Studenten na revolutie zonder middelen Om Spratly- en Paraceleilanden Zuidchinese Zee 1 Omvangrijk conflict dreigt in gebied 4 Kosten twee miljoen gulden per dag vl °RQ y ^Noeodhiboe AtarO MAURETANIË °Akjoejt 5. 1 'RABASr\ ien Inger 1 pen). (Van onze redactie buitenland) De officieuze maar kostbare oorlog tussen Marokko en Algerije over voormalig Spaans-Sahara dwingt de Marokkanen meer dan ooit de broekriem aan te halen. meer laast n de J luttin- poor- >cora- altjes, jp te .ijst Koning Hassan II introduceerde vorig jaar een bezuinigings- programma om de uitgaven en de invoer voor persoonlijk gebruik in te korten. Ten gevolge daarvan werd het land door een golf van stakingen getroffen en de ontevredenheid onder de bevolking over de getroffen maatregelen lijkt te groeien. I Jonger: Cosoblonc ALGERIJE MOEAKSJOT Koedi Nemo o OT. sjmdoef MALI Sfe^MebllO^ahran iTetoean<*O^^Óy[er^cen Oezjda^ t (^Aïn Sef iFiguig Béchar Meknes MAROKKO Saf-Saf. MoYrokesj KenadfoO*. - ’Agadir 7Drir4nD/^badlaolgl| Zegdoe0 OBem Abbes x' Tabelbala 0 km 500 SAGUIA EL HAMRA w r R>° IfBDE6 SB£Madeira^^^ -K AN ARI SCHE^^Sidijfn^ Eg^EIL=^B^ BIRMA ■PARACEL EILN.dCd THAILAND CAMBODJA' Vientiane 5 Pg - Tsji-Minhstad Koea^LoénTpoeï^^^^^^^^^-— ins /O PTed i s O\ Jl CviÈTNAM' Af - Kostbare Marokko Iraniërs in VS stuurloos (Van onze redactie buitenland) o (Van onze redactie buitenland) uren. 1 Na gedurende jaren met het vaandel van de revolutie tegen de sjah te hebben gezwaaid, zijn de ongeveer 50.000 Iraanse studenten in de Verenigde Staten nu stuurloos, zonder verder doel en zonder geld na de revolutie die zij zelf mede hebben ontketend. Sedert het aan de macht komen van ayatollah Khomeini is er geen reden meer voor betogingen en hongerstakingen in Washington en andere grote steden tegen de Pahlevi-dynastie en de Amerikaanse aanwezigheid in Iran. De ontbinding van de Savak, de gehei me politie van de sjah waarvan de activi teiten in de V.S. door een aan het staats hoofd getrouwe ambassadeur werden aangemoedigd, hebben de vrees doen af nemen en de maskers, die velen bij de monstraties droegen om identificering te voorkomen, zijn dan ook verdwenen. De laatste actie van de studenten was de bezetting van de ambassade in Washing ton, waar enkele achtergebleven diploma ten (naar men zei leden van de Savak) een achterhoedegevecht leverden voor hun, Iran ontvluchte, staatshoofd. De ambassade is nu de diplomatieke vertegenwoordiging van „de voorlopige regering van de Islamitische Republiek Iran”. Woordvoerder is Shariar Rouhami, voormalig student aan de universiteit van Yale. Er zijn echter maar weinigen die, als hij, profiteren van de revolutie. Met de komst van de nieuwe regering zijn voor de Iraanse studenten in Amerika ook de financiële bronnen vrijwel opge droogd. De Iraanse autoriteiten hebben de banken in het buitenland per telex gelast elke transactie die Iran aangaat te weigeren. Een deel van de studenten leef de van het geld dat hun ouders overmaak ten en, volgens een recent rapport, profi teerden 18.000 Iraanse studenten in de Verenigde Staten van particuliere beur zen of beurzen die door de sjah waren verstrekt. Zij zullen, althans voorlopig, naar andere bronnen van inkomsten moe ten uitzien. Volgens de Amerikaanse wetgeving mag een buitenlandse student geen werk zoeken en loopt hij de kans over de grens te worden gezet als hij niet in zijn eigen onderhoud kan voorzien. De Iraniërs die het meest betrokken waren bij het politieke leven, zijn al naar hun land teruggekeerd. Vele anderen ech ter wachten nog tot de rust in Iran geheel zal zijn weergekeerd. Intussen leven zij van de hand in de tand, vaak profiterend van landgenoten in de Verenigde Staten die een normaal inkomen hebben. Het ministerie van Justitie in Washing ton, dat belast is met immigratievraag- stukken, geeft toe dat er sprake is van „een probleem”. David Newsom, onder minister van Buitenlandse Zaken belast In de deftige wijk Beverly Hills van Los Angeles moest de politie een ware slag Verscheidene Iraanse studentenvereni gingen zijn eerder marxistisch getint, dan dat zij de principes van de sji-itische lei der Khomeini delen. met politieke kwesties, heeft het ministe rie van Justitie verzocht een tolerante houding aan te nemen en degenen van wie het visum verloopt niet automatisch uit te wijzen. Het ministerie is echter ook belast met Afgelopen jaar betekende het overge maakte geld van de naar schatting twee miljoen Marokkanen die in Frankrijk en andere Europese landen werkzaam zijn, de belangrijkste buitenlandse inkomsten voor Marokko. Door een gunstige buiten landse wisselkoers stegen deze overma kingen van een miljard gulden in 1977 tot 1.6 miljard gulden in 1978. De economische crisis werd aanzienlijk verergerd door het intrekken vorig jaar van de jaarlijkse hulp van 1.4 miljard gulden van Saoedi-Arabië en Koeweit. De steunfondsen waren bedoeld als compen satie voor het feit dat Marokko geen olie producerend land is en de rekening voor olie-importen snel was gestegen. In het openbaar is nooit een verklaring voor het intrekken van de hulp gegeven. Aangenomen echter wordt dat Saoedi- Arabië en Koeweit door deze stap hun ongenoegen wilden laten blijken over de stilzwijgende goedkeuring van Hassan van de akkoorden van Camp David. Een scherpe daling in de prijs van fosfa ten, het belangrijkste exportartikel van Marokko en de geringe interesse op de Europese markt voor Marokkaans fruit en groente hebben ook hun bijdrage tot de economische crisis geleverd. De inkomsten uit fosfaten, verreweg het belangrijkste exportprodukt, stegen met meer dan tien procent tot 1,24 miljard dollar en de opbrengsten uit de toeriste nindustrie stegen eveneens met tien pro cent tot 820 miljoen gulden. handhaving van de openbare orde en de Iraanse studenten hebben de afgelopen tijd zoveel moeilijkheden veroorzaakt dat men aarzelt toegeeflijk te zijn. De agressie in Los Angeles tegen de villa die wordt bewoond door de moeder De defensieuitgaven voor het jaar 1978 werden geschat op meer dan een miljard gulden en zullen' in 1979 tot 1,08 miljard gulden stijgen. Meer dan tweederde daarvan werd naar diplomaten menen besteed aan het con flict in de Sahara. Op de begroting voor dit jaar staat ook een bedrag van 1,2 miljard gulden voor de aflossing van buitenlandse schulden, bij- De regering in Hanoi heeft bij de Sprat- ly-archipel reeds enkele duizenden vier kante kilometers in kaart laten brengen en er zijn voorzieningen getroffen om te zijner tijd met de oliewinning te beginnen. Radio Peking heeft echter herhaalde malen gewaarschuwd dat aanspraken op de eilanden door andere naties als illegaal worden beschouwd. Verontrust door de ontwikkelingen in het Midden-Oosten en de stagnerende olietoevoer, met name uit Iran, bereiden de Chinezen zich erop voor om ten noordwesten van het (Filippijnse) eiland Palawan boringen uit te voeren. Een internationaal consortium, waarbij enkele Amerikaanse oliemaatschappijen zijn aangesloten, schat de aanwezige voor raden in een ’klein’ veld aldaar op 140 miljoen vaten (goed voor een produktie Ook Taiwan, Maleisië en Indonesië ma ken aanspraak op de koraaleilanden, die eeuwen lang door alle betrokken landen werden genegeerd en door zeevaarders gevreesd vanwege de verraderlijke onder- waterriffen en zandbanken, mede door het ontbreken van deugdelijke zeekaarten en vuurtorens. Intussen hebben zowel de Filippijnen als Vietnam en Taiwan militaire bases op de eilanden gevestigd, die in ware vestingen zijn veranderd. Waarnemers schatten het aantal militairen op. meer dan 2000. De Filippijnen en Vietnam baseren hun aan spraken op dezelfde gronden, want vol gens Hanoi vormen de Spratly-eilanden een verlengstuk van het Vietnamese vas teland en Manilla is van mening dat de archipel deel uitmaakt van het Filippijnse continentaal plateau. en de zuster van de sjah, ligt degenen die belast zijn met ordebewaring nog vers in het geheugen. Zo trokken in janua ri nog honderden Iraanse studenten door de straten van New York om te protesteren tegen de sjah en diens aanhangers en om te betogen dat de VS de sjah niet mochten toe laten. leveren met 500 betogers, waarbij 35 Ira niërs werden gewond. Men acht het niet uitgesloten dat deze betoging de sjah, eens een groot vriend van president Carter, ervan heeft weer houden naar de Verenig de Staten te komen. Opnieuw dreigt een omvangrijk con flict uit te breken in het gebied van de Zuidchinese Zee. Een zestal landen zijn erbij betrokken. Inzet zijn de Spratly- en Paraceleilanden, twee ogenschijnlijk onbeduidende eilan dengroepen, waar een tiental jaren geleden door geologen van de Econo mische Commissie voor Azië en het Verre Oosten belangrijke olie- en gas voorraden in de zeebodem zijn ont dekt. Onder meer Vietnam, China en Taiwan betwisten elkaar de territori ale en historische aanspraken op de onbewoonde koraalarchipels, waar bij machtspolitieke factoren en patri ottische gevoelens een niet te ver waarlozen rol spelen. Reeds in 1974 vormden de Spratly- en Paraceleilanden - gelegen in het onmete lijke zeegebied tussen China’s zuidkust, Vietnam, de Filippijnen en Noord-Borneo - de aanleiding tot een gewapende con frontatie tussen China en het vroegere Zuid-Vietnam. Na de val van Saigon het jaar daarop, liet het herenigde Vietnam meteen zijn aanspraken op de eilanden gelden. Door de recente gebeurtenissen in Zuid- oost-Azië en het Midden-Oosten (de stag nerende olieaanvoer en de ’zwevende’ olieprijzen als gevolg van de Iraanse revo lutie) zijn de vijandelijke hartstochten in het omstreden gebied opnieuw naar een hoogtepunt gestegen, waarbij de Filippij nen, China en Vietnam als voornaamste tegenstanders tegenover elkaar staan. na eenderde van de inkomsten uit de export. Westerse financiële deskundigen gelo ven achter, dat Marokko ondanks de eco nomische problemen die daaruit voort vloeien voor het land, in staat blijft de strijd tegen Polisario voort te zetten. Buitenlandse bankiers willen nog steeds langlopende leningen verstrekken in de veronderstelling dat het koninkrijk tegen het begin van de jaren ’80 de oorlog beëin digd zal hebben. ongeveer 12 procent van de regeringsbe- groting. De guerrillastrijders van Polisario heb ben tot dusver weinig greep op het gebied kunnen krijgen. Zij blijven echter de Ma rokkanen dwarsliggen door kortstondige uitvallen vanuit hun bases in Algerije. Onder de Marokkaanse strijdkrachten vallen gemiddeld 1.000 slachtoffers per jaar. Diplomatieke waarnemers zeggen dat de vastbeslotenheid van Marokko om het gebied ondanks de zware verliezen bezet te houden, wordt geëvenaard door die van Algerije om de onafhankelijkheidsbewe ging tot in het oneindige te steunen. Alge rije voorziet Polisario van wapens van Russische oorsprong, voertuigen, voedsel, brandstof, drinkwater, kortom alles wat deze nodig heeft om de strijd voort te zetten. Tevens leidt het land de guerrilla strijders op en heeft Polisario zijn bases op Algerijns grondgebied. In tegenstelling tot Marokko is Algerije van 5000 vaten per dag), maar mogelijk zullen nieuwe boringen op de aanwezig heid van grotere voorraden duiden. Ken ners uit de oliewereld zijn echter van mening dat er zeker méér uit de grond gehaald moet worden om een exploitatie rendabel te maken. De verwachtingen zijn niettemin hoog gespannen. Wanneer in de Zuidchinese Zee de olie in dermate grote hoeveelheden naar de oppervlakte zou komen, is er alleszins aanleiding om van een tweede Perzische Golf te spreken, met alle prettige en nare gevolgen vandien. Typerend voor de situ atie in dit gebied is de opmerking, onlangs geuit door een Japanse oliemaatschappij -4 die in de aangrenzende Indonesische wa teren boringen verricht: „Olie is een ui terst ontvlambaar handelsartikel, ver mengd met vaag omschreven grenzen en een flinke dosis politiek kan er een enor me explosie ontstaan.” Wanneer men bereid is tot samenwer king en de ontwikkeling en exploitatie van de olie- en gasvoorraden in dit gebied onder vreedzame omstandigheden ter hand neemt - wat overigens in de gegeven omstandigheden bijzonder klein wordt geacht -. zou dat een golf van voorspoed en welvaart kunnen brengen over de lan den rondom de Zuidchinese Zee. De enige oplossing, aldus buitenlandse onderzoe kers, zou dan liggen in een multinationaal ontwikkelingsproject, waarbij van de technische middelen en know-how van buitenlandse oliemaatschappijen gebruik wordt gemaakt. Men vreest echter dat oorlogsschepen van de Sovjet-Unie, Chi na en andere landen met een speciale belangstelling voor de olie uit dit gebied de hoop op internationale samenwerking in de grond zullen boren. Er is in tegenstelling tot Iran geen funda mentalistische islamitische beweging in Marokko. De bevolking die voor het groot ste deel uit Soennietenmoslems bestaat, erkent Hassan zowel als politiek als reli gieus leider. Er is geen openlijk verzet tegen de koning of de Marokkaanse mo narchie, eveneens stemt het grootste deel van de bevolking in met de annexatie van de voormalige Spaanse kolonie die in 1976 plaatsvond. Alle Marokkaanse politieke partijen, waaronder ook de kleine communistische partij, steunen het beleid van de koning ten aanzien van de Sahara en zijn mening dat Marokko het betwiste gebied dat rijk is aan mineralen tot iedere prijs moet behouden. De kosten van de oorlog zijn aanzienlijk. Westerse diplomaten schatten dat de guerrilla tegen de door Algerije gesteunde onafhankelijkheidsbeweging Polisatio Marokko op het moment meer dan twee moljoen gulden per dag kost, dat betekent oorlog dwingt tot soberheid een belangrijke olie-exporteur en ont vangt het land militaire en andere hulp van de Sovjet-Unie. De Franse regering probeert een ont moeting te arrangeren tussen Hassan en de nieuwe Algerijnse president Benjedid Chadli, in de hoop dat zij willen onderhan delen over een regeling voor het kostbare conflict. De koning staat onder druk van zijn economische adviseurs die een dergelijke regeling voorstaan en hij heeft aan de Algerijnen laten doorschemeren dat hij bereid is ieder mogelijk compromis te bespreken, behalve het opgeven van de Marokkaanse soevereiniteit over de Sahara. Ondertussen probeert de Marokkaanse regering met gering resultaat het hoofd te bieden aan de binnenlandse druk door de wijdverbreide stakingen, de inflatie en de werkeloosheid. Afgezien van de onrust in de industrie, is de regering de afgelopen tijd ook gecon fronteerd geweest met stakingen of drei gementen tot stakingen van onderwijsper soneel, studenten, ambtenaren bij de pos terijen en de spoorwegen, bankemployees en de duizenden arbeiders in de belan grijkste haven van het land, Casablanca. Uit goed ingelichte bronnen is verno men dat door stakingen dit jaar al meer manuren verloren zijn gegaan dan door werkonderbreking in heel 1978. De golf van stakingen is ook groter geworden door een breuk in de vakbeweging, door dat de twistende partijen door het aanne men van een militante houding aanhan gers proberen te winnen. - SPOORWEG

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19