agenda o langs sluizen en havens 1 Twijfels in ROGK over Sfeer Havennota nu minder overspannen nieuw afkick-centrum i Hl 1 i fPvdA-fractie zeer verdeeld over Open Beraad-idee I a HERTENDUIN” LIJKT VAN DE BAAN V Gedeputeerde Van Gelder: V-, I Statenleden: „Niet meer woningen in Velserbroekpolder’ u GI 1 R i j I pi V I r 6 IJMOND 19 7 9 J I In en om Haarlem Bl I I -I l Ij Velsen-IJmuiden lij Illi (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De ;egenstan- ders van de havenontwikkelingen 'in de IJmond lijken de tweede ronde te gaan verliezen. Na winst in de eerste ronde - het schrappen jvan de Voorhaven door de o Noordhollandse Staten - zal er waarschijnlijk een krappe meer derheid in de Staten te vinden zijn, die havenontwikkelingen aan de noordpier wil toelaten. ■•Een kleine optelsom na de discus sie van de Statencommissie van onderzoek voor het streekplan voor het Amsterdam-Noordzee kanaalgebied donderdagmorgen maakt die voorspelling mogelijk. noodzaak daarvan werd aangetoond. Beverwijk Heemskerk Wijk aan Zee (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In de Noordhol- landse Staten is waarschijnlijk een meerderheid tegen opvoering van het aantal woningen in de Velserbroekpolder tot 7400. N oordvoerder van CDA (Roo sen), PvdA (Munnikes) en WD (Goekoop) plaatsen vraagtekens bij dit aantal, zo bleek in de ver gadering van de Statencommissie van onderzoek voor het streek plan voor het Amsterdam-Noord zeekanaalgebied. 'i I ift jh VRIJDAG 30 MAART t Meerderheid Staten waarschijnlijk I I achter havenplannen in IJmuiden luuacui 16 jr., 10.30 1 I ■I i I 1 I I 1 II I 1 I •j ;i I h 1 de V T-.- '7'. I I 3 i r l I I van het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs in Haarlem de mening toege daan, dat er voor druggebruikers in deze regio geen DTG nodig is. Vanuit de „alcohol-hoek” komen soort gelijke geluiden. Volgens Maria Buijen echter is er wel degelijk een groep alcohol verslaafden in Kennemerland die gediend zou zijn met een DTG. Sommige ROG- K'ers vonden, dat je eindeloos kunt praten over behoeftes en dat er maar een DTG gestart moet worden; dan komen de ver slaafden vanzelf. Anderen wilden eerst meer informatie. Die zegde Maria Buijen toe. Ze gaat een enquête houden, waarvan de uitkomst in juni bekend is. Een ding is in ieder geval zeker: de regionaal inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid, een van de belangrijk ste adviseurs van de staatssecretaris, is voorstander van een DTG. Hij heeft dit het ROGK schriftelijk laten weten. De heer Nijhoff verduidelijkte nog, dat Voge lenzang „niets doet tot de staatssecretaris een besluit neemt”. Met betrekking tot de afhandeling van het rapport over het cir cuit sprak het ROGK af, dat eerst alle achterbannen gehoord worden en dat daarna dat wordt dan wel september of daaromtrent spijkers met koppen wor den geslagen. Op de agenda stond voorts het punt reactie van het ROGK op het advies van het College voor Ziekenhuisvoorzienin gen over de ziekenhuissituatie in Kenne merland. „In grote lijnen wordt door het ROGK het standpunt van de ziekenhuizen onderschreven. Ook het ROGK vindt de benadering van het college te cijfermatig en hecht veel waarde aan het beleidsplan van de ziekenhuizen zelf. De heer Poot van het Haarlemse ziekenfonds deelde mee, dat er aan het advies van het college een hoofdstuk is toegevoegd waarin staat dat het ROGK een duidelijke taak moet krijgen in spel rond de ziekenhuizen. Het ROGK moet met een eigen beleidsplan komen, meent het college. De suggestie werd in dank aanvaard. e 2 I I I l 1 3 I I Roozen vond dat in de Velserbroekpol- der moest worden volstaan met de bouw van 50Ö0 huizen. Verder bood „het Schille tje” bij Noordenveld in de noordelijke IJmond nog ruimte voor 600 woningen. Hij hield een warm blijdooi voor aanleg van de noordelijke Randweg om Bever wijk, waarbij zou moeten worden gekozen voor een verdiepte ligging. Dan kon men daar ook nog 500 woningen meer kwijt. hebben de Staten het laatste woord, bij de artikel 4-lid 8-procedure Gedeputeerde Staten. GS hebben echter toegezegd dat er ook in dat laatste geval een inspraakpro cedure komt, en dat de Staten eerst wor den gehoord. Er blijft dan nog wel een principieel verschil, waarvan in de prak tijk weinig zal zijn te merken, aldus De Boer. CDA en VVD waren het daarmee eens. Zuurbier (PPR) wilde op een aantal voorwaarden ook wel met deze regeling akkoord gaan. CPN was voor een streek- plan-wijziging. Peter Zwart (PSP) ver klaarde zich niet bij voorbaat akkoord met de artikel 4-lid 8-procedure. Een enigszins apart standpunt nam Ina Klaasen in. „Er wordt wel voortdurend gesproken dat we de havenontwikkelin gen planologisch niet onmogelijk moeten maken. Maar het is de vraag öf we die ontwikkelingen planologisch onmogelijk maken, als we ze niet in ’t streekplan opnemen. Er zijn niet zulke harde ontwik kelingen aan de gang, die de havenplan nen onmogelijk maken”, zo meende het D’66-Statenlid. I sta acl vis tot hei vai all jui vo gil Da zo: gei vei de V< en I 1 I l I I IJ Arb om te i begi vroi gem i i 1 1 li Sr M. en J. z.x I Het is al weer een aantal jaren geleden dat Nederlandse vissers voeren op Poolse schepen, dat is begonnen in de dertiger jaren toen een aantal Scheveningse log gers ingeschreven stonden in Gdynia. In die tijd voeren ook enkele Vlaardingse loggers onder het letterteken GDY en kort voor de tweede wereldoorlog werden en kele loggers verhuurd aan de Mij. Kormo- ran te Danzig. Dit waren alle haringdrijf- netschepen. Wat de trawlervisserij betreft is men in 1937 begonnen waar toen al veel IJmuidenaren emplooi vonden om de Po len het bedrijf te leren. Velen zullen het zich herinneren dat toen de stoomtrawlers Adam, Barbara, Cezary, Dorota, Eugeni- usz en Franciszka vaak in IJmuiden kwa men. Het waren voormalige Engelse sche pen. Maar toen in september 1939 Polen in de oorlog werd betrokken kwam daar een einde aan. In de vooroorlogse jaren behoorden de stoomtrawlers aan de Mij. Pomorze, maar na de oorlog, in 1945 werd de naam van de rederij gewijzigd in Dalmor en toen werd de wederopbouw van de vloot met kracht (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Moet er in de regio Kennemerland een nieuwe kliniek komen, waarin ernstig verslaafden aan drugs en alcohol kunnen afkicken in een zogeheten drugvrije therapeutische gemeenschap. Met die vraag worstelde donderdagavond het Regionaal Overleg Gezondheidszorg Kennemerland (ROGK). Men kwam er nog niet uit. Toch is het zaak, dat het orgaan een advies uitbrengt over de concrete plannen voor een I kliniek van psychiatrisch ziekenhuis Vogelenzang. Dit ziekenhuis wil in de voormali- ge pedagogische academie op het landgoed Hertenduin in Heemstede een kliniek van J de grond krijgen. Afgesproken werd, dat er een besluit valt over hoe het advies zal luiden in de volgende vergadering in juni. Het advies gaat naar de staatssecretaris van Volksgezondheid, die uiteindelijk beslist of de kliniek er komt of niet. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Noordhollands gedeputeerde voor economische zaken drs. W. T. van Gelder heeft donderdagmorgen uit handen van de Amsterdamse havenwethouder drs. E. Heerma de nota over de Havenontwikkeling in het Amsterdam-Noorzeekanaalge- bied in ontvangst genomen. Daarvoor werd de vergadering van de statencommissie van onderzoek voor het streekplan voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied, waarvan Van Gelder deel uitmaakt, even geschorst. naalgebied belang hebben bij de have nontwikkeling. „Het economisch proces stoort zich steeds minder aan gemeente grenzen” aldus Van Gelder. De gedeputeerde was er ook blij mee, dat de nota de duidelijke ondertitel „dis cussienota” had meegekregen. Zoals be kend was het Van Gelder, die zich inder tijd als statenlid, bij de behandeling van de nota van uitgangspunten voor het Am sterdam-Noordzeekanaalgebied, de woe de van Amsterdam op de hals had ge haald met een nota, waarin hij had aange toond dat Amsterdam geen voorhaven bij IJmuiden nodig had. Daaraan moest iedereen onmiddellijk denken, toen hij opmerkte dat de sfeer van de nota „een verademing” was „in vergelijking met de enigszins overspannen presentatie van enige jaren geleden”. Onder gegniffel van de overige leden van de commissie van onderzoek reageerde Heerma’s voorgan ger Goekoop, statenlid voor de WD, met protesterende gebaren op deze provo catie. I a'i 'i I I i'S BIOSCOOP EN THEATER City theater, Kennemerlaan 89, Tel. 14307, vrijdag 20.00 uur: „Aasgieren vallen aan”. Stadsschouwburg, Groeneweg 71, Tel. 15564, vrijdag 20.00 uur: „The mountain of the canni bal god”. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Museum Beeckestijn. Rijksweg Velsen-Zuid: 18e-eeuwse stijlkamers. Di. t.m. zo. 14.00-17.00 u. Gemeentehuis: Bezichtiging op werkdagen van 10.00-12.00 uur, Tel. 19000, t.m. 12 april expositie „Boekillustraties”. Open: werkdagen 9.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Maandag- en don derdagavond 19.30-21.30 uur, zaterdagmiddag 14.00-17.00 uur. Ruïne van Brederode, Velserenderlaan, Sant- poort-Z. dinsdag t/m zondag 9.30-12.00 en 13.00- 16.00 uur te bezichtigen. Witte Tejater hele maand expositie foto’s van Albert Stevens, bezichtiging tijdens voorstel lingen. DIVERSEN Alarmnummers: Politie 19033, Ongevallen dienst 23355. Hoogovens 02510-96000. Brand weer Santpoort 370750, voor Velsen-Noord en IJmuiden 20750. Centrale Bibliotheek, Plein 1945. Vrijdag 19.00-21.30 uur. Zaterdag 10.00-12.30 u. Centrale Jeugd- en Tienerbibliotheek, Wil- lemsbeekweg 96, zaterdag 10.00-12.30 uur. Filiaal Santpoort, Wüstelaan 79. Vrijdag 19.00-21.30 uur. Zaterdag 10.00-12.30 uur. Filiaal Umuiden-West, Zeewijkplein 27-29. Zaterdag 10.00-12.30 u. alle leeftijden. Filiaal Velsen-Noord, Wijkerstraatweg 177, zaterdag 10.00-12.30 u. alle leeftijden. De Rank, Wilhelminakade, vrijdag 20.00 uur: Uitvoering accordeonvereniging „IJmuidens Roem”. Dienstencentrum Zee- en Duinwijk, Zeewijk plein 260, tel. 20650 van 11.00-12.00 uur. Buurthuis De Brulboei, vrijdag 18.00-19.00 If'l I I J u Namens het CDA sprak de Heemskerk- ,..se wethouder Roozen zich in positieve zin uit voor de havenplannen die door het bekende „Open Beraad” zijn uitgedok terd. Het ging hier om een nationale zaak, betoogde Roozen, en die moesten de Sta- ‘ten in het streekplan niet onmogelijk ma- ken. De Staten hoefden zich volgens Roo- zen niet uit te spreken over de maatschap- pelijke relevantie of economische haal- baarheid van het project. Die discussie zou op landelijk niveau moeten plaatsvin den. Ook de terreinuitbreiding van Hoog- ovens mocht wat Roozen betrof, mits de L. De Amsterdamse ex-havenwethouder - Goekoop toonde zich zoals te verwachten was eveneens een voorstander van de Open-Beraadplannen. Hij zei, dat de lan delijke commissie zeehavenoverleg zich had uitgesproken voor een tweede haven van behoorlijk grote omvang, naast Rot terdam. Het is niet uitgesloten dat een kleine minderheid van de WD-fractie zich op grond van milieuoverwegingen tegen de havenplannen zal uitspreken. Goekoop vertelde dat de „Levensvatbaar heid” van de Groot-Amsterdamse haven in zijn fractie nog niet was afgedwongen tegen mogelijke gevaren voor het milieu. Met het oog op het zogenoemde „standstil- beginsel” (dwz het niet erger worden van Vogelenzang is al vrij lang bezig met de realisering van de kliniek, maar de pogin gen zijn tot op heden op niets uitgelopen. De staatssecretaris heeft namelijk laten weten pas de knoop door te willen hakken als duidelijk is welke rol de kliniek gaat vervullen binnen het circuit van hulpver lening aan (ernstig) verslaafden; een ma terie waarover deze week een rapport is verschenen. Dit rapport stond donderdag ter discussie en naar aanleiding ervan ontspon zich een gedachten wisseling over de noodzaak van de kliniek. Ondertussen dreigt Hertenduin Voge lenzang door de vingers te glippen. Het ziekenhuis had al een voorlopig koopcon tract gesloten, dat echter in december werd ontbonden omdat uitstel van de transactie te veel geld ging kosten. Nu zijn er kapers op de kust en lijkt de kans dat Vogelenzang Hertenduin alsnog kan aan kopen zeer klein. Zou de staatssecretaris besluiten, dat er een drugvrije therapeuti sche gemeenschap (DTG) nodig is in Ken nemerland dan is het zeer de vraag of die in Hertenduin gehuisvest kan worden. Dat het allemaal zo lang heeft geduurd heeft te maken met enerzijds het uitblij ven van het rapport over het circuit en anderzijds de twijfels die bij andere hulp verlenende instellingen leven over de ■wenselijkheid van een DTG. Directeur W. Nijhoff van Vogelenzang uitte donderdag in klare taal zijn ontstemming over de gang van zaken. „Frustrerend. Het en thousiasme bij is tot onder nul gedaald. Op deze manier kunnen wij niet slagvaar dig handelen”. De overige aanwezigen wisten niet goed wat ze met de zaak aanmoesten. Hoewel iedereen zich lovend uitliet over het rap port miste men concrete gegevens over de noodzaak van een DTG. Maria Buijen, de samenstelster van het rapport, legde uit dat het heel moeilijk is betrouwbaar cij fermateriaal over de behoefte aan een DTG te verzamelen, omdat verwijzers _heel verschillend denken over een derge lijke voorziening. Zo is de afdeling drugs BIOSCOOP EN THEATER Kennemer I, Zeestraat, vrijdag 19.00 en 21.15 uur: „Go tell the Spartans”, vrijdag 23.30 uur: „Blond, bloot en gevaarlijk”. Kennemer II, Zeestraat, vrijdag 19.30 en 22.00 uur: „Jesus Christ Superstar”. Luxor Theater, Breestraat, vrijdag 19.00 en 21.15 uur. „Deep throat”. TENTOONSTELLINGEN Bibliotheek, Kerkstraat: t/m 15 april expositie etsen „Onkruid”. Geopend tijdens openings uren bibliotheek. De Nieuwe Slof, Kerkstraat, t.m. 14 april expositie jute-wandkleden Gerrie Hemming. Geopend maandag t.m. vrijdag 10.00-22.00 uur, zaterdag 14.00-17.00 uur. Stadskantoor, Pres. Kennedyplein, t.m. 13 april foto-expositie Jan Blauw. Geopend op werkdagen 8.30-12.30 en 13.30-17.30 uur en ’s avonds tijdens vergaderingen in het Stads kantoor. Alpha Soos, Moensstraat, Expositie zeefdruk ken Jan Cremer, open: dagelijks behalve dins dag 20.30-23.00 uur, zondag 14.30-17.00 uur. DIVERSEN Alarmnummers: Politie 25555, brandweer 22922, milieuklachten 96000 Openbare bibliotheek, Kerkstraat 44: vrijdag 18.30-21.00 uur volw., zaterdag 10.00-12.30 uur alle leeft. Jeugdbibliotheek, K. Smithstraat 110a, zater dag gesloten. Animal Farm, W. Alexanderplantsoen, zater dag 12.30-17.00 uur. De Nieuwe Slof, Kerkstraat, „Ik, ik en nog er ’s ik”, kabaret Frans Halsema. BIOSCOOP EN THEATER Cinema Marquette, Ruysdaelstraat, vrijdag 20.00 uur: „Love and let die”. De Zandkraai, Filmhuis Heemskerk, vrijdag 21.00 uur: „Mama Roma Donkey Shot, A. Verherentstraat, vrijdag 21.30 uur AVRO-discoshow. ADO-kantine, sportpark De Vlotter, 20.00 uur kienen. TENTOONSTELLINGEN Bibliotheek, Beneluxlaan, t.m. 31 maart expo sitie „Kennismaking met de Chileense cultuur”, te bezichtigen tijdens openingsuren bibliotheek. De Schuilhoek, van Bronckhorstlaan 1, zater dag 10.00-17.00 uur expositie amateur-olieverf- schilders. DIVERSEN Alarmnummers; Politie 41444, brandweer 32121, milieuklachten 96000. Openbare bibliotheek, Kerkweg, vrijdag 18.30-21.00 en zaterdag 10.00-12.30 uur alle leef tijden. Filiaal Beneluxlaan, Beneluxlaan, vrijdag 18.30-21.00 uur en zaterdag 10.00-12.30 uur alle leeftijden. D’Evelaer, Luttic Cieweg, vrijdag 21.30-23.30 uur jongerensoos. DIVERSEN Alarmnummers: zie Beverwijk. Openbare bibliotheek, Dorpsduinen 6, vrij dag 18.30-21.00 en zaterdag 10.00-12.00 uur alle leeftijden. de milieuverontreiniging) vroeg Goekoop zich af of in plaats van uitbreiding van de PEN-centrale te Velsen die in Diemen zou kunnen worden uitgebreid. Grote verdeeldheid over de havenplan nen is er in de PvdA-fractie. Geert de Boer maakte daar geen geheim van. Een groot deel van de socialistische fractie vindt dat de noodzaak van uitbreiding van Hoog ovens niet is aangetoond. Een kustaanpas- sing ten behoeve van Hoogovens is dan ook voor dit deel van de PvdA-fractie niet nodig. Veel socialisten waren van mening, dat het rapport van het vroegere statenlid Van Gelder (nu gedeputeerde) afdoende had aangetoond, dat Amsterdam geen ha ven nodig had voor schepen met grote diepgang. De ontbindende voorwaarden, die GS hadden gesteld aan uitvoering van de Open-Beraadplannen werden, aldus De Boer door de fractie zeer serieus geno men. Een groot deel van de fractie gelooft niet in wonderen, aldus De Boer („Daar zijn we niet zo in getraind”) en wijst daarom havenontwikkelingen aan de noordpier af. Een ander deel van de PvdA-fractie maakte een andere afweging en was van mening dat de Amsterdamse haven snel zou degraderen tot een tweederangsha ven, wanneer er geen voorzieningen kwa men, zoals uitgewerkt door het Open Be raad. De voorstanders van de haven ontwikkelingen in de WD-fractie, de PvdA-fractie plus CDA en CPN vormen bij elkaar waarschijnlijk een krappe meerderheid in de Staten. De PPR zal tegenstemmen en gezien het grote aantal vraagtekens dat Ina Klaasen plaatste waarschijnlijk ook D’66. Deze laatste was van mening, dat Rotterdam en Amsterdam in feite moesten worden be schouwd als een havengebied. Concurren tie ussen beide havens vond zij dan ook onjuist; het bedrijfsleven zelf ging er vol gens haar allang van uit dat de randstad één havengebied vormt. De reders speel den echter beide havens tegen elkaar uit om de prijzen te drukken. Voor nieuwe havenontwikkelingen moest eerst een boel gemeenschapsgeld worden uitgege ven en het was nog maar de vraag of de gemeenschap daar enig rendement van zou terugzien. Zij vroeg zich af of de eigen haven van Hoogovens niet meer algemeen als voorhaven kon worden gebruikt. Onduidelijkheid bleef er over de moge lijkheid van een containerhaven bij IJ muiden. GS vinden een dergelijke haven op dit moment nog niet nodig. Bij dit standpunt sloten zich in elk geval aan de PvdA-fractie, D’66 en PPR. De CPN zag kennelijk nog een mogelijkheid voor een voorhaventje aan de Zuidpier, want Aarts pleitte voor een containerhaven op het stukje „aangeslibd zand” daar. Het ziet er niet naar uit dat er momenteel een meer derheid in de Staten is voor de container haven. Wanneer er voor de Open-Beraadplan nen een krappe meerderheid in de Staten zal zijn, dan overweegt de PvdA-fractie een voorstel voor een speciale wijziging van het streekplan. Daarvoor moet dan opnieuw het hele streekplan ter discussie worden gesteld. De Boer stelde dat er in feite maar een klein verschil zal zijn met de andere mogelijkheid om de havenplan nen in het streekplan in te passen: de uitwerkingsbevoegdheid van GS volgens artikel 4 lid 8 van de wet op de ruimtelijke ordening. Bij een streekplanwijziging De bebouwing van de Velserbroekpol- der moest volgens Munnikes (PvdA) aan de kant van Spaarndam een open karak ter hebben. Munnikes was van mening dat in de Velserbroekpolder alleen ten behoe ve van de IJmond moest worden gebouwd en niet ook nog voor de Haarlemse agglo meratie. De IJmond heeft 8000 woning zoekenden meer dan Haarlem, zo betoog de hij. Velsen zou dan voor de Velser broekpolder wel een soort groeikernsta- tus moeten krijgen. Munnikes stelde vast dat pas in 1983/84 met de bouw kan wor den begonnen. Dan start men ook in de andere bouwplaatsen. Hij vroeg zich af waar men alle bouwvakkers vandaan moest halen. Of er in de Velserbroekpol der 7400 woningen moeten komen was voor Munnikes nog maar zeer de vraag. Ook Goekoop plaatste vraaktekens bij 7400 woningen in de Velserbroekpolder. Hij vond dat ook eens moest worden geke ken naar de mogelijkheden in de Wijker- broekpolder. Het WD-statenlid vroeg zich af of CRM zou willen meewerken aan bebouwing van de Velserbroekpolder. Zoals gemeld, luidt Amsterdam in die nota de noodklok over zijn haven. Het havengebeuren in het Amsterdam-Noord zeekanaalgebied een economische acti viteit van belang zou in de gevarenzone dreigen te geraken. Wanneer de Amster damse haven niet gauw zou worden opge- pept, zou deze in een situatie afglijden, waarin niet langer het hoofd kon worden geboden aan de concurrentie van andere havens. Daarom zou er bij IJmuiden een haven moeten komen die voor schepen met grote diepgang toegankelijk is. Ook zou een containerhaven nodig zijn. Gedeputeerde Van Gelder zei blij te zijn met deze van een prachtig kaft voorziene nota. Uit het feit dat Heerma de nota achtereenvolgens in Amsterdam, Haar lem en Den Haag presenteerde zag hij een erkenning van het gegeven dat drie overheidsniveaus met de Amsterdamse problematiek te maken hebben. De gede puteerde stelde ook vast, dat in de nood kreet doorklonk, dat ook de andere ge meenten in het Amsterdam-Noordzeeka- ter hand genomen. Er werden veel Britse stoomtrawlers aangekocht, die ter visserij gingen onder IJmuidense schippers en gedeeltelijk Nederlandse bemanningen. Eén dezer schepen is hierbij afgebeeld, de Wega CDY 92, welke in 1946 door de Mij. Dalmor werd aangekocht. De trawler was in januari 1931 opgeleverd door de werf A. Hall Co. te Aberdeen aan de Don Fishing Company onder directie van J. S. Doeg eveneens te Aberdeen en de naam luidde Braconmoor A 143. In 1939 >vas dit het vlaggeschip van de Aberdeense rederij. Men beschikte toen over 5 stoomtraw- Iers. Behalve de Braconmoor waren het de Braconburn van 1918, de Braconbush van 1919, de Braconlea van 1920 en de Braconbroe van 1930. De Braconmoor had een bruto inhoud van 356 ton. De lengte over alles bedroeg 45,69 m, de breedte 7,49 m en de holte 3,99 m. De voortbeweging geschiedde door een 3 cil triple expansie machine, fabrikaat A. Hall, vermogen 550 pk. Van de 5 trawlers van de Don Fishing Company is er tijdens de oorlog één verloren gegaan in Britse marinedienst, dat was de Braconburn A 768 die op 30 juli 1944 verging. Zoals gezegd werd de Braconmoor in 1946 verkocht aan de Mij. Dalmor te Gdy nia en kreeg de naam Wega GDY 92. Tegelijkertijd werden in Engeland stoom trawlers aangekocht en vooral aan het begin van de jaren vijftig breidde de Pool se visserijvloot zich gestadig uit. Onder andere werden twee houten mijnenvegers aangeschaft, die we in IJmuiden hebben gekend als de Uran en de Urania. Twee stoomtrawlers van de Oostensche Reede- rij kwamen eveneens onder Poolse vlag: de Edouard Anseele O. 158 en de Christi ne Mahlman 0.163, die respect als Pegasz en Pluton jaren vanuit Gdynia, maar ook van IJmuiden ter visserij hebben gevaren. Twee in 1946 gebouwde britse stoomtraw lers, de Josena en de Braconvale, zijn, toen zij een jaar oud waren gekomen bij de Mij. Dalmor en kregen de naam Syri- usz en Orion. De Mij. Dalmor kwam in 1951 in het bezit van de eerste twee sche pen, die in Polen waren gebouwd, de Dalmor I en de Dalmor 2, groot 630 bruto ton. De twee voornaamse visserijmaat- schappijen in Polen zijn thans de Mij. Odra te Zswinemunde met 53 en de Mij. Dalmor te Gdynia met 63 schepen. Alle vooroorlogse schepen zijn door nieuwe vervangen en wat de Mij. Dalmor betreft is de oudste de stoomtrawler Rega van 1951, groot 613 bruto ton. De nieuwste zijn drie in 1977 gebouwde fabrieksschepen, de hektrawlers Antares van 2584 ton, de Arcturus van 2603 ton en het zusterschip Sagitta. Enkele oude namen zijn in ere hersteld, maar de naam Wega is niet meer vernoemd. Polen heeft ook naam gemaakt op het gebied van de bouw van visserij- schepen en niet alleen voor eigen land, maar er werden trawlers en kotters ge bouwd voor Engeland, Frankrijk en ook voor ons land. Dit alles is eigenlijk begon nen in de dertiger jaren en de kennis en de ervaring van een aantal Nederlandse vis sers hebben daartoe bijgedragen. ARIE VAN DER VEER i' 1 l' i i uur zelfverdediging v. dames, 19.00-20.30 uur beat-ballet v.a. 14 jaar. 20.30-00.30 uur Vrouwen- café Buurthuis De Planeet, vrijdag 20.00-24.00 uur Disco „Where ’69”, jongeren 16+. Buurtcentrum Zeewijk, zaterdag 11.00-12.30 uur timmerclub 8-12 jaar, 13.30-15.00 uur toneel club 8-12 jaar. Buurtcentrum De Spil, Rembrandtlaan 45, zaterdag 14.00-16.30 u. Jeugdcafé v.a. 16 jr., 10.30 uur Clowns-kindervoorstelling. Sociëteit Asterix, Larixstraat 2, IJmuiden, vrijdag 20.00-01.00 u. Speeltuin „In Veilige Haven”. Heerenduin- weg. Woensdagmiddag en zaterdag de gehele dag. Sporthal Zeewijk, vrijdag 30 maart 19.00- 22.30 uur: Basketballcompetitie. Recreatiebad De Hoogeberg, Trompstraat, vrijdag 19.30-20.45 uur gemengd zwemmen; 06.45-22.00 uur solarium. Zaterdag: 08.30-10.00, 10.30-12.00, 12.30-14.00 en 14.30-16.00 uur ge mengd zwemmen; 09.00-16.00 uur peuterbad; 09.00-16.00 uur solarium. Instructiebad: zaterdag t/m dinsdag gesloten. Zaterdag 10.00-11.30 uur Gemengd zwemmen. Badhuis Snelliusstraat, vrijdag 13.00-20.30 en zaterdag 9.00-17.00 uur. TONEEL Stadsschouwburg (Wilsonplein, tel. 319188) Vandaag en morgen 20.15 u.: Hoofdstad Operet te met „Eine Nacht in Venedig". Toneelschuur I (Smedestr. 23, tel. 312439) Vandaag en morgen 20.30 u.: Theaterunie met „Nachtrit”. Toneelschuur III (Smedestr. 23, tel. 312439) Vandaag en morgen 20.30 u.: Toneelgroep Cen trum met „Roosje”. Poppentheater Merlijn (Hasselaersplein 35, tel. 316961) Zat. 14.30 u.: „Slingertje en de schat van het apeneiland”. Zat. 20.30 u.: Schimmen spel voor volwassenen „De slimheidskam- pioen”. Poppentheater Mijko (Peuzelaarssteeg 4, tel. 316900) Zat. 14.30 u.: Gastoptreden van het Pop pentheater Jan Nelissen met „De Kist uit China”. Poppentheater La Condola (Warmoesstraat 11, tel. 324021) Zat. 14 en 16 u.: „Pompelmoes”. MUZIEK Concertgebouw (L. Begijnestr., tel. 321155) 20.15 u.: Heemsteeds Christelijk Oratorium Ver eniging en het Noordhollands Philharmonisch orkest o.l.v. Jan Pasveer m.m.v. Albert de Klerk, orgel en Eduard Plagge, viola da gamba. Zat. 20.15 u.: Symfonie Orkest „Haerlem”, o.l.v. An- dré Kaart met als solist Dick Bor, viool. Kathedrale Basiliek St. Bavo (Leidsevaart 146, tel. 313336) Zat. 15.00-15.45 u.: Concert op het grote Willibrord-orgel. Ned. Hervormde Kerk „De Hoeksteen” (W. de Zwijgerlaan, Santpoort-Z.). Zat. 19 u.: Piano concert door Jaap Stork. Haarlemse Jazzclub (Zanderzaal, Gr. Heilig land 37, tel. 325082) 22 u.: Joseph Lam Jazzband. Zat. 22 u.: Peter ten Have Kwartet met zang van José Koning. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de donderdagmarkt werd aangevoerd: 2440 kg tong; 53 kisten tarbot en griet; 231 kisten kabeljauw; 512 kisten wijting; 128 kisten schol; 8 kisten schelvis; 17 kisten schar en 23 kisten di versen. Prijzen in guldens, per 1 kg.: tarbot 24.10-23,35; grote tong 12,61-12,31; groot- middel tong 15,19-14,83; kleinmiddel tong 13,85-13,57; tong één 12,32-11,69; tong twee 11,46-11,12. Per 40 kg.: tarbot 690-435; griet 397-314; kabeljauw één 168-98; kabeljauw twee 124-98; kabeljauw drie 158-132; kabeljauw vier 134-104, kabeljauw vijf 128-92; schol één 84-72, schol twee 110-84; schol drie 142-92; schol vier 110-77; wijting drie 136- 90; schar 136-90; hammen met kop 222- 114; tongschar 237-147; bot 34; schelvis één en twee 140-132; schelvis drie 142-114; schelvis vier 88. De besommingen waren: UK 135 en UK 145 ƒ3.200,-; KW 34 ƒ54.800,-; IJM 18 ƒ790,-; verder waren er een Goedereeder en twee Texelaars met in het totaal 52.800,00 aan besomming. pi/ ,ri" i I i”> i 1 IIHS' •i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 6