Na MINISTER SCHOLTEN (DEFENSIE) IN KAMER: Geef voorlichting is niet 1 van Functiezwaarte Twee branden meetellen bij in Monster ambtenaren PvdA-kantoor Amsterdamse raad wil weer verlaten door bezetters heroïne gratis geven Paus in eerste encycliek: mag geen slaaf worden Mens CAO-overleg uitgeverijen opgeschort Zware slag in Zuid-Oeganda 1 Damiate Pers J over het huwelijk uitvaartdiensten op ,,RK Kerk drijft prijzen VVD aan regering: A( IJmuider Courant Ziekenhuisraad bezorgd over gezondheidszorg Vliegtuigongeluk eist 41 doden 3 f' B. en W.: Junkies moeten eerst kraakpand verlaten M be I j 1 Mi DO 4 BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG 15. MAART 19 7 9 Er r h r 'd L j tq tl a (Van onze parlements- redactie) J VE zijn i slote straa uit I mak< bebo stem Kalv eenh Leopard 2-tanks die de rege ring wil aanschaffen. Vermin deringen in de bestaande ver houding tussen het aantal tanks en het aantal anti-tank wapens zou de anti-tankcapa- citeit van ons leger vermin deren. DEN HAAG. Het is niet verantwoord om nu minder nieuwe tanks voor de land macht te bestellen dan de 445 1 i i N I te,:- 1 Minder nieuwe tanks verantwoord >t Minister Scholten (Van onze redactie buitenland) ■L 147,50 k, I I (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De bezetters van het PvdA-partijkantoor in Rotter dam hebben gisterochtend het ge bouw weer verlaten. Dit is de strekking van een brief die de Nationale Ziekenhuisraad (NZR) gisteren heeft verstuurd aan de Vaste Kamercom missie voor Volksgezondheid. In de brief schrijft men dat het bestuur van het Cen traal Orgaan Ziekenhuistarieven zich bin nenkort rechtstreeks tot de staatssecreta ris van Volksgezondheid, Veder-Smit, zal wenden met de mededeling dat verrui ming van de limiet voor het aantal perso neelsleden in deze sector noodzakelijk is. Koi sie de i kus Dat zei minister Scholten van Defensie gisteren in de Tweede Kamer tijdens het debat over de aankoop van de 445 Duitse tanks. Tweede-Kamerleden van onder an dere PvdA en CDA hadden betoogd dat het wellicht beter zou zijn minder tanks aan te schaffen en als compensatie daar voor meer (draagbare) anti-tankwapens voor de lange afstand te kopen. Wat compensatieorders betreft was de Leopard-2 van Krauss-Maffei veel interes santer, omdat de Duitsers honderd pro cent aan tegenorders boden. Meer dan de helft daarvan komt in Nederland terecht via co-produktie door Nederlandse bedrij ven van alle tanks die Nederland en Duits land gaan kopen. De rest komt via directe orders van de Duitse overheid bij het Nederlandse bedrijfsleven. naar echte vrijheid, de hunkering naar het schone en de stem van het geweten”. Paus Johannes Paulus II brengt dan hulde aan zijn voorganger paus Paulus VI. „De kerk die mij kort na zijn dood werd toevertrouwd, is zeker niet vrij van moeilijkheden en interne spanningen. De paus ziet de toekomst met optimis me tegemoet en beschouwt het huidige tijdsgewricht als een „nieuwe advent” maar zij is beter beveiligd tegen de uit wassen van zelfkritiek en rijper wat het onderscheidingsvermogen betreft". (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN. De Rooms-Ka- tholieke Kerk drijft de prijzen die zij rekent voor uitvaartdiensten en grafrechten grof op. Stijgingen met 20 procent per jaar komen voor, zo zegt de begrafenisvereniging Draag Elkanders Lasten (DELA) in Eindh oven, waarbij 1,3 miljoen mensen zijn aangesloten. voor de mensheid en niet als een „tra nendal”. Door de per bisdom, en zelfs per paro chie verschillende prijsstijgingen zijn de kosten van uitvaartdiensten in het land verschillend. Zo kost een dienst in een kerk in Breda 320 gulden, in Groningen 225, in Amsterdam 250, en in Den Bosch sinds kort 425 gulden. Loeffen is met voorbeelden van rake prijsstijgingen in de hand enige malen bij de Economische Controle Dienst (ECD) gaan praten. Bij deze dienst moet het bedrijfsleven stijging van tarieven De grofste prijsopdrijvingen signa leert DELA in het bisdom Den Bosch. Woordvoerder Spekman van het bisdom ontkent dat er sprake is van centrale .richtlijnen die deze stijging hebben voorgeschreven. Spekman gelooft niet in winstbejag van een onsmakkelijk soort kapitalisme bij de parochies. „Vergeet niet dat voor al bij de kleinere begraafplaatsen elk jaar weer zware verliezen worden gele den”. Hij noemt het verder een „trieste zaak dat er over die prijzen gebakkeleid wordt”. Bij DELA is een dossier aangelegd van inmiddels vele tientallen gevallen van opvallende prijsstijgingen voor uit vaartdiensten en grafrechten. aanmelden. De RK-Kerk is evenwel geen bedrijf, en men weet bij de ECD dan ook nauwelijks iets te doen met de klachten van DELA. DOHA, Bij een vliegtuigongeluk in het oliestaatje Qatar aan de Perzische Golf zijn gisteren 41 van de 64 inzittenden van een Boeing 727, allen Jordaniërs, om het leven gekomen. Vijf passagiers liepen geen letsel op, achttien moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Het toestel van de Jordaanse lucht vaartmaatschappij stortte neer toen het in een hevige storm probeerde te landen en vloog vervolgens in brand. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije Na tijd g aan b geven er noi een w lossin gesug plekk De impo: delso (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD. Paus Jo hannes Paulus II heeft in zijn eerste encycliek, getiteld Redemptor Ho- minis (verlosser van dè mens) be klemtoond dat „de mens geen slaaf van de economische systemen, de produktie en zijn eigen produkten” mag worden. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Tot de K; gebot sche 1 het b gelegi rakte gemei herbc IJ gaa in i duii voo D toe! het nen Vel V vra de van De minister was het daar niet mee eens. De behoefte aan tanks is nu al 106 minder dan voorheen als behoefte gold en met de nieuwe aankoop erbij beschikt Nederland over enkele jaren over 56 tanks minder dan nu het geval is. Dat verschil wordt opgevangen door meer anti-tankwapens aan te schaffen. Scholten zei voorts niet te verwachten dat de rol van de tank in de moderne oorlogvoering op korte termijn zal veranderen. Kernwoorden van de vandaag gepu bliceerde encycliek zijn „opening naar de hele wereld” en „behoedster van de vrijheid” als de paus het heeft over de taak van de kerk. „vieze smaak gekregen van de manier waarop de PvdA in Rotterdam omspringt met een zaak die voor de wijk van het grootste belang is”. De BOF vindt dat de partij doof blijft voor een groep bewoners uit een oude stadswijk. De door de BOF gevraagde inhoudelijke discussie binnen de gewest- vergadering, wordt volgens een woord voerster angstvallig uit de weg gegaan. „Een rookgordijn van procedurele hoog standjes moet verhullen dat de PvdA een inhoudelijke discussie niet aandurft”. De BOF verwijt de PvdA-wethouder van Wijkaangelegenheden, Van het Have, dat hij wel overlegt met mogelijk beleg gers en exploitanten, maar niet met de bewoners zelf. De PvdA besloot dinsdag tijdens een chaotische gewestvergadering de discus sie over het eroscentrum niet opnieuw te openen. De BOF legt zich daar niet bij neer en heeft nieuwe acties in petto. NAIROBI (UPI en Reuter). Oegande- se ballingen in Nairobi hebben gisteren gezegd dat in het zuiden van Oeganda een zware veldslag heeft gewoed tussen Oe- gandese opstandelingen en het leger van president Amin. Volgens de ballingen zijn honderd Li- biërs, die vechten aan de kant van Amin, bij de slag omgekomen. Verder zouden zeshonderd soldaten van de president het leven hebben verloren. Burgemeester Polak zei gisteravond in de gemeenteraad, dat de consequentie hiervan kan zijn, dat de verslaafden op nieuw op straat komen te staan en worden opgejaagd. B. en W. gaan met hun eisen regelrecht in tegen de algemene wens van de gemeenteraad, dat er op korte termijn plannen voor opvang moeten komen, al vorens het Doelengebouw kan worden ontruimd. Tijdens het debat over de junkies nam de raad een motie aan waarin van B. en W. wordt gevraagd binnen 14 dagen met een dergelijk plan ter tafel te komen. Er zou moeten worden voorzien in een dagop vang op kleien schaal in diverse wijken, gratis verstrekking van heroïne en metha don door doktoren en concrete ontwen- ningsprogramma’s. De raad is wel van mening dat het gekraakte Doelengebouw vanwege de overlast voor de buurt vóór Pasen moet zijn ontruimd. Vanavond komt de motie in stemming in de gemeen teraad. Alle raadsfracties uitten kritiek op het beleid van B. en W. inzake het probleem van de verslaafden. Het gemeentebestuur (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Burgemeester en wethouders van Amsterdam willen, dat het door verslaafde Surinamers gekraakte Doelengebouw aan de Klove niersburgwal zonder pardon ontruimd wordt. B. en W. noemen geen datum, maar zijn niet bereid te wachten tot een andere ruimte in de stad gevonden is voor opvang van de ruim 1000 verslaafden, onder wie ook veel Nederlanders en buitenlanders. Staatssecretaris Van Eekelen (Materi- eelzaken) bestreed dat bij de keuze van de nieuwe tank te weinig aandacht was ge schonken aan de andere kandidaat, de Amerikaanse XM-1 van Chrysler. Maai de verschillen tussen beide tanks voor wal betreft levertijd, compensatieorders vooi de industrie en het in te bouwen kanon waren duidelijk in het nadeel voor de Amerikanen. Bovendien kwamen tal van Amerikaanse gegevens over het XM-1- próject nogal laat boven tafel. De paus werd gisteren spontaan omhelsd door een vrouw tijdens een audiëntie. Vandaag heeft Johannes Paulus zijn eerste encycliek het licht doen zien waarin hij zich onder meer uitspreekt voor de onverbreekbaarheid van het huwelijk en handhaving van het celibaat. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 De bezetting was vorige week maandag begonnen om de argumenten van de wijk Feijenoord-Noordereiland tegen de vesti ging van een eroscentrum bij het Poortge bouw kracht bij te zetten. De bewonersor ganisatie Feijenoord-Noordereiland (BOF) heeft volgens een verklaring een UTRECHT (AN*P). De CAO-onder- handelingen voor de tienduizend werkne mers bij uitgeverijen zijn gisteren opge schort omdat werkgevers en vakbonden het niet eens zijn over werktijdverkorting en vervroegd uittreden. De Dienstenbonden-FNV eisen ver vroegd uittreden vanaf zestig jaar, maar de werkgevers willen niet verder gaan dan 63 en 64 jaar. De bonden zeggen dat er nauwelijks werknemers zijn van deze leeftijd bij de uitgevers. Van een 35-urige werkweek willen de werkgevers niets weten. heeft de zaak op zijn beloop gelaten en welzijnsstichtingen hebben het werk van B. en W. opgeknapt. De verantwoordelijke wethouders Irene Vorrink liet blijken niet aan de wens van de raad tegemoet te kunnen komen. Pasen is volgens haar te kort dag om aan de voorwaarden te vol doen zoals gesteld in de motie. Vorrink verzette zich niet bij voorbaat tegen gratis verstrekking van heroïne aan de ver slaafden. Het hoofdstuk over de mensenrechten is het langst. Met nadruk stelt de paus hierin dat „het wezen van de staat als politieke gemeenschap hierin bestaat dat de gemeenschap die hem vormt, meester van haar eigen lot is”. Deze doelstelling wordt niet bereikt in die staten waar de „macht van een bepaalde groep aan alle andere sectoren van de gemeenschap wordt opgelegd”. De paus veroordeelt concentratiekampen, ge weld, martelingen, terrorisme, discrimi natie, totalitaire systemen, neokolonia lisme en imperialisme. Hij hekelt het op de consumptie gerichte denken en stre ven dat niet door de „ethiek beteugeld wordt” en noemt de „bestaande structu ren op het gebied van de financiën en de waarde van het geld, de produktie en de handel ongeschikt om de uit het verle den stammende onrechtvaardigheden uit de weg te ruimen”. Solidariteit en herverdeling van de rijkdommen zijn een primaire eis. De paus wijst in de encycliek verder op de onverbreekbaarheid van het hu welijk en het celibaat dat de priester van de latijnse ritus vrijwillig op zich heeft genomen. Wat de oecumene betreft legt hij de nadruk op de noodzaak te blijven zoe ken en streven naar eenheid, zonder daarbij ontmoedigd te worden door de moeilijkheden. Geen aandacht hebben voor de christelijke eenheid zou ontrouw inhouden aan de opdracht van Christus. Directeur J. M. Loeffen van DELA vindt de prijsstijgingen een schandalige zaak. „De prijzen van uitvaartdiensten en grafrechten gaan zo maar, met een ongemotiveerd hoog percentage, de lucht in. Voor ons zijn dat prijzen die niet te beïnvloeden zijn, want de Kerk heeft in dit soort zaken een monopolie positie”. Voor Loeffen was de druppel die de emmer deed overlopen de prijsstijging die hij onlangs in het bisdom Den Bosch 14,80 f 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 De minister zag geen direct verband tussen deze tankaankoop en de Neder landse houding in het overleg over de kernwapenbeheersing. Frinking (CDA) had gezegd dat Nederland, door zoveel nieuw hoogwaardig defensiematerieel aan te schaffen, in een positie is gekomen waarin het binnen de NAVO best eens met hardere eisen over kernwapenbe heersing mag komen. Volgens Van Eekelen zal bijvoorbeeld VMF-Zwolle meeproduceren aan de die selmotor van de tank, fabriceert Conrad Stork ug, Haarlem hydraulische transmis siesystemen en tandwielen en verricht ook Werkspoor Sneek produktiewerk voor de Leopard. Diverse bedrijven zullen nu moderne, betere machines kunnen aanschaffen, hetgeen hun concurrentie positie in de jaren tachtig zal versterken. „Er is een aanzienlijk stuk werkgelegen heid mee gemoeid”, zo zei Van Eekelen. „Iedere gulden die in dit project wordt gestoken vloeit terug in de Nederlandse economie”. DEN HAAG (ANP). Het salaris van gemeente-ambtenaren moet niet uitslui tend worden bepaald door het aantal in woners dat een gemeente telt, maar ook moet de zwaarte van de functies mee tellen. Dit is de mening van de werkgroep die zich bezighoudt met de salarissen van ambtenaren bij gemeenten. In een eerste reactie op het voorstel tot functiewaarde ring heeft de ABVA gezegd dat voorstan der te zijn van een salariëring die behalve op inwonertal ook is gebaseerd op be stuurlijke zwaarte van de gemeente. BUREAU Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 I MONSTER (ANP). In het Zuidhol- landse Monster is vannacht omstreeks half drie brand uitgebroken in een pand van de gemeente en in het kantoor van een transportbedrijf. Beide panden brandden geheel uit. De schade bedraagt naar schat- I ting ruim zeven ton. Uit een eerste onderzoek is gebleken dat het vuur in beide gebouwen op verschil lende plaatsen is ontstaan. De politie houdt rekening met brandstichting. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. „De overheid zal grootscheepse voorlichting moeten geven over de gevolgen van het huwelijk en moet zijn rol als stadhuisverleider opgeven”. Dit pleidooi deed de VVD-fractie in de Tweede Kamer gisteren in het schriftelijk overleg over het wetsontwerp dat misbruik wil tegen gaan van het zogenaamde nihil beding. Dit wetsontwerp geeft de gemeenten het recht de bijstandsuitkering aan gescheiden vrouwen te verhalen op hun ex-echtgenoten in het geval deze wel in staat zijn om alimentatie te betalen maar dit niet doen. De VVD vraagt zich af of de overheid zelf mede schuldig is aan de problematiek die in het wetsontwerp wordt genoemd, omdat het huwelijk door allerlei faciliteiten veel aantrekkelijker wordt gemaakt dan andere samenlevingsvormen. De liberalen willen verder weten of er een zekere mate van terugwerkende kracht is verbonden aan het wetsontwerp. De CDA-fractie schreef het jammer te vinden dat de regering geen cijfers heeft I verstrekt over het aantal nihil-bedingen dat jaarlijks wordt afgesloten en de financiële gevolgen daarvan voor de gemeenten. Het CDA wil ook weten of de nieuwe maatregel een verzwaring vormt van de taak van de gemeentelijke sociale diensten. Dat staat niet op zichzelf. Ook elders in den lande, zo heeft DELA gemerkt, worden naar willekeur prijzen omhoog gebracht. Loeffen: „Ik vraag me dan af: wie beslist zoiets? En op grond waarvan?”. UTRECHT (ANP). De personeelsbe zetting van vele ziekenhuizen en andere instellingen in de gezondheidszorg, is zo slecht dat de directies en besturen op korte termijn hun verantwoordelijkheid tegenover het verpleegkundig personeel en de patiënten niet langer kunnen dragen. „Jezus Christus, de verlosser van de mens, is het centrum van de kosmos en de geschiedenis”, aldus de paus die hier uit afleidt dat het zijn voornaamste taak op dit moment is met „alle mensen van goede wil” de rechten van de mens te verdedigen om trouw aan Christus te zijn. De kerk, die zich bewust is dat de „letter alleen” kan doden en de „geest leven geeft”, moet zich verenigen met deze mensen van goede wil om onophou delijk de vraag te stellen of de aanvaar ding van de „letter” van de verklaring over de mensenrechten ook overal de realisatie betekent van de „geest” die hieruit spreekt. Met recht, aldus de paus, rekent men tot de mensenrechten ook het recht op vrijheid van godsdienst en het recht op gewetensvrijheid. Daarom wil ik mij, uit naam van de gelovigen op de hele wereld, richten tot hen, van wie de organisatie van het maatschappelijke en openbare leven afhangt en hun drin gend verzoeken de „rechten van de gods dienst en de activiteit van de kerk” te eerbiedigen. „Wij vragen geen enkel voorrecht, maar eerbied voor een gron drecht”. In de onrust en angst van de moderne mens die de paus „creatief" noemt, schuilt iets diep menselijks, namelijk „het streven naar de waarheid, de dorst Volgens de minister wordt het Neder landse standpunt over de vermindering van de rol van kernwapens met evenveel overtuiging naar voren gebracht, met en zonder nieuwe tanks. Scholten zei alleen dat verbetering van de conventionele be wapening natuurlijk wel de afhankelijk heid van de kernwapens kan vermin deren. signaleerde. „Daar ging het tarief voor uitvaartdiensten omhoog van 350 naar 425 gulden, een stijging met maar liefst 20 procent”. - ^méMI

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4