Schrijnende komedie in aantrekkelijke voorstelling bij F Act in Corot gevonden Rijk derft kwart miljoen door mislukken Van Goghproject Dali schildert koepel basiliek komende exposities *1 Egorov ongeloofwaardig zijn programmakeus „Koninklijke” jubileert met bal en feestweek Anton Heiller, de Haarlemse Oostenrijker Orgelmaand verliest in jurylid en docent groot meester Bekend doek van HAAGSE SCHOUWBURG BESTAAT 175 JAAR Al Pianist met onbekende Russische componisten lt grote houtstraat 124haarlem /telefoon 317763 21 KUNST ROTTERDAM. Het toneel stuk Hotel De Wijde Blik (Zur Schonen Aussicht) van de Hon- gaars-Oostenrijkse schrijver Odön von Horvath gaat over voor het leven verloren mensen. Drie mannen, waarvan de auteur bij elk een dubieus verleden laat doorschemeren en waarvan één de eigenaar is van het verlopen provincie-hotelletje. Verder is er de enige „gast” van het logement: barones Ada von Stetten, die het hotel met haar geld op poten houdt. Zij is in de herfst van haar jeugd en vindt genoegdoening bij de mannen die haar omringen. f DONDERDAG 29 MAART 1979 ite op i i Of dat laatste ook Horvaths bedoeling is KO VAN LEEUWEN lid. ing ANTON HEULER g. wn /an ll (Van onze kunstredactie) (ADVERTENTIE) 7 (Van onze Haagse redactie) 'Td V. I.R Johan van Kempen ei). I the finest men’s fashion in town... Er werden dan ook geen voorwaarden aan de subsidiëring verbonden. De uitga ve werd nimmer „selfsupporting”, zodat DEN HAAG. Van 67.000 exemplaren die tussen 1971 en 1977 van het Engelstalige tijdschrift over leven en werk van Vincent van Gogh zijn verschenen, zijn er niet meer dan 1100 verkocht. Dat heeft het rijk belangrijke financiële schade opgeleverd, want het ministerie van CRM stak in dit mislukte project maar liefst een kwart miljoen. de subsidiëring van jaar tot jaar werd verlengd. Een poging het blad op de Amerikaanse markt te slijten, leverde hoegenaamd geen resultaat op, maar de redactie bleef doorgaan met het versturen van afleverin gen naar de Verenigde Staten. Het aantal betalende abonnees bedroeg in 1971 200 en liep nauwelijks op. Maar de oplage bleef tot 1975 gehandhaafd op 5000 exem plaren. In totaal werden in zeven jaar 16 afleveringen geproduceerd. Een onbe kend aantal is gratis uitgereikt. De reste rende voorraad ligt in het Vincent van Gogh-museum in Amsterdam. In 1977 is de uitgave beëindigd. Overigens is inmid dels besloten tot een tijdelijke voortzet ting van het blad vanwege de continuïteit. SARAGOSSA (UPI). De Spaanse sur realistische schilder Salvador Dali gaat de koepel van de basiliek Nuestra Senora del Pilar in Saragossa van een schilde- ring voorzien, zo is in kerkelijke kringen vernomen. De 74-jarige meester krijgt de beschik king over ongeveer 80 vierkante meter voor zijn werk. In de koepel zijn al schil deringen van Velasquez en Goya. Verte genwoordigers van Dali hebben met de plaatselijke autoriteiten overleg gepleegd over hetgeen de schilder denkt te maken. Naar men verwacht zal een klein model van zijn schildering beginnen als hij in mei van een verblijf in de Verenigde Sta ten in Spanje terugkeert. Het gehele werk zal naar schatting tien maanden duren. Sindsdien is hij vrijwel elk volgend jaar voor de Haarlemse Orgelmaand naar de orgelstad gekomen, een keer in 1953 als kandidaat voor de wisselprijs en daar na of als lid van de jury voor het concours of als docent van de in 1955 Internationa le Zomeracademie voor organisten en klavecinisten. Daarnaast kwam hij hier voor het geven van talloze concerten, in Haarlem maar ook in wijde omgeving. Met Haarlem werd Heillers verbonden- TORONTO. In een verlaten woning in de Canadese stad Toronto is een ver waarloosd schilderij ontdekt dat bij na der inzien een werk blijkt te zijn van de Franse schilder Jean-Baptiste Camille Corot die leefde van 1796-1875. van haar wil afkomen - leidt rechtstreeks naar de ontmaskering van het groepje hypocriete profiteurs. Door de hele intrige heen valt het ook niet moeilijk om kritiek te ontdekken op de voor vrouwen vaak vernederende man nenmaatschappij. De twee vrouwen in het stuk worden allebei schromelijk verne derd door de aanwezige mannen. Het is vooral Christine die de walgelijke hou ding van die mannen laat voelen. Het Stedelijk Museum in Alkmaar toont van 1 april tot 1 mei schilderijen van Piet Wiegman. Bij de opening krijgt de gemeente van de Vereniging van vrienden van het museum twee gouaches van de kunstenaar David Kouwenaar. In het Belastingmuseum in Rotterdam wordt van 1 april tot en met 1 april 1980 een tentoonstelling gehouden over spot prenten op de schatkist in de afgelopen 300 jaar. Er is een keuze gemaakt uit dë fiscale spotprenten die grotendeels verza- geweest, kan ik niet beoordelen. Maar bij het zien van de uiterst potente en vitale voorstelling van F Act vond ik dat er wel uitkomen. De nog jonge regisseur Pink Lobo heeft de schrijnende ironie in Horvaths pijnlij ke komedie knap in zijn voorstelling door gevoerd. Gesteund door een doordachte vertaling van Gerrit Komrij, die er goed in is geslaagd het persoonlijk idioom van de personages te benadrukken, heeft de re gie de karakter scherpe accenten gegeven. Het is duidelijk dat er met plezier en tragische figuur, aangetast door de eisen van het regime”. De daaropvolgende confrontatie echter, met een lawaaierig opgeblazen Chaconne van Gubaidulina - met ook al neo-barokke sequensen en als verstild „hoogtepunt” een soort van vlooienmars - plus een aan tal composities, van gelijk allooi, van Ba- badganian, tastte de geloofwaardigheid van Egorovs anti-Sovjetverhaal definitief aan. Het ging hier namelijk in principe om het zelfde genre sociaal-realistische mu ziek als van Sjostakovitsj, alleen nog kit scheriger. De erin voorkomende naïef- beeldende aspecten hadden de Russen altijd al in hun muziek. Maar wat per traditie sprookjesachtig of romantisch- verhalend zou moeten zijn, was nu on- vriendelijk-nuchter en humorloos, bij een artistiek niveau van het componeren in de burgerlijkste conservatoriumklas. Daarbij geeft het feit dat de betreffende „jonge” Russen respectievelijk 48 en 58 jaar oud zijn, ook nog eens te denken. Het zou bovendien niet onwaarschijnlijk aan doen, als uiteindelijk zou blijken dat Ego rov deze composities destijds aan het con servatorium van Moskou al heeft ingestu deerd. Maar dat is misschien een onheuse insinuatie. Ervan uitgaand dat hij al dat werk voor dit doel heeft overgehad om deze ingewikkelde partituren uitvoerings- rijp te maken, dan ligt er toch in elk geval iets van een heilig vuur aan de hele onder neming ten grondslag. Deze privé-conclusie is natuurlijk hypo thetisch. Maar het zou bijvoorbeeld kun nen zijn dat Youri Egorov zich ertoe ge drongen voelt op deze manier een mani festatie te geven, gericht tegen het door hem ontvluchte en gehate Sovjet-systeem. Dat verklaart dan ook tevens waarom hij alles zo over-agressief de zaal in heeft geslingerd. Was het anders zo nodig ge weest om het publiek ditmaal ook te laten merken dat er ongenuanceerd op een pia no kan worden geslagen en getimmerd? Toch niet om de schijn van moderniteit te verhogen? Als Egorovs protest oprecht gemeend is, is dat in zijn uitwerking helaas mislukt vanwege een verkeerde keuze van compo sities. Dat bovendien deze soort muziek eigenlijk niet tot Egorovs artistieke voor keuren behoort, sprak niet alleen al steeds uit het emotioneel-kunstmatige spel, maar mogelijk ook uit de contrasterende keuze van de toegift: Reflets dans l’Eau van Debussy. i te Bn- n- tel- tot er. LL AMSTERDAM. - „Alles is ondergebracht in liga’s. Kunstenaars die daar geen aansluiting bij kunnen krijgen omdat ze in hun werk het sociaal-realisme niet voldoende dienen, vallen helemaal buiten het muziekbestel. Die bestaan gewoon niet.” Zo verklaarde Youri Egorov onlangs in een interview in onze krant. Zijn afkeuring voor die gang van zaken in de Sovjet-Unie, meende deze uitgeweken Russische pianist te moeten onderstrepen door een recital voor te bereiden, waarop jonge Sovjet componisten aan bod zouden komen, wiers werk in eigen land dooreen uitvoeringsve- to werd getroffen.- Gisteravond was het dan zover. Het publiek in de Kleine Zaal van het Amster dams Concertgebouw heeft er van kun- nen kennisnemen in hoeverre het Egorov inderdaad ernst was met zijn ondubbel zinnige uitspraken. Nooit gehoorde en hier gelanceerde conponistennamen als Sofia Gubaidulina en Arno Babadganian verhoogden de spanning. Dat er in het gedeelte voor de pauze de Tweede Sonate en nog eens twee neo- barokke preludes en fuga’s van Sjostako vitsj op het programma stonden - compo sities waarin je wordt doodgegooid met de meest infantiele thema’s - was nog uit te leggen als een demonstratie. Zo van: hoe een in het dwangbuis van een ideologie gedrukt kunstenaar, blijkbaar creatief to taal gecastreerd kan raken. Egorov zelf noemt Sjostakovitsj niet voor niets „een Van 31 maart tot en met 8 april wordt in de Ahoyhal in Rotterdam de eerste kunst en antiekbeurs gehouden. Het is de bedoe- meld werden door de stichter van het ling van het organisatiebureau „Uniek museum, prof. dr. Van der Poel. Antiek” de beurs elk jaar te houden. De tionale vermaardheid heeft het gebouw ook aan andere kunstgenres te danken, die er in de loop van die 175 jaar waren vertegenwoordigd: ballet, opera, caba ret, operette en variété. Stukken die in die tijd werden opgevoerd waren „ieder vege zijn eigen vloer” en „De deugdzame galei-roeier”. De politie-voorschriften voor publiek èn acteurs waren toen nog streng. „Tus- senspraak” tussen publiek en toneelspe lers was verboden. Men belandde in de gevangenis als men als bezoeker het lef had een briefje op het toneel te gooien. Ook in dronkenschap verkerende ac teurs werden met het cachot bedreigd. Waren zij toch nodig op de Bühne, dan I mochten zij tijdelijk het gevang verlaten om er direct na de voorstelling er weer in opgeborgen te worden. De directeur van de schouwburg, Guus Verstraete, zei woensdag dat het toneelbedrijf zelf (repeteren, opbouw decors, plaatsverkoop, het bemannen van de buffetten en de vestiaires) in die lange periode nauwelijks is veranderd. Wèl zijn het repertoire, de stijl van acte ren, de technische outillage en de sociale positie van de toneelspelers gewijzigd. Maar de plaatsen van zaal en toneel zijn altijd dezelfde gebleven. De laatste vijftig jaar had de Konin klijke Schouwburg drie vaste bespelers, wat geleid heeft tot stabiliteit en vor ming van een vaste kern theaterpubliek. Van 1922 tot 1938 „bewoonde” het Rot- terdamsche Hofstad Tooneel het ge bouw, van 1938 tot 1942 het Residentie Tooneel en sinds 1947 de Haagse Come- die. In 1977 werden er in de schouwburg 349 voorstellingen gegeven voor 188.977 bezoekers, wat overeenkomt met een bezetting van 71 procent. De belichtings- apparatuur die het nu heeft, behoort tot de modernste van Europa. „De schouwburg is in prima conditie en klaar om aan de volgende 175 jaar te beginnen”, aldus Verstraete. Op 4 april onthult koningin Juliana in Madurodam een miniatuur van het ge bouw. Er komt een jubileumboek uit, dat is samengesteld door het Haagse gemeentearchief, de chef van de techni sche dienst en directeur Verstraete (die dit jaar wegens pensioen vertrekt) en waarvan het eerste exemplaar op 9 april aan burgemeester Schols van Den Haag wordt uitgereikt. Van 30 april tot en met 6 mei is er een feestweek „zonder zware galatoestan- den”. De Haagse Comedie geeft de pre mière van het Oudhollandse blijspel „Wederzijds Huwelijksbedrog”, de eve neens jubilerende Koninklijke Militaire Kapel geeft een concert, twee voorstel lingen worden gegeven door de Italiaan se clowns de Colombaioni’s, Annie M. G. Schmidt komt met haar nieuwste pro- duktie „Alle laatjes open”, voor 65-plus- sers wordt een nostalgisch programma onder leiding van Hans van Willigen burg geserveerd en natuurlijk ontbreekt zeer Haagse Paul van Vliet niet met zijn nieuwste one-man show. Op de slota- vond is er „voor iedereen” een bal-cham- pêtre voor de schouwburg op het Voor hout. De opening op 30 april 1804 werd ook gevierd. Met een voorstelling van Voltai re’s „Semiramis” door het Amsterdamse Toneelgezelschap. Vóór die tijd bood het gebouw een ontwerp van de Duitse architect Friedrich Ludwig Gunckel in opdracht van prins van Nassau-Weil- burg (zwager van prins Willem V) plaats aan Franse militairen. Fransen waren het ook, die aan het gebouw, dat nooit werd voltooid, een toneel-bestem- ming gaven. Koning Willem II verhief het theater later tot „Hofschouwburg”. In 1853 nam de gemeente Den Haag de zorgen voor de Koninklijke Schouwburg over. Ontelbare beroemde acteurs en actri ces hebben er sindsdien gespeeld. Maar er is niet alleen toneel gespeeld. Interna- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Een „paleis van vorstelijke allure” was het en is het altijd gebleven. Talrijke nationale en internationale beroemdheden (Sarah Bernard, Michael Redgrave, Richard Tauber) traden er op. Er werden in totaal voor 15 miljoen bezoekers zo’n 50 a 60.000 voorstellingen gegeven. De eerbiedwaardige Koninklijke Schouwburg aan het Haagse Korte Voorhout bestaat op 30 april precies 175 jaar. En dat wordt gevierd. Volgens de Franse expert Pierre Dieter- le die het schilderij heeft onderzocht, gaat het om Corots landschap Souvenir des Marais dat geregistreerd is onder de 2400 bekende werken van de schilder. Hij moet het schilderij een of twee jaar voor zijn dood hebben gemaakt. De waarde wordt op ongeveer veertig duizend gulden geschat. Camille Corot behoort tot de beste Franse landschapsschilders van de vorige eeuw. Zijn werk heeft grote invloed gehad op de Haagse School. Dit staat in het jaarverslag over 1978 van de Algemene Rekenkamer. De Kamer meent dat verschillende afdelingen van het departement van CRM, mede door een gebrekkige coördinatie, onzorgvuldig hebben gehandeld. Al in 1969 werd op CRM het initiatief tot oprichting van het tijdschrift genomen. Voor de duur van de aanloopperiode van twee jaar zou CRM het exploitatietekort op zich nemen. Het besluit tot subsidiëring werd niet aan de toenmalige minister van CRM voorgelegd. werken, een Requiem, een Stabat Mater en een Te Deum. Voorts een cantate, missen en andere koorwerken. Te Haarlem werd tijdens de orgel maand van 1963 de eerste uitvoering ge- Er volgde een carrière die hem als uit voerend kunstenaar naar alle belangrijke muziekcentra van de wereld voerde. Hij gaf concerten overal in Europa, in de Verenigde Staten, in Canada en Japan, Een nieuwe fase in zijn leven begon toen een hecht contact tot stand kwam met de orgelstad Haarlem, waar hij in 1952 voor het eerst meedong naar de prijs van het Internationaal Orgelimprovisatiecon- cours. Hij werd winnaar en als trofee mocht hij de wisselprijs, de Zilveren Tulp mee naar Wenen nemen. heid steeds sterker, zijn naam werd een niet meer weg te denken begrip voor de orgelmaand. Men noemdehem wel de Oostenrijkse Haarlemmer of de Haarlem se Oostenrijken Heiller voelde zich hier thuis in de kring van muzikale geestver wanten, wier taal hij zonder moeite sprak en met wie hij het, bij alle verscheiden heid van geaardheid, eens kon zijn over de blijvende waarde van de muzikale grondbeginselen en hun artistieke zin. Begrijpelijk is het, dat deze meesteror- ganist zich één voelde met de muziek van Johann Sebastian Bach en daarvan heeft hij op de vele door hem gegeven concer ten telkens weer met de inzet van zijn groot kunstenaarschap getuigd. Ook als docent van de zomer-orgelakademie toon de hij zijn voorkeur voor Bachs orgel werken. Voor grammofoonplaat-opnamen heeft hij alle orgelwerken van de grote Cantor tot uitvoering gebracht. Heiller heeft veel gecomponeerd: orgel- geven van het Concert voor orgel en or kest, dat Heiller componeerde voor het orgel in de Nieuwe Kerk te Haarlem in opdracht van de Commissie Internatio naal Orgelconcours. De prijzen, waarmede Anton Heiller werd onderscheiden, gaven uitdrukking aan de grote waardering en verering, wel ke men voor hem had. Reeds in 1942 ontving hij de Joseph Marx-prijs, in 1954 de Prijs van de Oostenrijkse regering, de Cultuur-prijs van Wenen in 1963, de Prijs van de uitgeverij Schott in 1956 en Oos tenrijkse Staatsprijs voor Muziek in 1969. Anton Heiller heeft afscheid moeten nemen van het leven, dat hem lief was en waarvan hij in vele aspecten genoten heeft. Haarlem zal deze markante, joviale kunstenaar missen, wanneer straks in ju li de machtige orgelklanken van het zo vaak door hem bespeelde Müller-orgel het begin van een nieuwe orgelmaand zullen verkondigen en een traditie zal worden voortgezet, die mede door Heil lers toedoen voor vele jonge organisten in Nederland en van ver over zijn grenzen van een zo grote betekenis werd. Met allen, die hij met zijn spel zo veel muzikale schoonheid geschonken heeft zullen zij in dankbaarheid aan Anton Heiller blijven denken. P. ZWAANSWIJK beurs komt in de plaats van de sinds 1973 enkele malen per jaar in de Ahoyhal ge houden antiek- en curiosabeurzen. Op de kunst- en antiekbeurs zal alleen hoog waardige kunst eh antiek te zien zijn. Curiosa zal er niet meer getoond worden. Het Gemeentemuseum in Den Haag houdt van 31 maart tot 14 mei een tentoon stelling van reclame’s op pakpapier onder de titel „Haags pakpapier”. De Haagse Kunstkring aan de Denne- weg wijdt van 3 tot 22 april een expositie aan werken van Lucien den Arend, Jean ne Marie Bodewes en Joop den Holder. Horvath schrleef deze komedie van wrange vrolijkheid in de Duitse crisisja ren, toen het nationaal socialisme wortel schoot. Het stuk, dat woensdag in Piccolo bij F Act in première ging en nooit eerder in ons land werd opgevoerd, geeft een treffende weerspiegeling van een samen leving die tot op de graat verloederd is. De drie mannen, de barones en de champag- nefabrikant Müller plus de maanzieke broer van de barones die zich nog bij het gezelschap voegen, zijn de epigonen van de diverse volkslagen en milieus. Daar tegenover staat de jeugdige Christine, eer lijk en van morele zuiverheid. Christine is in feite de spil die de a- morele karakters laat doordraaien. De macabere grap die de mannen in het hotel met haar uithalen keert zich in feite tegen hen. Die grap - de mannen simuleren allen een bepaalde verhouding tot Christine, waardoor de hoteleigenaar „met fatsoen” Scène uit Hotel De Wijde Blik van Odön Horvath met v.l.n.r. Andrea Fiege (op de rug gezien), Bob van Tol, Franck van Erven, Guus Hoes, Hans Hoes en zittend Porgy Franssen. (foto Leo van Velzen). Wrange vrolijkheid bij Horvath overgave aan de voorstelling moet zijn gewerkt en dat zal er toe hebben geleid dat er voortreffelijke spelprestaties wor den geleverd. De mala-fide hoteleigenaar Strasser, een vent die je lachend zou kunnen ver moorden, wordt door Hans Hoes huive ringwekkend gespeeld. Hoes zorgt dat de lach je dwars in de keel blijft steken. Van meedogenloos venijn zijn ook de andere mannenrollen. Guus Hoes als de patserige champagnevertegenwoordiger, Bob van Tol als de goklustige baron van Stetten, Franck van Erven als de minnaar-chauf- feur van de barones en Porgy Franssen die als kellner-toegepast kunstenaar zijn opportunisme op naïviteit laat drijven. Elsje Scherjon schittert in de droef-komi- sche rol van de verwelkende barones en Andrea Fiege speelt Christine met krach tige zelfverzekerde persoonlijkheid. F Act beweegt zich in deze onderhou dende voorstelling in een decor van Frits Jansma. Een decor in ogenschijnlijk oude toneelstijl, maar Jansma laat er mee zien: dit is niet echt, het wil echtheid niet eens suggereren. Toneel-„overdrijving” is ook terug te vinden in de door Jansma ontwor pen kostuums, die geheel in de iets verhe vigde regiestijl van Lobo passen. Een heel aantrekkelijke toneelproduktie, waarin de krankzinnige verwarring aan het begin als het ware wordt gerangschikt om het bankroet van een samenleving aan te tonen. Een aardige vondst bij de Rotterdamse voorstellingen is het realiseren van de bliksemschichten bij het onweer door het gebruik van laserstralen. De Stichting Kreon uit Haarlem stond daarvoor garant. HAARLEM. Gisteren kon men kennis nemen van het feit dat de befaamde Oostenrijkse meester-organist Anton Heiller is overleden. Heiller stierf te Wenen op 55-jarige leeftijd ten gevolge van een langdurige ziekte. Zijn dood betekent een zeer groot verlies voor de toonkunst, in het bijzonder voor de orgelkunst waarin Heiller zich direct al na de voltooiing van zijn opleiding in 1942 aan de Hochschule für Musik te Wenen, waar hij bij professor Wilhelm Muck studeerde, een groot meester toonde. Aan deze hogeschool werd hij reeds in 1945 tot prófessor voor orgel benoemd.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21