rond de losplank ANBO-IJmuiden numeriek sterk in vergrijzende gemeente gevonden voorwerpen Verkeerslichten noodzakelijk voor doorstroming op Velser Traverse in de vishcil Jaarverslag 1978 meldt ledenwinst O Carillonklanken z PLAATSING KOMENDE ZOMER OP GROOTSTE KNELPUNT - V Sluipverkeer Capaciteit Florissant VELSEN-IJMUIDEN 19 7 9 ZATERDAG 2 4 MAART 4 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Het probleem is niet zozeer de onveiligheid op de Velser Traverse, maar de stagne rende doorstroming in de spitsu ren. Het verkeer dat vanaf de Parallelweg komt en linksaf de Velsertunnel wil induiken, komt vast te zitten. Er is dan nauwe lijks doorstroming mogelijk. Het gevolg is dat automobilisten gaan dringen, met name op de Traver se bij de afslag naar de Velsertun nel, er een onoverzichtelijke situ atie ontstaat en dat automobilis ten overtredingen begaan. Ver keerslichten op de Velser Traver se zullen de doorstroming vanaf de Parallelweg verbeteren”. 5 E aat ?n- 10 ds. ?ld «Mr (Van een onzer verslaggevers) (Van een medewerker) Vorige week konden we de aanvoer van prachtige partijen kabeljauwen vermel den, waardoor bij velen de verwachting gewekt was dat deze week wel eens zo’n plukkie deze kant uit zou komen. Deze hoop is in genen dele beantwoord. Deze week is zelfs de aanvoer, over de gehele lijn genomen, behoorlijk tegen gevallen. Reeds maandag was er beduidend minder dan waar men op gerekend had. De maartse buien hebben hier goed hun stempel opgedrukt. De kleine vaart heeft menig uurtje langer in de haven vertoefd dan waarop men had gerekend, omdat naar zee gaan heel weinig zin had vanwe ge de moeilijke zeeën die er buiten stonden. VELSEN. In de week van 16 tot en met 23 maart zijn de volgende voorwer pen op straat aangetroffen: Zilveren ring met rode steen, herenbril, donker mon tuur, sleutel, 1 pr. blauw/witte Adidas sportkousen, herenbrill (focus), 1 pr. brui ne glacé herenhandschoenen, ruwharige Belgische herder, horloge, sporttas inh. Met name de doorstroming van auto’s vanaf de Parallelweg wordt door het plaatsen van verkeerslichten verbeterd en de Velser Traverse vooral in de spitsuren minder door auto's geblokkeerd. Een stagnatie in de westbuis van de Velsertun- nel zal ondanks de aanwezigheid van de verkeerslichten op de Velser Traverse een chaos veroorzaken. „In dat geval kan zelfs een file ontstaan in de oostbuis van de tunnel, maar gelukkig komt dit slechts sporadisch voor”, aldus de heer Jetten. Brengen de verkeerslichten wel meer overzichtelijkheid, de capaciteit van de Velsertunnel zal hier zeker niet groter door worden. Jetten: „Of de verkeerslich ten ook nadelen met zich meebrengen moeten we maar afwachten. Het is mis schien mogelijk dat de capaciteit van de tunnel iets minder wordt, maar bekijken we de gehele situatie, dan kan door het plaatsen van de verkeerslichten het nooit slechter worden. Als het aanbod van au to’s toeneemt dan zullen de files ook al leen maar langer worden”. De verkeerslichten op de Velser Traver se zullen niet gelijk geschakeld zijn met de lichten aan het einde van de afslag naar de A9 en met de verkeerslichten bij spoor wegovergang Scheybeek. Wel reageren de lichten op het aanbod van auto’s. voetbalkleding, 1 pr. zwarte glacé dames- handschoenen, bruin etui met naam Theo, zwarte portefeuille met inh., zily.kl. meis jeshorloge blauwe wijzerplaat en rood/wit bandje, zilv.kl. armbandje met nm.plaatje zonder naam, donkerbruin glacé dames- handschoen (L), dameshorloge CITY met metalen band, herenhorloge (digital), plastic tas, inh. gym.kleding mt. 38, rood etui inh. 0.20 huissleutel, kampmes in etui, armbandje met 3 rijen granaatjes en gouden slotje, zilv. kl. kinderarmbandje met nm.pl. „ANITA”. Afhalen gevonden voorwerpen iedere dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur. Inlichtingen dagelijks aan het hoofdbu reau van politie alhier. Kijkdag fietsen elke zaterdag van 11.00 tot 12.00 uur. I Een gevolg van deze filevorming is dat het sluipverkeer door IJmond-Noord toe- .30 an zo. to- >ol. an W. 10 in lijke Noordzee te gaan uitoefenen. Voor de koolvis zal men dan steeds op inkopen in het buitenland aangewezen zijn. Wat voor onze „betalingsbalans” nu niet be paald bevorderlijk is. Er werd deze week bekend gemaakt dat er voor de Minister- van Financiën een reuze meevaller uit de bus is komen rollen van vele miljoenen guldens. Zou het misschien mogelijk zijn dat men op dat Ministerie vergeten is de getallen van de visexport bij de begroting te tellen? Het is maar een vraag die zo maar even opkwam. In allerlei toestanden worden miljarden guldens gepompt om de werkgelegenheid in stand te houden. Nu zitten we in IJmui- den gelukkig niet om werk verlegen, maar is er wel eens een mogelijkheid onder zocht om de visserij in de noordelijke Noordzee in stand te houden? Vis is toch ergens net hetzelfde als goud of steenkool wat men maar uit de grond behoeft te halen en waar dan toch geld tegenover staat. Te kopen behoeft men het in ieder geval niet dus de betalingsbalans kan er alleen maar in positieve zin wel bij varen om maar weer eens een scheepsuitdruk king te bezigen. We zijn wel erg ver van de losplank afgedwaald. Want na de dinsdagmarkt kwam er weer een woensdagmarkt, deze werd beheerst door de Kotters TK 29 en UK 208 die in span voor een lekkere partij kabeljauw en gul zorgde. Alleen hier voer de de kleine gul wel de boventoon, wat de opmerking uitlokte: Vorige week heb je de vaders en moeders buiten gemaakt en nu volgen de kinderen. Ook de donder- dagmarkt stelde niet veel voor, slechts een tweetal spannen zorgde toen voor wat leven in de brouwerij, maar de hoeveel heid vis die aangebracht werd was gerin ger dan van het ene reeds genoemde span. De vrijdagmarkt tenslotte was weer zeer in aanzien bij onze Texelse vrienden die in alle toonaarden wederom present waren, naast een enkele Goedereder. Maar ook van deze schepen viel te de totale aanvoer niet mee. De prijzen die echter voor de vis betaald zijn, hebben, toch voor allemaal een redelijke uitkomst tezien gegeven. De grote vriestrawlers kwamen ook de ze week weer met de regelmaat van de klok naar binnen met hun ruimen tot aan de nok gevuld, een enkel schip had zelfs zijn frosters nog vol zitten en bovendien nog menig pak op het tussendek gestapeld om maar te kunnen meenemen wat aan boord gekomen was. De aanvoer van vangsten van deze sche pen, die in hoofdzaak uit kleine makreel bestaat, gaat regelmatig weg. Deze week waren er wederom vriesschepen, maar ook diverse wagons, die goed zijn voor ruim 40 ton, en die - geladen en wel - over de gehele wereld hun bestemming weten te vinden. De grootste moeilijkheid is om tijdig een vriesschip te bemachtigen, want ondanks de geweldige nieuwbouw van vriesschepen blijkt het steeds weer moei lijk om op tijd zo’n vrieskuster te pakken te krijgen. Deze week kwam vanuit Harlingen de KW 49 „SCHOUT VELTHUYS” de vis- sershaven binnen. Dit schip is daar ver lengd door er een stuk van ruim 5 meter tussen te bouwen. Hiermede is dit schip niet de grootste vriestrawler, deze is voor lopig weggelegd voor de SCH 108, maar het is wel het schip wat de grootste vries- capaciteit aan boord heeft. Momenteel ondergaat de SCH 81 van de Rederij Corn. Vrolijk eveneens een dergelijke ge daanteverwisseling te Harlingen. Boven dien wordt op dit schip de gehele vriesin- stallatie veranderd, de aan boord zijnde horizontale vriezers worden vervangen door verticale. 'k, an in er- mr lur en- zo. •k. ns- ?er rk, ur n. lur .d. vr. 2. m) ik- US- en er- ur; er- jr. an. an- ?n- J. '50 is- da fis en en ol- let ■rd iet ?rf iw in- en en en na an de SS3 Vlak onder de wal ging het nog wel maar daar was en is nog geen visserij te bespeuren en men moet de vlakte op. Na de maandagse aanvoer was het voor de handel een reuze voordeel dat er maar liefst twee trawlers vanuit de noordelijke Noordzee present waren. Dit waren de IJM 57 „Zeehaan” en de KW 170 „ANNIE HILLINA”. Beide schepen hadden rond de 1400 bakken vis buit kunnen maken. Daarvan bestond het grootste deel uit koolvis, maar daarnaast waren er ook enkele kleine partijen schelvis buit ge maakt. En het was wederom deze schelvis die het laatste cijfertje van de besomming goed omhoog deed gaan. Vooral de grote schelvis lag goed in de markt, zodat hier tot 140 per bak voor neergeteld kon worden. De „Zeehaan” had bovendien zijn kleinste schelvissoor ten in premiekistjes verpakt en kreeg hiervoor rond de 65. Ook de in premie kistjes verpakte wijting ging heel vlot van de hand voor ruim 40, terwijl de wijting van de kust reeds aan de maandagmarkt teruggelopen was tot juist boven de op- vangprijs en er menige kist ongestripte wijting onverkocht in de hallen achter moest blijven voor de vis verwerkende industrie. Hoewel de „Zeehaan” enige dagen lan ger aan zijn reis besteedde dan de „Annie Hillina” maakte de besomming maar heel weinig verschil uit. Eerstgenoemd schip maakte 105.000, terwijl de andere niet verder kwam dan ruim ƒ96.000. Een be somming die het de reders niet gemakke lijker maakt of er nu wel of niet gesaneerd zal worden. Deze maand zal toch de beslis sing moeten vallen. Voor één van deze mensen staat het reeds onomstotelijk vast dat zijn schip voor het einde van deze maand uit de vaart gaat en uitgesaneerd gaat worden. Hierbij werd dan nog wel de opmerking gemaakt: „Ik hoop dat we er spijt van krijgen dit schip gesaneerd te hebben. Als dit het geval zou zijn, dan zullen wij zeker niet aarzelen om eventueel een nieuwe eenheid aan de vloot toe te voegen, want als je eenmaal reder bent dan wil je ook wel zien te blijven”. Het blijft immer een heel trieste vertoning als men in de ver schillende havens schepen doelloos ziet liggen die in het verleden toch maar zorg den voor een stevig belegde boterham voor velen. Want het is o zo gemakkelijk gezegd die of die heeft zijn schip ook voor sanering aangemeld, maar wat een leed hier achter zit wordt door velen nog niet zo maar beseft. Allereerst zijn daar de opvarenden, de losploegen, de verdere walploegen, de ma chinefabrieken en verdere toeleverings bedrijven en zo kunnen we nog wel even door gaan. Want nu komt de aanvoer helemaal op de schouders van de kotters te liggen en deze schepen zijn nu net niet mans genoeg om de visserij in de noorder- De werkelijke oorzaak is echter niet op de Velser Traverse te vinden, maar in de capaciteit die de Velser Tunnel verwerken kan. De problemen ontstonden in 1974 toen door de openstelling van het nieuwe rijksweggedeelte naar de Haarlemmer meer de automobilisten de Coentunnel konden vermijden om Amsterdam en het midden van het land te bereiken. Uit cij fers, die de Provinciale Waterstaat van Noord-Holland door middel van het rap port „Verkeerssituatie Velsertunnel en Coentunnel in de ochtendspits” bekend maakte, blijkt dat het aantal motorvoer tuigen, dat per dag de Velsertunnel pas seert, sinds 1973 is toegenomen met ruim 15.000. Het aantal motorvoertuigen op de A9 en de toe- en afvoerwegen van noord naar zuid tussen zeven en negen ’s och tends is toegenomen van 4000 in 1972 tot 7400 in september 1978. VELSEN. De afdeling IJmuiden van de Algemene Nederlandse Bond voor Ou deren kan over het jaar 1978 dik tevreden zijn als het ledenbestand in aanmerking wordt genomen. In het onlangs versche nen jaarverslag 1978 wordt met trots de* toetreding van 474 nieuwe leden vermeld waarmee het ledenbestand op 3429 kwam. Voor het lopende jaar wordt ge mikt op een ledental van 3500. Een haal bare kaart zo op het oog. De ledenwer ving blijft echter heel letterlijk een wed loop met de tijd. Naast bedankjes en verhuizingen vormen overlijdensgeval- len de onzekere factor in de ledenadmini stratie. Met 167 sterfgevallen, 132 be dankjes en 40 verhuizingen resteerde over 1978 een ledenwinst van 135. 1 Januari 1978 markeerde landelijk een nieuwe start na een fusie van de ANBO met de Bond voor Staatspensionering. De bestuurlijke verandering verliep voor IJ muiden rimpelloos. Van de fusiepartner ontbreekt een plaatselijke afdeling. Al leen losse leden van de Bond voor Staats pensionering werden opgenomen in de ANBO-ledenadministratie. De ontkoppe ling van de AOW-uitkering en het mini mumloon is een dreiging waartegen de ANBO zich landelijk met alle beschikbare middelen teweerstelt. Met de plaatselijke activiteiten werd door de IJmuidense af deling het gebruikelijke patroon gevolgd. De hiervoor ingestelde activiteitencom- De tunnel was in 1976 in de ochtend spits gedurende vijf kwartier volledig belast, en momenteel is dit al toegeno men tot acht kwartier. Het aanbod aan motorvoertuigen is groter dan de Velsertunnel kan verwer ken. Hierdoor is gedurende de ochtend spits filevorming onvermijdelijk. Files van vier, vijf kilometer tussen Uitgeest en de Velsertunnel zijn al geen uitzonde ring meer. De toename van de verkeersproblema tiek op de Velser Traverse wordt niet alleen door dit sluipverkeer veroorzaakt, maar ook door de methoden, die automo bilisten toepassen om sneller de Velser tunnel te bereiken. De chef verkeersdienst van de gemeentepolitie van Velsen weet hier alles van: „Automobilisten op de A9 willen wel eens de file passeren door de afslag naar Beverwijk te nemen en via de Velser Traverse weer op de A9 te komen. Een andere overtreding die regelmatig geconstateerd wordt is die waarbij auto mobilisten, die vanaf de Parallelweg ko men, over de Velser Traverse de rijstro ken richting Beverwijk pakken, maar dan buiten de file om de afslag naar de Velser tunnel opschieten”. VELSEN. Stadsbeiaardier H. de Ligt zal vanmiddag tussen vier en vijf uur de volgende melodieën ten gehore brengen op het carillon van het gemeentehuis. 1. Prelude - L. ’t Hart. 2. Variaties over een oud-Nederlands liefdeslied - C. Kee. 3. Drie voorjaarsliederen: a. Nun will der Leuz uns grüazen, b. Alle vogel sind schon da. c. Le retour des herondelles. 4. Rondiao - W. H. Brachthuizer. 5. Improvisatie - H. de Ligt. 6. Variaties over: „De winter is vergan- gen” - L. ’t Hart. 7. Allegro moderato - J. Robbers. 8. Wals - J. Worp. 9. Toccata pour carillon - G. Clément. lichten, maar het winterweer is er de oorzaak van dat pas in mei dit gaat gebeu ren. Voor de bouwvakvakantie hoopt Rijkswaterstaat de verkeerslichten in werking te hebben. De kans op aanrijdingen wordt door het in gebruik nemen van de verkeers lichten minder. De heer Leune van de gemeentepolitie Velsen tot slot hierover: „De aanrijdingen, die voorkomen in de spitsuren, worden op de Velser Traverse voornamelijk veroorzaakt door slecht rij gedrag van de automobilisten, die willen voordringen. Overigens blijft de schade, doordat men langzaam rijdt, beperkt. Het dringen, waardoor zo nu en dan eens lichte aanrijdingen worden veroorzaakt, wordt door de verkeerslichten nu ver meden”. missie timmerde aan de weg met een reeks bustochten (totaal 1073 deelnemers), periodieke contactbijeenkomsten voor het dertien leden tellende bestuur (in het dienstencentrum Zee- en Duinwijk), en de organisatie van kienavonden in vier Vel- sense bejaardentehuizen. Daarnaast werd met een kerstmiddag en een toneelvoor stelling (22 maart in de Stadsschouwburg) midden in de roos geschoten. Tot de sociale activiteiten behoorden huisbezoeken aan langdurig zieken onder de leden, waarvan een aantal ook op ver jaardagen en huwelijksjubilea met een bezoek werd vereerd. Aan bedlegerigen thuis werden zogenoemde beterschaps- kaarten verzonden voorzover deze situa tie bij het bestuur bekend was. Dit hoopt de chef verkeersdienst van de gemeentepolitie Velsen, de heer J. G. T. Leune. „De verkeersveiligheid zal hope lijk verbeteren door het plaatsen van de lichten en naar wij hopen neemt het aan tal overtredingen dan ook af, hoewel con trole noodzakelijk zal blijven”, aldus de heer Leune. De situatie op de Velser Traverse ken merkt zich speciaal in de ochtendspits door filevorming, stremmingen en ono verzichtelijkheid. Kortom, het is dagelijks dringen en duwen om de Velsertunnel in te rijden. Een beeld, dat sinds de inge bruikneming van rijksweg A9 Haarlem mermeer naar de tunnel in 1974 van maandag tot en met vrijdag normaal is geworden. Verkeerslichten op de Velser Traverse moeten in ieder geval de kluwen auto’s in het spitsuur ontwarren en de verkeersvei ligheid verbeteren. Deze maand zou wor den begonnen met het plaatsen van de Met een batig saldo van 12.700,61 óver 1978 kan de financiële situatie voor de afdeling redelijk florissant worden ge noemd. Van drie vaste activiteiten wordt in het jaarverslag afzonderlijk een overzichtje gegeven. Dit zijn de bejaar- densoos „Abeele”, met „In de Abeel” in IJmuiden-Oost als vast verzamelpunt, de handwerkclub „Ons Genoegen”, met we kelijkse bijeenkomsten in het Wit-Gele Kruisgebouw aan de IJmuidense Zeeweg en tenslotte de bejaardensoos Petruszaal, die van de Petruszaal aan de Mercurius- straat gebruikmaakt. Bij de in 1978 ge maakte kosten voor het eigen afdelings blad (ƒ3096,40) zijn niet de bezorgkosten begrepen. Een legertje van 14 „bodes” doet dit werk geheel belangeloos. De afde- lingskrant komt bij de leden en een vaste groep donateurs die jaarlijks voor circa 1500 aan donaties in het laatje brengen. Tijdens het ochtendspitsuur is het op de Velser Traverse bij de afslag naar de Velsertunnel vaak een onoverzichtelijke situatie. Verkeerslichten moeten hier een einde aan maken. De tunnelchef van de Velser tunnel, de heer J. Jetten, hierover: „Er komen drie groepen verkeerslichten bij de samenkomst van de oprit en afrit op de Velser Traverse. Komende vanaf de Pa rallelweg kan men uit drie voorsorteer- vakken kiezen, namelijk twee richting Be verwijk en één linksaf richting Velsertun nel. Auto’s die vanaf de A9 komen worden gedwongen op de Velser Traverse of linksaf öf rechtsaf te slaan. De derde groep verkeerslichten kómt op de Velser Traverse bij de afslag naar de A9”. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 11.245 kg tong; 110 kis ten tarbot en griet; 2135 kisten kabeljauw; 4 kisten schelvis; 929 kisten wijting; 834 kisten schol; 72 kisten schar en 47 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg: tarbot 24,98-23,05; grote tong 12,36-11,87; groot- middel tong 14,82-14,03; kleinmiddel tong 11,97-11,41; tong één 11,75-11,21; tong twee 11,66-10,51. Per 40 kg: tarbot 593-366; griet 365-288; kabeljauw één 150-96; kabeljauw twee 162-110; kabeljauw drie 92-81; kabeljauw vier 88-77; kabeljauw vijf 81-51; schelvis twee 180; schelvis vier 160; schol één 80-66; schol twee 98-82; schol drie 98-78; schol vier 84-71; wijting drie 61-34; schar 86-56; steenbolk 56-42; bot 24; tongschar 227-144. De besommingen waren: KW 55 ƒ11.500,-; UK 185 ƒ22.800,-; UK 159 660,-; UK 208 16.400,-; WR 68 32.800,-; IJM 154 27.000,-; verder waren er 13 Texelaars en één Goedereder met tezamen 400.000,-. neemt. In het genoemde rapport van de Provinciale Waterstaat komt men tot de conclusie dat circa 500 a 600 motorvoer tuigen in het spitsuur de voorkeur geven aan de route via het stedelijke wegennet van Heemskerk en Beverwijk. Er is een opmerkelijke toename van de intensiteit op de afslag van de Velser Traverse naar de Velsertunnel in het spitsuur te consta teren. Een toename die niet verklaard kan worden door de groei van het aantal inwo ners van Beverwijk en Heemskerk. Vanaf de Parallelweg ontstaat in het spitsuur tot de afslag naar de Velsertunnel een file auto’s, die overtredingen in de hand werkt.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5