Kamelen op strand van Zandvoort in het kader van boekenfeestweek Schrijfwedstrijd Provincie waarschuwt Windsurfers JAN TEN BRINK OVER DE GEZONDHEIDSZORG: i Reorganisatie bij Wijsmuller Initiatief van buurthuizen, boekhandel en bibliotheek I ills Nieuwe werkgroep opgericht in wijk Maer-de Die Beverwijks gezin door Rabo-bank in zonnetje gezet Confessioneel onderwijs in KGIJ-viering Onzin Dienstverband ■MB kl 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK 8 VRIJDAG MAART 19 7 9 1 6 Door Hans Invernizzi (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT. Geheel vol gens de verwachtingen is het be stuur van het strandschap Zand voort akkoord gegaan met een maatregel om in de zomermaan den het groeiend aantal zeilsche pen op een paar plaatsen langs de waterlijn te concentreren. Het schap kon zich ook vinden in het voorstel in het vervolg op het Zandvoortse strand in het geheel geen auto’s, motoren en bromfiet- Poliklinisch Atoomwapen HAARLEM/IJMUIDEN. „Ik ben ervan overtuigd, dat we in Nederland moeten bezuinigen vanwege de verminderde economische groei. Aan de andere kant moet de werkgelegenheid in stand worden gehouden. Wat ik niet begrijp, is dat er wel honderden miljoenen in de noodlijdende scheepsbouwsector worden gepompt waarmee een paar duizend arbeiders aan de gang worden gehouden, maar waar je de betalingsbalans niet mee verbetert en er in de gezondheidszorg geruisloos op personeel wordt beknibbeld, terwijl je in de gezond heidszorg een geweldig stuk werkgelegenheid kunt creëren. Natuur lijk, er wordt in de gezondheidszorg verlies gemaakt, maar die scheepsbouw, daar moet ook geld bij. Er worden in de politiek wonderlijke prioriteiten gesteld. Er wordt op onevenwichtige wijze I overheidsgeld gebruikt voor werkgelegenheid.” sen toe te laten. Alleen zij die een ontheffing van deze bepaling hebben gekregen is het nog wel toegestaan. Het gaat hier om bij voorbeeld strandpachters en han delaren in vis. Het schap beperk te verder het stuk strand waar in de zomermaanden nog honden worden toegelaten. B r -i Jan ten Brink is een „grote jongen” in Dat vervloekte vrije ondernemerschap daar moet eind aan komen 1 Voor het opmerkelijkste nieuwtje uit de vergadering zorgde het liberale raadslid Attema. Hij verraste de meeste aanwezi gen met de mededeling dat hij had begre pen dat deze zomer langs de waterlijn kamelen zullen paraderen. Burgemeester Machielsen, voorzitter van het strand schap waarin ook Amsterdam, Haarlem, Noord-Holland en de inspectie Volksge zondheid zitting hebben, wist van niets. HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland delen de mening van het lid der procinviale staten L. H. M. Trouw (VVD) dat een onbeperkt surfen op de grote vaarwegen met veel vrachtverkeer een reëel gevaar kan opleveren voor de beoefenaars van deze sport. Om de gevaren te beperken zullen Gedeputeerde Staten nadrukkelijker dan tot dusverre het geval was, de surfers op hun verantwoordelijkheid wijzen, evenals bij andere takken van watersport. Door de te verwachten verdere groei van het aantal beoefenaars van de windsurf- sport zullen Gedeputeerde Staten in een dit jaar uit te geven folder een rechtstreeks tot de windsurfers gerichte waarschuwing doen opnemen. Daarin zal met klem worden gewezen op de algemene en bijzondere gevaren waartoe deze tak van watersport vooral op drukke vaarwegen kan leiden. Dan zal het toezicht op de naleving door de watersporters van de bepalingen op de vaarveiligheid worden verscherpt. De enige die wel van de zaak op de hoogte was bleek hoofdinspecteur van politie Blokland te zijn. Bij de Zandvoortse sterke arm is toe stemming gevraagd om een keer of vier, vijf in de zomermaanden met twee kame len langs de waterlijn te mogen parade ren. De dieren, moeder en dochter, beho ren toe aan het bureau Europromotions in Den Haag. Eigenaar Hendriksen bevestigt het voornemen maar meldt tevens dat ook verleden jaar de stunt een paar maal is uitgehaald. Dat gebeurde ook in Schevin- gen waarvoor echter in 1978 al toestem ming was gevraagd. De dieren staan in Zandvoort bij de Camel Club, maar de activiteit wordt be taald door een sigarettenfabrikant. De dieren mogen niet worden bereden noch wordt er reclame mee gemaakt. De naam Evenals vorig jaar worden Heemskerkers boven de veertien jaar uitgenodigd zelf een verhaal van hoogstens tweehonderd woorden te schrijven. Deze verhalen kan men vóór 30 maart inleveren bij de bibliotheek, de boekhan del of één van de buurthuizen en een jury zal dan een aantal prijswinnaars aanwij zen, die worden uitgenodigd hun verhaal zelf voor te lezen tijdens de boekenweek- avond. Vorig jaar bleek daar grote be langstelling voor te bestaan. Als onder werpen worden thans opgegeven „kron kel” in de trant van Simon Carmiggelt of een verhaal in het kader van het onder werp „Boek en vrijheid”; dat zou namelijk oorspronkelijk het thema van de boeken week zijn en hoewel dat inmiddels is ver anderd in „Boeken en banden”, blijft het onderwerp voor de schrijfwedstrijd ge handhaafd. Verband houdende met die vrijheid is de folkgroup „Haddock” uitgenodigd om Ierse balladen en dergelijke te vertolken. Deze groep is al enkele malen in de omge- Ten Brink: „Ik zeg het keihard: de inko mens van specialisten zijn krankzinnig hoog. Dat komt niet vaak aan het licht, maar het is zo. Een gemiddeld inkomen van drie ton is heel normaal in Nederland. Ik heb het niet over de huisartsen. Die worden redelijk betaald voor de inspan ning die ze leveren. De specialisten blijven echter buiten schot. En ik weet het uit eigen ondervinding, dat ze idioot veel ver dienen, vooral de „snijdende” specialis ten, de chirurgen. Als je hun inkomens verkleint, kun je het geld wat je dan verdient ten goede laten komen aan in standhouding, liever nog uitbreiding van het aantal verpleegkundigen, de grote bulk van het personeelsbestand.” ment hebben we niet in handen. Het blijft margewerk. Met een straf beleid kunnen het ministerie van economische zaken en de ziekenfondsen wel wat verschuiving bewerkstelligen. Ik denk, dat het zover moet komen dat je alleen nog specialisten hebt die in dienstverband werken. Er moet een eind komen aan dat ver vloekte vrije ondernemerschap. Alleen dan kun je iets doen aan alles wat is scheefgegroeid. Als er dan als argument tegen het werken in dienstverband wordt aangevoerd, dat je de financiële prikkel om hard te werken weghaalt, dan zeg ik: dat pleit dan niet voor de mentaliteit van de specialisten. Ander punt is de vrije artsenkeuze. Lariekoek. Die hou je heus wel, want al werken er in een ziekenhuis maar twee internisten dan kun je al kiezen.” ving opgetreden in de laatste twee jaar. Men heeft zich nu speciaal toegelegd op de Ierse folksongs en hoopt daarmee deze zomer een tournee door Ierland te maken. De leden van deze groep komen alle maal uit de omgeving van Heemskerk en repeteren in Beverwijk. In „De Zandkraai” wordt, los staande van dit gezamenlijk initiatief, op donder dagavond 29 maart een boekenruilbeurs gehouden die om acht uur begint. Door een poort van boeken zal de amb tenaar culturele zaken van de gemeente Heemskerk, de heer Herman Braakhek- ke, deze boeken week avond openen. Er zullen ook enkele Ieren aanwezig zijn, die met de folkgroup „Haddock” meekomen. Ten Brink realiseert zich best, dat er tal van obstakels zijn op te ruimen op de weg naar een betere gezondheidszorg. Hij vindt, dat de overheid daar veel meer aan moet doen. „Een hardere politieke lijn is onontkoombaar. Als je alles aan het vrije spel der onderhandelingen overlaat, ben je over tien jaar nog geen stap verder”, is zijn mening. Zo zal de overheid ervoor moeten zor gen, dat ziekenhuizen anders gefinancierd worden. Nu is het zo, dat ziekenhuizen geld krijgen voor elke dag dat een bed bezet is en voor verrichtingen van specia listen. De economische belangen van zie kenhuizen en specialisten lopen parallel. Het zal, vindt Ten Brink ziekenhuizen en specialisten mogelijk gemaakt moeten worden meer poliklinische behandelingen te doen. Dan kan de verpleegduur korter worden en kunnen de ziekenhuizen klei ner worden. Verder zal de overheid volgens Ten Brink iets moeten doen aan „het rotsys- teem van de goodwill”. Huisartsen en spe cialisten worden gedwongen door el kaar, niet door de overheid tonnen op tafel te leggen als ze een praktijk willen beginnen of overnemen. Ze moeten dan geld lenen en zijn met handen en voeten gebonden aan de financier. Zou je met Over een voorgelezen verhaal kan wat met elkaar worden gepraat; over allerlei andere zaken die met boeken te maken hebben overigens ook. Vorig jaar bleek het praten over boeken heel gemakkelijk tongen in beweging te kunnen brengen en men hoopt, dat dit jaar die boekenweek- avond ook weer zo’n ongedwongen karak ter zal krijgen. De leiding van het bedrijf is overeen komstig uitgebreid en aangepast door de benoeming van de heer P. de Vilder tot algemeen directeur naast mr. J. F. Wijs muller. De heer De Vilder was directeur van de Koninklijke Maatschappij voor Havenwerken. name specialisten verplichten van de ene op de andere dag in loondienst te treden, dan dupeer je hen. Tevens is de heer N. G. Halfweeg be noemd tot bedrijfsdirecteur van de Zee sleep- en Bergingsdivisie en de heer C. B. van der Zwan tot bedrijfsdirecteur van de Transportdivisie. Nu vindt Ten Brink het onzin, dat de overheid de volle mep zou moeten betalen. Dat kan ook helemaal niet, want dat zou ontstellend veel geld kosten. Maar „je kunt wel gefaseerd dat in dienst treden regelen. Je kunt elk jaar bijvoorbeeld duizend artsen een dienstverband laten aangaan en duizend praktijken afkopen veld Zevenhoeven/Abbenven en het in richten van de zogenoemde groenstrook. Het secretariaat van de werkgroep is ge vestigd aan Abbenven 33. Er kan volgens Jan ten Brink nog meer geschoven worden. Ook dat vergt politie ke moed. Het gaat dan om de vraag: laten met een redelijk bedrag. Daar is politieke moed voor nodig en daaraan heeft het de Tweede Kamer tot nu toe ontbroken.” (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De viering van de Kritische Gemeente IJmond, die zater dag 17 maart om 19.15 uur in de Vrede- vorstkerk begint, is gewijd aan de identi teit van het confessioneel onderwijs. De titel is: „Wat jullie vereren zonder het te kennen, dat kom ik jullie verkondigen”. Omdat dit onderwerp zo druk wordt besproken in schoolbesturen, leraren teams en oudercomité’s organiseert de KGIJ op dinsdag 20 maart een open-huis- bijeenkomst in ’t Zwanennest aan de Dommelsingel 4a. Die bijeenkomst begint om acht uur ’s avonds. De collecte tijdens de viering van zater dagavond is bestemd voor het Medisch Comité Palestina. Dit comité steunt op het ogenblik éen projekt voor kleuterscholen in de vluchtelingenkampen in de Gaza- strook. den. Ook viel hun een gratis vliegreis voor het gehele gezin ten deel. De Rabo-bank verwacht dit jaar vierhonderdduizend va kantiereizen te boeken. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De boekhandel, de buurthuizen en de bibliotheek in Heems kerk gaan ter gelegenheid van de boeken week op 5 april weer een boekenfeest houden in het buurthuis „De Zandkraai”. Voor Jan ten Brink liggen de prioritei ten duidelijk. Hij is voor versterking van de „gewone zorg” en wenst niet te wijken voor het verhaal van de arts. Hij noemt dat zelf „het atoomwapen van de witte jassen”. Anderen spreken wel van de „witte-jassen-terreur”. Ten Brink is niet tegen wetenschappelijk onderzoek tenein de technieken te verbeteren, integendeel. De leden van de werkgroep presenteren zich op maandagavond 19 maart om 20 uur tijdens een bijeenkomst in buurthuis De Schuilhoek. Doel van de werkgroep is het treffen van speelvoorzieningen op het BEVERWIJK. In de Rabo-bank aan het Stationsplein boekte de afdeling rei zen van deze bank donderdagmiddag de 200.000ste vakantiereis. Het echtpaar Kos ter, Arendsweg 168, dat vorige week met hun kinderen een autoreis naar Spanje boekte, werd door de plaatselijke directie, leden van de hoofddirectie, het bestuur van de Rabo-bank Beverwijk en vertegen woordigers van Hotelplan duchtig in het zonnetje gezet. De heer en mevrouw Kos ter kregen diverse geschenken aangebo- HEEMSKERK. Op initiatief van en kele leden van de werkgroep bebouwing van de wijkvereniging „Wijkberaad de Maer-de Die” is een werkgroep speelgele- genheid opgericht. we alle technische technieken op de pa tiënt los of niet. „De vraag is: moet je omwille van één patiënt een miljard uitge ven. Hoe ver moet je gaan om mensen in leven te houden. Zou je het geld niet beter kunnen besteden aan preventieve gezond heidszorg, het voorkomen van ziektes en aan nazorg, gezondheidsvoorlichting, ver sterking van de eerste lijn. Kun je er iets aan doen dat de band tussen de patiënt in het ziekenhuis en de familie thuis niet verbroken wordt. Kortom, moeten we niet minder curatief werk doen ten gunste van de gewone, humane zorg, waarbij het niet om leven en dood gaat. Dat zijn ethische vragen, waar het parlement de vingers niet aan wenst te branden, terwijl je wel moet kiezen. Maar ja, het verhaal van de arts die zegt: ik moet die apparatuur en die dure kliniek hebben anders, kost het mensenlevens spreekt natuurlijk veel meer aan dan het verhaal van iemand die zegt: verbeter die andere zorg. Daarbij gaat het om onmeet bare zaken als geluk en welzijn.” stokje voor had gestoken. Luns, in 1962 nog minister, riep Ten Brink en 52 colle ga’s terug. Door de omstandigheden ge dwongen maakte Ten Brink carrière in Nederland. Een carrière die hij in Amster dam wil afsluiten. Ten Brink is ook poli tiek actief binnen D’66. Hij is ondermeer raadslid in Velsen. Naar aanleiding van zijn vertrek bij de provinciale raad („Een intermezzo in mijn carrière. Het was me te theoretisch, te afstandelijk allemaal. Ik sta liever met beide benen in de gezond heidszorg”) interviewde een onzer ver slaggevers Jan ten Brink. De hamvraag: wat moet er gebeuren om de gezondheids zorg in Nederland te verbeteren. Ten Brink wist wel raad met die vraag, zoals uit het nevenstaande artikel moge blijken. De prijzen voor de verhalenwedstrijd worden beschikbaar gesteld door de plaatselijke boekhandelaren, die deze avond ook met stands in „De Zandkraai” vertegenwoordigd zullen zijn. Vanuit zijn eigen praktijk weet Ten Brink hoe diep het idee bij mensen ge worteld zit dat het iets geweldigs is om behandeld te worden, liefst door de beste professor in het land. Ook dat moet ver anderen. „Het is vaak een alibi voor mensen te kunnen zeggen: ik loop bij de specialist. Voor een heleboel mensen is er niets zaliger dan continu behandeld te worden. Men verschuilt zich achter zijn ziekte. En dat is een heel treurig verschijnsel. Men sen kijken ook nog tegen artsen op. Ik kom nogal eens bij een haringstalletje hier in IJmuiden. Hoewel ik al sinds 1976 geen praktijk meer heb, krijg ik hier toch steeds verhalen te horen van er was hier gisteren iemand en die zei: Ten Brink, dat is zo’n mieterse dokter. De verering blijft. Dat is een heel curieus verschijn sel, maar wel illustratief. Ik krijg het er altijd koud van als die haringman me die verhalen vertelt.” op zich zegt voldoende, zo meent de fabri kant. Tijdens de uitstapjes langs zee wor den de kamelen gevolgd door een wagen tje waarin hun uitwerpselen worden ge stort die de begeleider gelijk van het strand opschept. Hendriksen: „Het zijn hele rustige dieren waar we nooit last mee gehad hebben. Moeder en dochter zijn twee meter hoog en respectievelijk vier en één jaar oud”. Pijn en ziektegevoelens zijn per definitie onacceptabel. Ook hier stuit je op een mentaliteitsvraagstuk. Mensen zullen hun eigen lichaam beter moeten leren kennen en af moeten raken van de angst van als ik niet naar de dokter loop gaat het mis. Je moet mensen leren, dat klachten heel goed te wijten kunnen zijn aan henzelf, aan ongezond leven, dat je de oplossing bij jezelf moet zoeken en niet in eerste instantie bij je arts.” De vraag is hoe dat dan zou moeten. „Het rare is, dat specialisten zelf de groot te van hun inkomen kunnen bepalen door zoveel mensen als ze willen op te laten j nemen en zoveel spreekuren te houden als ze wensen. Voor de patiënt is het nauwe lijks doenlijk te beoordelen of hij gehol pen of opgenomen moet worden. Er zijn wel limieten, maar een wezenlijk instru- Als Jan ten Brink aan bezuinigen in de gezondheidszorg denkt, betekent dat voor hem de kosten niet verder laten stijgen. De tien miljard die we met zijn allen voor onze gezondheid uitgeven, daaraan mag niet worden getornd. Je moet het geld wel anders gebruiken. Er mee gaan schuiven. Echt bezuinigen en dan op personeel dat wil zeggen het aantal verpleegkundigen en para-medici terugschroeven leidt volgens Ten Brink tot niets. Althans, met zo’n maatre gel kan de gezondheidszorg niet verbe terd worden. Wat wel kan is de specialis teninkomens in de tang nemen. Jan ten Brink is daar een groot voorstander van. Andere maatregelen noemt hij verklei ning van de ziekenhuiscapaciteit en dur ven kiezen voor het afremmen van het ongebreidelde introduceren en toepassen van nieuwe technieken in de gezond heidszorg. At.' „De toepassing van technieken loopt voor uit op het onderzoek. Dat heb je gezien met de harttransplantaties. Daar begon men mee en achteraf is gebleken dat het toch niet zo’n geweldige techniek was. Je moet, vind ik eerst experimenteren, het liefst in EEG-verband, research doen en dan echt kiezen of je de technieken toe gaat passen. Nu zijn de zaken precies omgedraaid.” En dan is er nog de patiënt zelf. Die kan ook een hoop doen aan verbetering van de gezondheidszorg. Ten Brink: „Mensen worden opgevoed met de gedachte: als ik twee dagen buikpijn heb, dan doe ik me zelf tekort als ik me niet laat behandelen. IJMUIDEN. Wegens uitbreiding van de aktiviteiten en de daarmee gepaard gaande aanvullingen van de vloot heeft Wijsmuller BV haar bedrijf via een opde ling in divisies gereorganiseerd. Jan ten Brink is een „grote jongen” in de gezondheidszorg in Noord-Holland. Tot 1 maart was hij directeur van de provinciale raad voor de volksgezondheid in Haarlem. Daarvoor werkte hij (tot 1977) als zenuwarts in het Zeewegziekenhuis in zijn woonplaats IJmuiden. Nu is hij me disch directeur van het Academisch Zie kenhuis van de Universiteit van Amster dam (Wilhelmina Gasthuis en Binnen Gasthuis), een van de belangrijkste zie- 5 kenhuizen in deze provincie. Ten Brink heeft een veelbewogen leven achter de 52- jarige rug. Hij werd geboren in Amster dam, sleet zijn jeugd in het toenmalige Nederlands Indië, studeerde in Nederland en werkte als arts op Nieuw Guinea. Daar had hij nog gezeten als Luns er geen

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9