Banzer uit Op drie mei *s leger gezet naar stembus in Ulster Medici willen Akkoord over Amerikaanse wapenhulp Bondsdag begonnen iet Duizenden ontvluchten Kampala Tot na verkiezingen parlement Nieuwe premier a sluiting alle kerncentrales Gewijzigde koers UDA Verjaringsdebat in Pogingen Bhoetto te redden mislukt Miskleunen Schmidt voor vervolging nazi-moordenaars Is en was traat Voornamen Hermans chap ereni- szorg, en op pleeg- jn op- ■is Ve- schrij- onder n 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 3 O VRIJDAG MAART 19 7 9 door Nico Scheepmaker I ïrval og in >t een ïngig >riek [eva! nd) dries- •en in it het mid- d niet pt het id, al- (Van onze redacteur in Engeland Henk Leffelaar) LONDEN. Premier James Callaghan heeft na de val van zijn regering er geen gras over laten groeien. Na een formeel bezoek gistermorgen van een half uur aan kongingin Elizabeth liet hij bekendmaken dat de nationale verkiezingen op donder dag 3 mei gehouden zullen worden. Na gistermiddag de spre kers gedurende het gebruikelijke vragenuurtje van het Lager huis van repliek gediend te hebben, richtte hij zich gisteravond via de televisie tot het volk met een onverbloemde verkiezings- toespraak. Ül Verkiezingsstrijd in trijfel Engeland begonnen i i II I ïi- Helmut Schmidt EG-Landbouwministers i „Wij eisen stopzetting van de bouw van kerncentrales, geleidelijke sluiting van al le bestaande, opstelling van een program ma voor behoud van bronnen van energie en de ontwikkeling van alternatieve bron nen”, zo luidde de verklaring. Volgens een van de mede-eigenaren van de central, Metropolitan Eidson Compa ny, hoopt men de lekken waardoor nog steeds radio-actief materiaal naar buiten komt vandaag dicht te hebben. ■ze mo ot het egelen. IB zich ikopen lals be- >e druk aldus Heeze ;n gul- pleegd e ver- van ardeel in dit it dat 1 Den rings- Duitse andse is een op 25 :hthof LA PAZ (Reuter). De voormalige president van Bolivia, generaal Hugo Banzer en vijf andere vooraanstaande ge neraals zijn ontslagen uit de actieve dienst in het leger. Zij worden beschuldigd van een samenzwering om te voorkomen dat het land weer een burgerregering krijgt. De opdracht tot het ontslag is gegeven door president Padilla, die tevens opper bevelhebber van het leger is. NAIROBI (Reuter, DPA en AFP). Duizenden mensen vluchten uit Kampala, de hoofdstad van Oeganda, die de binnen gevallen Tanzaniaanse troepen zeer dicht zijn genaderd. Onder de vluchtelingen be vinden zich ook militairen die hun wapens hebben weggegooid en hun uniformen vervangen door burgerkleding. Dit heb ben uitgewekenen verklaard die gisteren in Oost-Oeganda over de Keniase grens trokken. Hij herinnerde eraan dat de regering gedurenden zijn bewind altijd een min derheidsregering was geweest, een situa tie die in de Britse politiek in geen vijftig jaar was voorgekomen. Desondanks, zei Callaghan, was zijn kabinet erin geslaagd het land door de moeilijkste internationa le crisis sinds veertig jaar heen te loodsen. Hij bood zijn verontschuldigingen aan de Schotse nationalisten aan dat de devolu- tieplannen voor een eigen assemblée wa ren mislukt, maar beloofde dat de volgen de Labour-regering na de verkiezingen er een oplossing voor zou vinden. Na de opwinding in het Lagerhuis voor dat de stemming plaatsvond woensdag avond, leken conservatieven zowel als La- bour-parlementariërs gisteren in een op geluchte, bijna uitgelaten stemming alsof nu eindelijk het hoge woord eruit was. Dinsdag zal nog een aftreksel van de nationale begroting ingediend worden en verwacht mag worden dat minister van Financiën Denis Healy de gelegenheid zal aangrijpen om de kiezers een aantrekke lijk fiscaal menu voor te houden dat, hoewel het door de verkiezingen niet op gediend en geconsumeerd kan worden, een aantrekkelijke smaak moet opwek ken om straks op Labour te stemmen. De parlementariërs willen bereiken dat nazi-moordenaars, die nu nog niet ontdekt zijn, ook na 31 december van dit jaar nog gestraft kunnen worden. Het geldt als vrijwel zeker dat de verja ring inderdaad wordt opgeheven. Bonds kanselier Schmidt sprak zich uit voor opheffing. Hij legde er de nadruk op dat dit zijn eigen mening is en maakte duide lijk waarom de Bondsregering in deze „gewetenszaak” geen eigen wetsontwerp heeft ingediend. Bij het vraagstuk van de verjaring kan er, volgens Schmidt, geen sprake van zijn dat men voor of tegen de regering zou kunnen stemmen”. Helmut Schmidt vindt dat moord, de bewuste vernietiging van leven, niet uit de herinnering kan worden verwijderd en dat daarom moord niet mag verjaren. De mogelijkheid van de boete moet worden opengelaten, zei Schmidt. In de drie Bondsdagfracties zitten afge vaardigden, die evenals Schmidt tegen verjaring zijn. De CDU’er Gradl merkte op dat de toeneming van gewelddadige delicten een nieuwe dimensie aan het ver- jaringsvraagstuk heeft gegeven. Hij doel de voornamelijk op terroristenmoorden en het doden van gijzelaars. Het Amerikaanse ministerie van Justi tie zal zijn staf die zich bezighoudt met het onderzoeken van de antecedenten van ex- nazi’s in Amerika die oorlogsmisdaden op hun geweten zouden hebben, verdrievou digen, zo heeft een woordvoerder meege deeld. De 13 stafleden worden dit en volgend jaar uitgebreid tot 38 en zij zullen ge plaatst worden onder de misdrijfsectie van het departement. Manescu was sinds 1974 premier. Hij was tevens lid van het uitvoerend politiek orgaan. BOEKAREST (AFP). Premier Manea Manescu van Roemenië is gisteren op eigen verzoek van zijn functie ontheven wegens gezondheidsredenen. Hij wordt opgevolgd door Ilie Verdetz, tot nu toe vice-premier. Dit heeft het Roemeense persbureau Agerpres meegedeeld. Margaret Thatcher, de leidster van de conservatieven, het grootste geheime ver- kiezingswapen van Labour is. „Ijzeren Maggie” met haar fluwelen tong strijkt de Britse beroeps-gentlemen tegen de haren in. Zij zijn in hun leven al lang genoeg achtervolgd door gouvernan tes, onbeminnelijke moeders en strenge onderwijzeressen, om vanuit de fauteuils in hun exclusieve mannelijke reservaten die hier clubs” heten, met welgevallen een vrouw de scepter in het parlement te zien zwaaien. worden aangenomen om die twee verkie zingen op een dag mogelijk te maken. Overigens heeft de Britse liberale partij gisteravond onverwacht een tussentijdse verkiezing in het kiesdistrict Edge Hill in Liverpool met een overwicht van 8.133 De nieuwe wet heeft heeft een loop tijd van twee jaar. Jordanië krijgt voor 180 miljoen gulden aan militaire kredieten en Li banon voor 65 miljoen. De wet bepaalt dat Jordanië 60 miljoen gulden aan schenkingen pas kan krijgen als de president vindt dat het zijn steentje bijdraagt aan de vre de in het Midden-Oosten en het geld het vredesproces dient”. Niettemin zal Silkin huiswaarts tijgen met een extra-prijsver- hoging van vijf procent voor de Britse boeren in zijn zak. Hiertoe werd besloten in het kader van een reeks aanpassingen van de zogenaamde „groene” munten, welke gebruikt worden voor de berekening van de landbouwprijzen in nationale munteenheden. stemmen op Labour - die de zetel had - gewonnen. De overwinning maakt de liberaal Da vid Alton Lagerhuislid met een van de kortste zittingsperioden uit de geschiede nis. Over iets meer dan een maand zijn er nieuwe Lagerhuisverkiezingen. Er lekte gisteravond nog steeds licht- radioactieve stoom uit de centrale van Three Mile Island en met een helikopter werd op 25 kilometer afstand straling hoger dan de normale waarde aange toond, maar volgens een woordvoerder van de federale regering in Washington was het stralingsniveau niet gevaarlijk. Langs deze ongebruikelijke weg wil ik even een verzoek doorgeven van de Com missie van Drie, die de citaten op de tien boekentassen heeft uitgezocht die gedu rende de boekenweek aan boekenkopers ter hand gesteld zullen worden. Men gelie ve op tas 6 in de „eerste zin” van Dickens: „Marley is dead, to begin with” het woord „is” te vervangen door „was”, en op tas 9 gelieve men in de „eerste zin” van Her mans: „De portier was een invalide” het woord „was” te vervangen door „is”. Ge woon een kwestie van stuivertje verwisse len dus. partij- it RIB n sfeer >u heb- om de ke het regeld, zoor te ■egelen vanuit kregen jrgaan üniste- eidsin- inomi- voort- ne- en lensen om te niging w wat giste- exaco rdam- ’ebor- iveede s drie jnver- >lie de •in zij We weten allemaal dat Carmiggelt Si mon heet, maar op al zijn boeken staat sober S. Carmiggelt. Ook Vestdijk heet Simon, hij publiceerde bij vele uitgevers, je ziet Simon Vestdijk en S. Vestdijk door elkaar heen, maar De Arbeiderspers en De Bezige Bij houden vast aan S. Vest dijk. W. F. Hermans daarentegen staat erop, dat zijn naam voluit gedrukt wordt, eeuwig en altijd: Willem Frederik Her mans. Zelfs is mij verteld, dat hij bij de kranten waarvoor hij schrijft heeft weten te bedingen, dat zijn naam niet alleen nooit wordt afgekort tot W. F. Hermans, maar dat Willem Frederik Hermans ook nooit, aan het eind van een regel, wordt afgebroken. Dus nooit Willem Fre en dan op de volgende regel derik Hermans. De NRC, waarvoor hij schrijft, verwijst dat verhaal echter naar het rijk der fabelen. bene- zorden ot 500 ikopen fde hij in het e gaan •uwing bevor-r (Van onze redacteur in West-Duitsland Hans Amesz) BONN. De Duitse Bondsdag (parlement) heeft gisteren de hele dag gedebatteerd over de vraag of verja ring bij moord moet worden opgehe ven. Een dergelijk voorstel is door ruim 290 afgevaardigden ingediend. Er is terecht ook enige aanmerking ge maakt op enkele gebruikte voornamen op de boekentassen, en dan doel ik niet op Nicolaaas Beets met drie a’s (eentje voor het verlies), en zelfs niet op de ontbreken de F in J. W. F. Werumeus Buning, maar op Jacques Bloem en Jan Slauerhoff. Zo heetten ze wel, maar zo noemden zij zich niet als schrijver. Zij lieten altijd J. C. Bloem en J. Slauerhoff in hun boeken drukken. Zo zie je ook nooit Eddy du Perron, maar altijd E. du Perron, en nooit Adriaan Roland Holst (laat staan Jany Roland Holst), maar altijd A. Roland Holst, en nooit Cees Buddingh’ maar al tijd C. Buddingh’, en F. B. Hotz in plaats van Fritz Hotz. Soms willen de mensen er niet aan, en noemen ze K. Schippers en J. Bernlef respectievelijk Klaas Schippers en Jan Bernlef, hoewel het in beide geval len pseudoniemen zijn, en noch de K. (hij heet in het echt Gerard Stigter), noch de J. (hij heet in het echt Henk Marsman) de eerste letter is van een aanwijsbare of naspeurbare voornaam. Alleen bij het pseudoniem A. den Doolaard doet nie mand een poging er Arie of Albert van te maken ervoe- telt de Twee- bij op tenten 1 som- tet ni jgt dat atie is (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De Europese boeren zullen het tot de komende zomer moeten stellen met de prijzen van het afgelopen jaar. Op enkele, voornamelijk technische, maatregelen na zijn de EG-Landbouwministers vannacht onverrichterzake uit elkaar gegaan. Zij spraken af het marktprijsjaar, dat officieel morgen ten einde loopt, te verlengen tot 1 juli, als alle verkiezingsperikelen achter de rug zijn. Ook besloten zij de nieuwe Europese munt, de ECU, voortaan in het landbouwbeleid te gaan toepassen. De val van het Britse kabinet op woensdagavond en de daaruit voortvloeiende algemene verkiezingen in Westminster op 3 mei hebben de Brit John Silkin strijdbaarder gemaakt dan ooit. Al voor de raad gisteren begon dreigde hij met donder en bliksem als het landbouwbeleid niet sterk aan banden werd gelegd en geen korte metten werden gemaakt met de „schandalige” voed- selbergen. Een scherpe woordenwisseling met zijn Nederlandse collega Fons van der Stee deed later, in een besloten raadszitting, het nodige stof opwaaien. Onze Landbouwminister betichtte de Brit (een vooraanstaand lid van de Labourpartij) van een ouderwets- kapitalistische houding en van een instelling die binnen de club van Europese landbouwministers beneden alle peil was. WASHINGTON (Reuter). Het Amerikaanse huis van Afgevaardig den heeft gisteren een bedrag van 3,4 miljard gulden voor militaire hulp aan het buitenland goedgekeurd. Israel krijgt er het grootste deel van, 2 miljard gulden aan militaire kredieten, waarvan de helft een schenking is en niet behoeft te wor den terugbetaald. De nu goedgekeurde wet bevat niet de hulp die Israel en Egypte krijgen als beloning voor de ondertekening van het vredesverdrag op maandag. stellen besluiten uit Generaal Banzer kwam in 1971 aan de macht na een bloedige staatsgreep. Verle den jaar werd hij opgevolgd door zijn gekozen kandidaat voor het president schap, generaal Asbun, na verkiezingen waarbij fraude zou zijn gepleegd. Vier maanden later, in november, werd gene raal Asbun aan de kant gezet door gene raal Padilla, die heeft beloofd verkiezin gen uit te schrijven, waarbij het leger zich afzijdig zal houden. Als datum voor de verkiezingen is juli genoemd. Na de verkiezingen op 3 mei, zal het nieuwe parlement op 9 mei bijeengeroe pen worden en op 15 mei officieel door de koningin worden geopend. Niet iedere Brit zit smachtend te wachten op het ogenblijk dat de koningin geconfronteerd wordt met de eerste vrouwelijke eerste minister die het koninkrijk ooit heeft ge had. Integendeel, sommigen zeggen dat Tengevolge van de Britse aanpassing zal de EG minder aan subsidies moeten betalen op de import van voedsel in Groot- Brittannië, maar krijgt de Britse boer een onmiddellijke prijs verhoging, waardoor de Britse medewerking aan een verhoging van de Europese prijzen later dit jaar zeer onwaarschijnlijk wordt. Maar zoals een minister het hier formuleerde, „We zijn alle maal politici en we hebben begrip voor de problemen die voor onze collega met een verkiezingscampagne gepaard gaan”. De groene munten werden ook aangepast voor andere landen met zwakke munt, namelijk Frankrijk, Italië en Ierland. Het is nu meer dan waarschijnlijk dat een serieuze discussie over de prijzen, met inbegrip van de gewraakte medever- antwoordelijkheidsheffing voor melk, niet op gang zal komen tot na de installatie van de nieuwe Britse regering (rond 15 mei) en wellicht niet eerder dan de verkiezing van het Europese Parle ment (7-10 juni). KARATSJI (AFP). Het Pakistaanse hooggerechtshof heeft gisteren twee laat ste juridische pogingen om het leven van de Pakistaanse oud-premier Bhoetto te redden, afgewezen. Bhoetto is veroordeeld tot de dood door de strop. Twee petities, waarin gezegd wordt dat het hof illegaal is gevormd en dat de benoeming van Anwrul Haq tot president van het hooggerechtshof even eens onjuist is geweest, zijn nu ver worpen. Aanhangers van Bhoetto hebben dit be sluit onder protest vernomen. Twaalf van hen zijn gearresteerd. BOSTON (AFP). Een groep van 332 vooraanstaande Amerikaanse medici heeft gisteren in een verklaring de sluiting van alle kerncentrales in de VS geëist. Dit naar aanleiding van het ongeluk met de centrale van Three Mile Island in Pennsyl vania. Daarop haakte gisteren een Labour- parlementariër in toen hij voorstelde om Margaret Thatcher maar zoveel zendtijd te geven als zij maar wilde hebben. Dat zou de clubheren voorgoed van haar gene zen, was de gedachte. Maar premier Cal laghan, politiek bekwaam als altijd, zei dat de verkiezingscampagne er geen moest worden op basis van persoonlijkhe den maar op basis van partijpro gramma’s. Niettemin hopen Labour-supporters dat Margaret Thatcher in het vuur van de komende strijd zich op vrouwelijke ma nier zal laten gaan, blunders zal maken, haar koelheid zal verliezen en de conser vatieven het niet makkelijker zal maken. De verkiezingen op 3 mei zullen overi gens gehouden worden op dezelfde dag dat er in Engeland en Wales plaatselijke verkiezingen worden gehouden voor be stuurslichamen die te vergelijken zijn met Nederlandse gemeenteraden. Omdat niets in Engeland eenvoudig mag lijken, moet er nu eerst een wet in het Lagerhuis In Tanzania meldde het pas gevormde Oegandese Nationale Bevrijdingsfront waarin de tegenstanders van president Amin zich hebben verenigd, dat het staatshoofd de hoofdstad in noordelijke richting verlaten heeft met troepen die hem trouw zijn gebleven. Volgens het be vrijdingsfront bevinden Kampala en het nabijgelegen internationale vliegveld van Entebbe zich al binnen bereik van de tegenstanders van Amin. In de Oegandese hoofdstad kon men het gedreun horen van geschut en lichtere wapens waarmee de zuidelijke en westelijke buitenwijken werden beschoten. Degenen die Kampala verlaten vluchten in oostelijke en noordelijke richting. Amin wil zich kennelijk terugtrekken in het noorden waaruit hij afkomstig is. Vol gens diplomatieke kringen stuurt Libië op grote schaal met vliegtuigen troepen en wapens naar Oeganda. De Libische leider Kadaffi helpt Amin op grond van het feit dat deze mohammedaan is. Twee dagen geleden stelde Kadaffi Tanzania een ulti matum, dat het binnen 24 uur de invasie in Oeganda zou moeten beëindigen en dat anders de Libiërs samen met Amin en zijn volgelingen een heilige oorlog zouden be ginnen. President Nyerere legde deze eis van Libië naast zich neer. De Britse minister van Binnenlandse Zaken Mertyn Rees (rechts) reageert verbaasd op de haast waarmee een vrouweli/ke ambtenaar Downing Street 10 binnengaat Rees spoedde zich even later ook naar binnen voor beraad over de datum voor de algemene verkiezingen Die zullen op 3 mei worden gehouden, zo is inmiddels meegedeeld LONDEN (DPA). De protestant se Ulster Defence Association (UDA), de grootste paramilitaire organisatie in Noord-Ierland, heeft gisteren een plan gepubliceerd voor de onafhan kelijkheid van deze Britse provincie. Dit plan dat reeds enige tijd werd verwacht, betekent een radicale wij ziging van het beleid van de UDA die tot dusver steeds heeft gestreefd naar het behoud van de band met Groot- Brittannië. Met haar ontwerp voor een grond wet komt de UDA haaks te staan op de protestantse Noordierse partijen die geen losmaking van de relaties met het Verenigd Koninkrijk wensen. De hoofdzakelijk door de rooms-ka- tholieke minderheid gesteunde Soci al Democratie and Labour Party (SDLP) ijvert daarentegen, evenals de ondergrondse verzetsbeweging van het Ierse Republikeinse Leger (IRA), naar aansluiting bij de ierse republiek. Volgens het UDA-plan moet Noord-Ierland naar Amerikaans en Frans model een rechtstreeks door het volk gekozen president krijgen. Bij de parlementsverkiezingen zou het stelsel van evenredige vertegen woordiging moeten gelden, op grond waarvan de rooms-katholieke min derheid meer zetels kan verwachten dan krachtens het in Groot-Brittan- nië geldende districtenstelsel. Laatst schreef ik, in een stuk over een pelgrimsreis naar de Vlaamse schrijver Louis Paul Boon, over beruchte „missers” van uitgeverijen, die manuscripten afwe zen die later bestsellers werden. Daarbij noemde ik, op gezag van een hoge com missaris van de Arbeiderspers, ook „De Tranen der Acacia’s” van W. F. Hermans (ik maak nu een foutje dat ik straks uit leg), maar Reinold Kuipers, in de eerste na-oorlogse jaren van de Arbeiderspers, verzekert mij dat hij „De Tranen der Acacia’s,’ nooit aangeboden heeft ge kregen. Dergelijke miskleunen zijn soms trou wens heel betrekkelijk. Alice van Eugen, die na de oorlog opvolgster werd van de joodse omgekomen oprichter Emanuel Querido, heeft inderdaad Anne Franks dagboek „Het Achterhuis” als eerste in handen gehad en de uitgave ervan afge wezen, maar dat deed ze niet omdat ze er de waarde en het belang niet van inzag, maar omdat zij geen geld wilde verdienen aan een document met een dergelijke in houd. Dat Contact „Het Achterhuis” wel uitgaf, was heel respectabel, maar dat Querido het niet wilde uitgeven, was niet minder respectabel. Aldus Reinold Kuipers. Hij heeft, vele jaren geleden, ook wel eens een boek aangeboden gekregen dat nu nog steeds in de boekhandel ligt, maar waarvan de auteur bij een andere uitge ver zat. Een gevestigd auteur, vindt Rei nold Kuipers, moet wel heel steekhouden de redenen hebben om van uitgever te veranderen, wil hij zo’n auteur in zijn fonds opnemen. Een telefoontje naar die andere uitgever leerde, dat de betreffende auteur voor het manuscript dat hij aan bood bij zijn eigen uitgever al een voor schot had gekregen, voldoende reden dus om zijn boek niet uit te geven. Maar kun je dan spreken van een miskleun, als dat boek later een bestseller blijkt te zijn? Iets dergelijks geldt trouwens voor de „weigering’, van de Arbeiderspers om Janwillem van de Wetering uit te geven. „We hebben meteen gezien dat het kwali teit had, maar we hebben hem aangera den naar een andere uitgever te stappen omdat wijzelf alleen de reeks „Crime de la Crime” hadden waarin we klassieke thril lers opnemen, en daar paste hij niet in. Zo stuur je wel vaker schrijvers door naar collega-uitgevers, niet omdat ze niet goed zijn, maar omdat hun werk daar beter inpast”.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3