Al sla je me dood Ondergang Nederhorst door staat en banken E i 1 1 t Damiate Pers l! s I I 31' Aantal inbraken stijgt onrustbarend I I I I pi ■L Weer Westduitse secretaresse naar DDR CNV in commentaar: Hanoi: China wil Laos annexeren Iribarne treedt af als partijleider Gratificaties wekken onrust bij AKZO Benoeming Lanser voor rechtbank IJmuider Courant Aanval Rhodesië in Mozambique Man schiet op woningen OGEM zwijgt in zaak-Sonne veld I M r I Directie reageert op beschuldiging I I I I I I I i i i i I I I I I I I I I I I I I I I I I I vsHESBBHBRB F, F 1 I; I I MAART 19 7 9 1 3 DINSDAG 4 BINNEN- EN BUITENLAND D 1 (Van onze redactie binnenland) (Vervolg van voorpagina) i; 4 DEN HAAG. De Nederlandse verzeke raars zijn met een grootscheepse campagne begonnen, die moet leiden tot een betere bevei liging van huizen en bedrijven tegen inbraak. (V V de usk nie1 bij mei fen ken uni' stei stui ma. wai ingi wei I u F1 ;>h j 1 U 1 a I Hoogovens Verzekeraars: Huizen rammelen niet v beter beveiligen met geldbuidel I' (Van onze redactie buitenland) I Britse privacy: kostbaar ikoon 147,50 Veel interessanter dan een discussie Jl •■&E - 1 Als argumenten voert men aan dat de Wet op de Ondernemingsraden is overtre den doordat de raad van commissarissen te laat en te weinig informatie over de benoeming heeft gegeven. Verder vinden de ondernemingsraden dat er al voldoen de commissarissen bij het bedrijf zijn en dat Lanser als vakbondsman de verkeer de partij steunt in principiële zaken. Eerdere protesten bij de Sociaal Econo mische Raad, waar Lanser deel van uit maakt, en het gerechtshof in Den Haag haalden niets uit. LONDEN. Steeds weer opval lend in de Londense ondergrondse („tube”) is dat er zelden of nooit spontane gesprekken worden aan geknoopt met reizigers. Waar in een Nederlandse trein of bus altijd wel ergens iemand begint met een op merking over het weer, zitten de Londenaren zwijgend en somber voor zich uit te staren, lezen, of bestuderen de routekaart van het treintraject, dat ze toch al uit hun hoofd kennen. (Van onze redacteur in Groot-Brittanië, Henk Leffelaar) Cleveland Amory, president van een organisatie van dierenbeschermers, houdt in zijn armen een zeehondenbaby. Amory probeerde de gisteren begonnen jacht op zeehonden in Canada te saboteren door de pels van de dieren rood te spuiten, waardoor ze voor de jagers waardeloos zijn geworden. Het dier in Amory's armen is kennelijk tevreden. Al sla je me dood, lijkt hij te denken, maar weg wil ik niet meer. Daarentegen zorgt de Britse PTT weer wel voor de grootst denkbare aanran ding van de privacy door het fenomeen dat in Engeland alom bekend staat als „crossed lines”. Dat doet zich voor wan neer men een telefoonnummer draait en in plaats van daarmee wordt aangeslo ten op een ander gesprek, dat men dan al dan niet ademloos kan volgen. In. mijn geval gebeurt dat ongeveer één keer per maand en ik laat mij de gelegenheid nooit ontglippen deze gesprekken tot het eind toe te beluisteren. (Van onze redactie buitenland) BONN. De 32-jarige ongetrouw de secretaresse van de vice-voorzitter van de Westduitse CDU is naar Oost- Duitsland uitgeweken, zo heeft de politie in Bonn meegedeeld. Het afge lopen weekeinde ging nog een secre taresse van een CDU-man naar het oosten. Het ging hier om de mede werkster van Werner Marx, CDU- woordvoerder voor Buitenlandse Za ken. Zij vertrok met haar man naar Oost-Berlijn. Het interessantste overkwam de be kende Britse journalist James Cameron, die dank zij dé „crossed lines” een ge sprek kon opvangen waarin de sprekers zich uiterst laatdunkend uitlieten over een recent artikel dat hij zelf had ge schreven. Helaas is de kans op een der gelijke toevalstreffer uiterst gering. over de prijs van koffie zijn die gesprek ken echter tot nog toe niet geweest. Wel ben ik tot twee keer toe verbonden ge weest met een prins in Saoedi-Arabië, die hardnekkig volhield dat hij het juiste nummer had gedraaid, zodat ik hem tenslotte maar gelijk gaf en een gesprek met hem begon. vrije verkiezingen in Spanje na de dood van Franco, in haar eentje zestien zetels had behaald. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije H< circ: kerl Het het sluii entt nenl len vite ging Het is interessant te speculeren hoe de Brit zou reageren wanneer hij bij een treinkaping een week of nog langer op gesloten zou zijn in een coupé met mede passagiers. Hoe lang zou het duren voor dat hij zijn gereserveerdheid prijsgeeft, zou hij zich in de dan noodzakelijk ge worden conversatie persoonlijk prijs kunnen geven of zich beperken tot feite lijkheden? Want als er iets is dat de Brit be- ROTTERDAM (ANP). OGEM wenst geen discussie in de pers over de positie van medewerkers of oud-medewerkers. Met deze woorden weigerde de voorzitter van de raad van bestuur van OGEM, Udink, gisteren opnieuw commentaar te geven op mededelingen van president- directeur Sonneveld van OGEM-Neder- horstbouw dat hij is geschorst. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning I 1 KI ƒ2 1 1 lin rel Ve Zu fot me pe Hi Uitg plae het ke 1 lang van sooi zou met opg van D Bro sen Ber nisr 1 ka 93; 83- 45; vit scl ku bo A vo< gri set set I 20, mii 12, 12, i 1 i i i Duizenden werknemers zijn volgens het CNV op deze manier de dupe geworden van een beleid waarop zij nauwelijks in vloed konden uitoefenen. In het commen taar schrijft men dat ondernemingsraden van banken de kans moeten krijgen der- 1 Volgens welingelichte kringen in Salis bury zijn de aanvallen erop gericht een grootscheepse guerrilla-actie tijdens de volgende maand te houden algemene ver kiezingen in Rhodesië te voorkomen. De Rhodesische legerleiding verklaarde gis teren dat ook in het land zelf hard wordt opgetreden. In de afgelopen twee dagen zouden 68 guerrillastrijders zijn gedood. (Van onze redactie binnenland) BARNEVELD. Een 24-jarige inwoner van Barneveld heeft vanmorgen vanuit een flatwoning zes schoten afgevuurd op een aantal huizen. De kogels kwamen terecht in een slaapkamer, een toilet en een gangkast. Niemand werd gewond. Twintig politiemannen wisten de schut ter op te sporen door de richting van de kogels te bepalen. Hij had het wapen en een hoeveelheid munitie in zijn woning verborgen, maar vertelde na zijn aanhou ding waar deze te vinden waren. De Rhodesische premier Smith heeft zich gisteren kandidaat gesteld voor de verkiezingen. Hij is lijstaanvoerder voor de Rhodesische Frontpartij. I I I BANGKOK. - Vietnam heeft gisteren China verweten dat het pogingen doet om Laos te annexeren. Volgens het Vietname se partijblad Nhan Dan leidt China „anti- regeringselementen” op en stuurt deze terug naar Laos, waar zij een opstand moeten beginnen die zou moeten samen vallen met een Chinese aanval op het land. China wil heel Indochina onder zijn controle brengen, zo voegt het blad hier aan toe. De Laotiaanse regering heeft al ver schillende keren geprotesteerd tegen de concentratie van Chinese troepen bij de grens met Laos. Gisteren maakte de Lao tiaanse regering bekend dat ongeveer 5000 Chinese wegenbouwers en militairen „terwille van hun eigen veiligheid” naar hun land moeten terugkeren. Peking heeft tegen deze maatregel geprotesteerd. De Chinese troepen die in het grenscon flict met Vietnam de strategisch belangrij ke provinciehoofdsteden Lang Son en Dong Dang hadden veroverd, zijn giste ren in China teruggekeerd, zo heeft het persbureau Nieuw China gemeld. In het bericht wordt niet aangegeven om hoeveel soldaten het gaat en hoeveel Chinese mili tairen zich nog in Vietnam bevinden. Volgens Hanoi en de Sovjet-Unie „gaat de Chinese agressie voort”, maar waarne mers in Bangkok melden een langzame terugtrekking van de Chinezen. Bepaalde delen van het grensgebied zouden echter bezet blijven, omdat China hierop histori sche aanspraken maakt. ROTTERDAM (ANP). Voor de recht bank in Rotterdam is gisteren het proces begonnen dat de ondernemingsraden van twee dochterbedrijven van Smit Interna tionale hebben aangespannen tegen de raad van commissarissen van hun bedrijf. De ondernemingsraden willen dat de be noeming van ex-CNV-voorzitter Lanser tot werknemerscommissaris ongedaan wordt gemaakt. Hoogovens-directeur ir. F. Mathijsen Gerst heeft gisteren op een persbijeen komst gereageerd op de beschuldiging van voorzitter Arie Groenevelt van de Industriebond NW dat met name Hoogovens bij de CAO-onderhandelingen met forse materiële verbetering in de vorm van toeslagen is gaan zwaaien om de door de bonden gewenste arbeidstijdverkorting af te wimpelen. krijgen. Bovendien zou dat betekenen dat we een eerste stap zetten naar een 35-urige werkweek en dat is voor ons een weinig realistische discussie. Dat kan bij ons ge woon niet”. Morgen en donderdag gaan de bonden en de Hoogovens-directie opnieuw praten over een CAO. De kans dat er dan een positief resultaat uit de bus komt wordt erg klein geacht, zeker nu ook het CAO- overleg in de metaal op hetzelfde punt (doorbreking van de 40-urige werkweek) is vastgelopen. Intussen heeft Arie Groenevelt gister avond opnieuw gewaarschuwd voor extra looneisen van de kant van de vakbewe ging wanneer de werkgevers blijven wei geren te praten over zaken als arbeidstijd verkorting. Hij zei dit gisteravond in Alp- hen aan den Rijn tijdens een ledenverga dering van de Industriebonden NVV en NKV. Aanleiding hiertoe is het volgens de verzekeraars onrustba rend snel stijgende aantal inbraken. Waren dat er in 1970 nog 43.000, in 1977 werd ruim 120.000 keer geprobeerd in te breken. „De premie die de mensen moeten betalen, is te laag. Dan kan je het probleem oplossen door die te verhogen, maar je kan ook de beveiliging trachten te verbeteren”, aldus voorzitter D. F. Nijhoff van de Vereniging van Brandassuradeuren. De verzeke raars hebben daartoe een Stuurgroep Inbraakverzekering in het leven geroepen, die gisteren in Den Haag haar plannen ont vouwde. Ongeveer 70 procent van de door inbraken veroorzaakte schade is gedekt door een verzekering. Voor de verzekeraars loopt dat flink in de papieren, gegeven het feit dat de totale inbraakschade over 1977 ruim 500 miljoen gulden bedroeg. Nu zal een verzekeraar niet gauw zeggen: „Dat risico verzeker ik niet langer”. Wel kan hij als uitgangspunt nemen pas tot verzekering over te gaan, indien de betrokkene zichzelf voldoende beveiligd heeft. Als die beveiligingsmaatregelen achterwege zouden blij ven, dan zal verzekering niet langer mogelijk zijn, zo moet worden gevreesd, aldus de assuradeuren. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Om nog bij de telefoon te blijven: wanneer een Brit een andere Brit opbelt, zal de laatste nooit de hoorn opnemen en zijn naam noemen. Hij zegt in dat geval gewoon: „Hallo” of hij antwoordt met het noemen van de laatste drie of vier cijfers van zijn telefoonnummer (het he le nummer noemen is ook een kwestie van privacy, want veronderstel dat de andere partij verkeerd verbonden is, je zwoele stem heeft gehoord en je terug belt). I I i 11 1 i i I I I SALISBURY (Reuter, AP en UPI). Rhodesische vliegtuigen hebben gisteren een aanval gedaan op kazernes en muni- tieopslagplaatsen van de guerrilla-organi- saties ZANU in Mozambique. Het was de vijfde aanval van het Rhodesische leger op buitenlands grondgebied in drie weken. (Van onze redactie binnenland) DELFZIJL. De ondernemingsraad van Akzo-Delfzijl is tweemaal weggelo pen uit vergaderingen met de directie uit protest tegen de weigering van de be drijfsleiding om te zeggen aan welke per soneelsleden een gratificatie is betaald ter gelegenheid van Kerst 1978 en hoe hoog die was. Volgens de leden van de ondernemings raad zijn de gratificaties verstrekt aan vooral hogere personeelsleden en zou dit in min of meer besloten sfeer hebben plaatsgevonden. De opwinding bij het bedrijf is mede ontstaan doordat in de verschillende CA- O’s geen gratificatieregeling is opgenó- men. Wel worden bepaalde vergoedingen aan groepen personeelsleden toegestaan tot maximaal tien percent van het jaarin komen. De ondernemingsraad zegt te vermoe den dat het om uitkeringen binnen dit kader gaat, maar wil dat de directie daar openlijk mee voor de dag komt. (Van onze redactie buitenland) MADRID. De uiterst rechtse Spaanse politicus Frage Iribarne heeft gisteren het voorzitterschap van zijn partij, de Alianza Popular (Volksalliantie) neergelegd. Hij blijft wel lid van het Spaanse parlement. Na de zware nederlaag bij de verkiezin gen van 1 maart kondigde Iribarne aan zich geheel uit de politiek te zullen terug trekken, maar zijn aanhangers drongen er op aan af te zien van dit voornemen. Bij de verkiezingen behaalde de Demo cratische Coalitie, waarvan Iribarne’s Volksalliantie deel uitmaakte, negen ze- tels, terwijl de partij in 1977 bij de eerste schermt als een ikoon, dan is het zijn privacy. Dat gebeurt niet alleen in de ondergrondse, maar op talrijke onver wachte manieren waarmee de buiten landse toerist nooit geconfronteerd wordt, maar die de in Engeland wonen de buitenlander opvallen, verbazen en niet zelden irriteren. Omdat mijn dochter wel eens een klas genootje wilde opbellen, maar dan de achternaam of het telefoonnummer niet wist, vroeg mijn vrouw op de school of zij een lijstje kon krijgen van de namen, adressen en telefoonnummers van de kinderen in haar klas. Niet alleen be stond zo’n lijst niet (alleen in het ar chief), maar -zelfs als er wel een was, zou die niet aan derden verstrekt mogen worden. Als reden werd opgegeven dat zoiets niet gedaan werd omdat daarmee de privacy van de betrokken ouders werd aangetast (later vernamen wij nog een andere reden, namelijk dat met de lijst officieel bekend zou kunnen worden dat er in een klas meer dan het toegestane aantal leerlingen was toegelaten). Het is ook deze privacy die de Britse posterijen voor een onoplosbaar vraag stuk moet plaatsen, want het is in Enge- UTRECHT (ANP). Overheid en banken zijn beide schuldig aan de ondergang van Nederhorst-bouwbedrijven. Dit schrijft het Christelijk Natio naal Vakverbond (CNV) in een commentaar op de Nederhorst-OGEM-affaire in het CNV-blad De Gids. Volgens de vakcentrale kwam de overheid uiteindelijk te laat met financië le steun en hebben de schuldeisende ban ken die steun meteen in hun kluizen laten verdwijnen. Het CNV stelt dat de banken hiermee verzuimd hebben hun maat schappelijke functie waar te maken. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 „Er is geen sprake van dat we met de geldbuidel rammelen om de eisen van de bonden op het gebied van arbeidstijdver korting af te kopen”’, aldus Mathijsen Gerst, die zegt de uitlatingen van Groene velt onbegrijpelijk te vinden. Over die toeslagen zijn al bij de CAO-gesprekken voor 1978 met de vakbonden afspraken gemaakt, aldus Mathijsen Gerst. De Hoog ovens-directie heeft niets anders gedaan dan deze afspraken nakomen en is nu, zoals overeengekomen, aan de onderhan delingstafel met een concreet voorstel op de proppen gekomen. „Dat wordt dan door de bonden gepre senteerd als zwaaien met de geldbuidel. Volstrekt onjuist”, zegt Mathijsen Gerst. „Het gaat om een vervolg op eerder ge maakte afspraken met de bonden”. In een mededeling aan het personeel heeft de directie van Hoogovens gisteren uitvoerig uit de doeken gedaan dat de beschuldiging van Groenevelt niet klopt. Groenevelt kwam met die beschuldiging op een persconferentie na het afknappen van de onderhandelingen over de metaal- CAO. Bovendien stuurde de top van de industriebonden FNV de Hoogovens-di rectie een boze brief. De Hoogovens-directeur herhaalde overigens niets te voelen voor verkorting van de werkweek tot een kleine 39 uur die de FNV-bonden bij Hoogovens nastreven voor ploegenwerkers (via uitbreiding van het aantal vrije dagen). „We kunnen niet iets aanbieden dat we niet hebben. We hebben nu al circa zes honderd mensen nodig in de ploegen dienst en die mensen zijn gewoon niet te Fi. land geen gewoonte om afzendadressen op poststukken te vermelden men zou zeggen toch een voorwaarde voor een efficiënt maatschappelijk verkeer. Wat moet de Britse PTT bijvoorbeeld doen wanneer een afzenderloze brief onbe stelbaar is of wordt geretourneerd? Moet de privacy dan geschonden en de brief geopend worden om een adres van de afzender te vinden? Groter heilig schennis kan niet denkbaar zijn en ik vermoed dan ook dat er in de kelders van het hoofdpostkantoor honderden zakken staan met onbestelbare post. Vandaar dat de voorlichting aan het publiek zich in de eerste plaats op de te nemen beveiligingsmaatregelen richt. Dan moet men wel weten welk risico men loopt. Om dat nu op een makkelijke en overzichtelijke wijze duidelijk te maken, heeft de stuurgroep een puntenschaal ontworpen. Het soort gebouw, de ligging van het gebouw en de waarde van de in het te verzekeren gebouw aanwezige goederen spelen daarbij elk een rol. Hoe meer punten men scoort (een afgelegen landhuis scoort bijvoorbeeld hoger dan een in het centrum van een stad gelegen flat), hoe groter het inbraakrisico, en hoe beter dus de beveiligingsmaatregelen moeten zijn. Die maatregelen staan per klasse uitvoerig beschreven. Als het om meer gecompliceerde beveiligingssystemen gaat, mogen die alleen geleverd worden door een erkend beveiligingsbedrijf. Bij dit soort bedrijven is de laatste jaren een wildgroei opgetreden. Zeker 700 firma’s houden zich met beveiligingen bezig. Om op deze markt enige greep te krijgen, hebben de verzekeraars via hun Technische Bureau ter Bevordering van Schadepreventie (TBBS) met een aantal beveiligingsbedrijven afspraken gemaakt. De verzekeraar kan dus van degene die een inbraakverzeke ring wil nemen, eisen dat deze bijvoorbeeld een elektronisch beveiligingssysteem kiest, te leveren door een firma die op de lijst van het TBBS voorkomt. Een brochure die een en ander verduidelijkt, is inmiddels in een oplaag van 150.000 exemplaren gedrukt, en zal via de assurantietussenpersonen zijn weg naar het grote publiek moe ten vinden. gelijke „onverkwikkelijke zaken" aan de orde te stellen. Het CNV-bestuur zegt verder niet te geloven dat minister Van Aardenne van Economische Zaken erin zal slagen Ne derhorst in zijn geheel te verkopen. Van de 200 miljoen gulden steun moeten ver liezen worden betaald en daarna zal er weinig over zijn, aldus het commentaar. I „We I I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4