Dit jaar nog nieuwe Lancia BOEKKOOPJES r Mobiele pletter van auto’s nu op afroep beschikbaar W1 Beste moeders, lieve ma’s, smeer toch vaker smeerkaas. Ton Diekmann: speelse modeman H Dezelfde Fransje die gisteren z’n twaalf uurtje niet aanraakte I I modejournaal I RENAULT 18 ALS STATIONCAR ZO Nieuws in ’t kort I NIEUWE DIESEL n I FWl 2( 21 DONDERDAG 19 7 9 1 5 MAART VARIA 4- i sing, en eek )V :lsen) :n BOEKHANDEL H. DE VRIES m i een en CONTROLESYSTEEM VOOR DE SNELHEID door Bé ter Maat Tegen het einde van de zomer dit jaar, zal Lancia een nieuw model lanceren. Het gaat om een wagen met compacte vormen, naar keuze voorzien van een 1,3 of een 1,5 liter motor. De foto toont de nieuwe Lancia tijdens een proefrit. En kijk Fransje nu eens smikkelen. Van kaas die lekker smeerbaar is. Kaas waar je nooit iets van weggooit. Da’ s nou smeerkaas, die smeuïge smulkaas er is een zending nieuwe afgeprijsde boeken bin nengekomen bij HEULE MAKELAARDIJ 21 29 08 w gor- jten. 4 i Schotten houden (ADVERTENTIES) premier druk <^j)EVR^É> 3r- r a (ADVERTENTIE) i ENFIN, UIT HET bovenstaande zult u ongetwijfeld hebben begrepen, dat ik met veel plezier dit modegebeuren in Beeckestijn heb gevolgd. Het enthousi aste applaus van de aanwezigen was een duidelijke aanmoediging om op de ingeslagen weg voort te gaan. i het ernaar uit dat de inflatie ondanks het feit dat de Noordzee-olie nu begint binnen te stromen, niet te stuiten zal zijn en naar 10 procent of nog meer omhoog zal sprin gen. En verder heeft Labour, zoals al gemeld, te kampen met de Schotse natio nalisten die binnen veertien dagen een Lagerhuis-debat willen hebben over de toekomst van de eigenlijk al weggestemde .devolutieplannen voor een eigen assem- blée in Edinburg. vermogen van 57,4 KW. de top ligt rond de 160 km/uur. el De foto toont de stationcarversie van de R 18 TS. Jacobijnestraat 5 Haarlem Tel. 319458 Ford biedt als accessoire, dat door de dealer kan worden ingebouwd, een controlesysteem voor de snelheid aan. Zo’n controlesysteem maakt het moge lijk tijdens de rit de voet van het gaspe daal te halen en met een constante snelheid te rijden. Dit laatste is van belang bij het sparen van brandstof. Het systeem kan elk moment buiten werking worden gesteld, zodra men gas-of rempedaal weer aanraakt. In Amerika zijn dergelijke controlesyste men - erg populair. Ford gaat het sys teem nu ook in Europa introduceren. Om te beginnen kan het systeem wor den ingebouwd in modellen Taunus, Capri en Granada van de jaren 1978/ 1979. Zowel voor de Peugeot 305, als voor de Peugeot 604 is in vestiging te Lille een dieselmotor ontwikkeld. Voor de „305” betekent dit een geheel nieuwe krachtbron met een inhoud van 1548 cc, die een vermogen oplevert van 36,4 kW (49 pk). Voor de grote Peugeot 604 heeft het Franse bedrijf gebruik ge maakt van de bestaande krachtbron uit de 504-GLD-serie. Deze 2304 cc die sel is voorzien van een turbocompres sor. Zo’n compressor maakt gebruik van de energie in de uitlaatgassen. De Peugeot 604 is uitgerust met een turbo diesel en bezit een top van rond de 150 km/uur. DE ZO EN VOGUE ZIJNDE pakken waren er in uni, doch ook in een combi natie van uni jasjes met geruite rok ken. Soms is zo’n pak dan nog te com bineren met een bijpassende mantel waardoor er een verrukkelijk reisen- semble ontstaat. Net op tijd nietwaar, nu de vakanties weer voor de deur staan: Combinatiemode vind ik altijd nog ideaal en dat werd in deze collectie dan ook volop verwezenlijkt. Rokken, blazers, blouses, jumpers, shawls en bijous waren allemaal uitstekend op elkaar afgestemd. Verder zag ik voor u een grote variëteit aan regenmantels: naast de klassiek gemodelleerde, even eens gezellige modellen voorzien van allerlei speelse details. Een naar boven scharnierende deur aan de achterzijde verleent ruime toe gang tot de bagageruimte. De station carversie van de R 18 TS bezit een mo tor van 1647 cc, goed genoeg voor een EEN GROOT FEEST kan het straks overigens worden in de meterswijde zijde tricot japonnen, met en zonder dessins, waar Ton Diekmann dan soms nog een extra modieus tintje aan weet te geven door op een verrassende wijze met corsages te stoeien. Telkens weer geeft Ton er blijk van een zeer inven tieve modeman te zijn. Uiterst simpele hoedjes verandert hij in de meest apar te creaties met shawls, corsages en bijous. Ik heb trouwens nog nooit ie mand zó met shawls en accessoires zien goochelen; een ware kunstenaar. Eigenlijk zou je hem moeten verplich ten daarin cursus te geven. Het leeg gewicht van de stationcar bedraagt 1025 kg. Tegen meerprijs is automatische transmissie leverbaar. De R 18 verscheen verleden jaar herfst op de internationale markt. Van deze wagen worden thans dagelijks 1200 exemplaren vervaardigd. In to taal is deze R 18 thans leverbaar in vier versies. van het prachtige Velsense landgoed Beeckestijn, alwaar Ton Diekmann uit Haarlem zijn voorjaars- en zomercol lectie toonde. i ifl BIJ HET AANSCHOUWEN van die collectie werd mij al gauw duidelijk dat bij de samenstelling ervan wel de gelijk met alle weersomstandigheden rekening was gehouden. De kilte kon bijvoorbeeld heel plezierig het modieu ze hoof< worden geboden in soepele wollen jurkjes en deux-pièces. De mo dellen in effen stof hadden soms kleine doorgestikte accenten op de schou ders, terwijl de taille door dubbel ge wikkelde ceintuurs werd gemarkeerd. De wollen en zijden tricot jurkjes en pakjes met kleurige dessins waren daarentegen zó mooi, dat ze in het geheel geen accenten behoefden. Diek mann heeft hierin onder andere een plezierig geprijsde collectie uit Italië. EEN ZEKER aantal aangename len tedagen behoren we, althans volgens de overlevering, deze maand nog te krijgen. Aan die nogal natte strohalm houden we ons dan maar vast. Een lenteachtige stemming heerste er dezer dagen in ieder geval in het koetshuis Zwart wollen mantelkostuum met sati/nen biesjes uit de voor/aars- en zomercollectie van Ton Diekmann Couture. In Engeland zijn vorig jaar meer dan een miljoen fietsen verkocht. Een stij ging van tien percent vergeleken met 1977. Naar de mening van deskundigen zal het bij deze stijging blijven. De geboortecijfers in de jaren zestig wa ren te laag, om nu een voldoend’ aantal nieuwe, jonge kopers op te leveren. Men gaat dan ook in Engeland een intensieve campagne voeren om vooral de ouderen op de fiets te krijgen. Dit najaar komt in Nederland de nieuwe Sunbeam Lotus op de markt. Het wagenpark in ons land telt ongeveer vier miljoen auto’s. In de komende twintig jaar zal dit aantal als men rekent met een groei van de bevolking tot vijftien miljoen en met een dichtheid van twee auto’s per vijf personen uitgroeien tot zes miljoen. Naar berekening zullen er dan jaarlijks 600.000 autowrakken bijkomen. Maar reeds nu ligt het aantal autowrakken dat jaarlijks moet worden verwerkt al bijna tegen dat getal van 600.000 aan. Dat komt, omdat er een flinke achterstand is gegroeid in de verwerking van deze wrakken. Een Haagse onderneming houdt zich inmiddels al enige jaren met deze wrakkenverwerking bezig. Sinds 1971 heeft deze onderneming een shredder in gebruik. Drie jaar later werd hier aan een mobiele pletter van autowrak ken toegevoegd. Thans heeft men in Den Haag opnieuw zo’n mobiele plet ter aangeschaft, ter waarde van zo’n 750.000 gulden. Deze pletter werd aan gevuld met een oplegger en een onont beerlijke voorlader. Daarbij komen nog enige vrachtwagencombinaties voor de afvoer van geplette wrakken naar de shredder. In totaal is dit uitge lopen op een investering van tegen de twee miljoen gulden. Belangrijker is echter, dat de Haagse onderneming nu haar mobiele auto wrakkenpletter, met een capaciteit van tweehonderd wrakken per dag, overal kan inzetten waar voldoende aanbod van wrakken is. Dat betekent, dat de Haagse onderneming bijvoorbeeld de gemeenten in den lande van dienst kan zijn, waar - een nijpend wrakkenpro bleem heerst. maakt „werk” van uw huis Haarlem Rustenburgerlaan 4 Tel 023-323224/310323 'Adam. De Lairessestraat 16. Tel 020-766633/761411 Het belang van de SNP hierbij is duide lijk. Het referendum heeft de Schotse nationalistische gevoelens aangewakkerd en in ieder geval toegespitst. En uitstel van een devolutiedebat zou alleen maar kunnen betekenen dat dit opgekropte pa triottisme in regionale vorm wegzakt in de gebruikelijke onverschilligheid die de meeste Schotten overvalt zodra het om meer gaat dan wedstrijden van Celtic of de Rangers. •«««r*. 'I n M Haagse terrein, waar de shredder staat opgesteld. De capaciteit van deze ver- nietigingsmachine bedraagt zo’n 150.000 tot 200.000 wrakken per jaar. De wagen is een co-produktie van Chrysler Europa en Lotus. Als kracht bron wordt een 2,2 liter Lotus-motor gebruikt. De carrosserie is van Sunbeam. In Genève heeft British Leyland een nieuwe serie Landrovers geïntrodu ceerd, uitgerust met een 3,5 liter V8 motor. Deze krachtbron stamt uit de Roverserie. De nieuwe Landrover bezit continu aandrijving op alle wielen. Naar verwachting dit najaar in ons land leverbaar. De wrakkenpletter maakt van het autowrak een plak ter dikte van zo’n 25 centimeter, bij gelijkblijvende lengte en breedte van de wagen. Op diepla- ders worden deze „plakken” dan ver voerd naar de shredder in Den Haag die de wrakken kort en klein slaat totdat er slechts brokjes metaal overblijven. Deze brokken worden daarna gesorteerd naar soort materi aal en afgevoerd naar de Hoogovens- bedrijven. Volgens de onderneming in Den Haag kan zij met de twee pletters per jaar tachtigduizend autowrakken naar de shredder in Den Haag brengen. Ook particuliere ondernemers brengen al enige tijd hun autowrakken naar het «Callaghan onder ■■I (Van onze redacteur in Engeland, iRw Ij Henk Leffelaar) LONDEN. Hoewel de Schotten een vorm van zelfbestuur in de onlangs ge- mouden volksstemming hebben afgewe zen, zij het met een gering percentage, heeft de Schotse Nationalistische Partij (SNP) het er niet bij laten zitten en pre mier James Callaghan nu min of meer voor een ultimamum geplaatst. De SNP wil dat het devolutiedebat opnieuw in het Lagerhuis wordt geopend, en wanneer Callaghan daar niet in toestemt zal zij proberen met de steun van de conservatie ven en liberalen de huidige regering ten val te brengen. Premier Callaghan gokt er nog steeds op dat hij de algemene verkiezingen kan uitstellen, het liefst tot de herfst, wanneer in oktober de volledige regeringstermijn van Labour in verstreken. Zijn reden daarvoor is dat de regering na de verhitte nationale gemoederen over de stakingen en na de negatieve uitslag van het referen dum in Schotland, tijd nodig heeft om de indruk te wekken dat zij stevig in het zadel zit. Het is om die indruk te bevestigen dat minister van Financiën Denis Healy op 3 april, wanneer zoals gebruikelijk de nieu we staatsbegroting wordt ingediend, geen plannen heeft om drastische stappen te nemen, zij het naar links of naar rechts. Hij zou geen extra-belastingen of verho gingen introduceren om tegemoet te ko men aan de looneisen die uiteindelijk het 5 procent maxjmum van de regering ruim schoots overtroffen (10 tot 15 procent wordt nu een gemiddelde geacht). Healy zou volgens welingelichte kringen met een „neutraal” budget te voorschijn komen, dat noch de conservatieven aan- r—leiding zal geven om Labour overmatig aan te vallen en dat tegelijkertijd de in druk moet wekken dat de Labour-rege- ring zich meer gelegen laat liggen aan nationale dan aan partijbelangen. Het is echter de vraag of de wankelende sokkel van de Labour-regering gestabili seerd kan worden. Om te beginnen ziet weg en wiel In de loop van mei zal de stationcar versie van de Renault 18 op de Neder landse markt leverbaar zijn. De Re nault stationcar heeft een bagageruim te met een vloeroppervlakte van maxi maal twee vierkante meter. Dan moet wel de achterbank neergeklapt worden. t id. F^^>’ Eveneens uit de collectie van Diekmann: links een deux-piéces van gedessineerde zijden tricot en rechts een fraai wollen trois- pièces, waarvan de blouse is uitgevoerd in een ragdunne kwaliteit.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21