STAND HYPOTHEEKRENTE Rekenkamer vermanend verder Mexicaanse olie morgen duurder Lening geheel voltekend beur5 deze week 4 Flink koersherstel door Saoedi’s ^4 43 Reorganisatie bij Basf-dochter IJ 16- en 17-jarigen k a 0- tot 3-jarigen 15 ECONOMIE 19 7 9 3 1 MAART ZATERDAG (Van onze redactie economie) r v dam DEN HAAG. Binnenkort zal in het Staatsblad een wet worden afgekondigd die de zo geheten tweede fase van de herziening van de kinderbij slag en kinderaftrek regelt. Het betrokken wetsontwerp van minister Albeda van Soci ale Zaken, minister Andries- sen van Financiën en de staatssecretarissen De Graaf en Nooteboom respectievelijk van Sociale Zaken en van Fi nanciën is afgelopen dinsdag door de Eerste Kamer aan vaard. De kinderbijslagbedragen per 1 april 1979 (per kwartaal) 1 g’ r/ Nieuwe wet kinderaftrek (Van onze redactie economie) en kinderbijslag rond Rentepercentages per 27 maart. Naam Bank: A.B.N. Amrobank Bouwf. Ned. Gem. a Ned. Middenstandsbank (Van onze redactie binnenland) Idel- ago- r- en van ngen .eits- bij het oon tueel e ge- Op het ogenblik verkoopt Mexico zijn olie voor 14,10 dollar per vat (159 liter). De OPEC hanteert vanaf morgen een officië le prijs van 14,54 dollar. Tot dusver lagen de Mexicaanse prijzen over het algemeen wat hoger dan die van de OPEC. Mexico heeft begin dit jaar laten weten dat de prijzen voortaan om de drie maanden zouden worden herzien. Ouders van kinderen die geboren zijn vóór 2 januari 1963 behouden het recht op twee-, respectievelijk drievoudige kinder- Eerste kind Eerste kind (geb. na 1-1-79) Tweede kind Derde kind Vierde en vijfde kind Zesde en zevende kind Achtste en volgende kinderen 2. Voor uitwonende studerende kinde ren, die na 1 januari 1979 16 jaar worden, zal het recht op drievoudige kinderbijslag niet meer ontstaan bij 16 maar bij 18 jaar. 3. Voor eerste kinderen in een gezin, geboren na 1 januari 1979, wordt de kin derbijslag gehalveerd tot deze kinderen de leeftijd van drie jaar hebben bereikt. De Rekenkamer verrichtte ook contro le op het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie - in de wandeling PTT geheten. Daarbij kwam onder meer naar voren dat via dienstinstallaties door onbevoegden vaak internationale tele foongesprekken worden gevoerd. Bij di verse andere rijksdiensten was dit ook al bijslag. Ouders van die kinderen onder vinden dus geen teruggang in inkomen. Zonder deze wet zouden ouders van kin deren geboren na 1 januari 1963 per 1 april 1979 of later recht verkrijgen op twee- of drievoudige kinderbijslag. De nu aangebrachte wijzigingen in de kinder bijslagwetten hebben, in de gevallen waarin de kinderen ook op 18-jarige leef tijd nog onderwijs volgen, tot gevolg dat deze inkomenstoeneming twee jaar later optreedt dan was verwacht. Om te voorkomen dat de beperking in de meervoudige kinderbijslag voor kinde ren van ouders met lagere inkomens een financiële drempel opwerpt voor het vol gen van onderwijs, zullen leeftijdstoesla- gen worden verleend op de uitkeringen van de regeling Tegemoetkoming Studie kosten. Deze leeftijdstoeslagregeling zal ingaan met ingang van het schooljaar 1979-1980. Bij een inkomen ter grootte van het minimumloon bedraagt de toeslag 85 percent van de kinderbijslag voor het tweede kind. Deze toeslag neemt af naar mate het inkomen stijgt. Bij een inkomen van 40.000 wordt geen toeslag meer gegeven. Zijn er meer kinderen in een gezin, dan wordt deze grens verhoogd en wel met 2500 per ieder ander afhankelijk kind. Ook wordt de grens van 40.000 verhoogd met 2500 indien het studerende kind invalide is. Een bijzondere regeling is voorts van toe passing indien tegelijkertijd twee (of meer) 16- en/of 17-jarige kinderen in het gezin zijn. Voor eerste kinderen in een gezin zal de kinderbijslag tot de driejarige leeftijd worden gehalveerd. Het gaat hier om kin deren die geboren zijn na 1 januari 1979. Dit betekent dat er geen vermindering van kinderbijslag plaatsvindt voor kinde ren geboren vóór 2 januari 1979. Geen recht op de opslag voor het eerste en tweede kind hebben zelfstandigen die kinderbijslag ontvangen op grond van de Kinderbijslagwet voor kleine zelfstandi gen. Voorts bestaat voor partieel leer plichtigen geen recht op de opslag voor het eerste, tweede en derde kind. Dit laatste zelfs ondanks de ook in februari weer zorgwekkende stijging van de consumentenprijzen. Deze, en daarmee dus de kosten van levensonder houd, stegen in die maand met 1,2 pro cent of 14,5 procent op jaarbasis en dat is niet gering. Maar gelukkig vondt dit bericht een gunstige tegenhang in de sterke verbetering van de Amerikaanse handelsbalans in februari. Zoals reeds opgemerkt beleefde ook het Damrak een goede week. Toch bleven hier de omzetten beperkt en voor het gros van de beursfondsen 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar variabel variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar 1,5 1,5 1,5/2 1,5/2 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,25 1,25 1,25 1 1 2 2 9,2 9,2 9,57 9,84 9,76 10,04 9,38 9,38 9,35 9,32 9,32 9,82 10,27 8,9 8,9 9,4 9,0 8,9 9,2 9,2 9,57 9,84 9,76 10,04 9,38 9,38 9,35 9,32 9,32 10,05 10,50 8,9 8,9 9,0 9,25 9,0 9,25 9,0 9,0 9,0 9,0 9,0 9,0 9,4 8,9 8,9 9,0 9,25 9,0 9,25 9,0 9,0 9,3 9,0 9,0 9,2 9,6 Opslag 79,56 39,7.8 44,46 47,58 22,62 22,62 22,62 Totaal 244,14 122,07 395,46 398,58 491,40 541,32 596,70 Centraal Beheer Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Ned. Credietbank or sn lijk 9,49 9,76 9,57/9,63 9,84/9,90 9,55 9,55 10,10 9,31 9,2 lijk 9,49 9,76 kan dan weer aandacht besteden aan meer economische zaken dan de poli tiek, die vooral in maart zo’n krachtige en meestal positieve stempel op de koersvorming heeft gedrukt. Twee fac toren die zich vervolgens in het eerste kwartaal in positieve zin hebben ontwik keld en nu dienen voor een vaste basis voor de beurs in het tweede kartaal, zijn de stabiliteit van de dollar ten opzichte van de gulden rond een prijs van 2,- en het niet meer stijgen van de rente. De leeftijdstoeslagregeling is niet van toepassing op invalide kinderen die geen onderwijs volgen. Voor deze (thuiswonen de) kinderen zal een regeling worden ge troffen op grond van de Algemene Ar beidsongeschiktheidswet. Hierover is in middels aan de Sociale Verzekeringsraad advies gevraagd. ook de stijgingen. Er ontwikkelde zich ook geen rechtlijnige ontwikkeling. Want aanvankelijke stijgingen werden later in de week weer ongedaan ge maakt. Vele koersverbeteringen waren in feite ook eerder als een herstelreactie te onderkennen op eerder in maart opge treden koersverliezen. Zo herstelde Else- vier-NDU zich met ƒ10,- tot ƒ280 en kwam er bij Borsumij 8,- bij. Gunstig bedrijfsnieuws met een hoger dividendvoorstel leverden IBB Kondor, Gist-Brocades en RIVA flinke koersver beteringen op. Arnhemse Scheepsbouw en de ADM herstelden zich met 10,- terwijl de vorige week al gestegen BOG nog eens 10,- aan de koers wist toe te voegen. Voor vele andere aandelen bleef de weekstijging bij enkele guldens steken. Bezadigd hoger dus. Hetgeen ook tot uiting kwam in de indexstijging van ongeveer twee punten. De vastgelopen cao-onderhandelingen in vele onderne mingen en bedrijfstakken deden de be leggers de kat uit de boom kijken. De obligatiemarkt lag iets beter, ook al werd hier te lande duidelijk dat de olie- schaarste nieuwe inflatoire impulsen zal geven. De 8,25 procent lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten be reikte eindelijk de emissiekoers van 100 procent, op welke basis Bank Mees en Hope vrijdag 125 miljoen tegen 8,75 binnen kreeg. bank 9,0 9,25 9,57/9,63 9,0 9,84/9,90 9,25 9,55 9,55 10,10 9,31 9,2 UTRECHT (ANP). Het Westduitse chemieconcern Basf wil gaan reorganise ren bij Remmert Holland BV in Apel doorn, een dochter van Basf die pigment vervaardigt voor de kleurstoffenindus trie. Bestuurder B. Addink van de Indu striebonden FNV zei gisteren dat met Basf een akkoord is bereikt over een werkgelegenheidsgarantie voor 105 man. Hun werkgelegenheid is tot 1 april 1984 gegarandeerd. Ook is afgesproken dat het natuurlijk verloop in principe zal worden aangevuld. De bonden echter willen daar naast de garantie van de directie dat de resterende 25 man personeel niet via ge dwongen ontslag hoeft af te vloeien, maar de directie is tot nu toe niet bereid geble ken een dergelijke garantie te geven. Ook over een sociaal plan is men het nog niet eens. Op 17 april worden de besprekingen voortgezet. 5/10 jaar 10/5 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar Nutsspaarbank W.-Nederland 3/5 jaar te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Stad Amsterdam!. Westland Utrecht/standaard no-risk AMSTERDAM (ANP). Bij de gisteren door de Nederlandsche Bank gehouden inschrijving op speciale beleningen is het door de banken ingeschreven bedrag van ƒ870 miljoen volledig toegewezen, aldus geldmarktkringen. De speciale beleningen lopen van 30 maart tot 20 april. De rente is onveran derd 7,25 pet vergeleken met de rente op de beleningen die op 26 maart afliepen. MEXICO (Reuter). Mexico, de enige belangrijke olieproducent in Latijns- Amerika die geen lid van de OPEC (Orga nisatie van Olie-Exporterende landen) is, wil zijn prijzen van ruwe olie net als de OPEC vanaf morgen verhogen, zo heeft de directeur van de Mexicaanse nationale oliemaatschappij Pemex, Jorge Diaz Ser rano, meegedeeld. Hij zei dat met de voor naamste buitenlandse afnemers onder handeld wordt over de omvang van de prijsverhoging. die uitstapjes veelal een wetenschappelij ke achtergrond. De overige personeelsle den kregen een uitje aangeboden a 95 gulden per persoon in de omgeving. Door onzorgvuldigheid heeft het mini sterie van Onderwijs en Wetenschappen 55.000 gulden te veel uitgekeerd aan per soneel van kleuter-, lager- en voortgezet onderwijs dat in aanmerking kwam voor een ontslag of ziekengelduitkering. Bo vendien zijn er betrokkenen benadeeld en wel voor 26.000 gulden. Volgens de Algemene Rekenkamer zijn in 1976 in 69 van de 100 gecontroleerde gevallen foutieve uitkeringen gedaan. Een onvoldoende administratieve organisatie en interne controle van de betreffende departementale afdeling zijn er de oor zaak van. Het onbesteed gebleven deel van de buitenlandse giften die na de Watersnood ramp van 1953 werd ontvangen, is na aandringen van de Rekenkamer niet in de rijksschatkist gestort, maar aan de Stich ting Nationaal Rampenfonds gegeven. Het ging om een bedrag van 68.000 gul den dat was overgebleven na liquidatie van de Stichting Herstel Zuidwest-Neder- land. De Rekenkamer vond storting van het geld in de algemene middelen in strijd met de bedoeling van de schenkers, die hun giften gedaan hadden uit humanitai re overwegingen. Bij het kiezen van een bestemming voor het restant moest dit aspect volgens de Rekenkamer - nu beste ding als oorspronkelijk bedoeld niet meer mogelijk was - als uitgangspunt dienen. De Mexicaanse olieproduktie zal in de tweede helft van het jaar worden vergroot tot 1,8 miljoen vaten per dag. De voor naamste afnemers van Mexicaanse olie zijn de Verenigde Staten, Spanje en Israel. In de eerste fase van de herstructure ring is de kinderaftrek voor de loon- en inkomstenbelasting grotendeels afge schaft. Voorzover de kinderaftrek nog be staat (bijvoorbeeld voor de eerste twee kinderen van zelfstandigen) zullen de maatregelen met betrekking tot de 16- en 17-jarigen en de 0- tot 3-jarigen op overeenkomstige wijze van toepassing zijn op de kinderaftrek. De in de wet opgenomen maatregelen zijn getroffen in het kader van het ombui- gingsbeleid (Bestek '81). Ze houden het volgende in: 1. Voor thuiswonende studerende kin deren, die na 1 januari 1979 16 jaar wor den, zal de verdubbeling van kinderbij slag niet ingaan bij 16 maar bij 18 jaar. Hetzelfde geldt voor kinderen die het huishouden (mede)-verzorgen. Voor inva lide kinderen die thuis wonen komt de mogelijkheid van dubbele kinderbijslag te vervallen. DEN HAAG. Het afscheidsdiner dat minister Vredeling van Defensie gaf bij zijn vertrek naar Brussel in 1975 aan vlag en opperofficieren, mag van de Rekenka mer niet geboekt worden op de rekening representatiekosten. „Dergelijke uitgaven hebben geenszins te maken met de pre sentatie van defensie ten opzichte van de buitenwereld, maar dragen een intern ka rakter”, aldus de Algemene Rekenkamer in het jaarverslag over 1978. Vredeling was niet de enige bewinds man die een veeg uit de pan kreeg van de Rekenkamer over wat als onjuiste decla ratie gezien wordt. „Het komt voor dat bewindslieden uitgaven declareren voor dienstmaaltijden, mede voor hun gasten, zonder vermelding van degenen die mee aan zaten. Daardoor was het niet mogelijk het zakelijk karakter van de maaltijd te toetsen”. Diners, aangeboden door ministers en staatssecretarissen aan mede-bewindslie- den, vergezeld van hun echtgenoten, val len zeer zeker niet in de zakelijke sfeer. Hetzelfde geldt volgens de Rekenkamer voor recepties die bewindslieden geven bij hun afscheid van de fractie in de Tweede Kamer van hun politieke partij. „Contacten met Kamerleden kunnen als een normaal onderdeel van het werk van bewindslieden worden bestempeld. Zo’n contact kan plaatsvinden tijdens lunches of diners. Afscheidsrecepties van fracties ontberen van de rijksdienst uit gezien, zakelijk karakter”. Bij de controle op het financiële beheer van de stichting voor Onderzoek van het Onderwijs is naar voren gekomen dat een medewerker van de stichting autokilome- ters declareerde voor reizen die per trein waren gemaakt. Volgens een globale bere kening werd hierdoor 7000 gulden te veel uitbetaald. Het feestje dat het bestuur van de stichting gaf naar aanleiding van de directiewisseling was aan de prijzige want 9000 gulden kostende, kant. Het ministerie van Onderwijs heeft inmiddels laten we ten dat voor dit soort uitgaven voortaan toch maar toestemming moet worden ge vraagd. Die maatregel geldt tegenwoordig ook voor de kosten van de excursie die SVO voor haar medewerkers organiseert. Voor het wetenschappelijk personeel hadden schuwd dat de westerse landen zich veel meer beperkingen in het olieverbruik zullen moeten opleggen dan de tot dus ver voorgestelde daling van 5 procent. Olie zal schaars blijven en voor 1979 als een krachtige inflatoire brandstof blij ven fungeren. Voor Wall Street waar op prijsstijgin gen voor de ruwe olie gerekend was van 20 procent of meer, viel het besluit van de OPEC dusdanig mee dat het koer- speil er op één dag 16 punten door steeg. Daarna trad enige reactie in, maar de ondergrond bleef vast, ditmaal gesteund door een veel lager tekort op de handels balans over februari dan in januari, gro tendeels door een lagere olie-invoer. Een opluchting was ook dat de koers van de dollar, na even te zijn aangetast, zich eveneens snel kon herstellen door de matige olieprijsverhoging, ook al reali seert men zich wel dat de door de OPEC aan zijn leden toegestande toeslagme- thode toch nog kan leiden tot veel hogere olieprijzen, dan de gemiddelde stijging van 9 procent. Dit maakt de internationale oliehandel spectaculair en sommige olie-aandelen hadden dan ook een goede week. Zo steeg Koninklijke Petroleum in navolging van de koersvorming voor het aandeel in Wall Street, deze week niet minder dan 5,-. Nu het eerste kwartaal 1979 is afgesloten, kunnen op korte ter mijn de eerste winstcijfers van het nieu we jaar verwacht worden. Wall Street Dreiging met geweld van de kant van uitkeringstrekkers lijkt volgens de Alge mene Rekenkamer een dikwijls voorko mend verschijnsel te zijn. „Het gevolg hiervan is dat veel (werkloosheids)uitke- ringen ten onrechte niet worden verlaagd of stopgezet. Dit heeft aanzienlijke finan ciële gevolgen en voert tot ongelijke be handeling”, aldus de Rekenkamer. Als concreet voorbeeld van zo’n ge- weldsdreiging verwijst de Rekenkamer naar een arbeidsbureau, waar zich al ja- ren problemen voordoen bij de bemidde ling van een groep als werkloos geregi streerde vaklieden. „Hoewel er duidelijke aanwijzingen bestonden dat naast uitke ringen arbeidsinkomsten genoten wer- r den, bleef controle achterwege uit vrees voor geweld. Het gewestelijk arbeidsbu reau besloot daarop geen bemiddelings pogingen meer te ondernemen om deze mensen aan arbeidsplaatsen te helpen. Een procedure om te komen tot stopzetten van de uitkering is echter niet op gang gekomen. Alle betrokken instanties zóu- den zich bij de bestaande situatie hebben neergelegd”. AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste annuïteitenhypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen-met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende renteper centage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Kinderbijslag 164,58 82,29 351,- 351,— 468,78 518,70 574,08 Opmerkingen: De hypotheekrente blijft op hetzelfde niveau liggen. Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. Opgave werke- Opgave werke- bank 9,0 9,25 9,0 9,25 8,9 9,2 9,4 9,0 8,9 (Van onze beursmedewerker) Voor de beursontwikkeling was het ditmaal een gunstige week. Wall Street kwam na forse koersstijgingen op nieu we hoogtestanden van het jaar en ook in Amsterdam sloeg de stemming om met flink koersherstel voor vele aandelen. Wall Street was zeer optimistisch nu Saoedi-Arabië ondanks de teleurstelling over Amerika’s bemiddeling in het vre- desgesprek tussen Israel en Egypte, toch gematigd bleef. Op zowel de olieconferentie deze week van de OPEC-landen als op de conferen tie van de Arabische landen over de nieuwe situatie in het Midden-Oosten, wezen de Saoedi’s alle extreme voorstel len van de hand. Voor Wall Street was dit belangrijker dan vele voor de directe economie minder gunstige factoren. Het koerspeil kwam even boven de 870, na dat het drie maanden geleden begonnen was op 805. Hoewel het aanvankelijk niet in de bedoeling lag hebben de OPEC-landen op hun informele bijeenkomst deze week toch besloten de olieprijzen dit weekeinde te verhogen. Van voorstellen tot prijsverhogingen van 20 tot 30 pro cent, kwam evenwel niets terecht. Alleen de totale verhoging voor 1979 die al eerder was vastgesteld, maar in fasen zou worden uitgevoerd, gaat nu per 1 april in zijn geheel in. Wat een prijsstij ging van rond 9 procent inhoudt. Maar Saoedi-Arabië heeft daarbij wel gewaar- Rente vast Afsluitprov.Rentepercentages gedurende: inproc.: metGem.gar. zonder Gem. gar. geconstateerd en waren telefooncentrales zo gewijzigd dat - met uitzondering van enkele toestellen - geen automatisch inter nationaal telefoonverkeer meer kon plaatsvinden. Bij de PTT bleek echter voor wat de meeste dienstonderdelen be treft zulke maatregelen nog niet getroffen te zijn. Zelfs binnen de Centrale Directie van de PTT bleek dat buiten kantooruren internationale gesprekken gevoerd werden. De Rekenkamer signaleerde ook een doorbetaling van een administratieve kracht bij een instelling voor voortgezet onderwijs zonder dat daar een tegenpres tatie tegenover stond, die het Rijk 180.000 gulden heeft gekost. Het ging om een weigering om het werk te hervatten bij het bureau van de instelling, dat inmiddels naar een andere provincie was verplaatst. Van de zijde van het ministerie werd geadviseerd het voorgenomen ontslag we gens plichtverzuim op te schorten in af wachting van een nadere standpuntbepa ling. Op 4 april 1977, aldus het jaarverslag van de Rekenkamer, was daar nog steeds niets van gekomen. De Rekenkamer kon dan ook niet aan de indruk ontkomen dat zowel het bestuur van de instelling als het ministerie nalatig was geweest. ■fr Janny Prins uit Amsterdam ontving uit handen van I J J I 04 A I KX drs. P een miniatuur lelijke eend" als symbool voor de lllrvv BRllU C J rj Vy CJ I 11 1I I echte auto die ze heeft gewonnen. Janny won de eerste NZ I J 'XZ XZ VZ I I VZ X^ X/ pn/s in lgijjke eenden-decoreerwedstrijd.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15