Tweede debat over verdiepte Coentunnelweg F T Standpunt van meerderheid ongewijzigd w ERASMUS Landgoed Marquette naar „de knoppen” W W/IVGEN 0F 4SFALT Jonge ogen vragen ook om leuke brillen. Mr. Opticien J.Grit loootiek Gedipt Optometrist O.V. Raad Heemskerk I I kort ijmondnieuws Scheidsrechters gevraagd voor schoolvoetbal vergadert woensdagavond OG-belasting patiohuizen Grondgymnastiek bij SSS Boekhandel SS J ■I BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 9 VRIJDAG 3 O MAART 1 I 1 peld. 100 tekeningen op groot formaat, f29,50 Humor is het bijzondere wapen waarmee Sanders de wereld der zeevaarders op z’n kop zet tot groot genoegen van iedereen tot in de verste landen wordt er om zijn tekeningen gevochten! ZATERDAG 31 MAART A.S. SIGNEERT HIJ ZIJN SUCCESVOLLE BOEK BIJ ONS IN DE ZAAK. Beverwijkse Boekhandel J.W. van der Velden Breestraat 27 BOI=KI=N\VI=I=I< 29 maart t/m 7 april S LANGE NIEUWSTRAAT 243 IJMUIDEN TEL. 02550-13144 Tegen HEEMSKERK. De gemeen teraad was het donderdagavond snel met elkaar eens, dat de visie van het college op scholenpro- blematiek van het openbaar on derwijs in praktijk mag worden gebracht. Dat betekent dat de lagere school „De Wiekslag” aan de Maerelaan wordt afgebouwd en de overige scholen van het openbaar onderwijs aan kleuter- i scholen zullen worden gekop- gte mm Kinderen hebben in het algemeen goede ogen. Toch is het raadzaam - bijvoorbeeld wanneer de leer prestaties opeens teruglopen - het gezichtsvermogen regelmatig te laten testen. Wij doen dat deskundigen met protessionele apparatuur. Mocht er dan een bril nodigzijn, dan kan uw kind uit sterke, sportieve en moderne monturen kiezen. Tot kijk dus. lOrft I Gedipt Contactlensspecialist A.N.VT. Gedipt Audicien F.I.D.A. BRILHNIXF IJmuiden, Bril ”lnn”, Kennemerlaan 92. Tel.: 025o0 -1 50 72. Ook zaken in Gouda (3x), Waddinxveen, Nieuwer!erk a/d IJssel Zwijndrecht (2x). ’t Kan verkeren Een keuze uit het tekst: Btiiklingh werk van Jan Sanders ■L, - A Bk X A en H Raad dook opnieuw in Heemskerks ravijn het Afbouw (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) C 1 Jan Sanders in IJmuiden Dat bij vakatures binnen het Heems kerkse kleuter- en lager-onderwijs deze (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. „Duizend wonin gen of asfalt”, „Coentunnelweg Demo cratisch Aangenomen”, „Voorwaarden zonder waarde”, waren de teksten op de spandoeken waarmee de aktiegroep te gen de Coentunnelweg zich donderdag avond tijdens de openbare raadsverga dering op de zeer volle publieke tribune manifesteerde. In een petitie aan de raad, die nu als ingekomen stuk op de agenda stond, vroeg de aktiegroep met de kleinst mogelijke meerderheid in de vorige raadsvergadering genomen be sluit „aan te passen” en alsnog „neen” te zeggen tegen die verlengde Coentun nelweg door Heemskerk. HEEMSKERK. Het jaarlijkse school- voetbaltoernooi wordt in de paasvakantie op woensdag 18 en donderdag 19 april gehouden. Er hebben zich dertig teams laten inschrijven. Voor de leiding van de wedstrijden wordt nog gezocht naar een groot aantal scheidsrechters, die in staat zijn overdag de wedstrijden te fluiten. De commissie schoolsporten doet een drin gend beroep op scheidsrechters, die hun medewerking willen verlenen, zich te mel den bij het adres Kerklaan 32, waar het secretariaat van de commissie zetelt. Ook kan men bellen naar de heer Prins, tele foon 40804, toestel 146. „Maak er geen prestigezaak van en kom op uw besluit terug”, zo meende de PvdA, die zich mild wilde opstellen om alsnog tot een eensgezind oordeel van de raad te komen. „Elke handreiking is ons voldoende”, aldus de heer J. Nijssen Ook in Heemskerk is het „spook” van de teruggang van het aantal leerlingen nu voelbaar en zichtbaar geworden. „De Wiekslag” is het eerste slachtoffer. Het zal van de bouwmogelijkheden in de na bije toekomst afhangen of er nog meer scholen gesloten zullen moeten worden. hij de gevoerde actie een ondersteuning van het standpunt van CDA en VVD en dus van het college (met luid gemompel op de publieke tribune als direct resul taat). Enige onduidelijkheid veroorzaakte zijn opmerking, dat er voor het verkeer toch een oplossing moet komen omdat men anders kiest voor chaos en veel sluipverkeer door Heemskerk. De uitlating van de heer Ten Haken „Dat voorwaarden stellen ook actievoe ren is” honoreerde de publieke tribune opnieuw niet met algemene instemming. Per interruptie riep de oppositie nog, dat „het woonruimteverhaal camoufla ge is”, maar noch aan de ene noch aan de andere zijde veranderde het debat ook maar iets aan de al ingenomen stand punten. De PvdA kwam met een vijf punten tellend amandement op het collegevoor stel en zag er vier van door het college en de overige fracties overgenomen worden. In ieder geval zal de gemeente èn de nieuw samen te stellen scholenplancom- missie waakzaam dienen te blijven, zoals Thea de Roos-van Rooden van de PvdA in haar uitvoerig betoog opmerkte. Ruilbeurs. Volièrevereniging „Vogel- vreugd” houdt op zaterdag 31 maart in het clublokaal aan de Heemskerkerweg 189 een ruilbeurs, die van 10 tot 16 uur is geopend. De ruilbeurs wordt georgani seerd door de materiaalcommissie van de momenteel 135 leden tellende vereniging. Directeur. De nieuwe directeur van de dienst Openbare Werken en het Grond bedrijf van de gemeente Beverwijk, ir. G. Hille, zal op maandag 2 april met zijn werkzaamheden beginnen. KIENAVOND. De kienavond van het Beverwijks Toneelgezelschap wordt za terdagavond 7 april in het Harmoniege- bouw aan de Groenelaan gehouden. Aan vang 20 uur. Het Toneelgezelschap voert zaterdagavond 28 april in de Nieuwe Slof het blijspel „Reddend zwemmen” op. de nieuwe eerste klas ingeschreven en zal volgens de prognose in de komende jaren nauwelijks op leerlingen uit toekomstige woningbouwgebieden mogen rekenen. Alle fracties waren eensgezind van me ning, dat een afbouwperiode van drie jaar wel erg magertjes was. Wethouder Van Herpen kon er echter ook niets aan veran deren. Het ministerie hanteert drie jaar en geen maand meer. Maar op aandringen van de PvdA-fractie wilde hij in Den Haag nog wel een pleidooi houden om er twee jaar bij te plakken. Donderdagavond 5 april signeert Herman Pieter de Boer zijn nieuwste boek „Herenhotel” in de AS Bij de petitie werd de raadsleden nog een reactie ter hand gesteld op de „harde voorwaarden” van Heemskerk, die wet houder B. ten Haken (WD) tijdens de hoorzitting van een onderzoekcommis sie uit Provinciale Staten over dit onder werp heeft verwoord. Volgens de actie groep hebben deze „harde voorwaar den” het wezen van een „zachtgekookt ei”. In een reactie op de ingezonden brief spreken B. en W. waardering uit voor de inzet en de betrokkenheid van de actie groep, maar omdat de ingezonden brief geen nieuwe gezichtspunten zou bevat ten stelden zij aan de raad voor de brief voor kennisgeving aan te nemen. Daar waren de partijen die op de roemruchte vergadering in februari tegen het voor stel van B. en W. om onder harde voor waarden akkoord te gaan met de trace ring van een verdiepte Coentunnelweg het helemaal niet mee eens en bijna twee uren lang volgde nagenoeg een herha ling van het in februari gevoerde felle debat, zij het in een wat rustiger sfeer en zonder dramatische effecten als een ij lings uit het ziekenhuis gehaalde CDA- fractievoorzitter en een tot ontslag ge dwongen WD-fractievoorzitter. Wat dit laatste betreft spotte H. Man dos (PPR/PSP) even met de WD-leuze voor de Europese verkiezingen: „De vrij heid om jezelf te zijn”. i (Van een medewerker) BEVERWIJK. Gymnastiekvereni ging SSS gaat het aantal lesuren met een afdeling grondgymnastiek voor dames uitbreiden. In de nieuwe turnzaal van De Tweemaster aan de H. Mandeweg start deze afdeling op 3 april onder leiding van mevrouw Angnes Stam de lessen. Wie interesse heeft en niet ouder is dan 40 jaar kan zich dinsdagavond tijdens de les van 21 tot 22 uur melden. De veertigjarigen en ouder lessen van 20 tot 21 uur. Fractievoorzitter F. Perquin van de PvdA greep even terug op de argumen ten van VVD en CDA en liet daar uiter aard niet veel van heel. „Provinciale Staten hebben nog geen beslissing geno men. Dat is misleiding. De gemeente heeft geen middelen om de voorwaar den hard te maken; dat hebben B. en W. zelf toegegeven. En die „democratische besluitvorming” dient wel tussen aan halingstekens te worden gezet. Boven dien is er wel een nieuw gezichtspunt, want er is ondertussen een grootscheep se actie gevoerd onder de bevolking die bewees, dat het grootste deel van de bevolking tegen die nieuwe weg is”. Wat dit laatste argument betreft, daar bleek de woordvoerder van het CDA in tweede instantie, de heer P. Dudink, niet zo van onder de indruk te zijn. „Iedereen is tegen die weg, ook het college, ook het CDA en ook de WD. Geen kunst dus om handtekeningen tegen die weg te verza melen. Waar het om gaat is de strategie om te bereiken dat die weg niet wordt aangelegd. Zijn fractiegenoot G. Peter sen had eerder betoogd, dat die strage- gie vooral ook moet dienen om vrij baan te maken voor de woningbouw. HEEMSKERK. De gemeenteraad van Heemskerk maakte het zich don derdagavond wel moeilijk. Het debat over Verlengde Coentunnelkwestie nam zoveel tijd in beslag, dat burge meester Kok om twaalf uur, toen de planning openbaar onderwijs was be sproken, de dames en heren voorstelde volgende week woensdagavond de be raadslagingen voort te zetten. Op de agenda prijkten nog onderwerpen als de subsidie aan de bibliotheek en het nieuwe raadhuis. College en fracties besloten om een nachtelijke vergade ring te vermijden en naar woensdag avond a.s. uit te wijken. CDA’er Pieter Dudink en PvdA’er Bernard Helle brand lieten weten woensdagavond verhinderd te zijn. In welke zaal de raad woensdagavond vergadert wist burgemeester Kok niet. De grote zaal van de Vrijburcht is die avond bezet. „U hoort nog wel van ons”, zo zei hij tegen een vermoeide raad. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. B. en W. hebben aan de raad voorgesteld de bewoners van ge schakelde patiowoningen voor 1979 een aanslag in de onroerendgoedbelasting op te leggen op basis van een gewijzigde verordening. Op voorstel van de heer J. Verhoeven (PvdA) zal men deze gewijzigde verorde ning niet meer toepassen halverwege het belastingjaar, maar per 1980. Dat argument werd later door de heer Perquin afgedaan met: „Als die weg er niet komt kunnen we nog meer wonin gen bouwen dan bij een versmald tr^cé door de verdiepte ligging. De motie van de oppositie, ingediend door B. Hollebrand (PvdA) en H. Man dos (PPR/PSP), die neer kwam op als nog neen zeggen tegen die weg, haalde geen meerderheid van stemmen. De ver houding was nu elf stemmen tegen (CDA en VVD) en tien stemmen vóór de motie (PvdA, D’66 en PPR/PSP). In de zelfde stemmenverhouding werd het voorstel van B. en W. om de brief van het actiecomité voor kennisgeving aan te nemen, goedgekeurd. Maar dat gebeur de pas na bijna twee uren praten over en weer, zonder dat er dus maar iets aan de al eerder ingenomen standpunten veran derde en men natuurlijk onherroepelijk in herhalingen verviel. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Over de gang van zaken rond het landgoed Marquette heeft de afdeling Beverwijk en omstreken van het Nivon een brief geschreven aan de gemeenteraad. Over datzelfde onder werp schreven B. en W. eerder een brief aan het Nivon-gewest Noord-Holland en het voorstel van het college aan de raad was nu om de afdeling hetzelfde te be richten als het gewest. Martin de Groot van de PvdA stelde in het algemeen, dat de houding van B. en W. ten opzichte van het particuliere land goed Marquette te passief is. „U mag niet gelaten aanzien, dat dit landgoed nog verder naar de bliksem gaat”. Hij verzocht met het Nivon een gesprek aan te gaan en deze kwestie niet met een briefje af te doen. De heer H. Mandos was het van harte met hem eens („een stukje natuur vlakbij de kom van Heemskerk”) en ook de heer P. Verduin (CDA) viel hem bij. Burgemeester J. H. Kok bestreed dat het college in deze passief zou zijn. „Jaren zijn we met provincie en rijk in onderhan- deling geweest om het landgoed in overheidshanden te krijgen, maar dat is niet gelukt. We hebben nu wel het eerste recht op koop bij de nieuwe eigenaar bedongen”. „Maar ondertussen gaat het landgoed wel naar de knoppen”, was het commen taar van de heer De Groot. De heer Ver duin verzocht het college pogingen te doen om allerlei instanties eens om de tafel te krijgen die belang hebben of zou den moeten hebben bij behoud van het landgoed. Van de huidige eigenaar verwachtte de heer De Groot niets. „Die heeft alleen maar belang bij winst maken”. De heer Mandos informeerde hoe het staat met het toezicht op de naleving van bepaalde re gels (onderhoud en dergelijke) die er voor dergelijke landgoederen gelden .Burge meester Kok meldde, dat dit toezicht wordt uitgeoefend door het PWN, maar de raad was kennelijk niet onder de indruk van de wijze waarop dat bebeurt. Desge vraagd verklaarde burgemeester Kok graag bereid te zijn deze zaak eens te bepraten met het provinciaal bestuur. De wethouder en de raad hadden er geen enkele moeite mee het amandementsonderdeel, dat handelt over het onderbrengen van de klassen vijf en zes met de eigen leerkrachten in een ander schoolgebouw, over te nemen. Bovendien besliste de raad dat de stimuleringsfacili- teiten door moeten lopen tijdens de af bouwperiode in samenwerking met de on derwijsbegeleidingsdienst. In het aman dement van de PvdA is voorzien dat het onderwijsplan voor klas vijf en zes voor de aanvang van het schooljaar 1980/1981 afgerond moet zijn, wederom in samen werking met de OBD. Zo zal „De Wiekslag” niet met ingang van het schooljaar 1980/1981 worden afge bouwd, maar een jaar eerder, dus met ingang van het schooljaar 1979/1980. Met de minister zal contact worden opgeno men om te proberen de afbouw in een tijdsperiode van vijf jaar te laten geschie den. Zoals de zaken er momenteel voor staan is die afbouwperiode op drie jaar gesteld. Zeer tot teleurstelling van onder wijswethouder A. van Herpen en de raadsfracties. ir De aktiegroep tegen de verlengde Coentunnelweg met spandoeken op de volle tribune van D’66, die daarom niet met een motie zwaaide en het initiatief tot die han dreiking aan CDA en VVD overiiet om zich tegen „het ravijn” van Heemskerk uit te spreken. „U bent toch allemaal tegen die weg en „neen” telt zwaarder dan „neen, hetzij” (aan de voorwaarden wordt voldaan, red. BC). Dat „tenzij” had de PvdA eerder als „handelswaar” bestempeld. De heer Nijssen voegde daar onder meer nog aan toe: „U moet niet alleen voor postbode gaan spelen door de brief van het actie comité door te sturen naar Provinciale Staten” en „het verschil in standpunt over de weg waar we allemaal tegen zijn kan een sfeerverziekend element zijn in de verdere samenwerking van de partij en in de raad”. Maar de heer G. Petersen verklaarde namens het CDA „dat het standpunt ongewijzigd zou blijven”. Hij stipuleer de dat hetgeen wethouder Ten Haken (VVD) namens Heemskerk had gezegd tijdens de hoorzitting wel indruk had gemaakt, gezien de uitlating van één der leden van de onderzoekcommissie, „dat die weg er nog in geen honderd jaar komt als aan de Heemskerkse voor waarden zou moeten worden voldaan. „Ons hoofddoel is de woningbouw vei lig stellen”, aldus deze CDA-er. Zijn fractiegenoot Dudink verzocht aan B. en W. op korte termijn bestemmingsplan nen te maken waarin het oude en het verdiepte tracé van de weg is ingete kend. „Dan kan men het verschil zien met betrekking tot de woningbouw”. Ook wethouder Ten Haken legde de nadruk op de vertraging in de woning bouw die een bot „neen” tegen de weg zou betekenen. Zijn betoog kwam er op neer, dat het „ja, maar onder harde voorwaarden” sterker is dan het „neen zonder meer” en in dit verband noemde begint in september zoveel mogelijk vervuld moeten worden door op wachtgeld gesteld Heemskerks personeel noemde wethouder Van Herpen een logische en verplichte zaak, zodat dit onderdeel uit het amandement werd ge schrapt. Tenslotte was men het met de PvdA-suggestie eens, dat de nieuw samen te stellen scholenplancommissie nog vóór 1980 met een samenhangend scholenplan moet komen. In feite was de gehele raad het met de beslissing om „De Wiekslag” op te heffen eens. De school heeft twee leerlingen voor „De Wiekslag pak- W'l

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9