Botho Strauss zet kunstminnaars en hun camouflage pijnlijk te kijk Omstreden kruisweg terug in straks herstelde kerk grillige landschappen Hardrockers Journey en Pat Travers niet best Festivalproject voor scholieren in Trilogie '6\ Poëtische stillevens, Jonathan op solotoer Raad voor de Twee Amerikaanse betonbands in avondvullend Haags concert Kunst bepleit opheffing Noorder Compagnie Hans Sterk met aquarellen in De Waag 19 7 9 APRIL 3 KUNST 's I I I I I I I I I I I I I ■■I Lijnpartituren DINSDAG - Kristalhelder toneel i,- KO VAN LEEUWEN (Van onze kunstredactie) (Van onze Haagse redactie) d (ADVERTENTIE) Koffiemelk JOHN OOMKES geeft kleur aan uw koffie Ook al in de eerdere stukken van dramaturg, toneelkri- tikus en -schrijver Botho Strauss gaat het om dubbele bodemsituaties en schijnwerkelijkheden. In Triologie van het weerzien wordt dat in verhevigde duidelijkheid doorgevoerd. Zestien mensen komen bijeen voor de opening (oorspronkelijk voorbezichtiging) van een schil derijententoonstelling. Een expositie van diverse werken, samengebracht onder de noemer Kapitalistisch Realis me. Het gezelschap dat aanwezig is vormt het specifieke openingspubliek. Een intellectueel - deels pseudo-intel- lectueel - groepje mensen, dat naar hartelust bezig is de eigen eenzaamheid te smoren met interessantdoenerige camouflagepraterij. Want al heel gauw blijkt de opge klopte geestdriftsfeer te wijken voor een herkenbaar soort van algemene malaise. Pijnlijk valt het accent dan op de onontkoombare eenzaamheid van deze mensen. Als publiek kijk je door een van de expositiewanden heen de tentoonstellingszaal van een provinciemuseum Zo is dat wederom het geval in gebouw De Waag (Spaarne hoek Damstraat in Haarlem) waar Hans Sterk uit Koudekerk a.d. Rijn recente aquarellen laat zien. beeld zoals die zich aan de schilder voor doet, lijkt in de landschappen van Hans Sterk veel minder als een dwangbuis te hebben gefungeerd dan in de stillevens. Juist in de laatste thematiek bewijst de kunstenares haar trouw aan haar oplei ding die anderzijds voldoende elementen moet hebben geboden om zich er van los te kunnen maken. ling is van ondergeschikt belang bij de werkelijke poses van de door Strauss in zijn stuk geëxposeerde mensen. En daar heb je weer zo'n dubbel van Strauss. De persona ges zijn hier even willekeurig bijeen als de kunstwerken, vertonen mogelijk dezelfde graad van pretentie. En wat te denken van de term Kapitalistisch Realisme? Jazeker, de kapitalist zal gemakkelijker kunst kopen dan de modale werker; al zou het maar om de belegging gaan. Met hun regisseur' hebben ook de spelers van Theater zich in dit tot in toegeslepen detailpunten uitgewerkte stuk verdiept. Hun spel komt meestal over in een ont spannen acteerstijl die gemakkelijk in schijnbare impro visatie overgaat. Op alle plaatsen binnen het prachtig realistische decor van Paul Gallis - een monumentale museumfoyer - valt vrijwel elk moment iets te zien. Toch heeft Thijs zo geregisseerd dat er niet echt sprake is van afleiding. Het stuk als totaal komt helder over, terwijl iedereen op het toneel ook op de momenten dat hij/zij niets te doen heeft ongedwongen blijft doorspelen. Het is de verdienste van regisseur en spelers dat een gezelschap dat een dergelijk soort toneel niet gewend is, tot een zo boeiend te volgen voorstelling komt. En omdat daar de essentie ligt van het welslagen van deze opvoering, heeft het weinig zin tot in finesses in te gaan op de afzonderlij ke spelprestaties. De meest indringende rol noemde ik al. Dan tot slot een heel bescheiden rol: de zaalwachter. Een juweeltje van Jan Verhoeven. Trilogie van het weerzien kreeg van Peter Nijmijer een vertaling die nergens hinderlijk klinkt, ook niet waar het de versterkingen van gekunsteldheid bij de personages betreft. Dat moet een lastige opgave geweest zijn. En zo is dit stuk een pijnlijke spiegel voor gelegenheidspubliek geworden. Zoals ook premièrepubliek bij een toneeluit voering ïr Gitarist Neal Schon van Journey in actie (Foto Lex van Rossen) Mgr.dr. J. Gijsen. de huidige bisschop van Roermond, heeft dit schriftelijk meege deeld aan de werkgroep restauratie kerk Wahl wilier, die de uitvoering van het her stelplan, begroot op 9 ton, begeleidt. DEN HAAG. Het Holland Festival heeft een speciaal project voor Haagse scholieren georganiseerd. De jongeren krijgen uitvoerige informatie en kunnen bij voorrang intekenen op een uitgekozen pakket voorstellingen van 1 tot 22 juni tegen sterk verlaagde prijzen. Kunste naars en organisatoren willen hun voor stellingen persoonlijk op de scholen toe lichten. i,- I Den haag. De Noorder Compag nie moet worde opgeheven. De huidi ge stichting moet worden geliqui deerd, waardoor in bestuurlijk op zicht de weg wordt vrijgemaakt om te komen tot een nieuwe toneelvoor ziening voor het noorden des lands. Het technisch-administratieve appa raat in Drachten moet blijven be staan en er zullen in de overgangssi tuatie ad hoc-produkties dienen te worden uitgebracht, die in de eerste plaats werkgelgenheid moeten bie den aan de werknemers van het nu nog bestaande toneelgezelschap. Xo n. is Aad de Haas, die na Wahlwiller nogin verschillende kerken heeft geschilderd, overleed in 1972. Een groot gedeelte van zijn nagelaten werken is ondergebracht in het naar hem genoemde documentatie centrum in Schaesberg. AMSTERDAM Toneelgezelschappen in ons land tonen vooral de laatste jaren levendig belangstelling voor Duits toneel. Alle uitgebrachte produkties noemen zou teveel tuimte vergen, maar vooral groepen als Globe en Baal kijken consequent naar wat de Duitse toneellite ratuur te bieden heeft. Hedendaagse auteurs worden eveneens nauwgezet gevolgd. Vooral door Baal, dat momenteel Peter Handkes taal-spel Kaspar speelt. Het was ook Baal dat de hedendaagse Duitse toneelschrijver Botho Strauss in ons land introduceerde. Deze groep speelde eerder van Strauss De Hypochonders en dit seizoen Bekende gezichten, gemengde gevoelens. To neelgroep Theater volgt Baals voorbeeld door het stuk dat daarop volgt te gaan spelen. Dit weekeinde was de première van Trilogie van het weerzien (Trilogie des Wiedersehens). Maandag zag ik de voorstelling in de Stadsschouwburg m Amsterdam Volgens een door het kerkbestuur geda ne mededeling staan de werkzaamheden onder leiding van architectenbureau ir. P. Mertens uit Hoensbroek, gespecialiseerd in kerkrestauraties. Dit bureau is momen teel nog bezig met de restauratie van de kerk in Houthem-St. Gerlach, voorzien van fresco-schilderingen. De aanwezig heid van schilderingen in de kerk van Wahlwiller is mede de oorzaak van het aantrekken van architectenbureau Mer tens. Niet alleen het exterieur van het monumentale kerkje moet hoognodig een opknapbeurt ondergaan, ook het interieur en meer speciaal de door vocht aangetaste schilderingen van Aad de Haas. DEN HAAG. Hoewel veel hardrock verworden is tot een niet bedoeld cliché van zichzelf, kent deze ook wel als betonrock aangeduide muziekstijl een onstuitbaar succes in de Verenigde Staten en dat ondanks het commerciële gewin van disco en reggae. Dat die populariteit te danken is aan het feit dat de oorspronkelijke Engelse hardrockacts behalve Led Zeppelin niet doorbraken in Amerika is inmiddels wel een algemeen aanvaard gegeven. Of de Amerikaanse navolgers zullen kunnen bogen op een even huizenhoge aanhang aan deze kant van de Atlantische Oceaan is nog niet zeker. Piet Franzen, nog kort te gast in Galerie Van, laat in zijn eigen galerieruimte Sema (gevestigd boven de wijkwinkel in de Lan ge Begijnenstraat 30 in Haarlem) tekenin gen zien die hij betitelt als „lijnpartitu ren”. In Galerie Van laat Franzen al zien dat lijn en vlak zijn uitgangspunten zijn om de kijker concreet te maken hoe deze de ruimte om zich heen kan gewaarwor den. In de Sema-galerie voegt Franzen daar een nieuw element aan toe, namelijk dat van het gevisualiseerde geluid. Wat Franzen doet is in feite niets anders dan het zichtbaar maken van het woord „lijn” in een dienovereenkomstige vorm. Hij laat dat zien aan de hand van een eenvoudig onderzoekje. Het bestaat uit het opnemen en afspelen van een band waarop vele malen het woord lijn is inge sproken. Tegen de luidspreker wordt een blad papier gehouden dat een aantal stift- pennetjes in beweging brengt. De trillin gen veroorzaken lijntjes, de lengte en de onderlinge afstand worden sterk bepaald door het spreektempo en de toonhoogte. Deze auditieve golfbeweginkjes worden visueel voorgesteld door hen op doorzich tig cellofaan neer te zetten. Franzen heeft daar bewust voor gekozen hij hangt zijn bladen ook in de vrije ruimte om daar mee het volkomen abstracte karakter van de lijnen aan te geven. Tegen de wand gehangen zouden de bladen objecten met een zelfstandig karakter zijn geworden; nu, in de ruimte gehangen is het alleen maar geconcretiseerd en tastbaar ge maakt geluid. Het aardige van Franzen’s werk is dat zijn bladen weer kunnen worden „terug gelezen”. Een musicus kan het lijnenspel als een partituur lezen en zodoende ook weer spelen. Waarmee de cyclus is geslo ten: het geluid is weer geluid, zij het in een andere hoedanigheid. (Tot en met 25 april, op maandag tot en met zaterdag van 9.30-17 uur). CEES STRAUS WITTEM (ANP). - Nog dit jaar wordt begonnen met de restauratie van het Cu- nibertus-kerkje in het Zuidlimburgse Wahlwiller, een van de zes kerkdorpen van de gemeente Wittem. De acht eeuwen oude kerk, die schilderingen bevat van de eertijds omstreden kunstenaar Aad de Haas, is sterk in verval. HAARLEM. Enkele jaren geleden organiseerde Lei Alberigs van het mu seum Van Bommel-van Dam in Venlo een grote overzichtstentoonstelling van het werk van de Haarlemse schilder Henri Boot. Het valt nog steeds te betreuren dat deze expositie nooit naar deze omgeving is gehaald. De enorme invloed die Boot heeft gehad op verschillende generaties kunstenaars had voor eens en altijd in kaart kunnen worden gebracht als een referentie voor een publiek dat in sommi ge gevallen de naam Boot alleen maar van horen zeggen heeft. En hoe vaak gebeurt het niet dat Boot’s oudleerlingen in deze regio exposeren en daarmee be wust of onbewust een eerbewijs aan de meester leveren? binnen. De intellectualistische minnaars der kunst tollen er rond in hun poses. Uiteenlopende mensen met elk hun eigen geestelijk litteken. Mensen die praten over hun bestaan en kijk op het leven, kortom existentialistisch gezever. En Botho Strauss laat dat in een eerste instantie zien om het dan zonder misverstanden door te prikken. Dat gebeurt nadat een bankdirecteur, die voorzitter is van de tentoonstellingscommissie, de expositie laat ver bieden. Anders dan zijn officieel omschreven argumen ten is de eigenlijke reden voor die censuur de aanwezig heid van een schilderij waarop de bankier zelf in compro mitterende toestand te zien is. De genodigden wijzigen dan zonder de minste moeite hun eenmaal ingenomen meningen en standpunten. Vol opportunisme wordt de kunstvoorstelling opnieuw inge richt. Echter zonder de museumdirecteur, die een recht streekse confrontatie met de gebelgde bankier niet uit de weg gaat. Met de nieuwe inrichting wil hij niets te maken hebben. Botho Strauss toont een knap uitgewerkte wereld van schijnrealiteit. Geen van de aanwezige figuren is meer puur en ongekunsteld. De vriendin van de museumdirec teur, Suzanne (cynisch, soms rauw en steeds met verde digd zelfmedelijden schitterend gespeeld door Elisabeth Andersen) zegt dat het aan het begin van het stuk:,.Het is me overkomen dat ik in elkaar krimp en mijn eigen meisjesnaam niet meer weet*. Regisseur Ger Thijs heeft Strauss’stuk nauwkeurig onderzocht, het al regisserend ontleed en zo is hij tot een bewerking gekomen die een kristalheldere voorstelling tot gevolg heeft. Een voorstelling die een eenheid is waar de door Strauss oorspronkelijke tijdseenheden vloeiend in elkaar overlopen. Thijs heeft begrepen dat Trilogie des Wiedersehens geen gewoon toneelstuk is. Een plot is er eigenlijk met en de dreigende sluiting van de tentoonstel- voor de Lovers kunnen formeren. Asa (Brebner, de bassist, red.) en Leroy (Radcliffe, de gitarist) werken nu met een zan geres, Lena Bryne in Boston. Vorig jaar slaagden formaties als Kansas en Styx erin hier een zekere mate van respect af te dwingen, de vertoningen die Aerosmith, de Canadese Pat Travers en Journey (op Pinkpop) hier voorschotelden bleven in de mist steken. Misschien was dat de reden om het hier opnieuw te proberen, maar dan met beide groepen in één pakket. Twee voor de prijs van één, zoals de plantenman op de bloemenmarkt schreeuwt als ie je voor een tientje een geranium en een Dieffenbachia in de maag splitst. Hoe het ook zij, het Congresgebouw in Den Haag waar maandagavond werd opgetreden, zat afgeladen en dus werkte de verkooptruc naar tevredenheid. Minder goedkeurend zal er echter na afloop zijn geoordeeld over de tegenwaarde van de entreeprijs. In de vervoering van het moment mag de Canadese gitarist en bandleider Pat Travers het publiek uit de banken krijgen, maar bij nadere beschouwing moet het toch moeilijk vast te stellen zijn wat nou zo bijzonder is aan de blèrende en grommende muzikant. In ieder geval niet zijn driemans band, die rammelt als een kaduke grasmaaier en dat krampachtig met een overdosis aan volume tracht te camoufleren. Voeg daaraan toe, ,-.A« kreeg hij de opdracht het kerkje van Wahlwiller van schilderingen te voorzien. Daarover ontstond een rel, gevoerd door voor- en tegenstanders van de zeer per soonlijke religieuze kunst van Aad de Haas. Het gevolg was, dat de toenmalige bisschop van Roermond, mgr. dr. G. Lem- mens, in 1949 opdracht gaf om de niet op de wanden, maar op losse panelen geschil derde kRuiswegstaties te verwijderen. Dit kunstwerk wordt thans bewaard in het Bonnefantenmuseum in Maastricht. Aldus de afdeling Toneel en de commissie Jeugdtheater van de Raad voor de Kunst in een advies aan de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, waartoe afge lopen vrijdag is besloten. Deze week zal het schriftelijk advies, voorzien van de handtekeningen van het dage lijks bestuur van de Raad voor de Kunst, aan mevrouw Gardeniers worden toegestuurd. De Raad is van oordeel dat de situa tie bij de Noorder Compagnie geen uitzicht geeft op een oplossing. De standpunten van beide partijen zijn zodanig verhard, dat er naar de me ning van de Raad nog maar een mo gelijkheid openstaat en dat is „schoon schip maken”. Daarbij moet worden bedacht dat er in geen geval „een gat in het aanbod van toneel in het noorden van het land" mag ont staan. De Raad geeft in zijn advies aan de bewindsvrouw te verstaan dat een groep van deskundigen moet gaan bekijken of er in het najaar van 1980 een nieuwe toneelsituatie voor het toneel in het noorden mogelijk is. De groep, die er dan zal zijn en die vol gens een woordvoerster van de Raad van de Kunst bijvoorbeeld „De Noorder Compagnie II” zal kunnen heten, zal dan twee seizoenen de tijd moeten hebben om zich geheel in te werken en van haar taak te kunnen kwijten. Het aanbod betreft: muziektheater, to neel, dans en een koorconcert. In de sector muziektheater kunnen de jongeren naai de befaamde Fires of London met een nieuw en aangrijpend werk van Peter Maxwell Davis: The Martyrdom of Saint Magnus, dat handelt over de strijd van de pacifist Magnus en zijn machtswellustige neef Hakon, op basis van een 12e-eeuwse legende. Ook in deze sector valt de Thea- terunie-produktie van Die Zwiebel te zien door Chaim Levano (Resistentie Orkest) samengesteld op basis van dichterlijke en humoristische teksten van Kurt Schwit ters over de slachting en wederopstanding van een ui. Deze uit Rotterdam afkomstig kunste naar kwam tijdens de laatste oorlog door de Duitse bezetters in de gevangenis en wist te ontsnappen. Hij vestigde zich als onderduiker in Zuid-Limburg. In 1945 Het ging de wat uitge groeide puber Richman, die veel materiaal van zijn live album, wat Chuck Berry-songs en het eigen ontroerende Affection als laatste toe gift bracht, overigens goed alleen af. Van een nogal behoudend gebeuren voor de elite is het Holland Festival in 32 jaar tot een brede waaier geworden van manifestaties met een vaak vernieuwend karakter voor meer verschillende pu blieksgroepen. Het project voor scholie ren past in het streven meer dan voorheen jongeren bij de ontwikkeling te be trekken. Hans Sterk is stellig niet de bekendste van Boot’s leerlingen, de schilder die ze in zijn laatste jaren leerde kennen. De schilderes nam tot nog toe maar hoogstzelden aan een (groeps) expositie deel, deze tentoon stelling is dan ook de eerste waarop ze met haar werk solieert. De kwaliteit van haar werk is echter ruimschoots voldoende om te worden vergeleken met haar generatie genoten. Hans Sterk laat in De Waag twee the ma’s zien die haar ook het best typeren. Enerzijds zet ze kloeke landschappen neer waarvoor ze bij voorkeur grillige streken als Bretagne en die van Zwitserland uit kiest, aan de andere kant kan ze ze zich ook uitleven in de verstilde poëzie van een teergetint bloemstuk. Het zijn als thema’s twee uitersten, omdat het landschap door haar doorleefd en bijna expressionistisch wordt behandeld en bij het stilleven haast alleen sprake is van de vluchtige beko ring. Maar ook in gevoelswaarde zijn er grote verschillen te signaleren. Meer nog dan in de landschappen zijn voor Hans Sterk de bloemstillevens een uitgangspunt om de natuur zo concreet mogelijk te benaderen. Ze doet dat met een impressionistische toon, maar ze heeft geen wezenlijke be hoefte de door haar uitverkoren natuur te veranderen. Waar ze in haar landschap pen de grilligheid, het soms woeste karak ter van de omgeving veel sterker onder gaat, ontkomt ze er elders niet aan zich door diezelfde natuur als het ware te laten meeslepen. Het door Boot gehanteerde uitgangs punt dat de natuur moet worden afge- dat de weinig geprofileerde muziek van Travers gedrogeerd is met een spectrum van alle bekende stijlclicheetjes en je weet waar je aan toe bent: veel drukdoenerij uitmondend in een quasi viriele drumsolo in de finale en een hoog geheven gitaar in de toegift. Journey, ooit ontstaan rond twee ex-leden van Santana - gitarist Neal Schon en organist Gregg Rolie - kan bogen op een redelijk trouwe aanhang en dat is maar goed ook. Want hoewel de laatste twee groepselpees Infinity en Evolution uiterst verteer bare hardrock opleverden, slaagt de vijf mans formatie er live niet in dat vrij hoge niveau te evenaren. Zanger Steve Perry heeft - dat moet gezegd - een strot die kennelijk niet kapot kan. Zijn bijkans castraatstem krijgt tegen een overvoerde symfonische basis de functie van een extra melodie-instrument. Een bedacht effect weliswaar, maar het verleent aan de vaak in sukkeldraf geschreven langzame songs spanning en glans. Niet altijd springt Journey, waarin de ritmesectie met de nieuwe drummer Steve Smith en bassist Ross Valory een onder geschoven rol is toebedeeld, even nauwkeurig met zijn krachten om; een niet te motiveren en grauwe slagwerkuitbarsting in het hitje Wheel in de Sky en zeurderig snarenspel van Schon zijn daar voorbeelden van. Als de groep met wat meer zelfkritiek te werk zou gaan, is er echter wel een toekomst voor Journey weggelegd. Op zich zijn er namelijk niet zoveel bands die beschikken over goed geconstrueerde en melodieuze songs als Lady Luck, Just the Same Way, Lovin’ You is Easy, Feeling that Way, Anytime that You want me en You can do what You want to. (Van onze kunstredactie) Hoewel velen zo rond de aanvang van april be dacht zijn op een sick joke en geneigd zijn niets meer ernstig te ne men, had De Gooth. een doodgewoon café op de Haarlemse Botermarkt, een artiest van wereld faam in huis. Maandag avond trad de Ameri kaanse rockzanger en liedjesschrijver Jona than Richman er op, zonder zijn Modern Lo vers weliswaar, maar met de wat verwezen combinatie van drome righeid en expressie die we zo goed van hem ken nen. Een dikke honderd mensen was het vergund erbij aanwezig te kun nen zijn. „Ik doe het voor de lol... en de mensheid", zegt de wat wereld vreemde Richman als je hem vraagt waarom hij in de maand april in een tiental Nederlandse ca- fé’s te zien en te beluis teren zal zijn. „En daar bij de kans om gewone mensen te ontmoeten. Ik ben het ronddolen met al de bijkomende sores een beetje beu. Rockconcer- ten zijn in de praktijk instellingen geworden, die een groot aantal j5 Hans Sterk ..Haven van Honfleur aquarel 1977 (Tot 16 april, dagelijks van 14-17 uur behalve op maandag). Het ligt in de bedoeling om na de restau ratie van de kerk van Walhwilier de kruis weg daarin weer aan te brengen. Bij het bisdom Roermond, dat alle steun heeft toegezegd aan de restauratie, bestaat daartegen geen enkel bezwaar meer. mensen de handen bin den. Het wordt allemaal te groot, te mechanisch, te onnatuurlijk ook. Nu heb ik direct contact." Rest natuurlijk de vraag hoe het dan zit met de Modem Lovers. Richman: „Dat is toch wel definitief afgelopen, waarmee ik overigens niet wil zeggen dat ik daarom maar in mijn eentje gitaarspelend en zingend door het land trek. Ik had net zo goed een nieuwe bezetting

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13