:r Ook scheidsrechters warmen zich op A-pikeur Jeugdige Wagenaar vol aversie tegen cursus NDR Wl w door Jan Blijboom Van de gekken Sukkeldrafje I Schoothondje Niet om te kopen Soepeltjes Ex-H ht i act 3 2. ing Yvonne: klasse in de sulky JO. i STOPPER eta- uur <e ten, mt u nen maart de winterperiode als ge sloten. Daarmee is meteen een begin gemaakt met het nieuwe seizoen; de renbaan Duindigt is sinds 17 maart zelfs aan zijn drieënzeventlgste toe. Op die bewuste zaterdag het begin van een lange reeks die pas 3 november wordt afge sloten startte in de draverij om de Hellevoetsluisprijs (2100 meter) onder andere het paard Niels Zuidvelde met op de sulky de achttienjarige Yvonne Wage naar; dochter van een van Ne derlands beste, meest gerouti neerde pikeurs Jan Wagenaar. Het frêle meisje, een van de on geveer tien vrouwen die het be roep van pikeur hebben geko zen, leverde in deze koers een uitstekende prestatie door als eerste te eindigen in de goede tijd van 1.21.8. Als de voortekenen niet be driegen is voor haar in dit niet alledaagse vak een goede toe komst weggelegd, want sinds 1977 heeft ze al achtentwintig officiële overwinningen behaald. Overigens ook weer niet zo ver wonderlijk, want behalve dat haar vader, zoals reeds gezegd, tot een van de nationale toppers in het korps van pikeurs behoort is ook haar moeder in de sulky geen onbekende. Vader, moeder, dochter en ze ventienjarige zoon Jan beheren in het rustieke Otterlo een eigen stoeterij waar ze vijftig dravers in training hebben. Daarvan is schilpunt was echter, dat deze eenza me figuur zich in een ander tempo voortbewoog dan de overige atleten. opleiding die langzaamaan moet worden uitgebouwd. In vergelijking tot het buitenland liggen we, wat dit betreft, een straatlengte achter. Er is echt veel meer scholing nodig voor leerling-pikeurs en leerling- jockeys, al blijven er natuurlijk uit zonderingen bestaan zoals Yvonne Wagenaar die nu al bewijzen heeft A lie lof dus voor Jan Beck, die een goede wedstrijd floot bij AZ’67-Roda JC, alsook voor Van Swieten, die met Van Ettekoven verreweg onze beste scheidsrechter is, simpelweg door te fluiten voor overtredingen, en dan ook nog de goede kant op te wijzen. Deze combinatie is zo zeldzaam, dat het kijken naar zijn arbitrage zowaar een avontuur mag worden genoemd! en sn- :ijn ndair" lent is. =ft ligt :s- kunt et aan us is verk en 'Wy-l worden, dat hij zich niet beperkte tot wat gesukkel, geloop en gedraaf, want tijdens zijn rondgang over het hele veld, in een uitgekiende choreografie dwars door de beide partijen heen waarbij hij hier en daar in het voorbij gaan de hand drukte van een speler die hij wel eens eerder was tegengeko men. volvoerde hij ook menige gym nastische oefening. Eerst dacht ik nog dat hij, al voortsukkelend, heel sociaal een steentje of een kroondop van een bierflesje uit het gras opraapte, toen hij, in draf, met de rechterhand naar de grond reikte, maar toen hij dat afwisselend drie keer met de rechter hand, en drie keer met de linkerhand deed, begreep ik dat hij een bepaalde spierenbundel aan het werk zette. Hij wisselde dit af met huppeltjes, knie- oefeningen, heupoefeningen, allemaal soepeltjes, soepeltjes, en een doorveer- oefening, waarbij hij het ene been in de knie boog, en het andere been voor uit op de grond zette, om daarna rit misch op en neer te bewegen, een oefe ning die hij later, gedurende de wed strijd, godzijdank niet één keer in praktijk hoefde te brengen... ben zoals we die met deze reglemen tair vastgestelde cursus beogen. Want laat men vooral niet vergeten dat we voor personen beneden de achttien jaar ook met de leerplicht wet te maken hebben”. Directeur Milders acht het al een belangrijke vooruitgang dat dit on derricht kan gebeuren in een pro- Het tweede punt waarop hij zich onderscheidde van de overige opwar mers op het veld (zo’n man of dertig van AZ'67 en Roda JC samen), was dat hij zich als enige niet om de bal be kommerde. Terwijl de spelers als jon ge honden toeschoten op elke bal die binnen een actie-radius van twintig meter voortrolde, opstuitte of rondtol de. acteerde de Einzelganger alsof hij een blind en doof en der dagen zat schoothondje was, dat die bal op twee meter afstand wel zag, maar uit onder vinding wist dat hij, zodra hij op het ronde ding zou toelopen, omver gesme ten zou worden door een grotere en sterkere hond, of anders door de krachtinspanning nog een half uur zou moeten nahijgen als hij zo’n bal ondanks alles achterna was gelopen. Ik doe net of ik hem niet zie, dacht hij iedere keer in de buurt van een bal, dat schept dan geen verplichtingen... Sinds de uitvinding van de cinemato grafie is de man die zich als een razen de voortbeweegt temidden van nor maal, lopende of zittende of rijdende figuren een geliefd komisch middel, maar mij bleek nu dat ook een man die zich juist langzamer en bedaagder, minder abrupt beweest dan zijn omge ving, de blik als een magneet naar zich toe trekt. Het hoeft daarbij niet eens om opvallende verschillen te gaan, zelfs als die eenling zich maar één tempo lager beweegt (iedere voetbal liefhebber kent de snelheidsmaat „één tempo”, al kun je die niet in je zak agenda opzöeken) onderscheidt hij Uit een opmerking van een collega tijdens de wedstrijd Ajax-FC Utrecht begreep ik, dat de mening heeft post gevat dat scheidsrechter Van Swieten, de snelste hobbit onder de Nederland se arbiters, de enige zou zijn die voor de wedstrijd aan een warming-up doet. Dat is onjuist. Vorige week za terdagavond had ik met opzet wat vroeger postgevat op de perstribune om Metgod, Kist en Peters van AZ’67 gade te slaan, voordat de topper AZ'67-Roda JC zou losbranden. Ik had de nacht tevoren namelijk gedroomd dat zij (maar dan in de volgorde Met god met kopbal. Kist met kopbal en Peters met sliding) alle drie zouden doelpunten tegen Zwitserland, een droom die, zoals later bleek, heel aar dig zou uitkomen. Terwijl ik zo de spelers gadesloeg tijdens hun warming-up, de bal naar elkaar toespelend, af en toe individu eel een sprintje over het veld trek kend, werd mijn oog opeens getroffen door een Einzelganger, een eenzaat, die net als de spelers in trainingspak rondliep, maar zich door drie dingen van hen onderscheidde. Ten eerste was hij duidelijk ouder, een beetje grijsharig, en ook miste hij het fiere, bodybuilding-achtige dat de huidige topvoetballers kenmerkt. Hij zag er meer uit zoals Abe Lenstra eruit zag op 1 januari, als hij meespeelde met de van de docent-veearts mijnheer Jansen heen komt moet je je leerlin genvergunning als pikeur-B afge ven. En dan mag ik in geen enkele koers meer uitkomen”. Een sombere bespiegeling over de waarde van deze cursus die hoe begrijpelijk ook in de ogen van een meisje dat ondanks haar jeugdige leeftijd al heeft bewezen over veel praktische ervaring in het pikeurs- vak te beschikken toch niet hele maal in overeenstemming is met de betekenis die aan die week Deurne volgens de stichting moet worden toegekend. Stelt de Duindigt-directeur R. Milders: „Ik ken die veel gehoorde klacht van de deelnemers. Vanuit hun standpunt bezien wel verklaar baar, omdat het in de meeste geval len jongelui betreft die tijdelijk aan de werkzaamheden op bijvoorbeeld het familiebedrijf worden onttrok ken. Toch vinden wij dat ze een minimale ondergrond moeten heb- In die wat depressieve toestand was het meisje geen schaduw van de zelfbewuste pikeur die op 17 maart zo indrukwekkend temidden van ervaren krachten de overwin ning voor zich opeiste. De tegenzin om die week zinvol aan de gang te zijn viel duidelijk van haar gezicht af te lezen. Waarom? Antwoord van Yvonne Wage naar: „Ik begrijp niet wat ik hier moet doen. Wat heeft het voor zin om een week hyppologie (les in het ontstaan van dravers), gezond heidsleer, organisatie van de bond, monsteren (dat is een paard voorlei den), longeren (een paard aan een lange lijn in de rondte laten lopen) en poetsen door te nemen? Maar ja, je bent het nu eenmaal verplicht. Want als je niet door het examen Het feit dat er ook op haar door het publiek wordt gewed doet haar, zegt ze, niets. Hierover: „Tijdens de koers rijd je alleen om te winnen. Je denkt gewoon niet aan de wedden schappen. Overigens heb je het bij een nederlaag toch nooit goed ge daan. Dan staan ze je soms langs de kant uit te schelden. En over om kooppraktijken waarvan sommige echte gokkers zich soms proberen te bedienen, zullen we het maar niet hebben. Bij ons, de Wagenaars, heb ben ze het nooit geprobeerd. Ieder een weet dat wij niet omkoopbaar zijn.” Het nieuwe drafseizoen dat nu dus al is begonnen betekent voor vader en dochter Wagenaar veel werk aan de winkel. Naast de ar- beid op de stoeterij houdt dat voort durend reizen en trekken in met vijf of zes paarden die in een grote vrachtwagen worden vervoerd. Paarden die, hoe dan ook, elke dag op de stoeterij vijf a zes trainings- rondjes op een baan van 1500 meter maken om in conditie te blijven, terwijl ook het soigneren de nodige aandacht en werktijd vergt. Vijftig stuks. Ga er maar aan staan. Niettemin lééft Yvonne in deze ambiance, innig samenwerkend en - reizend met vooral haar va der. Yvonne geeft daar voortdu rend blijk van: een onafscheidelijk duo. Ze kunnen niet buiten elkaar. Een paar a paard gen voortsjokkend, wetend van de hoed en de rand van het strafschopge bied, maar geenszins het schoolvoor beeld van de sportman in hart en nie ren. Old referees never die, they just jog away. ironie doorklinkt in het voorgaande, want het is natuurlijk van de gekken dat scheidsrechters in het betaalde voetbal, die beslissingen moeten ne men die van zeer grote invloed kunnen zijn op het voortbestaan van clubs, het inkomen van spelers en trainers, en überhaupt op het hele bestaan van profvoetballers die, door een enkel schlemielig doelpunt kunnen degrade ren, daardoor in salaris achteruit gaan, daardoor hun hypotheek niet kunnen aflossen, of die door dat ene buitenspeldoelpunt aan het einde van het seizoen van club moeten verande ren, en daardoor van huis, van plaats Van inwoning, van school voor de kin deren, soms zelfs van land of wereld deel... dat die scheidsrechters „onop gewarmd” het veld betreden, en hun warming-up in het eerste kwartier van de wedstrijd tot zich nemen. navolging van de wetgever, de grens van de volwassenheid te ver lagen naar achttien jaar. Die half- siachtigheid waarmee de dochter van Jan Wagenaar nu al enige tijd te maken heeft, betekent intussen wel dat ze zowel in leerlingen- als in grote koersen mag uitkomen. Als hoogtepunt in haar nog prille carrière beschouwt Yvonne haar tweede plaats in de belangrijk koers om de Gouden Zweep, vorige zomer in Groningen, achter vaders toppaard Manza Buitenzorg. Manus Bouwhuis won toen met Olav Pride. Weet zij zich te herinneren: „Vader had in de stal zijn arm gebroken waardoor hij niet kon meedoen. Daarom mocht ik het met Manza Buitenzorg proberen. Geweldig ge woon. Ik was de jongste”. Achter welk paard Yvonne Wage naar een bepaalde koers gaat rijden beslist haar vader. De winsommen bepalen de keuze; met andere woor den: gewonnen bedragen vormen de categorieën waarin paard x, ij of z mag uitkomen. Dat zij op die be wuste zaterdag op Duindigt indruk maakte achter Nils Zuidvelde bete kent dus allerminst dat dit paard haar vaste compagnon is, c.q. kan zijn. Is haar gewicht, 57 kilogram, een voordeel ten opzichte van zwaarde re pikeurs in de koers? Yvonne meent van niet en acht een goede harmonie met de paarden „ze zijn net als mensen” veel belang rijken. Toelichting hierop: „Aller eerst moet je natuurlijk een goed paard tot je beschikking hebben. Logisch. Verder is het de kunst de speed zó te verdelen dat er voldoen de uithoudingsvermogen voor een goede eindspurt overblijft. Maar die moet je dan wel precies op tijd inzetten. Tevoren moet je na de start meteen positie kiezen. Mijn voorkeur gaat uit naar het tweede spoor iets aan de buitenkant. An ders zit je gauw opgesloten als er iets gebeurt. Tenslotte is het op het laatste rechte eind ook nog zaak het paard in draf te houden, wat soms erg moeilijk kan zijn.” het bezit van MAVO-diploma heeft daar geen moeite mee, „want”, zegt ze „ik houd van avontuur.” Als ik geen pikeur zou zijn geworden dan had ik het beroep van stewardess ge kozen”. Yvonne Wagenaar voelde zich allesbehalve op haar gemak; een beetje eenzaam zelfs. Terwijl buiten een harde wind, regen en natte sneeuw door het geboomte joeg zat zij die avond in het restaurant van het Nederlands Hippisch Centrum in het Brabantse Deurne reikhalzend uit te zien naar het ogenblik waarop ze naar huis terug kon. Nog een paar dagen (vrijdag) en de verplichte cursus van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport voor leerling-pikeurs en leerling-jockeys behoorde na een week van theorie en praktijk tot het verleden. Dertig jongelui stonden ditmaal ingeschreven. sen twee witte op een groen biljart laken. Want ook Jan Beck (want die was het) beperkte zich heus niet tot een sukkeldrafje in de diagonalen. Hij ver stoutte zich enkele keren een sprintje te trekken, maar omdat zo’n sprintje nooit tot doel had een voortrollende bal nog bijtijds te bemachtigen, ont brak er steeds alle scherpte aan, zodat een speler die een hem tegemoet rol lende bal tegemoet trad toch de indruk maakte zich sneller,! viever voort te bewegen dan de sprintende Jan Beek, ook al bewoog die zich volgens objec tieve, aan de natuurkunde ontleende maatstaven, twee keer zo snel voort. geleverd over grote klasse te be schikken. De manier waarop ze die koers won was zonder meer indru kwekkend. Verder wil ik maar niet uitweiden over de tegenzin die er in het algemeen tegen die verplichte cursus bestaat. Daar zou ik wel het een en ander tegenover kunnen stel len. Breek me de bek niet open. Maar daar is niemand, binnen onze vereniging mee gebaat. Ook in de voetballerij spuien de heren spelers wel eens kritiek over zaken waar ze weinig of geen verstand van heb ben. Het zij zo”. Grote klasse. Hoe voorzichtig de ze kwalificatie ook moet worden gebezigd met betrekking tot een sportfiguur die nog pas aan het begin van haar of zijn carrière staat, er valt niet aan te tornen dat Yvonne Wagenaar vanaf mei 1977, toen ze voor het eerst vastbesloten plaats nam in een sulky om te trach ten een officiële koers zegevierend te volbrengen, liefst acht en twintig overwinningen op haar naam heeft weten te schrijven. Temeer een in drukwekkend aantal als men be denkt dat elke aankomende pikeur, die met een B-status begint, na twintig gewonnen wedstrijden offi cieel aanspraak mag maken op de benaming pikeur. Alleen bestaat er een leeftijdsgrens, te weten een en twintig jaar. Tot zo lang zal Yvonne Wagenaar dus moeten wachten, tenzij de stichting NDR besluit, in Moeder en dochter Wagenaar bereiden zich voor op een wedstrijd, (foto's J. van Bellen) fessionele sfeer waartoe de entou rage van het hippisch centrum vol gens hem mag worden gerekend. Dit in tegenstelling tot voor kort, toen de cursus op Duindigt in eigen beheer draaide. Vervolgt de hoogste gezagsdrager van deze baan: „Dit is nog maar het begin, pas de eerste fase van een Manza Buitenzorg de bekendste. Dat betekent, met het wekelijkse reizen en trekken naar alle mo gelijke koersen in heel Neder land, voor vader en dochter Wa genaar zeven dagen in de week hard werken. Yvonne in Hoewel het weer hardnekkige pogingen in het werk blijft stel len anders te doen geloven be schouwt de Stichting Nederland- "Wj Yvonne Wagenaar na een zege met Micky

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 35