NJORD-ZWEMSTER MONIQUE WILDSCHUT: Herenteam VCK t! houdt tweede plaats vast [streeksport districtsfinale 10,- Van Hanegem: geen binding meer met AZ Jeugd team Pauel naar Niet te versmaden. BON 4 HO '.1 II Twee reacties I Geen fusie Niet naar KNVB w hi Waarde toehoorders, eet u smakelijk. Ais u begrijpt waar ik heen wil. ALFABETISCH PIEREWAAIEN i 25. WOENSDAG 2 8 MAART 19 7 9 SPORT en f//z ,jmi’ - 'i Prijs: 17,50 47 I -x. St. op. in eigen land door Udo J. Buys onder redactie van Jan van der Nat :o dj Krachttraining Langebaan L .i EEN NIEUWE LENTE... j (in te leveren bij een van onze kantoren of de boekhandel - geldig tot 1 mei 1979 - Ik ontvang graag de bundel „Alfabetisch Pie rewaaien” voor de speciale prijs van (Ik betaal kontant) A 7” Een boekwerkje dat een gids voor u kan zijn! „Alfabetisch Pierewaaien door eigen land” is een bundeling van verhalen welke eerder verschenen in Haarlems Dagblad, IJmuider Courant en Beverwijk se Courant. Introduktieprijs Extra korting voor abonnees! Naam: Adres: Woonplaats: - f w proberen af te dwingen r I I 1 'j (ADVERTENTIE) Monique Wildschut: „Ik wil niets forceren" h l It y"yZ/< ‘rflln 'f/Tt VZWffXW't J Van Hanegem: wel salaris - geen werk Profiteer van deze speciale aanbieding! buitenspel I Het zwemmen is Monique Wildschut als het ware met de paplepel ingegoten. Haar ouders waren vanaf de oprichting bij Njord’59 betrokken en beoefenden zowel de zwem- als de polosport. Vader Gé, die onder andere het Ijsselmeer o ver zwom, komt nog regelmatig in het eerste polo- team van Njord uit, terwijl moeder Loes, na een korte afwezigheid, weer in het tweede dames-poloteam speelt. Al vanaf haar derde levensjaar werd Monique Wildschut bij het Njord-gebeuren betrok ken en zwemtrainer Ok van Batenburg selecteerde haar al op zeer jeugdige leef tijd voor zijn wedstrijdselectie. Nadat Van Het plan ter redding van het betaal de voetbal van de heer Van den Eijn- de, dat wij vorige week in deze ru briek publiceerden, heeft (voorlopig) twee reacties teweeg gebracht. Een korte kwam van de heer J. J. van der Fange en een zeer uitvoerige van de heer ir. A. J. Belo. Hieronder een sa menvatting van hun plannen. De suggesties van ir. A. J. Belo heb ben niet de pretentie ooit de voetbal bonzen in de Zeister bossen te berei ken. „Ik heb”, aldus de heer Belo, „de- Heeft u nog andere ideeën, dan zijn die welkom bij de redactie van deze rubriek. Komen er de komende week graag voor vrijdag, nog brieven bin nen, dan zal „Buitenspel” daar volgen de week aandacht aan besteden. ze plannen zes jaar geleden al eens naar de KNVB gestuurd, maar toen zijn ze in de prullenbak beland. Ik denk dat het dit keer niet anders zal zijn’. Het plan van ir. Belo gaat een beetje in de richting van het idee van Barry Hughes. De Heemsteedse ingenieur komt echter met nog grotere getallen. Hij wil twinig punten toekennen bij een overwinning en bij een gelijkspel tien punten. Doelpunten moeten extra worden beloond en wel als volgt: Batenburg vijf jaar geleden met veel tu mult verdween, leidde zijn opvolger Geor ge Sieverding, Monique Wildschut naar de top. 4 Het streven naar topprestaties op zwem- gebied heeft een grote invloed op het leefpatroon van de Njord-zwemster. „Ik train twee uur per dag en in het week einde hebben we duintraining. Bovendien beoefen ik de langebaanzwemmerij en de polosport ook op een hoog niveau. Om Voor het nieuwe seizoen hoeft Wim van Hanegen zich geen zorgeh te maken. Vol gens zijn zeggen kan hij bij NAC goed verdienen. Ook Excelsior uit Rotterdam, PEC-Zwolle en het Venlose FC WV heb ben belangstelling voor hem. De leiding van AZ verwacht niet, dat Van Hanegem in de verre toekomst nog gebruik zal ma ken van het aanbod om als technisch adviseur weer in Alkmaar te werken. Peter Ressel trekt vandaag naar Ameri ka, waar hij binnenkort uitkomt voor de profclub San Jose Earth Quakers. Hij gaat ook proberen voor Van Hanegem een club in Amerika te vinden. „De Kromme is een prima voetballer en om zo’n man zitten verscheidene clubs in Amerika ver legen. Hij komt daar wel aan de bak. Daar zorg ik voor”. Iets wat aan de volgens Monique Wild schut gevarieerde Njord-trainingen ont breekt is de krachttraining. Op de centra le training maakte zij inmiddels wel ken nis met deze oefenvorm. „Het is me zo goed bevallen, dat ik binnenkort op een sportschool in IJmuiden individueel aan krachttraining ga doen. Risico’s? „Ik bouw zelf m’n programma op en doe alleen wat ik kan”, aldus Monique Wild schut. Naast de kortebaanzwemmerij is Moni que Wildschut ook op de langebaan actief. Op de vrije slag is alleen Lydia Stegink Ondanks haar suprematie vindt Moni que Wildschut de langebaansport nog steeds leuk. „Maar”, zo vult zij aan, „als ik niet bij -Njord zou zitten, dan zou ik mis schien nooit aan het langebaanzwemmen zijn begonnen. Mijn vereniging propa geert de langebaanzwemmerij enorm, we trainen in de zomer bijvoorbeeld in het buitenwater van het Spaarnwouderbos. Alfabetisch Pierewaaien is verkrijgbaar bij de kantoren van Haarlems Dagblad, IJmuider Courant, Beverwijkse Courant en in de boekhandel. Ik vind het jammer dat andere topzwem- sters als Annelies Maas en Enith Brighita niet aan de „marathons” deelnemen. Op het parkoers in de Waarderpolder houdt de Haarlemse Raceclub Excelsior zondag een interclubontmoeting met on der meer Kennemerland (Beverwijk), De Kampioen (Haarlem) en De Bataaf (Half weg). De nieuwelingen starten om tien uur en de overigen om elf uur. De renners van De Bollenstreek gaan voor het rijden van de tweede rit van de Rijn-Bollenstreek- competitie op bezoek bij Swift in Leiden. (Van onze volleybalmedewerker) IJMOND. Met opvallend gemak heeft de herenploeg van Giezeman/VCK in sporthal „De Vang” te Zaandam de tweede plaats in de eerste klasse A weten te behouden. Naaste belager Molenwiek 1 werd in drie sets door de Beverwijkers gedegradeerd tot een sparringpartner van weinig betekenis: 0-3. r De eerste zonnestralen, het prille groen en de herinneringen aan een barre winter zal bij velen het verlangen om er eens op uit te trekken versterken. Zo'n trip door Nederland naar een van die vele leuke plekjes in ons eigen land (Van onze sportredactie) ALKMAAR. Wim van Hanegem krijgt van AZ’67 nog tot juli zijn volledi ge salaris uitbetaald, maar voetballen of trainen is er voor De Kromme niet meer bij in Alkmaar. Volgende week neemt Van Hanegem afscheid van de spelers groep van AZ. Mogelijk voetbalt hij dit seizoen nog enkele maanden in de Ameri kaanse competitie. van de Otters in staat enigszins tegen stand te bieden, zodat de Haarlemse, die «reeds twee maal de Zwemkroniekbeker op de vrije slag en vorig seizoen op twee na alle wedstrijden won, met kop en schouders boven de rest van het veld uitsteekt. De heer Van der Fange reageert in eerste instantie op de vorming van de associaties, zoals de heer Van den Eijn- de die voorstelde. Volgens hem kan het betaalde voetbal in Nederland niet worden gered door fusies. Hoewel er goede voorbeelden zijn, zoals PEC/ Zwolle (Zwolse Boys en PEC) en FC Utrecht (DOS, Velox en Elinkwijk), is het nooit gelukt het Haarlemse trio EDO, Haarlem en RCH te koppelen. „Om het betaalde voetbal te redden moeten”, aldus Van der Fange, „de spelregels worden veranderd”. Hij stelt voor om in het vervolg de bezoe kende club een punt toe te kennen bij een gelijkspel van bijvoorbeeld 2-2 en geen punt bij een 0-0. „Daarmee zou worden voorkomen, dat een trainer naar een uitwedstrijd toegaat met al leen het doel om een punt te pakken en derhalve op 0-0 gaat spelen”. (Van onze budomedewerker) ZAANDAM. Judo-vereniging Pauel is bij de districtsvoorwedstrijden in Zaandam met zijn jeugdtëam als eerste geëindigd. Het jeugdteam plaatste zich hierdoor voor de districtsfinales die op 21 april in Zaandam plaatsvinden. 1) De eerste drie doelpunten in een wedstrijd worden beloond met 4 pun ten elk. 2) De volgende vijf goals met drie extra punten elk. De ploeg die een tegendoelpunt krijgt wordt bestraft met een punt in mindering. 3) Verdere doelpunten leveren elk twee punten op en de aftrek van een tegengoal is dan twee punten. De heer Belo heeft om deze ingewik kelde rekenarij wat duidelijker te ma ken een uitvoerige tabel gemaakt, waarbij elke mogelijke eindscore van 0-0 tot en met 10-10 vertaald is in de punten. Om even een paar voorbeelden te noemen: een 10-0 zege levert de ene ploeg 51 punten op en de ander min punten. Een 4-4 gelijkspel is goed voor 24 punten ieder, een 5-0 zege voor 38. „Dit systeem is natuurlijk vatbaar voor allerlei variaties”, besluit ir. Belo zijn schrijven. In hun poule moesten de jongens van Pauel viermaal tegen een andere club uitkomen. Zij behaalden achtereenvol gens winst op de navolgende clubs: Plenc- kers (IJmuiden) 3-2, Hajime (Alkmaar) 5- 1, Shin Shin (Amsterdam) 4-2, en Nieu- wendam (Amsterdam) met 3-2. Het onge: slagen team van Pauel bestond uit: Marco van Pel t.m. 36 kg., Tom Kruisman t.m. 41 kg, Robert Doornebos t.m. 47 kg. (hij s moest zich door een blessure laten vervan gen door Jan van Haskamp), Alfredo van Hardenbroek t.m. 54 kg., Peter van Dale t.m. 62 kg. en Nico Waasdorp boven 62 kg. Een rit voor de zomercompetitie van de Haarlemse wielerclub De Kampioen om de Nico-Besbeker, leverde bij de aspiran ten een overwinning op voor Jan van Reek. Tweede werd Ruud v.d. Zande en derde Wim v.d. Pol. Bij de jeugdklassers zegevierden Peter Stevenhagen, Bart Griekspoor, W. de Kremer, Ruud v.d. Klis, Johnny Bouman en Marco Assendelft. De rit werd verreden in het Spaarnwou derbos. Op het van verlichting voorziene trai ningsveld van het Heemsteedse sportpark speelt eersteklasser RCH donderdag avond een oefenwedstrijd tegen derde klasser Stormvogels. De aftrap is om 19.00 uur. Dat Sieverding bij Monique Wildschut een potje kan breken, bleek wel tijdens de nationale winterkampioenschappen in Amsterdam. Na een zwakke 800 meter vrijeslag en een slechte serietijd op de 400 meter wisselslag liet de woedende coach haar „en public” een strafexpeditie van vier maal een kilometer maken. „Dat moet je er voor over hebben om toppresta ties te leveren. Door een verkeerde voor bereiding, die vooral op sprints was geba seerd, ging het erg slecht. Sieverding heeft me, omdat we altijd een op de marathon- zwemmerij gebaseerde training krijgen, kilometers laten zwemmen. En het heeft geholpen. Op de 400 meter lag ik lange tijd op kop en werd tenslotte derde”, luidt het commentaar van Monique Wildschut. ,1 topprestaties op zwemgebied te realiseren heb ik op school een stapje terug gedaan. Ik ben vorig jaar in de derde klas van het atheneum blijven zitten en nu dóe ik ha vo”, aldus de Njord-zwemster. Behalve het streven om aan de nationa le top te blijven en op dfe Nederlandse kampioenschappen in Amersfoort een gooi naar detitel op de 800 meter vrije slag en de 400 meter wisselslag te doen wil Monique Wildschut ook proberen zich te kwalificeren voor de Olympische Spelen van volgend jaar in Moskou. Deze kwalifi catie zal dan via een goede 400 meter wisselslag bereikt dienen te worden. Al tijdens de winterkampioenschappen in Amsterdam bleek, dat er aan de 400 ■meter wisselslag van Monique Wildschut nog het een en ander te sleutelen valt. Op de schoolslag, haar zwakste onderdeel, moest ze zich zodanig forceren, dat de vrije slag (haar sterkste onderdeel) er niet uit kwam. Het accent wordt op de trainin gen nu meer naar de schoolslag verlegd. Hoewel Monique Wildschut er veel voor over heeft om de top te bereiken bouwt ze haar carrière rustig op. „Als je je gaat forceren dan bereik je de top misschien wel, maar je valt er weer snel vanaf. Ik wil wel hoge ogen gooien tijdens de nationale kampioenschappen, maar als het niet lukt dan vind ik dat niet erg”, meent Monique Wildschut, die er naar streeft op de 800 meter vrije slag tot een tijd van 8.56.0 te komen en op de 400 meter wisselslag een tijd onder de vijf minuten te realiseren. Het in de tweede klasse B van het zaterdagvoetbal spelende Lisser Boys, dat het aanvankelijk als debutant niet slécht deed, maar na de winterstop al driemaal met een nederlaag werd geconfronteerd, zal het contract met trainer Harry v.d. Horst niet verlengen. Hij was dit seizoeti voor het eerst bij „de Boys” in dienst. Naar een opvolger van Van der Horst wordt nog gezocht. Voor de damesteams van WW ’72 en VCIJ waren eveneens overwinningen weggelegd. VCIJ bedwong verrassend ge noeg Martinus 2 in eigen huis en stelde daardoor de plaats in de promotieklasse van distrikt Haarlem veilig. Molenwiek 4-VCK 0-3 (13-15, 12-15 en 11-15). Uitgangspositie van VCK in deze „top per” van de eerste klasse was de tweede plaats in de rangschikking vast te houden. VCK is hier dubbel en dwdrs in geslaagd, want in de rechtstreekse confrontatie met voornaamste concurrent Molenwiek, werd de voorsprong op de Zaanse ploeg vergroot tot vier punten. Alleen tijdens de beginschermutselin- gen van de eerste set heeft VCK het even moeilijk gehad. Daarna namen de gasten het initiatief in handen, om dat vervolgens^ niet meer af te staan. Door goed werk van de spelverdelers Arie Zuidervaart en Henk Keur bracht VCK voldoende variatie in de aanvallen, waartegen het gehaaste spel van de thuis club maar schril afstak. Martinus 2-VCIJ 1-3 (11-5, 5-15, 15-8 en 6-15). Zonder meer verrassend is de zege die de VCIJ-dames in Amstelveen'behaalden op het als derde geklasseerde Martinus 2. Aan de basis van het onverwachte IJmui- dense succes lag het ijzersterke blokkeren van Marijke Visser en Greet Vlaming. De aanval van Martinus, die het voorname lijk van hoge set-up’s moet hebben, werd daardoor volledig aan banden gelegd. VCIJ daarentegen viel met meer overtuiging aan. Op maat gegeven set up’s van Thea Wesseling en Henny Hie- menz werden diep in het achterveld gesla gen. Daarnaast ontregelde VCIJ door scherp serveren consequent de Amstel-'; veense opbouyv- Overige uitslagen, dames IA: Argus 3- Oranje Wit 0-3 en Uithoek-WW’72 0-3. Heren IA: Uithoek-Dynamo 0-3. Stand promotieklasse dames: Die Raeckse 2 19-51, KDO 19-49, Martinus 2 21-40, Sporting 19-32, VCIJ 20-31, Marti nus 4 19-30, VCH 19-26, Die Raeckse 3 20- 25, OVRA 2 19-21, Triumph 18-20, SAS 21- 18 en Martinus 3 20-8. Van 21 maart tot 1 juni is Alfabetisch Pierewaaien verkrijgbaar voor de introduktieprijs van 12,50 Abonnees van Haarlems Dagblad, IJmuider Courant en Beverwijkse Courant ontvangen nog eens een extra korting op de introduktieprijs! Onderstaande bon geeft recht op een extra korting x (van 21 maart tot* 1 mei 1979) van 2,50 Dus tijdelijk uw gids (van A tot Z) in eigen land voor slechts 10," Overigens won Monique Wildschut reeds op elfjarige leeftijd haar eerste lange-afstandswedstrijd, maar toen de jury tijdens wedstrijden in Olst er achter kwam, dat Monique Wildschut nog onder de leeftijdslimiet van twaalf jaar zat, volgde een diskwalificatie. De Njord- zwemster, die alleen aan de start kwam omdat haar vereniging op de vrije slag zwemsters te kort kwam, mocht als troost de door een landelijk dagblad uit geloofde Knuddetrofee in ontvangst nemen. i Aktienummer 457001 (Van onze zwemmedewerker) HAARLEM. De vijftienjarige Njord-zwemster Monique Wildschut maakt een zeer succesvolle periode door; op de winterkampioenschappen voor as piranten veroverde ze twee zilveren en vijf bronzen medailles, op de titelstrijd voor senioren twee maal brons en vorige week verbeterde ze het zeven jaar oude aspirantenrecord op de 1500 meter vrije slag van Hansje Bunschoten. Doel van de Haarlemse, die een geweldige progressie doormaakt, is een kwalificatie voor de Olympische Spelen die volgend jaar in Moskou worden gehouden af te dwingen. er te w het kref i moet u >r agress loden; al HT I kritische," ment. K blad vanl Kontakt. mer van i t u gratis of schrijf: 13, Den H Deelname aan Spelen - x». i i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25