Iraanse premier roept op aan werk te gaan Kekkonen na Vakantiewoning Prijs voor Colombo stemt Franse minister opgeblazen Geen veranderingen in Franse politiek Geen werk geen scheiding President Tsjaad zal aftreden Geen beslissing lot Bhoetto Nederlandse troepen in Libanon beschoten Twintig doden „borrel” '1 51 Prins Karei Eerste ronde plaatselijke verkiezingen Vriendin Willem III Luxemburg rijkste land in EG R I MAANDAG 2 test ofd kije and (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Generaal Mechdi Hadavi, hoofdaankla ger van het Iraanse revolutio naire gerechtshof heeft de zo geheten islamitische revolutio- naire comités in zijn land ver boden zonder speciale toe stemming huiszoekingen te verrichten. 40 ing door Nico Scheepmaker BINNEN- EN BUITENLAND T ■fl ET tnjfël Invloed van revolutionaire comités wordt beperkt I F I 1 Verkiezingen veranderen niets in Bondsrepubliek Het eerste incident vond vrijdagavond utJI '"'V H j >ens- d en n de ;eno- rwa- dam j be- zijn inten aties g ge- Tur- et in mon- ngen cisti- erin- i eis- t van rdige orige 'trou- iet in n za. De prijs waaraan een bedrag van 5000 mark (ongeveer 5400) is verbonden, wordt jaarlijks verleend aan iemand die zich verdienstelijk heeft gemaakt voor de eenwording van Europa. Colombo krijgt de onderscheiding wegens zijn ijveren voor de Europese verkiezingen. AKEN (AFP). De internationale, naar Karei de Grote genoemde prijs van de Westduitse stad Aken is voor dit jaar toegekend aan de Italiaan Emilio Colom bo, die op het ogenblik voorzitter is van het Europese parlement. Eerder is de prijs toegekend aan Win ston Churchill, Konrad Adenauer, de vrij dag overleden Jean Monnet, diens landge noot Robert Schuman, mr. Joseph Luns, de huidige Westduitse president Walter Scheel en de Italianen Alcide de Gasperi en Antonio Segni. SAVONA (AFP). Een Italiaanse rechter heeft een kinderloos echtpaar uit Savona echtscheiding geweigerd op grond van de overweging dat het werkloos is. Volgens de Italiaanse zondagkran ten verklaarde rechter Giovanni Tar- tuffo de 26-jarige Mauro Priodi en zijn 22-jarige vrouw Silvia niet sol vent in verband met toewijzing van alimentatie. Het hielp niet of de in 1976 getrouw de Priodi’s verklaarden dat zij geen kinderen te onderhouden hadden en geen financiële ondersteuning van el kaar eisten. Het echtpaar leefde al twee jaar gescheiden en kwam daardoor in aanmerking voor echtscheiding met wederzijds goedvinden. (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) BONN. De verkiezingen in de Westduitse deelstaat Rijn- land-Palts en in West-Berlijn hebben het politieke landschap in de Bondsrepubliek niet veranderd. De CDU verloor in Rijnland-Palts vier zetels, maar behoudt met 51 van de 100 zetels in de Landdag de absolute meerderheid. In West- Berlijn gingen SPD en CDU procentueel iets achteruit, terwijl de liberale FDP circa 1 procent won. De SPD-FDP-coalitie krijgt 67 zetels in het Berlijnse Huis van Afgevaardigden, de CDU-oppositie 58. SPD-voorzitter Willy Brandt en FDP-vice-voorzitter Wolf gang Mischnick verklaarden dat zij „echt tevreden” waren. Ook CDU-chef Helmut Kohl liet geen teleurstelling blijken. Het resultaat van zijn partij in Rijnland-Palts was nog altijd het op twee na beste na de oorlog, zei Kohl. Voor de liberalen betekenen de verkiezingsuitslagen, aldus Mischnick, dat zij definitief uit het dal zijn gekomen. Zowel in Tot de herverkozenen behoort tevens de socialistenleider Francois Mitterrand, die ieder commentaar nog tot volgende week wilde bewaren. Het is duidelijk dat de beide oppositiepartijen teleurgesteld zijn over het uitblijven van de „aardverschui ving” in hun richting, waarop zij hadden gespeculeerd. Zoals bij alle verkiezingen in Frankrijk, zal zondag een tweede en laatste verkie zingsronde worden gehouden. Er wordt niet verwacht dat deze ronde veel nieuwe aspecten zal opleveren. De meeste minis ters en staatssecretarissen die tevens lid van een regionaal parlement uitmaken werden gisteren al herkozen. Tot de kan didaten behoorde ook de vrouw van oud- premier en gaullistenleider Jacques Chi rac, die op het ogenblik burgemeester van Parijs is. Zij heeft zich in het district van haar man, de Correze, kandidaat gesteld. In de eerste ronde verwierf zij echter nog niet het vereiste aantal stemmen. Berlijn als in Rijnland-Palts behaalde de FDP ruimschoots de kiesdrempel van 5 procent. Opmerkelijk was eigenlijk alleen dat de zogenaamde alternatieve lijst in West-Berlijn boven de 4 procent kwam. Dit toont aan dat in deze stad opmerkelijk veel, voornamelijk jonge mensen wonen, die zeer ontevreden zijn over de politiek van de „gevestigde” partijen. De alterna tieve lijst had vooral de nadruk gelegd op milieubescherming. Brandt, Kohl en Mischnick trokken hieruit de conclusie dat hun respectievelijke partijen meer dan voorheen moeten proberen met deze „protest-kiezers” in contact te komen. PORTO-VECCHIO (Reuter). Corsi- caanse separatisten hebben gisteravond de vakantiewoning op Corsica Van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Jean Franqois-Poncet, opgeblazen. Om de Palestijnen te intimideren is za terdagnacht met een punt-50 mitrailleur lichtspoormunitie over enkele Palestijnse tenten heengeschoten. Ook werden met een mortier lichtgranaten afgeschotén. Dat is voor het eerst sinds de Nederlan ders daar zijn. De Nederlanders hebben niet teruggeschoten. Zaterdagnacht is een aantal PLO-leiders meegedeeld, dat een volgende keer het vuren wel zal worden beantwoord. Met de PLO’ers is de af spraak gemaakt om morgen op topniveau verder te praten. Tot zolang zullen de partijen geen acties ondernemen. ■A- President Kekkonen van Finland bracht gisteren zijn stem uit voor de algemene verkiezingen voor het Finse parlement. Ook vandaag nog de 3,8 miljoen stemge rechtigde Finnen een keuze maken uit 1370 kandidaten. Er zijn 200 zetels te verdelen. plaats, toen vlak ten noorden van Haris, op een Nederlandse patrouille werd ge schoten. Het vuren werd gestaakt toen contact was gelegd met enkele plaatselij ke Palestijnse leiders. Zaterdag trok een extra zware patrouille het terrein in onder leiding van bataljonscommandant Van Belle. In deze patrouille liep ook de Neder landse VN-commandant luitenant-kolonel Lensink mee. Nog bij daglicht werd deze groep, in de buurt van het dorpje Sidiqine onder vuur genomen. Net als de eerste keer ging ook deze groep Nederlanders meteen in dekking en trok zich terug, zodra dat mogelijk was. „De patrouilles hebben zich voorbeeldig gedragen”, is de mening van majoor Van de Mortel, die vanaf het hoofdkwartier in Haris radio contact met de uitgezonden patrouilles onderhoudt. Zaterdagnacht werd het Nederlandse bataljon in staat van paraatheid gebracht. ■fit" WK ial in e in- jeko- poli- :ocht rand ichel tie in het elijks ar J nwij. :bben j het ratief De maatregel komt nadat eerder de Iraanse minister van Justitie, Mobacheri had bevestigd, dat het proces tegen de ver- eder- )test- van De et de steld i we- nde- >wa- bro- wa- gste i, zo bon- lalf- deel 1AO kge- op- zerk i af- aan- der- ■len. RAWALPINDI (Reuter). Het Pakis taanse hooggerechtshof heeft zaterdag nog geen beslissing genomen over het verzoek van de ter dood veroordeelde voormalige premier van Pakistan, Zoelfi- kar Ali Bhoetto, om zijn doodvonnis te herzien. De rechtbank liet weten nog wel enige dagen nodig te hebben om zich te beraden over het verzoek. Indien het wordt afgewezen kan Bhoetto zeven da gen later geëxecuteerd worden. De voormalige premier is ter dood ver oordeeld wegens het opdracht geven een politiek tegenstander om te brengen. Bhoetto heeft ontkend hieraan schuldig te zijn. gis- aan ocht king van 'oor- olie- sl in ver- s ge- Beslissingen werden door de situatie, die was ontstaan, zo snel genomen, dat ser geant Veen uit Zuidlaren, die de opdracht had gekregen met een punt-50 lichtspoor munitie af te schieten, dat deed gekleed in pyjama en buitenhelm. officiële verklaring uit Teheran, dat Iran zich niet wil mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Afghanistan. In de hoofdstad is gisteren de Ameri kaanse feministe Kate Millet het land uit gezet. Millet beijverde zich sinds twee weken in Teheran voor de rechten van de vrouw. Over haar lot deden de laatste dagen tegenstrijdige geruchten de ronde. In de stad Amlash is zaterdag een vrouw gestraft met honderd zweepslagen we gens overspel. Haar minnaar kreeg er 245. In een interview in het Westduitse week blad Spiegel heeft de tweede man na Khomeini, de ayatollah Madari, gepleit voor veelwijverij. De heilige man zei dat dit te verkiezen was boven bordelen. Dat ondeugende voorstel van prins Carl doet wat denken aan het gedrag van Ko- ning Willem III, zoals dat beschreven werd door zijn minister van Oorlog, gene raal-majoor A. W. P. Weitzel (zie „Maar majesteit!” in de bewerking van Paul van ’t Veer). Weitzel meldt in zijn dagboek dat de koning „sedert den dood der Koningin in een uitstekend goede luim is”. Koningin Sophie overleed op 3 juni 1877, en op 29 juni vertrok Willem III naar Parijs, waar hij mademoiselle Ambre, tot voor kort zangeres aan de Opéra te ’s-Gravenhage, als zijn maitresse had geïnstalleerd. Weit zel noemt haar een „dame die moeite zou hebben gehad met het getal harer vroege re minnaars met juistheid op te geven.” Willem III benoemde haar tot Comtesse d’Ambroise en vatte het plan op haar te trouwen. De regering kon hem daar, met veel moeite, van weerhouden, maar de koning had enkele maanden na de dood van koningin Sophie al wel opdracht ge geven de vroegere vertrekken van de ko ningin op te knappen voor de ontvangst van de zangeres, van wie het Parijse weekblad Le Voleur had gezegd, dat ze wat haar zingen betreft vergeleken kon worden met een roos en wat haar schoon heid betreft met een nachtegaal. Maar ook dat gevaar kon worden bezworen. De Ko ning installeerde haar vervolgens op het buitengoed Welgelegen bij Rijswijk, waar na de Hagenaars hun koning dagelijks in vliegende vaart tussen zijn paleis en het met een hoge schutting omgeven Welgele gen heen en weer konden zien ijlen. De pret duurde maar kort. De „comtesse” keerde alweer snel terug naar Parijs. NIAMEY (Reuter). President Felix Malloum van Tsjaad zal over een week aftreden, zo is zaterdag uit welingelichte bron vernomen. Op grond van de overeen komst die eerder werd getekend, zal de president over een week zijn plaats af- staan aan de leider van het Frolinat (nati onaal bevrijdingsfront), Goukouni Oued- dei, aldus dezelfde bron. Oueddei zal het land leiden tot dat er een overgangsregering is gevormd, die verkiezingen moet voorbereiden. Van regeringszijde had men alles ge daan deze verkiezingen als onbelangrijk voor te stellen uit angst dat, gezien de sociale en economische problematiek waarmee het land te worstelen heeft, de kiezers hun ongenoegen zouden uiten door het ditmaal met de oppositie te pro beren. President Giscard sprak op een van zijn laatste persconferentias dat er „in 1979 geen enkele verkiezing op natio naal niveau van enig belang” te verwach ten was. De regering zal nu alles onderne men de voorlopige uitslag van deze zoge noemde kantonale verkiezingen als een belangrijk bewijs van vertrouwen in eigen beleid voor te stellen. (Van onze redacteur in Frankrijk, Rudolph Bakker) PARIJS. Het Franse politieke toneel heeft zich gestabiliseerd. Dit is de voorlopige conclusie uit de resultaten van de verkiezingen voor de Franse departementale parlementen, waarvan gisteren de eerste ronde werd gehou den. Van 18,6 miljoen stemgerechtigde Fransen bleef maar 30 percent voor deze verkiezingen thuis en dat wordt als een gunstig record beschouwd. (Van onze redactie buitenland) BEIROET/HARIS. Zowel vrijdag- als zaterdagavond zouden twee Neder landse patrouilles in het Unifil-gebied in Zuid-Libanon zijn beschoten. NEW DELHI (AP). Zeker twintig mensen zijn overleden en vijftig anderen zijn ziek geworden na het drinken van giftige, zelfgemaakte alcohol in de stad Raj Dhanbar, in de oostelijke Indiase staat Bihar, zo meldde het persbureau United News of India gisteren. Het persbureau meldde van officiële zijde te hebben vernomen dat de zieken in een ziekenhuis worden verpleegd. Er wa ren niet direct nadere bijzonderheden be schikbaar. Palestijnse woordvoerders verweten de Nederlanders tijdens het twee uur duren de gesprek van zaterdagnacht, dat zij af spraken die met de Fransen waren ge maakt, hebben teruggedraaid. „Er zijn afspraken gemaakt, dat weet ik”, aldus majoor Van de Mortel, „maar zij proberen nu meer te krijgen dan ze hadden”. Vol gens hem liegen de Palestijnen „dat ze barsten”: „Ze zeggen, dat onze patrouilles hebben teruggeschoten, maar dat is be slist niet zo”. revolutie tegen de sjah verschijnen hon derdduizenden mensen niet op hun werk, aldus de premier. In een radiotoespraak zei Bazargan dat de revolutie voorbij is en dat nu moet worden gewerkt aan de op bouw van het land. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Sanjabi, heeft zijn ontslag ingetrokken. Premier Bazar gan weigerde zijn aanvrage. Radio Afghanistan heeft Iran er giste ren van beschuldigd duizenden „vermom de” militairen naar Afghanistan te sturen met als doel de pro-Russische regering in Kaboel ten val te brengen. De berichten komen nadat de ayatollah Madari had opgeroepen het bewind in Kaboel af te zetten. .Gisteren kwam er overigens een Ondanks deze grote opkomst en het steeds grotere aandeel van de jeugdige kiezers behoefde de regeringscoalitie geen veren te laten. De communisten gin gen vooruit in staalindustriecentra als De- nain en Longwy, waar de laatste weken grote arbeidsonrust heerste in verband met de sanering van de staalindustrie. De socialisten en communisten als de beide grote oppositiepartijen hebben de afgelo pen weken alles in het werk gesteld hun aanhang te mobiliseren voor deze verkie zingen, die eens in de drie jaar plaatsvin den, waarbij steeds de helft van de regio nale parlementariërs zich aan de wil van de kiezersstemmen dient te onderwerpen. Niemand werd gedood of gewond, maar de schade is groot. Het Nationale Bevrij dingsfront van Corsica heeft laten weten verantwoordelijk voor de aanslag op de villa te zijn. Dit front streeft naar onaf hankelijkheid voor Corsica. Minister Franqois-Poncet bevond zich in Frankrijk toen zijn vakantiewoning werd opge blazen. Uitgeverij Bosch en Keuning was in 1934 niet de enige uitgeverij die met een boekje over de verloving van prinses Juli ana en prins Karei van Zweden in de startblokken zat, zonder er ooit uit wegge schoten te worden. In het nummer van „De Tand des Tijds” (Tel. 020-73 67 26) is het affiche afgedrukt dat A. W. Sijthoff’s Uitgeversmij N.V. te Leiden maakte voor het boek „Hollands Bruidspaar” door D. Hans, voorzitter van den Ned. Journalis tenkring, schrijver van: Prinses Juliana, Koningin Emma enz. Onder de fotopor tretten van prinses Juliana en prins Karei staat: MET 34 GROOTENDEELS ONBE KENDE ILLUSTRATIES. Formaat van het boek 17x24 cm, prijs 1. Inhoud: I. De Bruid, II. De Bruidegom, III. Het Bruid spaar (een logische opbouw dus. N.S.). Verder staat er: „Voor het gansche Ne- derlandsche volk is de gebeurtenis van Prinses Juliana’s verloving een blijde ver rassing. Ieder heeft belangstelling voor den toekomstigen gemaal onzer Prinses; ieder is verlangend bizonderheden over den jongen Zweedschen Prins te verne men. De schrijver is een van onze beste journalisten, die de gebeurtenissen in ons vorstenhuis steeds van vlakbij heeft mee gemaakt en weet hoe het hart van ons volk te treffen. Zijn vlotte, gevoelige schrijf trant, zijn ongekende documentatie en zijn speurzin naar teekenende details heb ben van dit boek een prettig leesbaar en waardevol relaas gemaakt, dat elke Ne derlander moet bezitten!” voormalige premier van Iran, Hoveida, zal worden opgeschort en pas zal worden vervolgd als de procedure vaststaat. Overigens deelde Mobacheri mee, dat het nieuwe proces tegen Hoveida niet open baar zal zijn. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft zaterdag opgeroepen „personen die de vrijheid of rechten van de burgerij” schenden aan te geven. Deze oproep wordt gezien als een verdere poging de revolutionaire comités onder controle te krijgen. Inmiddels heeft premier Bazargan de bevolking opgeroepen weer aan het werk te gaan. Nog steeds in de roes van de SPD-voorzitter Brandt zei zelfs dat het resultaat van de volgende deelstaatverkiezingen in Sleeswijk-Holstein op 29 april beslist wordt door het feit in hoeverre de verschillende partijen erin slagen deze protest-stemmen te krijgen. Op dit moment regeert de CDU in Sleeswijk-Holstein slechts met één zetel meer in het parlement. Het was dus kennelijk niet zomaar een loos gerucht. Er bestaat trouwens ook nog een bulletin van de „Edesche Courant”, waarin gemeld wordt dat „Heden (Dins dag) avond Marsch- en Concertmuziek ten gehore zal worden gebracht”, met bijge voegde foto’s van Juliana en Karei. Ook buiten de strikt journalistieke kringen wist men blijkbaar meer dan ik tot nu toe vermoedde. Mevrouw L. M. Koekoek uit Utrecht herinnert zich: „Een aangetrouwde neef van mij, tex- tielgrossier in Den Haag, vertelde aan mijn vader, dat er Zweedse vlaggen ge reed lagen in Den Haag”. Ook mevrouw Karin Maria Kwant uit Utrecht- Overvecht herinnert zich het een en ander: „Ook wij hadden het gerucht gehoord dat prinses Juliana zich zou verloven met de Zweedse Carl. Mijn Zweedse moeder zat onze Zweedse vlag, die de hele vakan tie bij ons zomerhuisje in Loosdrecht ge wapperd had en daardoor wat gerafeld was, gedurende de troonrede van een nieuwe zoom te voorzien, om hem na de bekendmaking uit te kunnen steken. Gro te teleurstelling toen het niet door ging. Het waarom zult u wel niet weten. In Zweedse kringen ging het volgende ver haal. Prins Carl was benaderd voor een verloving en hij moest wel een goede reden hebben om nee te zeggen. Zijn ant woord kwam hierop neer dat hij zo’n verloving wel wilde, maar de voorwaarde stelde, dat hij z’n vriendin mee mocht brengen!U begrijpt dat zoiets vijfenveer tig jaar geleden als een bom insloeg. Na derhand is hij met deze vriendin, gravin Von Rosen, getrouwd en in latere jaren zijn zij weer gescheiden”. BRUSSEL (DPA). Het nationale inkomen van de negen landen der Europese Gemeenschap heeft in 1977 volgens berekeningen van het Euro pese Bureau voor de Statistiek ge middeld 4715 Europese rekeneenhe den (RE) bedragen. (Een RE is op het ogenblik ruim 2,71 gulden waard). Uitgedrukt in koopkrachteenheden (KE) bedroeg het gemiddelde natio nale inkomen 4714. Luxemburg was veruit het rijkste land. Nederland nam een middenpositie in en Ierland sloot de rij. Het nationale inkomen van Luxem burg bedroeg in 1977 per hoofd van de bevolking 7419 RE of 6603 KE. Denemarken nam de tweede plaats in met 7265 RE en 5816 KE, gevolgd door West-Duitsland met 6425 RE en 5506 KE. Uitgedrukt in rekeneenheden kwam België op de vierde plaats met 6316 RE, gevolgd door Nederland met 6083 RE en Frankrijk met 5525 RE. In koopkrachteenheden was de volgor de anders: namelijk Frankrijk met 5325 KE, België met 5319 KE en Ne derland met 5197 KE. De landen die pas in 1971 lid van de Europese Gemeenschap zijn gewor den, namen de laatste drie plaatsen in. Het Britse nationale inkomen be droeg in 1977 per hoofd van de bevol king 3357 RE of 4309 KE, het Italiaan se 2701 RE of 3426 KE en het Ierse 2533 RE of 3227 KE.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3