Meer greep overheid nodig FME-voorzitter Ter Hart: Konsumenten Kontakt: Akkoord CAO FNV boos op Wilma Van Hulten wil hulp voor Mali Reclame geneesmiddelen niet volgens de regels gashaven is te duur bij Britse marine NS nog teveel „mannenbedrijf ir Fusieplan in filmwereld Geen vrouwelijke jachtvliegers „Alternatieve Personeelstekort baggerbedrijf su Kapiteinskamer vernieuwd Aardappelen mogen naar Engeland 3’; II f 23 ECONOMI 197 99 99 Ss (Van onze redactie economie) DELFT. Ter Hart, de voorzitter van de metaalwerkgeversbond FME, voelt er niets voor zijn bedrijfstak te laten fungeren als „ex- perimenteerterrein” voor arbeidstijdverkor ting. VRIJDAG 3 0 MAART 19/9 FNV en PvdA op Metaal geen terrein bres voor textiel voor experimenten I I fondsen Rekenkamer geeft voorbeeld van falende overheidssteun I laim, en. Van Hulten treedt op als vertegenwoor diger van de „Euro Action-Accord”, een particuliere organisatie op het gebied van ontwikkelingshulp. Hij woont al sinds een jaar in Mali, een van de armste landen ter wereld. financiering uit het aardgas wordt gehaald. Als we echter niet tijdig wakker worden nu de inkomsten uit het aardgas aanzien lijk teruglopen, houdt Nederland volgens de voorzitter van de metaalwerkgevers niets meer over om mee bezig te zijn. Dit zei adjunct-directeur Van Krimpen van het havenbedrijf in Rotterdam. Shell en BP hebben plannen voor een geconcen treerde aanvoer van butaan en propaan (twee soorten LPG) per tanker. Tot nu toe is de aanvoer verbrokkeld over het hele Rotterdamse havengebied. Rotterdam studeert samen met de pro vincie en het Openbaar Lichaam Rijn mond op de gevaren van aan- en afvoer van vloeibaar gas. Volgens Van Krimpen is uit financieel oogpunt een lokatie in de Europoort geen slechte keus. Vastgesteld werd daarbij dat de gang van zaken ten goede was gekeerd en de ver- liessituatie was beëindigd. UTRECHT (ANP). De Federatie Bouw- en Houtbonden FNV is veront waardigd over een vragenlijst die het bouwbedrijf Wilma deze maand aan zijn werknemers in Den Haag heeft voorge legd. De bonden vinden de lijst „absurd” om dat er vragen op staan over de godsdienst van de werknemers, het al dan niet ver vuld hebben van de militaire dienstplicht, hobbies, vorige werkgevers en zelfs over het resultaat van een medische keuring. che i en. dit euvel an. 3 113.00 47.60 136,70 1,10 143,00 46,40 7,70 94,00 18,70 49,10 122,00 32,60 51,00 48,40 65,00 29,50 57,80 130,50 105.50 88.00 34,00 96,00 64,90 114.60 Rotterdam verwacht in de komende ja- ren een sterke stijging van de LPG-aan- voer. In het jaar 2000, aldus de schatting, zal er vijf miljoen ton vloeibaar gas wor den aangevoerd. De helft komt van olie velden uit de Noordzee en de rest uit het Midden-Oosten en Afrika. Per jaar zullen dan 260 gastankers Rotterdam aanlopen. 48.00 37,50 32,00 85,00 87,00 49,60 41,30 642.80 43,50 57,OOt 48.50 46.70 42,00 131,00 36,50 43,00 140,00 53,20 42,50 3,20 52,50 139,00 69,20 74.00 162.50 53,20 53,50 118,00 42,00 32,60 74,50 57,50 101,00 47,50 34,00 59.80 95,00 50,00 52,50 175,00 33,80 78,50 120.50 49,00 47,50 39.20 45.40 280,00 209,00 146.00 s 342,00 De Federatie vraagt zich af, welke be doelingen Wilma met deze vragenlijst heeft en of dit allemaal zo maar kan. Het lijkt wel een vragenlijst van de binnen landse veiligheidsdienst, aldus Profiel, het blad van de Federatie. „De Federatie heeft er geen bezwaar tegen dat een werk gever bepaalde gegevens wil weten, maar Wilma pleegt ten onrechte inbreuk op de privacy van de werknemers”. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Als de overheid eenmaal besloten heeft aan een be drijf financiële bijstand te verlenen, wordt het moeilijk zich verder aan steunverlening te onttrekken. Tot de ze conclusie komt de Algemene Re kenkamer in het gisteren verschenen jaarverslag. In dat verslag wordt enige aandacht besteed aan de problemen die ontstaan zijn na steunverlening aan een textielon derneming, die niet met name wordt genoemd. Vastgesteld wordt, dat ook als geen po sitief resultaat van de steunverlening wordt verkregen overschrijding van de voor steunverlening gestelde normen vrij wel onontkoombaar is. Hoe slepend de lijdensweg van het be drijf - met 500 werknemers, verdeeld over drie vestigingen - was, blijkt uit het droeve relaas van de Rekenkamer. Het drama kostte niet alleen het werk van al die Volgens Van Krimpen ligt de terminal ver genoeg van de bewoonde wereld (Hoek van Holland en Oostvoorne). De grootste zorg van het havenbedrijf ligt bij de aan- en afvoer van gas. De lijdensweg sleepte zich voort tot 1978, zonder dat een definitieve beslissing kwam. Moeilijkheden ontstonden met de uitbetaling van lonen en dat dwong de overheid tot spoedige beslissing over ver dere steunverlening. De bewindslieden van Economische Zaken en Sociale Zaken lieten in maart vorig jaar weten, dat van verdere steunverlening geen sprake meer zou zijn. Dat leidde tot een nieuw onder zoek in opdracht van de bedrijfsdirectie. De wettelijke voorschriften voor genees middelenreclame zijn bedoeld ter be scherming en informatie van de consu ment. Volgens Nefarma is het kostbaar en technisch moeilijk uitvoerbaar om bijwer kingen in de reclame te vermelden. De vereniging van geneesmiddelenfa brikanten is met de KOAGG en het minis terie van Volksgezondheid overeengeko men dat advertenties in kranten en tijd schriften voorlopig de zinsnede „lees eerst de gebruiksvoorschriften” zullen bevat ten. Deze zinsnede wordt niet in spots voor radio en tv vermeld. Het Konsumenten Kontakt heeft grote bezwaren tegen deze afspraak. Pas na aankoop van een medicijn bemerkt een klant nu dat het niet voor hem geschikt is, inplaats van voor de aankoop. De organi satie betwijfelt voorts of de gebruikte zinsnede voldoet aan de eisen die in de wet staan. In een brief aan staatssecretaris Veder- Smit van Volksgezondheid heeft de con sumentenorganisatie met klem geprotes teerd tegen de huidige gang van zaken. Konsumenten Kontakt vindt dat de staatssecretaris de wettelijke regels zo spoedig mogelijk naar behoren moet uit voeren. NORTHWOOD (Reuter). De Britse marine heeft dringend nieuw personeel nodig omdat anders sommige schepen niet de zee op kunnen, zo heeft admiraal sir Henry Leach gisteren verklaard. De admiraal is chefcommandant van de NAVO in het oostelijk deel van de Atlanti sche oceaan. Henry Leach is van mening dat het marinepersoneel te weinig betaald krijgt en dat daarom veel mensen de marine verlaten. Nu is er voldoende personeel om de schepen te kunnen laten uitvaren maar hij verwacht dat dit snel kan veranderen. computer en het ontbreken van midden kader als oorzaken moeten worden aange merkt. De echte oorzaak bleek in 1977 - enkele jaren nadat de moeilijkheden wa ren begonnen. In een rapport werd vast gesteld dat de mislukkingen niet voorna melijk gelegen waren in de goedkope in voer of onvoldoende vraag, maar in het onvoldoende functioneren van produktie en planning binnen de onderneming. Als de plannen doorgaan moeten er speciale maatregelen getroffen worden in de havenmond bij Hoek van Holland. De afvoer van gas met binnenschepen, mag niet door het „stedelijk” havengebied. oteerd 314,50 1,40 6,50 ■ü- Boven In het havengebouw in Amsterdam is de nieuwe ,,kapiteinskamer” in gebruik genomen. Deze controlekamer van de gemeentelijke Havendienst Is geheel vernieuwd en voorzien van een uiterst modern instrumentarium. HENGELO (ANP). „De noodklok voor de werkgelegenheid in de textiel luidt harder dan ooit, ook al beweren werkgevers dat deze industrie door het diepste dal heen is”. Dit schrijven de Industriebonden FNV en de PvdA in de discussienota Textiel nieuwe stijl. laboratorium apparatenbouw voor de procesindustrie van de TH-Delft. De FNV-bonden draven volgens Ter Hart door op het punt van de arbeidstijdverkorting. „Het lijkt erop dat niet meer het doel de werkgelegenheid is, maar de verkorting van de werkweek”. De FME-voorzitter herhaalde dat eerst de zin van arbeidstijdverkor ting via een onderzoek moet worden aangetoond. Ter Hart zei het gevoel te krijgen dat in Nederland de industrie als een soort bezigheidstherapie wordt beschouwd, waarvoor de UTRECHT (ANP). De Nederlandse Spoorwegen doen er nog steeds te weinig aan, om de indruk weg te nemen dat een groot deel van de functies bij dit bedrijf alleen voor mannen toegankelijk is. Er wordt door de NS geen actief beleid gevoerd om het mannenimage van het bedrijf te doorbreken, wat een treurige zaak is gezien de maatschappelijke ont wikkelingen en de problemen die de NS hebben bij het vinden van vooral rijdend personeel. Dit stelt de Vervoersbond CNV in het blad „Seinlicht” van deze week. Personeelsadvertenties van de NS wek ken de stellige indruk slechts op mannen te zijn gericht, terwijl functies als rangeer der, conducteur en machinist ook voor vrouwen moeten openstaan, aldus de christelijke vervoersbond. Werknemers boven 21 jaar krijgen bij indiensttreding bij de Nederlandse Spoor wegen bij gelijke leeftijd en vooropleiding lang niet altijd hetzelfde salaris. Dit staat in Recht Spoor, een uitgave van de Fede ratieve Spoorweg Vakvereniging. (FSV). De plaatselijke chef beoordeelt in hoe verre de praktische ervaring, veelal opge daan in een ander bedrijf, zinvol is voor de NS-taak. Wanneer zo’n chef geen of weinig waarde hecht aan die ervaring, is het mogelijk dat de nieuweling wordt in geschaald op het peil van een 21-jarige. Maar bij een ander bedrijfsonderdeel zal een chef onder gelijke omstandigheden wel waarde hechten aan de reeds elders opgedane ervaring, aldus FSV. werknemers, maar ook 25 miljoen, waarvoor de staat op moest draaien. Bo vendien ging een kwaliteitsprodukt verlo ren. „Een produkt met een uitstekende merknaam, waarvoor goede vraag op de markt aanwezig was”, noteert de Reken kamer. Alle pogingen het bedrijf te redden, alle werk en kosten die eraan besteed werden en de verwachting dat er wel liefhebbers voor het bedrijf te vinden zouden zijn, leidden toch tot een catastrofe. „Dat een - aanvankelijk vrij zeker schijnende overname-oplossing niet kon worden ge realiseerd, acht de minister bijzonder be- treurenswaardig”, laat de Rekenkamer in het jaarverslag weten. Aanvankelijk meldde het bedrijf, dat vervanging van het volgens de consument te dure artikel door een ingevoerd pro dukt en afbrokkeling van het traditionele afzetkanaal, de textielspeciaalzaak, oor zaak van de moeilijkheden waren. Voorts zou integratie van een overgenomen be drijf teveel tijd van de directie hebben gevraagd en zouden problemen met een 1 DEN HAAG (ANP). Oud-staatssecre- taris Van Hulten is momenteel in Neder land om bij de regering steun te zoeken voor een aantal ontwikkelingsprojecten in Mali. Behalve een particulier project dat via de NOVIB gaat, heeft Van Hulten nog enkele projecten bij zich die voor overheidssteun in aanmerking zouden kunnen komen. Van Hulten treedt op als vertegenwoor diger van de „Euro Action-Accord”, een particuliere organisatie op het gebied van ontwikkelingshulp. Hij woont al sinds een jaar in Mali, een van de armste landen ter wereld. Nefarma heeft overwegende bezwaren tegen deze wettelijke regeling en daarom heeft het ministerie tot dusver de bepaling niet uitgevoerd, maar voorlopig opge schort. Het ministerie heeft het feit van de opschorting tegenover Konsumenten Kontakt bevestigd. 10 100.® !5 1,® I0 381,® )0 467.® (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Volgens Konsumenten Kontakt tracht het ministerie van Volksgezondheid samen met de belangenvereniging van geneesmiddelenfa brikanten Nefarma en het toezichthoudend orgaan op de geneesmiddelenre clame KOAGG een wettelijk voorschrift „onder tafel te werken”. Het gaat om de bepaling, die eerst sinds vorig jaar juli van kracht is, dat geneesmiddelen reclame moet vermelden wat de voornaamste bijwerkingen zijn en in welke gevallen gebruik van het medicijn wordt afgeraden. (Van onze redactie economie) HILVERSUM. De filmbedrijven Ci- necentrum in Hilversum (ruim 300 werk nemers) en Cinetone in Duivendrecht (53 werknemers) willen een fusie aangaan. De plannen voor deze fusie bevinden zich al in een vergevorderd stadium én kunnen naar verwachting begin april worden afgerond. De bedrijven zullen op gaan in een nieuwe holding Cinecentrum. Deze holding krijgt twee dochters, respec tievelijk voor de dienstverlening en voor de produktie. Tussen Cinecentrum en Cinetone be- stond al geruime tijd een vorm van sa menwerking. Gezamenlijk wordt een la: boratorium beheerd onder de firmanaam Cineco. Cinecentrum is een zelfstandig bedrijf, dat zich bezighoudt met alle mogelijke Opnieuw streken de bewindslieden over hun hart en verhoogden nog enkele keren de kredietgaranties. Toen de Rekenkamer het onderzoek naar deze steunverlening afsloot, was er nog geen beslissing geno men. Wel werd in augustus aan de minis ter van Economische Zaken meegedeeld, dat de mogelijkheden van het bedrijf na de aanvankelijke steunverlening keer op keer te optimistisch waren ingeschat. Bo vendien werd vastgesteld dat, aldus de Rekenkamer, de normen van steunverle ning niet in acht waren genomen. (De werkloosheidspercentages in de vesti gingsplaatsen zouden aanzienlijk bene den de normen gelegen hebben). Met die laatste opvattingen bleek de bewindsman het niet helemaal eens. Hij liet de Rekenkamer onder meer weten dat onvoorziene omstandigheden grote ver tragingen in de ontwikkelingen hadden veroorzaakt. Bovendien zou het recht van de normen af te wijken, aan de minister van Economische Zaken zijn voorbe houden. DEN HAAG (ANP). Staatssecretaris Van Lent (Defensie) heeft bevestigd, dat tot nu toe zes sollicitaties van vrouwelijke kandidaten voor opleiding tot jachtvlieger zijn afgewezen. De bestaande overeen komsten voorzien niet in de toelating van vrouwen tot de opleiding, die in internati onaal verband plaatsvindt in Canada en in Amerika. In antwoord op vragen van de WD- kamerleden Blaauw en Keja zegt de staatssecretaris het niet wenselijk te ach ten, vrouwen toe te laten tot de opleiding van helikoptervlieger. Het blad Koopkracht van Konsumenten Kontakt noemt het „een schande dat een belangenorganisatie zo maar een wettelij ke regeling buiten spel kan doen zetten.” Van Hulten sprak gisteren met minister De Koning over een speciaal project dat is opgezet door zijn organisatie voor het noordoostelijk gebied van Mali, waar de armoede en de hongersnood het ergste is. Dat project wordt uitgesmeerd over vijf jaar en gaat ongeveer 10 miljoen gulden kosten. De NOVIB heeft in principe toegezegd aan dit project deel te nemen maar hoopt op financiële steun van de regering. De NOVIB zou zo’n 500.000 tot 1 miljoen gulden moeten bijdragen aan dit project en hoopt daarbij op een regeringsbijdrage van ongeveer 75 procent. Het project be helst de oprichting en begeleiding van een aantal coöperaties van landbouwers, vee- teelthouders en vissers. Ze geven in dit rapport aan wat er zal moeten gebeuren om een verdere afkal ving van het aantal arbeidsplaatsen in de textiel te voorkomen en de textiel nieuw leven in te blazen. Zo dient de periode van overcapaciteit te worden overbrugd door werktijdverkorting en de invoering van een meerploegendienst. Als de overheid deze maatregelen finan cieel gaat steunen, moet zij naar het in zicht van PvdA en FNV wel een grotere greep krijgen op het doen en laten van de textielbedrijven. Ze zou de meerderheid van het aandelenpakket moeten krijgen. De hieruit voortvloeiende bevoegdheden willen FNV en PvdA delegeren aan werk nemers als aanzet tot zelfbestuur. De in vloed van het rijk op de textielindustrie zal, vinden zij kunnen worden geregeld in een zogenoemde kaderwet sector struc tuurbeleid of in een wet ombouw textielin dustrie. Komt er zo’n wettelijke regeling, dan zijn de bedrijven verplicht volledig openheid van zaken te geven. De politieke haalbaarheid van een der gelijke wet acht het socialistische kamer lid W. Meijer aanwezig. Bij de presentatie van de discussienota heeft hij erop gewe zen, dat CDA-fractieleider Lubbers te kennen heeft gegeven welwillend te staan tegenover een rijksregeling voor de tex tiel. Een subsidiëring van de arbeidstijd verkorting en meerploegendiensten hoeft naar de mening van FNV-districtsbes- tuurder L. Albers niet te leiden tot concur rentievervalsing binnen de EG. „Het gaat hier om een duidelijke steun ter overbrug ging van een moeilijke periode”, zo lichtte hij toe. Om injecties voor een meer rooskleuri ge toekomst te geven moet er volgens PvdA en FNV meer aandacht komen vóór het ontwikkelen van nieuwe produkten. Wat volgens PvdA en FNV ook dient te gebeuren, is een betere beeldvorming over de textiel, wat de afzetmogelijkheden zal vergroten en ook meer jongeren ëh- thousiast zal maken voor een vakoplei ding in deze branche. Blijven al die maatregelen achterwege, dan zal de textielindustrie in Twente efl dus in Nederland geheel verdwijnen, vre zen de samenstellers van Textiel nieuwe, stijl. Uit sociaal en economisch oogpunt vinden zij dat onaanvaardbaar. In de af gelopen zeven jaar is in de Twentse textiel* en confectieindustrie het aantal arbeids plaatsen met ruim twaalfduizend tot on geveer vijftienduizend teruggelopen. ROTTERDAM (ANP). Een alternatie ve LPG-haven voor de kust van de Maas vlakte is voor Rotterdam te duur. Daar voor zou op zee een tweede tankergeul gebaggerd moeten worden. Het gemeente lijk havenbedrijf van Rotterdam heeft be cijferd dat een dergelijk project ongeveer één miljard gulden gaat kosten. Met een terminal in de Europoort is ruwweg 350 miljoen gemoeid. UTRECHT (ANP) De vakgroepsraad baggerbedrijf van de Federatie Bouw- en Houtbonden FNV heeft zich akkoord ver klaard met de resultaten van de onder- handelingen over de nieuwe CAO. Onder deze CAO vallen ongeveer 5000 bagge raars. De door de bonden gevraagde loonsver hoging van 20 gulden per maand is er niet doorgekomen. Wel worden de laagste grondtonen verhoogd. De prijscompensa tie wordt uitbetaald zonder minimum of maximum. Er is ook geen overeenstem ming over het verwerken van de zoge naamde „doordraaipremie” in het grond toon. Wel zal de premie per 1 april extra omhoog gaan van 31.40 tot 35 gulden. Op 1 april kunnen werknemers van 62 jaar en ouder vervroegd uittreden. De kosten daarvan komen helemaal voor rekening van de werkgevers. Verder zijn er verbeteringen overeenge komen voor wat de duur van de vakantie en de vakantietoeslag betreft, terwijl bij de wekelijkse reisbetaling voortaan alle uren zullen worden betaald. Tot dusver kwam één uur voor rekening van de werk nemers. Mij 4 i facetten van de filmindustrie. Cinetone, destijds opgericht met steun van de Ne-” derlandse Bioscoopbond en de overheid, - is een stichting, gespecialiseerd in he.t" verlenen van studiofaciliteiten. Daarop is door de jaren heen verlies geleden, waar, de inkomsten van Cineco tegenover^ stonden. DEN HAAG (ANP). Het Europese hof- van Justitie heeft gisteren de Britse rege-* ring in het ongelijk gesteld in het proces dat de Nederlandse vereniging van expor teurs van aardappelen (Venexa) tegen inr* portbeperkingen van de Britten had aanC gespannen. De Britse regering liet geen aardappe len meer toe uit Nederland en dat was volgens de aardappelenexporteurs in strijd met het toetredingsverdrag van Groot-Brittannië tot de EG. In ons land is naar zijn mening een klimaat ontstaan dat weinig tot ondernemen noodt. „In ons maatschappelijk klimaat wordt aan zekerheid een hogere prioriteit gegeven dan aan de kans op extra inkomsten als gevolg van het nemen van risico’s. De „Er is geen weg terug, wanneer zou blijken dat er fouten zijn .Nederlandse ondernemingen zijn ingepakt in de zorg voor de gemaakt”, zei de FME-voorzitter gisteren bij de opening van het sociale problematiek, aldus Ter Hart. Hij wees erop dat medezeg- genschapsprocedures en die voor de sociale zekerheid enorm veel tijd kosten. Dat heeft de flexibiliteit van het bedrijfsleven verminderd. Oud-staatssecretaris Van Hulten is mo menteel in Nederland om bij de regering steun te zoeken voor een aantal ontwikke lingsprojecten in Mali. Behalve een parti culier project dat via de NOVIB gaat, heeft Van Hulten nog enkele projecten bij zich die voor overheidssteun in aanmer king zouden kunnen komen. De FME-voorzitter constateerde dat we in ons land voorop lopen als het gaat om maatschappelijke vernieuwing. „Bij som mige groeperingen is dat zo sterk dat men er volkomen aan voorbijgaat of deze maatschappelijke innovatie wel door het bedrijfsleven wel opgebracht kan worden. Helaas merken we niet direct dat we daarmee vastlopen, aldus Ter Hart. t»

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23