Simone de Beauvoir benadert Bazargan Troepen zouden uit Vietnam weg zijn Mogelijk staat van beleg President El Salvador uit dreigende taal Ook Turken uit CENTO Finnen zondag en maandag naar stembus achtergrond k Demonstratie in Brazilië Bevolking EG zal afnemen EG-parlement wil hogere landbouwprijzen Greenpeace slaat andere weg in Zonnecentrale in Saoedi-Arabië Wending kabinets formatie in België s n 6 mei 1936 Herderlijk Koran Louis Bouwmeester Ko van Dijk BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 VRIJDAG MAART 1 6 door Nico Scheepmaker F i (Van onze redactie buitenland) TEHERAN/PARIJS. De Franse schrijfster en feministe Simone de Beauvoir heeft gisteren aangekondigd, dat een in Parijs gevestigd internationaal comité voor vrouwenrechten volgende week een team naar Iran zal sturen om er de positie van de vrouw onder het nieuwe regime te onderzoeken. De bekende Amerikaanse feministe Kate Millet is gisteren Iran uitgezet, omdat zij openlijk het verzet van Iraanse vrouwen tegen vrouwen-onderdrukkende maatregelen van de nieuwe machthebbers voedsel gaf. 1 ii Mo Vrouwencomité wil Iran onderzoek in SIMONE DE BEAUVOIR i!r PREMIER BAZARGAN Laos meldt inval denken. rvoers cornet handt doua behat In El Salvador vinden al geruime tijd stakingen, moordaanslagen en terroristi sche acties plaats. Ook zijn er demonstra ties in de hoofdstad San Salvador. Vol gens de politie zijn hierbij tot nu toe negen mensen om het leven gekomen. Oppositieleiders hebben verklaard dat de regering hard optreedt tegen anders denkenden in het land. Een vakbondslei der en een professor zouden zijn doodge marteld. Een staking die in een bierbrouwerij begon breidde zich binnen korte tijd over het gehele land uit. Gisteren hebben arbei ders van een elektriciteitscentrale bij San Salvador de stroom in de hoofdstad enke le uren afgesloten. Studenten verschenen niet op de colleges. In San Salvador zijn gisteren het bu reau van de sociale dienst en een politie patrouille beschoten. Twee agenten wer den hierbij gedood. eros- an de rca 1 g van affer- s van itheid ctare, geval ■n het 1 goed rbere- via de ts an- in de d. Het' udt ini losten! riever sslotei Men ii kornet noetei :elaari Igendt inkom hordei kostei n volli rrbere uitma shoret 'ende ering lenne an te BRUSSEL (ANP). De bevolking in de landen van de Europese Gemeenschap gaat afnemen, zo voorspellen onafhanke lijke deskundigen die in opdracht van de EG een studie hebben gemaakt naar het aantal inwoners van de gemeenschap in de toekomst. In het jaar 2050 zullen er volgens de deskundigen 243 miljoen mensen in de EG wonen, tegen 260 miljoen mensen nu. De grootste bevolkingsdaling wordt voor speld voor de Duitse Bondsrepubliek, waar het inwonertal zal afnemen van 61 tot 38 miljoen. In Nederland verwacht men een daling van 14 naar 13,3 miljoen. ken. Vrouwelijke ambtenaren in westerse kleding worden in Iran naar huis ge stuurd en kunnen pas terugkomen, indien zij de chador dragen, hetgeen zij beschou wen als een symbool van achterlijkheid en onderwerping. Het kledingstuk staat ook duidelijk symbool voor andere onderdrukkende maatregelen, zoals het ontnomen recht om echtscheiding aan te vragen, terwijl de man zich ook niet meer tot één vrouw hoeft te beperken. Het zijn ook de jongste berichten over demonstraties van vrouwen, die de nieu- (Van onze redactie buitenland) ANKARA. Na Iran en Pakistan heeft ook Turkije besloten uit de Centrale Ver- dragsorganisatie (CENTO) te treden. Het besluit is genomen op aanbeveling van de Turkse Nationale Veiligheidsraad, „op grond van de jongste ontwikkeling in het verdragsgebied”. Turkije zal bovendien stappen onderne men om de CENTO op te heffen, „omdat zij haar functie heeft verloren”. Van de CENTO maakte behalve de drie genoem de landen ook Groot-Brittannië deel uit, terwijl de Verenigde Staten er als waarne mer bij zijn betrokken. De Britse regering heeft laten weten, dat zij zich blijft bekommeren om de territoriale integriteit, vrede en veiligheid van de voormalige CENTO-landen. Een sterke ruk naar rechts zou een langdurige en moeilijke kabinetsfor matie betekenen, omdat een voortzet ting van de huidige centrum-linksrege- ring op tegenstand van de conservatie ven zou stuiten. Tegen de conservatieven hebben zo als voor de hand ligt, vooral de linkse partijen bezwaren. In het verleden zijn de conservatieven er dikwijls van be schuldigd dat zij een gevaar opleveren voor een goede verhouding met de Sov- we machthebbers zo geïrriteerd hebben, dat nu een strenge censuur opgeld begint te doen. De voorlopige Iraanse regering heeft ernstige sancties in het vooruitzicht gesteld aan journalisten die „zich misdra gen”. Verslaggevers „die onrust stoken” zullen het land worden uitgezet. Televisie en fotomateriaal zal vanaf heden alleen het land nog uit kunnen, nadat het minis terie van Voorlichting de inhoud gecon troleerd heeft. De Iraanse regering is tot deze stap gekomen, zo laat ze weten, omdat buiten landse correspondenten in het land de laatste tijd niet meer „naar waarheid” over de ontwikkelingen in Iran schreven. Gisteren is tegen de voormalige Iraanse premier Hoveida voor zo’n revolutionair hof de doodstraf geëist. De voormalig premier zei dat hij slechts de orders van de sjah had uitgevoerd en dat „als hij verantwoordelijk is, iedereen dat is”. In middels heeft na deinternationale orde van advocaten te Genève ook de Orde van Iraanse advocaten streng geprotesteerd tegen dergelijke processen. De orde is van mening dat iedere verdachte het recht op verdediging heeft. Hanoi meldde vanmorgen dat er nog steeds wordt gevochten in het grensge bied. Chinese eenheden hebben op tal van plaatsen in de Vietnamese grensprovin cies beschietingen verricht en plunderin gen uitgevoerd, aldus het Vietnamese ra diostation. Vietnam heeft China gisteren voorge steld in Hanoi besprekingen te beginnen „een week na volledige terugtrekking van Chinese militairen naar de andere kant van de historische grens”. Hieraan zouden de onderministers van Buitenlandse Za ken moeten deelnemen, aldus het Vietna mese voorstel dat werd uitgezonden door radio-Hanoi. Peking heeft nog niet gerea geerd. Een hoge functionaris van de Verenigde Naties heeft vandaag in de Filippijnse hoofdstad Manilla gezegd, dat Vietnam akkoord gaat met de instelling van gere gelde vluchten voor vluchtelingen naar plaatsen waar zij zich permanent kunnen vestigen. Gisteren zijn twee schepen met in totaal 500 vluchtelingen uit Vietnam voor anker gegaan voor de kust van Maleisië. Militai ren houden de schepen in de gaten. In Maleisië verblijven ongeveer 53.000 Viet namese vluchtelingen in kampen. De vrouwen in Iran moeten weer ge sluierd over straat lopen, want zo wil de Koran het. Vlees dat bevroren is geweest mag niet meer ingevoerd worden laat staan genuttigd, want daar verzet de Ko ran zich tegen. Khomeini zegt het, en die kan het weten, want die ziet er uit als een waardige baardige wijze uit het Oosten. De Koran verzet zich intussen blijkbaar niet tegen berechtingen zonder behoorlij ke controle, zonder vrijspraken, en met onmiddellijke executies. Moet een interes sant leesboek zijn, die Koran. Het Rijksbureau voor Oorlogsdocumen tatie (iedereen sprak vroeger van „oor logsdocumentatie”, tegenwoordig schijn je van het RIOD te moeten spreken; een van de kwalijkste daden van Dries van Agt is, dat hij ons deze lettercombinatie heeft opgedrongen) kon ook onmiddellijk melden dat de juiste datum van het her derlijk schrijven 6 mei 1936 was, dus daar houd ik het nu op, te meer omdat Martin van Amerongen er niet zo gauw achter kon komen waarom hij meende dat het verbod van het episcopaat al in maart 1936 werd uitgevaardigd. Ergo heeft Luns z’n broer z’n broers lidmaatschap al een maand vóór het herderlijk schrijven opge zegd, zodat die weigering van de Sacra menten in ieder geval niet de drijfveer van het opzeggen geweest kan zijn. iting bin- ïhuis i hen 1. De inde- >rden 3ron- •door airen telde ever- ■e het r dat s 250 m een omdat de in dopen ■nprij- ijn ge- rocent RIO DE JANEIRO (AFP). De politie in de Braziliaanse stad Rio de Janeiro heeft gisteravond een einde gemaakt aan een betoging van studenten tegen de in stallatie van de nieuwe president, Figuei redo. De studenten maakten kenbaar niet te geloven dat de nieuwe president het land democratisch zal besturen. Er wer- Simone de Beauvoir zei gisteren in Pa rijs, dat twintig vrouwen, voor het groot ste deel Europese journalistes en intellec tuelen, maandag naar Iran zullen vertrek ken voor een drie dagen durende „feiten- verzamelingsmissie”. Het comité, dat pas is opgericht, was naar Iran uitgenodigd door een groepe ring van Iraanse vrouwen, die bezorgd is over de onderdrukking van de vrouw door de nieuwe heersers. Simone de Beau voir zal de reis niet zelf meemaken om gezondheidsredenen. Wel heeft zij pre mier Bazargan van Iran een telegram gestuurd om hem te vragen de delegatie toe te staan hem een vraaggesprek af te nemen. De Iraanse vrouwen, die worden be schouwd als de meest westers georiën teerde vrouwen in het Midden-Oosten, lig gen op dit moment vooral in de clinch met premier Bazargan en geestelijk leider Khomeini over kledingvoorschriften. De moslimleiders willen dat de vrouw de tra ditionele „chador” weer gaat dragen, een zwart gewaad dat van het hoofd tot de enkel loopt, met een sluier. Uit woede daarover hebben 15.000 vrouwen in Tehe ran deze week een protestmars gehouden, terwijl zij uitgemaakt werden voor „hoe ren” en met stenen werden bekogeld. Vier ongesluierde vrouwen werden neergesto- Dinsdag wees ik er op, dat de legendari sche Louis Bouwmeester in 1881 niet te beroerd was om de bescheiden rol van „de bode” te spelen in Vondels „Gysbreght van Aemstel”, hoewel hij toen al 39 jaar was en de titelrollen placht te spelen in de niet weg te cijferen stukken van Shake speare. „Ik geloof toch niet dat bijvoor beeld Ko van Dijk de bode zou hebben gespeeld in de tijd dat hij ook alle hoofd rollen van de wereld speelde”, voegde ik daar aan toe. En Ko van Dijk, want daar ging het om? In 1956, toen hij de hoofdrollen speelde in „Het slot” en „Van de brug af gezien”, speelde hij ook de bode, en in 1962 deed hij dat nog eens dunnetjes over, ondanks hoofdrollen in „Frank V” en „De Man, de Vrouw en de Moord”. Het feit dat de heer L. Bouwmeester in 1881 de bode speelde in de Gysbreght, was dus heel normaal. voor open, ënsie i vas- Cr zal gaat “rzor- 1 kan werke sstuui liddeO aan dJ officii Jagen| in eeJ enke rs ziji inci ir toch s persi Geloven en geloven is twee, maar weten is drie. Gelukkig zijn mijn meeste hoofd rédacteuren met actrices getrouwd, en een van hen, wiens vrouw ik nog in „De Drie Zusters” van Tsjechov in de regie van Sjarov heb zien spelen (de onvergete lijkste van alle onvergefelijke toneelop voeringen), kon me melden dat ik geen ongelukkiger voorbeeld had kunnen kie zen, omdat Ko van Dijk in zijn beste jaren uitgerekend die bode heeft gespeeld! In de rol van „Spreeckende Personagiën” stond de heer L. Bouwmeester weliswaar heel laag op de piklijst, en ook in de rolverde ling van de meeste recente Gysbreght- opvoeringen komt de bode pas op de twintigste plaats of daaromtrent aankak ken, maar dat is heel bedrieglijk, want de rol van de bode is een vrij dankbare, die dan ook nooit aan wegwerpacteurs is toe vertrouwd. Ik heb het (te laat! te laat!) nu even nagevlooid in de Theater-jaarboe- ken, en ontdekte de volgende bodes: Louis van Gasteren (1953), Ton Lutz (1955), Jo han Fiolet (1957 tot en met 1961), Hans Boswinkel (1964), opnieuw Ton Lutz (1965) en Wim van den Brink (1966, 1967 en 1968) en Ton Lutz, om maar een voorbeeld te noemen, speelde in 1955 ook de belangrij ke rol van de leraar Koelygien in „De Drie Zusters”, waarin Kitty van Wijk (toen 31) het dienstmeisje speelde, waardoor zij, iedere keer als Ellen Vogel (toen 33) in haar rol van Irina de zinsnede „maar ik ben nu al twintig!” uitsprak, de 78-jarige Jacqueline Royaards-Sandberg, die de njaanja speelde, kon horen mompelen: „Jaja, dat zou je wel willen!” ïeft de ndstij- tleden make- erkingi itegen, ariefs- itage. Eigen, ond in zan de' >emd. De Volksunie en het FDF, die beide deel uitmaken van de huidige demissionaire regering, zeiden „neen” tegen voorstellen van minister-president Vanden Boey- nants inzake de staatshervorming (grote re bevoegdheden voor de gewesten Vlaan deren, Brussel en Wallonië). Christen-de- mocraten en socialisten, de twee grootste politieke groeperingen in België, ver klaarden zich wel akkoord. ST. ANTHONY (Reuter). De milieu organisatie Greenpeace zal zich in de toe komst niet langer richten op het hinderen van de zeehondenjacht in Canada, maar wil gaan voorkomen dat het zeehonden bont wordt verkocht. Een woordvoerder van de organisatie, Chavies, heeft dit woensdag in Canada meegedeeld. Hij zei dat de maxima voor het aantal te doden zeehonden nog steeds te hoog zijn, maar dat zijn organisatie niet langer zal stellen dat er sprake is van een onmiddellijk gevaar voor uitsterven van zeehonden. De hoofdrolspelers in het spel om de gunst van de kiezers zijn de sociaal democraten en de conservatieven. De conservatieven hebben de economi sche problemen en de grote werkloos heid tot het kernpunt van hun kritiek gemaakt op de coalitieregering, die is samengesteld uit bewindslieden van de Centrum Partij, de Sociaal-Democrati- sche Partij, de (communistische) De mocratische Volksliga en de Liberale Partij. Voor de socialisten was het minder prettig dat vlak voor de verkiezingen hun partijgenoot, premier Kalevi Sor- sa, betrokken dreigde te raken in een steekpenningenschandaal. Hij zou gif ten hebben aanvaard van een elektro nisch concern. Een commissie van on derzoek van de Rijksdag (parlement) stelde echter vast dat Sorsa weliswaar een kleurentelevisietoestel en een ste- reoradioapparaat had aangenomen, maar dat hij daarmee niet in strijd met de wet had gehandeld. isteren erzoëk id. Da sr meJ betrekt via zonne-energie. Saoedi-Arabië en de Verenigde Staten betalen elk de helft van de centrale die energie van de zon indirect omzet in elek triciteit. In een eerste fase gaat deze vijftig megawatt leveren. Uiteindelijk moet dit duizend megawatt worden. De bouwkos ten bedragen in totaal tweehonderd mil joen gulden. SAN SALVADOR (AP). President Romero van de Middenamerikaanse staat El Salvador heeft gisteren verklaard dat hij de staat van beleg zal afkondigen wanneer de huidige golf van geweld niet afneemt. In de tijd dat Joseph Luns nog in het nieuws was, heb ik, op gezag van Martin van Amerongen in Vrij Nederland die veel speurwerk in Luns’ verleden had verricht en daarbij menig aardig detail had opgeduikeld, geschreven dat Luns z’n broer voor de NSB liet bedanken in april 1936, een maand nadat de Nederlandse bisschoppen in maart 1936 per herderlijk schrijven hadden aangekondigd dat aan NSB’ers in het vervolg de heilige sacra menten zouden worden geweigerd. De be doeling was, dat u vervolgens zou denken: aha, niet zijn afkeer voor de NSB deed hem bedanken, maar de beduchtheid de heilige sacramenten mis te lopen! De heer W. J. Tam uit Leiden stuurde me daarna een fotokopie van een bladzij de uit de Katholieke Encyclopedie van 1953, waaruit blijkt dat „het Ned. episco paat onder weigering der Sacramenten verbood „in belangrijke mate steun te verlenen” aan de NSB (6 mei 1936)”. STRAATSBURG (ANP). De meer derheid van het Europees Parlement in Straatsburg heeft zich uitgesproken voor een verhoging van de landbouwprijzen in de EG met drie percent. Een minderheid, bestaande uit socialis ten en conservatieven, steunde het voor stel van de Europese Commissie de land bouwprijzen dit jaar in het geheel niet te verhogen om de overschotten weg te kun nen werken. Op 25 en 26 maart moeten de landbouwministers een beslissing nemen over de prijzen die het komend seizoen van kracht zullen zijn. iï Ex-premier Hoveida tracht zich te verdedi gen voor een revolutionaire rechtbank, waar de doodstraf tegen hem werd gëeist. Chinese troepen (Van onze redactie buitenland) LAOS/TOKIO. Laos heeft vandaag verklaard dat Chinese troepen tot op zijn grondgebied zijn doorgedrongen. In een nota eist het Laotiaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken dat Peking onmiddellijk alle troepen terugtrekt. Volgens de nota houden Chinese troe pen drie grensprovincies bezet. De Chine zen zouden van plan zijn een staatsgreep voor te bereiden in Laos. Volgens de verklaring zijn twee Chinese bataljons vorige week op twee plaatsen de grens met Laos overgestoken en hebben een tien kilometer lange en drie kilometer brede strook bezet. De eerste grensover schrijding vond volgens de nota, die overi gens de term invasie niet gebruikt, plaats op 7 maart, dezelfde dag waarop Laos aankondigde dat de Chinese wegenbouw- specialisten en andere experts het land moesten verlaten. Ook Vietnam, de bondgenoot van Laos, maakte gisteren melding van het binnen trekken van Chinese troepen in Laos. Chi na wijst de beschuldigingen van de hand. Premier Hua .Guofeng van China heeft gisteren verklaard dat alle Chinese troe pen Vietnam inmiddels hebben verlaten, zo hebben Japanse persmedia gemeld. Hua zei dit tijdens een gesprek met gou verneur Riokichi Minobe van Tokio in Peking. De laatste Chinese troepen heb ben Vietnam gisteravond verlaten en daarmee is een eind gekomen aan de inval die diende om Vietnam te straffen voor grensschendingen, zo citeerden Japanse kranten de woorden van Hua. De Chinese actie begon 27 dagen geleden. oject- loord- brief d dat bouw loudt iit ge er de s van RIAD (DPA). De op 45 kilometer van de Saoediarabische hoofdstad Riad gele gen plaats Al-Ainah wordt de eerste stad ter wereld die haar elektriciteit geheel (Van onze redactie buitenland) Ondanks de nog steeds winterse temperaturen in Finland is de campagne voor de algemene verkiezingen niet in een koele sfeer verlopen. Zondag en maandag mogen de Finnen kenbaar maken hoe zij over het doen en laten van hun partijen jet-Unie. Onlangs klonken in de Russi sche pers ongeruste geluiden over het groeien van de „rechtse krachten” in Finland. Naast de sociaal-democraten en de conservatieven vormen de volksdemo- craten en de centrumpartij met een stemmenaandeel van achttien percent, de sterkste politieke groeperingen. De Liberale Volkspartij en de Zweedse Volkspartij, als vertegenwoordigster van de Zweedssprekenden, hebben met vier tot vijf percent een geringere betekenis. In het huidige parlement zijn verder op bescheiden schaal verte genwoordigd de Boerenpartij, de Christelijke Unie, de Eenheidspartij en de Constitutionele Volkspartij. Finland is een republiek met een volksvertegenwoordiging, die één ka mer telt. De tweehonderd leden hier- Intussen is premier Bazargan gister avond vertrokken naar de heilige stad Qom voor een weekeinde van overleg met de aldaar verblijvende geestelijke leider Khomeini. Bazargan heeft, enigszins ver holen, kritiek gespuid op de door Khomei ni gecontroleerde revolutionaire ge rechtshoven, die tot dusverre al tientallen medestanders van de verdreven sjah heb ben laten terechtstellen na geheime pro cessen. De jongste opiniepeilingen laten zien dat de conservatieven op flinke stem menwinst kunnen rekenen. De conser vatieve Nationale Eenheidspartij zou op 22 percent komen, tegen 18,4 per cent bij de verkiezingen van 1975. Zij zou daarmee haar achterstand op de sociaal-democraten verkleinen, die vier jaar geleden na een matige stem menwinst van 0,7 op 25,6 percent kwamen. (Van onze redacteur in België Jan Gerritsen) BRUSSEL. In het al drie maan den aanslepende overleg over de vor ming van een nieuwe Belgische rege ring is gisteravond een nieuwe wen ding gekomen: de Vlaamse Volksunie en het Brusselse FDF zijn uit de boot gevallen. Formateur Paul Vanden Boey- nants wil nu proberen een kabinet te vormen met Vlaamse en Waalse christen-democraten en socialisten. van worden iedere vier jaar gekozen door middel van vrije rechtstreekse verkiezingen op basis van evenredige vertegenwoordiging. De president, sinds lang is dat de bejaarde, zeer vitale dr. Urho Kaleva Kekkonen, wordt voor zes jaar gekozen. Hij heeft uitgebreide bevoegdheden, speciaal op het gebied van de buitenlandse poli tiek. Van belang is verder nog de uitslag van de stemming die onder de in Zwe den wonende Finnen heeft plaatsge vonden. Dat is tussen 26 februari en 10 maart gebeurd. De telling geschiedt echter pas samen met die in het moe derland. Talrijke Finse politici, onder wie premier Kalevi Sorsa, hebben on der hun landgenoten in Zweden ver kiezingscampagnes gehouden. Volgens de premier zijn die stemmen erg be langrijk voor minstens een zestal zetels. Traditioneel stemmen de ongeveer 130.000 Finnen in Zweden links, maar het voornaamste probleem is hoe ze naar de stembus te krijgen. In 1975 nam slechts 25 percent de moeite de deur uit te gaan om een stem uit te brengen. trijfel

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3