Kohl herkozen Rellen bij vliegveld Kerk Brazilië Bij regionale verkiezingen Zuidafrikanen blussen brand in Mozambique Geen fusie NKV Vonnis Bhoetto gehandhaafd kappersbond en industriebond Oproep tot duurdere olie met geslonken meerderheid Zestien doden bij brand in tunnel Van der Klaauw in Roemenië I iWestduitsers betogen tegen kernenergie tegen „pil” Presley laat 15 miljoen na 1 F3 I I 5 Old Wabble Geluk ermee! Eersteling BINNEN- EN BUITENLAND „MAANDAG 2 6 19 7 9 MAART door Nico Scheepmaker ie lis >st nk I t en en 1 1 I tel Oi k|E W: Vorster door ex-minister tnjfel Mulder leugenaar genoemd '-tpcwa Winst voor links in Frankrijk (Van onze redacteur in Zuid-Afrika, Karl Breyer) De Zuidafrikaanse correspondent van Newsweek, Peter Younghusband, schrijft dat volgens de Johannesburgse zakenman Josias van Zijhl de voormalige staatsse cretaris van Voorlichting in Zuid-Afrika Rhoodie, over banden beschikt waaruit blijkt dat Afrikaanse staatshoofden steek penningen van Zuid-Afrika hebben ont vangen. Aan Gerald Ford, de vroegere president van de Verenigde Staten, werd 10.000 dol lar betaald voor een toespraak die hij tijdens een lunch op een economisch semi nar over Zuid-Afrika in Houston hield. De bijeenkomst werd door de Amerikaanse maatschappij Sydney Baron in opdracht van de Zuidafrikaanse Foreign Trade As sociation georganiseerd. Sydney Baron (codenaam De Rode Baron) behartigt de public-relationsbelangen van Zuid-Afrika Evenals in de eerste ronde van deze verkiezingen, vorige week, was de op komst hoog. Ze werd gisteren op 66 per cent gerekend. Dit wordt uitgelegd als een bewijs dat deze op zich regionale verkie zingen een sterker politiek karakter heb ben gekregen dan voorheen, een verpoliti- sering die samenhangt met de ernst van de economische en sociale toestand in het gehele land. aar bij- tige ich- otte in i er len am b ti mi de het rdt RAWALPINDI (AFP). Het hoogge rechtshof van Pakistan heeft het „verzoek tot revisie” van het doodvonnis, dat over oud-premier Zoelfikar Ali Bhoetto was uitgesproken, verworpen. aek :er- ger lid- I in fde de s is ilie- 'ijs. sin- •de- in ote het I» (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. Een Zuidafri- kaans brandbestrijdingsteam is er zater dag in geslaagd de brand in de olietanks nabij de havenstad Beira in Mozambique te blussen. Dit team van zeven brandweer lieden was zaterdag vanuit Johannesburg met twintig ton brandbestrijdingsmidde- len, waaronder een bijzonder doeltref fend schuim om oliebranden te blussen, naar Mozambique vertrokken. De tanks waren vrijdag in brand geschoten met mortiergranaten. In Zuid-Afrika wordt beweerd dat de aanval gelanceerd werd door anti-Freli- mo-guerrillas, die met steun van Rhodesië in Mozambique opereren. De brand duur de vierentwintig uur. De beide tanks, die geheel uitbrandden, behoren aan de Mobil Oil Company. De brandstof was bestemd voor Malawi. •es- ?or en, ou de int- ten Op ten oe- lar dd la- X)0 re- art !ei- Ka, Ti en ië. en- be- Hij bij en- nd. >ek ise de /er ou- ne- '8i- ug in de /an eas bis- ?nd ■cu- ars- no- de iwe uit- ~ale :ht. GENÈVE (Reuter). Een vooraan staand functionaris van de OPEC heeft gisteren opgeroepen tot hogere olieprijzen en een nieuwe prijsstructuur, die de olie producerende landen zal aanmoedingen hun produktiecapaciteit te vergroten. NUMATA (AFP). Bij een brand in een in aanbouw zijnde tunnel in Japan zijn zestien mensen om het leven geko men, onder wie twee leden van een red dingsploeg. Het vuur ontstond afgelopen dinsdag in de 22 kilometer lange tunnel Daishimizu, in het noorden van het land. Er zaten toen veertien arbeiders opgesloten. Vanwege de zware rookontwikkeling kon men pas donderdag met de reddingsoperatie be ginnen. De bouw van de tunnel, die in november gereed moet zijn, heeft reeds aan 28 mensen het leven gekost. Communistenleider Georges Marchais was niet ontevreden over de kleine voor uitgang van zijn partij. Socialistenleider Mitterrand stelde vast dat de Franse kie zer zijn hoop op de linkse oppositie is blijven behouden. Beide linkse oppositie leiders konden er echter niet onderuit dat geen van hen een jaar na de nederlaag in de parlementsverkiezingen voor het voetlicht was getreden met een nieuw handvest en partijprogram. Ook van de oorspronkelijke samenwerking tussen so cialisten en communisten kan na de ineen storting vorig jaar maart als gevolg van de verkiezingsnederlaag nog niets worden hersteld. De regeringspartijen wijzen erop dat de vooruitgang van de socialisten en in min dere mate van de communisten het gevolg is van algemene onrust en ontevreden heid. Frankrijk telt 96 departementen en vijf overzeese departementen. De algemene raad van ieder departement wordt voor zes jaar gekozen, terwijl de helft van de gekozenen iedere drie jaar verkozen wor den. Terwijl ieder departement in kantons is verdeeld, is ieder kanton door één enkel raadslid in de departementale raad verte genwoordigd. Omdat kantons enorm in bevolkingsaantal en oppervlakte kunnen verschillen, doen zich hier in het oog lo pende onrechtvaardigheden voor. In de min of meer koloniale manier waarop de departementen vanuit Parijs worden bestuurd, ig de macht in handen van de prefect, die direct valt onder de minister van Binnenlandse Zaken. De prefect is echter zonder de medewerking van zijn raadsleden machteloos. Deze wis selwerking van machten is karakteristiek voor het Franse regionale bestuur. (Van onze redacteur in West-Duitsland Hans Amesz) KIEL. Het partijcongres van de Christen-Democratische Unie (CDU) heeft Helmut Kohl als voorzitter her kozen. Hij kreeg echter maar 83 per cent van de stemmen, wat maar liefst 11 percent minder is dan bij zijn verkiezing in Mannheim twee jaar geleden. Dit was door vrijwel nie mand verwacht. Voor het congres hadden belangrijke politici van de CDU in interviews verklaard dat „Kiel” de oppositie nieuwe impulsen zou geven en dat daarvoor een geslo ten front achter Kohl noodzakelijk was. Niets is minder waar geworden. Op het congres liepen CDU-leden rond die openlijk verklaarden dat dit „het begin van het einde” voor Hel mut Kohl betekende. Als een van de vele plaatsvervan gers van Kohl werd de minister-presi dent van Nedersachsen, Ernst Al brecht, gekozen. Hij zat tot nu niet in het presidium. Kurt Biedenkopf, die de laatste maanden herhaaldelijk kri tiek op het fungeren van oppositie- chef Kohl had geleverd, werd herko zen. De vroegere minister-president van Baden-Wurtemberg, Hans-Karl Filbinger, die wegens zijn omstreden oorlogsverleden moest aftreden, is sinds gisteren geen vice-voorzitter van de CDU meer. Bij de afgelopen verkiezingen in West-Berlijn bleef de CDU gelijk, maar in Rijnland-Paltz verloor ze vier zetels, wat verhoudingsgewijs veel is. Gevreesd wordt dat de ko mende verkiezingen in Sleeswijk- Holstein, waar de CDU over een meerderheid van maar één zetel be schikt, door het verloop van het par tijcongres in Kiel (de hoofdstad van Sleeswijk-Holstein) ongunstig zullen worden beïnvloed. De 740 gedelegeer den kozen daarom minister-president Gerhard Stoltenberg met verreweg de meeste stemmen (707) als plaats vervanger voor Kohl. „Een doekje voor het bloeden”, aldus een gedele geerde. rand van Zuid-Afrika kreeg toen hij deel nam aan de conferentie op de Zambesi- brug in augustus 1975, die gehouden werd om een vreedzame oplossing voor het Rhodesische probleem te vinden. Aan de vooravond van een belangrijke consultatieve conferentie van de Organi satie van Olie-Exporterende Landen (OPEC), zei de plaatsvervangend secreta- ris-generaal Fadhil al Chalabi dat zwaar dere olie van lagere kwaliteit in de nieuwe structuur moet worden opgewaardeerd omdat de OPEC-landen te veel hebben van der gelijke olie. In een vraaggesprek met het persbureau Reuter, verklaarde Al Chalabi, dat lichte olie van betere kwali teit op dit moment te hoog in de markt ligt omdat er zo’n grote vraag naar is. Zwaar dere oliesoorten zouden daarom aantrek kelijk moeten worden gemaakt om grote re investeringen in de produktie van deze oliesoorten aan te moedigen. Een gehelmde demonstrant slaat met een stok een schakelkast kapot tijdens ongeregeldheden rond het internationale vliegveld van de Japanse hoofdstad Tokio, Narita. De foto is zaterdag genomen toen er opnieuw hevig werd gedemonstreerd tegen deze vorig jaar geopende luchthaven. (Van onze redacteur in Frankrijk, Rudolph Bakker) PARIJS. De socialisten van Francois Mitterrand zijn gisteren als overwinnaars uit regionale verkiezingen in Frankrijk te voorschijn gekomen. Het ging om de verkiezing van vertegenwoordigers van 1846 kantons, die samen de regionale besturen van de Franse departementen uitmaken. Ook de communisten gingen enigszins, maar veel minder opzienbarend, vooruit. De gaullisten en de aanhangers van president Giscard verloren zetels, maar behielden de absolute meerderheid in het totaal van kantonale zetels. Nadat Bhoetto in zijn dodencel in de gevangenis in Rawalpindi op de hoogte is gebracht van het oordeel van het hoogge rechtshof, heeft hij zeven dagen de tijd om gratie aan generaal Zia te vragen. Maar hij zei reeds eerder dat hij nooit gratie zal vragen aan de man die hij koos als zijn legercommandant en die hem via een coup medio 1977 ten val bracht. formatie). Ook de minister van Financiën, Owen Hoorwood, was geïnformeerd. Mulder betreurt het dat de feiten nu in het openbaar bekend worden gemaakt, maar hij meent dat hij verplicht is om thans „zonder aanzien des persoons” de waarheid te openbaren. De Zuidafrikaan se oppositie heeft vandaag in het parle ment in Kaapstad een petitie ingediend, waarin geëist wordt dat president Vorster onmiddellijk aftreedt. Dit wordt als een meer dan ongebruike lijke stap in de Zuidafrikaanse geschiede nis beschouwd. Volgens de Zuidafrikaan se grondwet moet deze petitie echter gete kend worden door minstens dertig leden van het parlement. Hoewel het waar schijnlijk is dat alle 27 oppositieleden van de Progressieve Federale en de New Re public Partij de petitie zullen tekenen, zal de stap geen praktische gevolgen hebben. De South African Party, die met drie zetels eveneens tot de oppositie behoort, heeft al verklaard dat zij Vorsters positie zal steunen. De Palmschool in de Karthuizerstraat in Amsterdam. Wat zien die lagere scho len er tegenwoordig toch fris en vrolijk uit, met al die tekeningen en plakcollages aan de muren en ramen, eigenhandig ge fabriceerde maquettes van dit en van dat, het lijkt er elke dag wel feest. Ik kan me zoiets van mijn lagere-schooltijd absoluut niet herinneren, misschien beschikte men in die tijd nog niet over zo’n overvloeg aan kleurig papier, of wellicht werd het teke nen en plakken al in de kiem gesmoord door ophangprohlemen omdat het door zichtige plakband nog moest worden uit gevonden. De school is stokoud, maar op de eene of andere manier is er op tweehoog toch een zaaltje geschapen met een toneeltje, ter wijl de bibliotheek is ondergebracht in kasten langs de wanden. Alle Karl May- boeken, zo te zien! Honderden kinderboe ken, terwijl mij niet meer voor de geest staat dan een afgesloten kast, waarin op mijn lagere school in Amsterdam een paar rijtjes boeken stonden. Old Wabble was mijn favoriete Karl May-figuur, „een magere, morsige cowboy, maar slim als de duvel als het erop aankwam”! Ik heb, tijdens onze pelgrimstocht naar Louis Paul Boon, toen Maarten ’t Hart en Martin Ros wat markante figuren uit de boeken van Charles Dickens zaten uit te wisselen, als quasi-kenner toen nog even Old Wab ble naar voren geschoven, die zij, in de euforie van hun Dickens-gedenken, of om niet gestoord te worden, moeiteloos als Dickens-figuur accepteerden. En toch, toen ik daar zo langs de kap stokken liep, dacht ik ondanks het fleuri ge aanzien van de school: als Sara niet wil, hoeft ze van mij niet naar school! Maar ze zal ongetwijfeld wél willen, zoals ze nu het liefst ook op zaterdag en zondag nog naar de peuterspeelzaal zou gaan en zoals ik zelf trouwens ook nooit NIET naar school heb gewild. De meeste dingen vind je pas verschrikkelijk als je ze niet meer hoeft te doen. En bovendien, het is tegenwoordig zoveel leuker op school dan in mijn tijd! Nu was dit natuurlijk een uitzonderlijke gebeurtenis, maar zo’n toneeltje staat er toch niet voor niks. Guus Kuyer, kinder boekenschrijver bij uitnemendheid, hield „Hoe gaat het met jou? Met mij gaat het goed” (zoals het boek heet) met een speechje ten doop. Hij was er helemaal voor uit de Achterhoek gekomen en het had hem tweehonderd gulden gekost. Maar dat vertelde hij later pas. In de restauratiewagen was een (gehandicapt) meisje tegenover hem komen zitten, dat een gesprek met hem had aangeknoopt. Aardig, aangenaam gesprek. Guus ging even naar de WC en liet zijn portemonnee op tafel liggen. Toen hij terugkwam, kwam iemand anders uit de restauratie wagen naar hem toe en vroeg of hij hon derd gulden kon wisselen. Guus keek en zag dat hij dat niet kon. In Amsterdam stapte het meisje, dat hem haar naam en adres had gegeven, u?t en werd Guus Kuyer aangesproken door de man die had willen wisselen. Hij had gezien (en ook anderen bleken het gezien te hebben) dat het meisje tijdens zijn afwezigheid geld uit zijn portemonnee had gehaald. Via die „wisseltruc” had hij hem daar tactvol op willen attenderen. Nu hij nog eens goed keek, miste Guus inderdaad tweehonderd gulden. Hij ging haar achterna (hij kon haar makkelijk achterhalen) en vroeg of ze geld uit zijn portemonnee had gehaald. Ze ontkende. De omstanders drongen er op aan de politie erbij te halen, maar daar had Guus Kuyer geen zin in. „Geluk er mee”, zei hij en ging zijn weegs. Het boek van Liesbeth van Lennep speelt in een ziekenhuis, waar Maartje en Maarten (onder meer) op zoek gaan naar een dief die zijn been gebroken heeft. Zo vloeien literatuur en werkelijkheid toch altijd weer in elkaar over! „Hoet gaat het met jou? Met mij gaat het goed” is daarbij ook nog heel goed en heel geestig geschre ven, wat je van de werkelijkheid niet altijd zeggen kunt”. Behalve deze stoet uit het gebied Lü- chow-Dannenberg worden ook demon stranten uit andere delen van de Westduit- se bondsrepubliek op 31 maart in Hanno- -ver verwacht, waar op die dag een grote demonstratie zal worden gehouden. De actie wordt gevoerd door het Duitse Bondsverbond van Burgerlijke Initiatie ven voor Milieubescherming BBU. Er worden discussies gehouden waarop geleerden uit West-Duitsland en andere landen het woord zullen voeren. Aan het hoofd van de stoet reden tien r ruiters, waarachter voetgangers met ■handkarren, rugzakken en gitaren, fiets I -en tractors volgden. Op spandoeken en borden stond „ónze aarde is er slechts éénmaal”, „wij willen geen nationaal zor- De verschijning van je eerste boek, ook al is het „maar” een kinderboek, is niet niks. Vorige week vrijdag was het zover voor Liesbeth van Lennep: „Juf Lies” voor de kinderen uit haar klas op een Amsterdamse lagere school. Haar zusje, die getrouwd is met iemand van wie zo’n beetje elk jaar een grote-mensenboek wordt uitgegeven (dus je zou zo denken dat ze op het punt van te verschijnen boeken al aardig blasé zou zijn), vond die eersteling, terecht natuurlijk, een gedenk waardige mijlpaal in Liesbeths leven en besloot dat het gevierd moest worden in een passende omgeving. Een briefje van de uitgever (in dit geval Querido), met een dun zinnetje in de trant van: „Per separa te post zenden wij u tien presentexempla ren toe”, vond ze te kaal. Tenslotte hebben alle schrijvers, van Multatuli tot Lewis Carroll, met elkaar gemeen dat maar één keer in hun leven hun eerste boek is uitgegeven! in de VS voor een jaarlijks bedrag van 500.000 rand, in opdracht van het departe ment van Informatie. In Johannesburg wordt gezegd dat de 10.000 dollar echter niet van het departe ment van informatie afkomstig was, maar van verschillende Zuidafrikaanse firma’s, zoals de Zuidafrikaanse brouwerijen, de Zuidafrikaanse luchtvaartmaatschappij, Barlow Rand en Union Corporation, die grote economische belangen in Amerika hebben. De meest dramatische gebeurtenis is echter nog steeds de verklaring van presi dent Vorster aan enkele journalisten, en een opzienbarende mededeling van Con nie Mulder, die gisteren in het Afrikaanse weekblad Rapport uitdrukkelijk zei dat Vorster een leugenaar is. Mulder beweert dat Vorster als minis ter-president wel degelijk, en vroeger dan door hem aangegeven, op de hoogte was van het zgn. „Citizen-project” (de aan koop van een regeringsblad voor rond 32 miljoen rand door het ministerie van In- UTRECHT (ANP). Van een fusie tus sen de Kappersbond NKV en de Indu- - striebond NKV zal voorlopig geen sprake zijn. Dit zei de voorzitter van de kappers bond NKV, Th. J. A. Sturkenboom, op de bondsvergadering vandaag in Utrecht. De gesprekken die hierover eind van het vorig jaar en begin van dit jaar zijn ge- i voerd, hebben niets opgeleverd. Volgens ’Sturkenboom, omdat de Industriebond NKV bepaalde garanties die de kappers bond had gevraagd niet wilde of kon geven. Hij wilde niet zeggen wat die ga- ranties precies inhielden. Wel gaf hij aan dat de goede samenwerking tussen de industriebonden van het FNV een rol heeft gespeeld. „Onderling waren er af spraken, waardoor de Industriebond NKV weinig concessies kon doen. Omge keerd was het voor onze leden weinig elegant even Industriebond NKV te zijn en dan weer te worden geherstructueerd -zonder garanties in de Industriebond *FNV”, zo zei hij. BOEKAREST. „Mijn bezoek aan Roemenië en Bulgarije staat volledig in het licht van de voorbereiding op de vei- Tigheidsconferentie van Madrid in 1980. Het is zeer nuttig daarover de Roemeense standpunten te horen”. Zo kenschetste minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) gisteren na aankomst in de Roemeense hoofdstad Boekarest het evenwicht dat hij wil trach ten te bewaren tussen kritiek op de Roe meense opvattingen over de mensenrech ten en de bijzondere rol die Roemenië vervult bij het streven naar ontspanning tussen Oosten West. De bewindsman wilde aan de voor avond van twee dagen besprekingen met de Roemeense autoriteiten niet het achter ste van de tong laten zien. Hij merkte op dat bij de voorbereiding van de Madrid- conferentie, het vervolg op de veiligheids- conferenties van Helsinki en Belgrado, het noodzakelijk is goed te bezien op welk onderdeel van de gesprekken tussen Oost en West mogelijkheden zitten om vooruit gang te boeken. Wat betreft de mensenrechten de „derde mand” Helsinki-overeenkomst hield de minister duidelijk een slag om de arm. Hij kondigde aan dat de toegezegde regeringsnota over de mensenrechten af is en voor 6 april door de ministerraad zal worden besproken. JOHANNESBURG. Het Zambi- aanse staatshoofd Kenneth Kaoenda zou 870.000 rand (dat was in 1975 meer dan 3,5 miljoen gulden) van Zuid-Afrika hebben ontvangen, Amerika’s vroegere president Gerald Ford, 10.000 dollar voor één enkele toespraak. Ex-minister Connie Mul der, noemde in een opzienbarende verklaring de vroegere minister-pre sident en huidige president van Zuid- Afrika Vorster een leugenaar. Aldus de belangrijkste feiten in het Mulder- gate-schandaal die gisteren in het nog steeds voortdurende informatie-dra- ma, aan het licht kwamen. In Zambia werd het Amerikaanse week- 2 blad Newsweek van 26 maart verboden, omdat daarin wordt beweerd dat prési- dent Kaoenda een bedrag van 870.000 t-- J,HANNOVER (DPA). Een meer dan zeven kilometer lange stoet met ongeveer 400 tractors en 2000 burgers is gisteren voor een mars van een week .naar Hannover vertrokken om tegen de voorgenomen bouw van een opwer- 1 kjngsfabriek en opslagplaats van kernafval bij Gorleben in Neder-Saksen te protesteren. gencentrum” en „wij brengen u het dage lijks brood u brengt ons met atomen de dood”. In een gisteren aangenomen resolutie herhalen de deelnemers dat zij tegen het gebruik van kernenergie protesteren om dat dat onveilig is. De bouw zou het in gaan van „de plutonium-economie” bete kenen en de installaties zouden schade berokkenen aan gezondheid en de voort planting. De demonstranten hebben onmiddellij- ke terugtrekking van de boorinstallaties geëist. De bouw van een opwerkingsfa briek zou moeten worden geschrapt en de massaal ingezette politie en grensbewa king móét worden téruggetrokkën, aïdüs de betogers. In verscheidene Westduitse steden wer den dit weekeinde solidariteitsdemonstra- ties gehouden. In Offenbach bij Frankfort door onge veer 5000 betogers uit Rijnland-Palts en Hessen. In Karlsruhe kwam het tot ge vechten tussen betogers en politie. Enkele kerken die door tegenstanders van kerne nergie waren bezet, werden door de poli tie ontruimd. De advocaten van Bhoetto hadden een verzoek tot revisie ingediend. De rechters, van mening dat zij het verzoek tot revisie rechtens niet konden aanvaarden, vroe gen echter in hun overwegingen de presi dent, Zia-oel-Haq, rekening te houden met de argumenten van de verdediging. Het lot van Bhoetto, die na een uitstel van zeven dagen kan worden geëxecuteerd, ligt nu geheel in handen van generaal Zia. BRASILIA (EFE). De katholieke kerk van Brazilië heeft zich uitgesproken tegen de gratis verspreiding van de pil door de regering. De regering wil de be volkingsgroei afremmen. Ivo Lorscheider, voorzitter van de bis- schoppepconferenfie van Brazilië, heeft verklaard dat volgens de kerk voor de gezinsplanning alleen van „natuurlijke methodes” gebruik gemaakt mag worden. Hij beroept zich daarbij op de encycliek humanae vitae van paus Paulus VI. MEMPHIS (AP). De twee jaar gele den gestorven zanger Elvis Presley laat een erfenis van 7,6 miljoen dollar (ruim vijftien miljoen gulden) na, zo is gebleken uit een telling van de nalatenschap op bevel van een Amerikaanse rechter. Het grootste deel gaat naar het tienjari ge dochtertje van de overleden zanger, zijn vader en zijn grootmoeder. De ex- vrouw van Elvis Presley, Priscilla, komt niet in zijn testament voor.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3