artikel in een zaterdagbijlage na, op geen enkel front het feit was herdacht dat Joost van den Vondel op 8 februari drie honderd jaar geleden was overleden. Van dit verzuim wordt nu aardig wat goedge maakt door een bezienswaardige tentoon stelling in het Theatermuseum op de He rengracht 166 in Amsterdam. Over zes zaaltjes verdeeld hebben medewerkers van het Instituut voor Neerlandistiek en van het Theatermuseum een zeer overzichtelijke, fraai geordende tentoon stelling over Vondel opgehangen aan diens gedicht „De Inwydinge van het Stadthuis t’Amsterdam”, dat 1378 versre gels lang is (bijna honderd sonnetten, zal ik maar zeggen) en in 1655 als boekje van 44 pagina’s verscheen. Het kwam er op neer, dat hij in dat gedicht de bouw van wat wij nu kennen als het Koninklijk Paleis verdedigde, en in één moeite door een lofzang op Amsterdam produceerde. TEHERAN. In de Iraanse hoofdstad Teheran zijn vanmorgen weer elf mensen terechtgesteld, zo heeft het radiostation „De stem van de revolutie” bekendgemaakt. Ook trekt Iran zijn troepen terug uit Oman, aan de Perzische Golf. Deze 5000 man tellende strijdmacht werd in 1974 in Oman gelegerd om de sultan van dat land te helpen tegen opstandelingen. De troe pen zullen nu naar de Koerdische stad Rezaiyeh, aan de Iraans-Turkse grens, worden gezonden. hoeve van de regerende Nationale Partij en haar politiek te onderzoeken. Dit zou via het inmiddels opgeheven ministerie van Voorlichting zijn geschied. In haar rapport van december gaf de commissie in overweging dr. Rhoodie gerechtelijk te vervolgen. Deze had toen echter het land al verlaten. In de omgeving van de Zuidafrikaanse stad Durban hebben gisteren overigens gewapende mannen een autobus bescho ten. Daarbij werden drie zwarte passa giers gedood; twee raakten gewond. De autoriteiten suggereren dat de beschieting verband houdt met een vete tussen twee Zoeloestammen, welke in de afgelopen twee jaar al aan 56 mensen het leven heeft gekost. Intussen dat vorige troepen en vijf dagen bij invallen in Zambia en Ango la in totaal twaalf Namibische guerrilla bases hebben vernietigd. Volgens opper bevelhebber Geldenhuys werden er aan Zuidafrikaanse zijde geen verliezen gele den, maar er zouden volgens berichten uit Loesaka zeker veertig „guerrillastrijders” zijn omgekomen. Gisteren heeft de Zuidafrikaanse minis ter van Justitie, James Kruger, een ver zoek van de internationale schrijversver- eniging, de PEN, tot vrijlating op ere woord van de dichter Breyten Breyten- bach verworpen. De voorzitter van de Kaapse afdeling van de PEN, Elstob, ver klaarde dat hij het verzoek had gedaan namens de Nederlandse en Zweedse afde lingen van de vereniging. De Nederlandse regering had aangebo den politiek asiel te verlenen aan Breyten- bach, die een straf van negen jaar uitzit wegens samenzwering tegen de regering van Zuid-Afrika. Hij werd in 1975 veroor deeld. achter hem. Links zit de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Owen en rechts zijn Belgische ambtgenoot Simone. De Iraanse troepen die deel uitmaken van de VN-troepen in Libanon hebben opdracht gekregen naar Iran terug te ke ren, zo heeft het hoofdkwartier van het Iraanse islamitische leger gisteren be kendgemaakt. (Van onze redactie buitenland) BEIROET. De Nederlandse VN- soldaten in Zuid-Libanon hebben gis teren al iets gemerkt van wat door de legervoorlichtingsdienst werd om schreven als „verhoogde spanning” in het gebied. De waarschuwing is vervat in een overzicht van de economische en sociale situatie in de Europese Gemeenschap, dat werd voorgelegd aan de regeringsleiders van de Europese negen die gistermiddag in een somber bewolkte Franse hoofdstad aan hun topberaad begonnen. Aanleiding vormen de onverwacht hoge prijsstijgin gen begin dit jaar in enkele EG-landen, zoals Italië en Engeland (dat overigens als enige niet aan het EMS meedoet). Een tweede negatieve factor in de eco nomische ontwikkeling vormt de onzeker heid over de olievoorziening, alsmede de prijs voor ruwe olie, zegt de commissie in haar overzicht. Het Brusselse EG-bestuur blijft vooralsnog bij zijn voorspelling van 3,4 procent economische groei voor de Gemeenschap in dit jaar, tegen 2,8 pro- cent in 1978. Deze hogere groei zal echter zo goed als geen effect hebben op de werkeloosheid (6,5 miljoen in de Gemeen schap). Aanpassing van het Euratom-verdrag is overigens van de baan. Dat zei minister president Van Agt na afloop van het „praatje aan het haardvuur” met de ande re regeringsleiders van de Europese Ne gen op de Europese top in Parijs. De meeste EG-landen, waaronder Nederland, voelden zelfs niets voor bestudering van herziening van het verdrag dat de instel ling van de Europese atoomgemeenschap regelt, aldus Van Agt. „Plaatsen zijn dagelijks te bespreken van 10 tot 4 ure. Diplomata niet gangbaar, uitgezonderd die der Aandeelhouders, Rechtsconsulenten, Doctoren en der Pers”. Aandeelhouders begrijp ik, pers nog beter, maar wat maakte die advoka- ten en artsen zo bijzonder. Opvallend in de rolverdeling is, dat de popularisering van de acteurs en actrices (Ank van der Moer, Guus Hermus) honderd jaar gele den nog niet had plaatsgevonden. Op de lijst van „Spreeckende Personagiën” staat „de Hr. van Schoonhoven” vermeld als Gysbreght van Aemstel (Van Aemstel dus wel met zijn voornaam erbij, Van Schoonhoven die Cornelis Christianus heette zonder voornaam). Van Badeloch wordt gemeld dat zij door „Mw Kleine- Garman” wordt gespeeld (even een t ver-, geten dus), en de ene Rei blijkt gezegd te worden door Mw Sophie de Vries, een andere Rei door Mej. A. Sablairolles, die Mina heette en later Badeloch zelf zou spelen. Gysbreghts zoontje Venerik blijkt vertolkt te worden door „Jongej Spoor”, en de bescheiden rol van „een bode” is toebedeeld aan de Hr. L. Bouwmeester. Ik las overigens op deze Vondel-ten- toonstelling dat het woord „schouwburg” een schepping van Vondel is. Als je nu eens alles wat hij in zijn 92-jarige leven geschreven heeft op belangrijkheid zou toetsen, en te beginnen bij het minst be langrijke zou gaan schrappen, dan zou het me toch niet verbazen als uiteindelijk als laatste dat woord „schouwburg., zou overblijven. Iraanse Nikkhwah, voormalig van radio en televisie, groep geëxecuteerden. Heel curieus vond ik ook een program ma voor de opvoering van de Gysbreght van Aemstel op zaterdag 1 januari 1881. Ik zou misschien niet gegaan zijn, maar ik zou het toch niet ongepast hebben gevon den als men deze afgebroken traditie dit jaar, driehonderd jaar na Vondels dood, voor de gelegenheid weer eens had her steld. „Het Nederlandsch Toneel” ver zorgde die voorstelling in 1881, en dat gebeurde in het Grand Théatre in de Am- stelstraat in Amsterdam. De Gysbreght in de Amstelstraat, dat was toch een passen de omgeving! Stalles en Balcon 2,-, Loge ƒ1,50, Parterre ƒ1,-, Galerij-Loge 60 Cts en Galerij 40 Cts. Dat lijkt goedkoper dan het in feite was, want een glas bier kostte, evenals een glas cognac, toen 10 cent, en voor 50 cent kon je je schoorsteen laten vegen. BEIROET. De leiders van Noord- en Zuid-Jemen heblfen zich bereid verklaard tot een ontmoeting op neutraal grondge bied om te pogen een eind te maken aan hun grensconflict. Volgens het Iraakse persbureau dat dit meldde, zullen president Ali Abdoellah Saleh van Noord-Jemen en zijn collega Abdoel Fattah Ismail van Juid-Jemen op 28 maart elkaar ontmoeten in Koeweit. De Jemens zouden inmiddels ook heb ben besloten tot het instellen van een gedemilitariseerde zone langs hun ge meenschappelijke grens. Een militair co- mité, bestaande uit vertegenwoordigers’ van zes Arabische landen en de Palestijn se bevrijdingsorganisatie PLO zal vanaf vandaag toezicht uitoefenen op de nale ving van het bestand en de terugtrekking van de troepen van de twee landen binnen hun grenzen. Intussen is in het Amerikaanse Congres kritiek geleverd op het besluit van presi dent Carter om de wapenzendingen van 800 miljoen gulden aan Noord-Jemen te bespoedigen. De Amerikaanse onderminister Van Buitenlandse Zaken Crawford heeft ver klaard, dat de uitslag van de strijd tussen Noord- en Zuid-Jemen wel degelijk van direct belang is voor de Amerikaanse be- langen. Hij herhaalde dat de Amerikaan- P 5 Middellandse! Het waren bekende militaire en burger lijke figuren die werden doodgeschoten door wat genoemd wordt „Islamitische revolutionaire pelotons”. Tot de terecht- gestelden behoort de vroegere directeur- generaal van het nationale persbureau PARS, Mahmoud Djaffarian. Djaffarian was ook hoofd van de nationale televisie en officieel woordvoerder van de sjah sedert de kritieke periode in de eerste maanden van 1978 toen de onrust in de steden oplaaide. Ook Parviz hoofdredacteur behoort tot de Nederlandse commandopost se regering zo nodig zal ingrijpen om deze belangen te beschermen. Crawford kon digde aan dat de VS van plan zijn de komende weken 300 miliaire adviseurs naar Noord-Jemen te sturen. CARACAS (Reuter). In de Venezo laanse hoofdstad Caracas is gisteren de nieuwe president, Herera Campins, geïn stalleerd. Herera, een christen-democraat, volgt de sociaal-democraat Perez op. Bij zijn ambtsaanvaarding haalde He rera fel uit naar zijn voorganger door te zeggen dat deze Venezuela met een hypo theek had belast door de inkomsten uit de olie te verspillen. Hij liet doorschemeren een strakkere politiek op dit terrein te willen voeren, maar een betrouwbare le- 1 verancier te willen blijven. Bovengenoemden zijn politieke redenen gevonnist; de tot nu toe terechtgestelden (in totaal nu 62) waren steeds beschuldigd van marteling en moord. De Internationale Commissie van Juristen in Genève heeft gisteren de me thode van rechtspraak, die op het ogen blik wordt gevolgd door de revolutionaire gerechtshoven naar Islamvoorschriften, veroordeeld en de „rechtloosheid” van de aangeklaagden aan de kaak gesteld. V GEZAGSGEB'EO NEDERLANDS BATALJON L-Z'it N ak U ra (Nokcera) 'C H R5 r- 1 HoofdKwarter wn." L -'V I 1-L MILITIES

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3