WERKBEZOEK GINJAAR op buitenlandse markt metaalindustrie Werkgevers niet ontevreden over Protest tegen sluiting van laboratorium ra Meer activiteiten KBB mooi kado M 7 Loterijen moeten percentage voor uitkering vermelden ■3 Bijenkorf denkt aan W-Duitsland en VS Consumentenbond aan minister: CNV klaagt over kritiek van FNV e Toestemming voor belang in Cindu Vorig jaar minder faillissementen Japan in jaren ’90 grootste exporteur van S. (Jarrniggelt en Peter van Straaten is rZEL net BOI=KI:NWI:I=K F w 19 ECONOMIE 19 7 9 MAART 2 8 WOENSDAG o c z - v 4 GENÈVE (Reuter). Per 1 april gaat een vat ruwe olie van standaardkwaliteit van de Orga nisatie van Olie-exporterende landen (OPEC) 14,54 dollar (ruim 29 gulden) kosten. In decem ber nog hadden de OPEC-landen besloten tot een gefaseerde verhoging van de prijs van ruwe olie in 1979, waardoor deze prijs per 1 oktober van dit jaar van kracht zou worden,. Boekenweek van 29 maart t/m 7 apriL Bij uw bockhandel. In de Boekenweek heeft uw boek handel een gratis Boekenweekgeschenk voor u. En dat is dit jaar „mooi kado”. Een kostelijke bundel verhalen van Simon Carmiggelt, humoristisch geïllustreerd door Peter van Straaten. Als u voor 117,50 aan boeken koopt, mag u het Boekenweekgeschenk gratis meenemen. En u neemt uw nieuwe aanwinsten en „mooi kado” mee in een van de tien draagtassen met bekende Nederlandse en buitenlandse citaten. Verder kunt u voor 12,50 een Boeken- weekaffiche krijgen, gemaakt door Dick Bruna. J'O o* IS fondsen (ADVERTENTIE) ■- 7 I ?laim, ten. 100,20 1,20 390,00 467.0ft ■fr Hanna Saeed Al-Otaiba, de voorzitter van de OPEC, gisteren op een persconferentie waar de resultaten bekendgemaakt werden van de vergadering van de olie-exporterende landen. De OPEC-voorzitter is minister van Oiie van de Verenigde Arabische Emiraten. Per 1 april zou de prijs van een vat olie oorspronkelijk met 3,8 percent worden verhoogd, nu wordt dat 9 percent. De minister van Olie van Qatar heeft dit in Genève, waar de OPEC vergadert, meegedeeld. Lichte olie van goede kwaliteit zal echter vier dollar per vat De voor de transactiebenodigde gelden zullen door British Steel worden verkre gen uit investeringen elders in het buiten land. Voor de overige sectoren zijn de aantallen: landbouw 2& vorig jaar te gen 46 in 1977; vervoer 152 (163); industrie (exclusief bouwnijverheid) 457 (520); bouwnijverheid 516 (581). KEULEN (ANP). Japan zal halver wege de jaren negentig de grootste expor teur ter wereld zijn en zelfds de Verenigde Staten en West-Duitsland overtreffen, zo meent het Westduitse instituut voor eco nomisch onderzoek in Keulen. Het wijst er op dat Japan op sommige gebieden nu al meer uitvoert dan enig ander land. Zo neemt het driekwart van de export van motorfietsen voor zijn reke ning, zeventig procent van de export van radio’s en veertig a vijftig procent van de uitvoer van schepen, tape-recorders en rekenmachines. Het Westduitse instituut verwacht dat de Japanse uitvoer de komende jaren met gemiddeld negentien procent zal toene men. In 1950 nam het land nog maar 1,3 procent van de wereldexport voor zijn rekening, in het afgelopen jaar was het al 7,5 procent. Japan is onbetwist de voornaamste le verancier van veel landen in Azië en het Midden-Oosten, aldus het instituut. Het Japanse aandeel in de Westduitse markt is met 2,9 procent nog „betrekkelijk onbelangrijk”. Japan komt onder de leve ranciers van de Bondsrepubliek op de negentiende plaats. Het domineert echter de Westduitse markt voor motorfietsen, fotografische apparatuur, televisietoestel len en cassette-recorders. DEN HAAG (ANP). In Neder land zijn vorig jaar 3074 faillissemen ten uitgesproken. Dit is zes procent minder dan in 1977, toen 3257 faillis sementen zijn uitgesproken. Aldus blijkt uit voorlopige tellingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). 0 0 10 49,10 37,00 33,00d 84,00 83,80 49,40 41,80 645,00 44,40 57,70 50,50 47,40 41,00 135,00 36,00 42,10 144,00 54,00 42,10 3,20 51,50 138,70 70,00 79,00 160,00 53,70 53,00 118,50 41,90 33,00 74,50 58,00 96,20 47,60 34,00 59,00 91,50 48,50 53,50 169,00 34,00 81,00 119,70 51,00 48,50 40,00e 45,30 290,00 602,00 214,00 140,00 345,00 113,00 48,30 137,00 1.06 145,00 46,50 7,60 95,50 19,60 49,20 124,60 32,50 52,30 49,00 67,80 29,70 59,00 133,00 106, OOd 89,00 33,00e 99,00 65,20 114,50 «ehe in sen. dit euvel tan. UTRECHT (ANP). Onder de kop „soms vraag ik me af waar we in vredes naam mee bezig zijn”, stelt CNV-voorzit- ter Van der Meulen in het bondsblad De Gids dat de vakbeweging wordt verzwakt door de telkens terugkerende aanvallen van de FNV-bonden op het CNV. „Geluk kig is het nog niet zo ver dat vakbondsbe stuurders uit beide groepen vechtend met elkaar over straat rollen”, aldus Ver meulen. Hij signaleert in de gids dat de bij de CNV aangesloten bonden tijdens de nu vastgelopen CAO-onderhandelingen geen stelling hebben kunnen innemen of voor stellen hebben kunnen doen, of de FNV had er wel kritiek op. Volgens Van der Meulen is het kernpunt van alle aanvallen gewoonlijk dat de eenheid van het optre den van de vakbeweging wordt doorbro ken. De verschillen in optreden tussen CNV en FNV in het arbeidsvoorwaarden overleg vloeien volgens hem voort uit het ontbreken van vooroverleg. De daling geldt niet voor alle secto ren van het bedrijfsleven. Handel, bank- en verzekeringswezen telden vorig jaar 1044 faillissementen, vijf procent meer dan in 1977 (922). Ook in de sector dienstverlening is het beeld ongunstiger geworden: 588 in 1978 tegen 578 het jaar daarvoor. Het uitkeringspercentage (het deel van de opbrengst dat in de vorm van prijzen wordt uitgekeerd) van één van deze Cana dese loterijen is 30. De Nederlandse staatsloterij kent echter een uitkering spercentage van 70. De bond vindt dat er te veel wordt geleend in ons land. Vooral het doorlopen de krediet maakte de laatste, jaren een explosieve ontwikkeling door, niet in het minst als gevolg van de reclame voor dit soort lening. „Menig gezin is door te veel krediet in moeilijkheden geraakt. Het zou daaróm een overheidsinstelling sieren niet langer met de anderen mee te doen en duidelijker taal te gaan spreken”, zegt de bond. Deze verwijten gelden zowel de reclame van Postgiro en RPS als de maandafreke- ningen van doorlopend krediet. Op die afrekeningen zou steeds het aantal maan den kunnen worden vermeld dat nog moet worden bewaald voordat de gehele schuld is afgelost. Een vermelding die wettelijk verplicht zou kunnen worden. Wanneer Postgiro en RPS alvast beginnen met meer open kaart te spelen is er al veel gewonnen, aldus de CB. kenden niet met een correcte omschrij ving van hun beroep staan ingeschreven op de arbeidsbureaus, „aldus de groep werkgevers. loteerd 9 2 5 Bons zei te verwachten dat al dit jaar een mededeling over een stap in het bui tenland kan worden gedaan. Samen met uitbreidingen in Nederland staan de ko mende jaren omvangrijke investeringen op stapel. Het lijkt waarschijnlijk dat dit op den duur tot een uitgifte van aandelen zal leiden. Of dit al in het lopende boek jaar zal gebeuren kon Bons niet zeggen. KBB heeft een zeker optimisme ten aan zien van een verdere verbetering van de rentabiliteit. Bons zei dat bij de lokale overheden DEN HAAG (ANP). De contactgroep van werkgevers in de metaalindustrie schrijft in haar jaarverslag over 1978 niet ontevreden te zijn over de economische situatie van de bedrijfstak metaal en elek- i trotechnische industrie in haar geheel. „Het afgelopen jaar verliep niet ongun stig. Vele problemen wachten echter nog dringend op een oplossing en dat maakt de situatie gevaarlijk”, aldus de werkge vers. 315,0ft 2,00 6,50 Prijs van ruwe olie 9 procent omhoog (van 159 liter) meer mogen opbrengen dan een vat olie van standaardkwaliteit. Tot dusver waren de toeslagen voor olie van goede kwaliteit 1,2 a 1,7 dollar per vat. Dit houdt in dat ruwe olie van goede kwaliteit waarschijnlijk meer dan 18 dollar per vat zal gaan kosten. De OPEC-landen hebben verder besloten om leningen te verstrekken voor projecten in twaalf ontwikkelingslanden, waaronder Egypte, Noord-Jemen, Zaïre en India. Hiervoor is een bedrag van ruim 14) miljoen gulden beschikbaar gesteld? De koers van de dollar op de Londense wisselmarkt is gisteren na de bekendmaking van de prijsverhoging van ruwe olie door de OPEC iets gestegen. De notering van het goud daalde enigs zins. Bij de fixing was ’s ochtens in Londen een prijs van 246,30 dollar per ounce (31,1 gram) vastgesteld na de bekendmaking van de OPEC kwam een notering van 243,60 a 244,40 dollar per ounce uit de bus. Vorige week maakte Cindu bekend, dat er onderhandelingen met de Britten gaan de waren. Cindu Chemie houdt zich bezig met de produktie en verkoop van in hoofdzaak koolteerderivaten. ROTTERDAM (ANP). De gekozen leden van de ondernemingsraad van Uni- lever-Research in Vlaardingen zijn tegen de plannen van de directie om het labora torium in Duiven te sluiten. In een brief hebben zij de directie van Unilever-Re- search gisteren geadviseerd de vestiging in Duiven, waar ongeveer 200 man perso neel werkt, in stand tfe houden De ondernemingsraad is van oordeel dat een besluit tot samenvoeging van de twee Unilever Research-bedrijven in Dui ven en Vlaardingen niet wordt gerecht vaardigd door eerder ingestelde onder zoeken, omdat de verstrekkende sociale gevolgen zwaarder wegen. In de brief aan de directie spreekt de ondernemingsraad haar verontwaardi ging uit over het feit dat Unilever slechts garanties voor het voortbestaan van de werkgelegenheid bij Unilever-Research wil geven als de bedrijven in Duiven en Vlaardingen worden samengevoegd. De raad verwijt de directie ook dat er geen sociaal plan is opgesteld, waarin de gevolgen voor het uit Duiven over te plaat sen personeel zijn omschreven. LONDEN (ANP). De Britse overheid heeft toestemming gegeven voor de ver werving door British Steel van een meer derheidsbelang in Cindu Chemie, een dochter van Cindu Key en Kramer in Uithoorn. Het instellen van minimumprijzen heeft ook gevaren, zoals in het geval van de margarine. Daarop wijst de Consumen tenbond in een commentaar op het feit dat begin april een minimumprijs voor een aantal margarinemerken zal worden afge dwongen door het optreden van Unilever. Gezien de sterk overheersende markt positie van dit concern komt dit in de praktijk neer op een algemene maatregel, zegt de CB. „Door wie worden we eigen lijk geregeerd? De overheid hoort te wa ken tegen prijsafspraken”, aldus de Con sumentenbond. De kwaliteit van mini-televisietoestel- len, dat zijn de zeer kleine schermpjes met een doorsnee van 18 en 12 cm en nog minder, valt tegen. Aldus de conclusie van de Consumentenbond uit een onderzoek naar de prestaties van 15 mini’s, waarvan sommige gecombineerd met radio en/of cassetterecorder. De bond zegt dat er kennelijk bij deze apparaten zoveel compromissen moeten worden gesloten dat een op alle onderde len goed produkt nauwelijks haalbaar is. Afhankelijk van het soort toestel dient men op een afstand van 25 tot 90 cm van de beeldbuis te gaan zitten om te kijken. Het is niet slecht voor de ogen, wel ver moeiender dan het kijken naar een groter scherm, omdat de ogen zich op korte afstand meer moeten inspannen. De beeldscherpte laat vaak te wensen over, de geluidskwaliteit ook. Het bedieningsge mak is ook niet steeds gunstig aldus de bond Bij den onderzoek van de Consumen tenbond in 1970 bleek 30 percent van de huishoudtrappen onveilig. Nu, negen jaar later, is er maar weinig verandering in die situatie gekomen, zo concludeert de bond uit een opnieuw gehouden onderzoek. Huishoudtrappen zijn voor ongelukken in huis een veel voorkomende oorzaak. duidelijk meer begrip en tolerantie be staat ten aanzien van nieuwe vestigingen van zelfbedieningswarenhuizen. Vergele ken met enkele jaren geleden is bij de gemeenten een kentering merkbaar. Naast het overleg met Eindhoven over vestiging van een nieuw Maxis warenhuis zijn ook onderhandelingen geopend met Hoogvliet, Enschede en Hoogeveen, ter wijl ook word t gedacht aan een vestiging in Zaanstad. Vorig jaar werd begonnen met de bouw van een trefcenter in Arnhem. Ook de Hema-keten wordt verder uitge breid. Dit jaar worden nieuwe filialen geopend in Purmerend (de 150e) en Arn hem. Vernieuwing en vergroting van filia len staan op stapel in Nijmegen-Centrum, Haarlem-Centrum, de tweede bouwfase Enschede, Den Helder en Rotterdam-IJs- selmonde. Nieuwe activiteiten op de Nederlandse markt zijn in voorbereiding. De overne ming van Sporthuis Centrum en de Praxis doe-het-zelf centra waren hiervan het be gin. In de sector recreatie worden nieuwe stappen overwogen. Activiteiten van KBB SA verkeren nog in een beginstadium en zijn van geringe omvang. Inmiddels heeft KBB SA in Hong Kong opgericht KBB Far Eastern Trading Ltd., ter ondersteuning van de werkzaamheden op het gebied van de import van goederen uit het Verre Oosten. De verhoging van het minimumloon met 3,5 percent boven de prijs compensatie heeft volgens het concern in 1978-’79 een zware druk op de loonkosten van NV Koninklijke Bijenkorf Beheer KBB uitgeoefend. Dit werd mede veroor zaakt door het handhaven van de noodza kelijke verschillen in functiewaardering, zo blijkt uit het sociaal jaarverslag van de KBB. De totale loonkosten zijn met 10,3 percent gestegen tot 360 miljoen. Het totaal aantal werknemers is toege nomen van 18.918 tot 19.676, omgerkend in arbeidsplaatsen bij een 40-urige werk week is dit een stijging van 7.587 tot 7.695. De groei (2,5 percent) is nagenoeg gelijk aan die van vorig jaar. De samenvoeging van Perry van der Kar BV en Sporthuis Centrum bv was hiervoor grotendeels ver antwoordelijk. „mooi kado” in de Boekenweek Minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne (midden) bracht gisteren een werkbezoek aan de Vuil Afvoermaatschappij (VAM) in Wijster. Naast hem voorzitter Laan van de Raad van Bestuur van de VAM (links) en directeur Stolp. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Naast verster king van de binnenlandse basis mikt NV Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) op een marktpositie in het buitenland, waarbij vooral wordt ge dacht aan de VS en West-Duitsland. Dit kan een overneming zijn, maar even goed een deelneming of samen werking met een lokale partner, zo heeft de voorzitter van de Raad van Bestuur, J. Bons Jr., gezegd in een toelichting op het jaarverslag (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Consumenten bond dringt er bij de minister van Justitie op aan vermelding van het uitkeringspercentage bij loterijen verplicht te stellen. Als voorbeeld wordt gewezen op twee Canadese lo terijen die sedert kort op de Neder landse markt opereren. De contactgroep ziet ook een aantal uiterst verontrustende ontwikkelingen. Zo constateert de contactgroep, die hoofd zakelijk kleine en middelgrote bedrijven verenigt, dat de plannen tot sanering van onze scheepsbouw voor de kleinere zelf standige onderneming in deze branche bijna funest zijn. De bedrijven, die vol gens bepaalde plannen van de beleids commissie scheepsbouw zullen worden behandeld, zullen volgens de contact groep nauwelijks nog als zelfstandige on dernemingen kunnen worden beschouwd. Voor het kleinere bedrijf wordt door de beleidscommissie nagenoeg geen plaats ingeruimd. De contactgroep wijst werktijdverkor ting als een onbruikbaar middel tot be strijding van werkloosheid van de hand en spreekt voorts bezorgdheid uit over de stijging van de collectieve lastendruk en de toenemende spanning op de arbeids markt. „De arbeidsmarkt functioneert gebrek kig, voornamelijk doordat de werkzoe- f - HM» glf|m

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19