DOLFIRAMA ZANDVOORT GAAT TIENDE SEIZOEN IN Wallis de Vries wil niet voor alle kosten opdraaien 1 M In m| O B ■II V.» 1 h J lï n ■fs lli A 0. Ml pk Bf 6 7 ZATERDAG 31 19 7 9 MAART 1 ■SM 1 SM NG JOOP VERNOOY tiende seizoen in. De vrolijk kwet terende zoogdieren trekken jaar lijks honderdvijftigduizend be zoekers. Manager Rouppe van der Voort zegt dat zijn bedrijf met zo veel publiek zijn bestaans recht wel bewezen heeft. „Maar de mensen die hier komen kijken, hebben geen idee van wat er alle maal komt kijken om dit circus draaiende te houden,” voegt hij er aan toe. wil daar 30 procent van betalen, maar de provincie Noord-Holland weigert haar aandeel. De Grote Kerk is een monument van nationaal belang, dus moet de staat voor de onkosten opdraaien, zo rede neert men in het Provinciehuis. Wallis de Vries speelt met zijn uitspraak de bal terug. Hij wil best over het rijksaandeel in de kosten praten, maar dan op basis van de gangbare regeling: ongeveer 50 procent van CRM, 30 procent via het gemeente fonds van Haarlem en 10 procent van de provincie. ZANDVOORT. Voor de dol fijnen van het Dolfirama in Zand- voort breken weer drukke tijden aan. Zondag begint het seizoen en dat betekent elke dag vier keer optreden. Het Dolfirarpa gaat het BW. ft Z®z (Van onze Haagse redacteur Theo Klein) DEN HAAG. Staatssecretaris Wallis de Vries zegt het zeer beslist: „Wij kennen bij de Monumen tenzorg helemaal niet zoiets als een nationaal monu ment, waarvoor het rijk alleen alle restauratiekos ten zou moeten betalen. Dat heeft men zelf uitge vonden”. De bewindsman praat over de restauratie van de Haarlemse St. Bavo, waaraan voor ruim 25 miljoen vertimmerd moet worden om te voorkomen dat hij nog verder vervalt. De gemeente Haarlem R I - - 1 k-z k? V T An lur eer ;er- .30 1.00 is geen De Bavo Wallis de Vries nationaal monument eer I ur. dat de in gevangenschap levende De dolfijnen Zelf ook van n en kunt an of lag let als en, lur lag >or Hoofdtrainer Slootmaker heeft met zijn drie assistenten de afgelopen maanden keihard gewerkt aan het nieuwe program ma. „Elke dag trainen,” zegt hij. „Je mag geen dag overslaan. Zelfs op mijn trouw dag heb ik aan de rand van het bassin gestaan. Tot vervelends toe moet je de kunstjes laten herhalen. Op 1 april moe ten de dolfijnen in topvorm zijn.” Het Dolfirama, een onderdeel van het Bouwesconcern, trekt zomers de meeste bezoekers. Acht personeelsleden zijn de hele dag in touw om alles op rolletjes te laten verlopen. „De grote publieke belang stelling is voor de werkers achter de schermen een grote voldoening,” vertelt manager Rouppe van der Voort. „We heb ben altijd een dankbaar publiek.” x In zijn kleine kantoortje schuin boven het bassin vertelt manager Rouppe van der Voort over zijn bedrijfsproblemen. Een zomer met slecht weer kan het hele seizoen bederven. De aanschaf van nieu we dieren is onlangs veel kostbaarder en moeilijker geworden. De handel in dolfij nen werd beperkt, nadat door malafide dierenverkopers woekerwinsten werden gemaakt en veel van de dieren vroegtijdig het leven lieten. De aankoop van nieuwe Wallis de Vries regeert met ijzeren hand over de subsidiepot voor de monumenten restauratie. Elk dubbeltje moet worden omgekeerd, want zoals gewoonlijk is er veel te weinig geld beschikbaar om aap alle wensen te kunnen voldoen. De staats secretaris beschikt dit jaar over ruim 100 miljoen gulden. Daarvan moet hij alles betalen. Bijdragen aan restauratie van kerken, verbetering van monumentale woonhuizen, waardevolle buitenverblij ven enzovoorts. Momenteel liggen er nog De training van de, door hun vriendelij ke gezichtsuitdrukking en nieuwsgierige aard sympathieke dieren, is een zaak waarbij een oneindig geduld een eerste vereiste is. Ze zijn volgens trainer Sloot maker binnen anderhalve maand te dres seren, maar het aanleren van kunstjes is een kwestie van dag in dag uit urenlang oefenen. De beloning voor het goed uit voeren van een oefening is een visje. De dieren eten ongeveer twaalf kilo vis per dag, waarvan het leeuwedeel wordt veror berd tijdens de trainingen en voorstellin gen. Discipline wordt hen door de trainers bijgebracht door het demonstratief weg lopen met de emmer met vis. „En dat doet ze pijn hoor,” zegt Slootmaker, die al zijn hele leven van Senegal tot in Florida als dolfijnenvanger en -trainer heeft gewerkt. Met het opsluiten van dolfijnen en het aanleren van kunstjes heeft hij als dieren vriend geen moeite. „Het wordt anders als je proeven met deze dieren gaat doen. Maar zoals hier in een bassin en met alle verzorging die ze nodig hebben is het niet erg. Sterker nog, die dolfijnen genieten er zelf ook van.” Volgens Slootmaker is het De monumentenrestauratie is de afgelo pen jaren op het paard geholpen door extra-bijdragen uit de werkgelegenheids- pot In het herstellen van oude gebouwen gaat veel arbeidstijd zitten. Tachtig pro cent van het te besteden bedrag gaat op De in een dolfinarium levende dieren zouden het volgens Slootmaker in volle zee nog geen week uithouden. „Ze zijn het eten van levend voedsel zo ontwend dat zij van honger zouden omkomen,” zegt de trainer van het Dolfirama, om zijn bewe ringen over de grote snelheid van gewen ning kracht bij te zetten. Deze dieren zijn in de met kunstmatig zout water aange maakte bassins zodanig verwend dat zij slechts de meest gekke toeren uithalen als er een visje te verdienen valt. Is zo'n dolfijn verzadigd dan gaat men met de volgende aan het werk, omdat een volda ne dolfijn het vertikt om voor niets te werken. Ook werden er zendertjes in hun hersenen gebouwd om hun intelligentie te meten. Gewoonweg schandalige prak tijken.” Wallis de Vries is er van overtuigd dat er in Nederland grote belangstelling is voor wormziekte”. Als deze, in vrijheid gebo ren, dieren het niet naar de zin zouden hebben dan worden ze futloos en gaan zelfs dood,” maar in een Dolfirama kun nen ze wel 35 jaar oud worden. Slootma ker praat met afschuw over de wantoe standen die hij in zijn loopbaan als dolfij- nendresseur heeft meegemaakt. „Het ge beurde dat men ze met een touw met de staarten aan elkaar vastbond om te kijken welke richting ze dan uit zouden zwem men. Onder de bassins is een enorme machi nekamer die zorgt voor een gezond leefkli maat voor de dolfijnen en zeeleeuwen. Niet alleen omdat dat de vakmensen na hun opleiding werk garandeert, maar ook omdat we op die manier de in de praktijk opgedane kennis kunnen behouden. Wan neer er na het gereedkomen van de res tauratie van de kerk in Naarden niet aan een nieuw soortgelijk project kan worden kinderen” ziek is desnoods slapen. „Ieder een die hier werkt is helemaal gek van de dieren,” zegt mevrouw Van Tilburg. „Dat moet ook wel,” vult Rouppe van der Voort If- aan, „want anders konden we de tent beter sluiten.” Om de kosten op .langere tijd wat te temperen zou de staatssecretaris willen overgaan tot het verlenen van onder- houdssubsidies. Eigenaars van monumen tale kerken zouden voor zo’n bijdrage in aanmerking kunnen komen, wanneer hun gebouw nog als godshuis in gebruik is. Die investering kan het Rijk op langere ter mijn terugverdienen, zo redeneert Wallis de Vries, omdat een goed onderhouden monument niet ten koste van kapitalen helemaal gerestaureerd hoeft te worden. Maar tegenover die verplichting zou wel moeten staan dat de overheid mee moet betalen. Over de gevolgen daarvan heeft de staatssecretaris een advies van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg ge vraagd. Door van de eigenaars onderhoud te vragen, wil men voorkomen dat panden die op de Monumentenlijst staan, moed willig worden verwaarloosd omdat men meer brood in nieuwbouw op die plek ziet. begonnen, dan gaat de in acht jaar opge dane kennis weer verloren. En dat moeten we voorkomen. Wanneer er continu ge werkt wordt drukt dat bovendien de prijs”, aldus Wallis de Vries. Hij denkt eveneens aan een onderhouds regeling voor eigenaars van kleine monu menten (woonhuizen). iag 'ff. :of- rk- 00- 00- .15 the en nie Vierentwintig uur per dag stuwen de pom pen de anderhalfmiljoen liter water door de filters van de zuiveringsinstallatie. Dag en nacht moet er iemand aanwezig zijn, die op de tientallen metertjes van de in stallatie en de gezondheid van de dolfij nen let. „Het is echt een continu-bedrijf,” zegt Rouppe van der Voort. De persoon die vrijwel ieder uur van de dag in het Dolfirama te vinden is, is de 62-jarige mevrouw Van Tilburg uit Heemstede. Zij itie lal- '.00 .15 ?ep lar S t/ih id. iag lag lur. 30- ur, er- iag ’.00 30- za- .00- en menten van regionale betekenis ook altijd nog gaat om projecten van landelijk be lang. De provincie zou dan alleen kunnen beslissen over behoud van regionale mo numenten. Maar dat kan ze in feite nu ook al”. WW zelfs zo dolfijnen de in vrijheid levenden ruim schoots overleven. „In zee komen ze vrij snel om door kwikvergiftiging en de long- 3000 niet gehonoreerde subsidieaanvra gen bij CRM. Dat stuwmeer wordt aan de ene kant ontlast omdat de staatssecretaris dit jaar weer zijn 100 miljoen kan spende ren, maar aan de andere kant blijft de stapel even groot door de nieuwe verzoe ken. Wallis de Vries: „Zou ik dat stuw meer leeg willen maken, dan heb ik daar vijf jaar achtereen 200 miljoen gulden per jaar voor nodig. Voorlopig ben ik echter al gelukkig dat de aanvragen zich niet ver der ophopen”. dergelijke vakken. Dat zal volgens hem nog duidelijker blijken wanneer de men sen in gaan zien dat er toekomst in die sector zit. Nu inmiddels iedereen er van overtuigd is dat de werkloosheid geen tijdelijk probleem is, worden de werkloos- heidsgelden minder in tijdelijke, maar meer in blijvende projecten gestopt. Ge richte opleidingen vormen daar een on derdeel van. „Ons beleid is erop gericht tot een constante bouwstroom te komen. aan arbeidsloon. Wanneer de 3000 aanvra gen die momenteel nog op het ministerie liggen, zouden kunnen worden uitge voerd, dan betekent dat een bouwstroom van 2 miljard gulden, oftewel jaren werk voor ettelijke duizenden bouwvakkers. Dat moeten dan wel specialisten zijn. En daar is een groot gebrek aan. Die achter stand probeert men weg te werken door mensen speciaal voor de restauratie op te leiden. Bouwvakkers via de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf en andere vak mensen (houtbewerkers enz.) op het res- tauratie-atelier Uilenburg en de opleiding o.a. voor textiel (voor de interieurs) in Amsterdam. Wallis de Vries: „Mijn weigering om bij te dragen hoeft helemaal niet tot gevolg te hebben dat een monument waaraan regio naal grote waarde wordt gehecht wordt gesloten. Ik heb geen enkele aanleiding de gemeente, de provincie of het waterschap te verbieden zelf bij te dragen aan de exploitatie - dat is iets anders dan restau ratie - van het stoomgemaal, wanneer zij dat willen. Ze moeten dat binnen hun eigen mogelijkheden afwegen. In dit ver band kent het Rijk geen exploitatiever goedingen”. In de praktijk is die speelruimte van provincie en gemeente echter zeer be perkt. Om niet op hoge kosten gejaagd te worden stellen ze hun bijdragen afhanke lijk van de rijkssteun. Komt die niet, dan gaat het hele feest niet door. Een oplos sing zou kunnen zijn de lagere overheden zelf te laten beslissen over het plaatsen van de monumenten op de Monumenten lijst die men in de eigen provincie wil behouden. In Noord-Holland speelt de monumentenzorg een grote rol, omdat daar niet minder dan 30 procent van het totale aantal Nederlandse monumenten staat. In de Monumentenwet worden de be voegdheden op dit terrein echter vrijwel allemaal bij het Rijk gelegd. Wallis de Vries: „Bij het decentralisatiebeleid (het overdragen van taken en bevoegdheden aan provincies en gemeenten, red.) gaan we niet aan de monumentenzorg voorbij. Het grote probleem is echter dat je nooit de volledige zeggenschap aan de provin cies kan laten, omdat het naast de monu- I «Sri leidde vroeger een peuterzaai aan ae Heemsteedse Dreef maar deed de zaak aan de kant toen zij „ontdekt” werd door de directie van het Dolfirama. Ze bezocht in twee jaar tijd meer dan tweeduizend maal het Dolfirama. Men haalde haar over om bij het dolfinarium te komen werken en blijft, wanneer een van „haar Verder wil hij over deze zaak niet pra ten en wacht af hoe de afdeling recht spraak van de Raad van State oordeelt over een beroep dat het kerkbestuur tegen de beslissing van de provincie heeft inge steld. Het is niet de eerste en naar alle waarschijnlijkheid ook niet de laatste keer dat de meningen van Noord-Holland en Den Haag botsen wanneer het over de besteding van financiën voor de monu mentenrestauratie gaat. Onlangs werd dat nog eens duidelijk toen Wallis de Vries een verzoek om een rijksbijdrage voor de exploitatie van het stoomgemaal Halfweg weigerde. De provincie behoorde in dat geval wel tot de subsidiegevers, maar de negatieve beslissing van de staatssecreta ris betekende vrijwel zeker de doodklap voor de reddingsplannen voor het gemaal. Wallis de Vries heeft zijn monumenten winkel tot nu toe buiten de invloed van Bestek ’81 kunnen houden. In samenwer king met het ministerie van Volkshuisves ting is hij er zelfs in geslaagd dit jaar de steun voor de vernieuwing van 1000 mo numentale woningen in stadsvernieu wingsgebieden of beschermde stadsge zichten rond te krijgen, aanmerkelijk meer dan vorig jaar. De staatssecretaris bestrijd de wijd verbreide opvatting dat die leuke gerestaureerde pandjes voorna melijk aan de beter betaalden toe zouden vallen. Zij kunnen tenslotte de hoge huren of de gepeperde aankoopsommen betalen. dolfijnen wordt alleen nog bij wijze van uitzondering toegestaan. Gelet wordt dan op de kwaliteit van het water, het soort zuiveringsinstallatie en het sterftecijfer van het betreffende dolfi narium in de voorafgaande jaren. Wat dat betreft komt Zapdvoort er goed van af. Het Dolfirama heeft van het ministerie van CRM en het Marine Mammals Institu te in Florida, waar alle in gevangenschap levende dolfijnen geregistreerd staan, toestemming gekregen om nog twee dol fijnen te kopen. Het Dolfirama startte tien jaar geleden met zeven dolfijnen en in de loop van die tijd zijn daar twee van gestor ven. Hoewel men dat aantal op elk ge wenst ogenblik weer mag aanvullen zal het Zandvoortse Dolfirama daar toch nog even mee wachten. „De aankoopprijs van een handgevoferde en geacclimatiseerde dolfijn ligt op ongeveer anderhalve ton,” aldus Rouppe van der Voort. Bovendien, we hebben vijf goede en geroutineerde dolfijnen waar we erg blij mee zijn.” genieten er :s - Wallis de Vries: „Het is natuurlijk moei lijk om in alle gevallen de huren ook voor de lagere inkomensklassen betaalbaar te maken. Maar het lukt vaak wel, wanneer men goed van de bestaande subsidierege ling gebruik maakt. Hoeveel mensen met een laag inkomen wonen er momenteel al niet op de gerestaureerde hofjes en huizen in de grote steden? Ons beleid is er in ieder geval op gericht om bewoning door de oorspronkelijke bewoners mogelijk te maken. Momenteel laat ik nagaan hoe we via een speciaal beding, en ik noem het woord antispeculatie uitdrukkelijk niet, kunnen bereiken dat bij monumenten die met veel gemeenschapsgeld zijn opge knapt en bij verkoop een vermogenswinst opleveren, een deel van de vermogensver- meerdering wordt terugbetaald aan de overheid. Met dat geld kunnen dan weer andere monumenten gerestaureerd worden”. „Bavo zMS 1 Wx -

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7