iM f 1 w I I y I WERELDSCHOKKEND HUWELIJK DOOR VARA OP TV GEBRACHT EDWARD EN MRS. SIMPSON: EEN ENGELS DRAMA IN ZEVEN DELEN 'tel door Klaas Pieter Rieksen De vrijgezel-koning Hitler Traditie is traditie KHBi ■k;-t, r w ii? te te 1 'd I In 1929 schreef kroniekschrijver W. T. Marsdon voor de Nieuwe Rotterdamsche Courant en de North American Newspaper Alliance: „Het is een gelukkig iets in het leven van den prins van Wales, dat hij het altijd goed heeft kunnen vinden met zijn verwanten. Nooit heeft een ernstig geschil verwijdering tussen hen gebracht, wat voorat daaraan is toe te schrijven, dat de prins nooit de minste poging heeft aangewend om over zijn verwanten het gezag uit te oefenen, dat hem als erfgenaam van den troon toekomt. Zijn beginsel is steeds geweest: „Gaan jelui alstjeblieft je eigen gang, ik ga de mijne Tot zover Marsdon die in een enkele alinea de situatie op dat moment schetste. De prins van Wales (de latere koning Edward VIII) was bij een ieder geliefd, hij droeg de naam „prins charming” en deed waar hij zin in had. Zeven jaar na de notities van Marsdon brak de hel in het Engelse koninklijk huis los. Het huwelijk tussen Edward VIII en de Amerikaanse Mrs. Simpson maakte duidelijk dat Edward in ieder geval zijn eigen zin doorzette en dat een verwijdering tussen hem en zijn verwanten best tot de mogelijkheden behoorde. De Engelse maatschappij Thames Television maakte over het wereldschokkende huwelijk tussen Edward en Mrs. Simpson verleden jaar een zevendelige televisieserie, die de VARA met ingang van 3 april in Nederland zal uitzenden. f. w ---r- 1 0*1 i5 cr o /tbat o. Ijs iheteH: tatiest/onjjï 1 Jjm ftto be w® for notltt. f to bes® Gaan jelui je eigen gang, ik J ga de mijne’ Edward Fox en Cynthia Harris als Koning Edward VIII en mrs. Wa/los Simpson. '1 J Prins Edward Albert Christian George Andrew Patrick David werd geboren op 23 juni 1894 als zoon van de latere koning George V en koningin Mary. Grootvader Edward VII was uiterst gesteld op de kleine naamgenoot. Bij tal van gelegenhe den zeulde de koning de kleine knul, veelal in een matrozenpakje gestoken, mee en binnen de kort ste keren werd het ventje de lieveling van het Londense publiek. In 1910 volgde koning George zijn vader Ed ward VII op en de titel van de prins van Wales ging naar de jonge Edward, die reeds op 12-jarige leeftijd examen had gedaan als cadet. Voordat de jonge prins naar Oxford vertrok, waar hij werd ingeschreven als student in staatsrecht en ge schiedenis aan het Magdalen College in Oxford, bezocht Edward Parijs. We citeren Marsdon: Aldus Marsdon, die zijn verhalen hier en daar wellicht wat overdreven in een vijftiental afle veringen liet plaatsen. Tijdens de Eerste Wereldoorlog stond Edward van ongeduld te trappelen om naar het front te gaan. Verzet hiertegen van vooral Lord Kitchener mocht niet baten. Edward liet hem doodeenvou dig weten dat hij nog vier broers had die bij zijn eventuele overlijden aan het front koning George konden opvolgen. Edward belandde aan het Fran se en Italiaanse front en in 1916 werd de troonop volger stafofficier in Egypte. Na de oorlog begon hij aan een glansrijke carrière in het Engelse society-leven en bezocht Edward tal van landen, vooral ook om de Britse handelsbetrekkingen te bevorderen. De prins en de vrouwtjes bleef een doorlopend onderwerp van gesprek. Ook zijn voorkeur werd nogaleens bepraat. Zwager Lord Lascelles (met wie prins Edward nou niet bepaald op goede voet stond) zou de prins eens toegevoegd hebben: „Als gij uw familie even hoog schatte als ik, zoudt gij niet langer nachtkroegen bezoeken en een groot deel van uw vriendinnen opgeven, een meisje van koninklijke geboorte huwen en een kalm leven gaan leiden”. Een lelijke schop tegen de prinselij ke schenen. Edward was duidelijk gepikeerd en antwoordde: „Och, het kan zijn dat ik wat luitjes ken, die niet van de bovenste plank zijn, maar ik heb in ieder geval een almachtigen piet van een zwager”. Rond 1930 introduceerde Thelma Furness (een vriendin van Edward) de Amerikaanse mevrouw Wallis Simpson (getrouwd met de tot Brit genatu raliseerde Amerikaan mr. Simpson) bij de prins van Wales. In januari 1932 werden de Simpsons uitgenodigd op Fort Belvedere en het daarop volgende jaar werd hij een regelmatig bezoeker van de flat van Wallis Simpson op Brayanston Square. In 1934 werd de Amerikaanse voorgesteld aan de koning en koningin, voor de eerste maar ook meteen de laatste keer. Naast Edward Fox en Cynthia Harris zijn onder meer te zien Marius Goring als George V, Peggy Ashcroft ais koningin Mary, David Waller als premier Baldwin en Wensley Pithey als Winston Churchill. Het verhaal sluit aardig aan bij een serie als „Lillie”, waarvan de AVRO op 8 maart jongstleden de laatste aflevering uitzond. In die laatste aflevering van „Lillie” overleed Edward VII en volgde George V (de vader van de prins van Wales) hem op. In „Edward and Mrs. Simpson” zijn de laatste jaren van het koningschap van George V te zien. Alleen speelde in „Lillie” Keith Varnier de rol van George V, terwijl in „Edward and Mrs. Simpson” Marius Goring die rol voor zijn rekening neemt. van de feiten zoals wij die kenden te kunnen maken”. Het kostte bijna negen maanden om de materialen te kopen voor de kleding van Cynthia Harris. De zeven episodes van de serie geven het verhaal weer van 1928 (twee jaar voor de eerste ontmoeting tussen Edward en Wallis Simpson) tot 1936, toen Edward zijn radiotoe spraak hield. Kort daarna vertrok het aanstaande echt paar met de HMS Fury naar Frankrijk. stige vrouw sprak en zei: „Wallis Simpson, de vrouw van wie ik houdbegreep men het. Plotseling werd de stilte verbroken door het werd nog 'net geen verraad genoemd) zette veel kwaad bloed. Edward zelf bleef er stoïcijns onder. De avond na de radiotoespraak vertrokken de ex- koning en Mrs. Simpson naar Frankrijk. Na de troonsafstand nam Edward de titel van Hertog van Windsor aan. vallen van een glas. Een kelner schoot toe om de scherven op te rapen. De man, die het glas had laten vallen, staarde lijkbleek voor zich uit. Als een bliksemschicht schoot het door mijn hersens: mijnheer Simpson, mevrouw Wallis Simpson Een vergissing was uitgesloten. Hier zat de man die het slachtoffer werd van het drama, dat over Engeland was gekomen”. De televisieserie „Edward and Mrs. Simpson" van Thames Television werd gebaseerd op het boek „Ed ward VIII, the road to abdication” van de Engelse schrijfster Frances Donaldson. Een biografisch werk, dat enkele jaren geleden in Engeland op de markt werd gebracht. Voor de tv-serle werd het verhaal, zoals gebruikelijk, sterk geromantiseerd. Het werk van A. C. H. Smith. Van dat geromantiseerde verhaal komt begin april bij Elsevier een vertaalde uitgave uit, met originele historische foto's en foto’s uit de televisieserie (224 blz„ 22,90). „Edward and Mrs. Simpson" werd geproduceerd door Andrew Brown en geregisseerd door Waris Hus sein. De hoofdrollen worden gespeeld door Edward Fox (de prins van Wales) en Cynthia Harris (Mrs. Simpson). De voorbereidingen en het maken van de serie namen in totaal negentien maanden in beslag. De makers gingen dus niet over één nacht ijs. Andrew Brown: „Het was van vitaal belang dat we het verhaal zo nauwkeurig mogelijk in beeld brachten. We konden het ons niet veroorloven van de waarheid af te wijken of die te verminken. Elk aspect in de scripts werd nauw keurig onderzocht om een dramatische reconstructie De serie heeft er overigens wel voor gezorgd dat de naam van Edward weer in het nieuws kwam. Voor de Tweede Wereldoorlog had Edward con tacten met Adolf Hitler. In december vorig jaar verscheen in Amerika een boek over de mensen, die het Hitler financieel mogelijk hebben gemaakt om aan de macht te komen. Ook de naam van Edward wordt in dat verband genoemd door de schrijvers James en Suzanne Pool. Zij stelden zelfs dat Edward niet door het huwelijk met Mrs. Simpson werd gedwongen af te treden, maar door het feit dat hij Duitsland zou willen steunen. Lord Home, voormalig eerste minister, kwalificeerde het boek met „volkomen onzin” en voegde daar aan toe: „Dit boek bevat een heleboel nonsens. De reden dat Edward afstand van de troon moest doen, was zijn voorgenomen huwelijk met Mrs. Simpson”. En daarmee was de kous af. Het zal wel nooit duidelijk worden wat er nou echt is gebeurd. Of Mrs. Simpson moet de reeds genoemde brieven nog eens gaan publiceren. Wellicht dat dan enig licht in het duister kan worden geworpen. starring I D WA RI) H) X and C YNTIIIA H ARRIS Het optreden van Edward werd door zijn fami lie niet juichend bekeken. Het zou tot een volledi ge breuk tussen de hertog en zijn familie komen. Vlak voordat het tweetal op 3 juni 1937 in het huwelijk trad, had Edward rechten en plichten van een koninklijke hoogheid „uitsluitend voor hemzelf” gekregen. En die eenvoudige drie woorden „uitsluitend voor hemzelf” deden de relatie tussen Edward en zijn familie de das om. Want die wilden zeggen dat als de Windsors naar Engeland zouden terugke ren, ze gescheiden zouden moeten optreden bij officiële gelegenheden. De hertog aan de zijde van de koninklijke familie en de hertogin bij de lagere adel. Traditie is traditie. Zeker in Engeland, en zeker in die tijd. Edward koos een vrijwillige ballingschap. Hij keerde nog wel zo nu en dan terug naar zijn vaderland, maar het officiële gele genheden voor wat ze waren. Het echtpaar vestigde zich definitief in Frank rijk. Zowel Edward als Mrs. Simpson schreven hun memoires. De hertog onder de titel „A King’s Story” en zijn vrouw onder „The heart has its reasons”. De voormalige koning en zijn vrouw leidden een rustig leven. In 1972 stierf Edward aan een ernstige keelaandoening. Het stoffelijk overschot werd naar Engeland gebracht. Tot een verzoening met zijn familie, menigeen hoopte daarop, is het nooit gekomen. Mrs. Simpson is nog steeds in leven en woont ook nog steeds in Frank rijk. Toen zij hoorde dat de Britten een televisieserie gingen maken, heeft ze laten weten dat zij de brieven die haar man en zij elkaar ooit hebben geschreven openbaar wilde maken om aan te tonen dat de werkelijkheid er heel anders heeft uitgezien, dan men wil doen geloven. Het is er nooit van gekomen. De hertogin is momenteel ernstig ziek. In Engeland baarde de serie „Ed ward and Mrs. Simpson” nogal wat opzien, omdat menigeen van oordeel was dat het geen stijl was van Thames Television een serie te maken over dat onderwerp, terwijl de hertogin nog in leven is. radio een verklaring af. Op datzelfde moment zat in de hal van het Savoy Hotel in Londen een portier, die een beslissende fase van een menselijk drama voor zijn ogen zag gebeuren. In „De gou den sleutels”, het orgaan van de Vereniging van Nederlandse Hotelportiers, haalde de man jaren later zijn herinneringen op: „In een fauteuil in de hal zat een scheepsbou wer, een zekere meneer Simpson uit Schotland. Hij logeerde vaak bij ons. We kenden hem als een bescheiden man. Terwijl hij daar zat met een glas in de hand werd er een extra uitzending via de radio aangekondigd. Het werd doodstil en even later klonk uit kasteel Windsor de stem van een man, die de hele wereld thans kent als de hertog van Windsor. Hij stelde het Engelse volk ervan in kennis dat hij afstand zou doen van de troon om de stem van zijn hart te volgen. Terwijl de stem van koning Edward uit de luidsprekers kwam, voelde iedereen, dat dit een dramatisch ogenblik voor Engeland was”, aldus de oplettende portier. Hij vervolgt zijn ervaringen: „Niemand in de hal van het hotel vermoedde echter, dat zich onder hun ogen nog een andere tragedie afspeel- de, die nauw verband hield met de rede, die men „Voordat de prins naar Oxford ging, kwam tamelijk onverwachts het besluit hem een paar maanden naar Parijs te zenden. Men zegt, dat dit geschiedde op voorstel van koningin Alexandra, die meende, dat een uitstapje naar Parijs hem geen kwaad zou doen. Koningin Maria voelde niet veel voor het denkbeeld, maar zij zag in dat de prins toch wel spoedig zijn bezoek aan Parijs zou brengen, of zij dit goedvond of niet, en zij achtte het verstandiger hem zijn eerste bezoek daar te laten brengen terwijl zij nog iets over hem te zeggen had”. „De prins ging dus naar Parijs, waar hij logeer de bij den markies van Breteuil, het hoofd van een oude aristocratische Fransche familie, die zijn hele leven met koning Edward bevriend was geweest. Voordat hij Londen verliet ontmoette de prins wijlen admiraal Montague voor het paleis van Marlborough. „U gaat dus naar Parijs”, zei de admiraal, „vermaak u daar maar goed, doch word niet verliefd. Sommige van die Fransche vrouwtjes zijn duivels betoverend”. De prins werd te Parijs niet verliefd, maar wel ontmoette hij er betoverende vrouwtjes. Dat was ook de bedoeling. Tot dusver had hij eigenlijk geen andere vrouwen ontmoet dan zijn eigen verwan ten. Te Parijs kwam hij in aanraking met aardige, welopgevoede jonge vrouwen en ook met enkele vrouwtjes, die bijzonder aardig waren, maar noch welopgevoed, noch beschaafd. Een vriend van den markies nam den prins mee naar een souper in een schildersatelier, waaraan een half- dozijn knappe „grisettes” deelnamen. „Wat dunkt u van die meisjes?”, vroeg men hem, toen hij het atelier verliet. De prins lachte. „Ik zou wel eens willen weten, wat mijn moeder van haar gezegd zou hebben”, zei hij grinnikend. De prins bracht een kostelijke tijd door te Parijs, al zou hij het misschien nog prettiger hebben gehad als de waakzame meneer Hansell niet steeds bij hem was gebleven”. In 1936 werd de prins van Wales koning Edward VIII. In de jaren voor zijn troonsbestijging had hij zich vooral het lot aangetrokken van de minder bedeelden in de samenleving, hetgeen hem een grote populariteit onder de bevolking had gege ven. Een krantenkop uit januari 1936: „EDWARD VIII, DE VRIJGEZEL-KONING. Veel bereisd man met groote levenservaring. Zijn natuurlijke interesse voor zijn medemenschen”. In vele verha len werd duidelijk gemaakt dat de kersverse koning nu maar eens moest trouwen. Er kan geen twijfel aan bestaan, dat het meerendeel van zijn onderdanen dit ten zeerste wenscht”. Van de nieuwe koning werd veel verwacht. Zijn populariteit in binnen- en buitenland zouden het Britse rijk goed kunnen doen en als er dan ook nog de juiste vrouw werd gevonden was iedereen dik tevreden. Het pakte echter anders uit. Via de Amerikaanse pers kwam de geruchtenstroom op gang. Vlak na de troonsbestijging bezocht het echtpaar Mr. en Mrs. Simpson een diner dat door de koning werd gegeven. In de roddelbladen uit de States werd druk gespeculeerd over een ro mance tussen Mrs. Simpson en Edward VIII. Nadat Mrs. Simpson liet weten voor de tweede keer te willen scheiden (ze was reeds een keer getrouwd geweest) namen de geruchten hand over hand toe. In Engeland probeerde men de affaire zo stil mogelijk te houden. Maar de waar heid kwam toch aan het licht. Edward liet weten met Mrs. Simpson te gaan trouwen. De wereld Na de abdicatie van de koning was Engeland grof in twee kampen verdeeld. Een groep mensen was dromerig weggedoken en dacht na over de geweldige romance (de koning geeft er zelfs de troon voor op!) en er was een groep die zijn daad als een weinig patriottisch gebaar zagen. Het verzaken van erfelijke plichten en rechten (het Walter Monckton als adviseur van de Koning vraagt advies aan Churchill, gespeeld door Wensley Pitley was geschokt. De Engelse koning trouwen met een gescheiden Amerikaanse, die bovendien niet van adellijke bloede was? Winston Churchill, de latere premier en een goede vriend van de koning, steunde Edward bij zijn voornemen met Mrs. Simpson te trouwen. De toenmalige premier Stanley Baldwin en de aarts bisschop van Canterbury Cosmo Lang waren felle tegenstanders van het huwelijk. Maar Ed ward zei tot de premier: „Ik zal met haar trouwen. Op de troon of zonder troon. Waarheen zij ook gaat, ik zal haar volgen”. Baldwin en Cosmo stelden daar tegenover dat hij onmogelijk koning kon blijven als hij met Mrs. Simpson in de huwe- lijksboot zou stappen, aangezien Edward als soe verein tevens titulair hoofd van de Anglicaanse kerk was. En die stond geen echtscheidingen toe. De prins wist echter van geen wijken. (Herinner beluisterde. Pas toen de koning over zijn toekom- nog even: „Gaan jelui alstjeblieft je eigen gang, ik ga de mijne”). Op 10 december 1936, na 327 dagen koning te zijn geweest, legde Edward VHI via de De bovenste foto uit ons archief toont ons de echte Engelse Koning Edward VIII en mrs. Wallis Simpson, de onderste foto de hoofdrolspelers in de gespeelde docu mentaire. iWtfe O® >z< 'ff- f TH A M ES TELEVISION'S '3® s

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 33