a Personeelsbestand recreatiegebied groeit te snel Alg. rekenkamer, waakhond zonder tanden Geen muskusrat in Kennemerland gevonden voorwerpen Zwembad in Houtrak achtergrond lijkt van de baan ff fc Toezegging Casino basis van belastingschulden 'W er z en eist E 19 7 9 MAART ZATERDAG Door Pieter Mul fi «o-* Inrichting Dijkland gebied snel van start Europees vak jjn 9 LJMOND 3 1 r .1 II- twee afgeronde beheerseenheden f1 ZANDVOORT. Tientallen buitenlandse croupiers die in dienst zijn van de Nationale Stichting Casinospelen hebben met elkaar een belastingschuld die een paar miljoen gulden beloopt. De stichting is al maanden in onderhandeling met belastinginspecties en het ministerie van financiën om te bezien „hoe de zaken kunnen worden afgewik keld”. De schulden zijn ontstaan doordat de buitenlandse werkne mers is toegezegd dat dertig procent van hun inkomen niet belast zou worden. „Het betrof een regeling met een voorlopig karakter maar wij zullen tegenover de betrokken personeelsleden onze belofte zeker gestand doen”, aldus directeur N. de Rooij van de stichting. (Van een onzer verslaggevers) SPAARNWOUDE. Op korte termijn zal in het recreatiegebied Spaarnwoude worden begonnen met het inrichten van twee van de zes beheerseenheden in het deelgebied Dijkland. In de driehoek tussen het dorp Spaarnwoude, Halfweg en Haarlemmerliede wordt aan de structuur en het karakter van het landschap betrekkelijk weinig veranderd. Nog een kleine twintig boeren in het gebied hebben niet meegewerkt aan ontpachting en daarom gaat het projectbureau in overleg met een begeleidingscommissie onder leiding van burgemees ter IJsselmuiden beginnen met gronden die al wel gebruiksvrij zijn. Via ruil van percelen moeten dan ontstaan. jn Ki Vu I II ji® X— Croupiers in geldzorgen j icht, ievr T 023- rf- Drs Pechar A buitenlanders op de 160 croupiers. Onder hen wordt al gesproken over het verdwij nen met stille trom naar het vaderland. Na overboeking of met medenemen van de tienduizenden guldens spaargeld voor zo ver aanwezig. MEN- 023- moordende concurrentiestrijd met de buitenlandse maatschappijen staande te kunnen houden. De publikaties rond de ze door de International Air Transport Association (IATA) verboden kortingen waren op het moment van het gesprek al in volle gang. De Rekenkamer kon ech ter weinig meer doen dan luisteren naar de mededeling van de accountants dat het hier om „aanmerkelijke bedragen” ging. In de voorgaande jaren waren die pos ten nooit door de KLM genoemd en toen ze vorig jaar eindelijk boven tafel kwa men, moest de Algemene Rekenkamer zich beperken tot een brief aan staatsse cretaris Smit-Kroes met de vraag of ze daar van af wist en of ze die gang van zaken goedkeurde. Bovendien werd de naar „de bezuinigingen uit Bestek ’81 die nu al merkbaar zijn in de gemeentekas”. Het bestuurslid wilde ook weten of uit jachthaven, kampeerterrein en een golf baan in de toekomst meer baten gehaald kunnen worden om te voorkomen dat „er ongebreideld wordt doorgegaan met te korten”. over de sterke toename van de personeels lasten. „Er moet zeker bezien worden of in het kader van het beheer taken kunnen worden afgestoten. De heer Matthijsse, hoofd van het beheersbureau, accentueer de het gegeven dat Spaarnwoude een jong gebied is met een jeugdige organisatie die op gang moet komen. Elk besluit over de aanstelling van personeel wordt aan het bestuur voorgelegd in de vorm van een beleidsvoorstel. Hij zei dat het bestuur een beslissing moet nemen over de vraag in bad. De twee gemeenten dragen nu al, jaarlijks fors bij in het tekort van het zwembad te Zwanenburg. Een nieuwe last daarbij bovenop werd door de twee ge meenten van de hand gewezen. Deson danks zal ook bij de andere partners in het stichtingsbestuur worden geïnfor meerd naar hun visie op de zaak. Op de rijks wegen in Halfweg en bij de Velsertunnel zullen de richtingsborden een aanduiding „Spaarnwoude” krijgen. Het voorstel „Spaarnwouder Bos” vond geen genade in de ogen van gedeputeerde Van Gelder, voorzitter van het stichtings bestuur. Andere leden steunden de pro vinciale vertegenwoordiger ondanks de mogelijke verwarring die bij automobilis ten kan ontstaan met het gehucht van dezelfde naam. jdent KA- id tot 5716- U_E )42. >30- Ne- bij uur 1ADKA- ark. Fa. hoorder aarlem. 85; 1 45; 1 «eiken gas- 1 sa- r Pe- ijdags Tel. 77. RAAT ressor tzaag- ijpma- achine 5. Tel. ar en ELIJK ber ende is af- irzor- f an- 4W. /er- Zflat Tel. 02. atsen, '-app. i. Tel. De topman van het gokbedrijf in Neder land dat casino’s heeft in Zandvoort en Valkenburg wil dat niet met zoveel woor den zeggen maar zijn uitspraak kan niet anders betekenen dan dat de werkgever eventueel voor die miljoenen zal opdraai en. Tenzij met de belastinginspecteurs als nog een regeling kan worden getroffen. De Rooij: „Wij zijn in goed overleg met het ministerie en de inspecties in kwestie en ik heb er vertrouwen in dat het tot een goede afronding komt. Via de Raad voor de Casinospelen hebben wij ook een goede ingang bij de overheid. Ik denk dat er wel een oplossing wordt gevonden.” De talrijke buitenlandse croupiers on der het casinopersoneel wachten daar met smart op. De onverwachte aanslagen van de inspecteurs zijn hun uiterst rauw op de maag gevallen. Velen van hen zijn eind 1976 (Zandvoort) en begin 1977 (Valken burg) naar ons land gekomen met in hun achterhoofd de toezegging dat dertig pro cent van hun verdiensten niet zou worden belast. Zoals in Oostenrijk en West-Duits- land het geval is. Een redelijk ervaren croupier is ingeschaald op zeker vijftien punten en dat betekent een maand-salaris van ongeveer zesduizend gulden bruto. Functies als zaalchef en inspecteur wor den nog hoger beloond. Op de gedeeltelijke belastingvrijdom hebben tal van spelleiders hun uitgaven gebaseerd. Zij kochten huizen en lieten hun gezinnen overkomen. Toen de aansla gen verleden jaar door de brievenbussen werden geschoven bleek de belastingin spectie van geen vrijdom te weten. De te betalen bedragen lopen uiteen van tien- tot veertigduizend gulden. Bij een gemid delde van twintigduizend gulden betekent dat alleen al voor de Zandvoortse crou piers uit den vreemde een totaal last van dik twee miljoen. In de badplaats zijn er ongeveer 120 IJMUIDEN. In de periode van 23 tot 30 maart is bij het politiebureau aangifte gedaan van de volgende gevonden voor werpen: sleutel, bos sleutels, rood etui met 2 sleutels, blauw etui met 3 sleutels, 2 b.b., bruine portemonn. met inh., plastic tas inh. regenpak beker, groen etui met 4 sleutels, zwarte herenparaplu, zwart ny lon jack met cassetterecorder bandjes, plastic tas inh. blauwe japon, zwarte por tefeuille met inh., bruin portemonneetje met inh., ring met 5 sleutels, verz.plaatje SRW-400, leren etui met shag, groen etui met 1 contactlens, tang, bruine hond zwa re oren en nieuwe halsband, portemonn. (langwerpig) inh. o.a. 3 sleutels, lipssleu- tel, bril in zwarte brillenkoker, armband met steen, blauwe dameshandschoen met witte voering, autosleutel (verm. LADA). De voorwerpen kunnen elke dinsdag en vrijdag afgehaald worden van half vijf tot half zes, inlichtingen dagelijks aan het hoofdbureau van politie. Elke zaterdag is er kijkdag voor fietsen van elf tot twaalf uur. istig IME 3 uur. istr. ig of C en 5 npen, ehou- Voor en/of lalaan ktie welke mate een tekort bij de verschillende accommodaties aanvaardbaar is. Zorg derhalve over de kosten van on derhoud en beheer, anderzijds ook kriti sche opmerkingen over geld dat de stich ting verleden jaar en ook in 1979 overhoudt. Penningmeester Hoogendijk lichtte toe dat in beide jaren maar zes ton wordt uitgegeven van de twee miljoen die voor accommodaties beschikbaar zijn. Haarlems wethouder Captijn sprak van de dreiging van een „ijzeren voorraad”. Die kant zou het niet op moeten. „Overheidsgeld dat hiervoor is uitgetrok ken moet je ook uitgeven, je kunt niet aan het overboeken blijven”. Voorzitter Van Gelder deelde die opinie en vond dat je niet van sturend beleid kan spreken als 75 procent van de beschikbare gelden niet worden besteed. Hij zegde een onderzoek toe naar de mogelijkheden werkelijkheid en planning van accommodaties dichter bij elkaar te brengen. Velsens wethouder mevrouw Montijn sprak de wens nog eens een beleidsstuk, bijvoorbeeld een projec- tenlijst, onder ogen te krijgen. Uitsluitend begrotingspapieren met cijfers was voor haar een te mager geheel. Ook in het deelplan Buitenhuizen bij het Noordzeekanaal wil „Spaarnwoude” dit' jaar met voortvarendheid aan de slag. Een geschil met twee agrariërs over ont- pachting is door de Stichting Beheer Landbouwgronden, eigenaar van bijna al le gronden in het recreatiegebied, in der minne geschikt. Van het geplande zwembad in deelplan Houtrak lijkt voorlopig weinig terecht te zullen komen. In het terrein ten noorden van Halfweg is ruimte gereserveerd voor aanleg van het bad en speelweiden. Dat idee stond al in het basisplan van meer dan tien jaar terug. Burgemeester IJssel- muiden van Haarlemmerliede en wet houder De Leeuw van Haarlemmermeer voelden beiden niets voor aanleg van het Directeur De Rooij: „U moet begrijpen, wij begonnen in Nederland zonder know how. Die hebben we uit het buitenland moeten halen. Het beroep van croupier is geen Nederlands maar een Europees vak met een Europese marktwaarde. Wij heb ben de mensen die in het buitenland bij ons solliciteerden een voorlopige regeling aangeboden waarbij die dertig procent niet belast zou worden. In de belasting wetgeving bestaat namelijk de mogelijk heid voor het treffen van een bijzondere aftrekpost voor buitenlanders die in ons land werken.” Op het ministerie van financiën wil men geen commentaar op de affaire geven. Wel maakt de woordvoerder duidelijk dat de mogelijkheid waar De Rooij over spreekt alleen geldt voor buitenlanders die tijdelijk naar Nederland zijn uitgezon den door een buitenlandse werkgever. De spullenbaas van de speelzalen geeft de juistheid van die informatie toe. „Van onze croupiers in Zandvoort zijn tien tot twintig mensen in dienst van de österrei- chische Spielbanken AG (Ospag), voor hen zal die regeling wel gelden. Maar nogmaals, we zijn nog aan het overleggen. We zullen ons echter zeker aan onze toe zegging houden.” Bij de Haarlemse belasting inspectie doet men ook geen mededelingen over de zaak. Een accountantskantoor is wel be reid te bevestigen voor een aantal crou piers met die inspectie in bespreking te zijn. Naast Oostenrijk en West-Duitsland zijn ook België, Joegoslavië en Engeland de naties waaruit veel croupiers afkom stig zijn. jrote mer, aard pka- na •92.. 3URS alle k alle i div. 2505- SPAARNWOUDE. Het recreatiege bied Spaarnwoude moet er voor waken dat te veel personeel in dienst wordt geno men. De meeste bestuursleden spraken zich vrijdagochtend in die zin uit tijdens een vergadering in het beheersbureau te Spaarnwoude. „Je moet niet teveel zelf willen gaan doen, vooral niet als je in de situatie verkeert veel aan anderen te kun nen o verlaten”, zei burgemeester IJssel muiden van Haarlemmerliede letterlijk. Vertegenwoordigers van andere ge meenten vielen de burgervader bij. Ook zij toonden zich verontrust over de sterke stijging van de personeelslasten bij „Spaarnwoude”. De begroting 1980 toont aan dat de huidige staf van negentien man met zes zal worden uitgebreid. Alle werk nemers aan het beheersbureau vergen volgend jaar bij elkaar een bedrag van 1,4 miljoen terwijl totaal voor beheer en on derhoud een bedrag van 3,5 miljoen be schikbaar is. Terzijde: jaarlijks wordt er zes miljoen gestoken in basisvoorzienin gen en ruim 2 miljoen in de aanleg van nieuwe accommodaties. IJsselmuiden verwees in zijn betoogje staat dat niet toe „De gang van zaken rond de KLM-kwestie toont aan hoe af hankelijk we zijn van de gegevens die het bedrijf en het departement ons wil geven”, aldus drs. Peschar, voorzitter van de Algemene Rekenkamer. Het hoeft geen betoog dat die beperkte armslag bij de Rekenkamer frustrerend werkt. Men mag naar de zaak kijken, maar aankomen niet. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld de Amerikaanse Reken kamer, die dergelijke affaires binnenste buiten kan keren. Peschar liet gisteren bij de presentatie van het jaarverslag duidelijk merken dat de autoriteiten vaak te gemakkelijk roepen dat de Alge mene Rekenkamer maar eens in een bepaalde zaak moet duiken. De kamer zou dat best willen, maar met uitgetrok ken tanden is het slecht bijten. Met de toename van de overheidsbe moeienis in het bedrijfsleven is in de Tweede Kamer het besef gegroeid dat de Comptabiliteitswet, waarover twintig jaar werd gediscussieerd, de Rekenka mer te weinig speelruimte geeft. De roep om uitgebreide bevoegdheden wordt lui der. Dat klonk onder andere door bij de debatten over de Casino’s. Omdat de winsten uit de speelzalen in de staatskas moeten worden gestort, is er volgens de Tweede Kamer alle reden toe om erop toe te zien dat er geen geld over de balk wordt gesmeten. De regering is het daar mee eens en intussen is er een wetsont werp ingediend dat de Algemene Reken kamer de mogelijkheid geeft de boeken van de Stichting Casinospelen te contro leren. In de verhouding met de KLM is men nog niet zover. Als het aan de oppositie lag, had de Tweede Kamer zich onlangs al zonder meer voor ruimere bevoegdhe den voor de Algemene Rekenkamer uit gesproken. Maar dezelfde christen-de- mocratische en liberale politici die zo graag doen alsof er al voldoende contro le zou zijn, zijn nog niet zover. Zij kwa men tijdens het KLM-debat niet verder dan een motie waarin om een onderzoek naar ruimere controlemogelijkheden bij NV’s met een meerderheidbelang van het Rijk wordt gevraagd. Dat voorstel zal aan de orde komen wanneer de Tweede Kamer binnenkort met minister Andriessen over de aanpassing van de Comptabiliteitswet praat. Oud-PvdA-kamerlid Peschar liet gis teren doorschemeren het geen overbodi ge luxe te vinden wanneer de Rekenka mer bij ondernemingen als de KLM de zelfde bevoegdheden zou krijgen als ze bij staatsbedrijven als de PTT en de NS heeft. Hoe vreemd het met de huidige wet kan lopen illustreet het voorbeeld van de Limburgse DSM. Toen dat nog de Staatsmijnen heette kon de Rekenka mer alle boeken openen, maar zodra het bedrijf in een NV was veranderd verviel die mogelijkheid en kan men de poorten gesloten houden. Aan zulke situaties zou een eind moeten komen. emden g. Uni ineerd. nodes, gom. 2 met natras- 74770. LEDI- ingleg- ank ei- /asma- operen loogte- n.o.t.k. 116, )171. 2-delig, tp. wor- >l. 023- (Van onze Haagse redacteur Theo Klein) DEN HAAG. Er zijn in ons land politici die graag willen doen voorko men alsof de Algemene Rekenkamer als een waakhond op onze overheidsuitga ven past. Dat is ook zo, zolang het gaat om overheidsinstellingen of staatsbe drijven, maar verdwijnt het geld in ondernemingen die niet voor de volle honderd procent van de staat zijn, dan zijn de mogelijkheden van de staatster- riër zeer beperkt. De ambtenaren van de Rekenkamer mogen dan de jaarvers lagen en de accountantsrapporten inkij ken, maar daarmee houdt hun controle mogelijkheid op. Roepen de hen verstrekte gegevens vragen op, dan kunnen ze alleen vrien delijk aan de betrokken minister vragen om de zaak verder uit de doeken te doen. In het bedrijf in de papieren snuffelen is er voor de Rekenkamer niet bij. En dat terwijl er vele miljarden aan overheids geld in diezelfde ondernemingen wor den gestopt. Dat een ingrijpender con trole noodzakelijk is, blijkt uit een aan tal gevallen waarin overheidsgelden niet op de juiste manier werden aangewend. Maar eer dat nu aan de oppervlakte komt, is het doorgaans al te laat. Wat de Algemene Rekenkamer wel en niet mag bij de controle op NV’s waar de overheid met grote bedragen inzit, is vastgelegd in de Comptabiliteitswet. Het parlement is daar drie jaar geleden mee akkoord gegaan. In de praktijk blijken de kamerleden toen echter een waak hond zonder tanden te hebben gebaard. Dat bleek deze week eens te meer uit het jaarverslag van de Algemene Rekenka mer, waarin een üitgebreid hoofdstuk wordt gewijd aan de bemoeienissen van de Rekenkamer met de KLM. De contro- lebevoegdheden van de Kamer bij de luchtvaartmaatschappij, waarin de overheid een meerderheidsbelang heeft, zijn al in 1950 in een overeenkomst vast gelegd. Het komt erop neer dat de Re kenkamer de benoeming van een ac countant door de KLM moet goedkeu ren, dat diens controleprogramma het fiat van de staatscontroleurs moet heb ben en het directieverslag en de rappor ten over de controle van de jaarrekening jaarlijks met de accountants van de KLM worden doorgesproken. Tijdens het gesprek over het boekjaar ’77-’78 kwamen, zo blijkt uit het jaarver slag van de Rekenkamer, vorig jaar de geheime betalingen van de KLM ter sprake. Die bedragen werden voorna melijk besteed aan extra-provisies en commissies, volgens de luchtvaartmaat schappij noodzakelijk om zich in de CRM-representant Heyligenberg voeg de eraan toe dat ook het ministerie, los van Bestek-maatregelen, bezorgd was 4- te lek, ult- BV. lui- rdi- jm- 85- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Hoewel er elders in het land duizenden muskusratten zijn gevan gen, komen deze schadelijke knaagdieren in Kennemerland niet voor. Een woord voerder van het hoogheemraadschap Rijnland vertelt dat tegen de muskusrat zoveel voorzorgsmaatregelen zijn geno men, dat geen enkele muskusrat zich on opgemerkt in deze omgeving zou kunnen ophouden. De muskusrat komt uit Duitsland en België in Groningen ons land binnen. Ne gentig rattenvangers hebben een dagtaak aan de bestrijding van de dieren. Op zich zelf is de muskusrat niet gevaarlijk. Het dier is schadelijk door zijn graafdrift. Dijken worden ondermijnd door de gan gen die de muskusrat graaft. In Gronin gen raakte een muskusrat verdwaald in een bewoonde omgeving. Hij voelde zich bedreigd en viel er een vrouw aan. Een muskusrat kan wel 65 centimeter groot worden. In Noord-Brabant zijn er vorig jaar 42.700 gevangen. Het totale aantal in ons land was ruim het dubbele. 1 bewindsvrouw om opheldering over de handel en wandel van de heer Kleiman, directeur van het KLM-kantoor in New York, gevraagd. Op die laatste vraag is ze het antwoord nog schuldig, omdat het onderzoek van twee onafhankelijke ac countants nog loopt. En dat de staatsse cretaris op de hoogte was van de „kor tingen”, maar die acceptabel vindt, we ten we inmiddels uit haar antwoorden aan de Tweede Kamer. Voor de Algemene Rekenkamer was daarmee de kous af. De ambtenaren hadden graag eens ter plekke bij de KLM in de boeken gesnuffeld of het allemaal wel klopte wat er naar voren werd gebracht. Eventueel had er een controleur naar het kantoor in Amerika gestuurd kunnen worden, maar de wet V X. X 7 ■J-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9