Buitenlandse Zaken over Oeganda: Fusie tussen bureaus voor auteursrecht Geen cent voor Soeharto Links verwacht winst in Spaanse steden achtergrond] Delfts pastoraat volgt bevel Simonis niet op Damiate Pers „35 uur FNV: door chip verlies werk Effect kleine doses straling onbekend Na gebeuren in Harrisburg Den Uyl: werken kan wel 15 jaar duren Vandaag gemeenteraadsverkiezingen IJmuider Courant Tabaksfabrikanten bereid reclame te beperken Peking verbreekt verdrag met Moskou Zeker 26 bejaarden omgekomen bij brand „Ik had banden moeten vrijgeven „Olieprijsstijging niet compenseren” r Rechter Sirica: Oecumenische diensten gaan door i 4 19 7 9 APRIL BINNEN- EN BUITENLAND 3 D I N S D A G 7 J J J J (Van onze redactie buitenland) NAIROBI/KAMPALA. De 113 Nederlanders die nog in Oeganda verblijven kunnen niet langer rekenen op directe bijstand van Nederlandse di plomaten in dat land. De hono rair consul en de honorair con- sul-generaal hebben Oeganda wegens de oorlogstoestand verlaten. Volgens een woord voerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken verblijven 101 Neder landers, merendeels missiona rissen, op het platteland en 12 in de door Tanzaniaanse troe pen bedreigde hoofstad Kam pala. Een diplomaat van de Nederlandse ambassade in de Keniaanse hoofstad Nairobi heeft hen inmiddels aangera den Oeganda te verlaten. I Nederlanders niet veilig langer meer v; 9 9 9 9 gestructureerde, open communie, die door onze kerk is verboden”. (Van een medewerker) 147,50 Grote bezorgdheid in tal van landen (Van onze redactie buitenland) MADRID. Bij de eerste vrije gemeenteraadsverkiezingen in Spanje sinds 45 jaar, die vandaag worden gehouden, wordt in de grote steden een overwinning van socialisten en communisten verwacht, met uitzondering van Madrid waar de regering spartij Unie van het Democratisch Centrum (UCD) er sterk voorstaat. Het Spaanse platteland zal, zo geven opiniepeilingen aan, behoudend stemmen. De verkiezingen, drieënhalf jaar na de dood van Franco, zullen worden gevolgd door een hervorming van de dictatoriale wet op de gemeenten, die Madrid tot nu toe een politieke greep op het lokaal bestuur geeft. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Raad voor het Mid delbaar en Hoger Personeel (RMHP) vindt, dat de te verwachten prijsstijging van 4,5 percent ten gevolge van de hogere olieprijzen, niet moet worden gecompen seerd. Dit om de ontwikkeling van de loonkosten aan banden te leggen, die in Nederland 35 percent hoger zijn dan in de andere EG-landen. Volgens de RMHP heeft prof. Van den Beid van het Centraal Planbureau (CPB) ook gezegd, dat de olieprijsstijging niet moet worden gecompenseerd. De Raad is voorts van mening, dat ar beidstijdverkorting zonder gelijktijdige inlevering van loon „desastreuze gevol gen” zal hebben voor bedrijfsleven en werkgelegenheid. De RMHP zegt te kiezen voor een vorm van vervroegd uittreden. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije WASHINGTON (DPA). Bij een brand in een bejaardentehuis in Farmington in de Amerikaanse staat Missouri zijn gister ochtend minstens 26 personen om het leven gekomen. Volgens officiële berich ten zijn talrijke personen gewond geraakt. In de nacht van zondag op gisteren waren in een ander bejaardentehuis in de staat Pennsylvania eveneens negen men sen om het leven gekomen bij een brand. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning beeld een ongeval met een kerncentrale is veroorzaakt. Bij de thans gehanteerde berekenin gen van stralingsschade wordt er wel van uitgegaan dat uit een kernreactor ontsnappend radioactief jodium al bij kleine dosis zeer schadelijk is. Het jodi um hoopt zich op in de schildklier, waar na schildklierknobbeltjes ontstaan. Als een miljoen kinderen tot 19 jaar aan 1 rem straling zou worden blootgesteld, zou dat volgens het rekenmodel 300 ge vallen van schildklierknobbeltjes ver oorzaken; bij bestraling van ouderen zouden 100 gevallen per miljoen be straalden te verwachten zijn. Ook wordt uitgegaan van een grotere kans op het ontstaan van leukemie bij kinderen tot tien jaar en het ontstaan van alle kan- kervormen (en orgaanafwijkingen) bij de ongeboren vrucht. r d a r E n b ti E d d t< n r z v ti i( h v V (j ke brief aan de bisschoppen gezegd dat er geen eenzijdig ingrijpen in Delft mag ko men en dat er zelfs geen aanleiding is voor een gesprek met de bisschoppen over deze affaire, zolang de bisschoppen zo hevig onderling verdeeld zijn. WASHINGTON (UPI). Rechter Siri ca, die een belangrijke rol speelde bij de afhandeling van de Watergate-zaak, heeft in een televisie-interview gezegd er spijt van te hebben dat hij destijds heeft verbo den alle bandopnamen vrij te geven. De affaire leidde, zoals bekend tot het aftre den van president Nixon. Na het horen van die opnamen zou het Amerikaanse volk helemaal niet meer twijfelen over de rol van de voormalige president, aldus Sirica. Hij verklaarde tevens dat Nixon aange klaagd had moeten worden en indien schuldig bevonden, naar de gevangenis had moeten worden gestuurd. De rechter liet er weinig twijfel over bestaan dat hij ervan overtuigd is dat Nixon door een rechtbank schuldig zou zijn bevonden. In België hebben ecologen stilleging geëist van de twee reactoren in het land. Deze zijn volgens de ecologen voorzien van hetzelfde veiligheidssysteem dat faal de in Harrisburg. De voorzitter van de Westduitse Kamer commissie voor reactorveiligheid en stra lingsbescherming Schaeffer, heeft giste ren de stopzetting geëist van de bouw van een kerncentrale bij Mühlheim. Deze is Hoeveelheden door de mens opgeno men radioactieve straling worden uitge drukt in eenheid rem (röntgen equiva lent mens). Men weet, dat meer dan 200 rem dodelijk is: dat leerde Hiroshima. Er zijn ook bruikbare gegevens bekend over het verband tussen het ontstaan van leukemie en van kankertumoren bij mens en zoogdier bij een stralingsdosis tussen 25 en 50 rem. Alle andere cijfers zijn daarvan rechtlijnig afgeleid; men ging er dus van uit, dat het effect van een dosis van 5 rem een tiende zal zijn van het effect van een dosis van 50 rem. Op die manier kwam men aan een internationaal aanvaard systeem van maximaal toelaatbare waarden, „waar- Gisteren is bekend geworden dat de Nederlandse zuster Agnes Delfgauw op 10 maart is omgekomen bij een bombarde ment op het klooster der Trappistinnen in Butende. Zij overleed nadat zij door een granaatscherf was getroffen. De zes ande re zusters van het klooster, die de Neder landse of Oegandese nationaliteit bezit ten, vluchtten naar de missiepost Kitovu. Butende ligt in het gebied van Masaka, dat in handen is van Tanzaniaanse troepen. President Idi Amin bevindt zich mo menteel in Jinja, een plaats op tachtig kilometer oostelijk van Kampala. Hij in specteerde daar gisteren de schade die was toegebracht bij een luchtaanval van de Tanzaniaanse luchtmacht. De toestellen bestookten een Libische bank in het centrum en militaire barak ken, waar zich naar Oeganda gezonden Libische troepen zouden bevinden. De luchtaanvallen zouden slechts weinig schade hebben aangericht. Het bombardement op Jinja is de eerste actie tegen plaatsen ten oosten van Kam pala. Tot nu toe hadden de Tanzaniaanse troepen en Oegandese ballingen zich be- Verwacht wordt, dat ongeveer dertig procent van de 27 miljoen kiesgerechtigde Spanjaarden vandaag niet naar de stembus zal gaan. In de ruim 8.000 Spaanse gemeenten zijn meer dan 60.000 zetels te verdelen. In tegenstelling tot in Nederland, waar de burgemeester benoemd wordt door de Kroon kiezen de Spaanse gemeente raadsleden de burgemeester uit hun midden. In Madrid, met bijna vier miljoen inwoners, kiest men in totaal 59 gemeenteraadsleden. Zo goed als wel altijd onduidelijk zal blijven hoeveel radioactieve straling de omwonenden van de lekkende kerncentrale in Harrisburg oplopen, zo onduidelijk is het hoe groot de schade is die kleine doses straling bij de mens veroorzaken. van bij de huidige stand van onze kennis wordt verwacht, dat wij geen ernstige stoornissen teweeg zullen brengen bij een persoon gedurende zijn leven, of bij de bevolking”. Voor kernfysici en radio logen werd die waarde voor het hele lichaam vastgesteld op 5 rem (of 2 rem in drie maanden), voor de bevolking „vei ligheidshalve” op een tiende daarvan 0,5 rem oftewel 500 millirem. Deze waarden gelden voor een gelijke bestraling van het gehele lichaam. Maar dat zal bij de meeste ongelukken niet het geval zijn.De International Commission of Radiologiycal Protection (ICRP) stel de daarom ook maximaal toelaatbare waarden voor lichaamsdelen vast. Voor BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel adm 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 (Van onze redactie binnenland) DELFT. Het rooms-katholieke studentenpastoraat in Delft gaat gewoon door met oecumenische diensten, ondanks het dreigement van bisschop Simonis van Rotterdam dat er „ernstige consequenties” volgen als de diensten niet worden gestaakt. Volgens de bisschop ontstaat door dergelijke gezamenlijke vieringen „een 1XJ rz-'kV'l'-xz-x V» DEN HAAG (ANP). Twee van de vier organisaties in de tabaksindustrie hebben gisteren aangeboden de reclame voor hun produkten te beperken. Zij willen ook een overheidswaarschuwing plaatsen op hun pakjes rookwaar en het nicotinegehalte ervan vermelden. De Vereniging Nederlandse Kerfta- baksfabrikanten en de Stichting Sigaret tenindustrie stellen dit voor in een brief aan staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezondheid. De reclamebeperking betreft de op de jeugd gerichte reclame en die waarin gezondheid ter sprake komt. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 de huid, botweefsel en de schildklier van een volwassene staat zo 3 rem per jaar, voor alle andere organen en de schild klier van kinderen tot 16 jaar 1,5 rem, voor handen, voeten, enkels en onderar men 7,5 rem. Van hen die beroepshalve aan straling zijn blootgesteld gelden tienmaal hogere waarden. Vooral de laatste tijd echter rijst ern stige twijfel aan deze berekeningen. Veel lagere stralingsdoses zouden wel eens aanzienlijk gevaarlijker kunnen zijn dan uit deze berekeningen valt af te leiden. Zo hebben de 2500 militairen, die in 1957 naar de bovengrondse kernproef „Smo key” moesten kijken als onderdeel van een psychologisch experiment in de VS, niet meer dan 1,25 rem straling opgelo pen. Toch zijn onder hen 13-maal zoveel gevallen van leukemie geconstateerd dan mocht worden verwacht. De nieuwste theorie is, dat er een indi- (Van onze redactie buitenland) BELGRADO. Het permanente comi té van het Chinese Volkscongres (parle ment), heeft besloten, het in 1950 gesloten vriendschapsverdrag met de Sovjet-Unie te verbreken. Dit heeft het Joegoslavische persbureau Tanjoeg gemeld. Betrouwba re diplomatieke kringen, die een Chinese bron aanhalen, hebben het bericht beves tigd. Het vriendschapsverdrag, dat in 1980 zou aflopen, is overigens in feite al een dode letter sinds het begin van de jaren zestig, toen China en de Sovjet-Unie op gespannen voet kwamen te staan. Sinds 21 januari houden katholieken, hervormden en gereformeerden zondags een gemeenschappelijke dienst, waarbij om de week een andere voorganger de dienst leidt. Simonis heeft op stopzetting aangedrongen. Pastoraal werker Mey- knecht in Delft zegt dat het pastoraat er niet over peinst aan het bisschoppelijk bevel gehoor te geven. „Wij beschouwen I ons systeem als zeer gematigd. Op tal van andere plaatsen wordt zo samengewerkt. I Het verzoek komt trouwens van de men sen zelf, wij kunnen niet meer terug en wij willen ook niet meer terug”, aldus Mey- knecht. Zelfs als Simonis het ontslagwapen zou hanteren gaat het studentenpastoraat ge woon door, aldus Meyknecht. Voor het uiterste dwangmiddel, ex-communicatie (door bisschop Gijsen onlangs gebruikt tegen een gehuwde priester in Limburg) is het pastoraat niet bang. „Onze pastor is niet getrouwd en is het ook niet van plan. Simonis heeft dus geen stok om de hond te slaan, zoals Gijsen had”, aldus Mey knecht. De Delftse studentenparochie kan zich gesteund weten door de andere studenten parochies. Die hebben in een gezamenlij- (Vervolg van pagina 1) Japan gaat de veiligheid van alle kerncentrales in het land onderzoeken. Ecologen in Frankrijk hebben gepleit voor stopzetting van het programma voor de bouw van kerncentrales, maar de regering heeft direct gezegd door te zullen gaan. van een type als de centrale in Harrisburg. In het Middenduitse Karlsruhe werd gis teravond een reactor uitgeschakeld op grond van het vermoeden dat een koel huis was geschadigd. De Westduitse minister van Binnen landse Zaken Baum heeft zijn collega's gevraagd het Westduitse kernenergiepro gramma, dat op het ogenblik in de Bonds republiek wordt besproken, te bezien in het licht van de groeiende bezorgdheid over het gebeuren bij Harrisburg. In de deelstaat Baden-Württemberg zijn gisteren de conclusies bekend gemaakt van een oefening rond een gesimuleerde kernramp die vorig jaar is gehouden. Men zei dat deze is geslaagd, maar dat de communicatie met de burgers verbeterd moet worden. Er was meer dan een uur vertraging opgetreden bij het inlichtingen van de burgers via de radio. Inwoners van een aantal gebieden rond kerncentrales in West-Duitsland, krijgen in de komende weken jodiumtabletten die opname van radioactieve stoffen in de schildklier moeten voorkomen. De West duitse minister Palm van Volksgezond heid deelde gisteren mee dat ruim elf miljoen jodiumtabletten zullen worden uitgedeeld. Hij zei dat de actie niets te maken had met het ongeluk in Harris burg. De Zuidkoreaanse minister van Weten schap heeft vandaag bekend gemaakt dat een kerncentrale in het land vorige week vrijdag is stilgezet omdat radioactief koel water ontsnapte. Volgens de minister is het water opgevangen in een tank en kan de centrale morgen weer draaien. AMSTERDAM. (ANP). De stich ting Bureau voor Auteursrecht voor Beeldende Kunst te Haarlem is opge heven en is een fusie aangegaan met de Stichting Beeldrecht te Amster dam, naar deze heeft meegedeeld. Het bureau bestond sinds 1920. Beeld recht is anderhalf jaar oud. Na hun in stemming zullen de aangeslotenen van het bureau door Beeldrecht worden vertegen woordigd. Bij Beeldrecht zijn meer dan honderd kunstenaars of hun erven aange sloten, onder wie vrijwel alle buitenlandse kunstenaars in Nederland. Beeldrecht incasseerde vorig jaar 84.000 gulden aan auteursrechten op het gebied van beeldende en bouwkunst, gebonden kunsten en fotografie van Nederlandse gebruikers als uitgevers en musea. De organisatie vertegenwoordigt in Neder land diverse buitenlandse zusterinstellin gen. Met financiële steun van het Prins Bernhardfonds kan Beeldrecht dit voor jaar Nederlandse kunstenaars recht streeks of via hun beroepsorganisaties over zichzelf informeren, aldus Beeld recht. Vandaag werd in Amsterdam gedemonstreerd tegen internationale hulpverlening aan Indonesië, zolang het generaalsbewind van Soeharto de mensenrechten schendt, zich schuldig maakt aan corruptie en de hulp niet aan brede lagen van de bevolking ten goede komt. De demonstratie werd gehouden voor het Amstel-hotel waar op het ogenblik de conferentie plaatsvindt van de IGGI, de intergouvernementele groep die de hulpverlening aan Indonesië coördineert BORNE (ANP). Het kan nog wel 10 tot 15 jaar duren voordat de 35-urige werkweek in Nederland algemeen is. Die verwachting heeft PvdA-fractievoorzitter Den Uyl gisteravond uitgesproken tijdens een spreekbeurt in Borne. Een gefaseerde invoering ligt volgens hem voor de hand. Hierbij past in zijn ogen het beste een aanpak per bedrijfs tak. Hij denkt in dit verband onder meer aan de banksector, waar door technische ontwikkelingen veel arbeidsplaatsen op de tocht dreigen te komen. Deze arbeids plaatsen zouden door een kortere werk week kunnen worden gereed zo veronder stelt hij. In zijn algemeenheid dient naar de me ning van Den Uyl de ontwikkeling van de werktijdverkorting in ons land parallel te lopen aan die in het buitenland. Hij vindt dit noodzakelijk „omdat anders de con currentiepositie van Nederland, door het kostenverhogend effect van de kortere werkweek, wordt ondergraven”. Het negeren van de discussie over de arbeidstijdverkorting bestempelt de op positieleider als „struisvogelpolitiek”. „Men zal moeten erkennen dat de invoe ring ervan een bijdrage levert aan betere verdeling van het werk. Tegen die achter grond bezien is de 40-urige werkweek van nu een tussenstation”, zo stelt Den Uyl. DEN HAAG (ANP). Invoering op grote schaal van de „chip”, een essentieel onderdeel van de micro-computer, zal wel degelijk verlies van arbeidsplaatsen ople veren. Die verwachting spreekt W. J. van Gelder, econoom van de dienstenbonden FNV, uit in het aprilnummer van het blad TNO-Project. Van Gelder bestrijdt de opvatting dat de ontwikkeling van de micro-computer de werkgelegenheid en de economische groei zal stimuleren. Hij wijst er in zijn artikel op, dat eerder uitstoting van arbeid is voorspeld als gevolg van invoering van de computer. Dat dit tot nu toe nog nauwe lijks is gebeurd komt volgens Van Gelder, doordat de uitstoot uit de ene sector van de arbeidsmarkt door de andere kon wor den opgevangen en doordat de economie als totaal sterk groeide. „Die situatie is nu op beide punten sterk gewijzigd”, zo schrijft hij. Hij wijst erop, dat de dienstensector in tegenstelling met vroeger jaren, niet ge spaard wordt voor de werkloosheid. Juist in deze sector zal de chip op grote schaal gebruik gaat worden, aldus Van Gelder in TNO-Project. I viduele stralingsgevoeligheid bestaat: sommige mensen zouden al kanker krij gen bij een zeer lage dosis, anderen pas bij een zeer hoge Victor Archen van het departement van volksgezondheid in Utah (VS) stelt in het blad Health Phy sics van maart 1978 zelfs, dat 40 tot 50 percent van alle kankergevallen veroor zaakt wordt door de natuurlijke achter grondstraling, die voor ons land op on geveer 0,1 rem wordt geschat. Mocht deze theorie juist zijn, dan zijn alle be staande berekeningen over stralings schade waardeloos. Maar ook deze theo rie zal moeilijk te bewijzen zijn. Immers: de schade van kleinere doses treedt niet ogenblikkelijk op. De risicoperiode voor leukemie wordt nu gesteld op 20 jaar, die voor tumoren op 50 jaar. Van genetische schade, die zich naar men aanneemt slechts voor 10 percent in de eerste gene ratie zal openbaren, is al helemaal moei lijk aan te tonen dat die door bijvoor perkt tot aanvallen ten westen en zuidwes ten van de hoofdstad. In de Tanzaniaanse hoofdstad Dar es Salaam deelde het Oegandese Bevrij- dingsfront mee dat de gisteren uitgevoer de aanval op een opslagplaats voor benzi ne in Kampala uitgevoerd is door sabo teurs van de invasiemacht. Zondag hadden Tanzaniaanse Migs aanvallen uitgevoerd op de luchthaven Entebbe. Of de luchthaven nog in gebruik is kon gisteren niet worden vastgesteld omdat de telefoonverbindingen zijn ver broken. Er waren gisteren berichten als zou het tegenoffensief van Libische eenheden er in geslaagd zijn de opmars van Tanzania- nen en Oegandese ballingen op enige af stand van Kampala tot stilstand te brengen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4