Koerden Iran hopen op betere tijden Damiate Pers ra IJ 1 I OF g|| ■I ii NOTITIES OVER: IJmuider Courant 1< Theoretisch Misrekening 1 Aftrekgrens I V in i Ger zes. inze r. isb naa bek moi wer geh ter t sne baa No< IKJ MM II MAANDAG 1 9 MAART 19 7 9 4 M M b i y L ongelijke onderwijskansen en verzet daarte gen door Kees Klaasse Koerden die in Iran meer zelfstandigheid wil len door Francoise Ledeboer verrassingen tijdens het volkshuisvestingde- bat door A. L. G. Spaan 5 k (V D Sin< het tem een lam De en pro: gen per: 11 loot ingf loot ling Nee der: den did I t] - ----- Volkshuisvesting bodemloze put <-w Of Al bij de eerste ronde van het Een Koerd met zijn zoon in het noordwesten van Iran 3 Kombrink en Den Uyl bij elkaar r 1 t 147,50 >1 s,,-^H f 1 3 i liet alle aanspraken varen. Daarop zette de sjah de hulp aan Barzani stop. Dit betekende het effectieve einde van het verzet van de Koer den in Irak. De sjah heeft zich ten opzichte van de Koerden in zijn eigen land nooit zo vrijgevig opgesteld. Na de ondergang van de Koerdische „Re publiek van Mahabad”, die in 1946 met steun van de Sovjet-Unie elf maanden standhield, trok hij de teugels strak aan. Het Koerdische vraagstuk .bestond vanaf dat jaar niet meer en de geheime politie handhaafde met gewelddadige me thodes de órde. De machtswisseling in Teheran heeft de Koerden nieuwe hoop ge geven, maar door hun verdeeldheid zal het verzet zich ongetwijfeld blij ven beperken tot bloedige inciden ten. Sprak Blourian op 2 maart nog de volgende dreigende woorden: niet toestemt kunnen buitenlandse machten misbruik maken van het onbehagen onder de Koerden en zo problemen voor Iran creëren” zijn woorden verhullen de werkelijke stand van zaken: de Iraanse rege ring kan met de Koerden doen wat zij wil. tei.de zwarten”, die slechts door „christelijke beschavingswerk- zaamheden” van de blanke mees ters zijn gered van een bestaan van blijvende onderontwikkeldheid. Zonder te willen treden in het gelijk of het ongelijk van de opposi tie, valt niet te ontkennen dat de begroting op zichzelf allerminst een getrouw beeld geeft van de proble matiek, waarmee de regering bij de fananciering van het met 3000 hui zen opgetrokken woningbouwpro- gramma te maken krijgt. Beelaerts bestond het om in antwoord op de rekenarij van de oppositie vol te houden, dat er beslist niet zo’n gat een omvangrijke stijging van de stichtingskosten van woningwetwo- praatte, dat er zich voor 1979 niette min een aanzienlijk financieringste kort voordoet, zo in de buurt van 450 miljoen, en dat de kans niet is uitgesloten dat het departement zich op méér relevante ontwikkelin gen heeft verkeken. Zo „vergiste” het zich vorig jaar in het aantal trekkers van huursubsidie. Er wa ren liefst 15.000 gegadigden meer. Straks krijgen we bovendien te ma ken met fors oplopende lokatiesub- sidies, die evenmin begrotingstech nisch zijn voorzien. Wie dat in zijn effecten doortrekt naar het einde van de rit-Van Agt, zit dan met een gat van tenminste 1,8 miljard. Dat getal had, toen de oppositie het liet vallen, iets demagogisch. Want de buiten deze begroting gebleven te genvallers kunnen, door een andere financiële opstelling bij de voorbe reiding van de volgende begroting, best eens verdwijnen. Het is niet ongebruikelijk dat de Voorjaarsno ta de wegen voor zo’n verwerking aangeeft. En daaraan heeft Beel aerts ook gerefereerd. Keer op keer heeft het belabberde Bantoe-onderwijs de laatste jaren Minister Beelaerts van Blokland en Staatssecreta ris Brokx (links- DIRECTIE Damiate Pers b.v. Mr H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE. Jos L. Lodewijks E. Koning Ei gat! drie Het per Kod vert mer mee het te h vine na e het prol He um belo fjor< lang ganj van mog heid mun draa Regi A 1 die die i li h van nele kan1 ning conf ber over bij a van sing Noo goec eisei ress' dele de n te P' ovei j verz zaal De Koerdische bevolkingsgroep in Iran heeft het verdwijnen van de sjah aangegrepen om haar nationa listische aspiraties opnieuw voor het voetlicht te brengen. Zij wordt daartoe in staat gesteld doordat er, vooral in de ver van de hoofdstad Teheran gelegen provincies, spra ke is van een gezagsvacuüm. rl 1 .T. i 3 „Het leesplankje van de apart heid: aap, noot, slaaf....”, aldus een kernachtige typering door de A ABN van het Zuidafrikaanse on derwijs. De apartheid is in alle vor men van onderwijs terug te vinden, op lagere en middelbare school, in technisch en universitair onderwijs. de dure vrije-sectorbouw in de randstad, door die bouw alleen on der rijksgoedkeuring te laten ge schieden. Die beperking levert dan de ruimte op de kapitaalmarkt voor de „beschutte” leningen. Een aardige theorie, die al bij voorbaat is gedoemd te mislukken. Want de aannemers, die zich er overigens over kunnen verbazen dat de WD-ministers in het kabinet deze investeringsbeperking hebben geslikt, bouwen waar omzet zit en halen dus via de vrije sector in overig Nederland dik terug, wat ze in de randstad moet laten zitten. Per saldo zouden er wel eens meer vrije-sectorhuizen kunnen komen dan gedacht, zodat de in theorie geschapen ruimte zich niet voor doet. Het naïeve geloof in het auto matisch omzetten van capaciteit in dure bouw in capaciteit voor veel goedkopere en voor aannemers stukken minder interessante bouw, zal dit plan ongetwijfeld parten spelen. kleuraanduiding niet al discrimine rend is. Een paar cijfers van de AABN: in 1974 was 85,5% van de studenten op de universiteiten blank, 7% zwart en 7,4% kleurling. Voor elk van deze bevolkingsgroe pen zijn er aparte universiteiten, waarbij de zwarte bijvoorbeeld geen eigen medische faculteit heb ben. De weinige zwarte doktoren in het land zijn opgeleid aan de blanke universiteit van Natal. Het gevolg is, dat in het zo welvarende Zuid- Afrika maar één zwarte arts is te vinden op de 44.400 Afrikanen, ter wijl elke 400 blanken over een blan ke arts kunnen beschikken. woonlastenverdeling. En het zou ook effect hebben bij de bestrijdig van de schadelijke gevolgen van „overkreditering”, die is ontstaan doordat er zoveel geld wordt ge leend. De winst is tot in lengte van jaren voor de minister van Finan ciën, die boven een lening van 250.000 (bij wijze van voorbeeld als grens genoemd) geen aftrek hoeft te geven en dus veel meer belastinggeld binnenkrijgt, waar mee sociale woningbuw zou kunnen worden gefinancierd. Daarover zou eens ernstig moeten worden ge dacht. De tijd is er méér dan rijp voor. Het uitwerken van het spiegel beeld van het systeem van huursub sidies. Dat lijkt ingewikkeld, maar er wordt in feite mee bedoeld dat mensen die, naar rato van hun inko-1 men, te weinig huur betalen, belast zouden moeten worden als ze zo’n huis bezet houden. Bij de huursub sidies is de redenering globaal: Wie meer dan 1/10 (minimumloners) of 1/7 van zijn bruto-inkomen ver woont heeft recht op huursubsidie. Omgekeerd zou je dus ook kunnen stellen: wie niet tenminste 1/10 of 1/7 verwoont van het huis dat hij bezet l houdt, wordt belast. Dat moet dan1 voor alle categorieën huurhuizen gelden, zowel voor de particuliere, als voor de gemeente- en corpora- tiehuurwoningen. Het bezwaar van te weinig gevarieerd of kwalitatief uitwijkaanbod, dat jaren geleden gold, kan nu niet meer tegen zo’n systeem worden aangevoerd. Daar komt trouwens bij dat in deze bena dering niemand gedwongen wordt te verhuizen. Wie blijft zitten waar- ie zit, wordt alleen belast als er te weinig aan huur wordt betaald in relatie tot het inkomen. Die gedach te moet in een sluitend systeem zijn uit te werken. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoon: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 D 14,80 42,60 f 56,50 167,70 220,50 0,75 ring eens een keertje naast wordet gezet, dan wordt duidelijk waaron de regering dat meestal nalaat. Vol gens de AABN werd in 1977/1971 voor zwart onderwijs 200 miljoei Rand uitgegeven, aan onderwij: voor het veel kleinere aantal blan ken 824 miljoen. De materiële voorzieningen zijt voor de Afrikaanse scholieren zee slecht; overvolle slecht verlichte les lokalen veelal zonder tafels en stoe len. Afrikaanse ouders hebbei naast schoolgeld ook altijd zelf d< schooluniformen, boeken en he examengeld moeten betalen. Dit ii tegenstelling tot blanke ouders Hun kinderen volgen gratis en ver plicht onderwijs. Dan was er to voor kort ook nog het ,,hot-seat' (Warme-stoel - red.)-systeem. Zwar te leerlingen kregen maar drie uu: les per dag, zodat twee keer zovee kinderen onderwijs konden volgen voor dezelfde kosten. Door acties van scholieren en studenten is dit systeem recentelijk verdwenen. Het Bantoe-onderwijs wordt al dus de AABN, gegeven door min der goed opgeleide Afrikaanse leer krachten, zwaar onderbetaald in vergelijking met de blanke, en zelf „produkt” van twee decennia Ban toe-onderwijs. De achterstelling van het Bantoe-onderwijs op finan cieel en materieel gebied kan niet zonder kwalitatieve gevolgen blij ven. Het percentage afvallers is dan ook uitermate hoog. Ook de inhoud van het onderwijs is geheel ge schoeid op apartheidsleest. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het vak ge schiedenis. Er wordt gesproken over „de blanke kolonisten in het land vol domme en elkaar bevech- In i^ite gaat het in beide voor stellen om het profijtbeginsel naar draagkracht in de volkshuisvesting. En over dat profijtbeginsel wordt al weer enige tijd druk gepraat als het gaat om het financieren van ar beidsplaatsen in de kwartaire (niet- commerciële dienstensector), al heeft het voor dat doel beperkte mogeijkheden. Op 2 maart kwamen ongeveer 200.000 Koerden bijeen in de stad Mahabad. De leider van de Koerdi sche Democratische Partij (KDP), Abdoel Rahaman Ghassemlou, vroeg toen aan de Iraanse regering om een standpunt te bepalen over de Koerdische eis voor autonomie binnen een federale staat. Hij maakte een programma van acht punten bekend, dat beoogt de zelfstandigheid van de Koerden te vergroten. Ghassemlou eiste van de religieuze leider Khomeini dat hij „de idealen van zijn volk steunt”, maar zei dat hij geen afscheiding wenst. Ook de vice-voorzitter van de par tij, Ghani Blourian, benadrukte dat laatste. „Wij willen onze eigen natio nale rechten binnen de Iraanse maatschappij, wij zijn tegen elke vorm van separatisme”, zo zei hij tijdens de bijeenkomst. De regering van premier Bazar- gan heeft inmiddels twee delegaties naar de Koerden gestuurd om over de politieke eisen te onderhandelen. De premier maakte bekend dat er rekening gehouden zal worden met minderheden, maar dat hij een af scheiding niet tolereert. Intussen zijn er troepen verster kingen naar het gebied van de Koerden gestuurd, een aanduiding dat de regering bezorgd is over het geweld dat zij sinds de machtswis seling zijn gaan gebruiken om hun eisen te onderstrepen. Vijfduizend manschappen wer den vorige week teruggetrokken uit Oman aan de Perzische Golf, waar zij de sultan assisteerden in zijn strijd tegen opstandelingen. Hun nieuwe legerplaats is de Koerdische stad Rezaiyeh, vlakbij de Iraans- Turkse grens, vanwaaruit zij het geweld in toom moeten houden. Dat het sturen van troepen nood zakelijk is blijkt wel uit regelmatig terugkerende berichten over het sneuvelen van opstandelingen en de overval, vorige week dinsdag, op een legerkamp in de stad Saghez. De overvallers waren uit op wa pens, maar werden na een gevecht van enkele uren teruggeslagen. geleid tot protesten, die na de hon derden doden van Soweto in 1976 niemand meer onbekend zullen zijn. De opstandengolf van en na Soweto heeft de bevrijdingsstrijd in Zuid-Afrika een forse impuls gegeven. Onder druk van de repressie van het apartheidsbewind en om zich te laten trainen voor gewapende strijd weken sinds 1976 tienduizenden zwarte Zuidafrikanen, onder wie grote aantallen jeugdigen, het land uit om zich aan te sluiten bij de bevrijdingsbeweging ANC. Rond de apartheidslanden is nu een gor del te vinden van tientallen kampen en centra met vluchtelingen. Onder wijs wordt er hoog aangeslagen, omdat het volgens het ANC de men sen in de kampen moeten zijn die het militaire kader voor de bevrij dingsstrijd gaan vormen en de be weging moeten dragen, om vervol gens een leidende rol te vervullen in de (weder)opbouw van het land en het bestuur ervan na de „bevrij- ding”. Dit alternatieve onderwijs is, blij kens de AABN-brochure, nog volop in ontwikkeling. Een groot deel van de benodigde kennis en ervaring moet nog worden opgebouwd. Er is een schreeuwend gebrek aan mid delen; in een primitieve behuizing een minimum aan materiaal: één potlood op de 10 of 20 kindern, haast geen papier, geen schoolbord en ga zo maar door. Met name in Zambia en Tanzania is de bevrij dingsbeweging ANC er zo in ge slaagd meer permanente scholen te bouwen, waar het onderwijs voor de zwarten beter en met meer mid delen kan worden opgezet. Er zijn wel andere wegen denk baar, die Beelaerts zou kunnen be wandelen om te vermijden dat zijn begroting straks geheel wordt on dergraven. Ik noem er enkele: Het afkondigen van een grens in de aftrekbaarheid van hypothecai re leningen. Bij een plafond van 250.000 voor het te lenen bedrag dat nog volledig voor rente-aftrek in aanmerking is te nemen, heeft het overgrote deel van de inko mensgroepen daar geen enkel fi nancieel nadeel van, maar het zou wel de dure vrije-sectorbouw op nationale schaal - beperken. Het zou bovendien een bijdrage leveren aan de inkomensnivellering ten gunste van een rechtvaardiger Hij heeft trouwens ook het geld nog niet gevonden voor de 3000 hui zen, die de fractie-marskramers el kaar om strijd betwistten, toen het erom ging de eigen politieke winst binnen te halen. We gaan wel enkele rijksgebouwen trager uitvoeren, maar dat levert maar de helft op van de 25 miljoen extra, die voor die 3000 huizen nodig is. De rest, zei Brokx, wordt gezocht in het schrap pen van 1700 beschutte koophuizen van deze begroting, met de bedoe ling die met „leningen op de vrije kapitaalmarkt” te financieren. Daar moet dan ruimte voor komen. En daar hadden de bewindslieden het volgende op gevonden: beperk In de vijftiger jaren voerde het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), de bevrijdingsbeweging van Zuid-Afrika, tevergeefs een felle campagne tegen de invoering in Zuid-Afrika van het puur racisti sche Bantoe-onderwijs. Daarna moest het ANC zijn doelstelling van goed en niet-racistisch onderwijs meenemen in de ondergrondse strijd, die tot op de dag van van daag voortduurt. Inmiddels is de bevrijdingsbewe ging druk doende een alternatief onderwijssysteem op te zetten. On derwijs zonder apartheid, dat een antwoord moet vormen op het steeds hardere verzet van zwarte scholieren en studenten in Zuid- Afrika tegen het inferieure Bantoe- onderwijs. In een brochure,,Onderwijs tegen apartheid” geeft de Anti-Apart- heids Beweging Nederland (AABN) een overzicht van de manier, waar op de blanke regering in Zuid-Afri ka meent onderwijs voor zwarten te moeten verstrekken en de wijze waarop de zwarten dat nu zelf pro beren. Een verbijsterend relaas van onderdrukking en discriminatie, dat voor de zoveelse maal het mens onwaardige aan de kaak stelt van het apartheidsregime in Zuid-Afri ka. Onderwijs was een van de eerste terreinen waarop de Nationale Par tij-regering in het land haar apart heidspolitiek probeerde te realise ren. In 1974, een jaar voordat de partij de verkiezingen in het land won en aan de macht kwam, wer den de uitgangspunten voor die po litiek vastgelegd in een pamflet over het Christelijk Nationaal On- verdedigen. Maar als de regering ningen voorgedaan, daar had de oppositie gelijk in. Maar op het mo ment dat de begroting in technische zin haar „deadline” beleefde, was het departement daarmee nog niet bekend. Dus kon die stijging ook nog niet in de begroting worden verwerkt. Aldus het verweer van de minister,die daarmee niet weg derwijs. Dat klonk zo: „Onderwijs voor inheemsen moet zijn geba seerd op de principes van regent schap, ongelijkheid en segregatie; de doelstelling ervan moet zijn hen de levensvisie van de blanken in te prenten, vooral die van de Boeren natie die de belangrijkste regent is”. Tijdens de discussies over de Bantoe Onderwijs Wet, die het par lement jaren later in 1953 aan vaardde, maakte de ‘toenmalige mi nister van „Inheemse Zaken” en de latere premier van Zuid-Afrika, Verwoerd, duidelijk waar deze wet voor bedoeld was: „Als ik de con trole over het onderwijs voor in heemsen heb, zal ik dat zo verande ren dat de inheemsen van jongsaf- aan geleerd wordt zich te realiseren dat gelijkheid met Europeanen niet voor hen is weggelegd”. Verwoerd kreeg die felbegeerde controle. De Anti-Apartheidsbeweging heeft onder meer de verdeling van de middelen over blanken en zwar ten in het onderwijs naast elkaar gezet. De uitgaven voor onderwijs werden tussen 1960 en 1973 vervijf voudigd, maar in 1970 gaf het regi me nog altijd dertig keer zoveel uit voor elke blanke leerling als voor een zwarte scholier. De huidige Zuidafrikaanse rege ring intussen, zal het niet in haar hoofd halen om openlijk te bekenn- nen wat zij voorstaat, zoals Ver woerd dat destijds deed. In het nauw gebracht door binnen- en bui tenlandse kritiek probeert ze de za ken rooskleuriger voor te stellen door de gigantische bedragen te noemen, die voor Bantoe-onderwijs worden uitgegeven. Als de uitgaven voor de blanken er voor de verande- Voorstanders van het blanke regi me in Zuid-Afrika slaan de tegen standers van slechte onderwijskan sen voor de zwarte bevolking vaak om de oren met het bestaan van zwarte universiteiten, alsof die Het ligt niet in de lijn der ver wachting dat het verzet van de Koerden zo effectief wordt dat zij hun eisen op een gewelddadige ma nier zullen verwezenlijken. Er is sprake van een grote onderlinge verdeeldheid tussen de Koerdische families en op steun uit de omrin gende landen valt niet te rekenen. De Koerden zijn bij de verdeling van het Turkse Rijk na de Eerste Wereldoorlog onderdanen gewor den van de Sovjet-Unie, Syrië, Tur kije en Iran. Al deze staten hebben er nooit over gedacht de Koerden autonomie te verlenen. Toch kwam het alleen in Irak tot strijd op grote schaal tussen het Iraakse bewind en de Koerden die autonomie opeisten. Deze strijd bracht overigens een scheiding teweeg tussen de Iraakse en Iraanse Koerden. De Iraakse Koerdenleider Barzani, die onlangs in de Verenigde Staten overleed, accepteerde namelijk in 1964 steun van de sjah in zijn strijd tegen het bewind in Bagdad. De Iraanse Koerden namen hem dat zeer kwalijk. De sjah gaf deze steun om de Iraakse regering de voet dwars te zetten. Beide landen waren in een grensconflict gewikkeld om de wa terweg Shatt el Arab, terwijl Irak tevens aanspraken maakte op de provincie Khouzistan. Dit conflict werd bijgelegd tijdens een OPEC- conferentie in Algiers in 1975. Irak Afgezien van de marskramerij, die het begrotingsdebat Volkshuis vesting dit jaar tot een uitstalling i van politieke banaliteiten verlaag- j de, is het Nederlandse volk in de Tweede Kamer ook op enkele ver rassingen getracteerd. De onthul- lendste daarvan was dat het parle ment in meerderheid veel meer huizen wil, maar dat het tegelijker tijd heeft verzuimd duidelijk aan te geven hoe dat dan wel moet worden betaald. Voor de Partij van de Arbeid moet daarbij de uit zondering worden gemaakt, dat zij met een alternatief plan was geko men, waarin verschuivingen bin nen het dekkingsplan en een strin gent goedkeuringsbeleid voor vrije-sectorbouw meer woonruim te in het bereik van de kwetsbaar ste groepen hadden moeten bren gen. Dat alternatief haalde het niet, al werden er wel ideeën aan „ontleend”. Dat laatste geschiedde overigens in ministerieel weer werk dat zich even opportunistisch als vaag liet beluisteren. Hetgeen de conclusie rechtvaardigt dat het „goedkeuren” van deze als een zeef lekkende begroting in feite niets meer betekende dan een politieke manoeuvre van de regerings partijen om een ministercrisis te vermijden. Leesplankje apartheid: „Als de revolutioniare regering erin in die begroting zat, als Van Dam, toestemt het Koerdische volk natio nale rechten te geven zal het heel hadden gecijferd. Goed, er had zich gemakkelijk zijn de Iraanse gren zen tegen buitenlandse agressie te debat viel het op, dat de bewindslie- i den kritiek doodzwegen of omzeil- I den en zich schuil hielden achter j terminologieën, waarmee ze in ie der geval geen kwaad konden. De tactiek daarachter was de oppositie als theater aal te kijk te zetten en het effect daarvan mondde tenslotte uit in de dramatisch aangeklede uit spraak van Den Uyl dat Beelaerts en Brokx maar beter zouden kun nen verdwijnen, omdat zij er een chaos van hadden gemaakt. N88 L a

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4