Geen geld meer voor isolatie nieuwe huizen Pertini ontbindt parlement Italië S. Molenaar mogelijk Van Hanegem het weer Koffieprijs gaat weer omlaag Ontploffing op vliegveld bij Frankfort Chinese burgers uit Hanoi nijman Contract voor politiechef Velsen BRASPEnnmc bv STRAAL- EN COATINGBEDRIJF vraagt STRALERS ONGESCHOOLDEN die tot straler willen worden opgeleid. ik! HAARLEM t: het woord is aan... r~ agenda pagina 5 Verenigd Europa Verkeersperikelen Werkklimaat En verder Enkele buien DINSDAG 3 APRIL 1979 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN pagina's. 2 gen p 1, I- n F' I Telefoonbeantwoorders 2, 3,13,17 4 (ADVERTENTIE) VEES QEDEAAiD IJS óók om mee te nemen ofliauiiN ■NO Weerrapporten Binnen- en buitenland Achtergrond Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11 Kunst15 Radio en televisie/Strips.... 14 Beurs18 Sport •■■■■■•■■•■■■•■■■••■■■■■■■•■•a .19,21 Aanmeldingen: Klaprozenweg 69 - Amsterdam-Noord Telefoon 020-360369-369163 IJmuider Courant 69ste jaargang no. 127 Gasbel kerncentrale Harrisburg kleiner i ilijk- Staatssecretaris Brokx ar Vervolging van S. MOLENAAR (ADVERTENTIE) Zie verder pagina 3 <7'Aft M ■(Ff Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: ictie 5f (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De explosieve gasbel in de kerncentrale te Harris burg is veel kleiner geworden, de straling buiten de reactor is vermin derd en de brandstof koelt af. Des kundigen van het bedrijf te Harris burg en van de Amerikaanse com missie voor kernenergie hebben dit gisteren meegedeeld. DEN HAAG (ANP). De subsidierege ling voor het isoleren van nieuwe wonin gen is met ingang van 1 april ingetrokken, zo heeft staatssecretaris Brokx van Volks huisvesting vandaag bekendgemaakt. Volgens de bewindsman is het niet meer verantwoord nog extra geldelijke steun uit de schatkist hiervoor te verstrekken. Via een wijziging in de bouwverordening is warmte-isolatie inmiddels verplicht ge steld. De extra-kosten voor isolatie zullen volgens de staatssecretaris geen invloed hebben op de bepaling van de huur- of koopprijs. BANGKOK. Vietnamese burgers van Chinese oorsprong hebben de opdracht gekregen Hanoi te verlaten, zo wordt uit betrouwbare bron vernomen. Degenen die in overheidsdienst werken, zijn onlangs overgeplaatst naar de provin cie. De Vietnamese regering probeert op deze manier „Chinese spionnen”, die tij dens de Chinese inval in Vietnam zouden zijn geïnfiltreerd, uit het regeringscen trum van Hanoi te houden. Remmelink stelde onder meer dat niet genoeg aandacht is besteed aan de toezeg ging die de minister van Justitie in 1952 zou hebben gedaan aan Menten. Deze zou toen te horen hebben gekregen dat hij niet verder zou worden vervolgd, maar niet duidelijk is geworden waarom de minister dat heeft gezegd en of de toezegging defi nitief is geweest, aldus de advocaat-gene- raal. Het Verdrag van Rome is verder vol gens Remmelink niet van toepassing op deze zaak omdat er in de jaren vijftig geen sprake zou zijn geweest van strafvervol ging, maar van een uitleveringsprocedu re. Daarom mocht volgens de advocaat- generaal in 1976 een nieuw onderzoek worden begonnen. De Hoge Raad doet op 22 mei uitspraak. (Van onze sportredactie) CHICAGO. De door AZ’67 uitgesto ten Wim van Hanegem zal de komende maanden gaan spelen voor de Ameri kaanse profclub Chicago Stings. De 35- jarige middenvelder tekende vannacht een contract voor vijf a zes maanden. Hij krijgt daarvoor een salaris van 60.000 dol lar (ruim 120.000 gulden), een auto en een huis. Ook zijn clubgenoot Peter Ressel gaat voor de Stings spelen. Het tweetal, dat morgen even terugkeert in Nederland, krijgt in Chicago gezelschap van onder andere Dick Advocaat (FC VVV), ex-Fe- yenoorder Jürgen Kristensen en ex-Aja- cied Arno Steffenhagen. Zaterdag al spe len de Nederlanders mee in de wedstrijd tegen Fury in Philadelphia. Veel bewolking met enkele buien, mogelijk met natte sneeuw. Minimum temperaturen ongeveer plus 1 graad. Middagtemperaturen rond 7 graden Matige wind uit uiteenlopende rich tingen FNV-voorzitter Kok heeft gisteravond gezegd dat de regering volstrekt faalt in het realiseren van de werkgelegen- heidsdoelstelling zoals die in Bestek '81 is geformuleerd. De regering praat he lemaal niet over terugdringing van de werkloosheid, zo zei hij. Zie verder pagina 2 Premier Begin van Israel is gisteren vrij koel ontvangen in de Egyptische hoofdstad Cairo. De Egyptische pers heeft nauwelijks moeite gedaan om de bevolking warm te maken voor het bezoek Het Anti Verkiezmgs Komitee Velsen tracht wat tegengas te geven in de propagandagolf rond de Europese ver kiezingen, die 7 juni gehouden zullen worden Het motto luidt: „Kom op voor Europa, maak uw stembiljet ongeldig.” Het komitee is namelijk niet tegen een verenigd Europa, maar ziet weinig heil in het Europees Parlement zoals dat in de huidige opzet moet functioneren Het argument daarvoor is dat dat parle ment een fundamenteel ondemocra tisch instituut is, dat niet via verkiezin gen gelegaliseerd mag worden. De achterstelling van de vrouw in Islamitische landen treft de man; zij berooft hem van een gesprekspartner. KOOP vanaf S7S,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 Dr. J. G. Kleve: (Van onze redactie buitenland) ROME. President Sandro Pertini heeft gisteren besloten het Italiaanse par lement te ontbinden. Wanneer de nieuwe verkiezingen worden gehouden staat nog niet vast, maar algemeen wordt aangeno men dat dit op 10 juni zal zijn. Op die dag gaan de Italianen ook naar de stembus om hun afgevaardigden voor het Europees parlement te kiezen. Zaterdagavond sprak de Italiaanse Se naat zich met 150 tegen 149 stemmen uit tegen de tien dagen oude regering-Andre- otti en haar program. Andreotti kreeg alleen de steun van de christen-democra- ten, de republikeinen en de sociaal-demo- craten. De communisten en socialisten stemden tegen. In politieke kringen in Italië wordt nu opnieuw de vraag gesteld of de commu nisten aan een nieuwe regering gaan mee doen. In het verleden was door verzet van de christen-democraten hiertegen alleen een „gedoogrol” weggelegd voor de com munisten. in ider rima kt >t root Gen. Cronjéstr 31 - Tel 253630 - Haarlem Tegen een Amerikaans-Duits Europa &EUROPA ÉÉN? BESLIST 'NIET! Dit heeft voorlopig de noodzaak wegge nomen om de inwoners van het gebied rond de centrale te evacueren, zo werd gezegd. Sinds de problemen vorige week woensdag begonnen hebben tienduizen den mensen het gebied al uit eigen bewe ging verlaten en ligt het openbare leven vrijwel stil. De voornaamste zorg van de deskundi gen in Harrisburg geldt nu de straling in de reactorkern die ruim zeventig maal boven de voor mensen dodelijke sterkte is. Een organisatie van zeventienduizend Amerikaanse wetenschapsmensen die is opgericht uit bezorgdheid over de ontwik kelingen rond kernenergie in de VS, heeft gisteren de stillegging geëist van de zeven kerncentrales in het land die van hetzelf de type zijn als die in Harrisburg. De Amerikaanse regering heeft een onder zoek gelast naar de veiligheid van deze reactoren dat binnen tien dagen gereed moet zijn. Drie Nederlandse deskundigen op het gebied van kernenergie zijn gisteren naar Harrisburg vertrokken om zich daar van de problemen op de hoogte te stellen. Het zijn de bedrijfschef van de kerncentrale te Borssele Kalverboer, de medewerker van de kernfysische dienst van het ministerie van Sociale Zaken Versteeg en Bosnjako- vic, stralingsdeskundige van het ministe rie van Milieuhygiëne. Het Tweede-Kamerlid Epema-Brugman (PvdA) heeft de regering gisteren ge vraagd de bevindingen van de drie des kundigen zo snel mogelijk door te geven aan het parlement. Ook vraagt zij of de kerncentrale in Borssele inderdaad veili ger is dan die in Harrisburg. Oppositieleider Den Uyl (PvdA) heeft (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Koffie wordt met in gang van morgen goedkoper. De goedko pere soorten dalen ongeveer acht cent en de duurdere met ongeveer veertien cent per halfpondspak in prijs. De adviesprijs van het meest verkochte (rood)merk wordt 3.62 per pak. Dit heeft de Vereni ging van Nederlandse Koffiebranders en Theepakkers meegedeeld. Het is de derde prijsverlaging dit jaar. Deze dalingen zijn het gevolg van de ont wikkelingen op de wereldmarkt. Hoewel de bestuurders van het Werkvoorzieningsschap Amstelland en De Meerlanden het zo bepaald niet willen noemen, is directeur H van Om men aangewezen als zondebok voor het slechte werkklimaat in de Hoofd dorpse Sociale Werkplaats „De Schut- se Van Ommen wordt onder toezicht gesteld van het algemeen bestuur en zal een aantal bevoegdheden moeten overdragen aan een bestuursgedele- geerde De maatregel zou overigens van tijdelijke aard zijn. FRANKFORT (AP/DPA). Tien me dewerkers van de Westduitse luchtvaart maatschappij Lufthansa zijn vanmorgen gewond geraakt toen op de luchthaven van Frankfort een zak poststukken ont plofte. Drie zijn er ernstig aan toe. Aangenomen wordt dat er een bompak- ket tussen de post zat. Het is echter niet bekend voor wie dit pakket bestemd was en door wie het was verzonden. Menten geëist (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De uitspraak van de Haagse rechtbank in de zaak-Menten, waarbij eind vorig jaar werd beslist dat de officier van justitie niet mocht doorgaan met het proces, moet worden vernietigd. Dit stelde vanmorgen de advocaat-generaal bij de Hoge Raad, Remmelink, in zijn conclusie over het beroep in de zaak-Menten. ö- Dr B F M Bosn/akovic. inspecteur volks gezondheid. sector straling van het ministerie van Volksgezondheid en Millieuhygiène gisteren gezegd dat Nederland het initia tief moet nemen tot een wereldwijze be zinning op het gebruik van kernenergie. (Zie verder pag. 4) Getracht wordt dit jaar mei al met de benoeming van Wijnstrooms opvolger rond te komen. De nieuwe man wordt daarmee voldoende tijd gelaten met de politietaken en werkmethoden in het Vel- sense vertrouwd te raken. De betrokkene zelf was vanochtend niet voor commentaar bereikbaar. Commissa ris Wijnstroom verwees hiervoor naar burgemeester P. J. Molendijk van Velsen. die echter een paar dagen buiten zijn gemeente vertoeft. De Velsennoordse Aktiviteitenkom- missie speelde vorig jaar tussen de bevolking en de gemeente Velsen een bemiddelende rol bij de oplossing van verkeersproblemen of pogingen daar toe Talloze voorbeelden daarvan wor den genoemd in het zojuist verschenen jaarverslag 1978 De VAK pleit voor een dit jaar te houden verkeershearing om de plaatselijke problemen op dit gebied overzichtelijk op een rijtje te kunnen zetten Zie de plaatselijke pagina s lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllll De les van Harrisburg Het ontstellende gevaar van een radio actieve uitbarsting in de atoomcentrale van Harrisburg (Pennsylvanië, V.S.) is enigszins afgenomen, maar dat vermin dert nauwelijks de afschuw die het inci dent in Harrisburg heef gewekt. Deze af schuw is waarschijnlijk gelijk aan de gra daties die een atoomontploffing ver breidt: dicht bij de explosie is het fatale gevolg het grootst, hoe wijder de cirkels rondom de plaats des onheils zijn, hoe minder schade wordt veroorzaakt. Maar in het brandpunt van de ramp, Harris burg en omgeving, is de schade aan het vertrouwen van de burgerij in de veilig heidsgaranties die zij tot dusver van de autoriteiten heeft gekregen, tot nul gere duceerd. Dat wil niet zeggen dat elders in de Verenigde Staten en de wereld, voor zover het nieuws over de dreigende ramp ter kennis van de mensen kwam, weinig of geen schade aan dat vertrouwen is toege bracht. Men kan aannemen dat nu einde lijk degenen, die vrolijk bereid zijn met kernenergie te leven zonder zorgen, wel in de minderheid zijn geraakt. Het heeft weinig zin onrealistische kre ten te slaken en ervan uit te gaan dat de kernenergie geheel en al van de aardbo dem moet verdwijnen. De les van de men selijke vooruitgang heeft geleerd, dat technologische vindingen die gebaseerd zijn op een revolutionaire toepassing van natuurkrachten onherroepelijk worden toegevoegd aan het arsenaal van de we tenschappelijke en technische hulpmidde len voor vreedzaam en militair gebruik. De kernsplitsing, de kernfusie en alle pro cessen die met het vrijmaken van atomai re krachten te maken hebben zullen nooit meer worden vergeten en nooit meer in onbruik raken. De vraag of in de toekomst de kernenergie in algemene zin dienst baar zal worden gemaakt aan de behoefte van de technologie, hangt dan ook niet af van veiligheid of angst, maar van econo mische overwegingen. Helaas is het met de kernenergie méér dan met andere energie-brandstoffen, zo dat de produk- tieprocessen in vredestijd elementair ver weven zijn geraakt met de bewapening. Atoombewapening en krachtcentrales zijn takken van dezelfde boom. Afschaf fing van atoomwapens en afzien van elke atoomenergiewinning kunnen niet los van i elkaar worden gezien. Zij zullen daarom beide blijven bestaan en evolueren, onge acht het aantal anti-demonstraties en on geacht de ongelukken, die bijna zijn ge beurd of in de toekomst nog werkelijk zullen gebeuren. De enige mogelijkheid die de mensheid nog heeft om te ontkomen aan de verme nigvuldiging van het aantal kerncentrales en plutoniumfabrieken en de versprei ding van een net van kanker-vulkanen door de gehele bewoonde wereld is: zoda nige eisen aan beveiliging en voorzorgs maatregelen door te drijven, dat kern energie te duur wordt in vergelijking met andere energiebronnen. Het is duidelijk dat wetenschap en tech niek hand in hand overijld aan de practi- sering van de atoomenergie-winning zijn begonnen. Overijld en onkundig van vele gevaren, onmachtig om optredende cala miteiten te voorzien en meester te worden. Er zal opnieuw een emorme hoeveelheid huiswerk moeten worden gedaan, niet al leen wat de beveiliging van de centrales betreft maar ook wat het afvalprobleem aangaat. Er zal dus een niet onaanzienlij ke vertraging in de toepassing van de kernenergie optreden, waarbij twee mo gelijkheden evident aan de orde komen: ten eerste, dat intussen andere vormen van energie worden ontdekt of ontwik keld, die goedkoper en veiliger zijn in de tweede plaats, dat een periode van terugschakeling op conventionele ener giebronnen plaatsvindt, tegelijk met een drastische bezuiniging op het verbruik. Deze twee mogelijkheden kunnen samen op internationale basis worden georgani seerd. Harrisburg heeft intussen afgerekend met de neiging van vele overheden om de burgerij in slaap te wiegen en onkundig te laten van het feit, dat iedere atoomener- gie-centrale en iedere verrijkingsfabriek op ieder moment een onbeheersbare bron van verderf kan worden. IIIIIIIMIIIlilllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllll (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De heer S. Molenaar, hoofdinspecteur bij de Alkmaarse gemeentepolitie, wordt mogelijk de opvolger van commissaris A. J. Wijn stroom van het politiekorps Velsen die volgend j.aar mei met pensioen gaat. Hij staat als eerste op de voor dracht die naar het ministerie van Binnenlandse Zaken gegaan is. I De hper S. Molenaar is sinds 1970 in Alkmaar werkzaam Daarvóór maakte hij deel uit van het Rotterdamse politiekorps. Ir. J. Versteeg, hoold sector reactorveilig- heid van het Ministerie van Sociale Zaken Ankers, scheepskranen en zelfs enorme dokken van de failliet verklaarde Terneuzensche Scheepsbouw Maatschappi/ (TSM) gaan morgen onder de hamer De gehele inboedel van het bedrijf wordt geveild in het Rotterdams Grand Hotel

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1