BALANS TWINTIG PROCENT HOGER Boek van de maand weer Evenwicht in de landbouw ’n Ei hoort erbij Tandartsen tegen actie monddouches afspraken verrijking uranium achtergrond „Snel gesprek over voorstel Over de dag dat de rails krom trokken en de koeien in de IJssel zwommen Over noodweer, zeilweer, elfstedentochtweer en honde In speciale Boek van de Maand oplage f22,50. Na 31 maart f37,50. „Gratis geschenken Derde Wereld” HERVERDELEN ARBEID IN EUROPA BESPREKEN 1 WOENSDAG woog Kil I Ka (Van onze redactie economie) UTRECHT. De Rabobank maakte in 1978 een record groei mee. Het balanstotaal nam met 21 percent toe tot 74,2 miljard. De bedrijfsre sultaten konden echter niet helemaal gelijke tred houden met deze sterke groei. De al in 1977 begonnen verkrapping De mens en het weer. Een schitterend kijk-, lees- en opzoekboek.Geschreven door Chriet Titulaer. Een boek dat zo’n 70 onverwachte aspecten van een alle daags onderwerp behandelt. Zoals „weer en veiligheid” of „weer en economie”: energie, kleding, werkgelegen heid, landbouw; verder over windwijzers, molens, kunst, wadlopen etc. Dit alles rijk geïllustreerd met meer dan 300 foto’s,waarvan 160 in kleur. van de rentemarge zette zich vorig jaar voort in versterkte mate. De sterke stijging van het rentepeil in het vierde kwartaal woog daar niet tegenop. ECONOMIE Recordgroei Rabobank bij winst matige stijging van 1 1 (ADVERTENTIE) I l NCW-voorzitter: korter werken niet zonder meer v (ADVERTENTIES) 1 1 1 Aan de Voorziening voor Bedrijfsrisi co’s werd in verband met de sterke groei t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind” 4 Sinds de architecten van groen-Eu- ropa hun regels neerschreven, is er erg veel veranderd. De explosieve wel vaartsontwikkeling van de jaren ’60 en beginjaren ’70 is weggeëbt. De Europe se economie draait in een lager tempo. Er is een grote structurele werkloos heid en bijgevolg is bevordering van werkgelegenheid een vyn de centrale thema’s van de economische politiek; dus ook van de landbouwpolitiek. En via evenwicht tussen vraag en aanbod zouden beide doelstellingen het beste in onderlinge harmonie kun nen worden verwezenlijkt. Dit is ook het uitgangspunt van de nota die mi nister Van der Stee van Landbouw en Visserij een dezer dagen aanbood aan de Tweede Kamer. Een van de gevolgen van dit proces is een hevig gedrang om de produktie- middelen, in het bijzonder grond, die (Door Piet Bukman, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, NCBTB) De Europese landbouwpolitiek heeft twee doelstellingen; de landbouwende bevolking een redelijk inkomen ver schaffen en de consument verzekeren van een goed, gevarieerd en niet te duur pakket levensmiddelen. Zo staat het in het Verdrag van Rome. Dit werd afgelopen maandag meege deeld door de voorzitter van de hoofddi rectie van de Centrale Rabobank, Lardi- nois. Hij sprak bij de presentatie van de voorlopige jaarcijfers van een matige, schaarser wordt en daardoor erg duur. Dat leidt weer tot een intensiever ge bruik van dat produktiemiddel, om zo toch nog rendabel te kunnen produce ren. Een te grote produktie betekent druk op de boerenprijzen, of hogere kosten voor het Europese landbouwbe leid, daardat er meer wordt ingeleverd. Hoge uitgaven roepen politieke weer standen op en zo draait het circus rond. De boerenstand kijkt ook een beetje schuin naar het ontstaan van erg grote Minister Van der Stee wil daar wat aan doen door middel van vestigingsei sen. Wie wil produceren in de sector, moet z’n hoofdberoep in de landbouw hebben en ook flink risicodragend zijn. Daarmee zou de pas afgesneden wor den voor buitenstaanders, die via een simpel loonmestcontract degenen die hun hele boterham in deze sector moe ten verdienen, het leven zuur maken. De nota over deze problematiek die minister Van der Stee aan de Tweede Kamer heeft aangeboden, staat bol van de bezwaren die naar voren komen, als men meer dan tot op heden gaan ingrij pen in het zogenaamde natuurlijke ver loop van de zaken. Toch is daar geen ontkomen aan, als men zowel de boer als de consument wil dienen en tevens zoveel mogelijk werkgelegenheid in stand wil houden. produktie-eenheden, die een flink stuk in beslag nemen van de beperkte ruim te, die er op de markt nog is. Het gaat hier zowel om grote eenheden die uit het normale gezinsbedrijf zijn ont staan, als om agrarische bedrijven die worden gesticht door veevoederindus trieën of vleesverwerkende bedrijven. De oppositie in boerenkring richt zich vooral tegen deze laatste catego rie. Minister Van der Stee ziet weinig heil in het verbieden van grote eenhe den. In Europees verband schijnt dat op juridische bezwaren te stuiten. Tenslotte kan een vestigingsbeleid, dat kleine buitenstaanders buiten de deur houdt, in principe ook grote bui tenstaanders buiten de deur houden. Aldus ir. J. de Wit, voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond, in een rede over „Europese samen- Ook is er geen afweging tegen kwesties als kosten, concurrentiepositie en de aan sluiting van vraag en aanbod op de ar beidsmarkt. Evenmin werd het onder scheid in draagkracht van de diverse eco nomieën in aanmerking genomen noch de verhouding tot de wezenlijke werktijd. De Nederlandse ondernemers aldus De Wit, vinden dat herverdeling van werk op Eu ropees niveau, bespreekbaar moet zijn. De vakbeweging had deze bijeenkomst als „een volstrekte mislukking” afgeschil derd. De reden was dat regeringen en werkgevers niet bereid waren in te gaan op de eis van de vakbeweging tot arbeids tijdverkorting van 10 procent over vier jaar, uitgaande van een 40-urige werk week en met behoud van loon. Volgens De Wit ging het hierbij om een te grote maat staf, want er is niets bekend over de manier waarop herverdeling van arbeid zou moeten geschieden. Als voorwaarden zouden de werkgevers willen stellen dat de loonkosten per uur niet stijgen, dat het uiteenlopen van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt daalt en dat eventuele maatregelen van tijdelijke aard zijn met het oog op toekomstige economische ontwikkelingen. De Europe se werkgevers overleggen nu over een diepgaand onderzoek van de economische en arbeidsmarktsituatie in het EG-gebied. zeer uiteen. Het overleg is volgens de NCW-voorzitter van te meer belang nu het Europese parlement rechtstreeks wordt gekozen. De allernieuwste koffiezetter HK 41 uit de INVENTUM kompact-se- rie. met snelfilter, dat niet nadrup pelt. Transparante waterbak. Aan trekkelijke kleuren. Een geschenk van Koninklijke Fabriek Inventum, Bilthoven. Het is begrijpelijk, dat boeren onder deze omstandigheden met lede ogen aanschouwen dat er met name in de intensieve veehouderij nog toetreding is van buiten de agrarische sector; part-timers, die als werknemer een goed loon en veel sociale zekerheid hebben en hun vrije tijd gaan benutten om bijvoorbeeld nog eens een flinke koppel mestvarkens te houden. Bovendien is het natuurlijk erg moei lijk een bovengrens te bepalen met zoveel verschillen tussen sectoren en tussen regio’s. Wel denkt de minister eraan het ontstaan van grote eenheden te ontmoedigen door ze in het kader van de gezondheidszorg voor dieren meer zelf te laten betalen en ze ook minder te laten profiteren van maatre gelen in het kader van het structuurbe leid. Het sociaal-economisch overleg op EG- niveau moet voortgaan, zei De Wit. Hij vond de tot dusver gebezigde formule onbevredigend. Doel moet zijn het ont wikkelen van middelen als het streven naar meer overeenstemming tussen de landen op dit terrein. Tot dusver liepen de nationale praktijk en de wetgevingen te De landbouw, die de afgelopen twin tig jaar miljoenen beroepsgenoten heeft moeten laten gaan, houdt de mensen nu weer vast. Althans, de af vloeiing is veel lager dan bijvoorbeeld vijf jaar geleden. De agrarische sector gedraagt zich als- een volgezogen spons: het water wordt slechts lang zaam af gegeven. (Van onze redactie economie) DELFT. Herverdeling van de arbeid door werktijdverkorting kan niet maar zonder meer gebeuren. Vermeden moet worden dat minder werken een instrument wordt in het proces van verstarring van de arbeidsmarkt en van handelsbeschermende maatregelen (protectionisme). Vermindering van werk moet wel een middel zijn om de nieuwe periode van technische vooruitgang in sociaal opzicht evenwichtig te begeleiden. neerkomen, dat het eten van zoet niet slecht is voor het gebit, als de tanden maar goed worden gepoetst. De stichting schrijft dit in een gisteren verspreide ver klaring. De opvatting van de industrie is neerge legd in regelmatig verspreide brochures van de Stichting VISI (Voorlichting Insti tuut voor de Suikerverwerkende Indu strie). In deze volgens „Goed Gebit” pseu- do-onpartijdige publikaties wordt de con sument een excuus gegeven te blijven snoepen, aldus de verklaring. „Vandaar hun aandacht voor het poetsen: een han deling achteraf als het kwaad al is ge schied”. „Goed Gebit” vindt dat er pas echt wordt gewerkt aan het voorkomen van tandbederf, als het snoepen achterwege wordt gelaten of op zijn minst drastisch wordt beperkt. Maar dit wordt in de publi katies van VISI nergens aanbevolen. In tegenstelling tot wat VISI suggereert, is bijvoorbeeld de verwoestende tandplak niet effectief te verwijderen met een tan denborstel, meent „Goed Gebit”. De stichting is van plan voortaan alle publikaties over mond- en tandhygiëne te volgen en eventuele kritiek direct naar buiten te brengen. van de kredietverlening weer een groot bedrag, 239 miljoen tegen 235 miljoen in 1977, toegevoegd. De belastingen waren door incidentele oorzaken 2 miljoen la ger dan in 1977, mede hierdoor steeg de netto-winst met 12 percent tot 273 mil joen. De netto-winst wordt bij de Rabo- bankorganisatie geheel toegevoegd aan de reserves. Wat dit jaar betreft verwacht Lardinois dat de winstgroei iets meer in overeen stemming zal zijn met de toeneming van het balanstotaal. Vorig jaar was de groei van het buiten lands bedrijf van de Rabo niet opvallend: 8 a 9 percent. Nochtans neemt het belang van het buitenlandse bedrijf toe. Wat het binnenlandse bedrijf betreft is de Rabo de grootste bank van Nederland gebleven. Van de in 1978 verstrekte kredieten had 29 percent, of wel 5,2 miljard, betrek king op de agrarische sector. Vorig jaar was dat 27 percent. Van het kredietbe- stand is nu 34 a 35 percent verstrekt aan agrarische bedrijven. De Rabo consta teert dat de specialisatie, modernisering en schaalvergroting in de agrarische sec tor zich in een hoog tempo voortzet. Ook bij het midden- en kleinbedrijf kan nog altijd worden gesproken van een gro te kredietvraag. Dit mede als gevolg van de gestage daling van de eigen middelen beschikbaar voor investeringen. Aan han del, nijverheid en dienstverlening werd 3,1 miljard aan kredieten verstrekt. Dat is 17 percent van het totaal. De particuliere sector ontving 9,7 mil joen, dat is 54 percent van het totaal, aan nieuwe leningen. In totaal werd 18 mil jard aan kredieten verleend. Verreweg het grootste deel 8,6 mil jard van de nieuwe leningen aan parti culieren was bestemd voor de financie ring van eigen woningbezit. Veel werd trouwens doorgesluisd naar de Rabo Hy potheekbank, die op weg is de grootste hypotheekbank van ons land te worden. Een dezer dagen werd de 10 miljard- grens overschreden. Vier jaar geleden was de hypotheekportefeuille nog maar 2,5 miljard. Van de kredietverlening ad 18 miljard in 1978 werd niet minder dan 4,4 miljard door de Rabo Hypotheek bank gefinancierd. (Van onze redactie economie) UTRECHT. De tandartsenorganisatie heeft zich genoodzaakt gezien een onderneming uit Bunschoten aan het verstand te brengen dat de Nederlandse tandheelkundigen patiënten behandelen, maar geen produkten aan de man brengen. De onderneming probeerde per brief tandartsen te bewegen haar monddou ches aan te bevelen. Door die „verkoop” zouden zij hun winst maken en in aanmer king komen voor gratis geschenken. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Maatschappij Tandheelkunde heeft het bedrijf geschreven dat de patiënt van zijn tandarts een onafhankelijk medisch ad vies verwacht. Dat houdt in dat weliswaar’ artikelen zullen worden genoemd en zelfs in een klein aantal gevallen merknamen, maar niet met de gedachte de verkoop van een bepaald merk te stimuleren. De actie zou de onafhankelijkheid van de tandarts in het geding kunnen brengen. Op grond van de zogenaamde codex voor beroepsethiek, die de tandartsenor ganisatie hanteert, moet de tandarts zich onthouden van adviezen en handelingen die door andere motieven zijn ingegeven dan die waarmee uitsluitend het belang van de patiënt wordt gediend. Daarom heeft het bestuur van de maatschappij het bedrijf verzocht onmiddellijk zijn actie onder tandartsen te staken. De Stichting Goed Gebit in Amsterdam is overigens boos over publikaties van de suikerverwerkende industrie, die erop De rentewinst steeg met 7 percent, de provisiewinst met 19 percent, waardoor beide samen met 10 percent toenamen tot J 2289 miljoen. De bedrijfskosten stegen met 12 percent tot 1.159 miljoen. Vóór voorzieningen en belastingen was de winst 731 miljoen, dat is vijf percent meer dan in 1977. maar niet onbevredigende winstontwik- keling. Arisawa van de Japanse organisatie van industrieën op het gebied van de kern energie (JAIF) wil dat Japan gaat streven naar internationale afspraken over de wijze waarop uranium wordt verrijkt. Arisawa zei dit gisteren in zijn openingstoespraak tot de twaalfde jaar lijkse conferentie van de organisatie, waarin onafhankelijke deskundigen en vertegenwoordigers van de Japanse indu strie zich bezighouden met het gebruik van kernenergie voor vreedzame doe leinden. Uraniumverrijking moet in multinatio naal verband ter hand worden genomen om het gevaar dat afzonderlijke landen op eigen houtje kernwapens gaan maken te verminderen, zo zei Arisawa. Zijn toe spraak trok de aandacht omdat Japan bezig is met een eigen project voor de verrijking van uranium. Zo wordt in de prefectuur Okayama een experimentele fabriek gebouwd met 7000 centrifuges voor de verrijking van uranium. De Ja panse overheid neemt aan het project deel. De overweging die aan het beleid van de Japanse overheid ten grondslag ligt is dat Deze aanbieding is geldig t/m 31 maart. Echter zolang de voorraad strekt. werking” voor het studium generale van de Technische Hogeschool Delft. Hij ver wees naar het sociaal-economisch overleg in EG-verband dat in november vorig jaar tussen dagelijks bestuur van de Gemeen schap, de regering van de negen landen, de vakbeweging en de werkgevers werd gehouden. GENÈVE (ANP). De ontwikkelings landen die zich hebben verenigde in de zogeheten „Groep van 77” hebben de Wes terse en communistische landen aange spoord haast te maken met de behande ling van voorstellen van de „Derde We reld” voor het instellen van een grondstof fenfonds. Ambassadeur Manspas Xuto van Thailand hoopt dat deze landen zich deze week in Genève toeschietelijker en positiever opstellen tijdens een conferen tie onder auspiciën van UNCTAD dan in het verleden het geval is geweest. UNCTAD, de Conferentie inzake Tarie ven en Handel van de Verenigde Naties, heeft meer dan honderd landen bereid gevonden om voor de vierde maal in twee jaar te gaan onderhandelen over het grondstoffenfonds. Over de kans van sla gen bestaat in kringen van de afgevaar digden aanzienlijke twijfel. In mei zal op de voltallige bijeenkomst van UNCTAD in de Filippijnse hoofdstad Manilla ver moedelijk weer over deze zaak moeten worden gesproken. Voornaamste doel van het beoogde grondstoffenfonds is de prijzen van een aantal belangrijke exportprodukten van ontwikkelingslanden te stabiliseren. Als de grondstoffenprijzen op de wereld markt beneden een overeengekomen mi nimum dalen, kunnen met middelen van het fonds tijdelijke overschotten worden opgekocht. In tijden waarin er een tekort aan grondstoffen ontstaat, zullen de voor raden van het fonds geleidelijk worden verkocht. te de ontwikkeling van een eigen verrij kingstechnologie noodzakelijk is voor het waarborgen van de toekomstige energievoorziening en de nationale veilig heid. Arisawa zei dat de kennis van verrijkingstechnieken in Japan door het projekt gestadig toeneemt, maar dat het overheidsbeleid er eveneens op gericht moet zijn de verspreiding van kernwa pens zo veel mogelijk tegen te gaan. Ongeveer tachtig afgevaardigden uit twintig landen wonen de conferentie bij, waaronder hoge functionarissen van de VS en Frankrijk. TOKIO (ANP). Voorzitter Hiromi F J

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25