Utrecht in de clinch met Bijenkorf Brandweerlieden demonstreren egering Luchtvervuiling kan Britten miljarden guldens gaan kosten Organisatie van theelanden Weer proces om schadevergoeding Japanse fabriek Klacht tegen lAlBraziliaanse 5_ „Marshall-plan” voorgesteld voor M.-Oosten Zuid-Holland, Rijnmond en Rotterdam: ■Lr 7 ten (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het is niet uitgesloten dat de Urenco-partners, die 'i jok gaan deelnemen aan uraniumverrijking in Australië. pompen en kompressoren uit voorraad leverbaar 490 samen onder meer de uraniumverrijkingsfabriek in Almelo beheren, $5 DEN HAAG-ROTTERDAM (ANP). De provincie Zuid-Holland, het Jpenbaar Lichaam Rijnmond en de gemeente Rotterdam hebben het kabinet •claim; om maatregelen gevraagd die het voortbestaan op langere termijn van de "en' lieuwbouwwerf VDSM (Verolme Droogdok- en Scheepsbouw Maatschap- lijer.) en de scheepsreparatiebedrijven in Rijnmond garanderen. - U, Urenco denkt erdwijnen van erf VDSM is conomische ramp mondgebied zouden moeten afslanken. (Van onze redactie economie) Zwanenburg tel. 02907- 35 41 Arabische landen op zoek naar alternatieve energiebronnen l’renco-partners benaderd. Er zijn, aldus de minister, nog geen concrete voorstellen aan de Urenco-partners ,20 .05 .00 .50 I I I d I ie I 1 I H7$samenwerking zal worden gezocht. Het Japanse verrijkingsproject maakt gebruik van het centrifugeprocédé. Welke jrschillen er zijn tussen het Japanse en het Urenco-procédé, is de bewindsman niet )ekend. Van Aardenne laat zich ook niet uit over de vraag in hoeverre de ontwikkelin- Minister Van Aardenne (Economische Zaken) laat dat weten aan het PPR-Tweede- L Kamerlid Jansen. Australië, dat zelf uranium kan exploiteren, zoekt naar een partner. Volgens Sayid Amin, adjunct-secreta- ris-generaal van de OAPEC (Organisatie van Arabische Olie-exporterende Lan den), zouden de Arabische landen de han den ineen moeten slaan bij het zoeken naar en ontwikkelen van andere energie bronnen „Wanneer de Arabische staten hiertoe niet op tijd overgaan, zullen zij tegen het einde van deze eeuw worden geconfronteerd met hun eigen energiecri sis”, aldus Sayid Amin. In zijn waarschuwing aan de Arabische wereld aan de toekomst te denken, zei Sayid Amin verder: „Hoewel de Arabie ren nu nog leven onder een beschermende paraplu van oliedollars, wordt het voor hen toch hoog tijd dat zij zich nu al gaan bezig houden met de ontwikkeling van getijdencentrales of nucleaire en zonne- energie. Hoewel zij over zonneschijn be paald niet te klagen hebben, zullen de Arabische landen wanneer zij niet tijdig overschakelen op alternatieve energie, aan het eind van deze eeuw veranderen van energie-exporteurs in importeurs van technologie op het gebied van onder meer zonne-energie”. eisen van andere staten alleen al vanwe ge de „zwaveluitvoer” op meer dan drie miljard gulden per jaar. Deze raming is overigens in hoge mate onzeker omdat er onvoldoende gegevens voorhanden zijn, aldus het rapport. In Groot-Brittannië wordt per jaar on geveer 2.900.000 ton zwavel in de lucht uitgestoten en wel in de vorm van zwave- loxyden, waarmee het Verenigd Konink rijk in Europa op dit punt „aan de top staat”. In de Scandinavische landen maakt men zich steeds meer zorgen over de stijgende zuurgraad van het regenwater, welke ontwikkeling al geleid heeft tot een vergaande uitdunning van de vis stand in zoet water. Het rapport dringt aan op meer onder zoek naar de mogelijkheden om de uit stoot van zwaveldioxyde en andere ver ontreinigende stoffen speciaal door de met steenkool gestookte elektriciteits centrales te verminderen. een Saoedisch dorp, dat tot nu toe afhan kelijk was van door dieselmotoren aange dreven generatoren. Tegen het eind van het jaar zou volgens de plannen een serie zonnecellen met een gezamenlijke capaci teit van 50 kilowatt een deel van de ener giebehoefte van dit dorp moeten kunnen dekken. Tegen het eind van het volgend jaar wil men de capaciteit hebben opge voerd tot 350 kilowatt. Op de vraag of dit soort systemen al kunnen concurreren tegen olie als ener giebron, antwoordde Obaid: „Nog niet. Maar dat is wel ons doel. We hopen dit te kunnen bereiken door de markt voor zon nepanelen te verbeteren. Kijk, het is ook nog niet zo lang geleden dat die rekenma chientjes dure stukjes speelgoed waren en eigenlijk alleen bereikbaar voor mensen met een dikke beurs. Door de massapro- duktie kan nu vrijwel iedereen zo’n dinge tje kopen. Wij verwachten dat iets derge lijks ook met zonnepanelen zal gebeuren”. „In Saoedi-Arabië, waar men werkelijk boven op de olie woont, kan uiteraard (nog) geen enkele vorm van energie tegen gas of olie concurreren. Wellicht dat in de toekomst, wanneer deze bronnen droog vallen, deze energie voor ons ook interes sant gaat worden”, aldus de directeur van het Saoedische wetenschappelijk insti tuut. In het Saoedische denken is de toepas- (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. In navolging van de olie-exporterende landen, de koffie- en suiker leverende landen, komt er binnen kort ook een belangengroep die er voor wil zorgen dat meer thee wordt gedronken en dat de prijzen hiervan worden opgevij zeld. De organisatie noemt zich de Internatio nal Tea Promotion Association (ITPA). Momenteel wordt een miljard kilo thee per jaar geoogst, en daarmee kampt de wereldmarkt met een overschot dat ieder jaar groter wordt aangezien het verbruik met drie percent, maar de produktie met maar liefst tien percent stijgt. Het in 1965 opgerichte Comité voor Handel en Ont wikkeling van de VN onderkent dit pro bleem en vandaar dat volgende maand in Londen de ITPA wordt opgericht. De ves tiging wordt in Rotterdam ondergebracht in het gebouw van de Kamer van Koop handel. De deelnemers aan dit VN-project zijn alle Derde-Wereldlanden: Argentinië, Mo zambique, Malawi, Oeganda, Indonesië, Bangladesj, Turkije, Sri Lanka, Kenia, Mauritius en Zaïre. Dat voor Rotterdam als vestiging is ge kozen, heeft te maken met het feit dat deze stad de grootste theehaven van het Euro pese vasteland heeft. !X-< -laten. (ADVERTENTIE) LONDEN. Groot-Brittannië zou wel eens geconfronteerd kunnen worden met internationale eisen voor schadever goeding vanwege de „uitvoer” van lucht vervuiling. Dit blijkt uit een rapport dat Britse, Zweedse en Noorse ecologen hebben sa mengesteld voor de Britse commissie voor Energiezaken. Het rapport becijfert de kosten van de De drie schrijven in een brief aan de ninisterraad dat gesproken kan worden ran een dreigende maatschappelijke en “conomische calamiteit van nationale om- 'ang indien de scheepsbouwwerf VDSM ip Rozenburg gesloten zou worden en de icheepsreparatiebedrijven in het Rijn- KOEMAMOTO (Reuter). Een recht bank in het Japanse Koemamoto heeft woensdag de chemische fabriek Chisso opdracht gegeven 149,6 miljoen yen 1.450.000) schadevergoeding te betalen aan twaalf mensen die kwikvergiftiging hebben opgelopen door het eten van vis die door industrieel afval van de fabriek was verontreinigd. In totaal 1.523 mensen in deze Zuidja- panse plaats zijn officieel erkend als slachtoffers van de „Minamataziekte”, die het zenuwstelsel aantast en verlamming, stuiptrekkingen en geestesstoornis kan veroorzaken. Chisso heeft in 1973 al aan 138 slachtof fers ongeveer 18 miljoen yen moeten betalen. De rechtbank heeft eerder deze maand twee voormalige directieleden van Chisso veroordeeld wegens onvrijwillige doods lag. Zij waren beschuldigd van het veroor zaken van dood door nalatigheid in zeven gevallen. De ziekte brak massaal uit in de jaren 1960, nadat de kunstmestfabriek van Chisso afvalwater met kwikverbindingen in de minamatabaai had geloosd. De ziek te werd in 1956 voor het eerst officieel vastgesteld. Twee jaar later waarschuwde het ministerie van Gezondheid dat zij ver oorzaakt zou kunnen zijn door het indu- strie-afval van de Chisso-fabriek. Naast de mensen die officieel zijn gere gistreerd als lijders aan de Minamata ziekte hebben er zich nog 6.000 gemeld. Nog eens duizend zijn afgewezen. Na de uitspraak ging Chisso direct in hoger beroep. mische uten >ersen. tor dit len euvel is aan. •t. fonds 100J u 386J 4663 ld 01 0 o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o DEN HAAG (ANP). Het Wereldver- lond van de Arbeid (WVA) en de Wereld- ederatie voor de Metaalindustrie (WVA) ebben een klacht ingediend tegen de l Iraziliaanse regering bij de directeur-ge- i leraal van het IAB (Internationaal Ar- >eids Bureau in Genève) wegens schen- ling van de vakbondsvrijheid en de rech- en van de werknemer. De klacht is gedeponeerd naar aanlei- ling van de recente metaalstaking in de 1 ingeving van de industriestad Sao Paulo, waarbij enkele vakbondsleiders werden fearresteerd en waar de politie de staking i het geweld brak. Het WVA en de WFM/WVA zeggen dat e toepassing van de Braziliaanse wetge- ing het stakingsrecht praktisch onmoge- ijk maakt. De staking werd daarom on- vettig verklaard. r sing van zonne-energie ideaal voor de dekking van de relatief kleine bheoeften van kleine leefgemeenschappen in afgele gen regio.s. „Ons eerste doel is de ontwik keling van de technologie. Op de tweede plaats komt de verbetering van de markt, zodat voor de diverse fabrikanten massa- produktie van zonnepanelen interessant wordt. Op die manier wordt deze energie bron bereikbaar voor de derde wereld. Ze zouden dan gebruik kunnen maken van die energie welke in de meeste van die landen in ruime mate beschikbaar is, na melijk de zon”, aldus Obaid. Wanneer en masse geproduceerde zon nepanelen realiteit worden, waar zullen deze dan worden geproduceerd? Ondanks de gebleken Japanse voorkeur voor kern energie (80 percent van het Japanse on derzoeksbudget wordt in die richting be steed), wijst Obaid naar Japan. Volgens hem speelt Japan op het gebied van mas saal geproduceerde elektronika een lei dende rol en staat het opschrift „Made in Japan” borg voor goeds en toch goedkope produkten. „Daar komt nog bij dat ze steeds probe ren nieuwe markten aan te boren. Ze kunnen echter geen complete kerncentra les verkopen aan ontwikkelingslanden. Dus zou er wel een grote, nieuwe markt moeten zijn voor zonnecellen. Zakenlui, en zeker de Japanners, zijn altijd op zoek naar nieuwe produkten voor nieuwe markten.” 50,1 46,- - - 41, (Nederland, Groot-Brittannië en West-Duitsland) gedaan. Bij een eventuele samenwer- ting op het gebied van uraniumverrijking zal het parlement daarover zijn goedkeuring 42; noeten uitspreken. Van Aardenne meent dat nog niet te zeggen is in hoeverre de >42; commerciële vooruitzichten van het Urenco-project in Almelo door de Australische 42| plannen worden beïnvloed. 3) 51,1 13s' gemaakt. Vestiging van een uraniumverrijkingsinstallatie in Australië zou in overeen- sterk is verslechterd en dat de anti-auto- maatregelen van de gemeente de bereik baarheid er niet beter op hebben gemaakt. „Op grond van deze in de Utrechtse binnenstad gegroeide situatie is KBB dan ook van mening dat investeringen in het Lange Viestraatgebied slechts verant woord zijn indien voor dit gebied in zijn totaliteit een bestemmingsplan wordt ont wikkeld dat tegenover Hoog Catharijne een voldoende tegenwicht vormt”, aldus UTRECHT (ANP). Het al vier maan den durende conflict tussen de gemeente Utrecht en Koninklijke Bijenkorf-Beheer (KBB) over het al dan niet bouwen van een nieuwe Bijenkorf-vestiging aan de Lange Viestraat in Utrecht, beleeft vol gende week woensdag een nieuw hoogte punt. Op die dag dient voor de president van de rechtbank in Utrecht een door de ge meente aangespannen kort geding tegen KBB. De gemeente eist dat het concern het overeengekomen tijdschema voor de bouw handhaaft. Volgens de plannen, die zijn neergelegd in een raamovereen komst, zou KBB in 1982 de nieuwe Bijen korf openen. Eind vorig jaar echter liet het waren huisconcern het Utrechtse gemeentebes tuur weten nog geen concrete bouwplan nen te hebben. KBB stelt dat de situatie aan de Lange Viestraat de laatste jaren mede door de zuiging van het nabijgele gen winkelcentrum Hoog Catharijne, 531 ie hulp van andere landen nodig. Australië heeft nog niet beslist met welk land hir 32,2 57J 98; bel V gen in Australië van invloed zijn op de oprichting van de UC-fabriek in Gronau. Deze 64 installatie zal volgens hem plaatsvinden in het kader van de uitbreiding van de 96, rerrijkingscapaciteit van Urenco tot 2000 ton. 49, 53,1 172,1 34; 48; 39; 44,i 285; 21$ 144 342,1 Sluiting en afslanking betekent volgens de drie een vernietiging van vele duizen den arbeidsplaatsen en een ernstige aan tasting van de produktiestructuur van Rijnmond. In maatschappelijk en econo misch opzicht zal dit tot onoverkomelijke problemen leiden. Het Openbaar Lichaam Rijnmond heeft berekend dat sluiting van VDSM direct verlies van 4422 arbeidsplaatsen betekent, terwijl indirect nog eens 1769 arbeids plaatsen verloren zullen gaan. De kansen voor herplaatsing van de betrokken werk nemers noemen de drie briefschrijvers uiterst gering. Daardoor stijgt de werk loosheid onder mannen in het Rijnmond gebied van 4,9 procent naar 7,5 procent. Sluiting van de VDSM zal in de gemeente Rozenburg leiden tot een werkloosheids percentage onder de mannen van 13 pro cent, aldus de berekeningen. De provincie, het Openbaar Lichaam en de gemeente menen dat, indien het tot sluiting en afslanking komt, in het Rijn mondgebied de afbraak van de werkgele genheid zal doorzetten. Toeleveringsbe drijven binnen en buiten Rijnmond zullen minder afzetten, hetgeen leidt tot vermin dering van werkgelegenheid. Zij vrezen dat ook de resterende scheepsreparatie bij het RSV-concern een onzekere toe komst tegemoet gaat. Afstoten van de nieuwbouw bij VDSM is volgens de drie een onomkeerbare be slissing, waarmee de grote scheepsnieuw- bouw in Nederland voorgoed zou worden beëindigd. „Technologische kennis en vakmanschap zouden verloren gaan. De kans is dan voorgoed verkeken om ooit deze belangrijke elementen in het kader van een op groei en werkgelegenheid ge richt beleid te zetten”, aldus de drie in stanties, die van oordeel zijn dat dit ook zal doorwerken in de havenfunctie van Rotterdam en Rijnmond. De drie bestrijden de stelling van minis ter Van Aardenne van Economische Za ken dat voor handhaving van de scheeps- nieuwbouw bij VDSM in de komende vijf jaar 500 miljoen gulden meer nodig is dan bij sluiting. Naast de kosten die de sluiting met zich meebrengt is er volgens de drie nog een aantal andere kosten dat ten laste komt van de overheid en de gemeenschap, zoals sociale uitkeringen, gederfd werkge versaandeel in sociale premies en kapi taalverlies. Het Openbaar Lichaam trekt uit eigen berekeningen de conclusie dat macro-eco- nomisch gezien, voortzetting van de nieuwbouwactiviteiten van VDSM geen extrakosten met zich meebrengt. Het kabinet Van Agt neemt waarschijn lijk morgen in de ministerraadvergade- ring een beslissing over overheidssteun voor de VDSM. (Van onze redactie economie) ABOE DHABI. De olieprodu cerende landen in het Midden-Oosten hebben onlangs in Aboe Dhabi hun eerste energieconferentie afgesloten. Het belangrijkste onderwerp van dis’- cussie was de afhankelijkheid van de energie uit olie. Juist in Saoedi-Arabië is de belangstel ling voor zonne-energie sterk aan het groeien. Zo hebben de Saoedi’s, in samen werking met de VS, een zonne-energiepro- gramma ter waarde van 100 miljoen dol lar opgezet, het Soleras-project. Dit vijf jaar durende programma is hoofdzakelijk gericht op onderzoek naar opvang van het zonlicht, hoe deze energie op de meest efficiënte manier in andere vormen om te zetten of op te slaan, het testen van proto types van zonnecentrales en het overwin nen van de praktische problemen bij de toepassing van deze energievorm. Volgens dr. Rida Obaid, directeur van het Saoedische Nationaal Centrum voor Wetenschappelijk Onderzoek en Techno logie, is het Soleras-project niet zozeer gericht op de energievoorziening van gro te fabriekscomplexen. „Het doel van Sole ras is de met zonne-energie samenhangen de technologie naar een hoger plan te brengen en deze nieuwe, goedkope, vorm van energie toegankelijk te maken voor de landen in de derde wereld. Door een combinatie van Arabische kapitaal, wes terse kennis en Japanse massaproduktie- methoden moet dit mogelijk zijn”. Een onderdeel van het Soleras-project dat nog dit jaar zal worden voltooid en uitgebreid, is het met behulp van zonne cellen voorzien van licht en kracht van KBB eind vorig jaar aan de gemeente. Het concern denkt daarbij aan de bouw van woningen, kantoren, sportaccommo daties, culturele objecten als theaters, bio scopen enz. Deze overwegingen kwamen voor de gemeentelijke bestuurders als een don derslag bij heldere hemel en schoten bo vendien in het verkeerde keelgat. Veront waardigd wees de gemeente erop dat KBB volgens tijdschema al op 1 oktober vorig jaar de architect opdracht tot het maken van het ontwerp had moeten geven. B. en W. stellen dat de gemeente KBB vijf jaar lang in alles terwille is geweest en dat er geduchte financiële offers zijn ge bracht voor de aankoop en het bouwrijp maken van het bouwterrein. „Het gat in de Lange Viestraat is destijds speciaal geslagen voor de bouw van een Bijenkorf en wacht sindsdien op de realisering er van”, aldus de gemeente. Het laatste woord is nu aan de president van de rechtbank. lover fabriek 95, 19, 49,S lin Australië 102,1 87,S 34,0 97,1 64,1 114,2 37/ 11 - --1-1-1- A..-A—11V 32L 84,i 84,i 640; Er is al een studie gaande over samenwerking met Japan. Thans zijn daarvoor ook de ■C DEN HAAG (ANP). De vice-voorzit- ïr van het Europese parlement, de libe- aal Berkhouwer, wil dat de Raad van linisters van de Europese Gemeenschap en en de Europese Commissie (het dage- jks bestuur van de EG) initiatieven ne- len voor de uitwerking van een soort (arshall-plan voor het Midden-Oosten, en groot hulpverleningsproject, waaraan Ie EG, de Verenigde Staten, Canada, Ja- ian, de olieproducerende Arabische lan- Cial© en en andere daarvoor in aanmerking Amende landen deelnemen. Hij heeft dit voorgesteld in een resolu te, die binnenkort door het parlement tordt behandeld. Berkhouwer meent dat te EG geroepen is, „in deze geplaagde egio een constructieve en stabiliserende unctie te vervullen om daar een duurza me toestand van vrede te bewerkstel- igen”. ïV Wiegel van de ABVA spreekt brandweerlieden toe die gisteren demonstreerden op de binnenplaats van het Amsterdamse stadhuis. De brandweerlieden, die in de uitrukdienst werken, willen een kortere dienst. Zij eisen van de gemeenteraad dat hun wekelijkse werktijd van 60 uur wordt teruggebracht tot 56 uur. ;enoteei 6,00 317J 2,01 i; 6,50 6, Japan en Australië hebben inmiddels al wat afzonderlijke en gezamenlijke studies 77] itemming zijn met het beleid van de Australische regering om delfstoffen in de hoogst 1601 mogelijke bewerkingsgraad te exporteren. Om zelf te verrijken heeft Australië echter i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 27