Vitesse met dank aan Barry fi I Brom Roda JC fortuinlijk Ontslag voor Ferenc Puskas Metgod nog drie jaar bij AZ’67 iiF Hughes. ff „Pers schuldig aan falen Clarke” I wife El EJ Si 19 7 9 MAART 12 □k i I F r. w Willy van de Kerkhof (tweede van links) zet Ajax op en beslissende achterstand. Piet Schrijvers valt tevergeefs uit; Arthur Hoyer en Jan Everse kijken gespannen toe. MAANDAG 1 9 i ft 1 1 4 r r I l od - •»Y BW-'’ - 1 SPORTIEF JOHN METGOD Li ■x 00 (Van onze sportredactie) GOVERT WISSE V ^ÖSlk Broms verwijt, dat de pers schuldig is aan het falen van Clarke, moet bezien worden tegen de achtergrond van hetgeen de afgelopen week over hem gezegd en geschreven is. Verantwoordelijk voor de aankoop van Ray Clarke is'Cor Brom, die de kritiek op de improduktieve spitsspeler ziet als een nieuwe aanval op zichzelf. Dat hij zich „genomen” voelt door som mige journalisten, bleek wel uit het feit, dat hij het tegen PSV ook weer slechte optreden van Ray Clarke op naam schreef van ,,de pers”. „Clarke,” zo zei de Ajax- oefenmeester, „is door de journalisten de grond ingetrapt. Hij kan het niet verwer ken, dat er over hem geschreven wordt, dat-ie een miskoop is. Clarke is een erg gevoelige jongen, die zich dat soort kritiek aantrekt Hoewel Brom zegt er geen nacht wak ker van te liggen, moeten al de geruchten over zijn naderend vertrek hem zeer koud op het dak zijn gevallen. Brom echter reageert tegenover de buitenwereld - evenals Michels lakoniek en doet de zaak af mét „een verzinsel van de pers". EINDHOVEN. Cor Brom heeft za terdagavond treffender dan ooit de gelij kenis tussen zichzelf en zijn leermeester Rinus Michels in beeld gebracht. Na de 3- 1 nederlaag bij PSV wilde hij in eerste instantie geen commentaar geven aan de wachtende meute journalisten („Ik heb geen tijd, ik moet naar huis”). Die kribbi ge houding is eerder te verklaren door hetgeen zich vorige week rond zijn per soon heeft afgespeeld dan door de (onver diende) nederlaag. Later, toen de eerste emoties na de wedstrijd wat bedaard waren, toonde de oefenmeester van Ajax zich wat toeschietelijker en wilde hij wil zelfs met een flauwe glimlach om zijn mond enkele vragen beantwoorden. Brom echter kan er niet omheen, dat Ajax met een iets vaardiger puntspeler niet had behoeven te verliezen van PSV. De Eind- hovense ploeg mocht van geluk spreken, dat Clarke twee goede mogelijkheden liet liggen, doordat hij de bal beide keren op kinderlijke wijze van zijn schoen liet springen. Hij miste scherpte, inzicht en techniek om in een fractie van een secon de te doen wat een spits moet doen: kop pen of schieten op het doel. Het in de eerste helft gretig opererende Ajax kreeg vlak voor en na rust de rekening gepre senteerd door de gebroeders Van de Kerk hof (René in de 39e en Willy in de 47e minuut). Verrassend was ook, dat het Amster damse spel voor rust niet leek te lijden onder de absentie van Ruud Krol. De Dat Ajax zich zo actief aan het front roerde in de eerste helft vond zijn oor zaak enerzijds in het feit, dat het wel aanvallend moest spelen, omdat het door het wegvallen van Ruud Krol verdedi gend zwakker was, en anderzijds in het mislukken van Rijvers’ tactiek om Willy van de- Kerkhof op rechts en Piet Wild schut op links veelvuldig op te laten komen. De ex-Twent had in de eerste helft de grootste moeite om Tscheu la Ling tot staan te brengen. PSV-coach Kees Rijvers achtte het na een half uur spelen daarom ook beter om Krijgh op La Ling te zetten en Wildschut een aanval lende rol op het middenveld te laten vertolken. Dat ging W'ildschut beter af. Ernie Brandts neemt Ray Clarke in de tang. De spits van Ajax kon niets inbrengen tegen de PSV’er f ATHENE (Reuter). Ferene Puskas is door het bestuur van de Griekse club AEK ontheven van zijn functie van ma nager. De leiding van de vereniging gaf geen reden waarom Puskas op non actief is gesteld, zijn assistent Andreas Stama- tides vervangt hem. De voormalige Hongaarse en Spaanse international, die onder meer met Real Madrid grote successen boekte, werd in het begin van dit seizoen manager van de Griekse landskampioen AEK. De ploeg werd in de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioe nen uitgeschakeld door Nottingham Fo rest. Kortgeleden werd AEK verdrongen van de eerste plaats in de nationale com petitie. Met die zorgen doelde Rijvers wat PSV betreft op een groot aantal blessuregeval len. Zaterdag moest hij Van Kraay, Dij kers en Lubse missen. „Dat wij tot nog toe onder ons kunnen voetballen komt gro tendeels door het feit, dat we nog steeds incompleet spelen." Of zoals Kees Rijvers, die zijn contract bij PSV tot juni 1983 heeft verlengd, treffend zei: „Een overwinning was voor beide ploegen erg belangrijk Zowel Ajax ais PSV is niet in vorm. Een nederlaag zou zeker consequenties inhouden voor de komende weken. Nu wij gewonnen hebben kunnen we de nabije toekomst iets optimistischer tegemoet zien dan Ajax." KERKRADE. Roda JC, de leider in de eredivisie, heeft een bijzonder succes vol weekeinde achter de rug. Zelf won de formatie uit Kerkrade (weliswaar moei zaam) met 1-0 van FC Den Haag en boven dien verspeelden de achtervolgers één of meer punten. (Van onze sportredactie) ALKMAAR. John Metgod, de centra le verdediger van AZ’67, heeft zijn con tract met de Alkmaarse club voor drie jaar verlengd. AZ voert deze week verder nog bespre kingen met onder andere Van Hanegem, Arntz en doelman Vooys. Daarbij is „De Kromme” een „bijzonder geval", aldus trainer Kessler. „Wij willen hem toch be houden voor AZ als hij besluit met voet ballen te stoppen. Maai' dat tijdstip be paalt Van Hanegem zelf. Wij kunnen niet meer doen dan hem met respect behande len. Niet alleen vanwege zijn verdiensten voor AZ, maar ook vanwege zijn verdien sten voor het hele Nederlandse voetbal". Bondscoach Jan Zwartkruis zal voor de interland van het Nederlands voetbal elftal tegen Zwitserland op woensdag 28 maart niet kunnen beschikken over de Bastia-speler John Rep. Zowel Rep als Rijsbergen zal die avond de clubbelangen moeten laten prevaleren boven die van het Nederlands elftal. Op woensdag 28 maart speelt Bastia voor de Franse voet balcompetitie thuis tegen Monaco. Competitieleider Jan Huybregts heeft voor woensdag 4 april een inhaalpro gramma vastgesteld met vier wedstrijden voor de eredivisie en zes wedstrijden voor de eerste divisie. In de tweede helft heeft FC Den Haag er alles aan gedaan de opgelopen achter stand goed te maken. Roda moest terug en was nog slechts sporadisch gevaarlijk. Het Turkse voetbalelftal heeft gisteren in Izmir een wedstrijd voor groep 7 van het toernooi om het Europees kampioen schap met 2-1 van Malta gewonnen. PEC Zwolle gaat deze week onderhan- delingen voeren met Gerard de Lange, die er toe zouden kunnen leiden, dat de Rot terdamse zakenman bijna driekwart van het aandelenpakket (2,2 miljoen gulden) van de Zwolse eredivisieclub in handen krijgt. Zo’n meerderheidsbelang van een onderneming is mogelijk, omdat PEC Zwolle onlangs zijn structuur zodanig heeft veranderd, dat het bedrijfsleven ge legenheid is geboden in het betaalde voet bal te gaan deelnemen. Van het aandelen pakket van drie miljoen gulden is intussen 800.000 gulden door zakenlieden uit Zwol le en omgeving volgestort. Eerste divisie: Heerenveen—De Graaf schap, FC Dordrecht—SVV, FC Gronin genVeendam, WageningenWillem II. FC VlaardingenFC Öen Bosch, Tel starFC Amsterdam. V De stand in groep 7 is nu: 1. Wales 2-4, 2. Turkije 2-2, 3. W.-Duitsland 1-1. 4. Malta 3- 1 te i libero van Ajax moest zich tijdens de warming up afmelden voor de wedstrijd, omdat hij te veel hinder ondervond van een spierblessure aan zijn dijbeen, die hij vrijdag tijdens de training had opgelopen. In de gestaag neervallende regen, voor 12.500 toeschouwers, werd Roda gecon fronteerd met een bijzonder aanvallend ingesteld FC Den Haag. Niet dat de Hage naars vanaf het eerste fluitsignaal met man en macht in de aanval gingen, maar zo gauw als de kans zich voordeed waren toch vier a vijf spelers in de voorste linie te vinden. Roda, dat had gerekend op een meer verdedigend ingestelde tegenstan der had het bijzonder moeilijk met die strijdwijze en gedurende de gehele wed strijd heeft het team van Bert Jacobs lopen zoeken naar de vorm, die het de tweede voorgaande wedstrijden demon streerde. Na 12 minuten claimde Den Haag om een strafschop, omdat Jan Verheyen in kansrijke positie tegen Leo Degens had aangeschoten. Nauwelijks een minuut la ter moest Jan Jongbloed gestrekt naar de hoek om een gevaarlijke lage schuiver van Albersen uit zijn doel te tikken. De Roda-voorhoede kon niet het gevaar ont ketenen dat de supporters gewend zijn. Adri Koster, nog altijd geblesseerd, had het bijzonder moeilijk tegen zijn directe tegenstander Joop Korevaar en boven dien gaf Tempelaar geen meter ruimte aan Pierre Vermeulen. Niet altijd ging dat correct en daarom kreeg Tempelaar na 25 minuten een gele kaart, omdat hij Ver meulen onderuit haalde. Ook Jan Jongbloed werd genoteerd we gens spelbederf, omdat hij de doorgebro ken Verheyen op het laatste moment stuit te en vervolgens de bal wegtrapte, nadat Keizer al voor een overtreding had ge floten. Na 39 minuten scoorde Roda, tot ieders verrassing, naar later zou blijken, de be slissende treffer. Na een kopbal van De Jong haalde Nanninga uit om op het doel te schieten, maar hij raakte de bal slechts half. Pierre Vermeulen, op weg naar het doel, raakte de bal ogenschijnlijk geheel per ongeluk. Galje dook nog wel naar het „schot”, maar onder zijn lichaam door rolde de bal in het doel: 1-0. Een impuls tot een slotoffensief ver kreeg Ajax zeventien minuten voor tijd wel, toen Dick Schoenaker de rempla- cant van Krol de bal na een harde en lage voorzet van Arnesen inschoot. De Amsterdamse ploeg vergrootte de pressie op het doel van Van Beveren, die gestrekt naar de hoek moest om een door Lerby ingeschoten bal te stoppen. Niet Ajax ech ter, maar PSV kreeg in de slotminuten de beste kansen, maar Poortvliet en de voor Postuma ingevallen Jansen misten alleen voor Schrijvers. De Ajax-doelman was twee minuten voor tijd echter kansloos op een inzet van Arthur Hoyer. AJAX MIST GOEDE SPITS slecht fluiten. Hij meet met twee maten. Voor de overtreding van Everse gaf hij wel geel, maar enkele charges van PSV'ers, die van hetzelfde kaliber waren als die van Everse, zag hij over het hoofd.” En stelde Kees Rijvers: „Het was zeker aan de harde kant. Je kon aan het spel merken, dat er twee ploegen op het veld stonden met de nodige zorgen.” 1’13 )O toC Jol Met Meutstege op Krols plaats en Erkens als rechtsback spreidde Ajax veel meer vinnigheid - ten toen -dan -PSV> daterg „zuinig” speelde. Dat de Amsterdammers een paar maal over de schreef gingen en evenals PSV overigens veel te fel de persoonlijke duels aangingen, bewees Jan Everse al na enkele seconden. Het eerste fluitsignaal van scheidsrechter Van Ettek- oven was nauwelijks weggestorven of Re né van de Kerkhof werd al grof ten val gebracht door Everse. Dat kwam de lin- kerverdediger van Ajax op een gele-kaart te staan. Van Ettekoven moest later nog tweemaal dergelijke exemplaren uit zijn zak halen voor Meutstege en Stevens. Brom later: „Ik vond Van Ettekoven *‘«U» A k Dit inhaalprogramma ziet er als volgt uit: Eredivisie: VitesseFC Den Haag. PEC ZwolleFeyenoord, Volendam MVV, FC VVV—AZ’67. Zo goed aK, Ajax Krols- afwezigheid voor rust compenseerde met een flinke dosis inzet, zo duidelijk werd het in de tweede helft, dat Ajax zijn vrije verdedi ger in wat moeilijken perioden niet kan missen. De équipe van Brom had nadat PSV op 2-0 was gekomen ,de kracht niet om zich op te richten. Tscheu la Ling daarover: „Op de momenten, dat het moeilijk ging, kon je merken, dat we Krol misten. Hij had in opbouwend opzicht de nodige impulsen kunnen geven.” „We moesten op het einde wel risico's nemen om de gelijkmaker te forceren. Dat PSV dan zoveel kansen krijgt, moet je incalculeren. En trouwens, dat laatste doelpunt was evenals het eerste duidelijk in buitenspelpositie gemaakt," aldus Cor Brom, die bij Ajax, een club, die valt of staat met het resultaat, voorlopig nog niet uit de zorgen lijkt te zijn. JAN VAN DER NAT Vitesse: Nijhuis; Das, Husers, Heezen, Mellaard 'Bleyenberg); Veenstra, Bosveld (Zaayer), Boe ve; Gerdsen, Bursae en Meijers. Haarlem: Boersma; Masefield (Pratt), Van den Berg, De Vries, Melgers; George. Huyg (Beek), Haar: Balm, Böckling, De Kip ARNHEM. Het gebeurt niet vaak dat de trainers het in hun nabeschouwing met elkaar eens zijn. Toch was dat het geval na het duel Vitesse en Haarlem, dat na veel slecht, maar wel spectaculair voetbal uiteindelijk op 2-2 werd afgeslo ten. Onafhankelijk van elkaar vonden Henk Wullems en Barry Hughes dat de puntendeling onjuist was. Beiden waren van mening dat Haarlem met 5-1 had moeten winnen. Vitegse-oefenmeester Henk Wullems spaarde zijn eigen ploeg niet. „Dit was de slechtste wedstrijd, die Vitesse ooit onder mijn.leiding heeft gespeeld. Ik hoef geen namen te noemen, want iedereen was ver schrikkelijk slecht. Een uitzondering wil ik maken voor Peter Boeve. Hij was dé beste man van het veld." De „stunt van Hughes” was in feite maar een detail in een wedstrijd, die voor de neutrale toeschouwers precies dat bood, wat van een duel tussen twee ploe- I gen uit de staartgroep van de eredivisie -- I verwacht mocht worden. Goed voetbal werd er bijna niet getoond, maar dat gemis werd volledig gecompenseerd dooi het spektakel, dat van Vitesse-Haarlem een heerlijke partij voetbal maakte. Haarlem begon in feite met een forse achterstand aan het karwei. Verkaik (schorsing), Reuser (blessure), Lensen (verdraaide knie) en Van Leen (gebroken middenvoetsbeentje) ontbraken en dat be tekende dat Cees de Vries en Wim Balm een plaats in de basis hadden gekregen. Desondanks kende Haarlem in de ope ningsfase geen problemen. De opzet van de Vitesse-aanvallen was zo simpel, dat Eef Melgers vaak kon meegaan in de aanval en dat Piet van den Berg kon uitgroeien tot een libero van niveau. In het eerste kwartier was er eigenlijk maar één kans voor Vitesse. Die was voor Bursac, maar de kopbal van de Joegoslaaf had onvoldoende kracht. Vitesse nam in de 23ste minuut de' leiding uit een zeer merkwaardige situa tie. Henk „Charley” Bosveld was door zijn directe tegenstander onderuit ge haald en nam zelf de vrije trap, praktisch op de achterlijn. Uit die, bijna onmogelij ke hoek prikte hij de bal ineens achter Rob Boersma. Pieter Huyg nam drie minuten later al revanche. Na een rush met zijn bekende lange passen mislukte een één-tweetje met Böckling, maar Veenstra tikte de bal terug voor de voeten van de lange midden velder, die geen moment aarzelde: 1-1. Die twee doelpunten in korte tijd vormden de inzet voor het werkelijke spektakel. Kan sen kwamen er bij de vleet. Voor Wim Balm en vooral voor Eef Melgers. De linksachter brak alleen door, maar zag kennelijk niet dat doelman Ben Nijhuis erg vopr zijn doel stond. De lobbal kwam derhalve niet en weg was de fraaie kans op 1-2. Maar het volgende doelpunt had ook aan de andere kant kunnen vallen, toen Piet van den Berg Gerdsen tegen de regels afstopte. Arbiter Thomas wuifde echter elk protest voor een zeer duidelijke strafschop weg. Haarlem had inmiddels Keith Masefield verloren, die zich licht geblesseerd moest laten vervangen door Duncan Pratt en raakte kort na de rust ook Huyg kwijt na een smerige overtreding van Joop Heezen. De Vitesse-verdediger kreeg „geel", maar Huyg kon even later het veld ruimen. Zijn vervanger was Dick Beek, die zijn binnen komst met een doelpunt vierde. Nauwe lijks een halve minuut in veld scoorde hij na een knap passje van Pratt. Böckling, Beek en Pratt kregen daarna nog moge lijkheden voor Haarlem, dat heel lang de L2 stand vasthield. Pas in de slotfase, na het op- en aftreden van Hughes kwam Vitesse gelijk. Alweer speelde een invaller (Bleyenberg) daarbij een hoofdrol, die wellicht een bijrol zou zijn geweest, wan neer Hughes rustig op de bank was blij ven zitten. En Barry Hughes: „Wij hebben voldoen de kansen gehad om hier met 5-1 te win- -nen, Toen we met 2-1 voorstonden was het wachten op de derde goal. Komt die. dan wordt het zo maar 5-1 ook." Maar m plaats van 3-1 werd het 2-2 door een treffer van invaller Hans Bleyenberg. Een doelpunt in de slotfase, die Barry Hughes vanaf de tribune meemaakte. Tien minuten voor tijd namelijk stuurde arbiter Thomas de Haarlem-oefenmeester terecht van het veld, nadat deze de bal binnen het speelveld had beetgepakt. Poelman Nijhuis kwam zijn doel uit en tpapte de bal weg. Deze leek ter hoogte van. de Haarlemse bank uit het veld te gaan. Hughes wilde de bal snel aan zijn spelers doen toekomen, maar het speel tuig bleef, door een merkwaardige curve, binnen. Hughes stond echter al aan de lijn en. pakte de bal gewoon vast. Het relletje, waarbij Joop Heezen het karakteristieke hoofddeksel van Hughes' hoofd sloeg, ein digde met het wegsturen van Haarlems technische man. Henk Wullems was Hughes daar achteraf zeer dankbaar voor. „Als Hug hes die stunt niet uithaalt, kabbelt de wedstrijd simpel naar 1-2. Nu sloeg, bij spelers en publiek, de vlam in de pan en konden wij gelijkmaken. Barry Hughes was het daarmee niet eens. Hij vond de opmerking van Wullems „slap gelul", maar werd in die mening niet bijgestaan door al zijn spelers. Eef Melgers bijvoor beeld: „Ik geloof dat Wullems gelijk heeft. We hadden de wedstrijd tot dat moment redelijk onder controle,” aldus één van de opvallendste Haarlemspelers gistermiddag in Arnhem. 5

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13