VAN DONDERDAG TOT MAANDAG IN IJMUIDEN tegen storten van vervuild slib ROMMELMARKT VOOR DIERENASIEL rs SKUDE” Milieugroep in beroep bij Kroon Drukbezochte kermis Duin- en Dennenschool Jn V - vmoo A nn 3 nt Scholieren planten 500 bomen ter ere van de nationale boomfeestdag MAANDAG 19 7 9 MAART ONVOLDOENDE ONDERZOEK NAAR GEVOLGEN VOOR AVERIJHAVEN Initiatief Zoeken OPBRENGST RUIM VIERDUIZEND GULDEN 4 1 9 VELSEN-IJMUIDEN ...9 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/IJMUIDEN. Sinds donderdag 15 maart neemt het Loodswezen proeven met een tender, die gedurende ongeveer een maand langs de hele Neder landse kust zal worden ingezet. De tender, die van donderdag tot en met zondag in IJmuiden zal proefvaren, is van een in Noorwe gen ontwikkeld type en is voor de periode van 15 maart tot en met 11 april gehuurd van de Noorse loodsdienst. De tender zal niet ingezet worden bij de werkelijke loodsdienst, het ligt in de bedoe ling, vooral het vaargedrag in de Nederlandse kustwateren te on derzoeken. Wel zal getracht wor den de dagelijkse praktijk zo dicht mogelijk te benaderen. w F A ij I - Proef met Noorse loodstender in Nederlandse kustwateren icreta- (Van een onzer verslaggevers) 25» «fes;;??:-: ’.50 Een dwarsdoorsnee van de Noorse ten der waarmee het Rijksloodswezen gaat proefvaren. uur uur VELSEN. Ter gelegenheid van de nationale boomfeestdag op woensdag 21 maart zullen leerlingen van diverse lagere scholen een groot aantal bomen planten in de gemeente Velsen. Op het plantterein, In het beroepsschrift aan de Kroon voe ren de milieuorganisaties als reden voor het beroep aan dat er geen onderzoek van enige betekenis naar de konsekwenties Tweeduizend gulden was de opbrengst van de rommelmarkt die de dierenbescherming zater dag op het Marktplein organiseerde om geld bijeen te brengen voor de verbouwing en mo dernisering van het Kerbertasiel. Al met al nog Bovendien vragen de milieuorganisa ties zich af waarom een analyse van de samenstelling van de specie uit de Averij- haven ontbreekt. Deze specie moet.gestort worden op een plaats in zee, nu blijft onduidelijk in welke mate het slib door verontreiniging een gevaar vormt voor het milieu daar, aldus de milieugroepen. tueel doorboren van de kleilaag en de konsekwenties daarvan voor 'de drinkwa tervoorziening. De organisaties wijzen Rijkwaterstaat erop dat in het kader van de vervolgonderzoeken van de door de Commissie Open Beraad ontwikkelde ha venplannen voor de IJmond een onder zoek wordt ingesteld naar de ligging van de kleilaag in dit gebied, die ligging is nog niet exact bekend. Rijkwaterstaat wil de Averijhaven nu uitbaggeren tot een diepte van maximaal 7,50 meter NAP. „De mi lieuorganisaties IJmond vragen zich dan ook af waarop de zekerheid stoelt dat bij een verdieping tot NAP -17,50 meter de kleilaag ongeschonden zal blijven”, aldus het bezwaarschrift. zou rijdig I van staan lt ge- e van 'inan- van beeld iftrek meer ivaar- mnen >r zou i ge- i rijp iegel- rsub- maar d dat inko- jelast zo’n rsub- l: Wie rs) of ver- sidie. innen of 1/7 bezet t dan uizen diere, pora- r van tatief leden i zo’n Daar bena- vordt ivaar- er te ild in dach- n zijn De „Skude" in actie in de Noorse fjorden. >,80 1,60 1,50 ’,70 1,50 1.75 naar Vlissingen en vervolgens naar Ter schelling (7 april) waarna de tender op 10 april weer naar Noorwegen vertrekt. „Het is beslist niet zo”, verklaart Van Aken uitdrukkelijk, „dat wij het systeem van tenderbeloodsing aan het uitproberen zijn, het is in eerste instantie een onder zoek naar de vaarkwaliteiten van het schip in relatie tot de werkzaamheden die het voor de loodsdienst zou moeten ver richten. De mislukking met de Pluvier heeft geleerd dat een dergelijk schip heel moeilijk te vinden is. Daarom laten wij zelf niet zo’n schip ontwikkelen, maar zoeken naar een tender „van de plank”. Een bestaand schip dus, dat al uitgebreid getest en goedbevonden is. Daarna kun nen wij die kwaliteiten beproeven op de N<x,rtoe" Resultaten Na afloop van de proeven, waarvan door de deskundigen ook weer rapporten opgemaakt worden, komen de resultaten ter sprake. Een eventuele aanschaf ligt echter nog ip de verre toekomst. „Als wij al tot aanschaf overgaan”, aldus Van Aken, „laten wij toch wel wat veranderin gen aanbrengen. De bestaande accommo datie van vijf man moet worden uitge breid tot zes a acht man, wij werken met een ander kompas en hebben ook voor keur voor andere communicatieappara tuur dan de Noren gebruiken En dan speelt nog de vraag of wij het wel mogen kopen. Als wij een schip in het buitenland willen bestellen moet dat via het ministe rie van Economische Zaken. Zij hebben natuurlijk het liefst dat wij ons materiaal in eigen land bestellen, en terecht. Het probleem is dat niet elk type hier gemaakt wordt, ook dit niet. Maar tegen die tijd kan het misschien wel in licentie gebouwd worden”. dat dit jaar aan de Rijksweg/Biezenweg in Santpoo'rt-Noord ligt, zullen 140 leerlin gen van de Brederodeschool, de Bernard Alfrinkschool, de Juliana van Stolberg- school en de Bosbeekschool gezamenlijk 50 Canadese populieren, 200 hazelaars en vuilbomen en 250 heesters en struiken plaatsen. Om even over tienen ’s ochtends zal wethouder K. W. Bijl (CDA) tijdens een korte toespraak een herinnerings- vaantje aan de deelnemende scholen uit reiken, waarna hij de eerste boom zelf zal planten. voor naar sting, rdt al Is het n ar- (niet- I, al ierkte Eind februari vertrok een nieuwe dele- gatie naar Noorwegen, nu bestaande uit drie mensen uit de dagelijkse praktijk. Het waren de loods G. J. G. Mulder, schip per W. van der Meulen en machinist D. Kodde. Deze drie mensen, die 27 februari vertrokken en 2 maart weer terugkwa men, hebben in Noorwegen twee dagen meegevaren om te bekijken of het zin had het schip voor een proef naar Nederland te halen. Het rapport waarin zij hun be vindingen vastlegden was zo positief dat na een aantal besprekingen werd besloten het schip langs de Nederlandse kust uit te proberen. ivas er veel publiek. Behalve de tweedehands spullen die er op elke rommelmarkt zijn, werden er ook honden getrimd. Een op het Marktplein opgestelde kampeerauto diende als kantine van het storten van de specie in de Averij haven geweest is. Een van de overwegin gen is dat de samenstelling van de bagger specie niet bekend is; met name de gehal ten van zink en lood zijn zeer hoog terwijl ook kankerverwekkende stoffen als Cad mium aanwezig zouden zijn. Een specifi catie ontbreekt echter, aldus de milieuor ganisaties. Ook vragen de milieuorganisaties zich af waarop de verwachting is gebaseerd dat de specie zich, door de beschutte lig ging van de Averijhaven, niet door de invloed van stroming en golven zal ver spreiden. Ook deze verwachting wordt niet ondersteund door een onderzoek. Tenslotte wijzen de organisaties er nog op dat in de Averijhaven beroepshalve wordt ^gevist, en dat uit oogpunt van volksge zondheid consumptie van vis afkomstig uit deze haven als ongewenst moet wor den beschouwd. In het bezwaarschrift aan de Hoofdin- genieur-Directeur van Rijkswaterstaat van de provincie Noord-Holland leggen de milieuorganisaties de nadruk op het even- Het schip, de „Skude”, is van alumini um en is sinds 1974 in gebruik voor de beloodsing langs de Noorse kust en in de fjorden. Het is respectievelijk 16,31 meter lang, 5,26 meter breed en heeft een diep gang van 1,20 meter. Het schip is voorzien van twee dieselmotoren met elk een ver mogen van vierhonderd pk, de topsnel heid bedraagt 23 knopen, terwijl de maxi mum kruissnelheid 20,5 knopen be draagt. De „Skude” heeft van het Lloyd’s Register of Shipping de classificatie 100 A 1 meegekregen, de hoogste classificatie die afgegeven kan worden voor schepen die de kustwateren bevaren. IJMOND. De milieuorganisaties IJ mond (Aktiegroep Leefbaar Wijk aan Zee, Komité Anti-Voorhaven en de Vere niging Milieudefensie Kerngroep IJ mond) heeft bij de Kroon een beroeps schrift ingediend tegen het afgeven van een vergunning voor het storten van zwaar verontreinigde baggerspecie uit de Hoogovenhaven en het Hoogovenkanaal in de Averijhaven. Tevens hebben de milieuorganisaties een bezwaarschrift ingediend bij de Hoofdingenieur Direc teur van Rijkswaterstaat van de directie Noord-Holland tegen het verlenen van een vergunning voor het uitdiepen van de Averijhaven. Deze ontgronding is nodig om het slib uit de Hoogovenhaven en het Hoogovenkanaal in de Averijhaven te kunnen storten. Het initiatief tot deze proef is volgens C. van Aken, hoofd van de afdeling operatio nele plannen en onderzoek op het hoofd kantoor van het Loodswezen in Scheve- ningen, tot stand gekomen tijdens een conferentie van Noordzeeloodsen in okto ber vorig jaar. „Wij zaten toen te praten over de problemen die zich zo voordoen bij alle facetten van de beloodsing”, aldus van Aken, „waarbij ook de tenderbelood sing ter sprake kwam. De aanwezige Noorse loodsen vertelden toen dat zij zo’n goed schip hadden, dat werkelijk aan alle eisen voldeed. Daardoor werd onze inte resse gewerkt, en in december ging een delegatie van de staf naar Noorwegen om de mogelijkheden van huur voor een kor te periode door te praten. Dat ging vooral over de condities, zoals de huursom en de verzekeringstechnische kant van de zaak”. gulden nodig, maar het begin is er. De verbou wing is noodzakelijk omdat er een aantal nieuwe regelingen van kracht is geworden waaraan dierenasiels moeten voldoen, zo moet er onder meer een nieuw quarantainehok komen. On- Van Aken: „De loodstenders die wij nu in gebruik hebben van het type Jan van Gent zijn bruikbaar tot windkracht vijf of zes. Wij zoeken nu naar een type dat veilig inzetbaar én in operationele zin bruikbaar is bij slechter weer. Eigenlijk is het zoeken naar een schaap met vijf poten als je bekijkt waar zo’n bootje allemaal aan moet voldoen. Het moet snel zijn, goed wendbaar en acceptabel qua komfort en geluidsniveau. Het grote probleem is ech ter dat snelle, wendbare bootjes bij lage snelheden vaak heel slecht manoeuvreer- baar zijn. Volgens de drie mensen die in Noorwegen mee hebben gevaren voldoet De proefvaarten langs de Nederlandse kust moeten uitmaken of het scheepje zich hier net zo goed houdt als langs de Noorse kust. dit bootje echter wel aan alle condities, in de omstandigheden daar”. Daarmee is echter nog niet gezegd dat het schip geschikt is voor het werk in de Nederlandse kustwateren vanwege de verschillende omstandigheden. Van Aken: „Dit scheepje werkt voornamelijk in de fjorden, als het weer wat erg ruw wordt kan de bemanning makkelijk een „bppertje” opzoeken om in de luwte te wachten tot het weer wat beter wordt. Bovendien is langs de Nederlandse kust een heel andere deining- en golvenpa- troon dan bij Noorwegen. Het golvenpa- troon is de golfbeweging van het water aan de oppervlakte, dat wordt veroor zaakt door de wind. Het deiningspatroon is min of meer de voortzetting van die beweging in het water. Als de wind nu uit een andere hoek gaat waaien, verandert het golvenpatroon, maar het deiningpa- troon gaat nog in zijn oude stramien ver der. Dat kan heel merkwaardige effecten geven. Daar moet de tender die wij zoeken allemaal tegen opgewassen zijn”. Na het bezoek van de tweede delegatie aan Noorwegen kwam de zaak in een stroomversnelling. Het Loodswezen kon voor een maand de beschikking krijgen over de tender in maart of in mei. Haast was dus geboden. Van Aken: „Wij zelf hadden gedacht aan een periode in april, maar dat kon dus niet. Daarom hebben wij de tender nu maar genomen, omdat in mei de weersomstandigheden veel gunsti ger zijn en we dus geen inzicht in de prestaties konden krijgen bij slechter weer”. Donderdag 15 maart kwam de ten der aan in Delfzijl, vervolgens gaat hij vandaag naar Den Helder, donderdag komt de „Sude” naar IJmuiden, maandag vertrekt de tender naar Hoek van Hol land, vandaar gaat het schip op 2 april Het Rad van Avontuur was een van de „toppers" van de schoolkennis van de Duin- en Dennenschool Zowel wat betreft de opbrengst als de publieke belangstelling is deze schoolkermis opnieuw een groot succes geweest. Vrijwel ononderbroken was een groot aantal kinderen en volwassenen in de school, zich vermakend met één van de attracties. Geen enkele stand beklaagde zich over een gebrek aan belangstelling, hoewel de „toppers” net als vorig jaar weer het Rad van Avontuur en de pannekoekentent waren. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Zaterdag werd de jaarlijkse schoolkermis gehouden in de Duin- en Dennenschool aan de Willemsbeekweg, waarbij de schoollokalen herschapen waren in allerlei kermisattracties. Behalve de rommelmarkt en het onmisbare Rad van Avontuur waren er onder meer tekenfilms te bezichtigen en stonden er ook stands voor ballen- en ringengooien, biljarten, touwtjetrekken, sjoelbakken, roulette, doelschieten en konden de mensen raden naar respectievelijk de naam van een pop en het aantal knikkers in een grote glazen pot. Drumband en majorettenpeloton „IJmuiden” had ’s ochtends de aandacht op de schoolkermis gevestigd door vanaf de Velserduinweg naar de school te marcheren, en vervolgens door - eerst op het schoolplein, later binnen - een muzikale show weg te geven. Met de opbrengst van de kermis - ruim vierduizend gulden - wordt wellicht net als voorgaande jaren het schoolkamp gefinancierd, hoewel de mogelijkheid dat er deze keer een video-installatie van wordt gekocht nog niet is uitgesloten. M

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5