Advocaat wijst op Hoog water Gedrang aan beide kanten Schadeclaim ICT van half miljoen Meer olie en gas in Noordzee Nederlander eet in weekeinde minder groenten a I It X Beleidsplan bij DSM-concern I Campagne van start tegen geluidshinder I Singer naaimachine „zenuwtoestanden” „Goede toekomst voor haven Scheveningen •4 „Laten we zacht zijn voor elkaar” 42| I SINGER DONDERDAG z5 1 5 19 7 9 MAART ECONOMIE (Van onze redactie economie) - lx t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" 24 A pompen en (compressoren uit voorraad leverbaar UTRECHT. Werknemers die arbeid songeschikt zijn verklaard worden onvol doende juridisch begeleid. Beroeps procedures tegen bedrijfsverenigingen werken door hun lange duur en onduide lijkheid de arbeidsongeschiktheid in de hand. - Met recht een hoofdprijs, deze Singer Futura - Electronic. De eerste volledig electronische naaimachine. Een druk op de knop en deze machine, ter waarde van f 1899- gehoorzaamd. De mini-computer zorgt ervoor dat naaien een echt plezier wordt. Als u niet wint is er al een automati sche Singer zig-zag voor f 349,-. (Evt. prijswijzigingen voorbehouden.) «al 3 '«A 1 OT Beroep bij WAO wordt onvoldoende begeleid I Iran sluit contracten voor levering olie (ADVERTENTIE) SINGER i pleegt op het privé-leven van mensen. De verscherping van de voorwaar den waaronder vergunningen voor on derzoek en exploitatie worden afgege- Johnson vindt dat de ontwikkeling van de olie- en gasreserves in de Noordzee is vertraagd door tegenstrijdigheden in het Britse overheidsbeleid. Met betrekking tot de Noorse voor nemens om olie te zoeken boven 62 graden noorderbreedte, een lijn die enkele honderden kilometers boven de Noorse kuststad Bergen loopt, zegt Johnson dat in deze gebieden reserves voor zouden kunnen komen die gelijk zijn aan eenderde van de olie- en gas voorkomens in de gehele wereld. Zo wordt van de betrokkenen vaak de WAO-uitkerin- gen ingetrokken. Omdat hij arbeidsgeschikt is verklaard heeft hij echter geen recht op een werkloosheidsuitkering zodat alleen de bijstand overblijft. Bovendien is volgens mr. Van Driel te ingewikkeld en vindt deze grotendeels plaats zonder dat de betrokkene precies weet wat er gebeurt, hoever het met zijn beroep staat en welke kansen hij heeft. De advocaat stelt verder dat uit onderzoekingen blijkt dat juist deze categorie klagers als men in beroep gaat niet snel aan juridische bijstand denkt. Dit hoewel het sociale verzekeringsstelsel en de structuur van de orga nen die dit moeten uitvoeren bijzonder ingewikkeld zijn. Daar komt volgens mr. Van Driel nog bij dat van de deskundigen die bij het beroep worden betrokken in het algemeen alleen lichamelijke oordelen worden gevraagd. Voor de psychische kanten van beroepsprocedures heb ben zij geen oog, aldus de advocaat. Er zijn ook veel te weinig rechtshulpverleners met voldoende vakbekwaamheid en ervaring voor een WAO- procedure, zo schrijft mr. Van Driel. Onder de huidige financiële normen zal dat ook wel zo blijven, vreest hij. Voor uitbreiding van de mankracht op dit volgens hem zo essentiële terrein van rechtshulp vindt mr. Van Driel een ander honoreringssyteem van doorslaggevend be lang. Hij geeft de voorkeur aan bekostiging uit gemeen schapsgelden. De advocaat vindt het ook een probleem dat er geen „aanspreekbare persoon” is voor de werknemer wiens WAO-uitkering wordt ingetrokken of verminderd. Be drijfsverenigingen reageren volgens de advocaat nauwe lijks op protesten en bij de Raad van Beroep laten zij zich niet vertegenwoordigen, maar volstaan met een schrifte lijke reactie op het klaagschrift van de betrokkene. Mr. Van Driel pleit dan ook in de eerste plaats voor een goede voorlichting over hetgeen de klager te wachten staat en een goede informatie over elk stadium van het proces. Naar zijn oordeel heeft de advocatuur dit rechtsgebied schromelijk verwaarloosd en zijn het vooral juridische diensten van vakbonden, advocaten-collectieven, rechts winkels en enkele andere advocatenkantoren die zich ermee bezig houden. Ondertussen hebben ook Gulf Oil en de Koninklijke Shell Groep beperkingen van de leveranties aan Japanse maatschappij en aangekondigd. Gulf Oil zal vanaf 1 april drie maanden lang een rantsoene ring van 25 procent hanteren en Shell zal 15 procent minder ruwe olie naar Japan verschepen de VS gewonnen ruwe olie geleidelijk af te schaffen. Volgens hoge functionarissen van de Amerikaanse regering biedt dit de beste kans op het waarborgen van de koers van de dollar en bovendien is de Amerikaanse defensie en binnenlandse veiligheid daarmee het meest gebaat. De huidige verplichte invoerheffing op door de VS ingevoerde ruwe olie loopt 1 juni af. De Amerikaanse president is door het Congres gemachtigd om tot septem ber 1981 een invoerheffing op geïmpor teerde ruwe olie vast te stellen. Momenteel is een vat geïmporteerde ru we olie in de VS door de prijsbeheersing en de invoerheffing nog vier dollar duur der dan een vat Amerikaanse ruwe olie. Een werkgroep heeft president Carter voorgesteld om deze marge geleidelijk te verkleinen. De schok van de olieprijsver hoging voor de Amerikaanse economie zou minder hard aankomen terwijl vol gens de werkgroep het tevens geleidelijk aantrekkelijker wordt voor de VS om voorraden ruwe olie aan te leggen. De Amerikaanse oliemaatschappij Ex xon heeft verklaard dat zij de leveranties van ruwe olie aan niet met haar verbon den maatschappijen zal stoppen wanneer de betreffende contracten aflopen. Met ingang van april zullen de leveranties aan deze maatschappijen al teruggeschroefd worden tot 50 procent van het contractu eel vastgelegde niveau. Deze maatregel treft in de eerste plaats Japan, en zal later ook gevolgen hebben voor maatschappij en in de VS, West-Duitsland, Spanje, Ca nada, Taiwan en India. HEERLEN (ANP). De ondernemings raad en de raad van bestuur van het DSM- concern hebben elkaar gevonden in een constructief beleidsplan voor de komende jaren. Dit blijkt uit een publikatie van het DSM-concern. De concern-ondernemingsraad (COR) is daarbij overigens niet akkoord gegaan met het omstreden plan van DSM-Lim- burg BV (onderdeel van het concern) om het personeelsbestand in Limburg bij DSM zonder meer in te perken met twee duizend man binnen vijf jaar. Nadrukkelijk is afgesproken dat dit plan alleen gezien moet worden als een marsroute, zodat bijstelling per jaar mo gelijk moet zijn. De regiovoorzitter van de Unie BLHP, het Eerste-Kamerlid Franssen, vindt dat er geen sprake is van een kloof tussen de concern-ondernemingsraad en de vak bonden. „Integendeel, de mogelijkheid om per jaar het plan te kunnen bijstellen betekent een stap in de richting van temporisatie, zoals de vakbonden die voorstaan, om zo weinig mogelijk arbeidsplaatsen bij DSM- limburg verloren te laten gaan zolang de werkgelegenheid in dit gebied nog zeer te wensen overlaat”, aldus Franssen. Volgens hem biedt het gesprek tussen de concern-ondernemingsraad en de raad van bestuur een gunstige basis voor het overleg dat de vakbonden met de raad van bestuur van het DSM-concern zullen voeren op 21 maart. Een handelsmerk van The Singer Company (ADVERTENTIE) Zwanenburg tel. 02907- 35 41 De woordvoerder van de NIOC wilde niet zeggen met welke maatschappijen de contracten zijn afgesloten. De olie is di rect van Iran gekocht, buiten het consor tium van veertien Westerse oliemaat schappijen om. Evenmin is bekendge maakt tegen welke prijzen de olie is ver kocht, maar in industriële kringen neemt men aan dat de verkoopprijs meer dan zestien dollar per vat (van 159 liter) is. De officiële OPEC-prijs voor olie van goede kwaliteit bedraagt op dit moment 13,45 dollar per vat. Het Amerikaanse ministerie van finan ciën heeft president Carter geadviseerd om de maximumprijzen die gelden voor in Dit is de kern van het betoog dat mr. A. van Driel, advocaat op het gebied van het sociaal verzekerings recht, houdt in het blad Rechtshulp in Concreto, een tijdschrift voor gezondheidsrecht. De advocaat zegt dat werknemers die vinden dat zij nog niet aan werkhervatting toe zijn en daarom een beroepsprocedure beginnen tegen de bedrijfsvereniging, juist door de spanningen en complicaties die uit dit beroep voortkomen in allerlei „zenuwtoestanden” te recht kunnen komen. hoofdpijn, vernauwing van bloedvaten en een verhoogde bloeddruk. Ook beschadi ging van de gehoorzintuigen komt veel vuldig voor als gevolg van herrie en lawaai. De campagne tegen geluidsoverlast loopt parallel met de voorbereidingen voor het in werking treden van de Wet Geluidshinder van 16 februari 1979. Mor gen begint het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne een serie voor lichtingsbijeenkomsten waarvoor burge meester en wethouders van alle Neder landse gemeenten zijn uitgenodigd. Op die bijeenkomsten zal de wet worden uit gelegd en wordt verteld welke mogelijk heden gemeenten hebben om geluidshin der binnen de perken te houden. Overi gens zal het nog een jaar of zeven duren voordat de wet volledig van kracht is. (Van onze redactie economie) TEHERAN/WASHINGTON/TO- KIO. Krachtens leveringscontrac ten zal Iran vanaf 1 april meer dan een miljoen vaten olie per dag verko pen, zo heeft een woordvoerder van de NIOC, de nationale oliemaat schappij van Iran, laten weten. C. A. Vermeulen, voorzitter van de j NSG, vindt dat geluidsoverlast inbreuk AMSTERDAM (ANP). Onder het motto „Laten we zacht zijn voor elkaar” start de Nederlandse Stich ting Geluidshinder (NSG) in Delft een nieuwe campagne tegen de geluids overlast die mensen elkaar soms be zorgen. DEN HAAG (ANP). De Antilliaanse luchtvaartonderneming International Ca ribbean Tourist (ICT), heeft van de West- duitse chartermaatschappij Lufttrans- port Unternehmen (LTU) een schadever goeding geëist van ruim 500.000 gulden. Dit heeft het kabinet van de gevolmach tigd minister in Den Haag gisteren desge vraagd meegedeeld. Volgens de woordvoerder van het kabi net heeft de Antilliaanse onderneming dit bedrag besteed aan promotiekosten voor een wekelijkse vlucht tussen Willemstad en Düsseldorf, die de LTU dit jaar zou gaan uitvoeren. Nog voordat in december van het vorig jaar de eerste vlucht zou plaatsvinden, trok de Westduitse regering haar toestem ming aan LTU voor deze dienst in. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat in Bonn liet toen weten, dat dit besluit geno men was onder druk van Venezuela. Ca racas was namelijk bang dat LTU Cura sao zou gaan gebruiken als springplank naar het Zuidamerikaanse continent, wat een afroming tot gevolg zou kunnen heb ben van het passagiersaanbod vanuit Eu ropa voor de eigen luchtvaartmaatschap pij Viasa. DEN HAAG (ANP). De Nederlander eet in het weekeinde aanmerkelijk minder groenten en fruit dan door de week. Op zaterdag en zondag wordt er gemiddeld per dag 20 percent minder fruit gegeten en 32 percent minder groenten dan door de week. Dat blijkt uit een publikatie van I het Produktschap voor groenten en fruit. Door de week staan dagelijks in 92 van de 100 gezinnen groenten op het menu, in het weekeinde slechts in 63 van de 100. Fruit eet men op een doordeweekse dag gemiddeld 1,4 maal, in het weekeinde ge middeld 1,1 maal per dag. De verminderde consumptie van groen ten gedurende het weekeinde valt volgens het Produktschap waarschijnlijk te ver- I klaren uit het feit dat gezinnen dan vaker niet warm eten, of warme maaltijden eten I zoals macaronischotels, maaltijdsoepen, patates frites met kroket en dergelijke, waarbij meestal geen groenten worden geserveerd. Ook buitenshuis eten kan een rol spelen, aldus het produktschap. Dit schrijft de economisch adviseur van Lloyds Bank, Johnson, in een bin nenkort te verschijnen studie over de energievoorraden in de Noordzee. De Rijn is in Duitsland op vele plaatsen buiten haar oevers getreden. Vele wegen in de buurt van de rivier zijn dan ook onder water komen te staan. De weg op de foto, in de buurt van de plaats Erpel, is voorlopig dan ook verboden voor alle verkeer. Op het ogenblik bedraagt de oliepro- duktie ongeveer 2,5 miljoen vaten per dag. Vorig weekeinde waren het er twee mil- 1 joen. Onder de regering van de sjah voer- de Iran 5,7 miljoen vaten per dag uit. De binnenlandse behoefte aan olie bedraagt I 700.000 vaten. ven heeft volgens Johnson de ontwik keling van de olie- en gasvelden nog meer vertraagd dan de Britse regering wilde. Deze velden zouden veel sneller moeten worden geëxploiteerd en Enge land en Noorwegen zouden veel meer olie moeten exporteren, aldus Johnson. DEN HAAG (ANP). De Scheveningse haven kan zich ontwikkelen tot een cen traal verzorgingspunt voor vaartuigen van rijkswaterstaat en andere rijksdien- sten, zoals voor technische waarnemin gen, inspectie op de Noordzee, voor de bestrijding van calamiteiten en rijkspoli tie („coast guard”). Daarnaast zou de ex port van visprodukten zich kunnen uit breiden tot handel in andere prudukten. Er is een markt voor uitbreiding van de rij-op-rij-af schepen en behoefte aan toe gankelijkheid voor diepere schepen. Dit staat in het rapport Ontwikkeling van de havengerichtheid in Schevenin gen, dat het gemeentebestuur van Den Haag heeft laten opstellen. Voorlopig achten de onderzoekers de aanleg van een vierde haven nog niet nodig, al adviseren zij de technische mo gelijkheden en de kosten van zo’n haven reeds nu na te gaan. DEN HAAG (ANP). De stelling dat de beste olie- en gasvelden in de Noord zee inmiddels zijn gevonden en dat er alleen nog kleinere velden te ontdek ken zijn is mogelijk niet waar. I ‘oo Via advertenties, radio en televisie, stic kers en lesbrieven voor scholen wil de stichting met teksten als onder meer „her rie hindert”, „geloei kost slaap”, „geblaf ergert”, „geschetter maakt geknetter” en „rumoer is terreur”, aandacht vragen voor het lawaai in de woning, lawaai in de woonomgeving en recreatielawaai. Men I wil aan de hand van actuele situaties i iedereen er op wijzen dat met een beetje goede wil veel herrie te voorkomen is. De NSG hoopt op die manier een „geluids- bewustzijn” te bevorderen. In de Zweedse hoofdstad Stockholm hebben demonstranten tegen „overbodig" autogebruik in korte tijd gezorgd voor een volstrekte verkeerschaos. Ze staken tijdens het spitsuur aan een stuk door de zebra 's over. De verkeersagenten hadden het er maar moeilijk mee, want ze moesten zowel de betogers tals de automobilisten in toom houden. I Men kan geen behoorlijk gesprek voeren, I men wordt gestoord bij het lezen en stude- ren en ook het luisteren naar de radio is in vele gevallen niet meer mogelijk. Ook de gezondheid wordt erdoor geschaad. Ge- j luidsoverlast kan vermoeidheid, prikkel baarheid, nervositeit en zelfs agressie ver oorzaken en de gevolgen daarvan zijn I soms ook niet gering: slapeloosheid,

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25