MACHT VAN HET EUROPESE PARLEMENT DE UITERLIJKE 1 Europees parlement Straatsburg l Ri Lv rk 00 K Verstikking 45j Over ruim drie maanden, om precies te zijn op 7 juni, worden in Nederland de eerste rechtstreekse verkiezingen gehouden voor het Europese parlement. Hoewel het verkrijgen van werkelijke macht door dat parlement in sommige Europese kringen „een illusie” wordt genoemd, verwacht men na die datum toch een kwaliteitsverhoging onder meer doordat politieke kanonnen als Brandt, Mitterrand en wellicht Tindemans hun intrede zullen doen. Hoe zit dat dan met dat huidige Europese parlement? Onze correspondent Jan Gerritsen stak zijn licht op in Luxemburg en noteerde uitspraken als „ze gooien er met de pet naar”, „politiek maken is zo goed als onmogelijk” en „alles verstikt in zware procedures”. Een portret van het peperdure reizende Eurocircus. Europese verkiezingen Juni 1979 Debat in het Europese parlement. Aan de orde is de redevoering die Roy Jenkins, voor zitter van de Europese Commissie, zojuist heeft afgestoken. Jenkins’ toespraak ging over het programma, dat het „dagelijks EG- bestuur” dit jaar wil uitvoeren, een soort Troonrede dus. Helaas had de Britse commis sievoorzitter weinig opmerkeklijks te melden. Het aangekondigde programma is vlak, on geïnspireerd en anthracietgrijs als de pakken waarin Jenkins gehuld pleegt te gaan. De geachte afgevaardigde Geoffrey Rip- pon, een Britse conservatief en overtuigd „Europeaan”, krijgt het woord. Met gepaste overdrijving hekelt hij het gebrek aan moed en beleid bij de Europese Commissie, het orgaan dat is bedoeld als de „motor van de Europese integratie”. Smadelijk vergelijkt Rippon de dertien Brusselse commissarissen met „zee lieden aan boord van de Titanic, die op het moment van hoogste nood de dekstoelen recht zetten”. IS C&B risurope Strasbourg 4 4 Hearings door Jan Gerritsen o. Extremen Verspilling Donderdag 7juni verkiezingen voor het Europees Parlement. ^^irigen van het a Ad nf Een reizend circus als applausclub ne- raf- ,n- R Stemming in het Europees parlement in Luxemburg D1), 8 Li i iken Enriko Colombo and; ege- en □rdt Het Europees parlementsgebouw en het secretariaat op de achtergrond eerste 400 kilometer, 35 cent voor de kilometers daarna. Deze gegevens moeten wel gezien worden in het licht van hetgeen bij de Eurocratie als normaal geldt. Jonge fractie-assistenten van nog geen 30 jaar die met 5000 tot 7000 schoon per maand naar hun comfortabele huizen gaan, behoren niet tot de uitzonderingen. De salarissen van de Euro- craten zijn zeer hoog. Bij de ambtelijke staf van het Europese parlement in totaal 1700 mensen is een snelle doorstroming naar de eredivisie in de salarisschalen al evenmin ongebruikelijk. Dit alles valt echter in het niet bij de kosten die het gevolg zijn van het voortdurend heen en weer trekken tussen Straatsburg (aangewezen als de voorlopige zetel van het parlement) en Luxem burg, waar het secretariaat-generaal is gevestigd en waar het parlement ook regelmatig bijeen komt Telkens als de 198 afgevaardigden naar Straatsburg trekken, worden ze gevolgd door zo’n 700 ambtenaren uit Luxemburg, die karrevrach- ten papier meevoeren. Commissievergaderingen vinden doorgaans in Brussel plaats. Het Europese parlement kost de Europese belas tingbetalers in totaal (volgens de begroting voor Controle, zoals die in nationale p. wordt uitgeoefend op de regeringen, bi. Europese parlement een illusie. Annie h Vlam: „Je kunt de Europese commissarisse troleren zoals een gemeenteraad wethouders con troleert, tenminste zo zie ik dat, maar de Europese ministerraad, die de eigenlijke besluiten neemt, staat daar helemaal buiten”. De controlerende taak kan beter worden uitgeoefend dat is de algemene hoop als het Europese parlement, zuiver politiek gesproken, meer aan de weg zal timmeren. nnen nden 1940 >-06. van ihe- het aast nief- ios- ??.r WR Dat is ook de opvatting van Hans Nord, secreta- ris-generaal, de hoogste baas van de 1700 ambte naren die het ambtelijk apparaat van het Europe se parlement vormen. Nord, mede-oprichter van de Nederlandse Europese Beweging, is liberaal kandidaat bij de komende Europese verkiezingen. Hij zegt: „De werkmethoden moeten worden ont- bureaucratiseerd. Door middel van openbare commissievergaderingen en hearings zal men de publieke opinie in Europa kunnen mobiliseren, meer dan nu het geval is.” Daarnaast ziet Nord een aangrijpingspunt voor de strijd die het nieuwe Europese parlement zal moeten leveren om uitbreiding van zijn bevoegd heden. De Europese topconferentie van regerings leiders van de Negen gaf in 1974 het groene licht voor de eerste directe Europese verkiezingen. In het communiqué, waarin dat besluit werd vastge legd, werd gesproken over versterking van de rol van het parlement „met name op het gebied van de communautaire wetgeving”. Nord: „Dat biedt mogelij kheden” Het Europese parlement moet terug naar het eigenlijke Europese debat, vat Nord zijn hoop samen. Of dat zal gebeuren, hangt in belangrijke mate af van het politieke formaat van de afge vaardigden die in juni door de stemgerechtigden onder de 250 miljoen inwoners van de Negen zullen worden gekozen. De vooruitzichten zijn niet zo slecht. Er komen politieke kopstukken als Willy Brandt, de vroegere Duitse bondskanse lier, en waarschijnlijk ook Marchais en Mitter rand, leiders van de Franse communisten en socialisten. Groot is ook de kans dat de Belgische oud-premier Tindemans, voorzitter van de Euro pese christen-democraten, naar Straatsburg zal gaan. „Nationaal herkenbare figuren dragen er sterk toe bij dat de politieke debatten een nationale echo krijgen”, voorspelt Hans Nord. Naast de „politieke kanonnen” lijkt de kwaliteit van het Europese parlement ook aanmerkelijk verhoogd te zullen worden door de inbreng van de „gewo ne”, en thans nog minder bekende afgevaardig den. De terugval van de huidige socialistische fractieleider Fellermaier tot nummer 24 op de kandidatenlijst van de SPD maakt duidelijk dat bestaande gevestigde reputaties weinig betekenis meer hebben. Nu valt al te voorspellen dat de Europese Com missie het moeilijk zal krijgen met de direct gekozen Europese afgevaardigden. Nord: „De Eu ropese Commissie heeft het parlement altijd be schouwd als een applausclub in haar dienst. In feite is de commissie de natuurlijke tegenstander van het parlement. De huidige commissie heeft onvoldoende gebruik gemaakt van haar recht initiatieven te nemen. Ze zweeft in het luchtledig. Maar ze zou er goed aan doen zich te realiseren dat ze beter met het parlement kan samenwerken: dat zou de Europese Gemeenschap goed doen”. De middag loopt naar het einde. In de bar Des Delegues heerst de vrolijkheid van het Europa der alcoholconsumenten. Een smakelijke lach klinkt over de laatste anekdote: de voorlichtingsdienst van de Europese Gemeenschappen in Washington bracht in een van haar publikaties verslag uit van het bezoek van voorzitter Jenkins van de Europe se Commissie eind vorig jaar aan Washington. Het verslag was getooid met een foto, die Jenkins schouder aan schouder met president Carter in beeld bracht. Het onderschrift luidde: „Twee pre sidenten”. Het is deze opgeblazenheid van de Eurocratie waarmee menig parlementariër goede politieke sier zou kunnen maken. Aan mensen die de dekstoelen rechtzetten, bestaat geen gebrek. „Abi de with me” sta me bij was de naam van die laatste melodie? De Titanic was de sjieke oceaanstomer die zo’n 70 jaar geleden op zijn maidentrip naar Amerika op een ijsberg botste en als gevolg daarvan snel zonk, vele honderden passagiers in de golven meenemend. Beroemd is het verhaal dat het scheepsorkest in de salon op het luxedek voort speelde, terwijl het schip in de diepte ging. Ik vraag me af hoe de melodie heette die het orkest inzette, toen bleek dat redding toch niet mogelijk was. De naam wil me niet te binnen schieten, terwijl ik naar de spreker in de Luxemburgse vergaderzaal kijk. Voor de woordvoerder van de Britse conserva tieve fractie waren de leiders van andere, grotere fracties in het parlement al aan het woord ge weest. Veel afgevaardigden hebben de vergader- zaa, die hier Hemicyle heet, alweer verlaten. Nu zijn misschien nog een dikke 50 parlementariërs aanwezig. Eenzelfde aantal (van de huidige 198 afgevaardigden) wordt terugverwacht in het nieu we Europese parlement, dat op 7 en 10 juni in de negen landen van de Europese Gemeenschap wordt gekozen. Het Europese parlement komt in zijn huidige samenstelling nog maar twee keer, in maart en in april, in plenaire vergadering bijeen. Het afscheid is al begonnen. „De laatste maanden lag het absentisme al duidelijk hoger”, vertelt een afge vaardigde die zich zeker mag wanen van verkie zing in de nieuwe assemblee. Velen gooien er met de pet naar en komen een kwartiertje bij een commissievergadering, zodat ze hun dagvergoe ding en reiskosten kunnen incasseren, meldt een ander. In de bar Des Delegues, waar de consumpties goedkoop zijn en het aantal gedelegeerden al snel wordt overtroffen door dat van ambtenaren en journalisten, gaan de afscheidsverhalen ook al snel in de richting van de pecunia. Talrijk zijn de anekdotes over Nederlandse Tweede-Kamerleden die van de vergoedingen een deugdelijk inkomen maakten door het gemeenschappelijk gebruik van tenten en caravans te Straatsburg, de stad in de Elzas die officieel als voorlopige zetel van het Europese parlement geldt. Hoe warm het was en hoe ver. Glimlachend wordt verteld over een schatrijke Franse afge vaardigde die hotelkosten uitspaarde door ge bruik te maken van zijn recht gratis met de Franse spoorwegen te reizen. De man nam de avondtrein vanuit Straatsburg naar Parijs. In de Franse hoofdstad werd de wagon, waarin de Euro-parlementariër inmiddels een verkwikken de slaap genoot, toegevoegd aan de nachttrein Parijs-Straatsburg. Tijdig voor de vergadering begon, kon de afgevaardigde zich melden. Is in dit geval nog sprake van een zekere stijl, anders is het gesteld met de extremen die zich ook in het Europa van de parlementariërs raken, want zo mag men wel de overeenkomst noemen tussen het gedrag van een Nederlands Kamerlid die met regelmaat met bodes van Eerste en Tweede Ka mer meelift (en daarmee een vergoeding uit spaart), als die in hun auto naar Straatsburg of Luxemburg gaan om er een week dienst te doen en een Italiaans afgevaardigde die unverfroren de reiskosten Napels, Brussel of Luxemburg decla reerde als hij vanuit zijn Brusselse flat naar de plaats van vergadering was gekomen. Retour ui teraard. Het Nederlandse Tweede-Kamerlid Piet Dan- kert (PvdA), sinds oktober 1977 lid van het Euro pese parlement, zegt hierover: „Het is heel gemak kelijk om misbruik te maken. Er is een kleine minderheid die zich daaraan schuldig maakt. Iets anders is dat men zich gaarne tooit met de uiterlij ke kentekenen van de macht, terwijl het Europese parlement in een politieke leegte werkt. Het is namelijk geen parlement, maar een onderdeel van een ingewikkeld besluitvormingsproces”. De uiterlijke kentekenen van de macht. Een commissievoorzitter het huidige Europese par lement heeft 12 commissies (waarvan drie met vrouwen als voorzitters) heeft recht op het gebruik van auto met chauffeur. Een aardige luxe voor een politicus van het Haagse Binnenhof, waar nog slechts een tamelijk gering aantal jaren geleden de christelijk-hiutorische leider Tilanus naam maakte als gebruiker van een rijwiel voor zijn verplaatsingen. Auto’s met chauffeur, alsmede kantoren en secretaresses (één per afgevaardigde) zijn echter gewoon voor leden van de Duitse Bondsdag, de in deze opzichten rijkste volksvertegenwoordiging in de negen EG-landen. Gratis reizen met open baar vervoer is een ander prerogatief van de Duitse parlementariërs, althans voorzover het om het territorium van de Duitse Bondsrepubliek gaat. Of dit voorrecht wordt verrekend door de Duitse Euro-afgevaardigden als ze zich bij de kassa melden, mag in een aantal gevallen ernstig worden betwijfeld. De manier waarop materiële tegemoetkomin gen naar buiten uit worden gebuit, komt naar Nederlandse maatstaven prikkelend over. Een sprekend voorbeeld van vertoon met de „parafar- nalia” van de macht leverde onlangs Ludwig Kellermaier, de voorzitter van de socialistische fractie in het Europese parlement. Fellermaier, type Duitser dat naar boven likt en naar beneden trapt, stuurde zijn auto (BMW 728) met chauffeur naar Madrid, opdat hij op gepaste wijze kon worden rondgereden bij zijn bezoek aan Felipe Gonzalez, de leider van de Spaanse socialisten. Een jonge fractie-assistent, die kan vergelijken met zijn ervaring in de Haagse ambtelijke wereld, spreekt van een „fundamenteel aspect van ver spilling”. Zo is er de verspilling van tijd. Het Europese parlement vergadert maandag en vrij dag maar enkele uren, opdat alle afgevaardigden in één dag van en naar huis kunnen reizen. Maandag 10 februari vermeldde de agenda als aanvangstijdstip 17.20 uur. Een goed anderhalf uur daarna zat de eerste bijeenkomst er alweer op. Avondvergaderingen zijn uitzondering. Al leen op donderdag wordt doorgewerkt: dan wordt de agenda afgewerkt, maar het aantal afgevaar digden dat de handelingen dan bij woont, pleegt men meestal op de vingers van één hand te kunnen tellen. Of de vergadering nu lang of kort duurt, de dagvergoeding voor de Euro-afgevaar- digde blijft onveranderd circa 225 per werkdag. De reiskosten per trein, vliegtuig en minder spec taculaire vormen van openbaar vervoer worden volledig vergoed (eerste klas). De autokostenver goeding mag zelfs riant heten: 85 cent voor de Kom op voor 1979) circa 310 miljoen gulden, ongeveer evenveel als de Duitse Bondsdag, een van de grootste en ongetwijfeld duurste van de volksvertegenwoor digingen in de negen EG-landen. Van dit forse bedrag gaat 7 percent naar de Euro-parlementa- riërs, 17 percent gaat op aan de huur van de talrijke gebouwen (in Luxemburg, Straatsburg en Brussel), materiaal en andere zakelijke uitgaven. Het heen en weer trekken tussen Straatsburg, Luxemburg en Brussel vertegenwoordigt 9 per cent van het parlementsbudget. Ruim 30 mil- joen(10 percent) gaat naar de fracties, en de overblijvende 55 percent gaat op aan de post talen: het Europees parlement kent zes officiële talen (Engels, Frans, Duits, Italiaans, Deens en Nederlands) en alle documenten worden in deze zes talen gedrukt. Vertalers, tolken en andere ambtenaren die hun functies danken aan deze zestaligheid, maken 60 percent van alle personeel uit. In dit reizende Euro-circus is het werkelijk poli tiek maken zo goed als onmogelijk, zo is de klacht van die parlementariërs, die hun doeleinden ho ger stellen dan gezien te worden op de talloze recepties waarmee ze in Straatsburg worden om geven. Piet Dankert: „Alles verstikt hier in de zware procedures”. Wie toch buiten de platgetre den paden treedt, wordt al spoedig tot de orde geroepen door het presieium de president, twaalf vice-presidenten, dat soms nog met de fractieleiders wordt uitgebreid. „Het presidium bedisselt alle belangrijke za ken. Je komt er eenvoudig niet achter hoe dat gebeurt”, klaagt Annie Krouwel-Vlam, Tweede- Kamerlid voor de PvdA, toekomstig full-time Eu roparlementariër en sinds bijna een jaar voorzit ter van een van de twaalf commissies in het huidige Europese parlement (volksgezondheid, milieubescherming en consumentenbelangen). Het presidium telt vergrijsde Europarlementa- riës, zoals de Fransman Spenale, de Nederlander Berkhouwer en de Engelsman Sir Geoffrey de Freitas. Dit gezelschap blinkt meer uit door diplomatiek geschager dan ferm optreden. Een illustratie voor deze indruk werd geleverd aan het begin van dit laatste zittingsjaar van het Europese parle ment in zijn huidige samenstelling. Het presidium had zich voorgenomen wat vaker in Luxemburg en minder in Straatsburg bijeen te komen. Dat stuitte op een in dreigende termen vervat protest van de Franse minister van Buitenlandse Zaken de Guiringaud. Het presidium schikte zich prompt naar de wensen van Parijs. Alleen de socialisten tekenden krachtig protest aan. Door dit alles is de invloed van het Europ parlement geringer dan mogelijk is, ook al zijl, eigenlijke formele bevoegdheden beperkt. Het parlement verstrekt adviezen over de voorstellen tot Europese wetgeving die de Europese Commis sie, het „dagelijks EG-bestuur” en uitvoerend orgaan, aan de ministerraad van de Europese Negen voorlegt. Die adviezen kunnen in een latere fase worden omgezet in formele amendementen. Er bestaat in dat kader ook een ingewikkelde overlegprocedure met de ministerraad als de ad viezen van het parlement belangrijKe financiële gevolgen zouden hebben. Belgische sticker voor de verkiezingen

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 27