Jubilerende Phoenix op plastic 9 stapte over van hout 1 Hondcrdtwintig man bestreed sneeuwoverlast in continudienst ■ril Mww' ■I rn i Personeel Schade Apparatuur Voorbereiding Él ■■■■»- F3Ü - 1 i WOENSDAG MAART 19 7 9 I 4 J door Pieter Mul Mi IBEWL» personeel dat voor de gladheidsbestrijding was ingezet en het inhuren van extra personeel en materiaal. De resterende 0,2 miljoen gulden omvatte de gederfde inkomsten als gevolg van het annuleren van vluchten. SCHIPHOL. (ANP) De wintermaanden, vanaf eind december tot half februari, hebben de NV luchthaven Schiphol een bedrag van ongeveer 2,6 miljoen gulden gekost. Daarvan is 2,4 miljoen uitgegeven aan middelen ter bestrijding van de gladheid, aan overwerk van het IJMOND - i w i W C Winter kost Schiphol ■fr Havenmeester Schoot Een echt is nog nauwelijks te krijgen Op de luchthaven zijn deze maanden in totaal 850 kubieke meter wegenzout, 1100 ton ureum en 300.000 liter de-icing voor de bestrijding van de gladheid verbruikt. De ze cijfers zijn maandagmiddag verstrekt door de havenmeester van Schiphol, de heer M. H. J. Schoot. Samen met het hoofd van de dienst onderhoud terreinen, ing. A. Kalver, maakte Schoot de balans op van de winter 1978/1979. Een winter, die de annalen van de nationale luchthaven zal ingaan als de eerste sinds het ingebruik- nemen van het nieuwe Schiphol waarin de luchthaven enige uren gesloten moest worden vanwege het weer. Op woensdag 14 februari joeg de sneeuw, als gevolg van Om met deze apparatuur te kunnen werken heeft de luchthaven ongeveer 90 personeelsleden van de dienst onderhoud gegeven is het gebruik van kunststofvaten in de zilveruitjes-industrie. Iedereen be weerde destijds dat die uitjes alleen maar goed van smaak bleven als ze werden opgeslagen in oude houten whiskyvaten. Zo moest het en niet anders. Totdat bleek dat zelfs de kieskeurigste fijnproevers geen verschil konden ontdekken tussen uitjes uit houten dan wel uit plastic vaten. Dat werd toen een goeie slag voor ons. Een groot deel van ons assortiment leve ren we aan bedrijven die met chemicaliën werken”, aldus Brand. Voorzichtig voegt Rikken er aan toe: „Ik geloof wel dat we dat nu mogen zeggen: Polen is voor ons een belangrijk export land. Al jaren lang. Onze vaten van 165 liter gaan daar per trein heen. Soms ver voeren we in honderd wagons ongeveer honderdduizend vaten naar dat land waar ze worden gebruikt voor het transport van vruchtenpulp. Op hun beurt exporteren de Polen dat weer”. In het verleden liep Phoenix niet met dat gegeven te koop omdat men vreesde dat de concurrentie het spoor zou volgen. Nu is de greep van het Halfwegse bedrijf op dit onderdeel van de Poolse markt wél bekend. Jerrycans van twintig liter en de vaten van grotere inhoud worden geproduceerd door Phoenix Plastics. Onder hetzelfde dak werken ook de houtindustrie de Phoe nix en Plysu Europe. De drie bv’s staan alle onder leiding van het duo Brand- Rikken dat ook over een vierde lid van de groep, Helvo in Hasselt, de directie voert. Plysu Europe is voor de helft in handen van de Engelse moedermaatschappij. In deze firma worden plastic kannen ge maakt met een inhoud tot tien liter. De houtindustrie de Phoenix levert nog altijd de helft van de omzet in Halfweg. Emballages zijn echter vervangen door houtverwerking tot schrootjes, plafond- delen en de onderdelen voor doe-het-zelf zaken. Ook maakt men er het zogeheten Tri Wall golfkarton dat uit drie lagen bestaat en oersterk is. De oude klanten in de biersector betrekken van de Phoenix nu geen emballages meer maar wel de houten pallets. Daarvan is de produktie geconcentreerd in de Hasseltse bv. In Halfweg is men aan de slag gegaan om de kunststof pallet te verkopen. Een ander produkt van plastic dat volgens directeur Brand vele voordelen boven z’n houten soortgenoot heeft. Zo kunnen ze zwaarde re lasten dragen, gaan veel langer mee en zijn gemakkelijker op te tillen voor vork heftrucks. Ook hier geen last van breuk, splinters of uitstekende spijkers. Alle plastic produkten zijn gemaakt op basis van polyethyleen. In grote machines wordt het materiaal onder druk en bij een hitte van 180 graden rond matrijshelften gespoten. Daarna wordt de vorm razend snel gekoeld. Het koelwater wordt niet geloosd op de Ringvaart maar circuleert in een gesloten systeem. Zoals het houtaf val van de zagerij wordt gebruikt om warmte op te wekken voor hallen en kan toren. Vroeger verkocht men dat mot, nu wordt het in eigen bedrijf aangewend. krachten. Voornaamste zorg is het be gaanbaar en dus bruikbaar houden van de start- en landingsbanen. Afhankelijk van de sneeuwlaag kan een baan, 45 meter breed en 3300 meter lang, door een één sneeuwploeg in een half uur tot drie kwar tier sneeuwvrij worden gemaakt. Een sneeuwploeg bestaat uit één voorman, zes bezems met trekker ervoor en een ploeg erachter, één blazer, één auto met schuif- blad en een staartbegeleider die de colon ne sluit. Nee, het gewestelijk arbeidsbureau weet ook geen wegen meer”. Tegenover het vrij grote verloop in de plastic bv („vanwege die ploegendienst”) stellen Brand en Rikken het voorbeeld van werknemers in de houtafdeling die al tientallen jaren bij de Phoenix zijn. „Het klimaat hier is goed. Omdat we per be drijf onder de honderd werknemers blij ven kennen we geen ondernemingsraad. We hebben wel een personeelskern die bij elkaar komt als wij of andere mensen in het bedrijf daar behoefte aan hebben”. Als eerder geschreven, de Phoenix brengt geen cijfers naar buiten over het bedrijfsresultaat noch timmert men erg aan de weg buiten de vakkringen. Brand: „Ik kom zelf van het hoofdkantoor en daar is de stemming echt zo van: het gaat al 135 jaar goed zonder dat we veel drukte maken. We doen onze zaken goed, maken nieuwe apparatuur: één sneeuwblazer kost nu 8 ton. De kosten van aanschaf van één sneeuw bezem met trekker en ploegen bedragen 3 ton. Het gebruik van chemische middelen voor de gladheidsbestrijding is voor de luchthaven een kostbare zaak. Op de ba nen en platformen kan alleen ureum wor den gestrooid. Deze stikstof-kunstmest heeft namelijk geen corrosiewerking op metaal en werkt bovendien vriespuntver- lagend. Nadeel: ureum is zesmaal zo duur als zout. De de-icingsvloeistof die bij ijzel wordt gebruikt is eveneens een kostbaar bestrijdingsmiddel. Eén liter de-icings- vloeistof kost de luchthaven 1 gulden 30. De schade aan het baanoppervlak en aan de platformen als gevolg van de stren ge vorst mag volgens de heer Schoot geen naam hebben. De baanoppervlakten wor den zeer nauwkeurig onderhouden en konden daardoor de strenge vorst redelijk goed doorstaan. De platformoppervlak- ten zijn van beton dat geen schade door vorst kan oplopen. Ondanks de 2,6 mil joen gulden die de luchthaven deze winter aan het weer is kwijtgeraakt is Schoot tevreden over de prestatie die zijn bedrijf heeft geleverd. Schoot stelt: „De appara tuur kan nog zo goed zijn maar de mensen moeten het doen en dat hebben ze ge daan”. 55.000 kubieke meter sneeuw rui men op een in gebruik zijn vliegveld is geen kleinigheid. gebouw te bevestigen. Een ander bezwaar was dat het formaat van de letters te groot en de kleuren van achtergrond en slogan te fel waren. De witte spreuk tegen een rode wand (de houtloods) hangt er nu al weer tientallen jaren. Honderdduizenden reizigers per trein en auto hebben de vraag voorgeschoteld gekregen. Adjunct directeur Rikken: „De bekend heid van die spreuk is enorm. We hebben tal van brieven uit het buitenland gekre gen met als enige adressering de tekst van die spreuk en het woord Holland. Ik ben in het Midden Oosten geweest en daar moest ik zijn bij een Nederlandse bankdi recteur bij wie het verdraaid mbeilijk was entree te krijgen. Totdat ik kon bevestigen dat ik van het bedrijf van die spreuk was. Bleek het om een man te gaan die jaren lang ons bedrijf gepasseerd was op zijn fietstochten van Zandvoort naar Amster dam en terug”. De spreuk haalde ook nog een show van Toon Hermans, kortom, het is begrijpelijk dat adviseurs de directie hebben ontraden het bedrijfsmotto in de afvalcontainer te deponeren. De produkten van Phoenix hebben namelijk nauwelijks meer iets van doen met die woorden. „We hebben een hele omschakeling ach ter de rug”, stelt directeur A. Brand na drukkelijk. „Tot in het begin van de jaren zestig heeft de houten emballage het goed gedaan. Ongeveer in die dagen is de op mars van de kunststoffen begonnen. Nu maken we helemaal een houten emballage meer, behoudens, zoals gezegd, een enkele uitzondering. Maar we hebben veel weer standen moeten overwinnen. De bestaan de omhulsels mochten veel nadelen heb ben, de gebruikers waren in hét algemeen geneigd veel zwaarder te tillen aan het ene nadeel van het nieuwe produkt. Wat ons een zet in de goeie richting heeft HALFWEG. Die spreuk, natuurlijk, daar kun je niet om heen. „Al een vat, kist of krat van De Phoenix gehad?” Telefo nisch laat adjunct-directeur Rikken al weten dat die slogan niet alleen in Neder land maar over de hele wereld bekend is. Als u een van de drie genoemde zaken nog niet in huis heeft en er nu om zit te springen dan kunt u wel vergeten zo’n fraai houten stuk vakwerk bezorgd te krijgen. Vaten, kisten en kratten van traditionele makelij worden nog maar bij uitzondering gemaakt. „Alleen voor hele goeie klanten zijn wij nog wel bereid die dingen van hout te maken. Dat doen we dan uit het oogpunt van service”, aldus directeur Brand van De Phoenix. In Half weg is hout als verpakkingsmateriaal allang vervangen door kunststof, zeg maar plastic. Dat Schiphol in vergelijking met andere luchthavens over relatief veel apparatuur voor de gladheidsbestrijding beschikt, heeft een aantal redenen. Schoot: „Schip hol behoort voor wat betreft de opper vlakte tot de grootste luchthavens ter we reld. De te ruimen oppervlakte bedraagt 2 miljoen vierkante meter, ofwel 150 voet balvelden. De vier banen van Schiphol moeten alle vier bruikbaar blijven. Dit niet alleen ten behoeve van het luchtver keer. Zou je namelijk in ons klimaat een winst en keren dividend uit. Dat geldt ook voor de Phoenix-groep. De perspectieven voor onze bedrijven zijn goed, groei zit er zeker nog wel in”. De betrekkelijke geslotenheid blijkt op nieuw als de jubileumviering aan de orde komt. De directie ziet er liever niets over gepubliceerd, juist om wrevel bij mensen in andere onderdelen van de groep te vermijden. Het hele personeel te Halfweg gaat komend weekend namelijk met vrouw, vriend of echtgenoot twee dagen naar Londen. Een opmerkelijk uitje op kosten van de zaak. Brand en Rikken zien echter ook wel in dat zo’n trip toch wel bekend wordt buiten enge kring en maken verder geen bezwaar. Brand min of meer verontschuldigend: „Nogmaals, die publi citeit zoeken wij niet zo. De banden met het Zaanse moederbedrijf zijn in dit op zicht toch wel bepalend”. De luchthaven Schiphol is iedere winter voorbereid op de gladheidsbestrijding. Daarvoor wordt op de begroting jaarlijks een bedrag van zes ton opgevoerd. Een bedrag dat de afgelopen winter volstrekt ontoereikend is gebleken. Voor het sneeuw- en ijsvrij houden van banen en platformen beschikt schiphol over twaalf sneeuwbezems, mechanisch aangedreven bezems die worden getrokken door rups voertuigen meteen sneeuwploeg. Achter de bezem zit een blaasinstallatie die de losse sneeuw achter de bezem wegblaast. Bovendien heeft de luchthaven vijf sneeuwblazers die de sneeuw van de baan af in het gras of in een vrachtwagen blazen, twee grondschuivers, waarmee harde sneeuw of ijs van de grond af kunnen geschraapt, twee de-icing sproei wagens, acht vrachtwagens voor wegen zout en ureum die tevens kunnen worden uitgerust met een schuifblad en appara tuur voor het ijsvrij maken van de avio- bruggen. Een bewijs hoe noodzakelijk deze appa ratuur kan zijn is nu een gigantische hoe veelheid sneeuw die achter het parkeer terrein p-1 op schiphol-centrum ligt opge hoopt. Na de sneeuwstorm van 14 februa ri heeft men in totaal 55.000 kubieke meter sneeuw, alleen van de platformen, moeten ruimen. Komend weekend viert het bedrijf het vijftig jarig bestaan. Een viering die in kléine kring wordt gehouden, geen tam tam voor de buitenwereld. Waarover later iets meer. Eerst terug naar die spreuk. De Phoenix, zo leert de mythologie, is de vogel die uit zijn as herrees. Dat is ook het begin van de historie van het Halfwegse bedrijf. De krattenfabriek Kraub in Haar lem brandde in 1928 af, een jaar later dook het in nieuwe gedaante op langs de noordelijke kant van de Ringvaart. Ook toen al als dochteronderneming van de Zaanse William Pont. Na de oorlog bereikte de timmerfabriek een ongekende bloei. Giganten als Heine ken, Amstel en Drie Hoefijzers waren de belangrijkste afnemers van vaten, kisten en kratten. De roemruchte spreuk kwam in opspraak. Gedeputeerde Staten wilden geen toestemming geven de tekst aan het De drie bv’s in Halfweg tellen samen bijna tweehonderd personeelsleden. Zo’n vijftig van hen werken bij Phoenix Plas tics vijf dagen per week in drieploegen- dienst. Adjunct Rikken: „Het is te duur om de machines in de plastic-sector dage lijks weer op te starten, dat moet een continu proces zijn. In deze afdeling wer ken we met vrij veel buitenlanders, Ne derlanders schuwen deze diensten”. Brand had al eerder met een zekere berus ting laten weten dat zijn bedrijf wel zo’n vijfentwintig man personeel kan gebrui ken’ „Maar zoals bijna ieder bedrijf hier in de buurt kunnen we er niet aan komen. ■V*X 'x" Houten emballage is bijna voltooid verleden tijd. Vaten zi/n nu van kunststof terwi/l ook de draagvloeren (pallets) meer en meer uit plastic worden vervaardigd terreinen getraind. Deze dienst, die in totaal 120 personeelsleden telt, is buiten de wintermaanden verantwoordelijk voor onder meer de reiniging buiten de gebou wen, voor de plantsoenen, en voor de voortgang van het busvervoer op de lucht haven. Wanneer echter de weergoden van hun aanwezigheid blijk geven door in de vorm van sneeuw, ijzel of ijs te verschij nen kunnen de mensen van o.t., zoals ze op Schiphol worden genoemd, op ongeveer een groep van 30 na worden ingezet voor de gladheidsbestrijding. In het najaar worden uitgebreide „droge” oefeningen gehouden. De mensen moeten niet alleen met de apparatuur kunnen omgaan maar moeten ook een gedegen kennis hebben van het operationele gebeuren, van de communicatie op de luchthaven en boven dien precies de weg weten in het uitge strekte landingsterrein. Mochten de ap- partuur en mankracht niet genoeg blijken zoals deze winter het geval was dan kan de luchthaven Schiphol gebruik maken van de met een aantal aannemers gesloten contracten voor de tijdelijke levering van vrachtwagens en chauffeurs. Als de weer somstandigheden daartoe aanleiding ge ven is op grond van de weersverwachten een deel van het getrainde personeel op Schiphol aanwezig, ook gedurende de nacht. In de afgelopen wintermaanden zijn er op Schiphol letterlijk en figuurlijk bergen verzet. In ploegendienst, twaalf uur op, twaalf uur af, zijn in totaal 120 mensen bij de gladheidsbestrijding ingezet: 80 man luchthavenpersoneel en 40 ingehuurde de harde oostenwind zodanig over de ba nen en platformen dat het sneeuwvrij houden ervan onbegonnen werk was. miljoenen De financiering van de appartuur en van de bestrijdingsmiddelen wordt door de N.V. luchthaven Schiphol zelf gedra gen Voordeel is dat de apparatuur naar verhouding lang meegaat. De oudste sneeuwblazer die de luchthaven in ge bruik heeft heeft inmiddels een staat van 28 dienstjaren achter de rug. De jongste sneeuwbezem is nu 6 jaar in dienst. Alle apparatuur waarover de luchthaven mo menteel beschikt is van Canadese make lij. De luchthaven heeft in deze winter de kans gekregen om nu daadwerkelijk drie nieuwe types sneeuwbezems uit te probe ren: een Canadese, een Duitse en één van een Finse fabrikant. Probleem bij de oude apparatuur is niet zozeer de veroudering maar de vervanging van onderdelen. Een eerste vereiste bij de aanschaf van nieuwe apparatuur is de noodzakelijke standaar disatie. Een indicatie van de kosten voor si- Woensdag veertien februari. Sneeuwruimers doen een laatste poging de start- landingsbanen op Schiphol sneeuwvrij te maken. Een tevergeefse poging Voor het eerst in de geschiedenis van het nieuwe Schiphol moest de luchthaven vanwege sneeuwval helemaal gesloten worden. sneeuw- of ijslaag niet direct verwijderen dan is een baan na drie dagen met lichte vorst in de nacht en lichte dooi overdag niet meer schoon te krijgen”. Schoot en Kalver verklaarden met nadruk pas zo laat mogelijk te beginnen met het gebruik van chemische middelen. Dit zowel om praktische redenen als uit een oogpunt van milieubescherming. Bij sneeuwval wordt eerst geprobeerd om met mechani sche middelen de gevolgen van het winter weer weg te krijgen. Bij ijzelvorming is het niet mogelijk en gebruikt men de de- icingsvloeistof al voor dat de ijzel een spekgladde laag op de banen heeft gevormd. F

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11