f JAAP VAN DER DOEF NA WERKBEZOEK AAN STAALBEDRIJF: 99 99 HET HOGE DUIN I Jeugd der veteranen p k n Over IJmuiden gesproken wat vertel je me nou? <2Z^ Sails Tay Plast vraagt vergunning voor uitbreiding KOOPACTIVITEITEN STIMULEREN '<>h <ju/ onf/wa/ vind/rr ut DOKA en VAK GAAN 6 WOENSDAG MAART 19 7 9 1 4 J Speerpunt Voorstander (Van onze Haagse redacteur Theo Klein) k GEEN LOZE KRETEN WANT WAT DENKT U VAN HET I Shipchandler ml DEN HAAG/IJMUIDEN. „Hoogovens reken ik tot de be drijven waar verkorting van de arbeidstijd mogelijk is. Er be- staat natuurlijk wel wat onzeker heid over toekomstige mogelijk heden van de staalindustrie, maar desondanks neemt Hoog ovens naar verhouding nog steeds een sterke positie in”, al dus het socialistische kamerlid Jaap van der Doef. Als lid van een acht man sterke afvaardiging uit de kamerfractie van de Partij van de Arbeid, onder leiding van k C()NsnxfaPefruitailSaP,iC,en DF vn. rd^n Joop den Uyl, bracht hij afgelo pen vrijdag een werkbezoek aan het staalbedrijf. Dat die visitie precies samen viel met de oor logsverklaring van Indu- striebond-voorzitter Arie Groene velt aan de directie van Hoogo vens, is stom toeval. Het initiatief voor de trip naar Velsen ging uit van de raad van bestuur, die de fractie al enige tijd geleden uitno digde voor een gesprek over de bestaande situatie in de staalin dustrie. De kamerleden spraken ook met de centrale onderne mingsraad. IJMOND M M Korter werken bij Hoogovens kan n de 20.30 n Al- (ADVERTENTIE) j van n (40 meter boven zee) Rijkert Aertszweg 50, Wijk aan Zee g 177, De Partij van de Arbeid is een sterk riuiden, .00 uur 00 uur: tswinkel andweer I Foto Jaap van der Doef (PvdA-fractie Twee de Kamer) woens dag ge- 14 april ning. Tanden, )rkest ir moe- uur ge- Winkelcentrum aan het WiHemspiein, ge fotografeerd in het begin van deze eeuw Dat kan bijvoorbeeld door de invoering van een vijfploegendienst. Ik kreeg trou wens tijdens ons gesprek met de raad van bestuur de indruk dat ook hij wel inziet dat verkorting van de werktijd wervend zal werken raan:„Het Noordzeekanaal overzwem men hoorde er natuurlijk ook bij - en dan bij voorkeur op het breedste gedeel te (je wilde stoer doen); dat was daar waar de armen van de toegangen van de grote en kleine sluizen bij elkaar kwa men. Als de een het deed kon de ander niet achterblijven. Het beroerde was - als je aan de noordkant was gekomen moest je ook terug. Het lukte tenslotte allemaal wel, al moest je uitkijken dat je niet door een schip werd overvaren." VOOR RESER VERINGEN: TEL.: 02517-943 WAAR VINDT U ZOIETS? U bent van harte welkom Al sinds vele jaren kunnen „Randstadters” bij ons terecht voor spijs en drank van goede KWALITEIT tegen REDELIJKE pri/s en geserveerd in een GEZE LLIGE omgeving door een correcte VRIENDELIJKE bediening. DE GEMEENTERAAD bepaalde in derdaad dat er geen kermis meer op het 1 WiHemspiein zou worden gehouden. Een woedende menigte trok, zodra het be sluit werd bekendgemaakt, op naar het centrum, haalde stenen uit de straat en wilde de ruiten van het politiebureau, als bolwerk van het gezag, aan diggelen gaan gooien. Commissaris De Ridder slaagde erin zwaar onheil te voorkomen. Wel noteerde hij jaren later dat het een van de moeilijkste karweien in zijn loop- baan was geweest. De stukken liggen overeenkomstig de Hinderwet ter inzage in het stadhuis Tij- dens een hoorzitting op woensdag 28 maart, om tien uur, kan een ieder monde- ling bezwaren inbrengen tegen het inwilli- *i gen van de vergunningen. Men kan ook binnen vier weken schriftelijk bezwaar t maken, met dien verstande, dat men op de - hoorzitting de bezwaren mondeling toe licht. Bij dit alles is het doel de vereniging groter te maken en zich niet uitsluitend te bepalen tot winkeliers maar ook andere ondernemingen te bereiken. '0-22.00 00 uur OPROEP VAN De Mik in februari 1912: „Zonder te vervallen in geschied kundige uiteenzettingen van ’t onstaan der kermis, de wijzigingen die zich in de loop der tijden in aard en karakter heb ben vertoond, meent het comité dat de kermis z- zoals ze nu wordt gevierd - ’n vermaak is voor volwassenen dat niet meer past in het raam van onze tijd, uit overwegingen van religieuze en alge- meen-zedelijke aard onvoorwaardelijk dient te worden afgekeurd.” - Op alle ’in de gemeente Velsen bestaande Corpora ties en Verenigingen’ werd een beroep gedaan per gezegeld adres (’zegel van 15 ets in hoofdsom’) aan de gemeenteraad kenbaar te maken dat afschaffing van de kermis gewenst werd. Opmerkelijk is dat de VVV van IJmuiden besloot de oproep alleen maar voor kennisgeving aan te nemen. 319188). itergroep woens- 1.00-12.00 ostraat, immen; 0-10.20, lur ge- szwem- .00 uur lewijk- andag ekrea- 1.30 u. 19.30 nsdag 14.30- erdag t 228, inpan, VOLGENDE MENU, geserveerd in de maand maart tegen de aantrekkelijke prijs van f 29.95 k per couvert? 0-20.00 ierdag 0-20.30 1.30 u„ Wil- lur. 27-29. wasse- 18e- 17.00 Het PvdA-kamerlid weet niet hoeveel de plannen zoals de Industriebonden die op tafel hebben gelegd, kosten. Hij stelt zich niettemin zonder meer op het standpunt dat wanneer er geld te vergeven is (min stens 20 miljoen volgens Groenevelt), dat bij voorkeur aangewend moet worden voor arbeidstijdverkortende maatregelen en niet voor loonsverhoging. Hoogovens is in het verleden al vaker door de vakbon den als speerpunt gebruikt. Meer dan eens werd daar het eerst de strijd om de CAO- eisen uitgevochten. Van der Doef vindt het niet vreemd dat het staalbedrijf nu Om desondanks aan voldoende mensen te komen, kan de directie volgens Van de Doef twee wegen bewandelen: meer geld bieden, zoals ze nu doet, waardoor wel licht de situatie op de korte termijn iets verbetert, maar er op de langere duur niets verandert, omdat in de praktijk blijkt dat steeds minder werknemers er voor voelen om in het arbeidsritme van een vierploegendienst te stappen. Van der Doef: „Wil je op de lange termijn resulta ten boeken, dan zul je behalve de financië le beloning de arbeidsomstandigheden zo danig moeten verbeteren, dat de jonge mensen weer bij je willen komen werken. nen oppikken was er een holte uitgesp aard waarin een ijzeren oog voor de hijsinstallatie was aangebracht. In die holten stond dikwijls regenwater en dan was het leed dus gauw geleden." Vredeling, belast met sociale zaken, zette indertijd al eens een voorzichtige stap in die richting. Maar hij gleed direct uit. Franse druk op de Europese Gemeen schap zou dat standpunt echter kunnen wijzigen. De Franse plannen voor sane ring van de staalindustrie hebben, zoals bekend, al tot oproer in de getroffen oude industriegebieden geleid. Wanneer het nationalisme niet al te zeer de overhand krijgt, springt Hoogovens er in het Europese saneringsplan goed uit. Het bedrijf is modern en gunstig gelegen aan de Noordzee. Franse toestanden hoeft men hier niet te verwachten. Maar de vakbondseisen zijn volgens de Partij van de Arbeid zeker acties waard. Van der Doef: „Wij hebben die al voorspeld toen de regering weigerde duidelijke wegen voor arbeidsverkorting aan te geven en het overleg overliet aan de sociale part ners". lijkheid openen om werknemers vanaf 60 jaar uit te laten treden. De directie wijst dat af, omdat het te duur is en er geen mensen te vinden zijn om de nieuw te creëren arbeidsplaatsen in te nemen. Van der Doef: „Op zich ben ik er niet verbaasd over dat Hoogovens zoveel moeite heeft met het aantrekken van produktieperso- neel. De mensen zijn het vertrouwen kwijt sinds de directie met het plan voor inkrim ping kwam. Ik weet wel dat het toen ging om mensen die overbodig werden, omdat de uitbreidingsplannen werden uitgesteld en dat er ook in 1977 al een tekort aan produktiepersoneel was, maar ik geloof niet dat de mensen dat onderscheid ma ken. Voor hen is het zo dat de toekomst van de grootste industriële werkgever in Noord-Holland niet zo zeker blijkt te zijn als men graag wijde doen voorkomen". weer door de vakbonden als experimen- teertafel is uitgekozen Hoogovens is vol gens hem sterk genoeg om dat te incasse ren. Zou die strijd bijvoorbeeld bij de DSM, in Zuid-Limburg, een streek met veel meer werkloosheid, worden uitge vochten, dan zou er volgens de socialisten terecht veel eerder een extra-beroep op de overheidsgelden kunnen worden gedaan. En daar is niets meer te halen. Van der Doef is ervan overtuigd dat de staalindustrie op den duur hoe dan ook aan een vijfploegendienst zal moeten gelo ven. „Wanneer men in Frankrijk tot de slotsom komt dat het onaanvaardbaar is om 20.000 menssn in de staalfabrieken af te laten vloeien, dan zal de vijfploegen dienst volgens mij weer als alternatief voor een‘~ betere verdeling van het werk naar boven komen. De kosten daarvan zullen dan gemeenschappelijk gedragen moeten worden". Europees commissaris „IJMUIDEN IS HET voornaamste en roerigste deel der gemeente Velsen, waar men de lakens uitgeeft. Het kind is thans de moeder (Velsen) over het hoofd gewassen.” Toen dit werd geschreven had IJmuiden zich ontwikkeld tot de groot ste visserijhaven van Nederland en was het flink op weg ook de belangrijkste plaats op visserijgebied van het Europe se vasteland te worden. De Industriebonden willen de werkweek voor arbeiders in ploegendienst terug brengen tot een kleine 39 uur en de moge- De relatie van DOKA tot de V.A.K. om Velsen-Noord leefbaar te houden was voor de heer J. Veldboer aanleiding de komende koninginnedagviering met an-- dere ideeën te komen. Teneinde ledenwer factie te stimuleren kon door voorzitter G. D. J. van der Weer een commissie worden samengesteld. Bundeling van krachten zal meebren gen dat het koperspubliek van VelsetV Noord minder behoefte zal gevoelen om elders zijn inkopen te doen. De leefbaar heid in dit gemeentedeel moet gehand haafd blijven. uiden, ënten, andag Werk- geling rlich- >reek- :posi- I zon- Hij volgt al geruime tijd de gang van zaken bij het staalbedrijf. Toen anderhalf jaar terug de debatten losbarstten over de plannen van Hoogovens om 2500 arbeids plaatsen af te stoten, pleitte hij in het parlement voor overheidssteun om tot een eerlijker verdeling van het werk te ko men. Zijn pogingen waren tevergeefs. In tussen is de situatie voor het staalbedrijf veel rooskleuriger dan men indertijd aan nam. Er wordt zelfs met winst gedraaid. Opnieuw is de discussie over arbeids tijdverkortende maatregelen opgelaaid. Hoewel er met de Hoogovens-top niet direct over de stagnerende CAO-onder- handelingen gesproken Werd, handelde de discussie bijna vanzelfsprekend toch over onderwerpen die daar direct mee te maken hebben. Jaap van der Doef wil daar als specialist op het gebied van socia le zaken best zijn licht over laten schijnen. NIET ALLEEN in de zomer en de herfst maar' ook in de winter had de Breesaap een grote aantrekkingskracht: „We gingen schotsen lopen op de bevro ren plassen duinwater bij de zandafgra- vingen. Schaatsenrijden deden we op de vijvers van Del Court (het intussen ver dwenen Rooswijk) en ook wel op het zijkanaal B. Je had daar een flink stuk voor te lopen maar dat heeft onze ge zondheid geen kwaad gedaan.” ATTRACTIE IN de late zomer: het bramenzoeken in de duinen tussen IJ muiden en Zandvoort. „Brood en drin ken mee, dan eerst een stuk lopen langs het strand en de duinen in - oppassen voor koddebeiers. Brood en drinken wa ren meestal gauw op en dan kwam de ellende in de gloeiend hete zon dat je niets meer te drinken had. Op de terug weg langs het strand (op blote voeten door de zwinnetjes) werd de verleiding om een beetje zeewater te drinken daar om erg groot. Maar je wist dat de ellende dan niet te overzien zou zijn. Als je eerst maar de ’Geul' bij de Zuidpier bereikte waar betonblokken lagen. Om die blok ken, golfbrekers voor de pieren, te kun- De heer W. van Noord: „Met genoegen heb ik het verhaal over twee vroeger zeer bekende shipchandlers van IJmuiden gelezen. Wat ik me afvraag: waar komt dat moeilijk uit te spreken woord vandaan?” - In de tijd van Willem de Veroveraar namen de Engelsen het Franse woord ’chandelier’ (afkomstig van het Latijn: ’candelarius’ kaarsenmaker) over als ’chandeler’, resp. ’chandler’. Werd er aanvankelijk eveneens een kaarsenmaker mee bedoeld, op den duur werd de benaming tevens gebruikt voor de kruidenier, een detailverkoper. Uiteindelijk bleef het woord voornamelijk in de spreektaal in verband met scheepsleveranties, dus ’shipchandler’. (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermel ding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601. VELSEN. Tay Plast B.V. heeft een vergunning gevraagd voor het oprichten van een magazijn voor opslag van p.v.c., polyester en poly-ethyleen, een zagerij en kantoorruimte aan de Ampèrestraat te IJmuiden. De heer G. A. Wildschut is van plan een machinefabriek aan de James Wattstraat 7 te IJmuiden uit te breiden en te wijzigen. Cen- op 64 of het aan alle eisen bleef beantwoorden, ook toen IJmuiden een van de toonaan gevende havens van Europa was ge worden. MET DIE ENORME speelruimte voor de jeugd vlakbij had de eerste school van IJmuiden geen eigen speelplaats no dig. Het WiHemspiein was overdag knik- kerveld en voetbalterrein en in de winter - ondergespoten met behulp van een sleepboot en afgerasterd met spullen uit de vishal - ook nog een Ijsbaan. Voor de volwassenen was het plein behalve de ontmoetingsplaats van alledag de ruim te van IJmuidens culturele manifesta ties en ook wel eens van zijn demonstra ties. Het evangelie werd er verkondigd maar ook het socialisme zoals Domela Nieuwenhuis het zag. Het plein maakte vele aubades mee maar ook een ’honge- roptocht’ waarin kinderen van stakers meeliepen. Natuurlijk was het lang niet altijd botertje tot de boom in het oude IJmuiden. Maar uiteindelijk trof en ’vond’ men elkaar weer op het Willems- plein. EENMAAL IS het ’hart van IJmuiden’ de plaats geweest waar zich een soort volksoproer dreigde af te spelen. Vele jaren had men er de kermis gehad maar het feest liep uit de hand als de drank in de man was. Buitenlandse vissers haal den dan messen te voorschijn waardoor het minder leuk werd. Er kwam een comité ’Afschaffing Kermis’ tot stand waarvan het secretariaat nota bene werd gevestigd aan het WiHemspiein, op nummer 19 rood, bij W H. de Mik, die een moedig man moet zijn geweest want de meeste IJmuidenaren namen het hem niet in dank af. mdweer 0-22.00 ierdag 5-11.15 3.30 u. I 16.00- 0-21.00 10 uur srscur- I DE VOLGENDE MORGEN knikker den de kinderen weer op het Willem- splein, blij met de nu extra vele ’kuikies’ (kuiltjes) in de grond, maar de volwasse nen bleven grommen omdat '’buiten staanders' zich met een voor hen toch onbegrijpelijke sfeer hadden bemoeid. Het heeft heel wat jaren geduurd maar de kermis is uiteindelijk teruggekomen, in het hart van IJmuiden, op het Willem- splein. VLOTJE VAREN in de Zandhaven (een latere jeugd zou dit op haar beurt doen 4n de ’put’ voor de Noordersluis) was een heel bijzondere attractie. Er waren zoveel balken en planken in de buurt van het water te vinden, dat je in de kortste keren spullen voor een groot vlot bij elkaar had. Je liep wel eens een nat pak op bij het vlotje varen, maar dat was een deel van het avontuur. De vete- oefenwedstrijd tegen het Nederlands elftal mocht aantreden. WAAR DE JONGENS van IJmuiden ook heel sterk in waren: het bouwen van hutten. Het materiaal lag overal voor het grijpen: afvalhout van woning- en pak- huisbouw, wrakhout, rijshout van de havenwerken. Een veteraan aan het woord: „Weet je nog, die kleine duintjes achter het spoorwegstation? Daar maakten we al een hok onder de grond. Het kon gebeuren dat je hut bezet bleek als je er weer eens kwam kijken, door iemand die wat erg veel had gedronken er er zijn roes lag uit te slapen.” De mooiste hut die deze veteraan zich herin nert bevond zich in de buurt van de (binnen-)Vuurtoren in de tijd dat de Ha- ringhaven nog Zandhaven werd ge noemd. „We hadden een tafel en stoelen gemaakt van bij de haven gevonden rijshout. Op een gegeven moment ont dekten wij de elektrische kabel van de Vuurtoren, een heel dikke. Daar zouden we eventjes stroom van gaan afnemen voor de verlichting van ons hok. Geluk kig was de kabel van een dusdanig mate riaal dat-ie niet kapotwas te krijgen, dus zorgden we toen maar weer voor een verlichting met kaarsen en petroleum.” RONDOM DE kleine woonkern was zoveel open ruimte dat iedere groep jon gens er een eigen voetbalveld in ere kon houden - zonder doelpalen, dat wel, maar de binken kwamen er altijd wel uit of de bal net nog raak was geweest of toch echt wel een halve meter te hoog was gegaan. Het nemen van hoekschop pen was niet zo aantrekkelijk. Vandaar dat drie corners volgens de vuistregel als een ’pienantie’ werden beschouwd - al leen werd, wanneer je toch al een redelij ke voorsprong had, verwacht dat je de strafschop zeer bewust naast het doel zou schieten. Volgens de veteranen is het echte voetballen van IJmuiden begon nen in het ’IJmuiden over de sluis’, in de Blikken Buurt, waar een prachtig gras land lag. Dat terrein werd de bakermat van roemruchte clubs als IJFC en Stormvogels, welke laatste zulke grote stappen op de nationale voetballadder zou nemen dat ze waarachtig voor een DE JEUGD VAN dit onstuimig groei ende IJmuiden kwam vrije tijd tekort want er was dagelijks heel wat spectacu lairs te beleven. Was het een keer rustig in de omgeving van het Noordzeekanaal dan gebeurde er wel iets bijzonders ron dom de Vissershaven. Verloren de bos sen van de oude Breesaap tijdelijk hun aantrekkingskracht dan bleven er nog altijd de duinen. En aan het strand spoelde in die tijd van alles aan. VELSEN-NOORD. De leden van dfe Coöperatieve Middenstandsvereniging DOKA in Velsen-Noord hebben zich dinsdagavond in restaurant ,,’t Karre- wiel” beraden over de noodzakelijkheid van een ledenwerfactie onder het kopend publiek om dat publiek op die manier te activieren om in eigen plaats te kopen. Om Velsen-Noord als „koopeiland" te genover de uitgebreide winkelstand in bij voorbeeld Beverwijk te kunnen plaatsen is het van belang speciale verkoop-voor- deelacties te organiseren. Men wil een sterke binding tussen DOKA en publiek ontwikkelen door invoering van een klan tenkaart waarop kwaliteitsartikelen tegen aantrekkelijke prijzen aan zijn te bieden. voorstander van arbeidstijdverkorting als middel om meer arbeidsplaatsen te schep pen. Het accent zou daarbij moeten liggen op een verkorting van de werkdag en de mogelijkheid voor oudere werknemers zelf te beslissen of ze eerder of later dan hun 65e verjaardag met pensioen willen gaan. Volgens Van der Doef passen de eisen zoals de Industriebonden die bij Hoogovens (en in andere onderhandelin gen in de grootmetaal. Van Gelder Papier. Unilever, enz.) op tafel hebben gelegd, uitstekend in dat streven Hij zegt „We hebben de raad van bestuur er vrijdag op gewezen dat het noodzakelijk is om de omstandigheden waaronder de mensen moeten werken verder te verbeteren Na tuurlijk. Hoogovens is nog steeds een kop loper met zijn sociaal beleid Die reputatie heeft anderhalf jaar geleden wel een klap gehad en er zijn wat verworven rechten afgenomen, maar daardoor is het zeker geen slechte onderneming geworden Er is al veel gemechaniseerd en verbeterd, maar toch bevat een groot deel van het werk daar onaantrekkelijke kanten". SPECIALITEITENRESTAURANT 3, woens- I rdag ge- I ian 45, a •?20.00- I .15 uur I 3oppen 13.00- I lur In- ir kur- -* Instui- ografie I Sant- 00 en ii Al- tellin- 205-207, I •rdag ge- I pend op I u. lag 9.00- kuur. Touwen- r -thouse- reund”. 19.00 en ymuiden^.,^ mtsoen, ergade- -Noord, ng Alg. ip „De .traaf I 16.00 088. lagen naart g van HERINNERING AAN het vissen op de pieren, meestal de Zuidpier: „Voor een cent overvaren met Japle Overzet veer, dan was je heel gauw aan het strand. Een echte grote hengel hadden we niet. We gebruikten een vislijn met haakjes of een hoepel waarbinnen we een net hadden gespannen. Je moest verduveld goed uitkijken dat je jezelf niet mèt de hoepel van de pier afgooide. Met de hoepel ving je platvis, met de lijn pieterman en makreel. Als je een pieter man te pakken kreeg moest je verrekt goed opassen dat je niet werd gestoken want die had een giftige stekel waarmee een hevige infectie werd veroorzaakt.” EN ALTIJD GAAN de gedachten van oudere IJmuidenaren terug naar het WiHemspiein dat echt zo groot was als de herinnering zegt. Het tegenwoordige Oud-IJmuiden biedt geen vergelijkings mogelijkheid meer, omdat na de ver woestingen in de Tweede Wereldoorlog aan de ruimte waar het WiHemspiein was een andere bestemming is gegeven. Het hart van wat het ’voornaamste en teVens roerigste deel’ van de gemeente Velsen was is verloren gegaan, terwijl het als een monument gehandhaafd had moeten blijven. Wat men ook ten nadele van de eerste ontwerpers en de eerste bouwers van IJmuiden zou kunnen zeg gen, met het WiHemspiein gaven ze de jonge plaats een centrum met een derge lijke oppervlakte, met zo’n allure, dat K,PpesoeD VOLad t i. - irt expo- ?ultuur”.i .otheek. allen- ■n en Jmui- Tel. ipoort 'ormd l. 023- )a, don- Kerk 9-17 u. 14-15 u.; I ■MM

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7