ACHTERGELATEN STELLINGEN Zuid-Afrika verliest Wetsvoorstel n tegen verjaring nazi-misdaden Kosigin: China bedriegt wereld vliegtuig bij aanval achtergrond Vliegtuig stort neer in Peking: 200 doden „REDELIJK OP ORDE” Inmiddels 48 doodvonnissen in Iran it Parlementariërs Aanbod Indonesië Rijnstaten bijeen door VN aanvaard In Zuid-Afrika 175 mensen opgehangen Uitbreiding strijd in Afghanistan Wegblokkade door staalarbeiders ■rJM I Kale berg Melkwijk Coïncidentie Miljoen gulden DONDERDAG 1 5 BINNEN- EN BUITENLAND MAART 19 7 9 nk (Van onze redactie buitenland) rd ral Zuid-Libanon van het Franse detachement. rd kOlKBBEI irt int ng uni >or- nis- 'ga- eld- bij aag irie >nt- iMj HARIS. Met een korte ra- diomelding aan de staf van Unifil: „Have just taken over from French bat”, is het Ne derlandse detachement gister middag om zes uur zijn taak begonnen in Libanon. De overdracht was daarmee een feit. Verder kwam geen cere monieel te pas bij de overna me door het bataljon van luite- nant-kolonel A. Lensink van de verantwoordelijkheid over de veiligheid van een deel van 9 Nederlands bataljon neemt commando over van Fransen Bataljonscommandant Lensink zei gis- Reeks executies zet zich voort Figueiredo? Hoe democratisch is (Van onze redactie buitenland) •I; iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiii T tnjfel g door Nico Scheepmaker^ WINDHOEK (AP/Reuter/UPI). De Zuidafrikaanse luchtmacht heeft gisteren een vliegtuig verloren tijdens een aanval van de Namibische guerrillabeweging SWAPO in het zuiden van Angola. Het militaire opperbevel in Windhoek heeft dit gisteren bekend gemaakt. Men neemt aan dat de twee inzittenden van het toestel het leven hebben verloren. Het is niet bekend of het toestel is neergeschoten of dat het is verongelukt. Apgola heeft Zuid-Afrika er gisteren van beschuldigd napalm te gebruiken bij de aanvallen in het zuiden van het land. De regering in Loeanda gaf een verkla ring uit waarin stond dat Zuidafrikaanse strijdkrachten gisteren tot zeventien kilo meter op Angolees grondgebied waren doorgedrongen terwijl mirage-bommen- werpers het gebied met napalmbommen bestookten. De Zuidafrikaanse minister van Buiten landse Zaken, Botha, heeft gisteren ge zegd dat hij bereid is zijn land te vertegen woordigen bij de hernieuwde gesprekken over de toekomst van Namibië die volgen de week bij de Verenigde Naties in New (Van onze redactie buitenland) PEKING. Naar mededelingen van een Japans persbureau en de Franse radio, heeft een ongeluk met een Chinees militair vliegtuig aan on geveer 200 mensen het leven gekost. Het ongeluk gebeurde in de buurt van de Chinese hoofdstad Peking. Het toestel stortte volgens ooggetuigen neer op een fabriek. Twee gebouwen hiervan werden vrijwel geheel vernield, waarna het toestel op een derde fabrieksgebouw ontplofte. Het ver ongelukte toestel zou een „Tri dent" van Britse makelij zijn. De militaire voorlichting in Peking heeft met klem ontkend dat zich een vliegtuigongeluk heeft voorgedaan. BONN (Reuter). In totaal 215 sociaal democratische en liberale leden van de Bondsdag (de Westduitse Tweede Kamer) hebben gisteren een wetsvoorstel inge diend, waarin de verjaringstermijn (30 jaar) van oorlogsmisdaden wordt afge schaft. Vóór eind juni moet er over ge stemd worden. Als dit voorstel niet wordt aangenomen, verjaren door de nazi’s gepleegde oorlogs misdaden per 31 december 1979. Ongeveer 30 leden van de oppositionele CDU hebben steun toegezegd. Wil het voorstel aangenomen worden, dan zijn 250 stemmen nodig. York beginnen. Botha zei dat de gesprek ken dan wel een nuttig doel moeten die nen en voegde daar aan toe dat hij niet inzag hoe dit zou kunnen. De vice-president van de SWAPO heeft gisteren in een interview voor de Zambi- aanse televisie verklaard niet naar New York te zullen gaan tenzij de vijf Westerse landen die het initiatief tot heropening van de gesprekken hebben genomen kun nen garanderen dat er geen NAVO-troe- pen zullen worden opgenomen in de VN- vredesmacht in Namibië. De Nederlandse militairen uit Zuidla- ren hebben inmiddels alle stellingen be trokken, die de Fransen verlieten en zul len deze het komende jaar blijven be mannen. ter het totalitaire regime willen af zwakken. Hij heeft de censuur voor de pers (echter niet voor radio en televi sie) opgeheven en de wet op de uitzon deringstoestand, die de autoriteiten in staat stelt iedere burger zonder opgaaf van redenen de politieke rechten maxi maal tien jaar te ontzeggen (een be voegdheid waarvan in 4682 gevallen gebruik werd gemaakt), afgeschaft. Joao Baptista de Figueiredo (rechts), de nieuwe president van Brazilië, drukt de hand van zijn voorganger generaal Ernesto Geisel. men de oprechtheid van zijn democra tiseringsplannen peilen. „We zullen al le straffen kwijtschelden, ongeacht of ze werden uitgesproken tegen linkse of rechtse figuren”, verklaarde hij, „maar we zullen geen amnestie verlenen aan moordenaars, ontvoerders of overval lers”. Bij langdurige beschietingen in Zuid- Libanon zijn dinsdag overigens vier bur gers gedood en elf gewond geraakt. Meer dan 45 huizen in verschillende dorpjes werden ernstig beschadigd. Dit heeft het Palestijnse Nieuw Agentschap (WAFA) gisteren meegedeeld. Volgens een kapitein van de PLO probe ren de Israeli’s met hun beschietingen de bevolking op de vlucht te jagen naar het noorden „opdat ze later dit gebied kunnen veroveren”. De beschietingen werden uit gevoerd over het Unifilgebied van Nepale- zen en Noren heen. De vroegere gouverneur van Rio Gran de do Sul en zwager van ex-president Joao Goulart, Leonel Brizola, die diens Arbeiderspartij mocht reorganiseren, rekent echter op zijn terugkeer uiter lijk in april. Het nauwelijks functionerende „par lementaire” tweepartijenstelsel wordt laten. In militaire kringen verzet men zich tegen hun rehabilitatie. Ook wil men de terugkeer van communistenlei der Luiz Carlos Prestes tegenhouden. Over hun gelijk valt niet te twisten. De meesten van hen verdienen het mini mumloon, dat in de voornaamste ste den 140 gulden per maand bedraagt. herzien. De nieuwe president heeft zich uitgesproken vóór „solide, authentie ke, nationalistische partijen” (gespro ken wordt over vier officieel te erken nen partijen). Een betere benaming is echter „we reldwijd opportunisme”. Het van schreven worden”. En ook: „Het is mededeling die het hem doet, niet werkelijkheid zoals die zou zijn als mededeling waar was”. De Amsterdamse eigenaar had de atlas voor een luttel bedrag in België, tijdens een kampeertocht, gekocht. De vraag, in het boek gesteld, hoe je aan een miljoen kunt komen, was hiermee dus opgelost: „Er zijn meer manieren om aan geld te komen dan een melkwijk”. laar aon- igen ien) leze ‘ige- ifor- hun gen, ?un- ren oor oor ien- lijk ter- itra aald ritte inje Bij Geisels vrienden in de legertop viel Baptista’s benoeming niet in goede aarde. Het werd de Braziliaanse presi dent kwalijk genomen dat hij zijn op volger lanceerde zonder de mening van alle generaals te peilen. Geisel zou ech- Voorzitter van de conferentie is hef Eer ste Kamerlid De Koster, tevens voorzitter van de assemblee van de Raad van Euro pa. De Nederlandse deelnemers aan de conferentie hopen dat deze zal uitmonden in een verzoek aan het Franse parlement het verdrag goed te keuren dat onder meer lozing van zout uit de Franse kali- mijnen in de Rijn moet beperken. ibat i en >aar ■ms- dag aan gis- om- ster- dag Hen den 'ijk- dat iwo- i of iing die em- s is. Van dag sha- atie lad- eer- aris A. de ird. ich- ten L lan- eze 1 ter- i Uit de omvang waarmee hij „de man nen van gisteren” weer accepteert, wil Het zwakke punt vormt hierbij de kwestie van de meer dan 1000 voorna melijk marxistische officieren die na de omwenteling in 1964 werden vrijge- Indonesië heeft een eiland op zeventig kilometer ten zuidwesten van Singapore aangeboden. De hoge commissaris was gevraagd het verblijf van de vluchtelin gen te betalen en voor hun uiteindelijke bestemming te zorgen. iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii revolutionaire islamitische rechtbank ge leid. Hij moet zich verantwoorden voor „het ruineren” van landbouw en indu strie, „waardoor een sfeer van corruptie kon ontstaan”. Hoveida werd al vorig jaar nog onder het bewind van de sjah gearresteerd. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Karim Sandjabi, heeft volgens dezelfde kringen in Teheran Het meest urgente probleem echter waarmee de nieuwe Braziliaanse lei der wordt geconfronteerd is de slechte economische toestand. De inflatie van meer dan 40 procent, de schuld aan het buitenland van 41 miljard dollar en vooral de onrechtvaardige inkomens verdeling kunnen tot uitbarstingen leiden. Hoewel stakingen verboden zijn, was er de laatste tijd een hausse aan stiptheidsacties, van buschauffeurs tot aan filmoperateurs en vuilnismannen. Hoogste tijd voor een waar gebeurd verhaal, dat ik op twee tijdstippen kan laten beginnen: op dinsdagnamiddag, twee dagen geleden dus, of in 1961, toen bij uitgever Geert van Oorschot de kam- peerroman „Nacht op de kale berg” van Karei van het Reve verscheen. Laat ik beginnen bij eergisteren. David, de zoon van Karei van het Reve (wiens Huizinga- rede tegen de literatuurwetenschap, opla ge 3000 exemplaren, nu geheel uitver kocht is en een tweede druk tegemoet gaat), was bij Van Oorschot langs geweest en had daar gezien dat er een tweede druk, na achttien jaar!, van „Nacht op de kale berg” op het punt van verschijnen stond. Dat was dus goed nieuws. Na enke le weken geen televisie te hebben geke ken, zetten de Reves die dinsdagavond de televisie aan om in het journaal de góede afloop van Carters reis naar het Midden oosten te kunnen zien, toen. (Van onze redactie buitenland) KAAPSTAD. In Zuid-Afrika zijn sinds 1 juli 1976 175 mensen opgehangen na tot de strop te zijn veroordeeld. Op vier na waren het allen zwarte Zuidafrikanen. Dit heeft minister Kruger van Justitie gisteren meegedeeld op vragen van de Zuidafrikaanse oppositie. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Gisteren zijn in Iran een generaal en vier politiemannen van het bewind van de sjah doodgeschoten. Het aantal op last van islamitische revolutio naire rechtbanken gevelde doodvonnis sen bedraagt nu 48. De terechtgestelde generaal Ghaffari- an, bevelhebber van een gepantserde bri gade in de garnizoensplaats Dezful, was de vijftiende topofficier die het leven liet voor een vuurpeloton sinds het begin van de Iraanse revolutiei. Drie van de vijf doodvonnissen werden voltrokken in Dezful, waar kort voor het vertrek van de sjah naar het buitenland militairen hardhandig optraden tegen ari- ti-sjahbetogers. Daarbij vielen aan de kant van de betogers enkele tientallen doden. Volgens goed ingelichte kringen in de hoofdstad Teheran is inmiddels Amir Ab bas Hoveida, die van 1963 tot 1977 minis ter-president van Iran is geweest, voor een We laten het boek nu even voor wat het is, en verdiepen ons in een ander gezin van man, vrouw en zoon, die ook uit kamperen I gingen in de Ardennen. De zoon had „Nacht op de kale berg” gelezen, vond dat een erg aardig boek, en wilde daarom per se naai' dat kampeerterrein bij Waulsort. Sterker nog, hij wilde er niet alleen maar even langs rijden, maar hij wou er ook een nacht, of twee nachten, blijven kamperen, om ook de in het boek beschreven omge ving te kunnen verkennen. Met tegenzin gaven zijn ouders aan dat verlangen toe. De man verveelde zich daar echter, en ging in Dinant en de omringende dorpen bij antiquariaten naar oude prenten van Amsterdam zoeken. Hij stuitte bij zijn speurtocht op een oude atlas die er inte ressant uitzag, en die hij voor een bedrag van tussen de duizend en tweeduizend gulden kocht. Dat was zo’n twaalf jaar geleden. Een paar jaar later liep deze verzamelaar, de heer T. S. Varekamp uit Amsterdam, op de een of andere receptie Karei van het Reve tegen het lijf. Hij vertelde hem, dank zij welke coïncidentie (zie ook de eerste regel van „Nacht op de kale berg”) hij de eigenaar was geworden van een oude, zeer interessante atlas, en hij bedankte Van het Reve alsnog voor het schrijven van dat boek. „Graag gedaan”, zal Van het Reve hebben geantwoord. Maar ik geloof dat ik nu beter even kan terugschakelen naar 1961, toen „Nacht op de kale berg” verscheen, waarvan het eerste hoofdstuk, getiteld „Wie gaat er mee kamperen”, met de volgende zin be gint: „Men spreekt wel van coïncidentie”. In het boek beschrijft de auteur hoe hij met vrouw en kinderen in een 2cv, kente ken AG 92-31, naar een aanbevolen kam peerterrein bij het dorpje Waulsort in de Ardennen rijdt. Waulsort, zo wordt ons gemeld, ligt op ongeveer tien kilometer van Dinant stroomopwaarts aan de Maas. In hoofdstuk III, „Nacht op de kale berg” geheten, rijdt de schrijver met een gastheer van Dinant naar Waulsort. Zij komen te spreken over coïncidenties ofte wel het toeval, waarbij de gastheer op een gegeven moment opmerkt: „Jij maakt de fout die bijna iedereen maakt. Je denkt dat de dingen die in werkelijkheid grote indrük maken dat ook doen als ze be de de de Dezelfde Van het Reve zette eergister avond, kort nadat hij van zijn zoon ge hoord had dat er na achttien jaar een tweede druk van „Nacht op de kale berg” zou verschijnen, de TV aan om Carter, Sadat en Begin op het scherm te zien. Behalve dat, zag hij ook beelden van een veiling bij Sotheby in Londen, waar een antieke atlas van de 16e eeuwse kaartma- ker Gerardus Mercator voor de record- prijs van 1,4 miljoen gulden werd geveild. Geheel in strijd met deze bewering ver stevigt China zijn greep op het buurland, aldus de Russische regeringsleider. De Indiase minister van Buitenlandse Zaken, Vajpayee, heeft gezegd dat zijn land en de Sovjet-Unie het volledig eens zijn ten aan zien van de kwestie-Vietnam. China moet De 61-jarige generaal Joao Baptista de Figueiredo heeft vandaag het met 10.000 gulden in de maand gehonoreer de presidentschap van Brazilië aan vaard. Baptista de Figueiredo is de vijfde militaire leider van Brazilië sinds de staatsgreep van 1964 en was onder zijn voorganger generaal Ernes to Geisel jarenlang hoofd van de Brazi liaanse geheime dienst. PESJAWAR (AFP). De strijd in Af ghanistan tussen opstandige moslems en regeringstroepen heeft zich uitgebreid, zo wordt door het Nationale Bevrijdings- front meegedeeld. Dit front riep de moslems op tot een „heilige oorlog” tegen het bewind in Af ghanistan. De strijd concentreerde zich in de eerste dagen vooral in het noordoosten van het land, maar volgens de rebellen wordt nu langs een front van tachtig kilo meter in het gehele oostelijke deel van Afghanistan gevochten. Een 900 man tellend onderdeel van het regeringsleger zou zich in het noorden van het land hebben overgegeven aan de op standelingen. Het bevrijdingsfront spreekt verder van bombardementen door het leger op twee dorpen waarbij veel vrouwen en kinderen om het leven zouden zijn gekomen. De metaalarbeiders voeren een, grote campagne waarin zij betogen, dat een gezin van vier personen zelfs niet van het viervoudige van dit bedrag kan bestaan. an- gen uni leef um of ige- gde I ind als en de ran ko- 500 vij- Israelische straaljagers zijn zowel dins dag als gisteren boven Libanees grondge bied gesignaleerd. Dinsdag vlogen ze vrij laag over Beiroet en Damour. De laatste stad werd ook beschoten vanuit zee door enkele Israëlische kanonneerboten, zo meldde WAFA. Er zouden hierbij geen doden en gewonden zijn gevallen. zich on voor waardelijk terugtrekken, al dus de Indiase minister. Deskundigen in Bangkok hebben giste ren gezegd dat de Chinese troepen in Vietnam hun terugtocht voortzetten. Er zou echter nog steeds fel worden gevoch ten, met name rond de stad Lao Cai Volgens berichten hebben de Vietnamese troepen de stad weer in handen. De Vietnamese overheid heeft gisteren meegedeeld dat bejaarden en kinderen uit de hoofdstad Hanoi zijn geëvacueerd in het kader van de algemene mobilisatie die vorige week werd afgekondigd. Volgens een mededeling van radio-Hanoi zijn overal in de stad loopgraven gemaakt en is de bevolking bewapend. In Hanoi is gisteren officieel bekend gemaakt dat de „Commissie voor onder zoek naar de Amerikaanse oorlogsmisda den” is ontbonden en vervangen door een nieuwe commissie die zich bezig zal hou den met „de oorlog en de agressie van de Chinese expansionisten en hegemonisten. De Fransen hebben gisteren het meren deel van hun materieel aan boord ge bracht van twee vrachtschepen, die voor de kust van Naqoura voor anker waren gegaan. Met pontons en helikopters wer den trucks, verkenningsvoertuigen en jeeps van de kust naar de schepen ge bracht. In de loop van vandaag hebben de schepen met 180 voertuigen en ruim 600 militairen aan boord koers gezet naar Marseille. gisteren zijn ontslag aangeboden aan pre mier Bazargan. De regering ontkent dit overigens. Sandjabi zou slechts sinds enige dagen ziek zijn. Uit de Iraanse provincie Koerdistan zijn gisteren weer nieuwe gevechten gemeld. Vijfhonderd gewapende mannen zouden een kazerne hebben aangevallen. Van bijzonder belang is de Brazili aanse buitenlandse politiek. De vroe gere minister van Buitenlandse Zaken en huidige ambassadeur in Londen, Roberto Campos, was voorstander van de „traditionele” koers. Deze is geba seerd op nauwe samenwerking met de Verenigde Staten, West-Europa en Is rael. De nieuwe politiek van de tot op heden fungerende minister van Bui tenlandse Zaken, Azeredo da Silvera en zijn opvolger, Ramiro Saraiva Gu- erreiro wordt officieel betiteld als een van „pragmatische samenwerking”. (Van onze redactie buitenland) DENAIN. Staalarbeiders in het Noordfranse Denain hebben gisteravond blokkades opgeworpen op wegen en spoorlijnen in die stad, uit protest tegen het dreigend ontslag van bijna 6000 col lega’s. ster tan- we- een het dat 3rd. tot de nen oor en nen Om het „herstel” van deze en andere rechtsverkrachtingen draait de belangrijkste discussie bij de ambt saanvaarding van de nieuwe president. teren in Haris, dat de Fransen hun basis „redelijk op orde” hebben achtergelaten. Kolonel Ysjassens, verantwoordelijk man voor de Nederlanders, verklaarde dat alle Nederlandse commandanten, staf-officie- ren en compagnie-commandanten dins dag door de Fransen uitvoerig zijn inge licht. Zo werd precies aangeduid waar zich in het gebied infiltraties kunnen voor doen en waar „gewapende elementen" aanwezig zijn’. JAKARTA (AFP). De hoge commis saris voor de vluchtelingen van de Vere nigde Naties heeft het Indonesische aan bod aangenomen om een eiland in de Indonesische archipel te gebruiken als opvangs- en doorgangscentrum voor vluchtelingen uit Indo-China, zo is van officiële zijde in Jakarta vernomen. Houdt u deze gedachten even in uw achterhoofd bij het lezen van de rest van dit verhaal. Achter in de auto zit de twin tigjarige Maartje Draak, en op een gege ven ogen blik, (ik sla veel over) vragen de beide heren of Maartje met een van hen zou willen trouwen als zij een miljoen gulden zouden bezitten. In hoofdstuk IV, ..Millioenenstudiën”, wordt dan gepraat over de vraag hoe je, als je niets bezit, aan een miljoen kunt komen. Enkele citaten: „Van alle dingen die de mens najaagt, is rijkdom het makkelijkst te bereiken. Macht, roem, geluk, wijsheid, tevreden heid, geleerdheid zijn veel moeilijker te verwerven". En: „Iemand die zich als le vensdoel het verwerven van grote rijk dom stelt en al het andere aan dat doel ondergeschikt maakt, die bereikt dat doel ook wel”. En: „Er heeft eens iemand ge zegd dat de enige zekere manier om aan geld te komen is: er voortdurend en drin gend om vragen”. En: „Er zijn meer ma nieren om aan geld te komen dan een melkwijk”. De Nederlandse Libanongangers heb ben in de VN-bufferzone in Zuid-Libanon vier buren: te weten Fidji, Senetal, Nige ria en Ierland. De Libanese bevolking in het zuiden schijnt langzamerhand best ingenomen te zijn met de soldaten uit het noorden van West-Europa. In verschillen de dorpjes in het Nederlandse „vak” zijn bordjes te vinden met het opschrift: „Hol- landia achlan wa sahlan”, wat zoveel bete kent als: „Nederland is van harte welkom”. NEW DEHLI-BANGKOK (AP DPA/Reuter). De premier van de Sovjet-Unie, Kosigin, heeft gisteren tijdens de laatste dag van zijn bezoek aan India gezegd dat China de wereld heeft bedrogen door te beweren dat het zijn legers uit Vietnam terug zou trekken. STRAATSBURG (ANP). Parle mentsleden uit Nederland, Frankrijk, West-Duitsland, Zwitserland ën Luxem burg komen op 29 en 30 mei in Straats burg bijeen voor de tweede parlementaire Rijnconferentie. i I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3