Centraal Planbureau: Manusama voelt niets voor Krant geeft details van vredesverdrag Stork bijna voor kwart miljoen opgelicht In Libanon weer schermutseling het weer Begin: Geen terugtrekking uit Jeruzalem nijman lichtreklame I 1NACKS voorstel-Wiegel ■WWV Bestaansgrond Jute-project niet in geding met Palestijnen J I A vandaag: LAATSTE NIEUWS HAARLEM het woord is aan... vanURK •0 ,korW ’’—Piano’s.. Bl I r agenda pagina Zeehonden Profronde En verder f Telefoonbeantwoorders Meer bewolking Hoorzitting Vleugels Yamaha-aa'de“" 12.285 8.900.- BECHNER155 U48S7-1 1 .400.- Steinway Sons 394007- 1 6.900.- estonia 3L5flO.-20.990.- Keus uit meer dan 100 vleugels, o.a.. lbach, Blüthner.Bechstein, Grotrian-Steinweg etc. Ah (ADVERTENTIE) DINSDAG 20 MAART 1979 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUEDEN 69ste jaargang no. 115 pagina 5> (Van onze redactie economie) I Johan Fabricius: BORRELGARNITUREN DEN HAAG. Korter werken kan alleen in combinatie met het inleveren van een deel van het loon de werkloosheid doen dalen. Een geleidelijke afbouw van de 40-urige werkweek tot een 35-urige in 1983 zonder loonsverlaging zal de werkloosheid omhoog doen schieten en dan zijn de gevolgen voor de econo mie zonder meer desastreus. bqïTjX I Umuider Courant Korter werken Zie plaatselijke pagina’s Zie ook pagina 3 (ADVERTENTIES) Na 2 jaar akkoord grondstoffenfonds Zie pagina 2 Zie pagina 3 Zie ook pagina 4 ■I Te I -JOCc opmerkelijk dat bij het CDA nog steeds niet de realiteit wordt onderkend dat een onverkort christelijk principe alleen in de oppositie te handhaven is. In de PvdA hebben sommigen blijkbaar begrepen dat een pur sang socialistische staat een illu sie is, maar dat een sociale staat zelfs onhaalbaar is als de macht moet worden gedeeld met verpolitiekte religie. illllllllHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIllllliiiiiiii Dit isXle conclusie van het Centraal Plan Bureau, dat een berekening heeft ge maakt van een afbouw van de 40-urige werkweek met een half uur per week per jaar. Aan de onderhandelingen, die werden gehouden onder toezicht van de UNC TAD, de Wereldhandelsconferentie van de Verenigde Naties, hebben 101 landen deelgenomen. Ze hebben op basis gelegd voor het fonds dat begint met een kapitaal van ruim 750 miljoen gulden. De 101 deelnemende regeringen zorgen voor deze 400 miljoen dollar. Ieder land geeft direct een miljoen dollar. Daarna stellen de betrokken regeringen in totaal ruim 300 miljoen dollar beschikbaar in overeenstemming met de grootte en wel vaart van de landen, waarmee de ruim 400 miljoen bijeen zijn gebracht. Het tweede deel van het fonds, ruim 350 miljoen dollar, zal worden gebruikt voor In Nederland wordt, in tegen stelling met elders, de kunst van het vertellen niet hoog gewaar deerd. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: VELSEN/HEEMSKERK. De po litie van Heemskerk is er in nauwe samenwerking met haar collega’s in Velsen in geslaagd twee inwoners van Heemskerk aan te houden die er - naar de mening van de postale re cherche - op even handige als strafba re wijze bijna in geslaagd waren de beschikking te krijgen over een geld bedrag van 265.000 gulden. In 1983 zou dan een 35-urige werkweek zijn bereikt. In procenten is dat een ver korting met 2,5 procent per jaar, in 1983 opgelopen tot 12,5 procent. Zonder een gelijktijdige inlevering van een deel van het loon zal volgens het Centraal Plan Bureau de werkloosheid in 1983 35.000 personen hoger zijn dan bij handhaving van de 40-urige werkweek. Naarmate de werkweek op 35 uur wordt gehandhaafd, zal dit aantal werklozen uit groeien tot 70.000 in 1988. Als met de verkorting van de werkweek met 2,5 pro cent per jaar ook ieder jaar 2,5 procent van het loon wordt ingeleverd, zal deze vorm van arbeidstijdverkorting in 1983 45.000 werklozen minder per jaar te zien geven, uitgroeiend tot 75.000 minder in 1988. Doordat verkorting van de werkweek zonder inlevering van een deel van het loon een stuk inflatie oplevert 1,8 pro cent per jaar zal de koopkracht van de modale werknemer dalen, ook al worden tot die inkomensgroep de kosten van de werktijdverkorting voor rekening van de werkgever genomen. De werkgevers zul len namelijk de hogere loonkosten zoveel mogelijk doorberekenen in de prijzen. Het Centraal Plan Bureau zegt, dat werktijdverkorting in het algemeen zal leiden tot een benedenwaartse groei in de economie. In het geval van nivellering van het loon zullen deze effecten iets minder zijn. Deze negatieve effecten op de economie zal de overheid noodzaken de financiële groei af te stemmen op de lagere norm. Dat betekent waarschijnlijk extra bezui nigingen in de geest van Bestek ’81, aldus het Centraal Plan Bureau. KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3,4 Achtergrond3 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11 Kunst13 Radio en televisie/Strips.... 15 Economie19 Beurs18 Sport21,23 Eigenhandig17 Gen. Cronjéstr. 31 - Tel. 253630 - Haarlem economische ramp zonder inleveren (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV/CAIRO. Egypte mag na de ondertekening van het vredesverdrag met Israel in de zone langs het Suez- kanaal (zone A) beschikken over een divi sie van in totaal 22.000 man, bestaande uit een pantserbrigade en zeven artillerieba- taljons met 126 stukken geschut, zeven bataljons luchtdoelgeschut, 230 tanks en 540 pantservoertuigen. Dit blijkt uit de vandaag door het Israëlische blad Ha’a retz gepubliceerde militaire bijlage van het ontwerp-vredesverdrag. In zone B (met beperkte strijdkrachten) mogen de Egyptenaren volgens Ha’aretz vier bataljons grenswacht hebben, uitge rust met lichte wapens. In zone C (bij de internationale grens) komen VN-strijd- krachten en Egyptische politietroepen. In zone D tenslotte (binnen de Israëlische grens) mogen maximaal 4000 Israëlische militairen worden gestationeerd, aldus het Israëlische blad. ROTTERDAM. Ir. Manusama voelt niets voor medewerking aan de door mi nister Wiegel voorgestelde oprichting van een nieuw inspraakorgaan van Zuidmo- lukkers. Volgens de Zuidmolukse leider is Wiegels voorstel „het ergste wat ons is overkomen sinds we in Nederland zijn”. Praktisch alle officiële Zuidmolukse orga nisaties zullen hun medewerking dan ook weigeren, aldus Manusama. 3014GT ROTTERDAM. WESTERSINGEL 42 TEL. (010) 36 35 00 Dagelijks geopend van 9 17.30.uur. Donderdag koopavond van 19 21 yur Europa's grootste impprt/exportspecialisl Gratis thuisbezorging. 5 Jaar garahtie. ^Stemmen/onderhoud door geheel Ned^. Besloten werd 400 miljoen gulden hier van te gebruiken om voorraden aan te kopen die bij buitensporige prijsstijgin gen op de markt kunnen worden gebracht teneinde de prijzen in de hand te houden. De laatste hoorzitting over het ont werp streekplan Amsterdam-Noord- zeekanaalgebied werd maandag ge houden in De Schouw in Velsen-Noord. De rij bezwaarden was zo groot dat de bijeenkomst vandaag zou worden voortgezet. Woordvoerders namens de IJmondgemeenten toonden zich afwis selend voor- en tegenstanders van wo ningbouw, wegenaanleg en recreatieve voorzieningen. Hoogovens denkt nog steeds aan 11 miljoen ton staal in de negentiger jaren en wil zijn terrein uit breiden in zeewaartse richting. Milieu groepen denken daar zo het hunne weer van. Het tweetal stal op 18 februari bij ma chinefabriek Stork in Velsen-Noord een schrijfmachine, eën stempel, een aantal giroboekjes en bankcheques. Met behulp van deze attributen zouden zij er mogelijk in geslaagd zijn over ruim een kwart mil joen gulden te beschikken. Via een tip deed de politie een inval in de woning van een 36-jarige inwoner van Heemskerk die daarbij op heterdaad werd betrapt bij de manipulaties met de gestolen waardepapieren. De man werd op 7 maart voor de officier van justitie geleid en in verzekerde bewaring gesteld. Een 32-jarige medeplichtige werd na ver hoor op vrije voeten gesteld. Op verzoek van de postale recherche werd geen ruchtbaarheid aan deze in braak gegeven omdat men zich daar op het standpunt stelt dat dat andere misda dige elementen mogelijk tot soortgelijke acties zal aanzetten. Carters adviseur voor Nationale Veiligheid Brzezinski (midden) spreekt op een Amerikaans vliegveld nadat hij is teruggekeerd uit het Midden-Oosten. Naast hem zijn reisgenoten generaal D. C. Jones (links) en de zoon van de president, Chip Carter (rechts). GENÈVE (ANP/Reuter). De geïndustrialiseerde landen en de ontwikke lingslanden hebben vannacht na meer dan twee jaar onderhandelen overeen stemming bereikt over een fonds dat de schommelingen van de prijzen van grondstoffen op de wereldmarkt moet opvangen. BEIROET (AFP). Tussen het Neder landse contingent in de VN-vredesmacht in Libanon en Palestijnse guerrillastrij ders is vanmorgen in de streek van Sidi- kin in het oostelijke grensgebied opnieuw geschoten. Dit hebben journalisten ter plaatse bekendgemaakt. Zij hebben geen melding gemaakt van slachtoffers. De schermutseling was het gevolg van het binnendringen van guerril lastrijders in de linies van de vredes macht. Er kwam een eind aan nadat de Nederlandse commandant contact had opgenomen met de commandant van de Palestijnen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gistingsprocessen Er is een zekere gisting opgetreden in de Nederlandse partijpolitieke verhoudin gen, die des te interessanter zou kunnen blijken door de processen van ontwikke ling die binnen West-Europa plaatsheb ben in verband met de ophanden zijnde Europese verkiezingen. Om met die laatste te beginnen: het belang van de Europese verkiezingen, door een grove reclame-actie nu al sterk vertekend, is niet in de eerste plaats te vinden in een „grotere medezeggenschap van de Europese burgers in het E.G.- beleid” maar veeleer in het feit, dat de Europese politieke partijen gedwongen j worden over hun grenzen te treden om contacten te leggen met gelijkgezinde po litieke groeperingen elders en op die ma nier met de neus gedrukt worden op veel grotere en ingrijpender problemen dan die, waarmee zij zich in eng nationaal verband hebben beziggehouden. Boven dien heeft een toetsingsproces plaats, doordat politieke ideologieën zoals zij in de verschillende landen opgeld doen, zich met elkaar kunnen vergelijken, waarbij ongetwijfeld enorme verschillen in opvat tingen en interpretatie aan de dag treden. Dit laatste kan een van de redenen zijn waarom in Nederlandse politieke partijen twijfels rijzen aan de houdbaarheid van eigen dogma’s, streefdoelen of middelen om die doeleinden te bereiken. Dat in het CDA de meeste gisting optreedt, behoeft niet te verwonderen. De coalitie met de WD heeft diepe sporen getrokken in de gewetens van vele vooruitstrevende en sociaal bewogen partijleden, terwijl aan de andere uiterste vleugel van deze con fessionele federatie diepe deuken ontston den in de confessionele beginselvastheid. Het CDA loopt de kans vleugellam te worden en alleen als kleurloze midden partij van de ene coalitiepartner naar de andere te zwerven, waardevolle leden ver liezend aan links en rechts. CDA-er Van Houwelingen vreest blijkbaar die kleur loosheid en wellicht velen met hem. Zijn buiging in de richting van de PvdA wordt kennelijk als zodanig geanaliseerd door vriend en tegenstander. Het is jammer dat hij tegelijkertijd anderen, zoals D’66, kleurloosheid verwijt, want de aanmerke lijke groei van deze partij in de laatste jaren is juist te danken aan de karakter vastheid en oorspronkelijkheid waarmee D’66 de praktische politiek verdedigt en zich onttrekt aan het gemak waarmee „ideologische” partijen zich van hun be ginselen laten beroven als het op prak tisch regeren aankomt. Van Houwelingen c.s. vergissen zich kennelijk in de prognose van eventuele verkiezingsuitslagen, die zouden worden voorafgegaan door een regeerakkoord tussen de socialisten en de confessionelen. Bij de PvdA leeft zeer duidelijk de vrees onderzoek naar andere mogelijkheden om meer evenwicht in de prijsontwikke lingen op de grondstoffenmarkt te krij gen. De betrokken regeringen stellen hier van onmiddellijk 70 miljoen dollar be schikbaar. De rest moet van vrijwillige bijdragen komen. ajaj ue 1 vuri leen rcci AAUAAxcAAjn. wc v.cce dat een nieuwe rood-confessionele samen werking veel stemmen zou kosten en dat j ook daardoor weer nieuwe impulsen aan D’66 zouden worden toegeleverd. Het is i geding. Dat schrijft het Haarlems col- (ter waarde X62^- 2>95^- AJ65 - 2.845.- L9?e.. 3.395.- 6.980. 5.400.- 54457- 3.375.- 5J)50- 3.390.- M«.- 5.450.- 6.8A5:- 5.195.- 24607- 5.900.- 34457- 2.695.- U4007 9.900.- 64«tr- 5.295.- 18^80.-11900- 84857- 6.450.- 8450^5.410.- raelische terugtrekking uit de Sinai. Voorts zullen VN-troepen de uitvoering van de militaire regelingen controleren. Voor Egypte worden de Verenigde Staten de belangrijkste wapenleveran- cier. Van vele kanten heeft het CDA-Ka- merlid Van Houwelingen kritiek gekre gen na zijn uitspraken dat de christen democraten niet door moeten regeren met de liberalen. Toenemende bewolking en van het westen uit regen. Minimumtemperatu ren omstreeks 2 graden, middagtempe- raturen omstreeks 7 graden maar in Limburg enkele graden hoger. Vrij krachtige wind uit zuid tot zuidwest. JERUZALEM (AFP). Premier Begin van Israel heeft vandaag een officiële verklaring afgelegd onder het hoofd: „of ficieel antwoord van de regering van Is rael aan premier Moestafa Chalil van Egypte”. Hij zegt erin dat Israel zich nim mer zal terugtrekken achter zijn grenzen van vóór de juni-oorlog van ’67, dat het nimmer zal toestaan dat een Palestijnse staat wordt opgericht op de Westelijke Jordaanoever en dat het dit zal verhinde ren en clat Jeruzalem, een en onverdeeld, voor altijd de „hoofstad van Israel” zal blijven. De verklaring van Begin is een gevolg van de publikatie van delen uit een verkla ring van Chalil. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. De bestaansgrond j van het Jute-project, waarbinnen vier Haarlemse kunstenaars maande lijks hun visie geven op een onder werp uit de actualiteit, is niet in het Het gezaghebbende Egyptische dagblad Al Achram schijft vandaag, dat president Sadat zaterdag naar Washington reist voor de ondertekening van het vredesver drag, die maandag plaatsvindt. Sadat blijft vijf dagen in de Amerikaanse hoofd stad voor besprekingen over Amerikaan se hulp aan Egypte. Het Jordaanse parlement heeft zich gis teren uitgesproken tegen het vredesver drag en opgeroepen, de resoluties van de Arabische topconferentie van november vorig jaar toe te passen. Hierin wordt aangedrongen op een economische en po litieke boycot van Egypte als het een „af zonderlijk” vredesverdrag sluit met Israel. Ha’aretz schrijft verder, dat een ge mengd Israelisch-Egyptische militaire commissie toezicht zal houden op de Is- lege van B. en W. in antwoord op vragen van drie CDA-raadsleden. Het drietal, Leonie Broersen, Ina Jonkergouw-van Galen en Fred Hos- selet, was gevallen over de inhoud van een in het kader van het Jute- project vervaardigde filmspot over Libanon. verder de kunstpagina Een stel Beverwijkse scholieren ver zamelt handtekeningen om te proteste ren tegen het doodknuppelen van zee hondjes te Canada. Woensdag komen ze naar de markt op het Marktplein om ook uw handtekening te vragen. Tot tevredenheid van vele automobi listen, fietsers, bromfietsers en voet gangers heeft de gemeente Heemskerk de voorrangsregeling op de De Baan dert gewijzigd. Eén van de hoogtepunten van de Santpoortse feestweek was tot nu toe onder meer een wielerronde voor profs. Deze trok altijd veel publiek dat echter via allerlei sluipweggetjes het parcours wist te vinden. Dus zonder entreegeld te betalen. De organisatoren zijn dat zat en hebben de profronde van het pro gramma afgevoerd. Overigens blijft er voldoende vertier over om van een „feestweek” te kunnen blijven spreken. Zie de plaatselijke pagina’s Chcrny*’ CHERNY Zimmermann* Petrof* Schimmel Yamaha Aug. Förster* Feurich* Rich. WEBER Pleyel Lindbergh* BECHNER J Alexander Irmbach BX121 Steinway Sons* 1 TCHAIKA LX120 Heagele’ Keus uit meer dan 500 piano's*”-’ w' Occasion piano's vanaf 1000 gid. Vleugels v.a. 4500 gid.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1