Zo gemakkelijk is foto EXPOSITIES I i Rabobank O geld en goede raad Disco-party met en zonder goud Hoe u met een rekening bij de Rabobank slagvaardiger zaken doet kleurvergroten r modejournaal I I O Kleurenfoto’s voor passen verboden i I USA-wisselprijs voor J. H. Stevens 30 De Rabobank publiceert een nieuw „Open boek? i 00 Wie ons kent, noemt ons slagvaardig. k rk 20 21 WOENSDAG 19 7 9 MAART VARIA r door Bé ter Maat Onder redactie van J.P. Bos n L. 4 5W De verslaglegging van de mutaties kan aan uw eigen administratie worden aangepast; dat kan niet alleen werk besparen, maar ook een beter inzicht geven. Uw binnenkomende betalingen kunnen versneld worden door gebruik te maken van een incasso systeem. UITERAARD KOSTTE het ook nu weer de nodige inspan ning, maar de halfjaarlijkse klus is niettemin keurig èn op tijd geklaard. De créateurs van het befaamde Syndicat de la Haute Coiffure Fran^aise heb Als ondernemer moet u kunnen rekenen op snelle overboeking van uw betalingsopdrachten. Dat mag u bij de Rabobank. Zij vertelt u graag hoe het nog sneller kan. ben voor het komende seizoen wederom een nieuwe haarmo- delijn geïntroduceerd die, on der de actuele swingende naam ’Ligne Disco’, naar men hoopt met succes de wereld rond zal draaien. De Rabobank heeft 31Ü0 vestigingen en miljoenen rekening houders. Daar zitten ook veel van uw cliënten bij. Dat kan gunstig zijn voor het verloop van uw betalingsverkeer. Een vriend vergroot al vele jaren zelf zijn kleurenfoto’s. Eerlijk gezegd hebben we hem daarom altijd bewonderd, sinds we een avondje zijn don- kere-kamergast waren. Met veel geduld werd er die avond toegewerkt naar één goede kleurvergroting, die na veel proeven en materiaalverbruik inderdaad tot stand kwam. Kleurvergroten was vroeger al leen voor de erg geduldige hob byist. g*. J 'SR; I ?■!- Ligne Disco: het korte model. Ligne Disco: het halflange model i- ■rfs- (ADVERTENTIE) ig I ?en, zen T.a.v. Dhr./Mevr.:jl O' Cl kunt deze bon opsturen naar de Rabobank in uw ken *4 iken Het is alles goud wat blinkt met deze kettingen en armbanden. :ie- an- je lan Gouden lier met clip leerde types, dan wordt uw haardos zeker niet minder voortreffelijk ver zorgd. Mijn coiffeur, monsieur Louis, verzekert mij immer met de hand op zijn trouwe hart, dat een goede vak man raad weet met ieder koppie in welke kleur ook. En als de resultaten navenant zijn, waarom zou je die volij verige haarkunstenaars dan niet gelo ven? Voorop staat evenwel, dat een goede coupe het halve werk is; of u nou voor de Ligne Disco kiest, dan wel aan een andere creatie de voorkeur geeft. MET GOUD KUNT U overigens zeer fantasierijk spelen. Neem bijvoorbeeld een lange gouden ketting en sla die eens een keer extra om de hals of zet hem met een fraaie broche op de schouders vast. Meerdere gouden ket tingen in verschillende dikte en lengte tegelijk dragen, is nog steeds en vogue. Clips en pins, eveneens volop in het modebeeld, zijn er in allerlei fraaie Graag ontvang ik de brochure: Rekening-courant Geld via de Rabobank. W (Firma)naam:l_l fotograaf Tony Ray-Jones. Van zijn werk is wel eens gezegd dat hij het net zo zorgvuldig vervaardigt als een schil derij van Breughel. Zelfde openingstij den als Canon, alleen zaterdag tot 17 uur. E I niet het geval omdat er geen internationale rege ling is voor het gebruik van kleurenfoto’s en al leen voor zwart/wit fo to’s de zekerheid bestaat, dat deze voor allé landen geldig zijn. Daarom is GALERIE FIOLET (Herengracht 86, Amsterdam) toont tot en met 14 april werk van de in 1972 overleden Britse 1 woonplaats of ongefrankeerd zenden naar de Centrale Rabobank Antwoordnummer 700, 5600 VB Eindhoven. Na de beslissing dat voor Nederlandse rijbe wijzen persoonsfoto’s in. kleur gebruikt mogen worden, is het misver stand ontstaan, dat deze ook voor passen geac cepteerd worden. Dat is Nog een voordeel is dat de voorheen lange ontwikkeltijden nu zijn ingekort door het gebruik van papiersoorten die aan twee kanten met een plastic laagje zijn bedekt. Dit papier kan veel sneller ontwikkeld worden. En tenslotte zijn de vroeger zo moeilijk te hanteren re gels voor de samenstelling en de warm te van het ontwikkelbad nu minder streng, zodat een graadje warmer of kouder echt geen rampzalige gevolgen heeft. In één avond leerden we hoe je mooie vergrotingen in kleur kunt maken van kleurendia’s en -negatieven. We ont dekten hoe gemakkelijk het is om via een proefstrook de juiste belichting stijd vast te stellen en hoe je een co lour-analyser moet bedienen. We ont wikkelden eigenhandig in een kleuren- drum een paar foto’s en waren ver baasd dat je in zo’n korte tijd en met zo weinig ontwikkelvloeistof een goed proudkt in handen kunt krijgen. Enkele jaren geleden maakte een er varen dokaman na enkele uren werk een geslaagde kleurenfoto vanaf een negatief. Het resultaat van deze avond was: een aantal goede kleurenvergro- tingen van dia’s en negatieven. Zélf kleurvergroten is gelukkig geen labo ratoriumwerk meer maar een hobby die bereikbaar is geworden voor ieder, die het wil leren. het goed uw fotohande- laar te zeggen of de door u bestelde foto’s be stemd zijn voor een rij bewijs of voor een pas poort. Een geslaagd kleurennegatief tot een appetijtelijke vergroting omtoveren is tegen woordig een heel eenvoudige zaak Van die nog vrij jonge revolutie” op fotogebied is nog lang niet elke amateur-fotograaf op de hoogte WAARMEE KUNNEN we, behalve ons vlotte kapsel, nog meer charmante resultaten bereiken? Wel, dat ant woord is niet zo moeilijk te geven. Bij onze outfit kan dat namelijk ook een perfect gekozen sieraad zijn en de keu zemogelijkheid daarin is op het ogen blik vrijwel eindeloos. Hoewel ik u regelmatig op de hoogte houd van de nieuwste modebijous, wil ik u vandaag eens in het goud zetten. Een gouden sieraad behoudt niet alleen zijn waar de, maar blijft ook onder alle omstan digheden mooi. Mijn liefje wat wil je nog meer? AL GAAT HET onstuitbare disco- gebeuren aan velen van u misschien geheel voorbij, het hoeft geenszins een beletsel te zijn u dat nieuwe kapseltje toch eens te laten aanmeten. Met de haartjes kun je namelijk alle kanten op. zeker met de halflange versie. Een zwierige bos krullen is wel een eerste vereiste, maar die is per slot met een permanent of krultang heel eenvoudig te verkrijgen. Maar dan wordt het ook letterlijk ’alle kanten op’: alles naar links of naar rechts, wellicht als aardi ge onderstreping van uw politieke voorkeur. Voorstanders van de gulden middenweg zullen dan waarschijnlijk voor de weer en vogue zijnde paarde- staart kiezen. De kortere versie van Disco krijgt het krullige accent eve neens naar één van beide kanten; zodat er vanonder de volumineuze haarlok ondeugend naar de medemens kan worden geoogd. Een niet nader te noe men groep zal daar zonder twijfel ont vankelijk voor zijn. VANZELFSPREKEND WORDT er ook nog wat gekleurd. De favoriete tinten voor het snel naderende voor- jaars-' en zomerseizoen zijn warm- blond, zand beige en kastanje. Behoort u net als ik tot de zogenoemde gemê- TOT EN MET ZATERDAG is in het Cultureel Centrum Kasteel Hoens- broek bij Heerlen een expositie inge richt van fotowerk van de Haarlemmer Jan ten Have. Sinds 1972 is Ten Haverij-exami- nator. 44 jaar lid van de fotogroep De Muggen. Hij probeert van binne nuit te fotograferen. Het gaat hierbij om de spanningen die voelbaar zijn, maar niet zichbaar. Zijn prenten, die de mens in zijn omgeving tot onder werp hebben, ademen een agisch-rea- listische sfeer. Om tot een goed eindre sultaat te komen, maakt hij gebruik van dubbeldruk- of collagetechnieken. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag 10 tot 12 en 13.30 tot 17 uur, zaterdag van 13.30 tot 17 uur. IN DE CANON-GALERIE (Rees traat 19, Amsterdam) foto’s van drie Amerikaanse vrouwen: Starr Ocken- ga, Ruth Mayerson Gilbert en Sandra Eleta, welke laatste het portfolio van de maand verzorgt. Tot en met 23 maart. Dinsdag tot en met zaterdag van 12 tot 18 uur. gedaan. Dat heet de „drum” en dat is eigenlijk een donkere kamer in het klein. We begonnen met het afwegen van de juiste kleurverhouding, want dat was vroeger het moeilijke punt. Na een proefopname voor het vaststellen van de juiste belichtingstijd wordt die kleurbalans berekend met behulp van een colour-analyser, die de goede on derlinge kleurverhouding vaststelt. Vroeger was dat erg tijdrovend; nu heb je na één hoogstens twee proeven een perfecte kleurenfoto. De correcties die nodig zijn, worden aangebracht via een praktische kleurenmengkop op het vergrotingsapparaat of met losse kleurfilters. JiPlaats: _i Onlangs hadden we een kleurvergro ting nodig en vroegen we die vriend met enige schroom of hij dat wilde verzorgen. Het bleek geen enkel pro bleem te zijn want zei hij „kleurvergro ten is nu zo gemakkelijk, dat iedereen het kan leren. Kom maar ’s mee”. En zo stonden we die avond in zijn donkere kamer en dat was meteen al de eerste verrassing. Die donkere kamer was namelijk niet donker meer, ook al hing er die avond wel een gordijn. Je kunt nu in elke kamer, die ’s avonds even donker gemaakt kan worden, kleurenfoto’s ontwikkelen. Alleen het belichten van het fotopapier gebeurt nog in het don ker, het ontwikkelen, dat vroeger in volkomen duister in van die plastic bakken gebeurde, wordt nu in een buis Een van de hoogtepunten in het seizoen van de Haarlemse Smalfilm Liga vormt de wedstrijd voor films naar een vrij onderwerp. Ditmaal namen acht filmers met totaal elf films de handschoen op, daarmee de jury, bestaande uit drie leden van de Amsterdamse Filmclub De Smalle Band, de heren Jan van der Meer, Paul Simon en Frans Wentholt voor een moeilijke taak plaatsend. Na ampele beraadslaging werd de eerste prijs en tevens de USA-wisselprijs toegekend aan J. H. Stevens voor het tweede deel van zijn informatieve propagandafilm „Als het om je toekomst gaat”, een werkstuk dat jongelui een gedegen indruk geeft van de mogelijkheden die de IJmond-MTS in Santpoort biedt; hij is als leraar aan die school verbonden. Met het eerste deel won hij vorig jaai’ dezelfde prijs. De tweede prijs was voor een alleraardigste animatiefilm, „De drie Mexica nen”, gespeeld” door poppen en gemaakt door H. H. Plas en de jeugdige Tim de Ruig, die ook het verhaal had bedacht. De derde prijs viel toe aan „Tenerife” van A. L. Schravendijk. Een eervolle vermelding kreeg H. H. Plas voor „Oink, Oink” eveneens een animatiefilm. De zaalprijs die deze keer- verdeeld werd onder het publiek, viel in drieën, daar drie toeschouwers slechts twee films gelijk klasseerden als de jury. Er volgen nog twee wedstrijden, namelijk op 20 april die voor films naar een verplicht onderwerp en de slotavond op 18 mei met films over „Haarlem 1900” en de film-molen-rally. Belangstellenden zijn welkom; de avonden zijn gratis en dé HSL zal graag enthousiaste creatieve smalfilmers in haar gelederen opnemen. Nadere informatie bij de secretaris, A. Vrolijk, Zwitserlandstraat 54, 2034 BM Haarlem, tel. 023-338749. Postcode: il uitvoeringen. Voorts zult u bij de juwe liers hele sets kunnen formeren van kettingen, oorbellen, armbanden en ringen, geheel overeenkomstig uw wens en.... de inhoud van uw porte monnee. Edoch, je kunt nooit weten, want wellicht doet zich heus nog we- leens een leuke gelegenheid voor om man, vriend of minnaar liefdevol op het een en ander te attenderen. Succes ermee' Adres:L coi- z> 2 ÏOl Oi

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21