Stenen paleis, glazen fort of blikken long? Talen en wiskunde, maar ook koken en een broek naaien I 42e A#' S Ég| CS Ouders en leerkrachten diep gegriefd door afwijzing van experiment middemdaool baste school n KJ n reau I I I of 4* klas I MC' ju» (aar.'S Fusie Verbijstering Perikelen Het nieuwe Amsterdamse stadhuis Blijven zitten ■■MruwMI kj rri 15 AMSTERDAM 19 7 9 14 2 9 MAART DONDERDAG r onder redactie van Theo van der Kaaij I „Kom, laten we eens een plan netje voor een middenschool gaan maken. Zegt de minister nee, dan hebben we pech gehad.” Wanneer de zaken zo simpel waren geweest, had onderwijsmi nister Arie Pais (VVD) kunnen volstaan met zijn weigering om in Amsterdam Oud-West een expe rimentele middenschool te laten starten. Nu is de minister nog niet jarig bij zijn stadgenoten, die hij jaren als raadslid mocht dienen. Pais heeft met zijn weigering ou ders, kinderen, onderwijzers, le raren en solidaire groepen tot in het diepst van hun hart gegriefd. i I I I ri J t Eb .AC '«(«WW*’ r A tam iar noodzaak, juist in Oud-West '26 nonteur, irlem en ktronica, hnieken. 3ben wij r bij een 3 draai- an voor iche als n baan Van Kemenade stelde de uitgangspunten op: uitstel van studie- en beroepskeuze van 12 tot 15-16 jaar; gelijke kansen voor alle leerlingen; geen selektie na het 12e jaar; geen scheiding tussen doe- en ver- standonderwijs; geen scheiding tussen on derwijs voor jongens en meisjes; alle leer lingen een gelijke basisopleiding. Over de kwaliteit van het onderwijs stelde Van Kemenade: verbreding van het onderwijs- verbijstering en ongeloof ontvangen. „Ze waren volkomen stuk”, zegt Marion Les- craüwaet, administratrice van de Jacob van Lennep-mavo, „vooral de laatste twee jaar hebben de leraren zich met de ouders te pletter gewerkt om de zaak voor te bereiden. Toen het bericht kwam dat de zaak niet doorging, stonden ze te huilen en te vloeken. Dit was niet zomaar een plan netje dat even uftgewerkt moest worden. Wat was dat toch voor een paniek rond het Waterlooplein? Waarom moest de rommelmarkt een paar jaar geleden zo nodig verdwijnen naar elders Waar om moesten alle overgebleven huizen per sé tegen de vlakte? Om ruimte in de stad te scheppen wellicht? Om een joe kel van een parkeerterrein te creëren zoals het er nu uitziet. Akkoord, het Amstelpark, het Vondelpark: de groene longen van de metropool. Maar dit: een blikken long? Ach natuurlijk. Het stadhuis! De kaal slag op het Plein was noodzakelijk voor de bouw van het grootste kantoor van de binnenstad, de burokratenbunker, het glazen fort, Holzbauers levenswerk. We wachten alleen op goedkeuring van de regering.” Maar waar blijft het in vredesnaam? De afdeling voorlichting van het huidige stadhuis: „Van onze kant geen nieuws. Het terrein is klaar, de plannen zijn gereed en het bouwprogramma is rond. gevaar. Het ministerie zegt trouwens dat het.een zuiver Amsterdamse zaak blijft, het rijk financiert slechts ten dele.” echt niet meer uit mijn hoofd. Er wordt voorlopig beslist over een bedrag van 15 miljoen gulden waarmee Amsterdam de eerste paar jaar aan de slag kan. Burge meester Polak heeft al gezegd: geef dat geld nou maar, dan kunnen we tenmin ste meteen beginnen.” Maar, er is meer aan de hand. Meni geen zal zijn klomp breken bij het door bladeren van een pas op de markt ver schenen boekwerk „Vondel en Amster dam”, dat een tentoonstelling in het Theatermuseum aan de Herengracht be geleidt. Het boek ontleedt Vondels ge dicht uit 1655 „Inwijdinghe van ’t Stad huis” en een begeleidend stripverhaal laat het onmogelijke geschieden: op het Waterlooplein wordt het nieuwe stad huis onthuld, een natuurgetrouwe kopie van het Paleis op de Dam! des. Het groepje werkt de gegevens uit en legt het resultaat naast dat van de andere groepjes. Iedere groep van twin tig leerlingen heeft zijn vaste begelei der (mentor), die samen met de ouders en de leerlingen belangrijke beslissin gen neemt in het vormingsproces. ringen. Boze tongen beweren dat het gaat om een groepje idioten dat de midden school wil doordrijven, maar ze vergeten dat het plan brede steun geniet uit alle lagen van de bevolking. De ouders zelf hebben bij de voorbereidingen een stevige vinger in de pap, de leerkrachten hebben intensief naar de ouders moeten luisteren. Natuurlijk zijn er problemen. Drie scho len moeten fuseren om samen het midden- school-experiment aan te gaan. Het zijn de Jacob van Lennep-mavo, de Abel Tas- man-lavo-leao en de Tweede Gemeentelij ke school voor hno. Het Lely-lyceum zal zich in 1982 bij dit drietal voegen als garantie dat leerlingen ook naar het voor bereidend wetenschappelijk onderwijs kunnen doorstromen. De Abel Tasman stribbelt tegen bij de fusie door op het laatste moment bedenkingen tegen het middenschool-exjjeriment in te brengen. Volgens de andere twee fusiepartners ko men de drie scholen gezamenlijk best uit de problemen, maar voor het zover kon komen heeft de minister ingegrepen. Pais grijpt de fusieperikelen van de scho len aan als stok om de middenschool te slaan. Hij noemt het ’oneigenlijke’ proble men. Van het begin af aan is vanuit het project Oud-West gesteld, dat slechts door middel van fusies een middenschool gere aliseerd kan worden. Daarom is juist dit experiment landelijk van grote betekenis. De projectleiding: „Fusies brengen altijd problemen met zich mee. Aan de oplos sing daarvan moet gewerkt worden. Het mag echter nooit een reden zijn om het experiment niet door te laten gaan.” Het bericht van de afwijzing werd door de leraren van de betreffende scholen met akt nog TS/TH- sreist. Hoeveel geld is er ook alweer mee gemoeid, meneer Huygens? „Uh, bedra gen noemen we liever niet meer. Dat brengt alleen de aanbesteding maar in M! I Opnieuw terug naar het bureau voor lichting in Amsterdam. Meneer Buis man: „Wat het gaat kosten? Ik weet het Scholen moeten wel fuseren, want het aanbod van leerlingen neemt af. Eerst waren het de kleuterscholen, nu de basis scholen en straks onvermijdelijk de scho len voor voortgezet onderwijs. Fusie van scholen blijft bij elk middenschool-expe- riment in vergelijkbare situaties een con creet gegeven. Minister Pais heeft inmiddels met een breed gebaar zijn alternatief aangeboden: een 'pilot-projectsstimulering’. Dit zou een concrete, directe aanpak van de on derwijsproblemen inhouden. Het is ou ders, leerkrachten en gemeentebestuur en solidaire organisaties echter volstrekt on duidelijk wat hieronder verstaan moet worden. Op 19 februari kwam de onheilstijding uit Den Haag, inmiddels bekrachtigd door een meerderheid in de Tweede Kamer: er mag geen experimentele middenschool komen in Amsterdam Oud-West. Pais acht perikelen rond de fusie tussen drie deelnemende scholen teveel problemen met zich meebrengen voor het juist voor bereiden van de middenschool. Boven dien twijfelt hij eraan, of alle deelnemen de scholen voldoende met het experiment instemmen. Als laatste argument voor’ zijn weigering noemt Pais, dat het ondui delijk is of de start van de middenschool niet teveel leerlingen van bestaande scho len onttrekt. In de Tweede Kamer kreeg minister Pais vorige week alle steun van zijn eigen VVD en het CDA, PvdA, CPN en D’66 blijven vóór het middenschool- experiment in Oud-West. „Allemaal gezochte argumenten,,’ zegt Wouter Schlotter van de Projectleiding Middenschool. „Gezien de onhoudbare ar gumenten die hij gebruikt om het experi ment te kappen en zijn uitspraak dat het door hem geboden alternatief een betere aanpak van de problemen is dan de mid denschool, lijkt het de projectleiding waarschijnlijker dat de minister tot zijn besluit is gekomen, omdat noch hij, noch zijn partij, de VVD, in het algemeen voor standers zijn van de middenschool.” Pais sprak in het verleden meermalen over de middenschool in bewoordingen als ’grauwe eenheidsworst, en ’goede kin deren mag je niet vertragen’. De project leiding: „Zijn afwijzing is dan ook voor ons een frontale aanval op het midden- schoolbeleid zoals dat onder PvdA-minis- ter Jos van Kemenade vorm heeft ge kregen.” ding, die de interesse en de mogelijkhe den van het kind aangeeft met het daar bij behorende advies voor vervolgoplei ding of beroepskeuze. De organisatie van de middenschool is zodanig gere geld, dat kinderen met verschillende kwaliteiten en verschillende achter gronden bij elkaar in dezelfde groep werken. Bewust wordt geen onder scheid gemaakt tussen wat jongens en meisjes leren. Ook jongens zullen zich bezig houden met zorg voor de woning, voeding en kleding. Voor de meisjes Buisman wil niet verhullen dat Am sterdam een beetje benauwd is te weinig geld te krijgen. Het snijden in de begro ting van de rijksgebouwendienst zou noodzakelijk zijn om 3000 woningwet woningen extra te bouwen. Grote posten als het Amsterdamse stadhuis zouden best eens op de lange baan geschoven kunnen worden. Het gemeentebestuur heeft de minister om een gesprek over deze materie verzocht, maar de afspraak moet nog gemaakt worden. Het is inmid dels wel een publiek geheim, dat met de bouw van het stadhuis meer dan 260 miljoen gulden is gemoeid.Raadsleden, kamerleden en ambtenaren in hoofd- en hofstad hebben intussen geen idee van de werkelijke ontwikkelingen. Het blad Nieuw Amsterdams Peil heeft een strikt vertrouwelijk discussiestuk in handen gekregen, waaruit blijkt dat de Dienst Stadsontwikkeling vergevorderde plan nen heeft om het Paleis op de Dam op te pakken en volledig te verplaatsen naar het braakliggende Waterlooplein! Het ambtelijk breinbrouwsel is even onthut send als simpel: een lastig verkeersob stakel verdwijnt uit de binnenstad en die dure Oostenrijkse architect hoeft niet langer op sleeptouw gehouden te wor den, want zijn glazen paleis is niet langer meer nodig. Vergeet niet dat verandering van het on derwijs voor elke leraar een bedreiging betekent. Hij begint ér alleen maar aan als hij ér de absolute noodzaak van inziet. Juist in Oud-West is die noodzaak ontzet tend aanwezig. Het opheffen van de ongelijkheid in het onderwijs, daaraan moet de midden- kinderen een groot aantal diploma’s te^ school een bijdrage leveren. Oud-minister halen valt. De landelijke Innovatie Com missie Middenschool en de Rijksinspectié keurden de plannen goed. Er zijn leraren beschikbaar die enthousiast klaar staan om de plannen in nauwe samenwerking met de ouders uit te voeren. De voorlopige inschrijving werd zelfs gestart en een ter rein op het Jan van Galenplein aangewe zen als plek voor een nieuw te bouwen school. Oud-West is startklaar om in au gustus te beginnen. Niet minder dan 175 kinderen staan op dit moment ingeschre ven en dit aantal groeit gestaag. Van de ouders werd gevraagd een tweede school keuze op te geven voor het geval de plan nen niet door mochten gaan. „Er is voor mij geen andere keuze,” zeiden de meeste ouders. Zij zien de middenschool als de enige oplossing voor de problemen met de toekomst van hun kinderen. personen in de laagste inkomenscatego rie. De woonruimte voor deze. Amster dammers is klein en slecht, de meeste gezinnen hebben kamers te weinig. Bin nenshuis is het vaak tochtig, vochtig en gehorig, buitenshuis wacht de verkeers drukte, de volgeparkeerde straten, nau welijks speelgelegenheid voor kinderen, geen sportvelden en slechts enkele buurt huizen. De kleine woningen hebben regelrecht invloed op schoolgedrag en prestaties van de kinderen. Een eigen kamer is er meest al niet en van huiswerk maken komt niets i Het zijn de ouders zelf geweest, die de problemen bij de wortel hebben willen aangrijpen. Sinds 1970 is in Oud-West de vraag naar een middenschool in discussie bij ouders, leerkrachten en buurtgroepe- De middenschool kent bekende vak ken als geschiedenis, aardrijkskunde, talen economie, wiskunde en gymnas tiek, maar ook minder bekende als praktische vaardigheden en expressie. Een kind, dat op 12-jarige leeftijd van de basisschool komt, zou nog een paar jaar de tijd moeten krijgen om te beslis sen over school of beroep. De midden school, inmiddels als experiment ge start in de Amsterdamse Bijlmermeer, Utrecht, Lelystad, Groningen en Heyt- huysen, is door de vorige minister van onderwijs Jos van Kemenade uitge dacht als vervolgopleiding voor alle kinderen vanaf de basisschool. De drie st vierjarige middenschool is bestemd voor het kind, dat misschien geschikt is Wouter Schlotter van de projectlei ding: „Het ontwikkelde middenschool- plan is immers juist gemaakt om de pro blemen aan te pakken. Tegen dat plan had de minister geen principiële bezwa ren. Los van de eventuele inhoud van een alternatief is het bovendien ondenkbaar dat in nog slechts 14 schoolweken een alternatief gemaakt kan worden voor iets waar enige jaren aan gewerkt is. Duidelijk is in ieder geval, dat er finan cieel flink gekortwiekt wordt. Over sti mulering gesproken.” VWO HAVO We wenden ons vervolgens tot de rege ring. Die krijgen we niet te spreken. Wel voorlichter Huygens van Volkshuisves ting in Den Haag, speciaal belast met het verschaffen van informatie over liet nieuwe Amsterdamse stadhuis. „Er is nog altijd niet voldoende duidelijkheid over waar de centen vandaan moeten komen,” zegt de heer Huygens. „De mi nisterraad moet daar een uitspraak over doen. Er ligt ook nog een voorstel van het Kamerlid Keja om in de begroting van de Rijksgebouwendienst te gaan snijden. Zijn vragen moeten nog beantwoord worden.” Onder praktische vaardigheden vallen het repareren van een lekkende kraan, behangen, verven, een stekker repare ren, een gezonde maaltijd klaarmaken en een scheur in de broek naaien. Ex pressievakken zijn tekenen, textiele werkvormen, handenarbeid, muziek, dans en toneel. Na de drie of vier jaar middenschool kiezen de leerlingen met de ouders en leerkrachten voor verdere studie op de mavo, havo, hno, vwo of meer gerichte beroepsopleidingen. Het waren de ouders zelf die negen jaar geleden in een brief aan de wethouder schreven, dat er een middenschool in de wijk moest komen. Zij worstelden met de problemen van de school- .en beroepskeu ze voor hun kinderen. Een middenschool zou de leeftijdsgrens, waarop definitief gekozen moet worden, opschuiven van 12 naar 15 jaar. Een verademing voor de ouders en meer nog een beslissing van levensbelang voor de kinderen. In de ko mende drie jaar zouden zij ih alle rust zelf künnen beslissen over hun verdere leven, hiertoe gestimuleerd en bewust gemaakt door een uiterst brede opleiding, zowel in theorie als praktijk. Dikke rapporten toonden de afgelopen jaren de noodzaak aan van een dergelijke middenschool in Oud-West. De Amster damse gemeenteraad keurde het besluit goed. Voor de stadsdelen Centrum en Oud-West kan er een middenschool ge sticht worden als onderbouw van een bre de scholengemeenschap, waar voor de en vormingsaanbod; maatschappelijke bewustwording; individuele ontplooiing. De uitgangspunten van de midden school gelden in de eerste plaats voor de achtergestelde bevolkingsgroepen. Am sterdam Oud-West is precies de wijk waar deze groepen te vinden zijrt. Onder de vijf plaatsen in het land waar al experimenten met middenscholen worden gehouden zijn nog geen oude stadswijken. In de subsidie-aanvraag ter voorbereiding van het project staat te lezen: „Slagen we er niet in een effectief middensChool-onder- wijs in de oude stadswijken van de grond te krijgen, dan mist de hele middenschool- beweging zijn doel. Bestond de midden- schoolgedachte niet, dan zou zij voor deze buurten moeten worden uitgevonden.” geldt, dat ze zich mogen verdiepen in de techniek. Er zijn theoretische en praktische vakken. De leerlingen leren zonder uit zondering werken met het hoofd én met de handen. Er gaan geen stapels huis werk mee na schooltijd, de leerlingen leren op school. Veel van de vakken worden gegeven in projectvorm. Komt er tijdens de aardrijkskundeles een be paald land aan de orde, dan zwerven de kinderen in groepjes de school uit naar bijvoorbeeld bibliotheken en ambassa- terecht. Opvallend/veel kinderen blijven zitten en moeten de school voortijdig ver laten. De ouders hebben er? moeite mee hun kinderen onder deze omstandigheden een maatschappelijke opvoeding te geven. Te vaak krijgen de kinderen een ontstel lende negatieve kijk op hun eigen vermo gens voorgespiegeld. Oud-West omvat de Kinker buurt, Spaarridammerbuurt, Staatsliedenbuurt, Zeeheldenbuurt, Jordaan en Westelijke Eilanden. Verwaarloosde arbeiderswij ken waarin eenderde van de gezinshoof- den-alleenstaanden gepensioneerd of werkloos is en bijna tweederde als oplei ding uitsluitend lagere school heeft. De wijk heeft daardoor het grootste aantal voor het gymnasium, maar ook voor het kind dat wellicht is voorbestemd naar de lts te gaan. Ouders, leerkrachten en leerlingen bekijken met elkaar wat de beste school- en beroepskeuze is na de middenschool. Het kind kan niet blijven zitten. Op de middenschool mag de leerling in bepaalde vakken erg goed zijn, maar tegelijk in andere vakken minder goed of slecht. De school kent ook geen exa men. De leerling krijgt een profiel schets mee aan het eind van de oplei- Middenschool is een absolute b.V AHO0LVOOR. MODE ÊN KLEDIMQ 0ANRET &AKKÉe5SóHÖ0 ■ir Toekomstige middenscholleren kij ken naar het symbolische slaan van de eerste paal voor hun schooi op het Jan van Galenplein. i X A UL,~ in in Hl ‘i ■Ht

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15