I Geldbedrag voor speelwerktuig Nassibal *s ie Kamperen mondig w: na Fossielen Kinderkleding n nt Rommelmarkt ,,Folk-rock i I KKi I OUDERS BIJNA UNANIEM AKKOORD MET GEBITSBEHANDELING INBRAAK IN CARAVAN k k ia IPII® ■V VELSEN-IJMUIDEN 19 7 9 MAART 3 0 VRIJDAG 4 (Van een onzer verslaggevers) Indoctrinatie Motivatie Moralistisch taris- rwijs s van sheid >erei- deze la. VELSEN. In de gemeente Velsen wordt eind april opnieuw begonnen met fluorbehandelin gen van kindergebitten op de plaatselijke kleuter- en lagere scholen. De Stichting Jeugdtand- verzorging Groot-Kennemerland neemt deze preventieve gebitsbe- handeling over van de gemeente Velsen die er eind vorig jaar mee is gestopt. Voor toepassing van de zogenoemde applicatiemethode (fluorhappen) komen in aanmer king alle leerlingen van de kleu terscholen (leeftijd 4-6 jaar) en de eersteklassers van de lagere scholen. J «s, |j| fes r MM WH WW j Stichting „Groot-Kennemerland hervat Velsens fluorprogramma t f tüt De applicatiemethode zoals die tot eind vorig jaar werd toegepast op een aantal kleuterscholen in de gemeente Velsen. ,50 erkla- g eer- luiten- 'epakt an de laauw aagse jaarse tkend i voor VO en uur lur e van haam West- j een leven oude afloop n Bui- a zeer Bulga- Bulga- g” ge- ordge- led de Bij een nog niet geheel afgeronde opi niepeiling onder de betrokken ouders verklaarde tot nu toe 95 percent zich bereid mee te werken aan de behandel methode die bedoeld is het kindergebit juist op deze zo kwetsbare leeftijd gaaf te houden. De heer Willems, die vergezeld werd door de heren J. Schot- gerrits, hoofd personeelsdienst en N. Doomberg, ondercom- mandant van de bedrijfsbrandweer, vertelde dat de geldschen- de inmiddels aangebrachte technische voorzieningen (aanleg van contactpunten voor de stroomvoorziening van de rijden de tandartskliniek) was een bedrag van 20.000 gemoeid. De totale kosten van het fluorproject, pas eind dit jaar na het op maken van de specificatie bekend, mag een bedrag van 74000,- niet of in slechts geringe mate overschreden worden. Voor de fluorbehandelingen door de gemeente zelf was dit bedrag vorige jaar in de gemeentebegroting opgenomen. king te danken is aan het veertigjarig bestaan van de brand weer in oktober van het vorige jaar. Het idee ontstond om geen cadeaus te vragen, maar het hiervoor bestemde geld te besteden aan een goed doel in Velsen-Noord. Wethouder Scheeper was blij met dit bedrag. Hij verklaarde dat het van groot belang is dat in Velsen-Noord goede voorzie ningen zijn voor de jeugd. Aanschaf van het speelwerktuig overschreed voor de gemeente net het financieel haalbare. De schenking van de bedrijfsbrandweer geeft volgens de wet houder dat extra duwtje om het speelwerktuig te kunnen plaatsen. duidelijk blijft. Tussen veel snoepen en tandbederf moet direct verband worden gelegd. Het ageren tegen zoetigheid op de scholen staat teveel op zichzelf”. Niet luisteren, toch graaien in de snoep- vakken bij de supermarkt. Wat kan je gebeuren? Het ingelaste lesprogramma laat daar geen twijfel over bestaan. Het kunstgebit, al op vrij jeugdige leeftijd, omdat je als eeuwige snoeper eigenlijk niet beter verdient. Verlies van je eigen gave kiezen en tanden is wel een erg hoge prijs voor je dagelijkse portie snoepgoed. Een kunstgebit oogt niet. Slechte adem en herhaald tandsartsbezoek begeleiden het onstuitbare verrottingsproces in je mond. Voor een goede motivatie vormen deze argumenten de inleiding van het weekje mondhygiëne. Andere activiteiten voor de week van 2- 7 april: een moralistisch toneelstukje door de zesdeklassers en informatie over ge zonde lekkernijen in alle klassen van de school. Een pedagogisch niet al te sterk onderdeel is tussendoor de verstrekking van suikervrij snoepgoed (kauwgom en drop) verstrekt door fabrikanten die een groeiende afkeer voor snoep handig het hoofd weten te bieden. De ouders worden 4 april met een avondvullend voorlich tingsprogramma bij het project betrok ken tijdens een aparte bijeenkomst in de gemeenschapsruimte van de school. Van het voertuig werd de achterruit ingedrukt, waarna binnenkomst geen pro blemen meer opleverde. Van een tweede caravan, gestald op hetzelfde terrein, werd een deur met een breekijzer bescha digd bij een poging tot inbraak, die vol gens de Velsense politie door dezelfde dader of daders zou zijn ondernomen. De Oosterse kookkunst houdt niet op bij de loempia of nassibal. Wie over de Aziatische eetgewoonten meer wil we ten moet woensdagavond 4 april reser veren voor een voorlichtingsavond in de Petruszaal in de Mercuriusstraat in IJmuiden. Het schijnt dat een originele onver valste Indonesische rijsttafel net zo makkelijk is te bereiden als een dege lijke Hollandse stamppot. De informa tieavond begint met een dia-vertoning. Eindigt met smikkelen en smullen van zoet, zuur, heet en alles wat aan sma ken denkbaar is. Sajoer, atjar, seroen deng, kroepoek, sambal en mihoen. Lekka lekka... Pinda lekka...! 'oplei- vakke >olver- narkt- invoe- ellend jk per toege- als die •odcij- uren licha- jarige ,80 ,60 ,50 ,70 ,50 ,75 Zaterdag is het weer zo ver. Dan houdt de IJmuider Harmonie een rom melmarkt op het Marktplein in IJmui den. Deze jaarlijkse happening onder- scheidt zich van andere rommelmark ten dat er altijd „zo veel te doen is”. Een ongelooflijke hoeveelheid rommel wordt af- en aangevoerd. Tussen de bedrijven door een muzikale noot. Dit jaar de jeugdband die omstreeks elf uur zijn opwachting gaat maken. Het rad van avontuur is één van de grote trekpleisters. De rommelmarkt van de IJmuider Harmonie wordt ook wel „een dagje Waterlooplein” genoemd. Even gaan kijken! Je neemt er altijd wel iets van mee! Dankzij een leuk initiatief van de bedrjfsbandweer van Van Gelder Papier wordt een speelwerktuig geplaatst bij het peu- terbad in het Wijkeroogpark in Velsen-Noord. In het stadhuis te Velsen overhandigde de commandant van de bedrijfsbrand weer, de heer J. Willems, donderdagochtend aan wethouder Scheeper een geldbedrag ter grootte van tweeduizend gulden voor dit doel. Met voorlichtingsfilmpjes van het lan delijke Voorlichtingsbureau voor de Voe ding wordt dat allemaal gedurende het lesprogramma nog eens flink aangedikt. Alle klassen van de F. Ossendorp trek ken tussen 2 en 7 april een uurtje uit voor een bezoek aan de schooltandarts in zijn behandelruimte aan de Spaarnestraat. Twee mondhygiënistes komen op school voor instructie over goed poetsen op het juiste tijdstip. Kinderen brengen hun tan denborstel van thuis mee, nieuwe borstels worden met kwistige hand rondgedeeld. Poets je elke dag, na elke maaltijd? De ja knikkers vallen al snel door de mand als het verhaal slechts ten dele klopt. Twee soorten zuigtabletjes, rode en paarse, pik ken de slordige poetsers er snel uit. Het rode tablet kleurt tandaanslag („tand- plak”) onherroepelijk rood. Het paarse zuigpilletje kleurt „verse” aanslag en etensresten rose en stelt kinderen met echt smerige tanden en kiezen aan de kaak door paarskleurig van aanslag ou der dan twee dagen. Het strijkje „Faith” treedt morgen op op een door Youth for Christ geor ganiseerde dag. ’s Middags om vier uur op het Marktplein en ’s avonds om acht uur in de Ichthusburcht aan de Fah- renheitstraat. Veel nummers zijn door de groepsleden zelf geschreven, hoe wel ook werk wordt uitgevoerd van bekende namen uit de wereld van glit ter en goud. „Alle nummers zijn gericht op het evangelie in een geheel eigen stijl van enerzijds rock- en anderzijds harde folk”, zo laten de organisatoren weten. Volgens muziekdeskundologen be staat die laatste muzieksoort niet. Maar ja, wie daar om maalt is een kniesoor. Bij de „Youth” heiligt het doel de middelen. rt- De zuigtabletjes die met een felle verkleuring aangeven in hoeverre de leerling met poetsen nalatig is geweest: Een soort goocheltruc voor het kind, voor de mondhygiëne een heet duidelijke indicatie Snoep vormt een constante bedreiging voor de kindergebitten. De F. L. Ossen- dorpschool Iaat geen middel onbeproefd om de schadelijke snoepmanie bij de jeugd terug te dringen. De tandarts is geen boeman, luidt een van de gehanteer de slogans. De opzet is echter het kind daar buiten de periodieke gebitscontro- les weg te houden. De opa’s en oma’s blijven volledig buiten schot bij dat no bele streven. Het enige zwakke punt is een verder goed uitgekiend schoolpro gramma. Deze week voor het politiek café in de Van der Zwaagstraat omdat dit etablissement zo’n duidelijke afspiege ling is van het „rijk geschakeerde poli tieke leven” in Velsen... In de speelzaal van de Marie Boreel- kleuterschool aan de Van den Vondel- laan 3 in Driehuis wordt zaterdagmid- dag tussen 14.00 en 16.00 uur een kin- 8 derkledingbeurs georganiseerd. Vrij- dagavond kunnen degenen die wat op te ruimen hebben in de school terecht tussen 19.00 en 21.00 uur. Prijsje opge- ven. Na afloop van de beurs kan men ft de opbrengst of de niet-verkochte kle- ren ophalen. „Groot-Kennemerland” heeft buiten het vaste personeelsbestand van in totaal 36 personen 2 gespecialiseerde krachten in dienst genomen voor het Velsense fluor- project dat twee behandelingen per jaar voor circa 2400 kinderen zal omvatten. Een van de drie behandelwagens van de stichting, aangeduid als „dentalcar”, wordt beschikbaar gehouden ten behoeve van de betrokken Velsense scholen. Met SANTPOORT. Een 65-jarige inwo ner van Beverwijk deed donderdag aan gifte van inbraak in zijn caravan die gestald stond in Santpoort-Noord aan de Oostelijke Parallelweg van Rijksweg 9. Bij de inbraak, die vermoedelijk in het vorige weekeinde heeft plaatsgehad, werd een draagbaar tv-toestel, radio-ap- paratuur en ook kleding en een bij de caravan behorende voortent ontvreemd. De Kring Kennemerland van de GEA dat is de Stichting Geologische Acitviteiten houdt zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur een ruilbeurs in de foyer van het cultureel centrum De Schouw in Velsen-Noord. Er is de laat ste jaren een groeiende belangstelling te constateren voor alles wat verbor gen zit in de schoot der aarde. Er wordt trouwens niet uitsluitend geruild. Wie een kleurig stukje uit het binnenste der aarde wil hebben kan dat kopen. aatre- ate de lelijke de ar en op aatre- terim- opge- initia- ulling >r, het dspro- jk u00 >r jon- orden jeugd niet over zolang het kwalijk effect van het dagelijks rantsoentje toffees, kauwgom, lollies en andere zoetwaren on- Tactisch gezien op het juiste moment, komt het initiatief van de F. L. Ossendorp- school aan de IJmuidense Le Mairestraat voor een tandheelkundeproject tussen 2 en 7 april onderdeel van het lesprogram ma in alle acht klassen van deze openbare lagere school. Met gebruikmaking van films, diaseries en werkbladen over ge- bitszorg gerelateerd aan verstandige voe ding wordt een zwart/witbeeld geschetst van het sluipende tandbederf bij overda dig snoepen. Voor het schoolhoofd R. H. L. Groos is het weekje tandheelkundige indoctrinatie een logisch onderdeel van de schooltaak, temeer daar ook de ouders bij het thema worden betrokken. „Anti-snoepcampagnes zijn voor de meeste scholen zo zoetjesaan gesneden koek. Snoepgoed uit de jaszak, de prullen bak in en op verjaardagen uitsluitend verantwoorde versnaperingen als kaas blokjes, mandarijnen en wat nog net mag krenten en rozijnen. Bij moeder thuis knapt dat nobele streven abrupt weer af. Dat willen wij met onze actie doorbreken. Dat niet-snoepen komt bij de Kamperen is ook niet meer wat het vroeger was. Dat is maar gelukkig ook. Een tent van zwaar zeildoek die door een paar bezemstelen overeind wordt gehou den. Je potje koken op een walmend takken vuurtje. Met behulp van een griezelig groot soort spelden je dekens defor meren tot een soort reuze- loempia waarin je dan licht te vernaggelen van van fijne schuiten. Zwem- de koud... men, roeien, speurtoch- Nee kamperen is tegen- ten, vissen, zeilen. Plezier woordig een vakantiege- hebben in het Gelderse noegen dat best leuk is. Laren, in het buitenhuis De buurthuizen De Pla- De Uiterton bij Spaarn- neet, De Brulboei en het dam of op de Friese me- Buurtcentrum Zeewijk ren. Alle informaties bij organiseren weer de nodi- De Brulboei, Kanaal- ge zomerkampen. Slapen straat 228, telefoon 10652. in tenten of aan boord Opgeven voor 25 april. De Sportbond IJmuiden bestaat 50 jaar en organiseert dit jaar voor de twee en twintigste keer een Wopsie-Topsie-zomerkamp. Dat staat te gebeuren in het Overijsselse Balkbrug. Niet minder dan 100 kinderen en 25 Leid(st)ers vertrekken zaterdag 7 juli. Het kamp duurt een week en er is een verschrikkelijk gezellig programma samengesteld. Even bellen naar de familie Wijdogen, Saturnusstraat 31 (tel. 18691), familie Kok, Berkenstraat 24 (tel. 22405) of familie Timmers (na 5 uur) Raaf straat 38 (tel. 12724). Er zijn ook nog een paar plaatsjes vrij in het Pinksterkamp dat wordt gehouden op het kampeerterrein „Het Naaldenveld” te Bentveld. Zorg dat je er op tijd bij bent. En dat geldt dan speciaal voor alle kinderen tussen 9 en 15 jaar. onder redactie van Eli Vlessing ff 1 1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5