John McEnroe: L 99 99 Alexander verrast Bjön Borg 5portpuntiq Bouw stadion Utrecht start volgend jaar Everton lang op achterstand i Wereldrecord „Als mijn contract bij Feyenoord volgend jaar afloopt wil ik geen full-prof meer zijn i Dwight Stones: „Ik verdiende vier ton” „Over vijf jaar kan ik zeggen of ik ben zoals hij was a»**»- I IaiMHi d J 17 19 7 9 SPORT MAART 3 1 ZATERDAG iy2 XX),- ;se o MH I I liet I I Rod Laver is mijn voorbeeld •A Björn Borg: verslagen Superstar De gehoorzaamt 9 Rene Notten: Ik ben niet tevreden over mezelf 3 René Notten: „Feyenoord moet in uitwedstrijden meer op resultaat spelen L t 1 .*ik (Van een speciale verslaggever) MILAAN. Is het toeval dat Rod La ver zijn grote voorbeeld is? Linkshandig, niet al te groot van stuk, rossig haar, tweemaal winnaar van het Grand Siam. John McEnroe weet de daden van de Australische toptennisser haarfijn op te noemen. „Laat er geen misverstand over bestaan, hij is mijn voorbeeld. Ik zeg niet dat ik zijn prestaties ooit evenaar of verbeter. Over vijf jaar zal ik zeggen of ik ben zoals hij was”. (Van onze sportredactie) UTRECHT. De Ballast Nedam- groep gaat in samenwerking met de Johan Matser BV het nieuwe stadion Galgenwaard in Utrecht bouwen. B. en W. van Utrecht hebben dat gisteren besloten. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Onzekerheid knaagt aan René Notten. De 29-jarige middenvel der weet zo langzamerhand zelf niet meer waar hij aan toe is sinds een lang aanhou dende stroom van geruchten over hem is uitgestort. Onderwerp van de berichten van de laatste weken is steevast zijn positie binnen Feyenoord, die zacht ge zegd discutabel geworden zou zijn. Not ten zou, als een van de „dure” spelers op de wip zitten bij de Rotterdamse club, die (alweer volgens de verhalen) het „aflo pende” contract met de oud-Twente- en Ajaxspeler niet zou willen verlengen, dan wel fors zou willen snoeien in diens salaris. gerust ijvend nt ch Twintig jaar geleden kwam hij in het Westduitse Wiesbaden ter wereld. Zoon van een Amerikaanse legerofficier, nu al wordt hij op een lijn gesteld met de tennis groten der aarde. Met tegenzin overigens. Hij relativeert en wijst op het feit dat Björn Borg 18 jaar was toen hij Wimble don won en hijzelf niet in staat is geweest om maar één belangrijk evenement op zijn naam te schrijven. „Daarom denk ik niet vooruit. Ik leef van de ene week in de andere, van toernooi tot toernooi, want gezien de bezetting kan je tegenwoordig niet meer van simpele tegenstanders spre ken. Hier in Milaan niet, volgende week in Rotterdam nog minder”. Ondanks de lange lijst van verdiensten van onder anderen Borg en Nastase, is momenteel John McEnroe de grote trek pleister. Schier emotieloos op de baan, in staat om de ballen een richting te geven, die nog niet eerder zijn uitgevonden. Borg voorspelt hem een hoofdrol, Nastase ver wijt hem een gebrek aan humor. McEnroe geeft het toe. „Ik weet wel dat er aan tennis niets meer aan is als iedereen wordt zoals Stan Smith. Hij is te koel op de baan. Daar storen de toeschouwers zich ook aan”. Het klinische in het spel van de rijzige Amerikaan kenmerkt ook het type McEn roe. Hij wil er zelf wel vanaf, ontkent niet dat het in feite zijn enige tekortkoming is. Hij heeft geen temperament. „Weet ik wel, maar ik zit nog middenin het leerproces. Ik realiseer mijn tekortkomingen echt wel, maar ik moet me nog leren concentre ren. Vergeten dat er mensen op de tribune zitten en lijnrechters aan wie ik me erger. Zover ben ik nog niet”. Het streven is erop gericht dat de werkzaamheden in mei of juni van het volgend jaar zullen beginnen. Dit zou betekenen dat reeds bij de start van de competitie 1981-1982 in het nieuwe Utrechtse stadion kan worden gespeeld. Het betreft de bouw van een stadion annex ruimte voor bedrijfs- en kan- toordoeleinden. Tom Okker heeft zich met zijn Poolse partner Wojtek Fibak geplaatst voor de halve finales in het dubbelspel van het tennistoernooi van Filderstadt. Het duo won met 7-6, 6-2 van Richard Lewis en Carlos Kirmayer. Bij de laatste vier moe ten Okker en Fibak het opnemen tegen Heinz Gunthardt en Colin Dowdeswell. Gunthardt is ook nog actief in het enkel spel. Daarin zal de Zwitser het in de halve finale moeten opnemen tegen Guillermo Vilas, die met 6-3, 6-0 van de Tsjechoslo- waak Stanislav Birner won. Gunthardt won met 2-6, 7-5, 6-3 van de Duitser Uli Pinner. De andere halve finale gaat tussen Fibak en Vijay Amritraj. woord”, braaf. McEnroe lijkt opgelucht als naar zijn familie wordt gevraagd. Even verlost van de klemmende vragen omtrent zijn aanval op de gevestigde orde. Vlot voert hij broertje Patrick van 12 jaar ten tonele. „Een goede tennisser, die het heel wat moeilijker krijgt dan ik. Ik was niemand, kwam uit het niets. Hij is een McEnroe, het broertje van John. Dus wordt er van hem veel verwacht. Dat voel ik aankomen. Toen ik voor het eerst op Wimbledon kwam, kende niemand mij. Dan kan je Al sinds zijn Ajaxperiode kan Notten overigens niet meer tot de echte toppers worden gerekend. Hij wijt het sportieve verval zelf aan zijn sfeergevoeligheid. „Dat was de druppel die de emmer deed overlopen, dat er geen beetje medeleven vanaf kon. En juist dat heb ik nodig, zoals ik ook rust om me heen nodig heb. Het belangrijkste is daarbij mijn gezin. Als het daarmee goed gaat, kan ik prestaties leveren. Daarom ben ik een paar maan den geleden ook verhuisd van Oud-Beier- land naar de Betuwe (omdat mijn vrouw heimwee had naar het Oosten); daarom ook vreet die publiciteit rond‘mijn per soon nu zo aan me. Het heeft z’n weerslag op m’n spel. De trainer is niet tevreden over me en ik ben niet tevreden over mezelf”. Waar eerder bij Ajax de interne span ningen tegenwerkten, daar wordt voor Notten bij Feyenoord de psychische druk georeerd door externe factoren. „Want de sfeer in het elftal is uitstekend, die doet me denken aan de tijd dat het bij Twente zo goed ging en Jezek is extreem meelevend. Daar ligt het dus niet aan. Maar zo tegen het einde van het seizoen is het altijd moeilijk de rust te bewaren, ook in een opbouwteam. Vooral omdat de situ atie zo sterk gewijzigd is. Vóór het seizoen werd er nog gesteld dat men geduld zou moeten hebben met dit jonge Feyenoord, toen hoefde Europees voetbal niet zo no dig. Nu dat in de lucht hangt, omdat we hoger staan dan we verdienen, is het zover dat het wèl moet”. „De druk, die daarmee van buitenaf op de ploeg wordt gelegd, kan wel eens te groot blijken. Je kon het al zien in de laatste uitwedstrijden. Feyenoord is geen topclub meer, maar wordt weer wel als zodanig bestreden. De beuk gaat er extra in, die jonge ploeg moet even worden aangepakt. Zo denkt NEC, zo denkt Haar lem, zo denkt straks PEC Zwolle. En wij voetballen in uitwedstrijden volgens een systeem, waarin die gedachten ook kun nen worden uitgewerkt. Het zijn allemaal countergoals die we tegen krijgen, dat zou eigenlijk andersom moeten zijn. In de uitwedstrijden zouden we meer op resul taat moeten spelen; dan kunnen we thuis de mensen blijven amuseren”. Zelf vermaakt Notten zich buiten het voetbal onder meer met het volgen van pianolessen met zijn collega en vriend Gerard van der Lem, die zich bij Feyen oord in een zelfde twijfelsituatie bevindt als Notten. Hij doet dat voornamelijk om rust te vinden („wanneer ik zit te pingelen valt alles van me af, dan denk ik nergens meer aan en ben ik heerlijk ontspannen”), maar ook om tegenwicht te bieden aan de stelling die hem terugbrengt op zijn uit gangspunt. „Als over een jaar mijn contract af loopt bij Feyenoord, wil ik ook geen full- prof meer zijn. Dan ga ik me voorberei den op een tijd dat er ook zonder voetbal iets op de boterham moet komen. Dan ga ik in het Oosten iets doen in de sport: een tennisbaan of een bowlingbaan runnen en dan liefst met een restaurantje erbij, want ik heb mijn bakkersdiploma en ik ben kok geweest”. heerlijk ontspannen spelen. Presteer je eenmaal, dan moet je voldoen aan een bepaald verwachtingspatroon. Dat legt een druk op je, die mijn broertje vanaf het begin mee krijgt. Ik wil er wel vanaf, maar besef dat het niet meer kan”. I I. De als eerste geplaatste Kerry Reid heeft zich tijdens het dames-tennistoer- nooi van Carlsbad in Californië ternau wernood staande kunnen houden tegen de 36-jarige Karen Susman. Reid won uitein delijk met 6-3, 6-7, 7-6. In de finale komt zij uit tegen Sue Barker, die met 6-2, 6-1 de „Als je de zaak reëel bekijkt, zijn Borg, Connors en Gerulaitis sterker dan ik. Zij hebben grote toernooien gewonnen, ik niet. Zij hebben Wimbledon, Flushing, Meadow, Parijs, Australië op zak, ik niet. Dat is het verschil, maar ik voel dat de mensen wel van me verwachten dat ik dat binnenkort ook doe. Tja, dan wordt er gesproken over de top-4. Maar wat is dat? Als ik een keer van Connors win, ben ik geen nummer 1, want er staat ook nog een Borg te wachten. Die kan op zijn beurt weer van iedereen winnen. Kijk, Rod La ver was jarenlang superieur aan iedereen. Dat is er nu niet meer bij. Connors en Borg verliezen net zo gemakkelijk als Ge rulaitis, Roscoe Tanner, Brian Gottfried, Guillermo Vilas en Arthur Ashe. De top is breed, om absoluut de sterkste te zijn, moet je erg veel in huis hebben”. Partner Peter Fleming vindt het prach tig als McEnroe op die toer praat. Een week voor Wimbledon 1978 zochten ze elkaar voor het eerst op. Het dubbel klikte onmiddellijk, zo zeer zelfs dat onlangs in Londen de officieuze wereldtitel werd be haald. „Toen werden wij de besten van de wereld”, grijnst Fleming. „Maar dat is een kwalificatie die zeer wankel is. Het is maar net hoe je het interpreteert. In New Orleans wonnen we zondag van Smith en Lutz, van Okker en Fibak hebben we meer verloren dan gewonnen. Wie is er dan de beste? De krachtsverhoudingen liggen zo dicht bijeen, dat je in de huidige tennisserij niet van de nummers een of twee kunt spreken”. „Duidelijk is wel dat wij in het voor deel zijn. We zijn jonger, kunnen nog groeien, maar het hangt van zoveel facto ren af. Dat zie je hier in Milaan, waar Ramirez al weer in de eerste ronde wordt verslagen, hoewel hij veertig plaatsen hoger op de wereldranglijst staat dan Mayer. Slecht voor het zelfvertrouwen. Bij mij groeit dat met de dag. Dank zij de successen in het dubbel, speel ik in het enkelspel vijftig procent beter”. F* eter Flemming, zijn 24-jarige dubbel- spelpartner, is een soort tegenpool. In voor iedere grap, vlot van de tongriem gesneden en niet gesteld op McEnroe’s bijterige toon. De manier, waarop hij hem introduceert, is kenmerkend. „Hé, champ, kom zitten en geef nou eens ant- De 14-jarige zwemster noteerde een tijd van twee minuten en 31.09 seconden. Het oude record stond met 2.31,42 op naam van haar landgenote Lina Katsjoestite. In totaal speelden beiden twee keer tegen elkaar. De eerste confrontatie, vier jaar geleden tijdens een toernooi in Boston, eindigde in een overwin ning voor Borg. Alexander merkte na zijn opmer kelijke prestatie op: „Ik ging de baan op met de wetenschap dat ik nauwe lijks een kans maakte om Borg te verslaan. Volgens mij deed de fout, die hij in de achtste game van de derde set maakte hem de das om, hoewel ook het joelen van het publiek tot zijn nederlaag zal hebben bijge dragen. Ik denk niet dat Borg een nederlaag had ingecalculeerd, want anders neem je geen drie bodyguards in dienst”. Nadat Borg tijdens een toernooi in Zweden met de dood was bedreigd, heeft hij zich verzekerd van de diensten van drie „zware jon gens”, die hem ook in Milaan dage lijks escorteren. Naast Alexander plaatsten John McEnroe, Vitas Gerulaitis en Adria no Panatta zich bij de laatste vier. McEnroe had geen moeite met de Rhodesiër Pattison, die niet meer dan vier games wist te veroveren: 6-1 6-3. Gerulaitis moest één game meer af staan aan de Tsjechoslowaak Tho mas Smid: 6-3, 6-2. Meer problemen had de Italiaan Panatta, die drie ga mes moest uittrekken voor Gene Mayer. De Amerikaan, die de komen de week de tegenstander zal zijn van Tom Okker in het proftoernooi in Rotterdam, won de tweede set (6-3), maar verloor de eerste en de derde: 3- 6, 5-7. LONDEN (Reuter). Voor de eerste divisie van de Engelse league is gister avond één wedstrijd gespeeld: Everton speelde gelijk tegen Norwich City met 2- 2. Norwich City heeft gisteren heel dicht voor de eerste „uitzege” gestaan. Peter Reeves gaf zijn ploeg een 0-2 voorsprong. Everton leek verslagen, maar in een felle eindsprint kwam de ploeg nog naast Nor wich City. Mike Lyons scoorde in de 64ste minuut en zorgde vijf minuten voor het einde ook voor het tweede doelpunt. Ever ton, tweede op de ranglijst, bezit 44 pun ten en heeft daarmee een achterstand van vier punten op leider Liverpool, die drie wedstrijden minder heeft gespeeld. Voor Norwich City was dit het negentiemde gelijke spel in 34 wedstrijden. MINSK (Reuter). De Russische zwemster Svetlana Varganova heeft tij dens de jeugdinterland tussen de Sovjet unie en Oost-Duitsland in Minsk een nieuw wereldrecord gezwommen op de 200 meter schoolslag. Het irriteert René Notten mateloos dat er op die manier over hem wordt gespro- Het huidige stadion Galgenwaard dateert uit 1936, heeft slechts 1800 overdekte zitplaatsen en vertoont steeds meer gebreken. Voor spelers en publiek ontbreekt elk comfort. Amerikaanse Maria Fernandez versloeg. NEW YORK (SID). De vroegere we reldrecordhouder hoogspringen (2.32 me- ter) Dwight Stones heeft naar eigen zeggen gedurende de zes jaar dat hij als atleet actief was 200.000 dollar (ongeveer 400.000 gulden) verdiend. In een interview met het Amerikaanse blad „Sports Illustrated” verklaarde Sto nes, dat hij in wedstrijden in Europa nooit zonder financiële tegenprestatie aan de start was verschenen. Het afgelopen jaar schorste de Internationale Amateur Atle- tiekfederatie (IAAF) de Amerikaan we gens overtredingen van de amateurregle- menten voor het leven. Stones beweerde per start ongeveer 1000 dollar te hebben geïncasseerd. ken. „Het vreet aan me”, bekent hij, „om dat er onwaarheden worden verteld. Door wie weet ik niet, want ik ben er nog niet achter waar die informatie vandaan komt, maar ik weet wel dat mijn contract dit seizoen helemaal niet afloopt. Integen deel. De verbintenis, die ik met Feyenoord heb, geldt nog voor een jaar.” Intussen echter draagt René Notten zelf de argumenten aan waarom er juist nu over dat onderwerp gesproken wordt. „Ik kan niet zeggen dat mijn carrière bij Feye noord tot op heden geslaagd is geweest. Ik ben voortdurend op zoek naar de oorza ken waardoor het zoveel minder is gegaan na mijn Twentse periode. Want dat was sportief gezien mijn beste tijd. Daar haal de ik het Nederlands elftal (hij speelde twee keer in de basis en twee keer als invaller in Oranje), daar was ik op alle fronten tevreden”. „Tot Kraay me belde en een vorstelijk bedrag bood om naar Ajax te komen. Hij maakte me de kop gek met een salaris, waarvan ik niet eens wist dat het in de voetballerij te verdienen was. ik heb er geen spijt van dat ik toen heb toegehapt, al moest er een arbitragezaak aan te pas komen voordat ik echt naar Ajax kon, maar dan moeten ze nu de schuld van een van de zogenaamd hoge salarissen na tuurlijk niet bij mij leggen. Die moet dan niet worden gezocht bij de speler, maar bij de club. Ook in het geval van Feyen oord. Die twee managers zijn toen toch akkoord gegaan met wat ik vroeg? En ik ga zelf niet de helft vragen, omdat anders het Nederlandse voetbal dood gaat. Dat zou wel mooi zijn, maar alleen als ieder een dat deed en dat gebeurt niet, want ze kunnen en ze gaan een topper geen ama- teursalaris betalen”. De Fransman Marcel Rozier heeft gis teren tijdens het internationale indoor concours hippique van Genève het jacht- springconcours op zijn naam gebracht. Rozier ging met Echo du Cavron het veer tien hindernissen tellende parkoers rond in 56.0 seconden. De Ier Eddy Macken eindigde met Boy als tweede in 56,7 se conden. - W1 1 „Als de entourage niet goed is, kan ik niet I optimaal presteren. Bij Ajax vloog in die i tijd bijna een heel elftal weg, er waren een i paar trainerswisselingen en ik werd (net terug na een blessure) eenmaal zodanig voor joker gezet door Ivic dat ik niet meer onder hem wilde spelen. Toen ik daarna toch nog eens vier minuten werd ingezet en in die tijd mijn been brak, was de reactie nihil”. MILAAN. John Alexander heeft gisteren voor een sensatie ge zorgd door de favoriet voor de Ra- mazottibeker, de Zweed Björn Borg, in de kwartfinales te verslaan. Alexander, die in Australië ooit als de opvolger van grootheden als New combe, Laver en Rosewell werd ge zien, maar dat eigenlijk nooit heeft kunnen waarmaken, zegevierde met 6-3 3-6 en 6-4. I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17