Bezorgde opening van de vierentwintigste Boekenweek De vrouw op een voetstuk gezet IS Bemiddeling in conflict Scapino Ballet mislukt I Adi Beethovencyclus 1979 Beeldje voor Theo Thijssen ler Stimulerende expositie Nederlandse woningbouw Pol Mara Luis Fileer NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST dirigent: ANDRÉ VANDERNOOT F Vrijheid illegaal” Onderwijs rr« VRIJDAG uur ren, issen Concertgebouw Haarlem 20.15 uur solist: DANIËL WAYENBERG - piano vrijdag 11 mei solist: JORGE BOLET - piano vrijdag 18 mei solist: HERMAN KREBBERS - viool vrijdag 25 mei Losse kaart 12,50 c.j.p. geldig 3 VRIJDAGAVONDCONCERTEN Abonnementsverkoop vanaf dinsdag 10 april aan de kassa van het Concertgebouw Lange Begijnestraat 13, van 10-15 uur. Telefonisch 023-320994 van 12-15 uur. programma: Ouverture Egmont Pianoconcert no 3 Symfonie no 5 programma: Ouverture Coriolan Pianoconcert no 5 Symfonie no 7 programma: Ouverture Die Weihe des Hauses Symfonie no 1 Vioolconcert Abonnement 3 concerten 25,(a.i.) C.J.P.-abonnement 12,50 (a.i.) (Van onze correspondent in Rome, Hein ten Kortenaer) ROME. „Laten de onschuldige slachtoffers van één van de slechtste architecturen ter wereld nu hun ogen tegoed doen aan één van de beste architecturen ter wereld”. Deze verlegen makende woorden werden deze week uitgesproken door de burgemeester van Rome, Giulio Carlo Argan, bij de opening van een tentoonstelling van Nederlandse bouwkunst. *1 1 (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. Met een discus sieprogramma over het thema „Boek en vrijheid” (officieel: „Boeken aan banden”) is gister avond in de Haagse raadzaal de 44ste Boekenweek officieel geo pend. In het programma, gepre senteerd door Koos Postema en Joop van Tijn, werd van gedach ten gewisseld over aspecten die de verkrijgbaarheid van boeken beïnvloeden, zoals censuur, con cernvorming, technologie en se- lectienormen bij openbare biblio theken. Dat de Boekenweek juist in de hofstad werd geopend, houdt verband met het 125-jarig bestaan van de ’s Gravenhaag- sche Boekhandelaars Vereeni- ging. 19 KUNST ;,x Onze vrijheid is illegaal ri- Pol Mare: Attacher des carrés, olieverf op doek, 1979 Italianen zien het van goede voorbeeld indrukwekkend (ADVERTENTIE) naar bij Poen de Wils: Loflied op een lerse-Antoinette 2, aquarel 1978. En de burgemeester sprak ook bepaald niet als leek: hij is een beroemd kunsthis toricus en gaf er in zijn toespraak ook blijk van Rietveld, Dudok en andere Ne derlandse bouwmeesters in hun tijd per soonlijk te hebben gekend. Het beroemde consequenties voor het onderwijs. „Het onderwijs heeft nu een trechtervorm. Dat moet üit zijn! In de toekomst zal een kind alleen nog maar leren lezen en schrijven, en leren de weg te vinden in de informatie bronnen. Het is toch belachelijk! ’s Zon dags tik ik een stukje, dat moet worden gedrukt in een krant, die weer bij de lezer moet worden gebracht. Alléén bij de lezer van die krant. Iederéén moet toch kunnen vragen wat ik er die week van denk, haha! de uur plaats. Tot 26 april, op dinsdag tot en met zater dag van 11-18 uur. Rietveldhuis in Utrecht noemde hij „voor de architectuurgeschiedenis even belang rijk als het tempeltje van Bramante” (het ronde gebouwtje op de helling van de Romeinse Janiculusheuvel, dat geld als samenvatting en symbool van de Romein se barok). Dudok citeerde hij als „zeld zaam voorbeeld van een goed architect, die de kans krijgt zijn eigen stad te bou wen”. Terwijl, zo voegde hij eraan toe, de Italiaanse overheid in de laatste honderd jaar nooit anders dan slechte architecten voor zich heeft laten werken. Hiermee raakte hij aan een van de mo tieven, misschien wel het belangrijkste, voor het houden van deze tentoonstelling in Italië. In een land waar de ene stad na de andere is verknoeid door de wildste grond- en bouwspeculatie, waar aan geen enkel uitbreidingsplan de hand is gehou den, waar de eerste beginselen van ruim telijke ordening met voeten worden getre den, wordt Nederland geizen als een voor beeld van wat er kan gebeuren als de politieke wil aanwezig is om een leefbaar stadsmilieu te scheppen en als overheid en architecten daartoe samenwerken, bin nen een ordenend wettelijk kader, waar ook streng de hand aan wordt gehouden. Maar, zo vertelt de jonge architecte Ma- ristella Casciato, die met twee collega’s de tentoonstelling heeft samengesteld, we wilden ook wel degelijk de Nederlandse bouwkunst in zijn intrinsieke waarde to nen. Er wordt aan de architectuur-facul- teiten van de Italiaanse universiteiten gro te aandacht besteed aan de ontwikkeling van de moderne architectuur, en als men die wil begrijpen, kan men eenvoudig niet om de Nederlandse bouwers van de eerste helft van deze eeuw heen. De discussie werd gekenmerkt door be zorgdheid, vooral waar het de verkrijg baarheid van het minder populaire boek in Nederland betrof. „Alles wat niet cou rant is, wordt met het jaar meer be dreigd”, aldus de schrijver Jacq Firmin Vogelaar, die als stelling poneerde: „De beschikbaarheid van boeken die niet be antwoorden aan de eisen van de massa consumptie, zal steeds meer afhankelijk worden van de concerns die informatie- media en publiciteitskanalen beheersen”. Volgens Vogelaar wordt door dag- en weekbladen, scholen en bibliotheken in hoofdzaak aandacht besteed aan goed lo pende titels, waardoor minder gebruike lijke auteurs niet meer aan bod komen. Uitgever Rob van Gennep, die uit eigen ervaring weet hoe moeilijk het is het „cul tureel waardevolle boek” te slijten, was van mening dat ook de boekhandelaren een minder gunstige ontwikkeling in de hand werken. „In die kringen is de om loopsnelheid tot de alpha en de omega van het vak verheven. Er is totaal geen ge sprek meer mogelijk over kwaliteit en inhoud van boeken”, zo zei hij. Overheids subsidie ziet hij niet als de oplossing, „want zodra de inhoud van ie boek niet Directie en bestuur hadden zich op ver zoek van de bemiddelaars bereid getoond afstand te doen van eigen inzichten ten aanzien van beleid en bevoegdheden, wanneer dat voor het vinden van een oplossing noodzakelijk zou zijn. In de loop van de besprekingen kwam het bestuur echter tot de conclusie, dat het de uitvoe ring van enkele door bemiddelaars geda ne voorstellen niet voor zijn verantwoor ding kon nemen. Het bestuur bleek van de bemiddeling vooral te verwachten, dat op een voor beide partijen overtuigende wij ze zou worden vastgesteld welke visie op elk van de onderdelen in het conflict de juiste is. Dit verschil in opvatting hebben bemiddelaars „als voor hen niet overbrug baar” beschouwd, aldus een mededeling i van Scapino. Vanavond opening (Ter gelegenheid van de Boekenweek, die tot en met 7 april duurt, besteden we morgen in onze weekeindbijlage Erbij ruime aandacht aan het boek.) las-schilderingen Kretenzer paleizen die zeer ogen. Deze en in komende maanden gaat het werk van Luis Fileer op tour nee door Nederland en Duitsland. Zo zijn de schilderijen en aquarel len van de in Nederland wonende Mexicaan bin nenkort bij galerie Klein in Haarlem te zien, maar wie niet zo lang kan wachten, kan terecht bij K276 op het zelfde num mer aan de Keizers gracht. Christhilde Klein mag gecomplimenteerd worden met haar keuze: Fileer is een gigant wiers werk zo volstrekt on- Hollands is dat hij hier niet gauw zijn gelijke zal aantreffen. DEN HAAG. Theo Thijssen, de auteur van „Kees de Jongen”, zal deze zomer postuum worden geëerd met een standbeeldje dat een plaats krijgt in de Amsterdamse Jordaan. Dit maakte B. Lubberhuizen, redacteur van het kwartaalschrift De Engelbe waarder, gistermiddag bekend bij het in ontvangst nemen van de CPNB- prijs, die dit literaire blad ten deel is gevallen. Duizend gulden (éénzesde deel van het gewonnen geldbedrag) zal de re dactie in het fonds storten waaruit het beeldje gefinancierd zal moeten wor den. Met de totstandkoming ervan is een comité, bestaande uit een Engelbe- waarder-redacteur, Geert van Oir- schot, Simon Carmiggelt en Gerben Hellinga belast. Het is op 16 juni hon derd jaar geleden dat Theo Thijssen werd geboren. De deelnemers aan de discussie waren niet erg te spreken over de opvattingen van staatssecretaris Kraaijeveld van CRM, die zei dat er bespreekbare selectie- normen moeten komen voor boeken in de openbare bibliotheek. „De minderheden komen er dan wel slecht af, hè?”, vond dr. Constandse en Grijs zei schouderopha lend: „De oplossing voor het vraagstuk van die selectiecriteria is eenvoudig: ge woon alles aanschaffen!” Poen de Wijs, afkom stig uit Den Haag, maakt bij Hüsstege-Steltman op de Westermarkt zijn geslaagde hoofdstedelij ke debuut. Hij maakt forse aquarellen waarbij hij op handige wijze ge bruik maakt van een aantal verworvenheden van het foto-realisme dat hij hoofdzakelijk aan wendt om duidelijkheid omtrent de vorm te ver schaffen. Voeg daarbij zijn voor keur voor een zekere ma te van academisme en je zou het beeld krijgen van een nogal saai kunste naar. Dat het niet zover komt, ligt aan het feit dat De Wijs inziet dat hij het statische beeld van zijn vrouwen moet doorbre ken door een ruime mate van dynamiek aan te brengen. Hij suggereert bewegingen die in de ba sisvlakken nog eens ex tra worden versterkt waardoor een heel leven dige indruk ontstaat. Op minstens drie exposi ties in de Amsterdamse galerieën wordt daarvan getuigd. De vrouw op een voetstuk gezet, tot haar eigen monument verheven of verbeeld in haar periode van verval, van aftakeling zelfs. Op alle drie exposities word je duidelijk waarom schilders altijd weer naar dit onderwerp grij pen: is het niet als kri tiekloos liefhebber van het vrouwelijk schoon, dan komt het wel voort uit een soort van ontroe ring om, een begaan zijn met het lot dat de keer zijde van de steeds zo fraai opgepoetste me daille vormt. De vrouw als thema voor de schilder: het vormt een onuitputtelij ke bron van inspiratie. Het spreekt vanzelf dat hij geen verge lijking op het oog had tussen Palazzo Farnese en het Paleis op de Dam. Waar hij wèl op doelde, was de inderdaad on stellende chaos van de Romeinse buiten wijken, vergeleken met de moderne stads uitbreiding in Nederland, het onderwerp van deze tentoonstelling. Ook dan zal hij waarschijnlijk wel willen toegeven zich aan enige overdrijving te hebben schul dig gemaakt, maar toch gaf hij uiting aan de in onze ogen verrassende bewondering die men in Italië algemeen koestert voor de Nederlandse woningbouw. Na twee jaar is de Belg Pol Mara weer bij Walter Kamp (Rokin 154) terug gekeerd. Opnieuw een veelzijdige collectie van schilderijen, aquarellen en litho’s in de bekende, soft-erotische stijl. Veel van zijn vrouwen lijken zo te zijn weggelopen van de voorpagina’s van Franse modebladen als Vogue en Elie: het is tijd loos vrouwelijk schoon, estetisch en zeer fraai verzorgd. Deze nieuwe serie werken laat in vergelijk met de laatste tentoon stelling kleine verschui vingen in de behandeling van het onderwerp zien. Mara plaatst zijn vrou wen nu vaker in sportie ve situaties. Ze rijden paard of tennissen, ze zijn in ieder geval bezig. Ze poseren nu ook veel minder, vaak wordt een spelmoment gevangen om daarme een zekere mate van dynamiek te suggereren. De glamour daarente gen is gebleven, lijkt ook essentieel voor Mara’s stijl wier vrouwen al evenmin bereikbaar zijn. Ook bij deze schilder ontstaat een afstande lijkheid tussen kijker en bekekene door het op roepen van een droom achtige sfeer. Bij de Belg is het eindresultaat mo dieuzer, maar er valt in artistieke zin genoeg te beleven. Mara is een ech te schilder, die het soms wat te gladde karakter van zijn doeken best wel wil doorbreken door het opzetten van een de es thetiek doorbrekend lik verf op een schijnbaar verkeerde plaats. Bij Kamp ook een klei ne expositie van nieuw werk van Gertie Bieren- broodspot die altijd weer treft door haar zeer per soonlijke schrift. Ze valt nu vooral op door haar monumentale achterg- Vaak situeert Poen de Wijs zijn vrouwen in een droomachtige sfeer, zo dat ze net even naast de realiteit staan. Ze lijken daardoor onaantastbaar en onbereikbaar. Alleen door het exact detaille rende foto-realisme te gebruiken, is toch nog een spoortje aardse ge bondenheid aanwezig. Het onderwerp censuur kwam tot slot vrij kort aan bod via lezingen van de Zuidafrikaanse schrijver (en voorzitter van de zwarte schrijversorganisatie PEN- Johannesburg) Mothobi Mutloatse en van de nieuwe voorzitter van de internationale PEN, de Zweed Per Wastberg. „Censuur kan onderdrukken, inderdaad, maar niet definitief”, aldus Mutloatse en Wastberg voegde daaraan toe: „De taak van de schrijver is, ervoor te zorgen dat niemand I onwetend is van wat er in de wereld j gebeurt, opdat niemand ooit kan zeggen dat hij onschuldig is!” AMSTERDAM (ANP). De bemidde ling in het conflict tussen directie en dagelijks bestuur van het Scapino Ballet is mislukt. De drie bemiddelaars, onder wie mr. A. Gerritsen van het Nationale Ballet, hebben hun poging om een oplos sing voor de vertrouwenscrisis te vinden na zes weken overleg met betrokkenen J opgegeven. ir De redactie van De Engelbewaarder met v.t.n.r. Thijs Wierema. Rob Grootendorst, Jet Grube. Bas Lubberhuizen en Tohe van Helmond. Aan het kwartaaltijdschrift De Engelbewaarder is de CPBN-prijs toegekend. strookt met de opvattingen van de subsi- dieverstrekkende regering, gaat de kraan dicht”. De concentratie van „moeilijke” boeken in één type boekhandel spreekt hem evenmin aan: „Zo’n winkel wordt een cultureel-élitair reservaat”, was zijn com mentaar. Dat zorgt er tevens voor dat de vrouwen van De Wijs als begeerlijk overkomen en nog net puur-zinnelijk zijn. heeft om 20 Volgens de publicist dr. Anton Con standse heeft het boek in de loop der tijden meer kwaad dan goed gedaan. „Het aantal boeken dat in dienst heeft gestaan van humanisering, pacifisme, en mense lijkheid, is ver in de minderheid bij de I boeken over klasseheerschappij, milita risme, kolonialisme en kapitalisme. Neem de invloed van de bijbel een zeer reactionair boek. De Koran: niet minder verwerpelijk. En wat weten de mensen 1 van Voltaire en Spinoza? Van Freud en i Henri Miller? Hun dissidente boeken wor- den bedreigd en dat steekt schril af tegen een Boeket-serie, vol sentimentele, rolbe- vestigende verhalen”, aldus Constandse. „Onze cultuur-dissidente boeken wor den bedreigd door de staat”, zo zei hij nog. „We kennen wetsartikelen die majesteits schennis, belediging van een bevriend staatshoofd en godslastering strafbaar stellen. Gelukkig worden die niet ge bruikt. Maar dat betekent wel, dat onze vrijheid voor een deel illegaal is”. Vrij Nederland-columnist Piet Grijs veegde „al dat geklets over beschikbaar heid en omloopsnelheid” aan de kant met zijn stelling „Het boek zal verdwijnen en worden opgevolgd door iets veel mooi ers”, daarmee doelend op de technische mogelijkheden van systemen als „viewda ta”. „Het boek”, legde hij uit, „zal in de toekomst bestaan uit één bladzijde, waar op alles uit de wereldliteratuur te lezen is. Het huidige boek is een uiterst onhandig instrument om informatie te verspreiden. Zo’n dik pak papier, dat er niet is als je het nodig hebt en er wél is als je het niet nodig hebt.Nee, nog even en je hebt alle boeken ter wereld, in alle talen, tot je beschikking op één plankje! De mens heeft recht op alle informatie die er is”. Het nieuwe „boek” heeft volgens Grijs Invloeden lijken eer der uit Parijs te komen, waar hij het klimaat van de fauvisten moet heb ben gekend. Alles in het werk van Fileer is turbu lent en exuberant: vorm, kleur en textuur schreeuwen onophoude lijk om de aandacht. Fil eer is een pure expressi onist, een schilder die tot diep onder de huid van zijn figuren kruipt om ze bijna genadeloos te ana lyseren. Zijn vrouwen zitten te kijk in hun thea- terloges, in de comparti menten van treinen waarin ze op hun beurt weer naar anderen kijken. Alles bij Fileer is streng ingekaderd, als was er geen ontsnappen aan. Met bruut gemak zet hij zijn favoriete kleuren paars, bloe drood en zwart op zoals ooit een Kees van Don gen moet hebben ge werkt. Maar meer nog dan bij deze Franse Hol lander wordt bij Fileer de vorm opgeofferd aan de expressie. (Tot en met 26 april, da gelijks van 11-17.30 uur, op zondag van 14-17 uur)' CEES STRAUS

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19