C.)A Jordanië betuigt PLO steun Lijk sportvisser in zee gevonden op longkanker Pistool ketst: Schietpartij VN-bataljon op spitsuur bij rwmti SPORTÏF Velsertunnel auto gestolen Penningmeester BNMO: Geknoei en manipulatie 22 ve is.. jongen aan de dood ontsnapt Levensgevaarlijk medicijn uit Advies gevraagd over onderzoek Zuid-Jemen begint terugtrekking l I Vietnam wil nog deze week onderhandelen 1 Verkeerscontrole J het woord is cion... vandaag: het weer flPÈTIT Lö agenda pagina Rustig weer ’n Aanrijding Exclusieve Geschenk ^—Artikelen Stuntje En verder s. Het Motorhuis Umond BETALING ABONNEMENTSGELD oft. ■Ml MAANDAG 19 MAART 1979 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN J 69ste jaargang no. 114 M3 (Van onze redactie buitenland) o I I I pagina's WASHINGTON/JERUZALEM/CAIRO. Het bezoek van president Carters adviseur voor veiligheidszaken Brzezinski aan Saoedi-Arabië en Jordanië heeft weliswaar niet geleid tot steun van deze gematigde Arabische landen aan een Israelisch- Egyptisch vredesverdrag, maar met name Saoedi-Arabië is wel bereid de economische steun aan Egypte, vier miljard gulden per jaar, te blijven geven. A' 2 ....2, 3 5,6,7 Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Kunst9 Radio en televisie/Strips.... 11 Beurs8 Sport..13,14,15,16,17,19,21 Facetten4 EflHI Aan alle kwartaalabonnees - be halve aan hen, die ons reeds mach tigden tot automatisch afschrijven - wordt één dezer dagen de acceptgi rokaart voor het 2e kwartaal 1979 toegezonden. Wilt u voor de beta ling van het abonnementsgeld al leen gebruik maken van de accept girokaart? Eventuele notities op de acceptgirokaart worden, als gevolg van de mechanische verwerking, niet opgemerkt. Zoudt u deze apart aan ons willen doorgeven? it Dit verzoek om betaling geldt niet indien u reeds heeft betaald of indien u ons in de afgelopen maand opdracht heeft gegeven tot automatische afschrijving (incasso-o verschrijving). (ADVERTENTIE) i Fl Heere Heeresma: I. Geen Egyptische boycot door Saoedi-Arabië (ADVERTENTIE) Verder in onze bijlage Sportief (ADVERTENTIE) eerste Zie pagina 2 (Van een onzer verslaggevers) 1. IJmuider Courant (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De gemeentepolitie van Velsen heeft vanmorgen tussen half acht en tien uur op Rijksweg 9 ADEN (DPA). De strijdkrachten van Zuid-Jemen hebben de Noordjemeniti- sche steden Kataba en Harib en verschei dene andere plaatsen die zij hadden bezet, ontruimd. Het luchtruim is in de afgelo pen 24 uur weer opengesteld voor de bur gerluchtvaart. Dit heeft de Noordjemeni- ttsche radio vanmorgen gemeld. Volgens de overeenkomst die werd be reikt door bemiddeling van de Arabische Liga moet Zuid-Jemen zich vrijdag uit alle bezette gebieden hebben terugge trokken. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Uit de auto van een artsenbezoeker is in de nacht van zaterdag op zondag een zwart atta- ché-koffertje met medicijnmonsters gestolen. Er bevonden zich onder meer monsters van het medicijn „for- tral” in het koffertje. Dat zijn tablet ten die bij inneming stilstand van de ademhalingsorganen tot gevolg kun nen hebben. Een levensgevaarlijk middel derhalve. De wagen van de artsenbezoeker stond geparkeerd aan de Waldeck Pyrmontlaan in Haarlem. De vinder van het koffertje wordt verzocht dit aan de politie te overhandigen. Het is niet van plan mee te doen aan een boycot tegen Egypte, zo heeft kroonprins Fachd verklaard in een vraaggesprek met het Amerikaanse weekblad Newsweek. Twee auto’s Werden wegens technische mankementen uit het verkeer genomen waarvan er één direct werd afgevoerd naar een sloopbedrijf. De politie maakte 75 maal proces verbaal op. Het merendeel van de overtreders was niet in het bezit van een geldig deel III van het kenteken bewijs. Van 30 voertuigen werd vastgesteld dat de eigenaar niet aan zijn verplichtingen had voldaan. In circa 100 gevallen werd gecon stateerd dat gebruik werd gemaakt van gas, terwijl de eigenaars belasting betaal den op basis van benzinegebruik. Volgens een woordvoerder van de ge meentepolitie werd het spitsuur uitgeko zen voor deze controle, omdat veel wegge bruikers veronderstellen dat juist op dat tijdstip de verkeersdrukte het niet toelaat om een dergelijke controle uit te voeren. strategisch belangrijke verbindingsweg tussen Phnom Penh en de havenstad Kompong Som. Barry Hughes zorgde gisteren tijdens de wedstrijd tussen Vitesse en Haarlem weer eens voor een stuntje. Hij pakte de bal. die over de zijlijn léék te gaan, binnen het speelveld beet. Scheids rechter Thomas nam de enig juiste beslissing en stuurde Haarlems techni sche man van het veld. Tussen het publiek gezeten (zie foto) moest Hug hes lijdzaam toezien, hoe Vitesse in de slotfase nog naast Haarlem kwam: 2-2. pagina 7 Strawberries kwam winterstop goed door Ik ben eigenlijk de hele dag be zig met pogingen om het schrij ven van boeken uit te stellen. Wijkermeerweg 48 Beverwijk telefoon 02510-29162 METULLAH (AFP). Vanacht heeft een schotenwisseling plaatsgehad tussen het Nederlandse VN-bataljon in Zuid-Li- banon en Palestijnse geuerrillastrijders, zo heeft een woordvoerder van het hoofd kwartier van de Verenigde Naties in Jeru salem bekend gemaakt. Aan Nederlandse zijde vielen geen slachtoffers. Zie verder pagina 3 STELLENDAM (ANP). Het stoffelijk overschot van een van de drie sportvissers die sinds gisteravond worden vermist op de Noordzee ten westen van Goeree- Overflakkee, is vanmorgen gevonden. Hij is verdronken. Ook de boot is in het water aangetroffen. Deze was omgeslagen. Van de andere twee ontbreekt nog elk spoor. De drie waren gistermiddag gaan vissen op de Noordzee. T oen zij ’s avonds niet terugkeerden werd een grootscheep se zoekaktie begonnen waaraan werd deelgenomen door vier reddingboten, een vliegtuig van de Marine Luchtvaartdienst en een politiehelicopter. Twee van de vissers waren broers uit Schelluinen. Zij werden vergezeld door de verloofde van een van hen uit Streefkerk. Over de zondag gevoerde gesprekken tus sen Brzezinski en Hoessein werd in de Jordaanse hoofdstad Amman slechts meegedeeld, dat ze „openhartig en con structief” waren. pagina 5 Degradatiemoeilijkheden voor DEM. Pag. 2 Jan Nederburgh uitblinker tijdens eerste thuiszege Telstar Bij een botsing op Provinciale weg 5 bij Leiderdorp zijn gistermiddag elf mensen uit twee gezinnen gewond ge raakt, van wie vijf ernstig. Het ongeluk ontstond doordat een van de wagens slipte en op de verkeerde weghelft terecht kwam waarna een frontale bot sing volgde pagina 3 Tennisteam verspeelt voorsprong in Davis Cup-wedstrijd. Zoals bekend hebben Irak, Syrië en ook PLO-leider Jasser Arafat opgeroepen tot een dergelijke boycot als Egypte een „af zonderlijk” vredesverdrag zou sluiten met Israel. Jordanië houdt overigens officieel wel vast aan een dergelijke boycot. Na een vier uur durend gesprek tussen Arafat en koning Hoessein van Jordanië betuigden beiden zaterdag in een communiqué steun aan de besluiten van de Arabische topcon ferentie in Bagdad van november vorig jaar, waar Egypte werd bedreigd met een economische en politieke boycot als het een afzonderlijke vrede met Israel sluit. Intussen komt vandaag het Israëlische i kabinet bijeen om zich uit te spreken over het totale Israelisch-Egyptisch ontwerp- vredesverdrag. Waarnemers verwachten, i dat het kabinet het ontwerp zal goedkeu ren. Ook in het Israëlische parlement, dat morgen het debat over het ontwerp be gint, is volgens waarnemers een ruime meerderheid voor. i Aanhangers van de verdreven Cambod jaanse premier Pol Pot hebben bekendge maakt dat zij de provinciehoofdstad Kom pong Speu, 45 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Phnom Penh, op 17 maart heb ben heroverd. De stad is gelegen aan de pagina 1 PSV profiteert Clarke pagina 4 Terrasvogels steviger op plaats pagina 6 Flamingo's definitief uit degradatie- gevaar Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: HAARLEM. Penningmeester H. Ei kenaar van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers (BNMO) is opgestapt als lid van het hoofdbestuur. In zijn ontslagbrief laakt hij de materialisti sche sfeer die in de bond zou heersen en rept hij van manipulatie en fiscaal ge knoei door bestuursleden via de BNMO. Veel bewolking en vannacht ten zuiden van de grote rivieren mogelijk regen. Weinig wind. Minimumtempera turen van min 4 graden in het noorden tot om het vriespunt in Brabant en Limburg. Maximumtemperaturen van 3 graden in Groningen tot ongeveer 7 graden in Limburg. UTRECHT (ANP). Staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezondheid heeft de Gezondheidsraad gevraagd of een bevol kingsonderzoek naar longkanker wense lijk is. De staatssecretaris vraagt dit advies omdat enkele regionale stichtingen voor bevolkingsonderzoek naar tuberculose overwegen zich te richten op longkanker. In 1974 zei de Gezondheidsraad in een advies te twijfelen of vroegtijdige opspo ring van longkanker tot gevolg zal hebben dat meer mensen de ziekte overleven. CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF^ f Apeldoorn&Zn T HAARLEM STEPHENSONSTRAAT 8 23 TEL. 023 244827 Vanmorgen heeft de Vietnamese rege ring verklaard dat China nog niet alle troepen heeft teruggetrokken. In het or gaan van de Vietnamese communistische partij werd China gewaarschuwd „lering te trekken uit de Amerikaanse ervaringen tijdens de laatste oorlog”. Ook werd in het blad aangedrongen op spoedig herstel van de door de oorlog met China getroffen gebieden. Volgens Wes terse waarnemers in de Thaise hoofdstad Bangkok verkeert de Vietnamese econo mie in grote moeilijkheden als gevolg van de Vietnamese oorlogsinspanningen in Cambodja en tegen China. De leider van de Laotiaanse communis tische partij, Vongsak, ook minister van Gezondheid, heeft tijdens een openbare vergadering zaterdag in de hoofdstad Vientiane Peking ervan beschuldigd een staatsgreep in Laos voor te bereiden. Op de vergadering, waaraan twaalfduizend mensen deelnamen, werd een resolutie goedgekeurd waarin stond dat Laos be reid is aan de zijde van Vietnam tegen China te strijden. Van 3000 auto’s werden foto’s gemaakt door de motorrijtuigenbelastingdienst. Tempeliersstraat 22 Haarlem Tel: 023-325081 (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Bij een vechtpartij j in de Barteljorisstraat is in de nacht van zaterdag op zondag een 20-jarige Heemstedenaar aan de dood ont snapt. De jongen had in een café ruzie gekregen met een 29-jarige en een 22- jarige Haarlemmer. Buiten ontstond een knokpartij, waarbij ook een I tweede Heemstedenaar betrokken raakte. Op een gegeven moment trok de oudste Haarlemmer een pistool, waarmee hij de 20-jarige Heemstede naar bedreigde. Even later nam de 22-jarige Haar lemmer het wapen over, terwijl zijn vriend op de vuist ging met de Heem stedenaren. Toen de Haarlemmer het I onderspit dreigde te delven, haalde diens vriend de trekker over, terwijl het pistool op het hoofd van een van de Heemstedenaren was gericht. Het wapen ketste. De Haarlemmers zijn ingesloten. De Heemstedenaren raak ten slechts licht gewond. HANOI/BANGKOK (AFP en AP). De Vietnamese regering heeft China voorgesteld rond 23 maart onderhandelingen te beginnen over het Chinees- Vietnamese grensprobleem. Het voorstel is zaterdag door een hoge functiona ris van het Vietnamese ministerie van Buitenlandse Zaken overhandigd aan de Chinese zaakgelastigde in Hanoi. Van Israëlische zijde is gisteren ver- j klaard, dat de door Egypte gepubliceerde versie van het ontwerp-vredesverdrag „vol onjuistheden” staat. Jeruzalem heeft aangekondigd morgen zelf de verdrags tekst te zullen publiceren. Uit de Egypti- sche versie blijkt onder meer dat beide ëlak vo‘or noordelijke inrit vande landen zich akkoord hebben verklaard één maand na de ondertekening onder handelingen te beginnen over de vestiging van Palestijns zelfbestuur op de westelij ke Jordaanoever en de Gazastrook. Deze onderhandelingen mogen ten hoogste één jaar duren. Israel moet zich volgens het ontwerp ook uit Oost-Jerusalem terug trekken, zo is in Cairo gezegd. Velsertunnel een incidentele ver keerscontrole gehouden. Daarbij werd assistentie verleend door perso neel van de Rijksverkeersinspectie, de motorrijtuigenbelastingdienst en het korps Controleurs Gevaarlijke Stoffen. Als voorbeeld van manipulatie noemt Eikenaar een geval waarin ten onrechte zijn naam zou zijn gebruikt ter rechtvaar diging van het bondsbeleid. Voorts be schuldigt hij een bestuurslid ervan, zijn directeurschap van een op te heffen stich ting te willen voortzetten. Ex-penningmeester Eikenaar ergert zich tenslotte aan de vele energie, tijd en geld die geïnvesteerd worden in „een op geblazen affaire”. Hij doelt daarmee op het conflict met de oud-bestuurders Van Eeghén en Westerhóff, die’dé BNMO er van beschuldigingen ruim 35 miljoen gul den op te potten in plaats van uit te geven ten behoeve van oorlogsslachtoffers. De president van de Haarlemse rechtbank legde de beide oud-bestuurders onlangs het zwijgen op, omdat hun beschuldigin- i gen onvoldoende gegrond zouden zijn. De I officier van justitie in Den Haag is bezig met een onderzoek naar het beleid van de I BNMO. van improduktiteit I p Voor deze jonge inwoner van Teheran is oorlog kennelijk nog een spel. Trots poseert hij, met een plastic machinepistool in de hand, tussende heel wat grimmiger aandoende echter Iraanse revolutionairen. Zie ook pagina 3

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1