Bemoeienis met affaire Rhoodie olielevering maakt noodsprong I na J Veldslag betoging in Parijs VS in gevaar door onzekere Belgische formateur I Worm zorgt voor mest ra a ■t Radio in Iran Voorstel Carter afgewezen Programma met Kohl niet goed Vakbondsleiders voorbereid Brazilië afgezet beschuldigt opstandelingen Invasietroepen in Oeganda trekken verder Nederlander in Griekenland veroordeeld Levenslang voor moord Letelier I in Overgangsregering voortzetten IJmuider reders van vissersvaartuigen uit Federatie I I I ll 1 K IJ 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 'ZATERDAG 2 4 M A R T 'Cl il WASHINGTON (Reuter). De olie-invoer van de Verenigde Sta ten is nu zo groot en de leveran ciers waarop het land voor zijn olievoorziening is aangewezen zijn dermate onzeker, dat de nationale veiligheid in gevaar komt. B -- ii -ï De in Zuid-Afrika - de Progressieve Federale Partij (PFP) en de New Republic Party (NRP) - hebben gisteren het aftreden geëist van president John Bal- thazar Vorster. (Van onze redacteur in Zuid- Afrika Karl Breyer) JOHANNESBURG. beide oppositiepartijen 5 I n Oppositie Zuid-Afrika heengaan Vorster eist •I I >1 Uit de brief blijkt voorts dat Vanden de Iraanse stad Sanandadj. willen zien worden. VS willen gesprek met PLO na erkenning Israel fc! zijn ontslag zou aanbieden omdat hij zich bemoeid heeft met een politieke contro verse. De partijbesturen gaan zich nu over dat voorstel beraden. Ze komen voor een deel daarvoor vandaag bijeen. Vanden Boey- nants wil vanavond om zes uur de ant woorden op zijn voorstel binnen hebben. MAINZ (DPA). De Westduitse televi- sieraad, een toezichthoudend orgaan voor het tweede televisienet in de Bondsrepu bliek is van mening dat het televisiepro gramma „Burgers vragen, politici ant woorden” dat op 22 februari vanuit Den Haag werd uitgezonden, onvoldoende is voorbereid. Bekend is dat Vanden Boeynants geen voorstander is van het houden van nieuwe verkiezingen. De regeringscrisis in België duurt al van 11 oktober vorig jaar. Op 17 december werden er verkiezingen gehou den. Het vormen van een nieuwe regering is tot nu toe gestrand op Vlaams-Waals- Brusselse tegenstellingen over de staats hervorming. In het programma werd de christende mocratische oppositieleider in het West duitse parlement, Kohl, geconfronteerd met harde vragen van het aanwezige Ne derlandse publiek. SAO PAULO (AFP/Reuter). De Bra ziliaanse regering heeft gisteren de leiders van de drie vakbonden voor de metaal afgezet en op hun plaats functionarissen van het ministerie van Arbeid benoemd. Dit gebeurde op de elfde dag van de staking van ongeveer 200.000 metaalarbei ders in de auto-industrie in de voorsteden van Sao Paulo. Ook het nieuwsmagazine To the point - waarvan wordt vermoed dat het met rege- ringsgeld is opgericht, schrijft dat nieuwe verkiezingen de enige oplossing zijn. In sommige politieke kringen gelooft men dat het kabinet Botha zal aftreden zodra het verslag van de commissie-Erasmus is verschenen. Dit moet 31 mei klaar zijn. Ondertekening van het vredesver- drag zal worden gevolgd door volledi ge autonomie voor de Palestijnen die leven op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook en het Israëlische Dat uittreden van de vissersbond, vin den de verenigingen, betekent dat de fede ratie haar doel: landelijke samenwerking van alle regionale en plaatselijke organi saties van kottervissers in ons land niet heeft bereikt. Zij menen daarom dat het ook voor hen geen zin meer heeft nog deel te blijven uitmaken van die federatie. De rechtbank achtte bewezen dat de twee, Novo Sampol en Ross Diaz, in 1976 een bom legden onder de auto van Lete- lier en diens medewerkster Moffitt. Een derde Cubaan Ignaaoo Novo heeft acht jaar gevangenisstraf gekregen wegens medeplichtigheid militaire bestuur over deze gebieden zal worden beëindigd, aldus Carter. die in de komende dagen zullen leiden tot „opmerkelijke resultaten.. Het ministerie wijst ook op de economi sche gevolgen van de Amerikaanse afhan kelijkheid van olie uit andere landen, bij voorbeeld als gevolg van prijsverhogin gen. Als die afhankelijkheid niet kleiner wordt zou dat van groot nadeel kunnen zijn voor de positie van de dollar en zou de economische welvaart van het land ern stig in gevaar kunnen komen, aldus het rapport. meent ook dat Vorster door zijn verkla ring de commissie-Erasmus in grote verle genheid gebracht heeft. Deze commissie werd door Vorster zelf benoemd om te onderzoeken of bepaalde ministers bij on regelmatigheden van het ministerie van Voorlichting waren betrokken. zan de- sti- be- lis. de ge- die en. mi ^an •als NV de or- jrs, in- lig- ng. ten er- er- or- ni- ort ten :ng mg de ;cu iv- be- öfs De president van Exxon International, Roberts Delph, heeft tegenover de ener- giecommissie van de Amerikaanse Senaat verklaard, dat er de komende winter in de industrielanden niet voldoende stookolie en andere brandstoffen zullen zijn als het olieverbruik niet drastisch wordt beperkt. Als gevolg van de gebeurtenissen in Iran bedragen de olievoorraden in de wereld op het ogenblik nog maar ongeveer een derde van hun gebruikelijke omvang van 300 miljoen vaten aan het einde van de winter. Het zal de komende zomer ver moedelijk niet lukken om de voorraden op het gewenste peil van 350 miljoen vaten te brengen, zo meende hij. In zijn brief aan de zes partijen consta teert de .formateur, dat gedurende drie maanden alle pogingen om een regering te vormen, die belast zou worden met de hervorming van de Belgische staat, mis lukt zijn. Het land mag echter in de huidi ge sociaal-economische omstandigheden niet langer zonder een regering blijven die over de nodige macht beschikt en die verantwoording kan afleggen aan het par lement. Niet alleen de economische crisis maakt een oplossing noodzakelijk, maar door de gang van zaken dreigt ook de parlementaire democratie gevaar te gaan lopen, aldus Vanden Boeynants in zijn brief. (Van onze redactie buitenland) CAIRO/JERUZALEM. De Verenigde Staten zijn bereid on- derhandelingen te beginnen met de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO, als deze beweging het bestaansrecht van Israel erkent, zoals neergelegd in resolutie 242 van de Veiligheidsraad. In die re solutie staat onder meer dat Israel recht heeft op veilige en erkende grenzen. j...... .m—,,.;«n Een woordvoerder van de Iraanse revo lutionaire regering heeft onlangs in Was hington gezegd, dat Iran olie aan de Vere nigde Staten zal blijven leveren ook als het Israelisch-Egyptische vredesverdrag wordt getekend. Shariar Rouhani ver klaarde tijdens een persconferentie op de Iraanse ambassade, dat de ondertekening van het verdrag geen gevolgen zal hebben voor de betrekkingen van zijn land met de Verenigde Staten. Of zelfbeschikking voor de Palestijn nen uiteindelijk zal leiden tot een onaf hankelijke Palestijnse staat in de ge noemde gebieden, wilde Carter niet zeggen. „Het is niet aan de VS om te beslissen over de uiteindelijke status van de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook” De Syrische vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken Khaddam heeft gisteren aan het slot van zijn bezoek aan Londen gezegd, dat weste lijke staten die het vredesverdrag steu nen. economische sancties kunnen ver wachten. Dit kan tevens een olieboycot inhouden, aldus Khaddam. Hij kondig de voorts aan, dat iedere poging van de Egyptenaren zelf om president Sadat ten val te brengen zal worden ge steund. In Jeruzalem is gisteren een bom ontploft vlak bij een drukke taxi standplaats in het centrum van de stad. Tien mensen raakten daarbij gewond, en veel gebouwen in de omgeving wer den beschadigd. De PLO heeft de ver antwoordelijkheid voor de aanslag op geëist. Saoedi-Arabië heeft inmiddels de oliemaatschappijen verboden, olie te vervoeren via het Suez-kanaal, zo heeft de oliebevrachtingsbeurs in Londen la ten weten. Ook als de olietankers leeg op weg zijn naar Saoedi-Arabië mogen zij niet via het Suez-kanaal varen. De regering reageerde hiermee op de afwijzing van de arbeiders van het aan- onder meer behoort het selecteren van de bod voor 63 percent loonsverhoging. De deelnemers door de redactie. I arbeiders eisen 78,1 percent meel’ loon. Dit staat in een rapport van het Ameri kaanse ministerie van Financiën aan pre sident Carter. Het ministerie acht het dringend noodzakelijk dat het oliever bruik wordt verminderd en dat de pro- duktie van olie en andere brandstoffen in de Verenigde Staten wordt vergroot. Volgens het rapport bedraagt het Ame rikaanse olieverbruik op het ogenblik achttien tot twintig miljoen vaten (van 159 liter) per dag, veel meer dan in enig ander land ter wereld en moet daarvan bijna de helft worden ingevoerd. Minister van Fi nanciën Michael Blumenthal zegt in een brief die het rapport begeleidt, dat „de recente gebeurtenissen in Iran op drama tische wijze duidelijk hebben gemaakt hoe gevaarlijk de Amerikaanse afhanke lijkheid van buitenlandse olie is". In 1978 hebben de VS 45 procent van hun oliebe- hoefte moeten invoeren tegen in 1975 nog maar 37 procent. Het rapport gaat verder vergezeld van een studie van de Amerikaanse geheime dienst (CIA) waarin wordt gewaarschuwd voor allerlei mogelijkheden voor onder breking van de olievoorziening van de Verenigde Staten. „Het is zeer waar schijnlijk dat de aanvoer uit een of meer landen die de Verenigde Staten van olie voorzien de komende jaren wordt onder broken door natuurrampen, menselijk fa len of terroristische acties”, zo meent de CIA. Het ministerie van Financiën merkt in zijn rapport verder op dat de kans op een olie-embargo of een andere gebeurtenis die de olievoorziening van de VS bedreigt sinds het embargo van 1973 niet kleiner is geworden. Integendeel, de gebeurtenissen in Iran illustreren duidelijk dat de olie voorziening ernstig in gevaar kan komen door politieke verwikkelingen in een land, ook al is dat niet de voornaamste olieleve- rancier van de VS. Volgens het radiostation is de ayatollah Taleghani, die aan het hoofd stond van een missie die moest onderhandelen met de opstandige Koerden, erin geslaagd de rust in het gebied te herstellen. Koerdische guerrillas hebben op een persconferentie laten weten dat dit niet zo is. Een bericht volgens welk 186 koerden door de Iraanse overheid zouden zijn vrij gelaten werd ontkend. Volgens Westerse verslaggevers in Sanandadj rijden hon derden Koerdische opstandelingen door de stad in tanks van voornamelijk Russi sche makelij. Enkele dagen geleden hebben Colin Eg- lin en Vauce Raw gesprekken gevoerd om de kansen op een nieuwe coalitieregering van de oppositie te onderzoeken. De be sprekingen bleven echter zonder enig re sultaat. Hoewel de Zuidafrikaanse president volgens de grondwet boven de partijen staat en zich niet met politieke gebeurte nissen mag bemoeien, heeft Vorster don derdag de ongebruikelijke stap gedaan journalisten te vragen naar een verkla ring van hem te komen luisteren, welke verklaring met het voorlichtingsschan- daal samenhing. De Zuidafrikaanse presi dent was ministerpresident toen het schandaal ontstond. Zonder de huidige minister-president Pieter Wilhelm Botha daarover te informeren heeft Vorster de bijzonder ongewone stap gedaan bewerin gen van dr. Eschel Rhoodie - de voort- vluchtige ex-staatssecretaris van voor lichting te ontkennen. Rhoodie beschul digt Vorster en Botha ervan op de hoogte te zijn geweest van geheime pogingen om Maar het hoofd van de afdeling Voorlichting van de PLO, Jasser Abed Rabbo, heeft het aanbod tot recht streeks contact inmiddels afgewezen. De Amerikaanse president Carter deed het voorstel gisteren in een inter view met de Egyptische televisie. „Zo dra de PLO deze punten aanvaardt als gespreksbasis, zullen wij onmiddellijk met haar in contact treden", aldus Carter. NAIROBI (AP/AFP). Tanzaniaanse invasietroepen hebben samen met Oegan- dese bannelingen gisteren hun opmars naar de hoofdstad van Oeganda, Kampa la, hervat en bevinden zich op 56 kilome ter van de stad, aldus werd uit diplomatie ke kringen in de Keniase hoofdstad Nairo bi vernomen. Hoewel de berichten nog niet officieel zijn bevestigd, hebben welingelichte bron nen verklaard dat de troepen reeds enkele dagen geleden vanuit het zuidwesten zijn opgerukt en inmiddels het roomskatholie ke missiedorp, Mitala Maria, aan de kust' van het Victoriameer, hebben bereikt. Volgens diplomaten is tot nu toe geen sprake van een gewapend treffen en heb ben de Oegandese troepen van president Amin zich teruggetrokken tot op 40 kilo meter afstand van Kampala. De Joegoslavische president Tito heeft Oeganda en Tanzania opgeroepen onmid dellijk een bestand af te kondigen en hun geschillen via onderhandelingen op te los sen. Dit is gisteren bekendgemaakt in een uitzending van Radio Oeganda. Volgens de radiozender overhandigde de Joegoslavische ambassadeur in Oegan da, Cosevski, de boodschap persoonlijk aan Amin. Tito zou zijn bemiddeling heb ben aangeboden. De vertegenwoordigers van groepen Oegandese ballingen van alle politieke richtingen zijn gisteren bijeengekomen in Moshi in het noorden van Tanzania, om te bespreken hoe zij hun strijd tegen het bewind van Amin kunnen bundelen. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft gisteren ontkend dat er in Oeganda aan de zijde van de Oegandese troepen wordt deelgenomen aan de strijd door Palestijnen. ATHENE (DPA/UPI). Een uit Am sterdam afkomstige 26-jarige man is don derdag in het Noordgriekse Kavalla ver oordeeld tot een gevangenisstraf van ze ventien jaar en een boete van omgerekend ruim 22.000 gulden wegens een poging tot het smokkelen van hasj. Hij werd in januari door de Griekse douane aan de Turkse grens gearresteerd, toen 195 kilo hasj in zijn auto werd aange troffen. TEHERAN (AFP AP). „Opportunis ten die bindingen hebben met vreemde mogendheden" hebben volgens het Iraan se radiostation Radio Teheran, nu „De stem van de islamitische revolutie", de onrust veroorzaakt in en rond de stad Sanandadj, de hoofdstad van Iraans Koerdistan. V .i Jordaanse zijde is gisteren be kend gemaakt, dat vorige week een gemengd Jordaans-Palestijns comité is gevormd onder voorzitterschap van Jasser Arafat, de leider van de PLO. Aangekondigd werd, dat dit comité ..belangrijk'1 beslissingen" zal nemen. MANILLA (Reuter). Een kleine worm levend onder de naam rode kronkelaar (lumbricus rubbellus) kan volgens geleerden een oplossing De raad wil in het vervolg een aantal voorzorgsmaatregelen sluiten, waartoe WASHINGTON (AFP DPA). Een rechtbank in Washington heeft gisteren twee Cubaanse ballingen veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens moord op de voormalige Chileens minis ter van Buitenlandse Zaken. Letelier. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Een communistische vak- bondsdemonstratie in Parijs eindigde gis teravond in een veldslag tussen de politie en de demonstranten. Honderden winkels i en cafés werden vernield en er vielen tientallen gewonden. De politie verrichtte enkele tientallen arrestaties. De demonstratie was een omstreden ini- I tiatief van de communistische vakbond CGT en had officieel ten doel te proteste- 1 ren tegen de ontslagen die zullen vallen als gevolg van de ingrijpende herstructu- rering in de staalindustrie. De andere bon- den, waaronder de socialistische, hadden leen politieke manoeuvre in de betoging gezien en niet mee willen doen. Op het ’laatste moment had echter socialistenlei- der Mitterrand zijn sympathie met de op tocht betuigd, wat de verwarring nog ver- grootte. De eigenlijke mars, waaraan ongeveer 100.000 arbeiders deelnamen, de groot- ,ste vakbondsbetoging in vijftien jaar •was zeer ordelijk verlopen. De stoet werd ;na aankomst op het Place de l’Opera -ontbonden. De rellen werden gesticht door jongelui, .veelal met helmen en een dek voor het ^gezicht tegen het traangas, die zich tussen .de arbeiders hadden gemengd. Zij sloegen tientallen etalageruiten in ;bij winkels, restaurants en bankfilialen. Op de grote boulevards lieten ze een slag- 'veld achter vol glasscherven, boomtakken en tafels en stoelen uit restaurants en cafés. Hier en daar werden barricaden opgericht. Politie-eenheden, die de barri caden wilden bestormen, werden bestookt met een regen van stenen, stukken ijzer en Jnolotov-cocktails. De politie beantwoord de de aanvallen met traangas. '4 Colin Eglin, de leider van de progressie- Vyen, zei dat Vorster Zuid-Afrika in een grondwettelijke crisis heeft gedreven en dat hij de commissie-Erasmus - die het schandaal rond het voormalige ministerie van voorlichting onderzoekt - in verlegen- 'heid heeft gebracht. Vauce Raw van de NRP eiste dat de president onmiddellijk i De overgangsregering zou in .eerste in- stantie de economische, sociale, financiële en budgettaire problemen van België aan moeten pakken, maar tegelijkertijd de I j staatshervorming moeten voorbereiden. In politieke kringen in Brussel meent men dat de overgangsregering wellicht zou kunnen functioneren tot de Europese ver kiezingen in juni van dit jaar en dat daar na een regering gevormd zou kunnen wor den die de staatshervorming werkelijk gaat uitvoeren. DEN HAAG/IJMUIDEN. De vereni ging van schippers-eigenaren te Katwijk en de vereniging van reders van vissers vaartuigen te IJmuiden zijn uit het mid den vorig jaar opgerichte „Federatie van Vissersvaartuigen” gestapt. Vorige maand had de Nederlandse vissersbond dat besluit al genomen. De Amerikaanse president verwacht overigens na de ondertekening van het verdrag een ..vrij korte periode van verhevigd terrorisme door de PLO en enkele Arabische landen". Ook moet volgens Carter rekening worden ge- .inuueii niet n.aiviutóciie sancties en op korte termijn met toenemende in stabiliteit in het gebied. Brengen voor het dreigende tekort aan meststoffen en het probleem van het huishoudelijke afval. De geleerden, die aanwezig waren op de tweede conferentie over terug winning van grondstoffen in de Phi- lippijnse hoofdstad Manilla, maakten bekend dat deze worm huishoudafval kan omzetten in organische mest. De beestjes zouden zich zeer snel verme nigvuldigen en een paar ton van deze wormen zou per dag 150 ton nat afval kunnen opeten en in de vorm van compost weer afscheiden. Deze compost bevat volgens de ge leerden alle stoffen die nodig zijn voor de plantengroei. Een vuilstort plaats van vier hectare zou op deze manier vijftienhonderd ton mest kunnen opleveren, zo zeiden de ge leerden. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De Belgische regeringsformateur, Paul vanden Boeynants, heeft gisteren besloten tot een noodsprong. Na gistermiddag opnieuw overleg te hebben gehad met koning Boudewijn, schreef hij aan de zes partijen die deelnemen aan de huidige, demissionaire regering, een brief. Daarin stelde hij ■voor de huidige coalitie (van Vlaamse en Waalse christen-democraten, Vlaam- se en Waalse socialisten), de Vlaamse Volksunie en de Brusselse taalpartij gj. FDF, voorlopig als overgangsregering voort te zetten. i van de Vlaamse Christelijke Volkspartij eerste minister Koerden liggen in stelling achter zandzakken in dp Iraanse stad Sanandadi de media in en buiten Zuid-Afrika om te kopen. In Zuid-Afrika staat de affaire bekend als Muldergate. De vroegere premier sprak van „de tal rijke leugens van dr. Rhoodie en zei dat deze reeds verleden jaar gedreigd had om de Zuidafrikaanse regering te vernietigen als dr. Connie Mulder (indertijd minister van Voorlichting en Rhoodie’s chef). Hij moest aftreden als gevolg van het later naar hem genoemde „Muldergate") ge dwongen zou worden om het kabinet te verlaten. Vorster vindt dat Rhoodie thans bezig is om zijn dreigement waar te maken. De beide Zuidafrikaanse oppositiepar tijen staan nu op het standpunt dat de president gebroken heeft met een funda menteel grondwettelijk principe, name lijk dat hij zich alleen maar over politiek mag uitlaten, indien hij daartoe door het kabinet wordt gemachtigd. Colin Eglin Boeynants zelf geen premier wil worden j van die overgangsregering. Hij geeft er de j voorkeur aan minister van Defensie te blijven en zou een man van de Vlaamse l

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3