Zonodig hervatting overleg Klachten over optreden van Duitse politie Gr an( Zo Extra personeel p u Resultaat besprekingen stelt directie E( wi la B Actie 182 kerk- CAO-overleg Marokkanen bij Unilever gezondheidszorg krijgt vervolg is opgeschort blijft geopend E ii voor open hartchirurgie Voorbereiding van acties in n o Sa Proefproces tegen prijzenbeschikking Hoogovens teleur I I Tehuis Bronbeek ,,Het woord is aan de bonden het weer Door eroscentrum minder woningen zi Makelaars tijdens ledenvergadering: IM 19 7 9 MAART 1 6 V R VRIJDAG BINNEN- EN BUITENLAND i ®i b: de 1 gaa' lijkt EG aan de 1 ii I Kamer steunt korting op de ambtenarensalarissen MINISTER PAIS -■ De koudbandwalserij van Hoogovens waar de estafettestaking wordt gehouden UTRECHT (ANP). I gen met hun beleidsorganen. 7 1 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De ambtenarensa larissen worden dit jaar gekort met percentages tussen de 0,3 en 0,7 pro cent. Voor de jaren 1980 en 1981 geldt dat deze cijfers slechts een richtlijn 17 13 2 12 7 3 11 9 15 14 20 13 17 15 18 18 2 2 14 3 18 12 1 9 5 12 12 2 2 3 11 8 1 2 5 8 0 0 4 0 0 29 8 18 7 13 8 4 3 0 14 1 4 17 2 9 0.1 3 2 1 2 11 2 17 0.3 0 1 0.1 24 29 11 9 1 0.3 9 10 9 zijn, die onder bijzondere omstandig heden gewijzigd kunnen worden. Mi nister Wiegel (Binnenlandse Zaken) stemde gisteren onder druk van de CDA-fractie ermee in dat het overleg over het arbeidsvoorwaardenbeleid zonodig heropend kan worden. Dit zou volgens de bewindsman ook op initiatief van de ambtenarenbonden kunnen gebeuren. Een woordvoerder van Unilever zei gis teren, dat Unilever op het standpunt staat van markt is moeilijk. Hoe de staalmarkt zich de komende jaren ontwikkelt is niet dui delijk. Het is onbegrijpelijk dat men geen begrip toont voor de draagkracht van een onderneming in het kader van noodzake lijke voorzieningen. Wij hebben echt het uiterste geboden van dat wat onder de huidige omstandigheden tot de mogelijk heden behoort. De ploegentoeslag hebben we verhoogd, de koopkracht blijft behou den voor het hele personeel, zelfs als men de voorkeur geeft aan tijd met de keuze van twee extra dagen. Wij hebben ons ook bereid getoond te praten over het lange- termijnperspectief van de werkgelegen- heidsproblematiek. Het woord is wat ons betreft nu helemaal aan de bonden”, zo zei hij. manier waarop ze door Westduitse douj niers en politiemannen worden behaJ deld. regen regen regen regen geh. bew. regen geh. bew. regen geh. bew. zw. bew. hagelbui zw. bew. onbew. geh. bew. h. bew. zw. bew. regen sneeuw sneeuw regen regen geh. bew. regenbui regen sneeuw geh. bew onbew. zw. bew. onbew. regen onbew. sneeuw sneeuw regen geh. bew. sneeuw geh. bew. regen zw. bew. onbew. geh. bew. onbew. onbew. h. bew. 7 20 15 -0 7 3 1 2 1 5 0 6 7 8 0 10 13 -6 10 2 9 10 13 1 2 2 1 5 -0 De makelaars vinden dat hun inkom sten onaanvaardbaar aangetast wordei door de bepaling dat de advertentiekostei die zij maken voortaan niet meer ten volli aan de cliënten mogen worden doorbere kend. Het proefproces zou moeten uitma ken dat de advertentiekosten niet behorei tot het tarief van de makelaar. SA Salvé huidi ozo o o ono verand. o zzo ono 2 zzw n zzo windst. o w zzw wzw zw ono zzo nnw ono wzw no nnw wzw zzw nw nnw wzw w no W nnw ozo n zzo wzw zo zzw n wnw zzo zw SI derh Stra een de E Ee ten stel bou' verf nen land ovei van Ir desi woi gro spe waï tot mei ST. organi komst van de wil ga bont v Een Chavit meege het aa te hoo langer onmid zeehol RLA de Sa gen p ter v. betrel Sao betalt energ tricite mega duize ten b joen 14 3 1 3 3 5 2 -12 7 5 B in hee eer sta red te lan dei Sinds de vertoning zijn bij de VervoeiJ bond CNV 17 klachten binnengekomen I Die variëren van onbeschofte behandel ling tot regelrechte mishandeling. 11 8 „In sommige gevallen loopt het werkt! lijk de spuigaten uit”, aldus hoofdbestui»! der G. van Vliet. De bond heeft inmiddeii bij minister De Ruiter van Justitie aan d« bel getrokken met het verzoek zich offici eel bij de Westduitse regering te beklage» De Westduitse ambassade heeft in eet reactie meegedeeld dat bij geen enke ministerie klachten van chauffeurs zijn binnengekomen „Als er werkelijk inei denten waren geweest had men daar toek een klacht kunnen indienen”, aldus pers attaché Meens. geen bijdrage levert tot de oplossing van de huidige werkgelegenheidsproblemen. ABVA-voorzitter Dutman wil een eind aan het vetorecht van de minister van Binnenlandse Zaken bij het ambtenaren- overleg. Ook vindt Dutman dat een dele gatie uit de Tweede Kamer moet gaan deelnemen aan het overleg tussen ambte naren en overheid. Zij zijn het met de door hen gesteunde actiegroep „COZ-wij willen meer perso neel rondom het bed” en met de Nationale Ziekenhuisraad eens, dat de personeelssi- tuatie in talloze ziekenhuizen en verpleeg huizen schrijnend is en dat de kwaliteit van de gezondheidszorg daardoor gevaar loopt. In het Centraal Orgaan Ziekenhuista rieven heeft de Ziekenhuisraad deze week als uiterste grens een bedrag van 274 miljoen gulden genoemd. De ziekenfond sen en ziektekostenverzekeraars willen niet verder gaan dan 150 miljoen gulden. Voor de twee bonden is dit aanleiding om in samenwerking met de actiegroep verdere acties voor te bereiden. Morgen is er in Utrecht een gezamenlijke bijeen komst. Wiegel had zich eerder op de dag fel verzet tegen de voorstellen vanuit de Ka mer om de maatregelen slechts tot één jaar te beperken en daarna - in de herfst van dit jaar - nieuwe onderhandelingen te voeren. Hij vindt het van grote betekenis dat er rust komt rond de inkomens van de ambtenaren. In de afgelopen jaren zijn er al te veel discussies nodig geweest, waar door de sfeer slecht dreigt te worden wanneer er nu opnieuw elk jaar onder handeld moet worden. De Kamer verwierp gistermiddag twee moties van de PvdA, waarin om een diffe rentiatie tussen 0,09 en 0,98 procent voor de laagste en de hoogste inkomens ge vraagd werd. In beide gevallen steunde alleen de linkse oppositie de voorstellen. Deze waren gelijk aan de laatste voorstel len van de ABVA in het overleg met Wiegel. Over de overige moties, die bij het debat zijn ingediend, zal pas dinsdag ge stemd worden. Dit uitstel vindt plaats op verzoek van de CDA-fractie, die over een van deze voorgsstelde Kameruitspraken extra-beraad nodig acht. Het gaat hierbij om een PPR-PvdA- D’66-motie, waarin de regering gevraagd wordt de voorgestelde aftopping van de prijscompensatie voor ambtenarensala rissen boven 45.000 gulden ook door te voeren in 1980 en 1981. Woensdagavond liet CDA-woordvoerder Weijers al weten deze voortzetting van de aftopping een goede zaak te vinden. Alleen de WD’er Evenhuis heeft zich hier krachtig tegen verzet, omdat hij in deze aftopping een gevaar ziet voor de inkomenspositie van de middengroepen. Minister Wiegel ziet niets in een voort zetting van dit experiment. Hij gelooft dat in dat geval de wijze van berekening van de ambtenarensalarissen in het gedrang komt. Daarnaast vindt hij dat de overheid éénmaal het goede voorbeeld moet geven, maar dit niet enkele jaren achter elkaar moet doen, zeker niet indien het bedrijfs leven weinig voor aftopping lijkt te voe len. Als de particuliere bedrijven alsnog tot aftopping van de salarissen overgaan, dan werkt dit trouwens vanzelf in de ambtenarensalarissen door, aldus Wiegel. Geschat wordt dat de aftopping dit jaar zo’n 80 miljoen gulden zal opleveren. Dit geld zal gebruikt worden voor vervroegde uittreding. DEN HAAG (ANP). Vijf academische ziekenhuizen en het Wilhelmina-Kinder- ziekenhuis in Utrecht mogen in totaal 174 personeelsleden extra inzetten voor open hartchirurgie. Minister Pais (Onderwijs en Wetenschappen) heeft daar gisteren zijn toestemming voor gegeven. De ziekenhuizen krijgen het extra per soneel toegewezen op basis van een door de begeleidingscommissie „Hartchirurgie Academische Ziekenhuizen” uitgebracht advies. Dit advies van de zogenoemde commissie-Verhey, werd eind vorig jaar uitgebracht. Door deze ministeriële goedkeuring zul len de academische ziekenhuizen naar verwachting gezamenlijk reeds dit jaar, een jaar eerder dan gepland, het door de regering voor deze ziekenhuizen gewenste aantal van tweeduizend open hartopera ties ruimschoots realiseren. Hierbij is de Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort GenèVe Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis In een interview met een weekblad zegt Dutman ontevreden te zijn over de wijze waarop het overleg nu verloopt. „De amb tenaren kunnen onderhandelen wat ze willen, maar als de minister „nee” zegt, dan is het „nee”, aldus Dutman. Hij pleit voor eenzelfde situatie als in het bedrijfs leven, waarin afspraken mogelijk zijn zonder vetorecht van de werkgever. DEN HAAG (ANP). De Nederlandse Bond van Makelaars in onroerende goederen (NBM) heeft gisteren tijdens een bijzondere ledenvergadering besloten om een proefproces uit te lokken om de door minister Van Aardenne uitgevaardigde prijzenbeschikking inzake makelaarswerkzaamheden aan te vechten. De bond heeft gisteren voorts beslotei de advertentiekosten te beperken. Men ii tijdens de vergadering niet toegekomei aan de manier waarop dit zou moeten gebeuren. Daarover zullen de makelaan zich verder beraden op een volgendi maand te houden congres.-- Minister Van Aardenne kreeg gisterer, een telegram toegestuurd met het verzoek om een gesprek over zijn prijsbeleid. De NBM is van mening dat de minister meti zijn prijsbeschikking voor makelaars zichl niet houdt aan zijn eigen prijsbeleid. Het prijsbeleid van Van Aardenne houdt ir. dat op jaarbasis eën trendmatige kosten] stijging van vier procent in de tarieven mag worden doorberekend. De minister, zo vindt de NBM, heeft de makelaars de hun toekomende trendstij- ging onthouden. Van oktober jongstleden; tot nu zijn de kosten die volgens de make laars voor doorberekening in aanmerking komen, met vijf a zes procent gestegen. Zij menen recht te hebben op een tariefs verhoging met een dergelijk percentage. I De voorzitter van de Vereniging Éigen Huis, Van Herwijnen, heeft gisteravond in een eerste commentaar de reactie van de| NBM „schijnheilig en onjuist” genoemd. Van Herwijnen vindt het besluit om een proefproces uit te lokken onjuist omdat „gemakshalve vergeten wordt dat de in komsten in de makelaardij de afgelopen jaren door de stijging van de huizenprij zen met ongeveer tachtig procent zijn ge stegen en dat daarvan maar 18 procent! hoefde te worden ingeleverd”. I I Schijnheilig vindt Van Herwijnen het besluit „omdat de NBM zelf ook heel goed weet dat de uniformiteit in het doorbere kenen van advertentiekosten die nu via de prijzenbeschikking is bereikt, niets an ders is dan een gemiddelde van wat in de praktijk al gebruikelijk was”. (Vervolg van voorpagina) Bedrijfsdirecteur G. Wilmink van Hoogovens zei na afloop van de bespre kingen met de vakbonden bijzonder teleurgesteld te zijn over het gebrek aan bereidheid van de bonden om in te gaan op de door Hoogovens aangedragen voorstellen. UTRECHT (ANP). De vakbonden hebben gisteren tijdens de derde onder handelingsronde het CAO-overleg van de Nederlandse Unileverbedrijven opge schort. Het overleg liep vast op de weige ring van Unilever, een verkorting van de veertigurige werkweek in overweging te nemen. UTRECHT (ANP). De ABVA en de KABO vinden dat de 94 miljoen gulden die staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezondheid wil uittrekken voor uit breiding van het personeelsbestand in zie kenhuizen en andere instellingen absoluut onvoldoende. De bonden gaan acties voor bereiden. Het is nog onduidelijk hoe de minister het door de differentiatie veroorzaakte gat van 150 miljoen gulden in Bestek '81 denkt te vullen. Wel staat vrijwel vast dat hij met aangepaste nieuwe voorstellen moet komen, gezien het uitgangspunt van het regeringsbeleid dat eventuele gaten zoveel mogelijk via bezuinigingen in de zelfde sector moeten worden gedicht. Hij is het niet eens met PvdA-woordvoerder Van Thijn, die berekend had dat de verre kening van bepaalde sociale voorzienin gen in de ambtenarensalarissen dit jaar 160 miljoen gulden voor de schatkist zou opleveren. De opbrengst van deze maatre gel, die de instemming van de Kamer kreeg, lag volgens Wiegel aanzienlijk lager. DEN HAAG (ANP). Het tehuis voor oud-militairen Bronbreek blijft open. Staatssecretaris Van Lent van Defensie heeft dat gisteren meegedeeld aan de vas te Kamercommissie voor defensie. Er zal een commissie worden ingesteld die gaat bekijken hoe een verantwoorde verzor ging van de bejaarden gewaarborgd kan worden. Ook zal de mogelijkheid worden overwogen om op het terrein van Bron beek nieuwbouw te realiseren waardoor ook echtparen en wellicht niet-militairen gehuisvest kunnen worden, zo vertelde Van Lent na afloop van de commissiever gadering. Na de berichten over mogelijke sluiting van het tehuis zijn 22 aanmeldingen bin nengekomen van mensen die in het tehuis willen worden opgenomen. Twee van hen hebben inmiddels een plaats gekregen. De aanvraag van vijf anderen is in behande ling. M '1 „Behalve de extra vrije dag voor ploe gendiensten hebben wij de bonden twee vrije dagen aangeboden die de werkne mers in de drie- en vierploegendienst naar eigen wens in tijd of geld kunnen beste den. Wij menen daarmee een instrument te hanteren dat inspeelt op een actuele behoefte van ons maatschappelijk bestel. De bonden hebben het zonder meer laten liggen. Wel verklaarden de vertegenwoor digers dat de achterban het zou hebben weggehoond”. Districtsbestuurder Henk Krul beves tigde dat men helemaal niet onder de indruk was gekomen van het gebaar dat Hoogovens had gemaakt. „Wij hebben ons verleden jaar al verzet tegen het systeem van „tijd voor geld”. Dat is nog steeds zo”. Over het permanent maken van de ver vroegde mogelijkheid van uittreden I (VUT-regeling) en het verlagen van de daarvoor geldende leeftijd tot mogelijk 60 jaar (te realiseren tussen de jaren 1980 en 1985) had volgens Wilmink een misver stand bestaan bij de bonden. Volgens deze regeling hebben werknemers in de ploe gendienst momenteel een mogelijkheid om uit te treden op 64-jarige leeftijd en in de dag- en kantoordienst bij het bereiken van het 63e levensjaar. Een toelichting van de zijde van Hoogovens zou misver standen daarover bij de bonden hebben weggenomen. Ook Wiel Brand van het NKV toonde zich weinig enthousiast voor het begrip dat Hoogovens had getoond voor het stre ven van de bonden. „Wij hebben voor de drie- en vierploegendienst acht extra vrije dagen bepleit. Voor de tweeploegendienst en de dagdienst zes. Die dagen zijn be doeld om wat wij noemen te verroosteren. Dat wil zeggen dat de werknemer op ge zette tijden, bijvoorbeeld op zaterdag avond, er een paar uur van opneemt. Een dag daarvan verbruikt. Op die manier wordt de werktijd verkort en aantrekke lijker gemaakt. Bovendien schep je ruim te voor meer arbeidsplaatsen. Dat is voor ons op het ogenblik, evenals voor het NVV, een zaak die de grootste prioriteit verdient”. Over een verkorting van de werktijden overeenkomstig de eisen van de bonden verklaarde Wilmink dat dergelijke maat regelen op dit moment niets minder is dan het trekken van een wissel op een onzeke re toekomst. „De situatie op de arbeids- (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De telvisie-serie Holo caust, die onlangs de Westduitsers con fronteerde met hun gedrag tijdens de Tweede Wereldoorlog, heeft aanleiding gegeven tot een reeks klachten van Neder landse vrachtwagenchauffeurs over de ROTTERDAM (ANP). De project groep Stadsvernieuwing Feijenoord- Noordereiland concludeert in een brief aan de Rotterdamse gemeenteraad dat het eroscentrum de voorgenomen bouw van 1200 tot 1500 woningen tegenhoudt. De projectgroep is samengesteld uit ge- meente-ambtenaren van onder meer de dienst volkshuisvesting en bewoners van genoemde stadswijk. De projectgroep bestrijdt hiermee het standpunt van het gemeentebestuur dat het project „Poortgebouw” slechts 250 woningen kost. De projectgroep berekende dat het eros centrum circa 13,4 hectare direct aan de woningbouw onttrekt, terwijl nog circa 1 hectare verloren gaat omdat demping van de aangrenzende havens wegens buffer- werking niet mogelijk is. Uitgaande van de gebruikelijke bebouwingsdichtheid van ongeveer 90 woningen per hectare, betekent dat een verlies van in ieder geval 1300 woningen. 19 19 ZATERDAG 17 MAART Zon- «n maanstanden Zon op 06.52 uur, onder 18.47 uur Maan op 22.48 uur, onder 08.29 uur Waterstanden IJmulden Hoogwater 05.49 uur en 18.03 uur Laagwater 01.36 uur en 13.59 uur ïS- Directeur Wilmink (rechts) en districtsbestuurder van het NVV Krul begroeten elkaar voor de aanvang van het nieuwe CAO-overleg. geen antwoord had op het verzoek om De vakbonden gaan nu eerst overleg ple- legalisatie. gen met hun beleidsorganen. Onder deze CAO vallen ongeveer 9500 werknemers. Voor een deel van het perso- i neel van het concern gelden andere CAO’s, zoals die voor de vleesverwerken- de industrie, de grafische bedrijven en de binnenvaart. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De illegaal in ons land verblijvende buitenlandse werknemers bereiden nieuwe acties voor. Ze voelen zich gesterkt door het succes van de kerk- Marokkanen en door rechterlijke uitspra ken. Op 31 maart zal de groep een demon stratie houden. Gisteren is het regularisatiecomité de monstratief naar het ministerie van Justi tie gegaan om een antwoord te krijgen op een brief die het comité op 21 november vorig jaar heeft verzonden. In die brief werd staatssecretaris Haars gevraagd om de illegale werknemers alsnog een ver blijfsvergunning te geven, zoals zij ook j heeft gedaan met 182 Marokkanen, die j vorig jaar een langdurige actie hielden in j een kerk in Amsterdam. dat de kostenverzwarende effecten De groep werd niet door de staatssecre- een verkorting van de werkweek niet ver- taris ontvangen, maar een ambtenaar van antwoord zijn en dat werktijdverkorting het ministerie vertelde dat zij haar stand- 1 - punt al vaak uiteen had gezet en verder Vooruitzichten voor zondag Afnmende kans op regen of sneeuw. Aanhou dend koud. academisch ziekenhuis in Utrecht nog buiten beschouwing gelaten. Weer in binnen- en buitenland Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Aantal uren zon: 0 tot 5; min. temp., omstreeks 0 graden; max. temp., omstreeks 3 graden; Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent; Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. WEERRAPPORTEN no

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2