WETHOUDER HEERMA KON MACHINEWEG NIET VINDEN Gehele Maltezer ST AA TSSECRETARIS BROKX: burgerlijke stand F F aardappeloogst naar Beverwijk L ifl I Hg mis faillissementen wiè I HEEMSKERK Wintercompetitie ,,’t Karpertje” Schietvereniging ,,De Vrijheid” 9 MAART 19 7 9 1 3 DINSDAG IJMOND jSP >1 :em. tent >p 416 ta n te Hillegom Ti uw in: a MW !t) I mI I (Van onze Haagse redacteur Theo Klein) DEN HAAG. Staatssecreta ris Brokx van volkshuisvesting gaat ervan uit dat er in Kenne merland binnenkort een woon vergunning voor huizen met een verkoopprijs tot vier ton nodig zal zijn. Hij wil af van een lande lijke grens (nu 270.000) voor hui zen waar een vergunning voor is vereist. Daarvoor in de plaats zou een regeling moeten komen die per regio rekening houdt met de volkshuisvestingsproblemen in dat gebied. In streken waar een grote woningnood heerst, zoals in Kennemerland, zouden de ge meenten dus meer mogelijkhe den moeten krijgen om de be schikbare woningen beter te kun nen verdelen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Amsterdam en de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude hebben in grote lijnen overeenstemming bereikt over het zand rondom Ruigoord. Wethouder Heerma (CDA) van Amsterdam heeft dat maandag middag bevestigd tijdens de hoorzitting van de streekplan- commissie voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied in de RAI. De wethouder beloofde het provinciaal bestuur de inrich- tingsschets voor het zand rondom Ruigoord te zullen toesturen. Op deze schets staat ook een tweede insteekhavep, die tot aan Ruig oord loopt. Schiphol - - 'i! Amsterdam en Haarlemmerliede eens over insteekhaven Ruigoord Wethouder Heerma Ruigoord temidden van het opgespoten industrieterrein. Op de achtergrond Mobil Oil in het havengebied In Kennemerland vergunningen ton voor woningen tot vier rf- Staatssecretaris Brokx 1 economisch binding, niet meer. De lage inkomens zouden dan naar verhouding nog erger worden achtergesteld. standpunt, dat ook Amsterdammers huis- vestingsruimte moeten kunnen krijgen in het ontworpen woongebied tussen Haar lem en Hoofddorp. Anders zag hij gebeu ren, dat de hoge inkomens uit Amsterdam zich toch in het nieuwe woongebied zou den vestigen. Want boven een bepaalde Het provinciegebied van Zuid-Holland be sliste anders en gaf het gebied de bestem ming kassenbouw voor de bollen en bloe menteelt. De Statenleden lieten de vergis sing van drs De Bruijn rustig over hun kant gaan. Een dergelijke as veronderstelt gebundel de vervoerstromen, waarvan in het ge plande woongebied geen sprake is. De vervoersdoelen van het woon-werk-ver- keer liggen daarvoor te verspreid. BEVERWIJK. De wedstrijdvissers van ,,’t Karpertje” visten zondag de laat ste wedstrijd in dit seizoen in de Leidse- vaart. Er werd goed gevangen. De uitslag was: 1. T. Kanon 6 meter en 66 centimeter; 2. F. van Dessel 6.07; 3. B. Numan 5.76; 4. P. Put 5.18; 5. H. van Dessel 4.83 meter. Daarmee was ook de uitslag van de win tercompetitie bekend en die luidt: Kampi oen F. van Dessel met 13,45 meter; 2. C. Martens 11.90; 3. B. Kanis 11.28; 4. B. Numan 11.01; 5. T. Kanon 10.82. BEVERWIJK. De eerste Malta-aard- appelen worden begin april naar Neder land verzonden. Voor de hele Maltezer aardappeloogst 1979, geschat op tiendui zend ton, heeft C. Veenendaal bv in Be verwijk een contract afgesloten met de Maltezer regering, die de oogst bij in schrijving had aangeboden. Karskens, advocaat en procureur te Be verwijk, Prinsesselaan 1 a. Van der Vlist kreeg in deze stelling steun van de woordvoerder van de Neder landse Spoorwegen, drs. H. M. de Bruijn (niet te verwarren met de president-direk- teur van de NS, mr. M. G. de Bruin). Deze herhaalde de fundamentele kritiek van de NS, dat de nieuwe bouwplaatsen niet langs bestaande spoorwegen zijn gekozen. Beter dan de bouwplaats tussen Haarlem en Hoofddorp had men bijvoorbeeld de Zuiderpolder in Haarlem, het Noorder- veld bij Uitgeest, de Bloemendalerpolder bij Weesp en een bouwplaats bij Hillegom langs de spoorlijn kunnen aanwijzen. (Groot)Amsterdam. Vólgens Amsterdam zijn er dus nog 34.5000 a 37.500 woningen te kort tot 1990, volgens de provincie 21.500 a 24.500. GEBOREN: Stephanie Simone van der Kolk, Jeroen Greuter, Esther Cornelia de Reus, Rebec ca Martha Poetoehena, Mark van der Veen, Carline Margreét Nieswaag. GEHUWD: Jan M. Kossen en Janke I. van der Velde; Pieter Kuiken en Leanne W. J. Don; Johnny Pleging en Johanna Th. Beentjes; Robert Ch. M. Zuiderwijk en Frederika M. M. M. Zuiderwijk. ONDERTROUW: Teunis van Leeuwen en Albertina G. T. Zuidema; Johannes H. Broenland en De siree M. A. P. Kaptein; Paul van Hogen en Jannetje Wilda; Maarten van Luijk en Frederika C. E. Bol. OVERLEDEN: Dirk Cornells van der Bie, 48 jaar; Jaco bus Fbanciscus de Coninck, 65 jaar; Ger rit Kleijn, 68 jaar; Hendrikus Numan, 79 jaar. r in de planologie van de provincie. Is dat niet haalbaar dan pleit Noord-Holland voor volledige afschaffing van de grens voor woningen waar een vergunning voor nodig is. Met andere woorden: Noord- Holland wil dat dan voor alle woningen een vergunning verplicht wordt. Ten slotte diende D’66’er Nypels een motie in waarin wordt gevraagd om de ontvangen overheidspremie bij de ver koop van een woning terug te laten beta len. Hij dringt tevens aan om de gemeen ten of een op te richten woningbank het recht op eerste koop te geven. Staatssecre taris Brokx liet gisteren al duidelijk mer ken daar helemaal niets voor te voelen. Dat kan onder andere door op deze manier meer huizen aan een vergunning te binden. De staatssecretaris wil de be trokken gemeentebesturen daarbij een grote invloed geven. Zij kunnen volgens hem het beste de plaatselijke situatie be oordelen. Naast deze maatregel wil Brokx het voor de gemeenten mogelijk maken om woningen in een bepaalde goedkopere prijsklasse te reserveren voor inwoners met een inkomen dat bij deze huizen „past”. B. en W. zouden daardoor (vanaf 1 januari 1980) in de gelegenheid komen een woonvergunning te weigeren aan inwo ners met een te hoog inkomen. Met deze nieuwe maatregelen hoopt Brokx te bereiken dat de gemeenten de goedkopere woonruimte eerlijker kunnen verdelen. Hij gaat er bovendien vanuit dat deze regelingen de koopprijzen van de woningen zullen drukken. Het zal wel mogelijk blijven voor mensen met een hoog inkomen om goedkopere woningen te kopen, maar omdat ze er dan zelf niet meer in mogen trekken, verwacht de staatssecretaris dat zij daardoor geen trek meer in de transactie zullen hebben. PvdA-woordvoerder Kombrink had al di- Van der Vlis stelde dan ook, dat naar zijn mening niet was te ontkomen aan bebouwing van de Bovenkerkerkpolder (tussen Amstelveen en Uithoorn) en van de Bloemendalerpolder (ten noorden van Weesp). Bovendien zou dus het nieuwe woongebied tussen Haarlem en Hoofd dorp voor Amsterdamse woningzoeken den moeten worden opgengesteld. De scheiding die in het streekplan is aange bracht tussen een westelijk en oostelijk woningmarkt vond de amsterdamse wet houder niet juist. De NS-woordvoerder bevestigde, wat vorige week al naar voren is gebracht dat de NZH en wat Centraal Nederland woensdag nog in Hoofddorp zal zeggen: de centrale as voor openbaar (rail) ver voer door het nieuwe woongebied tussen Haarlem en Hoofddorp is geen goed idee. De VVD wil zo snel mogelijk van de anti-speculatiebedingen af. Volgens de li beralen moet het kwaad bij de wortels worden aangepakt en de schaarste aan woonruimte worden bestreden door de bouw van een groot aantal premiekoop- woningen. Zij zijn het met de regering eens dat er geen nieuwe wet hoeft te komen in plaats van de anti-speculatiebe dingen, maar dat het voldoende is om de bestaande Woonruimtewet aan te passen. Ook Brokx was aanvankelijk van plan de bedingen onmiddellijk uit de wereld te helpen. Maar het CDA en de oppositie wilden daar nifet van weten. Zij vinden dat de voorstellen van de bewindslieden om de bestaande wet aan te passen nog niet ver genoeg gaan. Ze eisen onder meer verregaande bevoegdheden voor provin cie en gemeente, en zwaardere boetes bij overtreding van de voorschriften door huiseigenaren. Tevens willen ze een on derzoek naar de gevolgen van de invoe ring van de nieuwe wettelijke maatre gelen. Zolang niet in de praktijk is gebleken dat de staatssecretaris voldoende aan hun wensen tegemoet is gekomen, vinden PvdA en CDA dat de anti-speculatiebe dingen moeten blijven bestaan. Ze hebben die eis in een motie neergelegd, om te voorkomen dat de regering in afwachting van nieuwe regelingen de gemeente het anti-speculatiebeding, hun belangrijkste instrument bij de uitvoering van het woonruimte- en ruimtelijke ordeningsbe leid, alvast uit handen zou slaan. De PSP’er Van der Spek vroeg de rege- De allereerste malta’s van dit jaar gaan per veerboot naar Reggio di Calabria in Italië en vandaar per vrachtauto naar Nederland. De volgende gaan per kust vaarder van Malta naar de haven van Beverwijk. Veenendaal bv kocht ook vorig jaar de hele aardappeloogst van Malta, toen 12.000 ton. Die hele hoeveelheid werd op de binnenlandse markt verkocht. De NS-man ging duidelijk in de fout, toen hij beweerde dat het nieuwe streek plan van Zuid-Holland (Zuid-Holland; West) voorzag in woningbouw bij de spoorlijn te Hillegom. Het zou inderdaad een uitstekende bouwplaats zijn geweest. ring in een motie wettelijke maatregelen om de verkoop van huurwoningen tegen te gaan. Kombrink diende een motie in, waarin hij voorstelt om tot een Huisves- tingswet te komen, waarin alle regelingen over de woonruimteverdeling moeten worden samengebundeld. Ook Gedeputeerde Staten van Noord- Holland zijn voor zo’n wet, waarin moge lijkheden moeten worden aangenomen om het ruimtelijk ordeningsbeleid mee te laten spelen bij de verdeling van de be schikbare woonruimte. Daardoor zou de lagere overheid in staat worden gesteld een woonvergunning te weigeren, wan neer de voorgenomen verhuizing niet past Wethouder Van der Vlis liet een overzicht van de Amsterdamse woningbe- hoefte-cijfers uitdelen. Deze cijfers ver schillen nogal met die van de provincie. Volgens Amsterdam zijn er tussen 1980 en 1990 ongeveer 100.000 nieuwe woningen nodig voor de Amsterdamse behoefte. Volgens de provincie zijn dat er 81.500. Daar staat volgens Amsterdam een nieuwbouwcapaciteit van totaal 62.500 a 65.500 tegenover. Het streekplan geeft in plaats daarvan een nieuwbouwcapaciteit van 57.000 a 60.000 ten behoeve van reet forse kritiek op de voorstellen van de staatssecretaris. Hij betwijfelde of ze wel het gewenste effect zouden sorteren wan neer men van de marktwaarde van de huizen uit zou gaan. Dan zouden wonin gen die met veel overheidssubsidie zijn gebouwd, volgens hem toch nog onbereik baar blijven voor mensen waarvoor ze eigenlijk zijn neergezet. Bovendien be twijfelde hij het nut van een zorgenaamde hardheidsclausule, waarin staat dat het huis vrij verkocht mag worden wanneer er na enkele maanden nog geen koper is gevonden die er ook in zou mogen wonen. De eigenaren wachten dan rustig af tot die termijn is verstreken, aldus Kombrink. Brokx maakte zijn plannen gisteren be kend tijdens het debat met de Tweede Kamer over de anti-speculatiebedingen (verkoopregulerende maatregelen). De laatste jaren zijn steeds meer gemeenten ertoe overgegaan om de verkoop van hui zen aan beperkende maatregelen te bin den. Met name in de kleine dorpen werd bijvoorbeeld in verkoopcontracten ge steld dat het huis alleen aan ingezetenen van diezelfde gemeente doorverkocht mocht woruien. Op die manier wilde men voorkomen dat kapitaalkrachtige buiten staanders de weinige beschikbare wonin gen in de gemeente voor de neus van de inwoners wegkaapten. Vooral het provinciaal bestuur van Noord-Holland heeft de gemeenten gesti muleerd om bij gebrek aan andere (pu bliekrechtelijke) middelen dergelijke anti- speculatiebedingen voor te schrijven. Daardoor kwamen de gedeputeerden in conflict met de rijksoverheid, die deze handelwijze afkeurt en alleen wettelijk vastgelegde maatregelen wil toestaan. De Tweede Kamer was het gisteren unaniem met de regering eens dat de bestaande (privaatrechtelijke) beperkingen zo snel mogelijk vervangen moeten worden door publiekrechtelijke maatregelen. Er be staat echter een groot verschil van mening tussen de oppositie van het CDA aan de ene kant en de VVD. De liberalen willen zonder meer een einde maken aan de wildgroei van anti- speculatiebedingen, waarmee volgens hen tegenover de huiseigenaren die hun wo ning willen verkopen, een a-sociale hou ding wordt ingenomen. Hij noemde het middeleeuwse toestanden, waarin de een wel wordt beperkt in zijn verkoopmoge lijkheden en de ander niet. De gemeenten gaan vólgens VVD-woordvoerder De Beer volkomen willekeurig te werk. Hij hekel de de houding van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Een groot bezwaar van hem maar ook van de meeste andere kamerleden is dat er geen beroepsmoge lijkheid tegen de anti-speculatiebedingen bestaat. In Bennebroek hebben enkele inwoners, die tegen zo’n beding in beroep bij de Raad van State gingen al te horen gekregen dat hun bezwaren niet behan deld konden worden. HEEMSKERK. De tien beste schut ters in de onderlinge competitie van de schietvereniging „De Vrijheid” waren ditmaal: H. T. Derksen 94 punten; K. van Dijk 86; J. M. v.d. Akker, Q. M. Rijke en B. Bras 84; W. Kooistra, J. W. Langbroek en J. C. Slotemaker 83; G. C. Sluiters en A. C. Schelvis 76. Het totöal was 833 punten. I onmiddellijk op in, door Heerma te wijzen op de overeenkomst in grote lijnen met Haarlemmerliede. Wethouder Heerma haastte zich daarna te verklaren, dat Am sterdam niets voelde voor een verder te rugleggen van de grens van het Westelijk Heerma’s collega Van der Vlis (PvdA) zag een mogelijkheid voor een nieuwe bouwplaats, wanneer de vierde baan zou worden gedraaid. Waar en hoe precies kon hij echter niet aangeven. De wet houder onderlijnde het Amsterdamse HAARLEM. ©e rechtbank heeft op dinsdag 6 maart 1979 in staat van faillisse ment verklaard: Everardus Johannes Wil helmus Mattheus Lensen, wonende te Be verwijk, Soetemanstraat 9, handelende onder de naam A. R. Productions. Rech- ter-commissaris: Mr. E. A. M. Hüffer. Cu rator: mr. Th. J. M. Nijhof, advocaat en procureur te Beverwijk, Breestraat 95 a Jan Terwal, wonende te Beverwijk, Wij- kerba-an 15 a, zaakdoende te Beverwijk, Wijkerbaan 15. Rechter-commissaris: mr. E. A. M. Hüffer. Curator: mr. A. J. T. De wethouder deed zijn uitspraken over het gebied rondom Ruigoord in een dis cussie met de Statenleden Alma (VVD) en Janssens-Quant (PPR). Heerma had daar toe overigens wel eerst een duidelijke hint nodig van diens voorganger uit het vorige Amsterdamse college, mr. Goekoop. Het VVD-Statenlid Goekoop herinnerde de wethouder aan de besprekingen tussen I Amsterdam en Haarlemmerliede, die bij- na zouden zijn afgerond. Goekoop inter venieerde daarmee in de discussie over de I vraag of het zand rondom Ruigoord wel- licht een groen-bestemming zou kunnen krijgen. Zoals bekend hebben bewoners van Ruigoord in een bezwaarschrift tegen het i streekplan gepleit voor de bestemming groenzone en recreatiegebied, in plaats van de bestemming „handel en nijver heid", die het streekplan aan het gebied in 1 kwestie wil geven. Het verlies aan groen i aan de westkant van de bufferzone tussen Haarlem/IJmond en Amsterdam, door de j bebouwing van de Velserbroekpolder, zou zo in het oosten kunnen worden gecom- I penseerd. Daartoe zou de grens tussen groen en industrie, nu nog de Machine- weg, oostwaarts moeten opschuiven tot de gemeentegrens. In een toelichting hebben de bezwaarden uit Ruigoord afgelopen donderdag nog gewezen op de visuele aantasting van het recreatiegebied Spaarnwoude, wanneer hoge industriege bouwen, opslagtanks en dergelijke vanuit het westelijke havengebied nog verder in Haarlemse richting zouden oprukken. Een in hoogte oplopende bebossing van het zand bij Ruigoord zou daarentegen de tanks van Oiltanks en Mobil Oil aan het oog kunnen onttrekken. De „harde rand” van het recreatiegebied zou zo kunnen worden verzacht, waarmee de oorspron kelijke bedoeling van het recreatiegebied Spaarnwoude kon worden gered. Kennelijk met dit verhaal in gedachten informeerde de heer Alma hoe de Amster damse wethouder dacht over een ver schuiving van de grens tussen groen en havengebied in oostelijke richting. Me vrouw Janssens-Quant sloot zich bij die j vraag aan en vroeg of Ruigoord op deze wijze misschien nog was te redden. Ex- havenwethouder Goekoop haakte daar De rechtbank heeft op dinsdag 6 maart 1979 na gedaan verzet vernietigd het fail lissement van: Willem Zwemmer, wonen de te Haarlem, Briandlaan 160, uitgespro ken d.d. 13 februari 1979, curatrice Mr. P. A. Montagne-Helmig te Haarlem. De ar- rondissmentsrechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 6 maart 1979 wegens het ge brek aan baten opgeheven het faillisse ment van: J. C. Zijderveld, wonende te Nieuw-Vennep, Lisserweg 3, uitgesproken d.d. 16 mei 1978, curator mr. G. B. J. Montagne, te Haarlem; Gerard Johan Koolhaas, wonende te Assendelft, Dorps straat 2, uitgesproken d.d. 11 juli 1978, curatrice mr. M. Meerman-Padt te Zaandam. havengebied, wat inhield, dat Ruigoord in het Havengebied bleef liggen.. Waar de grens tussen groen en havenge bied ligt volgens het ontwerp-streekplan kon de Amsterdamse wethouder overi gens maar ternauwernood aanwijzen. Het leek wel of de wethouder de hoorzitting had uitgekozen om voor ’t eerst eens de streekplankaart te bekijken. Aanvanke lijk dacht hij de Machineweg in de omge- ving van Sloterdijk te situeren. Uit eindelijk vond hij geholpen door Sta tenleden, die hem aanmoedigden met „links, links, nog verder, ja” de veel omstreden grensweg op de plankaart. „Ik was wat in de war door al die kleurtjes”, was zijn verontschuldiging. Het indu striegebied is op de kaart aangewezen met een felle paarse kleur, het groene gebied met een heldere geel-groene kleur. Mis schien is de wethouder kleurenblind Ook wat betreft Schiphol wees alles er op, dat wethouder Heerma nog blind vaart op het kompas van zijn ambtenaren. Hem ontging althans volkomen de essen tie van een vraag van het CDA-Statenlid, ex-gedeputeerde Achterstraat over de Schipholbedrijven. Achterstraat infor meerde naar het standpunt van de wet houder over een eventuele „overloop” van Schipholbedrijven naar elders in de Am- koopprijs gelden eisen, als inwoner zijn of sterdamse agglomeratie. Hij herinnerde er aan, dat GS in het streekplan voor de Meerlanden al op de mogelijkheid hadden gewezen, om Schipholbedrijven, waar voor op de luchthaven zelf geen ruimte is, bijvoorbeeld in het Westelijk havengebied een plaats te bieden. Wethouder Heerma ging daar in het geheel niet op in, maar gaf als zijn mening dat Schipholbedrijven op de luchthaven moeten worden geves tigd.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9