Oud-bewaakster Akkoord over sociaal-economisch program Over geheime propagandaprojecten Westduitse recruten vaak Fusie Jemens mishandeld binnen vier maanden rond Felle strijd van parlement om Kampala Mijnwerkers vast voor ne Sjah aangekomen op Bahama-eilanden Suarez krijgt vertrouwen Kerken uit Oost en West pleiten voor ontwapening Oppositie Z-Afrika mag documenten zien Berlinguer pleit opnieuw historisch compromis concentratiekamp nu lijsttrekker 1 55 55 ist I 2 Kil 4 lit 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 MAART 3 1 ZATERDAG iaal I heid tors en itie ïes )Og itha- cent om- tot Dit Za- :rne- thef- eend in in jfels >g te ilnis- gen eem (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. België krijgt volgende week een nieuwe re gering. Dat staat vast nadat de vijf partijen die een coalitie gaan vormen Vlaamse en Waalse christen-democraten en socialisten, alsmede het Brusselse FDF gisteren een akkoord bereikten over het so ciaal-economische program ma voor het nieuwe kabinet. De onderhandelingen daar over duurden nauwelijks 24 uur, terwijl over de Vlaams- Waalse tegenstellingen hon derd dagen werd gepraat. te r V, J Volgende week nieuw kabinet in België I I SUAREZ ran de SViegel >ening ;ehui». 1 met n vol- andse en op Ifstan- eente- ?t van rizend iteren. heeft wet elijke g van t ont- voor- :e ge- ligt al tsont- sexen moet t van ;r toe stel- ciëns meer iarop nand jeft oep ster tien ven het de otie na- seft Het regeerakkoord wordt morgen be sproken door de speciale congressen die de vijf partijen hebben uitgeschreven. Al gemeen wordt verwacht dat de congres sen geen moeilijkheden zullen veroorza ken. Woensdag zal de regering voor het parlement kunnen verschijnen, onder lei ding van de Vlaamse christen-democraat Wilfried Martens (voorzitter van de CVP) en met een nogal in algemene termen vervat programma. Over de sociaal-economische vraag stukken zullen in het regeringsprogram Ook ander omstreden vraagstukken, zo als de abortuswetgeving, schoven de on derhandelaars van de vijf coalitiepartijen voor zich uit. Het parlement krijgt hier een belangrijke taak, zo werd overeenge komen. Na zijn rede, die drieëneenhalf uur duurde, kreeg Berlinguer een langdurig applaus van de 1200 afgevaardigden en een honderdtal buitenlandse gasten. Ondanks de houding van de christen democraten, die barrières blijven op werpen tegen communistische deelne ming aan de regering, en ondanks de malaise in de achterban van de PCI, waar men vindt dat drie jaar van samen werking met de regering weinig vruch ten heeft afgeworpen, zei Berlinguer niet van strategie te zullen veranderen. Bij de opening van het congres scan deerden kaderleden in de zaal „direct aan de regering”. Maar Berlinguer ver klaarde nadrukkelijk dat de gematigde koers wel tot positieve resultaten heeft geleid: de inflatie is verminderd van 23 tot 11 procent, er is nu een overschot op de betalingsbalans en de monetaire re serves zijn hersteld. Maar wat Italië nu nodig heeft, aldus de PCI-leider, is een politiek van nationale solidariteit en een regering van democratische eenheid”. Hij maakte er geen geheim van dat het volk de buikriem zal moeten aanhalen om de fundamentele problemen van het land op te kunnen lossen. Aan het adres van de katholieke kie zers zei Berlinguer dat de partij duidelij ker zal moeten maken dat PCI geen atheïstische partij is, en geen atheïsti sche propaganda maakt. Sprekend over de internationale poli tiek zei Berlinguer dat het kapitalisme duidelijk heeft gefaald. Hij sprak zich uit voor een nieuwe internationale sa menwerking die alle progressieve krach ten, ook in de kerken, zou moeten omvat ten. „Een Europa dat kiest voor een socialisme op basis van vrijheid, demo cratie en liberalisme kan een zeer belan grijke rol spelen”, aldus de communisti sche partijleider. BOEDAPEST (Reuter). Door een ex plosie in een schacht in een kolenmijn in Kolmo, in het zuiden van Hongarije, zijn sinds donderdag zes mijnwerkers van de buitenwereld afgesloten. Reddingsploe gen zijn er nog niet in geslaagd hen te vinden. NASSAU (AP). Sjah Mohammed Reza Pahlavi, die sinds zijn afzetting in januari in Marokko verbleef, is gisteren vanuit de Marokkaanse hoofdstad Rabat in een privé vliegtuig aangekomen op de Bahama-eilanden. De sjah zou van plan zijn daar drie weken door te brengen om vervolgens naar een andere bestemming te reizen, wellicht Brazilië. nisterie van Buitenlandse Zaken heeft gis teren verklaard dat „de Iraanse regering van plan blijft de sjah terug te brengen voor een proces.” In de door militieleden bewaakte stem bureaus deponeert het merendeel van de kiezers licht-groene stembriefjes waar mee zij hun steun aan de plannen van de ayatollah Khomeini betuigen. Een aantal kiezers heeft geklaagd over een gebrek aan geheimhouding. Tegen standers van de Islamitische republiek willen niet graag hun rode stembriefjes afgeven, terwijl verkiezingsfunctionaris- sen toezien. In de ochtend vielen enige granaten in het centrum van de Oegandese hoofdstad, waarbij verscheidene doden vielen. Vol gens inwoners zouden de door Tanzani- aanse troepen afgeschoten granaten be doeld zijn geweest voor een stelling van Amin-getrouwe groepen op de weg naar de luchthaven Entebbe. Intussen duurt de uittocht van de bevol king uit de hoofdstad voort. Gewapende tegenstanders van Amin die zich in het Nationale Front voor de Bevrijding van Oeganda verenigd hebben, en Tanzani- aanse eenheden zijn Kampala tot op onge veer zes kilometer genaderd. De normale bedrijvigheid in de stad ligt vrijwel geheel stil. Winkels, banken en overheidsbureaus bleven dicht en er waren slechts enkele auto’s te zien. De militairen van Amin die zich nog in de stad bevinden, zouden to taal ontredderd zijn. De radio verklaarde dat in Koerdistan en Toerkmenië, beide aan de grens met de Sovjet-Unie, aanvallen werden onderno men op stembureaus en stembussen wer den verbrand door gewapende dissiden ten. Volgens de radio werd bij deze inci denten niemand gewond. der- loor i zij lats- ken. iens een ngst Ma- keu- idse NAIROBI (AFP/Reuter/DPA). Uit het gebied van Kampala zijn gisteren op nieuw felle gevechten gemeld. Libische militairen die de Oegandese president Amin te hulp zijn gekomen, zouden een offensief zijn begonnen om het bewind van de naar het noorden van het land gevluchte leider alsnog te redden. Tegen standers van Amin geloven echter niet dat deze poging nog kans van slagen heeft. nid- dan lees 977. gen ket. be lees >are be- het parlement dat de regering voor grond- wetswijzingen niet afhankelijk is van de steun van de oppositie. Het voorstel van de regeringspartij wil de Indiërs (ongeveer 765.000 mensen) en de kleurlingen (2,4 miljoen) elk een eigen parlement geven, dat uitsluitend de zaken van deze gemeenschappen zal mogen be handelen. Bovendien behoudt het blanke parlement een recht van veto over de wetten van de andere assemblees. Verte genwoordigers van het Indiër- en kleur- lingparlement zullen ook mogen deelne men aan de presidentsverkiezingen. Aan de 16,5 miljoen zwarte burgers is in dit ontwerp geen politiek forum toebe dacht. Zij moeten hun politieke toekomst vinden in de thuislanden, overeenkomstig de uitgangspunten van de apartheidspoli tiek. Volgens de oppositie gaat het regerings ontwerp volkomen voorbij aan de reali teit. Een nog steeds groeiend aantal Afri kanen woont in de zwarte woonwijken bij de steden en de industriegebieden, velen van hen al generaties lang. Zij voelen zich nauwelijks verbonden met hun stamland en zijn geheel ingeschakeld in de econo mie van blank Zuid-Afrika. Volgens het grondwetsontwerp zullen zij burgers wor den van hun „thuisland”, en dus „gastar beider” in Zuid-Afrika. Ook alle thuis- land-leiders hebben dit ontwerp al afge wezen. der Huis ■deti- had ont er te Spek aats- een ippe- De woordvoerder gaf te kennen dat de verklaring van de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Karim Sanjabi van 20 februari nog van kracht is. In deze verklaring werd gezegd dat Iran diploma tieke druk zal uitoefenen op ieder land dat de sjah accepteert. Sanjabi zei indertijd: „Wij zullen onze inspanningen om de sjah uitgeleverd te krijgen, voortzetten en de sjah in een zodanige situatie dwingen dat hij alleen nog maar naar Johannesburg of Tel Aviv kan gaan.” Adolfo Suarez, die op zijn minst 176 stemmen moest halen om met zijn rege ringsprogramma het vertrouwen te win- pen, kreeg in totaal 183 stemmen, waar van er 168 afkomstig waren van zijn partij en de rest van de conservatieve Democra tische Alliantie (CD), van de Andalusische Socialistische Partij (PA) en van de regio nale partij uit Aragon. De acht Tweede- Kamerleden van de Catalaanse centrum partij Union Y Convergencia onthielden zich van stemming en de rest van de Kamer stemde tegen. De gehele oppositie, inclusief de conser vatieve CD, was zeer ontstemd dat de minister-president na het voorlezen van zijn regeringsprogramma en vóór het stemmen geen debat toestond. Suarez legde in zijn regeringsprogram ma, dat niet afweek van zijn verkiezings programma, de nadruk op de bestrijding van het terrorisme en de handhaving van de openbare orde. De minister-president sprak zijn goede hoop uit over het Bas kenland en meende dat met een toeken ning van een grote autonomie de vrede bewaard kon blijven. Voorts legde hij het accent op diep ingrijpende hervormingen, die Spanje op een westerse manier moe ten socialiseren. Enkele ministers van het demissionaire kabinet-Suarez hebben zich erover geër gerd dat de premier hen niet heeft geraad pleegd bij de samenstelling van zijn rede over het regeringsprogramma. Sociaal democraat Franciso Fernandez Ordonez, demissionair minister van Financiën en de man van de fiscale hervormingen, is niet gehoord over het economische ge deelte van de rede van Suarez. Welinge lichte bronnen hebben bevestigd dat pre mier Suarez hierover het advies heeft ingewonnen van de christen-democraat Rafael Calvo Ortega, de demissionaire minister van Arbeid. Volgens experts be vestigt deze gang van zaken dat er een crisis heerst binnen de regeringspartij UCD, waarbij de christen-democraten zich willen ontdoen van de sociaal-demo- cratische vleugel onder leiding van Fran cisco Fernandez Ordonez. Verdere oppositie tegen de plannen van Khomeini is afkomstig van de linkse Mo- jadeen- en Fejadeen-guerilla troepen en Iranezen uit de middenklasse die van me ning zijn dat de Islamitische republiek niet duidelijk genoeg is omschreven. Een ontwerpplan voor de Grondwet van de nieuwe republiek wordt pas na het refe rendum bekendgemaakt. Kabinetsformateur Paul vanden Boey- nants haalde begin deze week de voorpa gina’s met zijn voorstel in 1982 tot invoe ring van de 36-urige werkweek over te gaan. De vakbonden moesten in ruil dan wel instemmen met een loonstop geduren de twee, en misschien wel drie jaar. De werkgeversbijdrage aan het stelsel van sociale verzekeringen zou in dezelfde peri ode met 15 procent verminderd worden. Werkgevers en vakbonden wezen dit sa menraapsel van uitersten echter direct van de hand. weer Bel- rdag- ig bij Dit eder- Daarbij zal het parlement in elk geval een belangrijke rol moeten spelen. Inmiddels kan de regering orde op zaken stellen bij de belastingen, de staatsbegroting, de so ciale zekerheid en nog veel meer onderde len van de staatszorgen, die in soms ern stige moeilijkheden zijn geraakt. GENÈVE (UPI/DPA/AP). Kerkelijke leiders uit de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten hebben gisteren een gezamenlijke verklaring uitgegeven waarin wordt ge pleit voor een zo spoedig mogelijke onder tekening van het Salt-2 verdrag, dat voor ziet in een beperking van strategische wapens. De verklaring komt van de Amerikaan se Raad van Kerken en van de Russische orthodoxe kerk en een aantal kleinere religieuze gemeenschappen in de Sovjet- Unie. Het is voor de eerste maal dat een gezamenlijke verklaring door kerken in Oost en West wordt uitgegeven. Woordvoerders van de kerken zeiden dót met het afsluiten van het verdrag de weg wordt geëffend voor beslissende stappen ten aanzien van andere bewape- ningsproblemen. De kerken hebben een actieplan opgesteld, dat onder meer voor ziet in een verbod op alle kernwapens en op de productie en opslag van chemische, radio-actieve en andere wapens die zijn gericht op massavernietiging. Onder het wakend oog van islamitische leiders brengen Iraniërs hun stem uit in het referendum dat gisteren en vandaag wordt gehouden. De staatsradio meldde een grote op komst in het hele land. De uitslag van het referendum zal volgens de staatstelevisie over vijf dagen bekendgemaakt worden. Het is niet bekend of de sjah definitief afscheid heeft genomen van Marokko. De sjah reisde na zijn vertrek uit Iran eerst naar Egypte en vervolgens naar Marokko. Hij werd steeds vergezeld door drie van zijn vier kinderen en door zijn vrouw. Aangenomen wordt dat allen met hem zijn meegekomen naar de Bahama-eilan den. Een woordvoerder van het Iraanse mi- Dissidente leden van ethnische minder heden in Iran, onder wie de Koerden en Baloechi, hebben gedreigd het referen dum te boycotten samen met linkse mili tante groeperingen die van mening zijn dat de revolutie nog maar weinig aan een arbeidersstaat heeft bijgedragen. rtrekt n be- nigde ar op lende n in De parlementsleden van de oppositie zullen in de documenten kunnen zien wel ke projecten reeds zijn gestaakt, welke projecten alsnog worden stopgezet, en welke projecten op een nieuwe basis wor den voortgezet, aldus de minister. Roelof Botha is belast met de affaire van de Zuidafrikaanse voorlichtings dienst, sinds het schandaal over het mis bruik van overheidsgelden voor propa gandacampagnes losbarstte. Hij maakte tevens duidelijk dat Zuid-Afrika zijn pro- paganda-offensief in herziene vorm zal voortzetten, „om weerstand te bieden aan de psychologische campagne tegen Zuid- Afrika”. Het Zuidafrikaanse parlement ging gis teren met algemene stemmen akkoord met de vorming van een commissie, die de mogelijke alternatieven voor een nieuwe Grondwet voor Zuid-Afrika moet bestu deren. Volgens oppositieleider Colin Eglin kan dit een eerste stap zijn naar funda mentele veranderingen in de apartheids politiek. Hij sprak van een „belangrijke constitutionele ontwikkeling, die bepa lend kan zijn voor de overlevingskansen van Zuid-Afrika.” De Nationale Partij (de regeringspartij) diende een al eerder opgestelde blauw druk voor een nieuwe Grondwet in. De commissie kan echter ook andere alterna tieven in studie nemen. De Nationale Par tij heeft echter zo’n ruime meerderheid in Naar gisteren in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar es Salaam verluidde, zou de Oegandese minister van Defensie, ge neraal-majoor Mondo, zich hebben aange sloten bij het bevrijdingsfront. Een Libi sche bommenwerper van het Russische type Toe-22 heeft donderdag vijf bommen laten vallen op Mwanza, een Tanzaniaan se plaats aan de Victoriameer. Daarbij zou één gewonde zijn gevallen. Intussen bericht de officiële Oegandese radiozender, dat de regering-Amin de toe stand nog steeds „onder controle” heeft. Het station maakt melding van krachtige kritiek van de president op het gebrek aan discipline van bepaalde militaire eenhe den. Waarnemers twijfelen echter aan de echtheid van deze boodschap. De Verenigde Naties zijn begonnen met de evacuatie van hun medewerkers in Kampala. De betrokken functionarissen en hun familieleden trekken naar Kenia. KOEWEIT (UPI/AP). De staatshoof den van Noord- en Zuid-Jemen zijn het eens geworden over een werkprogramma dat hun landen binnen vier maanden tot een Jemenitische republiek moet vereni gen, zo is gisteren in Koeweit bekend gemaakt. De mededeling kwam aan het einde van een tweedaagse topconferentie tussen president Saleh van Noord-Jemen en pre sident Ismail van Zuid-Jemen. In de bekendmaking, die door een woordvoerder aan verslaggevers werd voorgelezen, werd gezegd dat de nieuwe staat „de Jeministische Volksrepubliek” zal heten. In het plan wordt voorzien in de instelling van een „souvereiniteitsraad”, waarvan de beide presidenten lid zouden moeten worden en van een interimkabinet dat toezicht moet houden op de vereniging van beide landen. Een nationaal referendum zal worden gehouden ter goedkeuring van de federale grondwet die bij een mislukte fusiepoging in 1972 is opgesteld. President Saleh van Noord-Jemen heeft gisteren in vraaggesprekken met kranten gezegd de fusie met Zuid-Jemen stap voor stap ten uitvoer te willen brengen. „Een onmiddellijk samengaan tussen de twee landen is niet mogelijk”, aldus Saleh die eraan toevoegde dat zijn land vastbeslo ten is de eenheid tot stand te brengen. Het ziet er evenwel naar uit dat de 212 leden van de Kamer van Afgevaardig den, die in december vorig jaar werden verkozen, hun aandacht grotendeels zul len moeten besteden aan de regeling van de talrijke open vragen die verbonden zijn aan de voorziene staatshervorming, de federalisering van België, dat drie gewes ten krijgt, Vlaanderen, Wallonië en Brussel. Afgesproken is dat de definitieve blauwdruk voor de staatshervorming, die wijzigingen van de Grondwet vereist, voor het einde van dit jaar gereed moet zijn. alleen „krachtlijnen” worden aangege ven, zo hebben de betrokken partijleiders af gesproken. Definitieve standpunten over zulke explosieve kwesties als verkor ting van de werkweek en beperking van de loonkosten zullen pas na overleg met werkgevers en vakbonden worden be paald. In één etmaal bleken afspraken met meer inhoud niet mogelijk. (Van onze redactie buitenland) ROME. De leider van de Italiaanse communistische partij (PCI), Berlingu er, heeft vanmorgen opnieuw gepleit voor herstel van het „historisch compro mis”. Hij deed dat gisteren in de ope ningsrede van het vijftiende congres van zijn partij dat tegelijk werd gehouden met het parlementsdebat over de rege ringsverklaring van de christendemo cratische premier Andreotti. Berlinguers pleidooi voor het opnieuw in het leven roepen van het „historisch compromis” wordt door vele andere po litici in Italië gezien als een verkiezing- stoespraak, want hoewel nog gestemd moest worden over de regeringsverkla ring en daarmee het aanblijven van het kabinet-Andreotti was toch al vrijwel zeker dat de regering het niet zou halen. Communisten en socialisten hadden al aangekondigd tegen het kabinet te zul len stemmen. KAAPSTAD (Réüter, UPI)’.”De Zuidafrikaanse minister van Buitenland se Zaken Roelof Botha is bereid de oppositie inzage te verschaffen in de geheime propagandaprojecten, die ook na de opheffing van het ministerie van Voorlichting nog worden voortgezet. BONN (AP) Recruten in het Westduit se leger worden door hun superieuren regelmatig mishandeld en vernederd, zo blijkt uit een rapport van een inspecteur in de Bundeswehr, Berkhan, over moreel en discipline binnen de strijdkrachten. Volgens de inspecteur speelt alcohol in veel gevallen een grote rol. Bij de publica tie van het rapport zei hij te vrezen dat een groot deel van de ernstigste gevallen nog niet aan het licht is gekomen. Berkhan kwam met een aantal voor beelden. Zo werde een soldaat die van slecht gedrag was beschuldigd, door een sergeant en een kadet, die onder invloed waren, aangevallen. Hierna moest hij met hersenletsel in het ziekenhuis worden op genomen. In een ander geval gebruikte een sergeant zijn jonge soldaten als leven de doelen voor zijn schietoefeningen. De overtreders werden in alle drie ge vallen gestraft, maar Berkhan beweerde dat officieren die onder invloed van alco hol overtredingen gepleegd hebben door gaans lichtere straffen krijgen dan onder officieren die van soorgelijke overtredin gen worden beschuldigd. In enkele gebieden met grote ethnische minderheden is de Iraanse volksstem ming gisteren door gewapende overvallen verstoord. türtrrr rr» Het referendum over de staatkundige toekomst van Iran verloopt intussen, zoals werd verwacht, sterk in het voordeel van een Islamitische republiek. ■- - - (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. Met een krappe meer derheid van zeven stemmen heeft premier Suarez gisteren het vertrou wen van de Spaanse Tweede Kamer gekregen om vier jaar lang te regeren. BONN. De Westduitse regerings woordvoerder Bolling heeft de autoritei ten in de deelstaat Baden-Württemberg verzocht zo spoedig mogelijk na te gaan of de „Aktionsgemeinschaft Nationales Eu ropa” een partij is die in strijd is met de Grondwet. Deze Aktionsgemeinschaft, een overkoepelende organisatie van rechtsra- dicale groeperingen, heeft de vroegere concentratiekampbewaakster Hildegard Lachert (59) uit Stuttgart op haar Europe se verkiezingslijst geplaatst. Zij staat in Dusseldorf terecht wegens moord en me deplichtigheid aan moord op gevangenen van het vernietigingskamp Hajdanek. Hil degard Lachert werd in het kamp „Bloe dige Brigitta” genoemd. V S

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3