MASSALE INVASIE PLATVIS OP NEDERLANDSE KUST Ideeën met „goud” beloond s Afscheidsreceptie van drie senior-loodsen druk bezocht Extra gymnastiekuur bepleit voor voortgezet onderwijs r Jeugd IJmuiden-West welkom als opvarende „Albatros” RIVO vraagt verbod van kustvisserij 5H it Verkoop zomerzegels in hoofdpostkantoor Bouw tweede Velsense sporthal zonder een cent rijkssteun CARILLONKLANKEN Teruggooien Noodsituatie Kritiek gjjlj 4 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 9 ZATERDAG 3 1 MAART - ZEIL WEEK NIEUW ONDERDEEL BUURTHUISPROGRAMMA BIJ LICHAAMSAFWIJKING OF SLECHTE CONDITIE (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek (RIVO) heeft een dringend beroep gedaan op minister Van der Stee van Landbouw en Visserij om de komende dagen de visvangst op platvis te verbieden. De oorzaak van dat beroep is de massale trek van de platvis (vooral tong en schol) naar de kust, die het gevolg is van de koude winter. Sinds enkele dagen worden ook tegen zonsopgang vele duizenden tongen en schollen gevonden op de stranden van de Nederlandse kust. Volgens deskundigen zouden de vissen zich vast zwemmen op het strand omdat door de aanhoudende koude hun zintuigen beschadigd zijn. Mill - j Ook op strand van IJmuiden le- veel tong, schol en schar jur G. •aat •fr Arie Verswijferen met een emmer vol platvis, resultaat van een kwartiertje werk aan het strand. g io 50 1'32 ms- uur ur jr hus- 0 en aer- uur ooi; zo. tto- ool. lan, :on- len- uur uur sel) en- len ist- Bij medisch onderzoek, verricht in het tweede leerjaar van de plaatselijke scholen voor voortgezet onderwijs, vertoont een stijgend aantal leerlingen een uitgesproken slechte lichaamsconditie, terwijl in steeds meer gevallen sprake is van een slechte motoriek en lichaamshouding. Een percentage van de leerlingen met eerder gemelde mankementen belandt via de huisarts bij de fysiotherapeut. Het grootste deel blijft echter doorsukkelen en juist voor die groep is het extra gymuur bedoeld. Bij voldoende kandidaten voor invoering van het nieuwe gymnastiekuur is volgens B. en W. voldoende ruimte aanwezig binnen de „extra taakuren”, onder meer disponibel voor de schoolde caan, waardoor invoering zonder extra kosten kan geschieden. Bij een te gering aantal leerlingen per school zal door combinatie een gymnastiekgroep van voldoende omvang gecreëerd worden. Voor gymnastiek komt op dit moment drie uur voor in het lesrooster van de eersteklassers en twee uur voor de hogere klassen. Over invoering van het extra uur wordt binnenkort contact opgenomen met de leiding van de betrokken scholen. VELSEN. Door B. en W. van Velsen wordt invoering van een extra gymnastiekuur overwogen voor leerlingen bij het voortgezet onderwijs met lichaamsgebreken of een slechte lichamelijke conditie. Door functionarissen van de Velsense GGD en het bestuur van de Vereniging van leerkrachten lichamelijke opvoeding is om de voorgestelde uitbreiding van het gymnastiekonderwijs verzocht naar aanleiding van recente keuringsrapporten. Door de Velsense GGD en eerdergenoemde Vereniging van Sportleraren wordt verschuiving van de periodieke keuringen van het tweede naar het eerste leerjaar bepleit om lichaamsafwijkingen bij de onderzochte leerlingen eerder op het spoor te kunnen komen. aandacht werd daarop gevestigd door grote scholen kabeljauwen, die de platvis sen aanvielen. Volgens de deskundigen op zich geen opzienbarende ontwikkeling. „Het is bekend dat tong en schol, op weg naar de in de kuststreken gelegen paai gronden, ’s nachts met de stroom mee zwemmen, vlak onder het wateropper vlak. De kabeljauw is een echte roofvis die zich graag tegoed doet aan jonge tong of schol”, aldus een der RIVO-biologen. dus Versfijferen, „een vroege wandelaar kwam toen heel opgewonden aan de deur van het paviljoen kloppen. Wij waren nog gesloten, maar ik deed toch open om de man te vragen wat er aan de hand was. Toen vertelde hij dat er tientallen tongen en schollen op het strand lagen, vlak bij de waterlijn. Eerst geloofde ik hem niet, maar toen hij bleef aanhouden ben ik met de jeep naar het water gereden. En ver domd, daar lagen ze, met tientallen bij elkaar.” Drie personeelsleden van Hoogovens heb ben hun ingezonden ideeen goed beloond gezien. Niet alleen kregen zij van de heer B. de Heer, direkteur produktie, een geldbedrag overhandigd, ook werden zij verrast met het gouden ideeèninsigne. Dit insigne is voorbe houden aan degenen, die drie maal voor een idee 750 gulden of meer hebben gekregen. 10 >0 50 '0 50 '5 iter- rur; iter- lur. 10 v.d. nst- Verswijferen en zijn vrienden, allemaal sportvissers, zijn nu dagelijks voor dag en dauw in de weer, voornamelijk met het teruggooien van de vissen. „De meesten leven nog”, aldus Verswijferen, „als je er maar vroeg genoeg bij bent zodat de vis nog niet te lang droog heeft gelegen op het strand. Die gooien wij terug, met natte handen om de beschermende sljjmlaag 9.30 jer. ds. ;rk, uur G. kt), en Zan r. J. ■rk- gd- erk, leij- J. red. zo. s. J. ,er- 18 ad, l 9, ;rs- en ijk- 11 Je- D, Minister Van der Stee heeft inmiddels op zijn beurt - en op verzoek van het RIVO - de circa 300 Nederlandse kottervissers dringend verzocht geen misbruik te ma ken van deze biologische noodsituatie en voorlopig niet vlak onder de kust te vis sen. De vissers zijn in principe wel gene gen gehoor te geven aan dat verzoek, maar verlangen dan wel maatregelen van de minister die ervoor moeten zorgen dat vissers uit Duitsland, Engeland, België en Frankrijk ook wegblijven uit de Neder landse kustwateren. De massale trek naar de Nederlandse kust werd vorige week ontdekt door een aantal RIVO-biologen die met het onder- zoekschip „Tridens” zo’n zestig mijl uit de kust van IJmuiden bezig waren met een aantal experimenten. Een der biologen ontdekte ’s nachts de enorme hoeveelhe den tongen en schollen, die vlak onder de oppervlakte richting kust zwommen. Zijn Wat de situatie echter zo kritiek maakt, aldus de bioloog, is het feit dat de paaitrek zo massaal gebeurt en dat de vis alle gevoel voor richting en gevaar kwijt is. „In normale omstandigheden is de trek redelijk gespreid, nu komt zo’n beetje de totale tong- en scholvoorraad in één keer deze kant op, vermoedelijk doordat zij door de kou al enige weken over tijd is. De trek geschiedt met een snelheid van vijf tot tien kilometer per uur, volgens onze eerste, globale berekeningen zijn de afge lopen week dan ook ongeveer 150 miljoen volwassen tongen en 250 miljoen grote schollen in de kustwateren gearriveerd. Als de vissers daar nu met volle capaciteit gaan vissen worden de tong- en scholbe- standen bijna totaal uitgeroeid.” Aan het IJmuider strand zijn al de eerste sporen gevonden van de massale platvis-trek. Exploitant K. Verswijferen van het paviljoen „Zuidpier” trekt sinds een paar dagen elke ochtend rond zeven uur met zoon Ane en een aantal vrienden en kennissen naar de waterlijn met een paar emmertjes om vis te rapen. „Wij merkten het dinsdag voor het eerst”, al- -1- rond de huid van de vis niet te beschadi gen. Er zijn er echter ook bij die al gestikt zijn, die nemen we mee.” Hoe en waarom de vissen op het strand komen weet Verswijferen niet, die zegt zoiets nog nooit meegemaakt te hebben. Bij het RIVO denkt men de oorzaak wel te weten, „al blijft het gissen”, aldus de RI- VO-woordvoerder. „Maar wij denken dat de vissen, doordat zij door de kou hun richtingsgevoel en instinct voor gevaar kwijt zijn, in hun blinde paaidrift ’s nachts maar door blijven zwemmen, richting strand. Op een gegeven moment zitten zij letterlijk op de kustlijn, en blijven daar. De afgelopen week is het echter steeds ’s nachts hoog water geweest, variërend van drie uur (dinsdag) tot zes uur (vanoch tend). Als het dan weer, eb wordt, en het water terugloopt, blijft een deel van de vis achter op het strand, waar zij dan stikt door een gebrek aan zuurstof. Dat lijkt ons de enige logische verklaring.” (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De Vereniging Loodsen- Sociëteit „Recht door Zee” heeft vrijdag middag afscheid genomen van de senior- loodsen J. P. K. de Roode, F. A. W. Keijzer en P. Kaandorp. Ter gelegenheid van het feit dat zij de dienst van het Loodswezen met funktioneel leeftijdsontslag hebben verlaten, werd in de sociëteit van de vereniging een receptie gehouden, die door velen werd bezocht. De drie loodsen, die vergezeld waren door hun echtgenotes, mochten uit han den van de voorzitter van de Loodsen- Sociëteit, de heer A. J. Struijlaart, enkele cadeaus ontvangen, terwijl hun echtgeno tes werden verrast met fraaie bloemen. Bloemstukken en enveloppen met inhoud kregen de afscheid nemende senior-lood sen verder van enkele firma's. Aanwezig waren ook de direkteur van het Loodswezen IJmond, de heer M. C. Willemse, en de voorzitter van de Vereni ging van Nederlandse Loodsen, afdeling IJmond, de heer G. Hendrikse. Nadat zij- enkele lovende woorden over de staat vhn dienst van de drie loodsen gezegd haddeh werden de vele aanwezigen vervolgens in de gelegenheid gesteld afscheid te namen van de heren De Roode, Keijzer en Kaan dorp en hun echtgenotes. Voor deelname aan een boerderijkamp, van 23 tot en met 28 juli bij veehouder Beuzel in het Gelderse Laren, is veertig het maximale aantal. De tocht naar Laren wordt per bus gemaakt. Geslapen wordt in tenten op een terrein bij de boerderij. Attracties zijn hier nachtspelen, speur tochten, en verder het gebruikelijke va- kantievermaak als zwemmen en wande len. Nabij De Uiterton bij Spaarndam ligt een zeilboot gereed voor vaarinstructie aan de deelnemers van het kamp en een tweetal roeiboten. De rit van en naar het vakantieverblijf, gelegen aan De Mooie Nel, wordt vanuit Velsen per fiets ge maakt. Bijzonderheden over de vaartocht met De Albatros: dit zeewaardige schip ligt afgemeerd aan de loswal bij de Stei- gerweg in IJmuiden. Van hier vertrekken de deelnemers aan het zeilkamp en wor den op het eind van de kampweken ook weer afgeleverd. Gedurende de tocht via het Noordzeekanaal naar het Ijsselmeer en de Friese binnenwateren kan kennis en vaardigheid worden opgedaan in het navi geren en andere routinewerkzaamheden op het schip dat naast de aandrijving met motorkracht ook zeil kan voeren. Arie Verswijferen, de zoon van exploitant K. Verswijferen van paviljoen Zuidpier, 's ochtends vroeg aan de waterkant bij het verzamelen van de tongen en schollen. Als vierde onderdeel is dit jaar een „huttendorp”, op te zetten aan het zoge noemde Rokerspad tussen de Keetberg- laan en de Ampèrestraat, in het zomerpro- gramma van de buurthuizen opgenomen. VELSEN. Het Velsense comité voor de zomerpostzegels zal van 3 april tot 19 mei in het hoofdpostkantoor te IJmuiden een verkoopstand beheren voor de ver koop van de nieuwe zegels. De boven de frankeerwaarde geheven toeslag op de zegels komt ten goede aan instellingen die werken op maatschappelijk en cultureel gebied. Tweede van de vier nieuwe zegels zijn gewijd aan het honderdvijftigjarig bestaan van de Maatschappij tot Bevorde ring der Toonkunst, de twee andere heb ben de gebrandschilderde ramen van de Sint Jan in Gouda (de beroemde „Goudse Glazen”) tot onderwerp. Het Comité Zo merpostzegels geeft ook weer een serie van 16 prentbriefkaarten uit, gebaseerd op een diaserie van de Vereniging tpt Behoud van Natuurmonumenten. De af beeldingen op de kaarten bestaan uit landschappen, bloemen en vogels. VELSEN. De Samenwerkende Buurthuizen van IJmuiden-West borduren voort op een jaarlijkse traditie met de presentatie van een kampprogramma dat voor komende zomer drie onderdelen omvat. Tot 25 april staat inschrijving open voor een watersportkamp, tussen 9 en 14 juli te houden in en rond het buitenverblijf De Uiterton bij Spaarndam, een boerderijkamp en een specifiek zeilkamp waarvoor door jeugd ouder dan 16 jaar en door de leeftijdsgroep daaronder apart moet worden geboekt. Op de Noordzeebotter Albatros, voor dit doel beschikbaar, kunnen maximaal 16 jongeren van 12 tot 16 jaar als „betalend bemanningslid” aanmonsteren voor de periode van 9 tot 13 juli. Jeugd van 16 jaar en ouder kan voor een zeilkamp tussen 16 en l0 juli een plaatsje op de Albatros reserveren. Voor jeugd beneden twaalf jaar kan de periode 9 tot en met 14 juli hiervoor gere serveerd worden. Aanmelding vooraf is niet nodig voor dit programma-onderdeel waarvan het welslagen afhankelijk is van voldoende bouwmateriaal (afvalhout) en de medewerking van vrijwilligers voor de leiding. Voor leverantie van (bouwjmate- riaal zijn inmiddels enkele bedrijven in de IJmond benaderd. Thema van dit vakan- tie-evenement is de piraterij waaraan de pakkende slogan „Pirateneiland Zeewijk” is vastgekoppeld. Veel onderdelen in de nognader vast te stellen dagprogramma’s (piratenspel, -film, -bal en -kermis) hou den met dit kernthema verband. Bij on verhoopt slecht weer wordt een „regen- programma” achter de hand gehouden af te wikkelen in het buurtcentrum Zeewijk aan de Dennekoplaan. Voor de drie kam pen is het aanmeldingsadres Kanaalstraat 228, IJmuiden. Telefoon 02550-10652. De insignes werden toegekend aan de heren B. J. V. Spoelstra uit Velsen Noord, G. Reijngoud uit Heemskerk en A. J. Schouten uit Alkmaar (op de foto respectievelijk tweede, derde en vierde van links). De heer Schouten, opzichter bedrijfsdienst, ontving een bedrag van 1.400 gulden voor een idee dat een flinke besparing van transportkosten oplevert. De heer Reijngoud, werkzaam bij het walsenbu- reau, werd beloond met 1.500 gulden voor een idee, waardoor de levensduur van werk- walsen in koudbandwalserij II verlengd wordt. VELSEN. De gemeente Velsen draait volledig op voor de kapitaalslasten van de tweede gemeentelijke sporthal aan het Tiberiusplein te IJmuiden-Oost, die naar verwacht half juni voltooid kan zijn. Het Ministerie van CRM heeft een verzoek om een rijksbijdrage in de bouwkosten van de hand gewezen. Daarmee komen de vaste bedragen voor rente en aflossing volledig ten laste van de exploitatie-op- zet. Door langdurige stilstand van de bouw activiteiten afgelopen winter is de opleve- ringsdatum voor de bouwer, het Tilburgse bedrijf Pellikaan, zes weken verschoven. Oorspronkelijk was 1 april hiervoor als datum gesteld. De officiële opening vélt bij uitblijven van verdere stagnatie samen met de start van het nieuwe binnensport- seizoen. Met de bouw van de sporthal aan het Tiberiusplein is een bedrag van 3,3 miljoen gulden gemoeid. VELSEN. Beiaardier H. de Ligt zal vanmiddag tussen vier en vijf uur op het carillon van het gemeentehuis de volgen de klanken ten gehore brengen: 1. Watermusic - G. F. Handel; 2. Four pieces for a musical clock - G. F. Handel; 3. Voorjaarsliedjes: a. winter, adé, b. het voorjaar (canon) - bewerking H. de Ligt, c. de wielewaal (canon); 4. Sonate - G. van Hoeij; 5. Improvisatie - H. de Ligt; 6. Suitf 11 - F. Timmermans; 7. Uit de musical „The sound of music”: a. do-re-mi, b. climb ev’ry mountain, c. edelweiss - R. Rodgers, d. the sound of music; 8. Preludi um in C - S. ,Nees. Machinebankwerker Spoelstra ontving maar liefst 1.800 gulden voor een onderhoudskos- tenbesparend idee. Geheel links directeur produktie B. de Heer, die het insigne opspeldt bij de heer B. J. V. Spoelstra. Na wetenschappelijke onderzoeken die zijn verricht na de strenge winter van 1963 is vast komen te staan dat er veran deringen optreden in de stofwisseling van diverse platvissoorten (vooral tong) wanneer zij langer dan zestig dagen zijn blootgesteld aan temperaturen lager dan 3,5 graden Celsius. Die verandering wordt veroorzaakt doordat bij die lage temperaturen de osmoregulatie - het pro ces dat ervoor zorgt dat het zoutgehalte in het bloed op peil blijft - uitvalt waarna het zoutgehalte van het bloed stijgt. Daardoor verliest de vis zowel het in stinct voor gevaar als elk gevoel voor richting. Na het invallen van de winter is de tong aanvankelijk naar dieper water getrok ken, omdat dat minder snel afkoelt dan het ondiepe water langs de kust. Door de strenge, aanhoudende kou is de tempera tuur van het water op de zeebodem ge daald tot onder de kritieke grens van 3,5 graden. Nu de aanvoer van warme lucht enkele weken geleden heeft ingezet zijn met name de tong en schol op weg naar de kust, omdat het ondiepe water ook sneller in temperatuur stijgt dan het water op diepere plaatsen. De drie seniorioodsen met hun echtgenotes bij hun afscheid. Van links naar rechts J. P. K. de Roode, P. Kaandorp en F. A. kV. Keijzer. fr'*” IMF

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5