Boek over de inbouwkeuken Wand kan gaan leven’ Klimplanten voor verticaal tuinieren zjr RONDOM 75cm UOOPRUIMTE 1 J t t Geen hulp nodig 24 VRIJDAG 3 O MAART 19 7 9 I Wastafelombouw maakt minder rommelig O :t n Ruimte winnen m badkamers kleine I L Amerikaans snufje voor koken en grillen Bij het inrichten van een ka- - I I Een van de mogelijkheden om wat meer bergruimte te krijgen is de ruimte rondom de wastafel te benutten of optimaler te benutten. Boven de wastafel kunt u in plaats van de spiegel tegen de wand een kastje met een spiegeldeur ophangen. Hierin kunnen kleine spulletjes worden opgeborgen. Nog meer bergruimte is te krijgen wanneer u ook de ruimte onder de wastafel benut. U kunt denken aan een los, eventueel ver rijdbaar kastje, met bovenop een vlak om iets op te zetten en met open en dichte vakken erin. Maar in de tijd, waarin het bad of de douche, de wastafel etc. steeds meer ge stroomlijnd worden, kunt u overwegen in plaats van een los kastje een wastafelom- bouw te maken met daarin allerlei op- bergmogelijkheden, zodanig dat wastafel en kastje een geheel vormen. We zullen dit met enkele voorbeelden duidelijk maken. De eerste mogelijkheid voor een wasta- felombouw is: het kastje volledig onder de wastafel, dus niet aan de zijkanten uitste kend. Het materiaal dat u ervoor nodig heeft, is 18 mm dik spaanplaat. Het kastje bestaat uit twee zijkanten, die aan de bovenkant aan de vorm van de wasbak moeten worden aangepast en die door twee horizontale schappen bij elkaar wor den gehouden. Het onderste schap zit 15 cm van de vloer, zodat u er een lade onder kunt maken, die op kleine zwenkwieltjes gemakkelijk kan rollen. Ook het bovenste gedeelte van het front moet aan de vorm van de wasbak worden aangepast. De twee deurtjes eronder zijn door de uitsparingen eenvoudig te openen en te sluiten. Bovendien zorgen deze uit sparingen en de openingen in het onderste schap voor een goede luchtdoorstroming in het kastje. Voor de afwerking hebt u de keuze uit verschillende mogelijkheden. U kunt ge- Droombadkamers zijn mooi, maar de werkelijkheid ziet er dikwijls anders uit. Standaardbadkamers zijn meestal erg klein, met weinig ruimte om ook maar iets neer te zetten. De vraag is dan waar alles te laten. De kast in de badkamer, indien die er al is, en de plank boven de wastafel zijn meestal niet voldoende om alle cosmetica en benodigdheden voor het baden op te bergen. meubel kunt u zelf ook geschikt maken voor een vrije opstelling, door de achterkant met decora tief materiaal af te werken. Een dwars tegen de wand geplaatste kast kan dan bijvoorbeeld een kamerafscheiding worden. Het is verstandig, indien er geverfd moet worden, dit eerst te doen, vóór u de delen in elkaar schroeft, lijmt of spijkert. De maten van de benodigde ombouwon- derdelen hangen af van de ruimte die u Fig. 4 Wastafel- ombouw met extra aflegmogelijkheid. De spiegel heeft de grootte van de onderbouwFig. 5 Het afsluitbare vak aan de zijkant kan dienst doen als afvalzak of als bewaarplaats voor de vuile was. Ook de rol-unit biedt vele opberg- mogelijkheden. Ook de verlichting is erg belangrijk. Indien u aan weerszijden van de spiegel twee verticale lichtelementen bevestigt, zit u bij het opmaken nooit in uw eigen schaduw te werken. Zeer sfeervol is een kloof, die boven de spiegel wordt aange bracht en waaruit het licht indirect op de spiegel valt. U kijkt dan niet in het licht. Een wastafelombouw is niet alleen praktisch; uw badkamer krijgt ook wat meer sfeer en wordt minder rommelig, omdat meteen een aantal leidingen wordt weggewerkt. voorkomen dat er water in de onderkast komt. Verder bestaat de ombouw uit een ver- rolbare unit met verschillende schappen erin. De indeling is afhankelijk van het gebruik ervan. De voorkant van de rol- unit ligt in het zelfde vlak als de rest van de ombouw, zodat het geheel een strak geheel wordt. Twee uitsparingen dienen als handgrepen. de zittenden hindert (..mag ik nog even voorbij?). Sommige planten klimmen zelf met specia le zuignapjes, of hecht- wortels tegen de muur, zodat daar geen helpen de mensenhand aan te pas hoeft te komen. De bruidssluier is een zeer snelle groeier, die erg mooi zijn drogen. Tot slot zijn er nog planten die van nature eigenlijk geen klimmers zijn, maar die zich wel gewillig langs een muur of hekwerk laten leiden. Dat zijn in de eerste plaats natuurlijk de lei- vruchtbomen en verder de klimrozen, cotoneas- ters, vuurdoorn en naak te jasmijn. Indien aan weerszijden van de wastafel wat extra ruimte is om een grotere onder kast te realiseren met extra opbergmoge- lijkheid, zal er een groter beroep op uw timmermanschap worden gedaan. Want er moet nauwkeurig gewerkt worden om de delen goed aan de wasbak te laten aansluiten. bruik maken van één- of tweezijdig ge plastificeerd spaanplaat, dat geen afwer king meer nodig heeft. Gewoon spaan plaat moet gegrond en geverfd worden, maar is wel veel goedkoper in aanschaf. Bij toepassing van geplastificeerd spaan plaat, dat er bijzonder fraai uitziet, moet u wel bedenken dat dit maar in een betrek kelijk klein aantal kleuren te verkrijgen is. Het is mogelijk aan een of twee zijkan ten een klep te maken, die scharnierend aan het onderste zijschap is bevestigd en die aan de bovenkant net onder een schap valt, zodat dit schap als afsluiting dient van het met de klep afsluitbare vak. In dit vak kunt u een plastic afvalzak hangen. Indien u het vak voldoende groot maakt en aan de achterkant ervan een schot bevestigt, is het misschien zelfs wel als ruimte te gebruiken voor de vuile was. Over de afwerking van de ombouw kun nen we hetzelfde zeggen als bij het eerste voorbeeld. Het ligt voor de hand dat u het bovenblad van geplastificeerd spaanplaat maakt, omdat dit gemakkelijker en beter schoon te maken is dan geverfd spaan plaat, dus ook hygiënischer. Wanneer u met veel zorg een ombouw heeft gerealiseerd, moet ook aan het „bo venwerk” aandacht worden besteed. Zo zou het minder fraai zijn, indien u een ombouw met extra opbergruimte had ge maakt en hierboven zou een spiegel han gen, die de afmetingen had van de wasta fel. In dit geval moet ook de spiegel aange past worden aan de afmetingen van de „onderbouw”. beeld bergmeubels te maken die aan de achterkant even repre sentatief zijn afgewerkt als aan de voorkant. Maar een bestaand Dergelijke bergmeubels die gedeeltelijk dicht en gedeeltelijk open zijn (doorkijkvakken) le nen zich uitstekend voor een vrije opstelling. Behalve deze zelfhech- tende klimplanten zijn er ook enkele planten die zich met blad- of stengel- ranken aan een hek- werkje vastslingeren of die een windende groei wijze hebben. ook behoefte heeft aan een helpende mensen hand. Bloeit in juli-sep- tember met witte bloem trossen. mer is het creëren van loopruim- te erg belangrijk. In nog te veel gevallen zijn de meubels zodanig opgesteld dat het onbelemmerd rondlopen, vooral wanneer er wat meer mensen in de kamer aanwezig zijn, onmogelijk is of rond de wastafel heeft en die u ervoor wilt benutten. De ombouw bestaat uit een bo venblad, dat weer uit twee delen bestaat, die elk nauwkeurig aan de vorm van de wasbak inoeten worden aangepast. Na het in elkaar zetten van alle delen, moeten de naden van de wasbak met het bovenblad met een elastisch kit worden gedicht om te Een grote familie met vele soorten bloeiende klimplanten vormt de clematis (bosrank). Alle soorten verliezen in de winter het blad en heb ben een windende groei wijze. We kunnen verder grootbloemige en klein- bloemige soorten onder scheiden. Wees bij het ’aankleden’ van decoratief afgewerkte wanden (hout, textiel, sierpleister, kurk enz.) zuinig met schilderijtjes enz. Ze vormen vaak een storend element. Met planten echter kunt u juist heel wat goeds dóen. Kies een wandgedeelte uit, waar u een aantal planten bijeen brengt. Dat doet het vaak beter dan her en der wat losse plantjes verspreid. De wingerd (partheno- cissus) heeft hecht- klauwtjes waarmee de plant zich overal aan vasthecht. Vooral om het prachtig verkleurende blad in de herfst wordt de wingerd veel toege past. Zowel een plaatsje in de zon als in de scha duw is goed voor de wingerd. soorten groeien zo hard dat ze in korte tijd uw hele gevel of die hele le lijke schutting achter uw huis bedekt hebben. Maar ook om onszelf te gen inkijk, wind of zon te beschermen zijn klim planten bij uitstek ge schikt. Een met klim planten begroeide pergo la is nog altijd erg functi oneel èn mooi. Ook een saaie conife- renhaag kunt u met een vrolijke slingerplant een heel wat plezieriger aan zien geven. Kortom, overal waar u met gewo ne planten en heesters niets kunt bereiken, kunt u met klimplanten altijd nog heel wat doen. r Een, vrije meubelopstelling laat u bovendien uw wanden herontdekken. Dat kunnen we zenlijk levende elementen in het interieur zijn. Het aanbrengen van decoratieve wandafwer- kingsmaterialen krijgt wat meer zin. Immers, een fraaie houten wand of een met fraai textiel afgewerkte wand die dan weer grotendeels bedekt wordt door een kast, schiet zijn doel voorbij. Zo’n wand is om naar te kijken, en dat kan als u de meubels naar het centrum van de kamer haalt. Deze wilde of bosclematis fleurt een taxushaag op. Denk erom, het is een bijna ontembare groeier die zich als een echte liaan overal om- en doorheen slingert. bijvoorbeeld ook te ma ken heeft met de aard van de woning, met de gezinssamenstelling, het „leefpatroon” van de be woners, de leeftijd van de kinderen en talloze andere facetten. Pas daarna komen dingen aan de orde als het bepalen van de in- bouwapparatuur, de keuze van het type aan- rechtblad enz. Het boek biedt overigens een aan trekkelijk overzicht van de mogelijkheden op het gebied van „kook- en bakgereedschap”, spoel bakken, kranen, warm watervoorziening enz. alleen een overzicht van de keukenpracht, die je ook in de toonzalen van handelaren en keuken centra kunt bewonde ren. Het biedt juist een grote hoeveelheid zeer praktische informatie: dingen die je echt moet weten voordat het be sluit tot vernieuwing van de keuken wordt genomen. Erg nuttig vinden we daarom het hoofdstukje „Eerst inventariseren”, waarin een lijst van eni ge tientallen „eerste-sta- dium-vragen” is opgeno men. Daaruit blijkt dat de keuze van een keuken Een ’plantenwand’ laat zich ook uitstekend verlichten met een paar spotjes of met speciale gloeilampen, die een eventueel tekort aan licht compenseren. Het voorjaar is de beste tijd om nieuwe interieurplannen uit te werken. Wanneer u eens wilt veranderen, vergeet dan de hier gesuggereerde mogelijkheden niet. De klimop (hedera he lix) wordt zowel als klim plant als voor bodembe- dekking gebruikt. De plant is uitstekend ge schikt voor begroeiing van muren, maar kan ook een hoge boomstam bedekken zonder deze al te veel schade toe te brengen. De klimop is wintergroen en neemt genoegen met een plaats je in de schaduw. Met hechtwortels hecht de plant zichzelf aan de muur vast. De hydrangea petiola- ris, klimhortensia hecht zich eveneens met hecht wortels aan de muur vast en neemt ook genoe gen met een plaatsje zon der zon. Bloeit in juni- juli met grote witte bloemschermen, die ook En verder andere hulpbehoevende klim mers zijn bijvoorbeeld de eenjarige lathyrus, de hop en de Oostindische Kers en bij de vaste plan ten en heesters de Aris- tolochia (Duitse pijp), Lonicera (kamperfoelie) en Celastrus scandens (boomwurger). De blauwe regen is een rankende klimplant die een plaatsje in de zon verlangt. Bloeit in april- mei met lilablauwe bloemtrossen. Niet de makkelijkste onder de klimplanten. In negen van de tien gevallen worden de wanden van een woonruimte grotendeels ingeno men door kasten en andere meu belen. Dat is nu eenmaal zo ge groeid, en in woningen met krap bemeten kamers is het bijna noodzaak. Maar wanneer er wat meer ruimte is, kan een totaal andere meubileringsfilosofie tot verrassende interieurseffecten leiden. Een van de woonideeën die de Stichting Perscentrum Wonin ginrichting in Wassenaar (die ons dit inspirerende platte- grondje toestuurde) propageert, is het ’los maken’ van het meubi lair van de wanden. Meubelfabrikanten spelen daarop al vaak in, door bijvoor- Een inbouwkeuken aanschaffen is geen klei nigheid. Er komt heel wat meer bij kijken dan men in het algemeen ver moedt. Wie de keuze van de nieuwe keuken wer kelijk serieus benadert, ontdekt dat er met ont zaglijk veel factoren re kening moet worden ge houden. Natuurlijk is de vraag of het een „nostal gische” houten keuken moet zijn of dat het kunststof moet worden en in welk kleurtje dan een kwestie van persoonlijke smaak. Daar kom je wel uit. Maar dan komen de praktische aspecten aan de orde. Hoe complex het vraagstuk van de nieuwe inbouwkeuken is, wordt wel heel duidelijk uit het pas verschenen boek „De inbouwkeuken” (Uitgeverij Luitingh, La ren N.-H., prijs ƒ29,90). Het is samengesteld door Thea Wamelink en Jo han Schoemaker, die de redactie vormen van het enige Nederlandse keu- kenvakblad „Keuken Kompas”. Ze weten dan ook erg goed waar ze het over hebben. Het boek is een helemaal op de con sument gerichte gids over alles wat met het begrip keuken te maken heeft. Het 128 pagina’s tellen de boek geeft beslist niet om te Fig. 2 Weergave van de delen waaruit de ombouw wordt opgebouwd. Fig. 3 In de doorsnede is de luchtstroming te zien, die door de uitsparingen mogelijk wordt gemaakt. Fig. 1 Voorbeeld van een wastafelombouw, waarbij het onderkastje volledig onder de wasbak zit. Zeker zo belangrijk als het beplanten van het horizontale oppervlak om ons huis heen, is ook de groenvoorziening voor de verticale delen van ons huis en in de tuin. Met groen en bloe men bedekte gevels ma ken een straat heel wat vrolijker. Het meest ge schikt voor deze vorm van tuinieren zijn na tuurlijk de klim-.en slin gerplanten. Sommige Informatie NAAR GANG OF HAL TV OPEN VUUR OPEN KEUKEN LAGE KASTEN

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25